Het weer in 1947 NIEUWS UIT ZEELAND Zeeuwse bevolking nam in 1946 met 6000 zielen toe Ra uier bekent schuld Noiendop Mr. v. Heuven Goedhart over het M.G. Dansschool B. S. van Leeuwen LAATSTE NIEUWS Stichting Zeeland voor maat schappelijk en cultureel werk M. D. A. Gleram. Walcheren. RUWE HANDEN MAAR HIJ HEEFT GEEN BEROUW. Proces zal nog deze maand plaats vinden. „Op politieke en psycho logische gronden moet ik geofferd worden. Het Neder landse volk heeft daar recht op, het is rechtvaardig". Zo spreekt de voormalige gene ral der pollzei II. Rauter «►ver het vonnis, dat ver moedelijk in de maand Jan. over hem geveld zal worden. De inspecteur van politie T. J. van Dien, hoofd van de P.R-A.-recherche. heeft samen met de rechercheur C. van den Berg maandenlang ge werkt om het voor dit proces benodigde materiaal te verza melen. Himmler had bevel gegeven alle archieven van de S.D. te verbranden. Zijn bevel werd prompt uitgevoerd: alle ar chieven verdwenen in rook en as. Alleen het zijne behield hij. Dit archief is al heel wat Duitsers noodlottig geworden. Het deed aldus de heer van Dien ook Rauter de das om. Uit do tussen Himmler en Kauter gevoerde coiresponden tie kwam vast t«- staan, dat Kauter wel degelijk op eigen initiatief gijzelaars had ge vangen genomen en illegale werkers had laten fusilleren. Tot op dat ogenblik was de indruk gewekt, dat de moorden in de meeste gevallen door de lagere S.D.-ers op eigen gele genheid waren uligevoerd. NAUMANN HAD GEEN TIJD. Het was echter niet gemak kelijk om de Duitsers aan het praten te krijgen. Zo was het absoluut noodzakelijk om ge neraal Naumann te verhoren. Maar Naumann, die er van be schuldigd wordt de Silbcrtan- no-moorden op zijn geweten te hebben, was m Amerikaanse handen en werd niet uitgele verd. ook niet ..uitgeleend". De Amerikanen wilden hem in Neurenberg veroordelen we gens het vermoorden van tien duizenden Polen. Inspecteur van Dien reisde dus naar Neu renberg. Daar deed zich het verwon derlijke feit voor, dat de Ame rikanen alleen toestemming wilden geven om generaal Naumann te verhoren als deze zelf er in toestemde. Er be staat namelijk een Amerikaan se wet. die voorschrift dat een gevangene niet meer lastig gevallen mag worden als hij zijn dagvaarding heeft ontvan gen. En Naumann had zijn dagvaarding reeds. Na een week stemde hij echter toe en kon hij, bijge staan door zijn advocaat, ver hoord worden, niet lang, want hjj had maar een half uur de tjjd! Ook generaal Christiansen Het Maaswater stijgt. Nadat sedert Maandag voort durend een geringe val van het Maasvvater te Maastricht was genoteerd, begon Donderdag opnieuw een kleine was van het water ten gevolge van de nieuwe rcgenvalperiodc. Don derdag om 12 uur was de stand -13.49 N.A.P. en om 8 uur 's avonds was deze stand 6 cm. verhoogd. De ver wachting is. dat de rivier spoedig verder zal wassen. In Zuid-Relgië en Noord-Frank rijk wordt tenminste grote re genval gemeld, waarmede een was van de Maas gepaard gaat. Veren gestremd. De was van de laatste dagen van de bovenrivleren is oor zaak, dat er gisternacht nog te Tiel een was van 36 cm. viel te melden. Het verkeer voor rij- en voertuigen over de rivier de Waal is thans alleen nog mo gelijk over de bruggen te Nij megen en Zaltbommel, daar ook de veerdienst te Druten voor rij- en voertuigen is ge stremd. Ook verschillende veren over dc Rijn en de Lek moesten Vrijdag hun diensten staken. De kelders der huizen aan de Waalkade te Nijmegen, zjjn bijna alle ondergelopen. Nagekomen advertentie Heden overleed plotse ling onze lieve Man, Va der, Behuwd- en Groot vader IIUBRECHT VAN DER MAAS, in de leeftijd van ruim 71 jaar. Uit aller naam, I. A. VAN DER MAAS— HAGE. Kortgcne, 2 Januari 1948. De teraardebestelling vindt plaats 5 Jan. a.s., des n.m. 2 uur, te Kort- gene. is verhoord. Hij geeft alle schuld aan Rauter en vindt zich zelf onschuldig. GEEN „SCHWEIN". Dit doet Rauter niet. Hij be kent