Het water stijgt Pluimvee expositie NIEUWS UIT ZEELAND Spoorweg van Terneuzen Notendop Verplichte opgave ZUID-BEVELAND WALCHEREN Landerijen langs de IJsel staan blank. Boerderijen en fabrieken geïsoleerd. DE USEI. STUGT SNEL. Sedert enkele dagen is het peil van do Usel zeer snel ge stegen. Zaterdagmiddag is de Baak- se Overlaat ten Zuiden van Zutphen is werking getreden. Omstreeks vjjf uur stroomde het Usel water kalm over de Emmerikse weg en geleidelik kreeg het landschap het as pect van een groot meer. De kruinen aer bomen ga ven de schelding tussen net land en de rivier aan. Ver scheidene boerenhofsteden lig gen geïsoleerd en de bewo ners moeten gebruik maken van een bootje voor het doen van hun boodschappen in de dorpen en voor het afleveren van de melk. De val van do Rijn en de Moezel doet hen hopen, dat de watersnood niet van lange duur zal ziln. In de buitenwijken van Zutphen nam de bevolking maatrege len de voorraden uit de kel ders en sousterralns naar ho gere plaatsen te brengen. De busdienst Zutphen Steenderen is gestaakt. STERKE WIND. In de nacht van Zaterdag op Zondag waaide er een sterke Zuid-Westelijke wind. De daardoor ontstane golf slag beukte met geweld tegen de ronde kom van het dorp Steenderen gelegen dflk, wel ke met man en maent met zandzakken werd versterkt. De toestand was Zondag pre cair. 3IJ DEVENTER. Ook de benedenloop van de IJsel tussen Deventer en Ka- terveer vertoond een merk waardig beeld. Door de woes te kracht van het water werd allerlei, dat op de oever heeft gelegen, meegesleurd. Ver schillende veren zijn gestag neerd. De dienst werd onder houden met motorvletten. De steenfabrieken langs de IJsel onder ter Wolde en Olst zijn door het water geïsoleerd. Te Deventer hebben de diensten van gemeente- en havenwer ken al het mogelijke gedaan om de schipbrug, althans voor het voet- en rijwielverkeer, te behouden. Zondagavond is echter alle passage, ook die voor voet gangers en wielrijders, onmo gelijk geworden, omdat het snel wassende water de toe gangsweg naar de brug op de linkeroever heeft overstroomd. De brug wordt thans wegge nomen om beschadiging te voorkomen. Zij kan trouwens voorlopig ook geen enkel verkeersbelang dienen. Verzorging van oorlogsslachtoffers. Naar wij vernemen zjjn op het ministerie van binnenland se zaken opgeheven de afde lingen armwezen en hulpver lening oorlogsslachtoffers en is ingesteld de afdeling maat schappelijke zorg. Voorts is het centraal bureau voor de verzorging van oorlogsslacht offers (C.B.V.O.) van naam veranderd. Dezo dienst zal voortaan heten „Rijksdienst voor maat schappelijke zorg". Onder de ze rijksdienst zullen ressorte ren de provinciale- en dis- trictsbureaux voor de verzor- Sng van oorlogsslachtoffers. ezc bureaux zullen, voor zo ver zij niet worden opgeheven, in afwachting van een nadere regeling, tevens optreden als organen van voornoemde rijks dienst. Wegverbetering te Oudenbosch. Oudenbosch gaat zijn ge meentelijke wegen verbeteren. De raad stond voor meer dan 100.000 gulden credieten toe. In deze verbeteringen is ook opgenomen de reconstructie van het z.g. „West-Vaardeke", waarlangs de verkeersweg van Rotterdam naar Bergen op Zoom wordt geleid. Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart. De heer J. W. J. Baron van Haersolte is afgetreden als di recteur van het instituut voor scheepvaart en luchtvaart te Rotterdam. Hij wordt opge volgd door jhr. G. A. Berg. Nieuws bi aan In de serie frankeerzegels van het nieuwe type is nu al verschenen het zegel van 22*6 cent. Zaterdagavond is het kledingmagazijn van de firma A. Terhorst, aan de Kremer- straat te Borgen op Zoom, uit gebrand. Ingediend is een wetsont werp tot verlenging van de geldigheidsduur der buitenge wone Havenwet 1946 tot 1 Januari 1949. Minister Gielen heeft Za terdag de radio-studio's te Hilversum bezocht. Op 20 Ja nuari zal de minister ten de- partemente een bespreking met het bestuur van de N.R.U. hebben. Velen, die van of naar De venter moesten en niet op deze plotselinge snelle was hadden gerekend, stonden Zondagavond ter weerszijden van de rivier en wachtten om nog te pogen naar huis te komen. DE WAAL. Door het polder-district Tie- lenvaard werd Zondag de dyk- wacht ingevoerd, waarbij de Waalbanddjjk tussen Tiel en Gorcum dag en nacht wordt bewaakt en gecontroleerd. Ook de Polder-districten Ne der- en Boven-Betuwe namen soortgelijke maatregelen. Zon dagavond werd de toestand echter nog niet als kritiek beschouwd. Te Nflmegen was het water Zondag doorgedrongen in de Steenstraat, welke parallel loopt met de Waalkade. Ge vaar dreigde er evenwel nog niet. Het water staat nog op een flinke afstand beneden de kruin van de tweede Keefkade voor do Grote Straat en de Lage Markt. Het verkeer langs de rivieren is weer ge stremd. De uiterwaarden zijn nog dieper onder gelopen. Voor wie Churchill ontzag heeft.... Op zijn reis naar Ma rokko heeft Winston Churchill een koude ge vat welke hem dwong te Marrakesj het bed te houden. Een dag of wat geleden werd ongerust heid omtrent zijn toe stand gewekt door het bericht, dat zjjn echtge note en zijn huisdokter, Lord Moran, zich naar Marrakesj begaven. De „France Soir" weet nu te vertellen, dat me vrouw Churchill en de dokter de reis onderna men ingevolge een tele foontje van Churrhill's dochter Sarah, dat als volgt geluid zou hebben: „Vader is ziek. Hij ver keert niet in levensge vaar. doch weigert zich in acht te nemen en wil niet luisteren naar de Franse dokters, die hem behandelen. Laat Lord Moran met u meekomen. Hjj is de enige dokter, aan wie vader gehoor zaamt en u bent de eni ge, die hem naar rede kan doen luisteren Geopend door burgemeester van Oostburg. Wat samenwerking vermag werd duidelijk gedemonstreed op de tentoonstelling van pluimvee en postduiven, die Vrijdagavond in enkele lokalen van de openbare lagere school te Oostburg werd geopend. Een fraaie collectie pluimvee (=t 70 stuks) en circa 470 dui ven waren ingezonden. Volgens het oordeel van de keurmees ters is W.-Zw.-Vlaanderen hard bezig zich op dit gebied te herstellen van de verliezen, in de oorlogsjaren geleden. Burgemeester mr. K. Hoek- zema, eerevoorzitter van deze tentoonstelling en zelf inzen der, opende deze tentoonstel ling met een propagandistisch woord en bracht hulde aan al len die hebben meegewerkt om deze expositie te organiseren. De samenwerking tussen beide verenigingen was voorbeeldig en hieruit blijkt weer. aldus de burgemeester, wat door sa menwerking, niet alleen op sportgebied, kan bereikt wor den. Spr. stelde dit resultaat als voorbeeld en sprak de wens uit, dat ook op ander terrein, zoals o.a. van de wederopbouw, tot meer samenwerking geko men mag worden. De voorzitter van de W.