BRADLEY, Benelux steekt van wal Spoorwegen komen duizenden wagons tekort generaal zonder vijanden tweede blad provinciale zeeuwse courant zaterdag 3 januari 1948 Hij kan zelfs mei Moniy opschieten Please do not publish my fotograph Moeilijke wedstrijden voor de bezoekers Vlissingen annexeerde Tuchtrechter voor de prijzen Notendop „Please do not publish my Jotoeraph", met het woord „not"' onderstreept. Een ba nale zin, niets zeggend en toch zo kenmerkend voor de per soonlijkheid van generaal Bradley, de man, die thans 't bevel gaat voeren over het grootste leger in het Westen. Om twee redenen is deze zin zo kenmerkend. In de eer ste plaats wijst zij op zgn bescheidenheid, èen karakter trek, die over' het algemeen generaals niet eigen is. Het woord „publicity" behoort zo vanzelfsprekend bij al wat Amerikaans is als de cellophaan verpakking bij Chesterfield. Mannen als Patton of Mac Arthur hebben hun „public relati ons officers", reclameagen ten in uniform en niemand in Amerika neemt daar aan aanstoot. Het ligt in de levensstijl van de Amerikanen, dat ge neraals hun leger en daar mee hun eigen prestaties aan het publiek moeten „verkopen", zoals een fa brikant zijn waren. Het is daaraan toe te schrijven, dat niet alleen ijdele, op effect beluste ge neraals als Patton of Mac Arthur gewend zijn aan de reclame, rond hun per soon. maar ook meer be scheiden mensen als Eisen hower en Hodges steeds rekening houden met de publieke opinie. De weinige reclame officie ren in het hoofdkwartier van Bradley voelden zich meestal overbodig. Bradley werkte al leen maar. Met een vaderlijk welwillend lachje, dat zelden spot verried, liet hg zijn on dergeschikte commandanten van het le, 3e en 9e leger Hodges, Patton en Simons de lauweren oogsten, die hem voor het grootste deel toe kwamen. GEEN MILITAIR JARGON. De tweede reden, waarom Bradley's zinnetje zo kenmer kend is, is duidelijk voor ieder, die enigszins met de militaire etiquette op de hoog te is. Bevelen van generaals met vier sterren beginnen zelden met het woord „please"; een telefoontje van een adjudant of vier woorden „not t.o be published" zijn voldoende om *n kapitein te zeggen wat hij te doen heeft. Omar Nelson Bradley heeft echter van zijn prilste jeugd af een hekel aan net militaire jargon. De onbe houwen taal van Patton, te gen wie Eisenhower een spreekverbod moest uitvaar digen, omdat hij geen zin meer gebruikte zonder een scheld woord er in, ligt Bradley in 't f eheel niet. De vaak luidruch- Ige en theatrale manier van doen in de omgeving van hoge offreren schrikt hem af. Bradley draagt in actieve dienst meestal een eenvoudig khaki-shirt, Zgn hoofdkwartier deed meer aan een hospitaal den ken dan een centrum van mi litaire acties. Geen krakende laarzen, klikkende hakken, barse gezichten, geen protse rig gedoe. Omar Bradley, de meest „onpruisische" van alle generaals, houdt daar niet van. Hij vindt dat wat be lachelijk en bovendien vol maakt overbodig. GEEN ZINLOOS ONGEMAK. Toch zou het fout zijn daar uit de conclusie te trekken, dat Bradley een „droge Piet" is, afkerig van de genoegens die het leven kan bieden. In tegendeel. Hg is overtuigd van de juistheid der stelling: „any fool can be uncomforta ble'1, men geeft geen blgk van genialiteit door comfort te verachten. Hij houdt evenmin van zinloos ongerief als van overbodige praal. Hij is noch vegetariër noch geheelonthouder en in tegen stelling tot Montgomery rookt hij veel. Van Mac Arthur wordt ver teld, dat hij eens een dinertje faf. waarbij gegeten werd uit et beroemde gouden servies van West Point, de militaire academie. Toen de gasten een rond-rang maakten door het verblijf van Mac Arthur kon den zij het Puriteinse veldbed bewonderen, waarop Mac Ar thur sliep. Kort nadat de gas ten verdwenen waren meldde een wanhopige