zijn schuld, al toont hij absoluut geen berouw. De ge volgen van zijn optreden hier in Nederland Beschouwt hij als de logische consequentie van zijn opdracht: rust en orde in Nederland te handhaven. Hn weet, dat- hij veroordeeld zal worden en geeft toe, dat dit rechtvaardig is. Alleen wil hij bewijzen dat hij „dienst" ge daan heeft en geen „Schwein" is. „Was ik niet streng opge treden, dan was er nog een veel groter bloedbad ontstaan" zo zegt hij. Men heeft hem een duivel genoemd en hij antwoordde, dat de illegaliteit voor hem een hel was en in de hel is nu eenmaal een duivel. Over de illegaliteit heeft hij zich typisch uitgela ten. Hij beweert een groot res pect te heben voor de mannen van het verzet, die hij het bes te deel van ons volk noemde. Had Duitsland de oorlog ge wonnen, dan zou hij hen de beste banen geboden hebben en niet de N.S.B.-ers, die hij ver acht. Deutschland über alles. „Deutschland ueber alles" weerklonk tot ve ler schrik en ergernis uit de luidsprekers van hen, die Vrijdagmiddag na twee uur naar de Belgische omroep luis terden. Dit volkslied werd even onverwacht afgebroken als het be gon. Daarna volgde weer „onverdachte" muziek. Het bleek, dat een ijverig technicus van de omroep, toen de platen van een marsprogramma op waren een plaat greep waarop „Hymne van Joseph Haydn" stond vermeld. Toen hij de impopulai re „ueber alles"-klanken hoorde, „kneep hij haas tig af" en begon met een andere plaat. Zuiveringsraden opgehaven. Bij beschikking van de mi nister van economische zaken zijn met ingang van 1 Januari 1948 opgeheven een aantal zuiveringsraden voor ver schillende takken van nijver heid en handel, o.a. voor de detailhandel en ambacht voor Zeeland. Verschillende records werden geslagen. De klimatologische dienst van het K.N.M.I. te De Bilt deelde enige bijzonderheden mede over net weer in het afgelopen iaar. Een volledig cijfermateriaal van het weer van het afgelo pen laar is uiteraard nog niet ter beschikking, maar toch kunnen nu reeds enkele in teressante bijzonderheden wor den vermeld. Allereerst geldt dit de temperatuur, die in De Bilt gemiddeld 9.5 gr. was te gen 9.1 gr. normaal. De eerste maanden waren buitengewoon koud. Van April tot en met September hadden de maanden daarentegen een temperatuur boven normaal. October was weer iets te koud, maar No vember en December waren belangrijk zachter dan nor maal. Wy hadden de warmste Augustus sedert 1706. het eer ste jaar waarvan waarnemin gen bekend zijn. Daarentegen :omt Februari op de tweede nlaats wat de koude betreft. De laagste in ons land afgele zen temperatuur was 18.4 ;r. op vliegveld Groningen op !4 Februari, de hoogste 38.4 gr. te Maastricht op 27 Juni. Laatst genoemde was slechts 0.2 gr. lager dan de hoogste temperatuur die ooit in ons land is afgelezen. Tevens zy nog vermeld, dat het aantal zomerse dagen te Nieuws In een De ambassadeurs en g< zanten der by het Ned. H< Vrijdagmiddag heeft Fokker F 25 „Promotor", geacrediteerde staten hebben te Amsterdam aan H. M. de Ko- aangeboden. heeft de een geslaagde noodlanding ge maakt op een weiland onder Pynacker. Bij K. B. is op zyn ver zoek eervol ontslag verleend aan de majoor-vlieger G. A. Koppen, van het wapen der militaire luchtvaart. In het Westen van New York is een hevige brand uit gebroken, die zich over twee huizenblokken heeft verbreid. Dit is de ergste brand, sinds 20 jaar te New York. De Britse communistische party heeft het ontwerp voor een drie-jarenplan gepubli ceerd, dat de herleving van de Britse welvaart tot doel heeft. Tengevolge van de bank- staking in Italië kon aan tal loze arbeiders geen loon wor den uitbetaald. Vandaag zul len de banken geopend zijn, opdat de arbeiders hun lonen in ontvangst kunnen nemen. Arabische blokkade van Jeruzalem. De Arabieren hebben op alle wegen, die naar het Joods kwartier van het oude Jeru zalem leiden, versperringen opgericht en bU alle acht poor ten met