-Zw.. Vlaamse bond van duivenhou- ders bracht dank aan alle me dewerkers en sprak er zijn vreugde over uit dat ook in de ze streek weer prima materiaal aanwezig is. Spr. schetste uit voerig de moeilijkheden van de duivenliefhebbers tijdens de oorlogsjaren en het mooie van de duivensport. Reeds dc eerste avond was de belangstelling bevredigend. DE PRIJZEN. Op dc te Oostburg gehouden tentoonstelling van pluimvee en duiven, werden de prijzen behaald door: Witte leghorns: lc prijs P- Bril, Oostburg; le pr. A. J. Gosscije. Schoondijke; 2c pr. Jac. Kools, Zuldzande. Patrijs leghorns: le pr. J. Dubois. Zuidzaude (kampioen trio)2e pr. J. Risseeuw, Zuid- zande; Rhode Islands Reds: le pr. P. Snoep. Nicuwland, (trio): 2c pr. A. de HulluLeenhoufcs. Groedo (trio); 3e pr. Mr. K. Hoekzema, Oostburg (trio). Barnevelders: le pr. Jac. KooLs. Zuidzande. Witate lcghon, haan; le pr. P. Bril. Oostburg. Rhode Island Reds: le pr P. Snoep, Nleuwland (hen), kam pioen; 2e or. idem, (hen); NoordLIloliandse Blauwe: le pr. Jac. Kools, Zuidzande (hen) Witte Wyandottes; le pr. Cam. Verhulst, Oostburg (haan); le pr. idem (hen). Ancona's: 2e pr. 2 x) G. Dusardeün, Groode hen). Kalkoenen: 2 x le pr. en le 2e or. Jac. de Hullu. Oostburg. Krielen: le pr. P. Brugge- man, Oostburg (haan): 2e pr. en 3o pr. idem (hen); 3e pr. Idem (haan); 3e pr. P. de Vuijst. Groede (trio). Zware Wyandottes: 2e pr. P. de Vuijst, Groede (trio). DUIVEN. Oude doffers: le pr. G. Dussardetjn, Groede (kam pioen) 2c en 3e pr. idem; 4e en 5c pr. A. v. Güs, Groede; 6e pr. A. Duininck, Cadzand. Oude duiven: le en 4e pr. G. Dusardeijn. Groede; 2e pr. A. van Gijs. Groede; 3e pr. A. v.'d. Heuvel, Schoondijke; ge pr. P. de Hullu. Schoondijke; Voor behoud van bossen en parken. In een onder auspiciën van de Haagse stichting „Groen en Bloemen" te 's-Gravenhagc ge. houden bijeenkomst is het ini tiatief genomen tot vorming van een landelijke organisatie „Groen en Bloemen". De Haagse stichting „Groen en Bloemen" is een instelling van en voor particulieren, die in nauwe samenwerking met de eemeente willen medchelpen het gemeen8chapsbezit aan bossen, parken en plantsoenen In stand tc houden en te be- schermen tegen vandalisme. 6e pr. P. Risseeuw, Oostburg. Jarige Doffers (blauwe en blauwkras): le, 4e en 3e pr. G. Dusardeijn, Groede; 2e pr. J. Manynus, Biervliet: 3e en 6e pr. A. v. Güs. Groede. Jarige doffers (niet ge noemde kleuren): le pr J. P. Evers, Aardenburg; 2e 'pr. A. J. Risseeuw. Oostburg; 3e pr. G. Dusardeijn, Groede; 4e pr. C. E. v. d. Velde, Sluis; 5e pr. G. Soulimans, Hoofdplaat; 6e pr. A. Brevet, IJzendijke. Jarige duiven (blauwe kras): le pr. A. Wage, Zuidzande; 2e pr A. Brevet, IJzendijke; 3e en 4e pr. A. Daan sen. Oost- burg; 5e pr. T. de Smit, Schoondijke. Jarige duiven (lichtblauw en niet genoemde kleuren)le pr. M. Provo, Cadzand; 2e pr, C. Verhulst. Oostburg; 3e pr.' G. Soullmans, Hoofdplaat; 4e pr. P. Bokelaar, Zuidzande; 5e5 pr. J. P Duste, Oostburg; Ge pr. A. Brevet. IJzendijke. Lichte blauwe jonge doffers: le pr. A. van Gijs, Groede; 2e pr. G. Dusardeijn, Groede; 3e pr. A. Merrelaan, Oostburg; 4e pr. A. Wage, Zuidzande; 5e pr. P. v. d. Briecke. Water landkerkje. Jong;e doffers (blauw kras) le pr. C, Wijffels, Uzendrjke 2e pr. A. J. Risseeuw, Oost- burg: 3e pr. L. Risseeuw, Oost. burg; 4e pr. A. Aalbregtse, Aardenburg; 5e pr. C. v. d. Walle. Sluis; 6e pr. P. Tem merman. Oostburg; Jonge doffers (niet genoem de kleuren): le pr A. v. Güs, Groede; 2e