adjudant, dat een bord van puur goud ver dwenen was. Daar het om staatsbezit ging, werden aan de vertrokken gasten diploma tieke brieven geschreven, met het verzoek, de grap te beëin digen en het bord terug te zenden. Er kwam geen ant woord. Twee weken later werd het bord gevonden en wel in het onbeslapen veld bed van Mac Arthur. Het bed had daar blijkbaar alleen voor de show gestaan. Dergelgke dingen zijn niets voor Brad ley. HELDENVERERING. Sedert het einde van de oorlog zijn in Amerika heel wat boeken uitgekomen, die een kijkje achter de militaire schermen wilden geven. Oberst Allen zong in zijn boek „Lucky Forward" een loflied op Pat ton. Harry Butcher gaf nieuw voedsel voor de Eisenhower- legende in zijn „Three years with Eisenhower" en Ralph In- gersoll probeerde in „To Se cret" te bewijzen, dat elke Amerikaanse majoor meer verstand van oorlogvoering in zijn pink heeft dan maarschalk Montgomery in zijn hoofd. On danks deze en vele andere boeken, die het superieur ge nie van één generaal op kos ten van alle andere wilden aantonen, ondanks deze hel denverering, is de nevelachti ge bijfiguur van Bradley in alle memoires dominerend ge bleven. Montgomery, weinig geliefd bjj de Amerikanen. Eisenhower, wiens grootste gave diplomatie is, had bijv. Bradley tussen zich en Patton geschoven, in de veronderstel ling, dat de stille kortzichtige man in khakihemd het wel klaar zou spelen met de eigen zinnige Patton. Eisenhower had juist gespeculeerd. Geen enkele keer heeft Patton de juistheid van de strategische beslissingen van Bradley aan gevochten. Eisenhower liet zich bij problemen van tactiek steeds door Bradley van ad vies dienen. Noch in zijn ei gen hoofdkwartier noch onder de andere generaals had Brad ley vijanden. Overal won hij respect en sympathie. BRADLEY EN MONTGOMERY. In dit verband is Bradley's verhouding tot Montgomery van belang, des te meer daar beide mannen nu een over eenkomstige positie gaan be kleden. De hele staf van Brad ley had een grote hekel aan Montgomery. Als commandant van ae 21ste legergroep was Monty de directe rivaal van Bradley. De jonge generaals onder Bradley voelden zich tekort gedaan, toen zij zagen dat in de militaire „kermis der ijdel- heid" Montgomery niet te slaan was. Toch moest het 12de Amerikaanse leger in Normandië zeven maal het leger van Montgomery te hulp komen. De verliezen, die op het strijdterrein van de Brit ten werden geleden, verdroten de Amerikaanse generaal. On der deze omstandigheden zou zich gemakkelijk een gevaarlij ke animositeit tussen Monty en Bradley hebben kunnen ontwikkelen. Toen vroeg Eisenhower te lefonisch of Bradley er be zwaar tegen had Monty in zijn hoofdkwartier te Brussel op te zoeken. Een uur later was Bradley al op weg naar de Belgische hoofdstad. Twee da gen voerden de beide gene raals vertrouwelijke bespre kingen. En terwijl de hoofd officieren van beide legers elkaar met jaloers wantrou wen bezagen, waren Bradley en Monty uitstekende vrien den geworden. KOEL BEREKEN AAR. Vraagt menwaarin ligt 't ge nie van Bradley dan is't ant woord: in zijn bovengenoem de schijnbaar negatieve eigen schappen. Zijn neiging tot be spiegeling, zijn koele, bijna wetenschappelijke nauwgezet heid maken het hem mogelijk de bedoelingen van de vijand van te voren te berekenen, zoals een chirurg voor een operatie rekening houdt met alle mogelijke verrassingen. Zijn geduld en zijn afkeer voor plotselinge „stunts" doen hem zijn beslissingen minitieus voorbereiden, het ontbreken van enig spoor van ijdelheid doen hem medewer kers kiezen, die daarentegen wel roekeloos en gedurfd toe slaan. Bradley verstond de kunst niet alles zelf te willen doen maar verantwoordelijk heid over te dragen aan zijn ondergeschikten. Zo is de man, die ten tijde van Pearl Harbour een een voudige luitenant was, in 1941 tot brigadier, in 1942 tot ge- neraal-majoor, in 1943 tot luitenant-generaal, in 1945 tot generaal promoveerde en thans de hoogste militaire post heeft bereikt. HET VOETBALPROGRAMMA Verrassingen moge lijk in de 3e klasse. „De Zeeuwen" heelt een kans. Ie KLASSE. BrabantiaSportcl. Emma; Helmondia—V.V.V.; N.A.C.