geweren en granaten gewapende eskadrons opge steld, die alle verkeer, zelfs dat van Britse zijde, tegen houden. Meer dan 1500 Joden worden in deze wyk door meer dan 20.000 Arabieren omsingeld. Alle voedseltoevoer wordt af gesneden. De burgemeester van de Joodse wyk heeft een beroep gedaan op do Joodse organisatie der voedselcon- voois, de Arabische blokkade te breken. De Joden ziten reeds drie dagen zonder brood. De Bilt niet minder dan 62 be droeg. het grootste aantal van de laatste 100 jaar en even groot als dat van 1868. Tegen een normaal aantal van bijna 1575 uren zonne schijn, leverde 1947 er te De Bilt 1882, een aantal, dat in deze eeuw nog niet eerder wa? bereikt. Tot nu toe had 1921 met( 1852 uren de meeste zon neschijn opgeleverd op de voet gevolgd door 1929 met 1842 uren. Scherpe critiek van een oud-minister. Op de eerste dag van het congres der Nat. Fed. Raad der oud-illegaliteit te Amster dam, sprak mr. G. J. van Heu ven Goedhart. destijds mi nister van justitie in het ka- binet-Gerbrandy te Londen. Spr. tekende de Londense mi nister-president. prof. Ger- brandy, als een moedig man en groot vaderlander, die in zijn dagelijkse politiek echter wel licht een klein man is. Ernstige critiek oud-mi nister op de had de kleinzie lige twisten, in de Ned. kolo nie te Londen en het optreden van het M.G. na de bevrijding van het Zuidelijk gedeelte van ons land. Generaal Kruis hield om. het plan van de regering om vijf „ministers-kwartier makers" naar het bevrijde ge bied vooruit te zenden, gerui me tijd tegen. Toen in November 1944 ten slotte toch enkele ministers overkwamen, was dit zeer te gen de zin van de illegaliteit en het M.G., die geen dwars kijkers duldden. Spr. was er destijds tegen geweest de B.S. arrestatie-be voegdheden te verlenen en z.i. heeft de practrjk ook bewezen, dat er bijv. zeer slordig met dossiers werd omgesprongen. Onder druk van generaal Kruis kreeg spr. destijds van de minister-president opdracht de P.G- in Den Bosch, baron Speyart van Woerden te ont slaan, doch hij heeft zich hiertegen verzet omdat hij een ontslag uitsluitend uit antipathie niet op zyn plaats achtte. De kabinetsformatie van Februari 1945 noemde mr. van Heuven Goedhart roekeloos en allerbespottelijkst, waarna hij er tenslotte nog op wees, dat de bevrijding in twee étappen voor ons volk een groot onge luk heeft betekend. Hij hoop te, dat de parlementaire enquête over dit alles een dui delijker licht zal laten schij nen. INSCHRIJVING VOOR NIEUWE LEERLINGEN. Clubs voor beginners-gevorderden. Tango-stijl en wedstrijd-clubs. Privéles elk gewenst uur. Inlichtingen en tnachrijving Zondag en Maandag, Hotel „Neerlandia", Nietiwondijk 31, Vlissingen. Pruiken van de Opera zoek geraakt. De Ned. opera uit Amster dam is een ramp overkomen. Bij de terugkomst uit Brus sel, waar het gezelschap een opvoering heeft gegeven, bleek namelijk, dat de gehele prui- kenkist met een collectie van 65 toneelpruiken spoorloos verdwenen is. Het betreft hier een zeer kostbare verzameling ter waarde van niet minder dan vijfduizend gulden. Fotograaf roofde in Duits uniform. Voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam had zich "de 25- jarige fotograaf Knikker uit Haarlem te verantwoorden wegens een 14-tal roofoverval len, die hy van Dec. 1944 tot Mei '45 op Nederlanders heeft gepleegd. Om zijn slachtoffers beter te kunnen intimideren was hij bij die gelegenheid ge kleed in nat. soc. uniform. De procureur-fiscaal, mr. F. P. Th. Rohling, zeidc, dat ver dachte, die zich ter zitting als „een ontzettend goede jon gen" wilde voordoen, in feite een „laaghartige en laffe gangster" was en eiste een gevangenisstraf van 9 jaar. Ging generaal Spoor buiten z'n boekje Minister Götzen heeft op de vragen van het Tweede Kamer, lid, de heer Goedhart, betref fende een persgesprek van .Trouw" met de lt. g-en. Spoor, o.m. geantwoord, dat generaal Spoor er slechts op heeft wil len