PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Het is hoog tijd" BILT Interim-regering op komst „Verraders leven onder ons" Nieuwe Dieselmotor. Birma een republiek. Joden bliezen twee gebouwen op. De Gaulle: Een kankerspecialist naar Stalin? Vlissingens vonnis vrijwel voltrokken 191e Jaargang - No. 3 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. dagelijks, Algemeen WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 5 Januari 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week; I 3,20 per kwartaal; franco per post i 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie I 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60. tel 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel 2077 m 2924 Goes: L Vorststr 55. tel 2475 (b.g.g 2228) Oost burg: Gratamastr 3, tel 102 Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek nr 359300 P.Z.C., Middelburg. Indonesië uitgenodigd deel uit te maken van de souvereine Ver. Staten Ministers zouden Dinsdag terugreizen Tijdens een bijeenkomst, die Zondag tussen de vier mi nisters, dr. Van Mook en de vertegenwoordigers van de Negara's (landen) en Daerah's (gewesten) is gehouden, is een zeer belangrijke beslissing genomen op de weg naar de instelling van een interim-regering. De vertegenwoordigers van de Negara's en Daerah's hebben twee resoluties aangeboden, welke tijdens een lang durig onderling overleg van Zaterdag zjjn opgesteld. De bijeenkomst van Zondag duurde van tien tot één uur met twee korte pauzes. Naar verluidt is het vertrek van de ministers thans op Dinsdag bepaald. met de strekking van de eer ste resolutie, terwiilhrj de ver wachting uitsprak, dat de tweede resolutie tot een op lossing van de moeilijkheden met de Republiek en tot een foed resultaat van de arbeid er commissie van de Ver. Naties belangrijk zou kunnen bijdragen. De uitwerking van het eerste punt van de eer ste resolutie zal volgens deze verwachting aanstonds door de It. G. G. tezamen met de verschillende gebieden en groepen alsmede met verte genwoordigers van de min derheden, ter hand genomen worden. Het communiqué brengt ten slotte in herinnering dat de grondwetsherzieing in Ne derland reeds wordt voorbe reid. HET K. I. S. DE RESOLUTIES. In de eerste resolutie, die door de vertegenwoordigers van Oost-Indonesië, Oost-Bor- neo, Groot-Dajak, West-Bor- neo, Banka, Riouw. Oost-Su- matra, het comité Daerah Is- timewa West-Sumatra, het comité van voorbereiding Ne gara West-Java, Madoera en net K. I. S. Zaterdag tijdens hun onderling overleg is op gesteld, wordt met de meeste aandrang in overweging ge geven om onverwijld stappen te nemen tot: le. de instelling van een interim-regering ter voorbe reiding van de totstandko ming van souvereine Verenig de Staten van Indonesië; 2e. de regeling van mede zeggenschap van de interim regering in het gebruik van de strijdkrachten, die in Indo nesië aanwezig zijn als ge- zagsapparaat ter verzekering van de binnenlandse veilig heid; 3e. herziening van de Ne derlandse grondwet. Het afschrift van deze re solutie zal worden aangebo den aan de Ned. Indische re gering, de Commissie van Goede Diensten, de republi keinse regering te Djocja en het Nederlandse parlement. In de tweede resolutie brengt de conferentie van vertegenwoordigers de eerste aan de Ned. rege ring aangeboden resolutie ter kennis van de republi keinse regering en nodigt de regering