— Bleijcrheide; LimburgiaM.V. V.; NO.A.D.Vlissingen. De bezoekende elftallen hebr ben geen gemakkelijke reisjes voor de boeg. Sportcl. Emma heeft tegen Brabantia wel kan sen en hetzelfde kan gezegd worden van V.V.V., dat echter zal moeten oppassen om niet met de kou9 op de kop uit Hel mond terug te keren. Men zou Bleijerheide tegen N.A.C. een nederlaag kunnen voorspellen, doch de Bredanaars maken er de laatste tijd niet veel van. Voor M.V.V. ligt ook al een zware partij in het verschiet en dat Vlissingen in T.lburg iets zal klaarspelen is niet te verwachten. 2e KLASSE. AllianceTemeuzen; Inter nosDosko; De ZeeuwenR. B.C.; GoesMiddelburg; Hero Breskens. Een volgende Brabantse reis voor Terneuzen met een vol gende nederlaag als resultaat is voor Zondag vrij zeker te voorspellen. Dosko kan de ra ce met Alliance voortzetten, maar zal tegen Internos toch op de tellen moeten passen. Een even gevaarlijke midden- mootploeg als Internos is R. B.C. en de zich herstellende Zeeuwenploeg zou met een punt al aardig tevreden moe ten zijn al is er gerechtvaardig de hoop, dat het nog beter af loopt. Een Zeeuwse derby 'n Goes met de hoogste note voor de thuisclub en geen kan: voor Middelburg om er zijde bij te spinnen. Breskens gaat in Breda de punten ook weer ver liezen. 3e KLASSE E. Nieuw BorgvlietM.O.C.; R. K.F.C.Odio; Burgh—Zterik- zee; YersekeR.C.S. Moeilijke wedstrijden hebben de leiders voor de boeg. Mis schien, dat M.Ó.C. het iets ge makkelijker heeft dan Odio, doch verrassingen zijn in deze wedstrijden niet uitgesloten. R.K.F.C. zal met hand en tand de nog bestaande kansen ver dedigen en daarvan kon Odio best eens het slachtoffer wor den. Voor Burgh is Zierikzee een lastig bezoeker en de pun ten lijken ons aan de bezoekers ten deel te zullen vallen. R.C. S. gaat naar Yerseke en moet niet al te veel hoop op gunsti ge resultaten hebben. 3e KLYSSE F. HoofdplaatSteen; Corn BoysHontenisse; Hulst Axel; AardenburgOostburg*, BiervlietClinge. Steen kan in Hoofdplaat de beide punten royaal machtig worden en Corn Boys moet in staat zijn onj Hontenisse met lege handen te laten staan. Hulst heeft in Axel een zwaar Geen verhoging premie Ziektewet. Voor het jaar 1948 zal de wettelijke algemene premie van 3 voor de Ziekenkassen der Raden van Arbeid, inge volge een Besluit van de mi nister van Sociale zaken, niet worden verhoogd, ofschoon de maximale duur der uitkering1 van ziekengeld van zes maan den op een vol jaar werd ge bracht. Een naheffing zal over 1946 niet plaats hebben. Uiteraard blgven de voor sommige be drijven wegens verhoogd risico vastgestelde bijzondere pre mie percentages onveranderd van kracht. Het bovenstaande betekent, dat voor dezelfde premie meer wordt verzekerd, zodat door de Raden van Arbeid ten deze enige tegemoetkoming aan het bedrijfsleven kan worden ge boden. Douane-overeenkomst is op 1 Januari in werking getreden. Zullen de prijzen in ons land stijgen (Van onze economische medewerker) Van 1 Jan. af hebben de Benelux-landen België, Luxemburg en Nederland door do inwerking treding van de douane-overeenkomst een gemeenschappelijk dou anetarief t.o.v. het buiten land, terwijl voorts de hef fing van de invoerrechten aan de Nederland-Belgische grenn werd afgeschaft. Let echter wel op, dit laat ste slaat alleen op de invoer- Minister Vos over de vervoerstarieven van de A.T.O. Positie der binnenvaart. De minister van verkeer zal de wens om nauwkeuriger toezicht op het Zondagsrijver bod voor personenauto's nog maals