wijzen, dat. uitsluitend van een militair standpunt bezien, een niet verdere voortzetting van de politionele actie in zo ver nadelig zou kunnen wer. ken, dat de ontstane situatie onbevredigend zou blijven. Als gevolg van het telegrafisch overbrengen van het interview, bevat dit een aantal zinswen dingen, welke de door hem ge bezigde beantwoordingen niet geheel in het juiste licht heb ben gesteld. De minister is overigens wel van oordeel, dat een legercom mandant zich zal hebben te onthouden van inmenging- in staatkundige zaken. Minister Jonkman zal deze aangelegen heid tijdens zijn bezoek aan In donesië nader met de leger commandant persoonlijk opne- Moskou sleunt Wallace. Dc mededeling van Henry Wallace, dat hij zich candidaat zal stellen voor de presidents verkiezingen >n Amerika, wordt door de commentator van radio Moskou, Michailof, warm toegejuicht, ,,'t Nut van de beweging die zich in Ame rika rond Wallace ontwikkelt, is dat zij vele Amerikanen in staat zal stellen hun ontevre denheid over de huidige buiten landse politiek der Ver. Staten te uiten Aan de naties der we reld moet de kans geboden worden, zich ervan te overtui gen. dat er nog een ander Ame rika is behalve de groep van Truman, die door Wallstreet overheerst en door het leger gesteund wordt". Michaël reist over Hongarije. Ex-koning Michaël van Roe menië zal per trein via Hon gaars grondgebied naar Zwit serland reizen. Visa voor hem zelf en zijn gevolg zijn reeds bij de Hongaarse legatie te Boekarest aangevraagd, Michaël zou Boekarest nog steeds niet kunnen verlaten, daar hij „nog met de commu nisten aan het onderhandelen is teneinde zo veel mogelijk bloedverwanten en personen uit zyn omgeving te redden". Het schynt dat de koning pas na lange aarzeling en on der hevige pressie er toe over ging het voor hem opgestelde abdicatie-document te tekenen. De hulpverlening aan Frankrijk en Oostenrijk. De Frans-Amerikaanse over eenkomst inzake de tussentijd se hulpverlening, welke voor ziet in de onmiddellijke leve ring aan Frankrijk van voed sel, brandstoffen, medicamen ten, kunstmest en zaden, is Vrijdag te Parys getekend door George Bidault en de Amerikaanse ambassadeur Jefferson Caffery. Ook te Wenen werd do over eenkomst ondertekend. Te Ro me zal zij vandaag worden on dertekend. Veiligheidsraad gaat Kasjmir bespreken. De Veiligheidsraad is tegen Dinsdag a.s. bijeengeroepen ter behandeling van de kwestie- Kas jimir. Opnieuw meer hotel ruimte in Middelburg. Enkele dagen geleden be richtten wij, dat er enige ver lichting zal komen In het ;/j- pende gebrek aan hotelruim te in Middelburg doordat Hotel „Du Commerce" aanzienlyk gaat uitbreiden. Wij vernemen thans, dat ook het hiernaast aan de Loskade g-elegen hotel „Nieuwe Doelen" e«n belangrijke uitbreiding zal ondergaan. Niet alleen worden er restauraties uitgevoerd in de huidige hotelruimte (o.a. wordt de eetzaal vergroot), doch tevens zal het aangren- de pand tot hotel verbouwd worden. Hier komen behalve slaap- en badkamers een nieu we eetzaal en waarschijnlijk ook een bar. Het aantal slaap kamers wordt door deze uit breiding van 20 op ruim 35 ge- brahet; vijf hiervan zyn voor zien van een bad. Momenteel wordt reeds gewerkt aan de In richting van 'n receptiekamer, terwijl ook de tuin productief zal worden gemaakt: de gasten zullen hierin bij mooi weer thee kunnen drinken. Het ontwerp van de uitbreiding is van de heer J. Groeneberg te Vlissin gen. Men wil de verbouwing voor Pinksteren gereed hebben. Door de uitbreiding van bei de hotels zullen reeds in het komende seizoen ruim veertig kamers meer dan vorige jaren voor de vreemdelingen, die Middelburg voor genoegen of zaken bezoeken, beschikbaar zijn. Hulster H.B.S.