der republiek Indonesië uit, deel uit te maken van de souvereine Ver, Staten van Indone sië. VERKLARING VAN DR. BEEL. Minister Beel, die de bijeen komst presideerde, kon na 'n uitvoerige gedachten wisseling en toelichting van de in de resoluties neergelegde uitspra ken zijn instemming betuigen Een Nederlandse vinding. By Werkspoor te Amster dam zjjn proeven genomen met een nieuw type Dieselmotor, geconstrueerd" door ir. G. J. Lugt. Tijdens de bezettingsja ren begon ir. Lugt, die bij Werkspoor werkzaam is, met zijn ontwerp. Het eindresultaat is thans een tweetact-Diesel- motor voor 6 cylinders, die het vermogen heeft van een 8-cy- linder Werkspoormotor, nl. 3600 pk. De motor is veel klei ner van omvang en weegt 175 ton lichter, d.w.z. 140 ton in- plaats van 315 ton. Dit is voor al voor scheepsmotoren van belang. Bovendien is de nieu we motor veel geruislozer en daardoor voor passagierssche pen veel geriefelijker. Daar de buitenlandse constructeurs tij dens de oorlog geen tijd en gelegenheid hadden zich bezig te houden met de constructie van scheepsmotoren, mag hier van een internationale primeur gesproken worden. De motor kan een zeer belangrijk ex portartikel worden, hoewel verwacht wordt, dat het bui tenland eerder licenties aal kopen, dan motoren. Crematie Han yan Meegeren. Onder grote belangstelling uit kunstkringen is Zaterdag het stoffelijk overschot van Han van Meegeren te Westcr- veld gecremeerd. In de aula voerde als eerste het woord de zwager van de overledene, de heer W. Polman Tuin, die van Meegeren „een man van grote kwaliteiten:" noemde. Spr. droeg een ge dicht van Van Meegeren voor. De schrijver Adam Haag sprak over Van Meegeren als een man met moed en durf, me vrouw M. L Doudaert de la Grée zeidc, dat de dood thans een einde keeft gemaakt aan smaad en hoon. Prof. E. A. van Genderen Stort roemde de grote talenten van de overle dene in schilder- en dichtkunst en de heer C. H. Wallach diens spreekwoordelijke vitaliteit. De zoon, dé heer J. van Meegeren, bracht de aanwezi gen dank en beloofde het werk Van zijn vader voort te zetten. Zaterdagmorgen is het m.s. „Oranje" met pl.m. 1000 passagiers, IJmuiden gepas seerd op weg naar Batavia. De voorzitter van het „Ko- mité Indonesia Serikat", prof. dr. Hoesain Djajadiningrat, heeft tegenover Aneta ver klaard, dat het comité, zodra de interim-regering zal zijn gevormd, zal worden ontbon den. BELANGRIJK RESULTAAT. In gezaghebbende Neder landse kringen heeft men te genover Aneta verklaard, dat men het resultaat van de Zon dag te Batavia gehouden be sprekingen van het aller grootste belang acht. Het overleg eiste slechts enkele uren, hetgeen er op wjjst, dat het zo noodzakelijke onder- Kinderen speelden met phosphor. Spelende kinderen vonden Vrijdag in Sassenheim een flesje, waarin zich, zoals later bleek, phosphor bevond. De kinderen zijn met het flesje gaan spelen, met het gevolg, dat een ervan in brand ge raakte. Het kind liep brand wonden op, doch behoefde nog niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. Een voorbijganger, die de plaats waar het flesje werd gevon den met een stok onderzocht, kwam ook in brand te staan. Hij kreeg wonden aan armen, handen en benen. Ook hij werd niet in een ziekenhuis opgenomen. De Chinese minister van financiën heeft meegedeeld, dat de Chinese schatkist uitge put is door de „kosten voor het leger in de campagne te gen de