onder de aandacht van zijn ambtgenoten van Binnen landse Zaken en Justitie bren gen, zo deelt hij in de M. v. A. mede. Wat nu de toestand van de binnenscheepvaart betreft, die veelal als zorgelijk wordt be titeld. merkt de minister op, dat de algemene situatie dooi tal van onzekere factoren nog weinig houvast biedt. Vast staat, dat door het verlies van ruim een millioen ton scheepsruimte de capaciteit met ongeveer 20 procent ver minderd is en het lijkt de mi nister daarom dubieus om nu reeds van een blijvende over capaciteit te spreken. Een ge heel andere vraag is, in hoe verre, ook door sanering, ge leidelijk de binnenvloot, in 'n toestand kan worden ge bracht, die daaraan econo misch het beste rendement kan verschaffen. Het ligt ze ker niet in de bedoeling van de minister om in het :ader der vervo.erscoördinatie aan de binnenscheepvaart of één der andere vervoersvormen bepaalde vervoeren toe te wij zen. Dat de spoorwegen er op uit zouden zijn door hun ta riefpolitiek vervoer aan de binnenvaart te onttrekken, ts niet juist. Een dergelgke ta riefpolitiek zou al bezwaarlijk te rijmen zijn met het grote wage'ngebrek. waarmede de N. S. nog bij de voortduring te kampen hebben. Na de bevrijding zijn door geladen bezoeker en al zouden de Hulstenaren op de achterste benen gaan staan, het zou hun denkelijk weinig baten. Oost burg heeft vast een zware dob. ber om zich Aardenburg van het lijf te houden. Voor Bier vliet is de opdracht niet zo moeilijk en Clinge is weer eens een tegenstander, die hen een paar puntjes kan nalaten. 4e KLYSSE E. E.M.M.MetoV.E.S.—De Patrijzen. De Vlissingers krijgen de vlaggedragers van 4 E op be zoek en zullen hun eigen vlag voor Meto wel moeten strij ken. Ook Patrijzen geven wij weinig kans om te zegevieren nu zij nummer twee van het lijstje gaan bekampen. RES. 2e KLASSE E. Temeuzen IIDosko II; Middelburg IIVlissingen H; Breskens II—M.O.C. H. Dosko zal de tegen M.O.C. opgelopen schade willen inha len en op Terneuzen revanche willen nemen. Middelburg n zou het voordeel van eigen veld voor het volle pond moe ten uitbuiten, maar anders vallen de punten hier wel in Vlissingse schoot. Breskens n is ongetwijfled in staat om M. O.C. II te overwinnen. Reeds in 1807 een deel van Souburg. Napoleon I was de schuldige Napoleon zag spoedig in, dat Vlissingen uit strategisch oogpunt een zeer belangrijke plaats was. Het was en is nog de sleutel van de Schelde. Hij wilde daarom de stad zo sterk mogelijk maken en eiste bij het tractaat van Fontaine- bleau (11 Nov. 1807) van ons land, dat Vlissingen aan hem moest worden afgestaan met een kring van 1800 meter daaromheen. Daar het grondgebied van de stad zeer klein was, moest lde uitbreiding voornamelijk komen van het aangrenzende West-Souburg, toen nog een zelfstandige gemeente. Er moest worden afgestaan ruim 616 gemeten grond, waarop 7 kapitale hofsteden en nog 11 andere huizen stonden, bewoond door 108 perso nen. Daar West-Souburg des tijds maar ongeveer 500 Inwo ners telde, was dat een groot offer. Na de Franse heerschappij vroeg het bestuur van de ge meente West Souburg bij de hoge regering een teruggave van het wederrechtelijk ge wonnen grondgebied. Vlissingen, dat natuurlijk gaarne cfe uitbreiding wilde houden, hield zich vast aan het beginsel, dat de vroegere souverein van het land het be sluit tot uitbreiding had ge nomen en daardor kracht van wet had bekomen. Daar West-Souburg bleef aandringen hebben de Ged. Sta ten van Zeeland, zonder over het geschilpunt dadelijk te be slissen, een middenweg gevon den door de regeling te advi seren, dat Vlissingen als scha deloossteling f 4000 aan West Souburg zou betalen. Beide partgen gingen met het voorstel accoord. Daarop is door het bestuur van Vlissingen het grondge bied der gemeente van afstand tot afstand met arduinstenen