pr. P. A. Baas; Oostburg; 3e pr. A. J. Weeda. Biervliet; 4e pr. T Willemaen, IJzendijke; 5e pr. J. Bakker, Oostburg: 6e pr. T. Cop pens. Sluis. Jonge duiven (lichtblauw): le pr A. v. Gjjs, Groede; 2e en 4e pr. H. Groosman. IJzendü- ke; 5e pr. J, v. Gps. Breskens: 6e pr. A. v. Gijs, Groede. Jonge duiveii (blauw kras): le pr. A. v. Gijs, Groede; 2e pr. en 5c pr. G. Dusardeün. Groe de; 3e pr. J. Simpelaar. Oost- burg; 4e pr. J. v. d. Plasse, Sluis: 6e pr A. J. Risseeuw. Oostburg. Jonge duiven (niet genoem de kleuren): le en 5e pr. A. Jansen. Schoondijke; 2e J. Duste, Oostburg; 3e pr. J. de Voogt. Oostburg; 4e pr. D. Lutepn. Oostburg; 6e pr. G. Dusardeün, Groede. Samenwerking met Belgische Rode Kruis. Het Rode Kruis van België en het Rode Kruis in Neder land zijn overeengekomen elkaar alle personele en ma teriële hulp te verlenen in ge val van ernstige rampen in het wederzijdse grensgebied. Deze regeling geldt in België voor de provincies Antwer pen, Luik, Limburg, West- en Oost-Vlaanderen, voor Neder land voor de provincies Zee land, Noord-Brabant en Lim burg. Herstel Vlismar-terreinen. Het herstel van de bunker en opslagplaats der N.V. Vlis- singse mineraalolie en asphalt- rèffinaderij aan de Oostzijde van de Buitenhaven te Vlis- singen is thans zover gevor derd, dat de opslag-bunkeren overslag-plaats weder voor 100 bedrijfsklaar is. Prijzencommissie te Zierikzee geïnstalleerd. Vrijdag j.l. werd te Zierik zee door burgemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije een prijzencommissie voor de ze gemeente geïnstalleerd. Zij bestaat uit: A. M. den Boer (voorz.), C. Hoek (N.V.V.), E. J. Crombeecke (midden stand), D. Bij de Vaate (mid denstand) en mevr. M. H. BakkerRootselaar (Vrou wen org.) Afscheid ds. Breukelman. Zondagavond nam Ds. Breu kelman, Ned. Herv. Predikant te Ritthem, afscheid van zijn gemeente. Na gemeentezang en geloofsbelijdenis las Ds. Breukelman Mattheus 5 1 12 en 2 Cor. 12 1—10. In zijn afscheidspredikatie sprak de scheidende leraar over Mat theus 11 25: „Ik dank U Va der, Here des hemels en der aarde, dat Gij deze dingen voor de wijzen en verstandi- gen verborgen hebt en hebt ze de kinderen geopenbaard". Na het zingen van Gezang 91 1 en 2 richtte Ds. Breukelman zich in een toespraak tot zijn gemeente, waarna hij werd toegesproken door de consu lent Ds. Spijkerboer namens gemeente, kerkeraad, ring en classis, en door Burgemeester P. Daniëlse namens het ge meentebestuur. Tenslotte zong de gemeente Ds. Breukelman Psalm 121 4 toe. Begrafenis J. Tanghe. Dinsdagmiddag werd te Breskens het stoffelijk over schot ter aarde besteld van wijlen J. Tanghe, die op 10 November j.L bij de ramp van de Br. 27 om het leven is ge komen. Aanwezig waren o.a. burgemeester en wethouders, bestuur en leden van de vis serijvereniging „Ons Belang" en het onderwijzend perso neel van de Visserijschool. Burgemeester J. A. Eek hout sprak namens het ge- gemeentebestuur. waarna het woord werd gevoerd door de heer P. de Baare namens de Visserijvereniging. Geen ongerustheid over de tarieven. Terneuzen heeft geen reden tot klagen. In ons blad van 2 Jan. jl. hebben wij gemeld, dat le Brussel door Nederlandse en Belgische deskundigen overeen stemming bereikt werd over de overdracht van de particu liere spoorlijn Mechelen-Ter- neuzen aan de Belgische en Nederlandse spoorwegen. De N.R.Ct. plaatst bij het bericht van deze overname enkele