communisten." Hngo vertrouwen aanwezig was. Djocja ziet zich thans voor een gewichtige beslissing ge- Elaatst. Volgens genoemde ringen was het geen geheim, dat Djocja op een zekere verwijdering tussen dc niet- republikeinse gebieden reken de, die de vorming van een Interim-regering aanzienlijk zou vertragen, zo niet geheel zou verhinderen. Het is voorts van het aller grootste belang, dat de confe rentie nadrukkelijk de deur voor Djocja openliet, daarme de het laatste beroep van dr. Beel onderstrepend. Wanneer nu binnen afzien bare tijd een collegiaal orgaan tot stand komt, kan de poli tieke opbouw krachtig ter hand worden genomen. In gezaghebbende kringen is men van mening, dat het resultaat van de conferentie de bekroning van het bezoek der ministers mag worden ge noemd. Mijn schip is mijn leven. De kapitein van de 2327 ton metende stoom boot Silvia Onokato, af komstig uit Italië, heeft gedurende 24 uur .stand gehouden in een storm en vecht bij de Zuidkust van Engeland tegen de verraderlijke Goodwin- zandbanken Hij weiger de zijn schip te verlaten en met zijn bemanning, die uit 28 koppen be staat, aan boord van een reddingboot te gaan. De kapitein riep de bootsman van het red- dingsvaartuie toe: „Mijn schip is miin leven. Als het schip gaat, ga ik mee." De bemanning heeft later het schip toch ver laten. Agressieve rede van mr. N. J. G. Sikkel, Resolutie van de Fed. Raad van de oud-Illegaliteit. Nadat op de tweede congres dag van de Nat. Federatieve Raad van de oud-Illegaliteit in Nederland, het Tweede Kamer lid J. H. Scheps over „bunde ling van de oud-illegaliteit" had gesprokep, hield de Am sterdamse procureur-fiscaal, mr. N. J. G. Sikkel, een rede over „berechting van het ver raad". ïn de jaren 1940-1945 voelden wij allen intuïtief wat verraad was. Het was, aldus mr. Sikkel, een eenvoudige en eerlijke gedachte, die by het Ned. verzet leefde, dat wij de verradersbende van ons af zou den schudden, dat wij ons zou den ontdoen van die elemen ten, die wg tijdens de bezet ting als verraders beschouw den. De werkelijkheid was ech ter anders en dit is niet de schuld van de regering, doch van het volk, dat achter deze regering staat en waarvoor de illiegalen tijdens de Duitse overheersing hun bloed hebben gegeven. Spr.'s conclusie is, dat het verraad, door de bijzondere rechtspraak niet wordt be recht. Mr. Sikkel besloot zijn voor dracht met te zeggen: Men is geen verrader, omdat men ver raad heeft gepleegd, men pleegt het verraad reeds als men verrader is, en als men eenmaOl verrader is, blijft men verrader. En verraders leven thans, na de loslating van de Dodelijk ongeval op een hockeyveld. Zaterdag werd te Bussum een hockeyweclsbdijd gespeeld tussen de adspiranten van 't Gooi en SCHC. De 15-jarige Gooi-speler Frits Sabel uit Bussum kreeg een hockeybal tegen zijn slaap en werd met een ernstige schedelbasisfrac- tuur naar de Majellastichting te Bussum gebracht, waar hij Zondagmorgen aan de gevol gen is overleden. „lichte gevallen" in ons mid den. Het is de taak van de il legaliteit de ogen op hen ge richt te houden en waakzaam te bleven, wetende, dat een verrader altijd een verrader blijft. EEN RESOLUTIE. Tenslotte nam het congres met alg. stemmen een reso lutie aan. waarin gewaar schuwd wordt tegen de gelei delijke verslapping van nor men, waaraan het strafbaar gestelde verraad wordt ge toetst en de mening wordt uitgesproken, dat