-ers schaken in Lunteren. Te Lunteren werd Donder dag het nat. jeugdschaaktour- nooi voor leerlingen van mid delbare scholen officieel ge opend. H.B.S.ers en gymna siasten uit alle delen van Ne derland namen aan dit tour- nooi deel, o.m. de H.B.S. uit Hulst. Te Amemuiden vierde on der grote belangstelling de wachtmeester der Rijkspolitie, de heer J. Walhout, zijn zilve ren jubileum. Directoraat voor scheeps bouw en -reparatie. Met intrekking van de be schikking van 18 Juni 1945, waarbij werd ingesteld een regeringscommissie en een di rectoraat voor de scheeps bouw en -reparatie, heeft de minister van econ. zaken thans opnieuw een directoraat voor de scheepsbauw en -re paratie ingesteld. Het directoraat heeft tot taak een productieplan vast te stellen voor scheepsbouw en -reparatie en de uitvoering daarvan te bevorderen. Tot deze taak behoort o.m.: het onderzoek naar de economi sche en technische positie der daarvoor in aanmerking ko mende bedrijven; vaststelling van de hulp, welke deze be drijven behoeven met het oog op het uitvoeren van het productieplan; bevordering van de aanschaffing van de benodigde materialen; toewij zing der materialen aan de betrokken bedrijven. Begrafenis prof. Obbink. Te Bilthoven werd Vrijdag middag het stoffelijk overschot van prof. dr. H. Th. Obbink, oud hofprediker en oud-predi kant o.m. van Middelburg, ter aarde besteld. De dienst in de aula werd geleid door prof. dr. M. van Ryn, die in een kort woord het leven van prof. Obbink her dacht. Aan de groeve dankte prof. H. W. Obbink, zoon van de overledene, voor de laatste eer. De directeursbenoeming. Met de benoeming van de heer C. Lijnzaad tot directeur van de Stichting Zeeland voor cultureel en maatschappelijk werk, hebben de Gedeputeer de Staten van Zeeland thans definitief vorm gegeven aan deze nieuwe instelling, waar van verwacht wordt, dat zij betekenisvol werk zal ver richten voor de opbouw van het culturele leven in Zee land. De heer Lijnzaad is secre taris van de provinciale cul turele commissie voor de we deropbouw in Gelderland. He arbeid van deze com missie heeft ook buiten Gel derland de aandacht getrok ken, omdat men er in Gel derland in geslaagd is aan de wederopbouwarbeiders, datgene te brengen, waar aan deze arbeiders na de vervulling van hun dagtaak, behoefte hadden. Opmerkelijk waren de re sultaten, die men in Gelder land bereikte met het wekken van belangstelling voor an dere dingen dan luchthartig toneel en ontspanningsfilms. De ontspanning in de arbei derskampen Gelderland heeft er 16 met een bevolking van 1800 tot 2000 werkers per week werd op hoger peil gebracht. Wat toneel betreft kon men na een gedegen voor bereiding stukken van Moliè re laten vertonen en wat mu ziek betreft, bracht men het tot concerten van het Rotter dams Klein Orkest. Ook de lezingen en de ont wikkelingsavonden stonden op hoog peil en uit de groeiende belangstelling bleek, dat het werk van de commissie en in zonderheid van de heer Lijn zaad, werd gewaardeerd. Men ziet dan ook in Gel- derlan> de heer Lijnzaad no de vertrekken. De heer Lijnzaad, die in 1902 werd geboren, is afkom stig uit onderwijskringen. Hij zat gedurende de oorlog in de top van het onderwijsverzet en was commandant van de binnenlandse strijdkrachten in de vesting IJmuiden. Zijn laatste onderwijsfunctie was inspecteur bij het bijzonder onderwijs. Na de oorlog was hij enige tijd wethouder van onderwijs in de gemeente Velsen. De nieuwe directeur van Volkshuisvesting en Wederopbouw Zoals wij in onze vorige edi tie reeds meldden, is zeer bin nenkort de benoeming te ver wachten van de heer M. D. A. Glerum tot hoofdingenieur-di recteur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zeeland als opvolger van jhr. ir. J. de Ranitz. Aangezien het in de bedoeling lag, dat de heer Gle rum zijn taak per 1 Januari zou aanvangen, wordt het offi ciële Kon. Besluit op zeer kor te termyn verwacht. In een kort telefonisch on derhoud, dat wij met de heer Glerum mochten hebben, deel de deze ons mede, dat hy in 1897 in Breda is geboren. Zijn vader was afkomstig uit Ril- land-Bath, zodat de familie nauwe banden met de provin cie Zeeland