kanttekeningen, waaruit blijkt, dat de belangen van Terneu zen met deze overname ge diend zijn. Ingevolge een verdrag van 1867 rust op beide landen de verplichting concessie te ver lenen voor een spoorlijn van Terneuzen naar St. Nicolaas; vandaar loopt de lijn verder tot Mechelen. Tot nu toe, zorgde voor deze verbinding 'n particuliere maatschappij. De ze is echter, ten dele tenge volge van grote, in de oorlogs jaren ondervonden schade wat het materieel betreft (locomo tieven, wagons, rails enz.), ten dele ook door andere factoren in een financieel onhoudbare toestand komen te verkeren. DE NAASTING. Nu zij niet langer bü machte is haar taak te vervullen, heeft zij de Belgische staat verzocht de tot 1961 lopende concessie door vervroegde naasting ten behoeve van de Belgische spoorwegen over te nemen. Dit geldt natuurlijk al leen voor het Belgische ge deelte van de lijn. Wat het Nederlandse gedeelte aangaat, is na overleg en besprekingen, die al enige maanden gaande waren, nu wel komen vast te staan, dat de Nederlandse Spoorwegen, bij wijze van van beschikbare vroonruimte Lijst van woningzoekenden. B. en W. van Goes stellen de raad voor over te gaan tot het vaststellen van een veror dening houdende regelen over de toepassing van art. 1 Van de Woonruimtewet 1947. In deze verordening wordt be paald dat allen die in de ge meente naar het oordeel van B. en W. woonruimte behoe ven, worden geregistreerd. Op verzoeken ter verkrijging van vergunning tot het betrekken van woongelegenheid wordt afwijzend beschikt, indien door het verlenen der ver gunning zou worden afgewe ken van dc volgorde, gere kend naar tijdsduur, waarin de woningbehoevenden zijn ingeschreven. Van deze volg orde kan worden afgeweken, indien de urgentie zulks naar he* oordeel van B. en W. no- gene, die volgens dc orde van inschrijving voor deze woon ruimte in aanmerking komt. Ook bij woningruil kan van deze volgorde worden afge weken. Voorts stellen B. en W. voor een verordening vast te stel len waarbij verplicht wordt dat eigenaren e.d. van woon- gelegenheden schriftelijk aan gifte doen aan de burgemees ter, zodra hen bekend wordt dat woongelegenheid voor in gebruikneming als woning gereed komt, dan wel door de hoofdbewoner is of zal wor den verlaten of niet, niet doorlopend of niet geheel be woond wordt. Hieronder wor den mede verstaan woonwa gens en woonschepen. De op gaven moeten inhouden op gaaf van ligging, indeling, huurprijs en adres waar de sleutel te verkrijgen is. Deze verordeningen zijn niet van toepassing op hotels, pen sions e.d. eeuwja nippen Tot diaken van de Gerefor meerde kerk te Bruinisse werd gekozen de heer M. v. d. Sluis. Tot opzichter van de Ned. Heide Mjj. In het district Goes is benoemd dc heer Jac. de Jonge te Bruinisse. Tot notabel der Ned. Herv. Kerk te Breskens werd herkozen de heer A. Honjéen gekozen de heer H. Flikweert. Herstemming zal plaats vin den tussen de heren A. Klaas- sen cn A. Baden. „huurster", dit zullen gaan exploiteren. Hebben wij het wel, dan is omtrent een en an der zowel tussen de beide re geringen als tussen de Belgi sche en de Nederlandse spoor wegen in feite overeenstem ming bereikt.' Zeer binnenkort reeds zullen de laatste ver moedelijk hun exploitatie-taak, waartoe alleen ministeriële machtiging nodig is, ter hand gaan nemen. DE TARIEVEN. Een en ander, zo durven wij aannemen, zal aldus geschie den, dat er in feite in de