deze ver slapping niet wordt gerecht vaardigd met een beroep op barmhartigheid. Het congres dringt er opnieuw op aan, dat de berechting op krachtige wijze wordt voortgezet. Overdracht van de macht. Tijdens een historische plech tigheid te Rangoon i& Zater dag- de Britste souvereiniteit over Birma geëindigd en de re publiek Birma geboren. De Britse vlag is van het gebouw van de constituerende verga dering; neergehaald en de met sterren bezette driekleur van de nieuwe republik gehesen. Birmaanse leiders en verte genwoordigers van buitenland- Be mogendheden waren hierbij aanwezig. Ongeveer 2000 per- Bonen woonden de proclamatie van de overdracht bij. Onmid dellijk na de stilte, die tijdens de plechtigheid heerste, brak een een krankzinnig lawaai in de stad los. President Sao Sjwe Thaik verklaarde, dat hij zijn ambt aanvaardde, en proclameerde de nieuwe constitutie van het vrije Birma. De president be noemde Thakin Noe officieel tot premier en het nieuwe ka binet werd beëdigd. Zaterdagavond is de over eenkomst betreffende de tus sentijdse hulpverlening door de Ver. Staten aan Italië onderte kend. Groot aantal doden in Jalfa. Het gebouw van het Arabi sche Nationale comité te Jaf fa en het gebouw van Barclays bank zjjn Zondng door een landmijn, die vermoedelijk door Joden tot ontploffing werd ge- braeht, vernield. Volgen« de eerste officiële Britse gegevens zjjn 59 men sen gedood of gewond. Er hielden twee jeeps voor het gebouw van die Barclays bank stil. De inzittenden van de ene, waarschijnlijk Joodse verzetslieden, stapten snel in de tweede over, die wegreed ln de richting van Tel Aviv. En kele minuten later vloog de achtergebleven wagen met e,en oorverdovende knal de lucht in. GROOT AANTAL DODEN TE JAFFA. Volgens onbevestigde be richten "it Arabische bron werden 70 personen gedood toen een jeep in het drukke centrum van Jaffa in de lucht vloog. GEVECHTEN TE JERUZALEM. Joodse bronnen melden, dat zwaar bewapende Arabieren de ommuurde Joodse wijk in het oude deel van Jeruzalem zijn binnengedrongen en dat er een hevig gevecht is ontstaan bij de Joodse klaagmuur. Twee duizend Joden zijn in deze wijk practisch ingesloten. De tele foonverbindingen zijn nog in tact. Na de ontdekking van 'n nationaal-socialistisch com plot, waarbij de plaatselijke padvindersbeweging als dek mantel werd gebruikt, hebben een reeks nieuwe arrestaties te Graz plaats gehad. Het Wereldgebeuren Attlee verdedigt „de derde macht". Vijf vertrouwensmoties van Schuman. Na een korte periode van zwijgzaamheid heeft generaal dn Gaulle weer een grote me nigte toegesproken, dit keer te Saint Ktienne, een belangrijke Industriestad. Zoals gebruike lijk keerde de generaal zich tegen het partijstelsel en drong hij aan op eenheid. Het is hoog tijd, sprak de Gaulle, dat een einde komt aan de regering van partijen en nieuwe algemene verkiezin gen worden gehouden. Het is hoog tijd. dat de Republiek grondig hervormd wordt. Het is ook hoog tijd, dat degenen, die Frankrijk in het verderf willen storten hun kansen zien verdwijnen. Tuinbouw-export naar Engeland. De handelsbesprekingen met Engeland, welke de totstand koming van een nieuw han delsverdrag met ons land be ogen, waarbij ook de export van tuinbouwproducten onder de loupe is genomen, zijn in eerste instantie gunstig en in een welwillende sfeer verlopen. De besprekingen zijn thans on derbroken teneinde beide par