palen omzet en aldus afgeba kend, zoals die nog te zien zijn op verschillende plaatsen aan de grenzen der gemeente. de Nederlandse Spoorwegen ten behoeve van haar zelve en van de aan haar gelieerde ondernemingen, in totaal 150 complete autobussen en 1475 autoDuschassis besteld. Hier van waren op 1 December i.L 455 bussen in dienst gesteld. De financiering van deze be stelling, waarmede naar schat ting een bedrag van rond 40.000.000 gemoeid is. ge schiedt uit de bij de N. S. hiervoor beschikbare fondsen, of voorschotten op de oorlogs schadevergoeding. De particu liere bedrijven, die geen doch terondernemingen van de N. S. zijn, hebben sedert de be vrijding toegewezen gekregen 950 complete autobussen en 955 chassis, bestemd voor de opbouw van autobussen. Bo vendien zijn onlangs 110 stuks complete bussen, deel uitma kende van bovenvermelde be stellingen der Spoorwegen, door de N.S. ter beschikking gesteld voor toewg zing aan dë bovenbedoelde bedrijven. Het feit, dat de ATO lagere tarie ven voor bepaalde vervoeren berekent dan de particuliere vervoerders, behoeft nog niet te wijzen op dumping-tarie ven, daar een grote onderne ming met een goed geoutil leerd acquisitie-apparaat nu eenmaal in bepaalde gevallen een lagere kostprijs por' een heid van vervoer kan bereke nen dan een kleinere, Overi gens kan zeker niet gezegd worden, dat de tarieven van de ATO als norm lager zijn dan die van de particuliere vervoerders. Het ligt in de be doeling bij de wederopbouw van 't spoorwegapparaat alle hoofdlijnen van het net met electrische tractie uit te rus ten en de nevenlijnen met Diesel-electrische trqctie. Voor de Nederlandse Spoor wegen is de wagensituatie wel bijzonder ongunstig, omdat 't veel te kleine wagenpark, dat na de oorlog was overgeble ven, nog geen noemenswaardi ge uitbreiding heeft onder gaan. Beschikte men in 1938 over 28.400 wagens, thans be schikken de N S. over slechts 15.540 bruikbare wagens. Belgische regeringspropaganda. Gnze Zuiderburen zijn een veldtocht tegen de duurte begonnen. De Belgische regering spaart kosten noch moeiten om het publiek aan het verstand te brengen, dat het, wat kopen betreft, nog moet worden opgevoed en om het kwaad van oneer lijke handel aan de kaak te stellen. Door middel van strips, slagzinnen, raambiljetten en pam fletten tracht men de nationale economie te beveiligen. Humor werkt soms beter dan dreige menten, denken de Bel- fische bewindslieden en eel Brussel hangt vol met geestige slagzinnen. Een ervan? „Zijt gg wanhopig: pleeg zelf moord. Schaf u het ver gif echter aan tegen de officiële prijs!" Enkele andere voor beelden van deze Belgi sche opvoeding zijn „Snoepers, eet u ziek aan pralines, koopt ze echter tegen de laagste prgs" en „Drinkt gerust een borrel te veel, maar doe het tegen normale prijzen". Figuren als Micky Mouse, Donald Duck en Popye komen met aller lei grappige samenspra ken aan de veldtocht, die 6 maanden zal duren, te pas. De Belgische Na tionale Omroep geeft bij iedere nieuwsuitzending de officiële prijzen van ^talrijke goederen aan en de kranten staan vol mopjes over nationale slogangs als „Ne vous laissez pas faire" en „Laat u niet beetne men". Te Athene heeft Anthony Eden een bezoek gebracht aan de Griekse minister van buitenlandse zaken, Tsaldarls. rechten: de accijnzen, de in- voerbelasting, de consentgel- den en het statistiekrecht, zij blijven gehandhaafd. Ook wil het douanetarief niet zeggen, dat het handelsverkeer tussen de 3 partners vrij wordt, daar de thans bestaande in- en uit voervergunningen alsmede de deviezencontrólo van kracht blijven. Het enige nieuwe. Het enige nieuwe is, dat, als er goederen uit Frankrijk, zeg handschoenen, ingevoerd wor den, hierop door België, Luxemburg en Nederland het zelfde invoerrecht ad 20 pet. geheven zal worden. Voeren