be staande tariefregeling geen wijziging zal komen. Dubbele tarifering, welke eventueel nadelen voor Terneuzen had kunnen opleveren, dat hiervoor dan ook beducht geweest schijnt te zijn, zal namelijk niet intreden. Evenmin behoe ven de Temeuzenaren de vrees te koesteren, dat zij nu t.a.v. het kraanbedrgf in hun haven, dat tot nu toe door de par ticuliere maatschappij met be hulp van haar personeel ge ëxploiteerd werd, in een nade liger positie nullen geraken. Zij kunnen er op rekenen, dat de Nederlandse Spoorwegen mede in dit opzicht alles zul len doen, opdat de haven van Terneuzen, onder de nieuwe regeling, op zijn minst even goed bediend zal worden als in net nu weldra af te sluiten verleden het geval was. De op het punt van verdwijnen staan de particuliere maatschappij bezit thans nog slechts een honderdtal wagons. Indien er meer wagons voor het vervoer nodig zijn, zullen de Neder landse Spoorwegen als België dat niet kan, ongetwijfeld met eventueel zelfs een paar hon derd wagons bijspringen, hoe zeer ook zij daarin nog krap zitten. BRUGHERSTEL. In België loopt op het ogen blik de directe verbinding slechts tot Sint Nicolaas, door dat de oorlogshandelingen de brug bij Temsch deden ver dwijnen en die bij VVillebroeck vrij zwaar beschadigden. Van Belgische kant zou toegezegd zijn, dat men ten spoedigste voor het aanbrengen, resp. het herstel van die spoorbrugver bindingen zal zorgen. En het ligt voor de hand. dat men daar inderdaad, zodra de nieu we regeling gaat werken, alles zal willen doen om ook in dat opzicht aan zijn morele ver plichtingen te voldoen, gelijk zulks past in het kader van de Benelux-vriendschapsbanden. Overigens brengt de eventueel betrekkelijk geringe omweg, die voor het vervoer naar Mechelen nodig is doordat be doelde overgangen nu nog niet in orde zijn, geen extra vervoerskosten met zich mee, dank zij hetgeen hieromtrent is overeengekomen. VOORKEUR. Natuurlijk zou men in Ter neuzen gaarne de meer dan dertig jaar niet meer bestaan- do toestand hersteld zien, dat die haven met betrekking tot het tarief van goederenvervoer eenzelfde voorkeur zou genie ten als de Belgische zeeha vens. Op het ogenblik wil Bel gië daarvan echter niets we ten. Ook kan er onder het nieuwe bestel geen sprake zün van extra-voordelen ten behoe ve van Terneuzen, die ten kos te zouden gaan van een te ver antwoorden commercieel be heer van de spoorwegverbin ding. Niettemin zijn wij er van overtuigd, dat Terneuzen in het licht van wat staat te ge beuren, allerminst reden tot klagen heeft. Landwachters slaan terecht. Voor het Bijz. Gerechtshof zullen Vrijdag te Middelburg terecht staan A. D. Broeksma uit Middelburg, J. N. Leijnse uit Hoek, N. F. Leijnse uit Vlissingen, F. A. Leijnse uit Amsterdam, A. P. Blanckaert uit Graauw en R. J. Zimmer man uit Middelburg. Allen worden zij beschuldigd van hulpverlening aan de vijand (landwachter enz.) Kerknieuws GEREF. KERKEN. Beroepen te Koudekerke ds. P. van Til, legerpredikant te Amersfoort. GEREF GEM, Bedankt voor Hendrik Ido Ambacht ds. A. van Stuyven- berg te Yerseke. NED. HERV. KERK. Daar de predikantenplaats in de Ned. Hervormde kerk te Westkapelle vacant is, zal deze maal geen periodieke aftreding van de kerkeraad plaats vin den. Goes Verbreding Wegeling. In verband met de bouw van woningen in het Westelijk deel der gemeente stellen B. en W. van Goes ook het Wegeling, lopende in de