tijen in de gelegenheid te stel. len de aspecten in eigen kring te bezien. DE ZWEEDSE PROF. BERVEN NAAR MOSKOU GEROEPEN. Geruchten. Zweden s voornaamste kan- kerspeelalist, professor Ber- ven, Is naar Moskou geroepen. Aftonbladet brengt dit in ver band met geruchten over een ziekte van maarschalk Stalin, De Sowjet-ambassade wist niets omtrent enigerlei ziekte mede te delen. Professor Berven heeft ver klaard niet te weten, wie zijn patiënt is. Reuter voegt er aan toe, dat men verwacht, dat hem om geheimhouding ver zocht zal worden. DE MENING VAN COLLEGA'S. De collega's van professor Berven nemen aan, dat de pa tiënt te Moskou inderdaad Stalin is. De professor werd in Hensinki door een speciaal Sowjet-Russisch vliegtuig op gewacht. De collega s verkla ren, dat Berven, er zeker niet in toegestemd zou hebben zijn werkkring te verlaten en over haast naar Moskou te vertrek ken, wanneer hem niet ver zekerd zou zijn, dat de Rus- sischo patiënt een buitenge woon belangrijk personage was. En de enige vooraan staande Russische persoon, „DE ZEEUWEN" VERANDERT VAN KOERS, Hulst remt Axel even. Ie Klasse: BrabantiaSport club Emma 12; Helmondia V.V.V. 1—3; N-A.C.Bleijer- heide 04; LimburgiaM.V.V. 01; N.O.A.D.Vlissingen 2 0. Mocht P.S.V. nog gevaar te duchten hebben gehad van Limburgia, dan heeft M.V.V. de Eindhoven ar,en een dienst bewezen, door met het kleinst mogelijke verschil te grootst mogelijke schade aan te richten N.O.A.D., dat tegen Vlissingen een niet bepaald overtuigende zege behaalde, wordt nu op volger van P.S.V. in de klas sering, doch we kunnen niet aannemen, dat N.O.AD. het de Philipsmensen nog erg lastig zal maken. M.V.V. krabbelt nog wat naar boven en N.A.C. duikelt door de grote neder laag naar beneden. Brabantia en Helmondia lieten de punten aan Sportclub Emma en V.V. V., die zich nu wel volledie vei lig kunnen gevoelen, want voor Vlissingen is het vonnis vrij wel voltrokken. PSV 13 10 1 2 31-12 21 NO AD 13 7 2 4 19-19 16 MVV 12 Limburgia 13 Blerjerh. 12 NAC 12 Sp. Emma 12 VVV 12 Brabantia 12 Helmondia 13 Vlissingen 12 7 1 4 22-19 15 6 3 4 22-15 15 6 2 3 38-28 14 6 15 25-19 13 4 3 5 19-20 11 4 2 6 26-24 10 4 2 6 18-23 10 3 4 6 22-31 10 0 1 11 6-38 1 2e Klasse: AllianceTemeu zen 40; InternosDosko 3 4; De ZeeuwenR.B.C. 70; GoesMiddelburg afgek.; He roBreskens 7—4. Dat het uitstapje voor Ter- neuzen iets anders dan een vol gende nederlaag tot resultaat zou hebben heeft niemand ver wacht. Het werd een klinken de nederlaag, zodat Alliance de leiding behoudt, doch ook Dos ko haalde het maximum tegen Internos al getuigen de cijfers van een zwaardere strijd. Bres- kens kwam uit Breda terug met een raadselachtige uitslag. Hun doelman pleegt het goed te doen, doch had blijkbaar een off-day of hun ook al goede verdediging faalde, maar de vier eigen doelpunten tonen aan, dat Breskens nog wel iets kan presteren. De Zeeuwen heeft het roer finaal omge gooid en R.B.C. wel heel erg radicaal duidelijk gemaakt, dat de zwakke periode is overwon nen. De wedstrijd GoesMid delburg ging niet door wegens terreinafkeuring. Deze afkeu ring vond reeds Zaterdag plaats, hetgeen volkomen on juist moet worden geacht, om dat voor een wedstrijd tegen Middelburg eerst 's Zondags morgens behoeft te worden ge keurd. Bovendien was het ter rein Zondag in prima conditie en werd1 daarop nota bene een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld! Alilance Dosko Goes Internos Hero RBC Zeeuwen Breskens Terneuz. Middelb. 