wg evenwel b.v. sigarenaanste kers uit België in, dan zullen deze vrij zijn van invoerrech ten. Nederland kende vóór 1940 ook een stelsel van invoerrech ten, doch dit kwam groten deels niet boven de 15 pet. Het nieuwe gemeenschappelijke ta rief beweegt zich evenwel voor ca. 2/3 deel tussen de 10 en 24 pet., terwijl er ook lager be laste posten zijn. Het gevolg is dus, dat het invoerrecht van 24 pet. op kousen dit artikel na 1 Jan. 24 pet. duurder voor ons maakt tegen 15 pet. vol gens het oude tarief. De regering is echter voor een algemene stijging van de kosten van levensonderhoud niet bevreesd, omdat de grond stoffen en de levensmiddelen- prijzen grotendeels van een in voerrecht zijn vrijgesteld. Wg rijn niet zo optimistisch en wij vrezen, dat deze hogere in voerrechten op de duur onher roepelijk de prijzen omhoog- schroeven» Voorlopig zal hèt echter nog wel niet zo'n vaart lopen. Bij het beëindigen van de oorlog hebben beide landen n.l. geen invoerrechten gehe ven, omdat zij grondstoffen, materialen en levensmiddelen dringend nodig hadden en zij deze invoer niet nodeloos wil den verzwaren. Ook momen teel worden er nog- geen in voerrechten geheven en de in voering van het nieuwe alge mene tarief zou dus in sterke mate prijsverhogend werken. Om dit gevaar van prijsverho ging nu te ontgaan, is beslo ten de heffing van bepaalde rechten voorlopig op te schor ten. Een machtig front. De Benelux-landen bewijzen door deze eerste stap, dat het mogelijk is het onderling zon der tarieven te stellen en zo doende een eenheid te vormen van 18.2 millioen inwoners, welke na het Britse Rijk en de Ver. Staten de derde plaats in de wereldhandel inneemt. Dit inderdaad machtige front, dat nu tegenover 't buitenland wordt gevormd, mag ons toch niet over het hoofd doen zien, dat het in werkelijkheid met de geest van samenwerking in de Beneluxlanden nog niet geheel botertje tot de boom is. Want in de eerste plaats wor den sommige bedrijven, die zich de nieuwe tarieven nooit goed gerealiseerd hadden, thans voor een voldongen feit gesteld, waard Dor zij voor de uit het buitenland ingevoerde artikelen meer moeten betalen. Hun concurrentiekracht zal daardoor dus dalen, hetgeen hun enthousiasme niet zal ver groten. Vele Belgische bedrijven zijn voorts niet erg over ons land te spreken. Zjj kunnen niet gemakkelijk zaken met ons doen: de Rijksbureaux zijn zo stroef en verlenen moeilijk in voervergunningen voor Belgi sche producten. Omgekeerd wordt de Belgische markt overstroomd met minder be langrijke Nederlandse pro ducten. Denken wg verder aan de rivaliteit tussen de Belgi sche en Nederlandse land bouw, aan die tussen de ha vens van Antwerpen en Rot terdam en aan de noodzaak van industrialisatie voor Ne derland, welke op de duur na tuurlijk de Belgische industrie zwaar op de maag zal liggen, dan is er conflictstof te over. Wg willen nu de lage lan den bij de zee arm in arm verder het leven doorgaan, niet zwartgallig worden. Moeilijkheden zijn er om over wonnen te worden en het past ons daarom het nieuwe bondgenootschap vele. vele ge lukkige jaren toe te wensen. 150 boete voor te duur ijs. De tuchtrechter voor de prij zen te Middelburg behandelde de volgende zaken: C. v. B. te Deventer, had zg. cornets, ge> boete. C. J. M. te Vlissingen, Was ten laste gelegd, dat hij alleen dan een theepot wilde verko pen, wanneer de koper er een theemuts biikocht. Deze zaak werd aar.genouden. G. W. H. te Baarland, had sterke drank te duur verkocht. Zij werd veroordeeld tot een boete van 45. C. v. d. R. te Goes, had zijn zolenmateriaal niet voorzien van genummerde facturen, waarvoor hij een boete kreeg van 1. M. B. te Kortgene, die zon der waardebewijs en tegen veel te hoge prijs een ge bruikt motorrijwiel had ge kocht, werd veroordeeld tot 50 boete. C. M. te