Westelijke rich ting van de Middelburgse straat en eindigende bij het complex woningen, hetwelk in aanbouw is, te verbeteren, dit Wegeling in de toekomst een niet onbelangrijke ver keersweg wordt. Hiertoe moe ten 2 strookjes grond van resp. de heer P. de Dreu en mevr. de wed. Rouw-de Bokx wor den overgenomen. Eerstge noemde eigenaar wenst behal ve een redelijke prijs, een be hoorlijke afrastring. De eige naresse van het twede perceel is genegen het strookje koste loos af te staan, doch wenst ophoging van haar perceel met ca. 0.50 m. en een behoorlijke afrastering. 40-JARIG BESTAAN VER. VAN FABRIEKS ARBEIDERS STERS) In de geheel met leden en belangstellenden gevulde gro te zaal van het Schuttershof te Goes, herdacht Zaterdag avond de afdeling Goes van de Nederlandse Vereniging van Fabrieksarbeiders(sters) haar 40-jarig bestaan. Na een openingswoord van de afdelingsvoorzitter,, de heer C. IJzerman, heeft de heer A. Buijs als voorzitter van de Goese Bestuurdersbond een op wekkend woord gesproken en de afdeling geluk gewenst met haar jubileum. Dit laatste deed ook de heer J. W. de Vies, hoofdbesturslid, die aan spoorde niet alleen de organi satie weer op haar oude le- denpeil te brengen maar zich ook als één man of vrouw te scharen achter de Partij van de Arbeid. Voorts wekte hij op door hard werken de fabricage op te voeren in het belang van geheel ons Vaderland. Na deze toespraken heeft men op pakkende wijze hulde gebracht aan de nagedachtenis van dc leden der vereniging, die tijdens en als gevolg van de oorlog het leven hebben verloren. De avond werd verder ge vuld door het gezelschap „Teun Klomp en zijn makker" dat de aanwezigen vrolijke uurtjes bezorgde, en in een pakkende éénacter propaganda maakte voor een sterke vak vereniging. Oudelande GEMEENTEBEGROTING 1948 AANGENOMEN. Dinsdag, 30 December 1947, kwam de raad der gemeente Oudelande in openbare verga dering bijeen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot opheffing van de gemeenschappelijke regeling tot centralisatie van het bouw- en woningtoezicht en het toezicht-gemeentewer- ken op Noord- en Zuid-Bevc- land, en een nieuwe regeling aan te gaan. Aan deze rege ling zal de gemeente Goes niet deelnemen; bovendien, krijgen de deelnemende ge meentebesturen rechtstreeks invloed op de gang van za ken, terwijl de districtsopzich ters een grote mate van zelf standigheid krijgen, hetgeen een snellere afdoening van zaken waarborgt. Voor de verkoop van de per celen A 33 en A 35 zijn een drietal inschrijvingen binnen gekomen. Perceel A 33 werd gegund. Over preceel A 35 zal nader beslist worden. De verzekering tegen brand van de arbeiderswoningen aan de Doelstraat en de Achter weg wordt ondergebracht b\j de Onderlinge Brandwaar- borgmaatschappig voor Zee land van 1829. Aan de heer J. van Oosten wordt met ingang van 1 Ja nuari 1948 eervol ontslag ver leend als ambtenaar van de burgerlijke stand. In zijn plaats wordt benoemd de heer C. de Beste, ambtenaar tec secretarie. De begroting 1948 wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld, de gewone dienst in ontvang en uitgaaf op 58.743,45 en een tekort van 12.300, De gemeenterekening 1946 wordt aangeboden. Tekort ge wone dienst 4.421,79. Het bedrag per leerling voor het gewoon lager onder wijs voor 1948 wordt vastge steld op 15,36 plus 2 voor gymnastiekonderwijs. Kattendijke ZILVEREN JUBILEUM. Op 1 Januari was