15 11 3 14 10 3 14 8 3 1 4-15 25 1 56-23 23 3 36-17 19 6 33-24 16 4 27-27 13 5 21-34 13 8 30-37 10 7 18-34 7 2 2 10 18-37 6 2 0 9 17-48 4 7 2 4 5 5 3 3 4 2 3 3e Klasse E: Nieuw Borg- vlietM.O.C. 1—2; R.K.F.C.— Odio 23; BurghZierikzee 1 3; YersekeR.C.S. afgek. Zowel M.O.C. al Odio heb ben een zware kamp achter de rug cn hebben zich door de moeilijkheden weten heen te slaan. Overtuigend zijn hun overwinningen niet, maar de punten zijn binnen en speciaal voor R.K.F.C. is het een tegen valler. dat van Odio werd ver loren omdat door een overwin ning dit kranige ploegje heel sterk naar voren zou zijn ge komen. De Schouwse derby was zoals te voorzien voor Zie rikzee, dat zo langzamerhand een keurige positie op de rang lijst is gaan innemen. 13 14 ODIO MOC RKFC Zierikzee Nieuw Borgvliet 13 Zeelandia 12 Yerseke 13 RCS 13 Burgh 15 Robur 12 14 10 3 13 9 3 8 2 7 2 1 37-9 23 1 39-20 21 3 31-19 18 5 30-26 16 5 3 3 3 3 3 3 3 5 27-21 13 6 22-31 9 7 33-38 9 7 15-28 9 3 2 10 26-47 8 2 2 8 22-43 6 3e Klasse F: Hoofdplaat- Steen 12; HulstAxel 1—1; AardenburgOostburg 00; BiervlietClinge 24; Com. BoysHontenisse 50. Axel was in Hulst böna ge derailleerd en het gelijke spel laat zien. dat ook zwakkere broeders het de toekomstige kampioenen geducht lastig kunnen maken. Voor Hulst is dat winstpuntje geen overbodi ge luxe. want het verschil met nummer laatst is niet zo bar groot en in theorie kan nog al les gebeuren. Biervliet b.v. ver zwakte haar positie behoorlijk door een nederlaag tegen Clin ge te incasseren, welke hekke- sluiter haar ongunstige positie nu overgaf aan Aardenburg. dat tegen Oostburg slechts één puntje binnenhaalde. Hoofd plaat gaf het tegen Steen niet cadeau en het was slechts amper, dat de Steensc ploeg het heft in handen hield. Niet temin is Hoofdplaat ook weer even sterk in het nauw gedre ven als een paar weken terug. Com. Boys herstelde zich keu rig tegen Hontenisse, dat met overwinningsillussies naar Sas trok. Of het de Boys nog ba ten zal? Ros. 2e Klasse E: Temeuzen EIDosko II 13; Middelburg IIVlissingen II afgek.; Bres kens H—M.O.C. II afgek. De Bergenanen hebben hun wedstrijd achterstand ingehaald en nemen nu de tweede po sitie in achter Goes met een punt achterstand op de Goe- senaren. Temeuzen was het laatste slachtoffer van Dosko n, doch de cijfers zijn drage lijk gebleven. 4e Klasse E: V.E.S.—Patrij zen 01; E.M.M.Meto af gek.; De 's Heerenhoeksen namen revanche voor de destijds op eigen veld geleden 12 neder laag en kwamen met beide punten huistoe. E.M.M. mocht weer rusten wegens terrelnaf- keurlng. van wie gemeld is dat hij ziek was, is Stalin. Voorts wordt er op gewezen, dat men zich niet via de Sowjet-Russische ambassade met Berven in ver binding gesteld heeft, doch rechtstreeks per telegram. DEMENTI VAN PROF. BERVEN. Bij z'yn aankomst te Helsin ki verklaarde prof. Berven: „Ik ben niet naar Moskou ontbo den om een kankerpatiënt te behandelen, die zeer vermau'rd is. Ik breng slechts een tegen bezoek aan enige Russische specialisten, die 'n jaar geleden Stockholm bezochten." „Wü moeten ingrijpende maatregelen nemen, ons belas tingstelsel hervormen, de on dernemingsgeest en de concur rentie vrij laten en de produc tie opvoeren. Reeds lang heb ben wij op te grote voet ge leefd, maar er is nog niets verloren." Diezelfde mening is ook de regering