Middelburg, had z.g. sportkoeken tegen te hoge prijs verkocht. Boete 25. H. M. te Baarland, werd voor het tegen te hoge prijs verkopen van sterke drank veroordeeld tot 45 boete. S. de R. te Goes voor het tegen te hoge prijs verkopen van vleescroquetten, 35 boe te. A. J. G. J. te Vlissingen kreeg een boete van 50 voor het tegen veel te hoge prijs verkopen van een gebruikt ra diotoestel. Voor hetzelfde feit werd J. S. te 's Heer Arendskerke veroordeeld tot een boete van 45. Bij verstek werden voor hetzelfde feit veroordeeld W. K. K. te Rotterdam tot een boete van 250 en J. J. de M. te Ritthem tot een boete van 50. Voor het tegen te hoge pi'ijs verkopen van poffertjes wer den H. V. te Sliedrecht en C. J. V. te Dordrecht, veroor deeld tot een boete van 75. J. P. C. de B. te Hansweert, eveneens bij verstek, voor het tegen te hoge prijs verkopen van haring, tot 20 boete. Te dure radio's. De tuchtrechter voor de prij zen behandelde In zgn laatste zitting van 1947 nog de vol- gende zaken: L. v. d. B. te ost-Souburg had een radio toestel tegen te hoge prijs verkocht. Hg kreeg 50 boete. J. K. P. te Kortgene, had 3 radiotoestellen tegen te hoge prijs verkocht. Boete 100. J. P. C. te Goes kreeg voor het tegen te hoge prgs verko pen van fabrieKsturf 50. boete. J. J. v. d. S. te Vlissingen had bloemkool en prei tegen te hoge prijs verkocht, waar voor hij 15 boete kreeg. P. G. te Kloetinge, werd voor het tegen te hoge prijs verkopen van radiotoestellen veroordeeld tot een boete van 50. D. M. te Kortgene, die te veel betaald had voor een ra diotoestel, kreeg 25 boete. Bij verstek werden veroor deeld: J. J. K. te Kortgene, voor het tegen te hoge prijs kopen van een radiotoestel, tot 35 boete; A. R. te Scho- re, voor het tegen te hoge ver goeding drogen van een partij aardappelen, tot 25; H. G. te Vlissingen, voor het niet in mindering brengen van korting op aan net ziekenhuis gele verde broden, tot 25; T. T. Y. tc 's-Gravenhage voor het tegen te hoge prijs verkopen van kauwgum, tot 50. Nieuws In een H. M. de Koningii^ heeft Nieuwjaarsavond de traditio nele opvoering van Vondel's „Ggsbrecht van Aemstel" in de Amsterdamse Stadsschouw burg bijgewoond. Prinses Juliana heeft het beschermvrouwschap van het comité tot verzorging van zie ke militairen te Batavia op zich genomen. Op feestelijke wgze Is op Oudejaar de laatste Over- rjselse tol op de van Nahuys- brug te Hasselt opgeheven en de brug zelf aan de provincie overgedragen. Op 9 Januari zal in het Odeon-theater in Den Haag de Europese première worden ge geven van de film „Het leven van president Roosevelt". Het in 1933 verwijderde monument voor Heine is te Frankfurt am Main weer op zijn plaats gebracht en ont huld. VRIJWILLIG KRIJGSGEVANGEN. Drie en dertig Duitse predi. kanten uit de Britse, Ameri kaanse en Russische zóne wachten op toestemming om een gelijk aantal predikanten te gaan aflossen, die als krijgs gevangenen in Groot Brittannië verblijven. Ieder geval is door de bevoegde autoriteiten nagc_ gaan en mpn hoopt, dat deze vrijwillige krijgsgevangenen in het begin van het Nieuwe Jaar hun taak op zich zullen kunnen nemen. De Kanselai-jj van de Evan gelische kerk in Duitsland heeft in elke zóne een bijeen1- komst belegd van toekomstige krijgsgevangen-predikanten om hprt voor de nieuwe arbeid voor te bereiden. Zg zullen deze blijven vervul len tot alle gevangenen naar huis teruggekeerd zijn. Een tweede groep van 20 predikan ten, die eveneens voor Groot- Brlttannië bestemd is. wordt nog aan een onderzoek onder worpen. De kanselariii kreeg eveneens een verzoek uit Frankrijk om 25 predikanten als vrijwilligers naar de krijgsgevangenkampen te sturen daar ten gevolge van de repatriëring het aantal pre dikant^ ln deze kampen on voldoende is geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5