het 25 jaar geleden, dat de heer J. W. Gebraad tot kantoorhouder der P.T.T. te Kattendijke werd benoemd. Driewegen LOOP DER BEVOLKING. Op 1 Januari 1948 bedroeg het totaal aantal inwoners van Driewegen 634, te weten 323 mannen en 311 vrouwen. Deze cijfers waren op 1 Ja nuari 1947: 647 totaal, 326 mannen en 321 vrouwen. Kapelle PROPAGANDA SAMENKOMST K.N.M.V. Zaterdagmiddag werd in het Schuttershof te Goes de eer ste propaganda-samenkomst in Zeeland van de K.N.M.V. gehouden. Vele beoefenaars van en belangstellenden in de motorsport uit Goes en omge ving, hebben met grote aan dacht de toespraak van de heer Stoel, voorzitter van de propaganda-commissie, alsme de de verschillende films ge volgd. LOOP DER BEVOLKING. Op 1 Januari 1948 bedroeg het aantal inwoners van Ka pelle totaal 4036, te weten 2028 mannen en 2008 vrou wen. Deze cijfers waren op 1 Januari 1947: 4021 totaal, 2003 vrouwen, 2018 mannen. Vlissingen AFSCHEID BIJ DE SCHELDE". Woensdag nam de heer J. Antheunissen, bureauchef van de Bouwafdeling der N. V. Kon. Mij. „De Schelde", die na een diensttijd van 48 jaar dit bedrijf gaat verlaten, afscheid van de „Schelde". Vele ambte naren alsmede enkele familie leden waren hierbü tegenwoor dig. Bp afwezigheid van ir. R. V. van Itallie sprak de heer J. P. Visser. Deze wenste hem nog vele jaren van goede gezond heid. Als blijk van waardering werden de heer Anfheunisse enkele geschenken aangeboden. Vervolgens sprak ook de heer Nederlof. chef afd. Metselaars nog enige waarderende woor den De heer Antheunissen dankte tenslotte voor de hartelijke woorden tot hem gericht en voor de cadeaux die hü bij dit afscheid mocht ontvangen. Met een handdruk nam hp van de vele aanwezigen afscheid, dig maakt en indien de be schikbare woongelegenheid h.i. niet passend is voor de- Domburg GEMEENTERAADS VERGADERING. Donderdagavond a.s. zal de raad van de gemeente Dom burg in vergadering bijeen ko men. De agenda vermeldt o. m. de volgende punten: Wijziging jaarwedderege- ling secretaris en ontvanger; richtlijnen woonruimtewet 47; gemeenschappelijke regeling voor bouw- en woningtoezicht; vaststelling van de bouwver ordening en het voorstel van B. en W. tot bouw van acht woningwetwoningen aan de Westweg. Midde'burq CENTR. BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS. Zaterdag hield de C.B.T.A., afd. Middelburg een propa- ganda-feestvergadering in de Groene zaal van het Schut tershof alhier. Na de openingsrede door de voorzitter, de heer J. de Wit te, werden door de Vr. briga de enige liedjes ten gehore gebracht. Hierna sprak de heer Koedijk, hoofdbestuurs lid, een propaganda-woord, waarna 4 leden voor hun 25- jarig lidmaatschap gehuldigd werden. Na deze plechtigheid werd een aardig programma afge werkt, dat zang, toneel enz. omvatte. Tot slot was er een gezellig bal. Zoutelande LOOP DER BEVOLKING. Op 1 Januari 1948 bedroeg het aantal inwoners van Zou telande totaal 1006, te weten 518 mannen en 488 vrouwen. Deze cijfers waren op 1 Ja nuari 1947: 984 personen, te weten 504 mannen en 480 vrouwen. Ritthem KOSTER LEGDE FUNCTIE NEER. De heer C. J. Koppejan, koster en collectant der Ned. Hervormde Kerk te Ritthem verrichtte deze diehst op oude jaarsavond voor de laatste maal, na ruim 46 jaar als zo danig gefungeerd te hebben. Ds. Brekelman sprak bij deze gelegenheid het scheidend kosterpaar toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2