Schuman. de regering van de „derde macht", toege daan. Z|j doet wat zij kan om tegenover de Kamer haar ge zag te laten gelden. Nadat de eerste anti-inflatiewet op zo veel amendementen was ge stuit, dat dc regering haar re soluut heeft ingetrokken, zijn thans de debatten over de nieuwe regeringsvoorstellen, die overigens veel gelijken op de eerste, in volle gang. Schu man heeft duidelijk gemaakt, dat hy geen wijzigingen meer duldt en zal aftreden als de Kamer opnieuw in de tekst gaat dokteren. Binnen enkele uren vroeg hij Zaterdag om vijf aparte moties van ver trouwen. Maandag zal daar over worden gestemd. Het begrip „derde macht", afkomstig uit Frankrijk, be gint nu ook internationale be tekenis te krijgen. In een nog al opzienbarende rede heeft Attlee verklaard, dat de Zaterdag verklaard, dat de Britse Labour partij de leiding wil nemen van een groep W. Europese landen, die een „der de macht" moet vormen tussen het Russische communisme en het Amerikaanse kapitalisme. Dit denkbeeld is wel vaker naar voren gebracht, maar nog nooit door een der ministers. Voor het eerst ook liet de anders zo gematigde Attlee zich in zijn radioredevoering in vrij krasse termen uit over de Sowjet-Unie. „Het is wel ironie", zei hij, „dat de absolutisten van thans, die de oppositie heviger onder drukken dan de koningen en keizers van het verleden, para deren onder het masker van voorvechters van de democra tie." Als tegenhanger van de Sowjet-Unie noemde hjj de Ver. Staten, „.met zijn uiterste verschillen tussen rijkdom en armoede. West-Europa ligt in vele opzichten tussen deZe twee machten in en het is onze taak een systeem uit te werken, waarin de individuele vrijheid in Amerika wordt gecombi neerd met een mate van ge leide economie, die meer recht vaardigheid waarborgt. Men gelooft dat Attlee bij zijn rede vooral heeft gedacht aan de komende conferentie in Lon den van socialistische leiders. In Neurenberg staan Hans Lammers en 18 hoge Nazl-anib- tcnaren terecht. Van 1937 tot 1945 was Lammers minister. Natuurlijk zeide hij onschuldig te zijn. Blijven de zilveren guldens en rijksdaalders? Minister Lieftinck heeft in zijn memorie van antwoord be treffende de nieuwe regeling inzake het Ned. muntwezen medegedeeld, dat indien op de duur mocht blijken, dat de al gemene economische omstan- heden niet zodanige verande ringen ondergaan, dat tot het weder in omloop brengen van zilveren guldens en rijksdaal ders kan worden besloten, uiteraard de wenselijkheid en de mogelijkheid van de ver vanging van zilver door nik kel opnieuw onder ogen zal moeten worden gezien. ln antwoord op de desbe treffende vraag kon de minis ter mededelen, dat het niet in de bedoeling van de regering ligt, nieuwe rijksdaalders en guldens te doen slaan met een gehalte, dat afwijkt van de reeds uitgegeven munten van deze grootte. Wetsontwerp „Werkloosheidsverzekering" De secretaris-generaal van het ministerie van sociale za ken mr. dr. A. A. van Rhijn, heeft bü de opening van de kaderschool van het C.N.V. medegedeeld, dat binnen en kele weken bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp „werk loosheidsverzekering" zal wor den ingediend. DE VOORSPELT: VEEL WIND. Geldig tot Maandagavond. Meest krachtige, nu en dan ormachtigc, geleidelijk meer mar West draaiende wind. Meest zwaar bewolkt met en kele regenbuien. Later iets kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1