onderhoudt. Na opgeleid te zyn aan de Kon. Militaire Academie in zijn geboortestad, werd hy in 1918 Genie-Officier, eerst te Utrecht en later in 1922 bij de Bouwdienst in de Noor delijke provincies met stand plaats Groningen. Vandaar vertrok de heer Glerum naar de E.N.K.A. te Arnhem, waar in 1928 juist verschillende grote uitbreidingen „op stapel stonden". Van 1936 tot 1946 was hij in dienst van de Prov. Waterstaat te Utrecht. BIJ DE WEDEROPBOUW Toen hij in 1946 een functie bij de Wederopbouw in Lim burg aanvaardde,kreeg de heer Glerum een delicate taak te vervullen. Als inspecteur van de Wederopbouw ging het er om de moeilijkheden, welke er telkens wer bleken te ont staan met de gemeentebestu ren en ook met de kerkelijke Instanties op te lossen. En In derdaad zyn vele van deze moeilijkheden uit de weg ge ruimd, zodat men kan zeggen, dat de verhouding heel wat be ter is dan ruim een jaar ge leden. Was de toestand een jaar geleden reeds zó geweest, dan zou de roep om decentra lisatie wellicht heel wat min der krachtig geklonken heb ben. Wat overigens niet weg neemt, dat ook de nieuwe hoofdingenieur-directeur voor Zeeland van oordeel is, dat het wederopbouwwerk in steeds sterkere mate gedecen traliseerd zal moeten worden met inschakeling varf provin cie en gemeenten. Zo aanvaardt de heer Gle rum dus binnenkort zijn moei lijke taak in onze zwaar geteis terde provincie, welke hij van verschillende bezoeken reeds zeer goed kent. Zijn ervaring, opgedaan vooral in het even eens ernstig getroffen Lim burg, zal hem bij de vervulling van deze taak ongetwijfeld tot grote steun zijn. HET JEUGDHUIS TE HANSWEERT. Het is bij nader onderzoek gebleken, dat het defect aan de electrische leiding in het voormalig jeugdhuis te Hans- weert niet het gevolg was van vandalisme der jeugdige poli tieke delinquenten. Het ge bouw is destijds door de be woners van het jeugdhuis op geheel correcte wijze verlaten. De post in Zeeland. In de traditionele Nieuw jaarsrede van de directeur P. T.T., de heer T. van Houwe- lingen, is ook de postverbin ding met Zeeland ter sprake gekomen. De heer van Houwelingen moest namelijk tot zijn spijt erkennen, dat de provincie Zeeland nog altijd niet ge heel profiteerde van de ver beterde nachtpostverbindin- gen. Slechts een klein deel van de provincie is in dit nachtnet opgenomen. Men hoopt in 1948 zover te komen, dat geheel Zeeland in het net van de nachtpostver bindingen wordt opgenomen. De invoering van het zoge naamde dagnet maakt het mogelijk, dat brieven, die voor de eerste buslichting des ochtends gepost zijn, in de voornaamste plaatsen van het land die dag nog bezorgd worden. Wat de telefoon betreft, kondigde de heer van Hou welingen semi-automatische verbindingen met Engeland en België aan. Vlissingen FEESTAVOND NED. RODE KRUIS. Zaterdag 10 Januari zal in het Concertgebouw te Vlissin gen een feestavond worden gegeven, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der ver eniging van Transport colonis- ten van het Ned. Rode Kruis, afd. Vlissingen. Er zal wor den opgevoerd een vrolijke klucht in 3 bedrijven „De Ridder van de Kouseband". O.- en W.-Souburg BRANDJE. Een begin van brand ont stond Dinsdagmiddag in de Wilhelminastraat te Souburg, doordat in een huis de vloer bedekking, waarop een elec- trisch strijkijzer was neerge zet vlam had gevat. De brandweer, die spoedig ter plaatse was behoefde echter geen hulp meer te verlenen, daar door omwonenden, met behulp van een minimax det juist bijtijds ontdekte brand nog in de kiem konden smo ren. Amemuiden VOOR DE JONGENS OVER ZEE. - Maandag 29 December'werd te Amemuiden een comité opgericht, dat ten doel stelt pakjes te sturen naar de jon- gensuit deze gemeente, die in Indië vertoeven. Het be stuur is als volgt samenge steld: voorzitter burgemees ter J. Langebeeke, secretaris de heer J. Allaart, penning meester de heer B. de Ridder, leden ds. Veldhuyzen, de he ren van Horssen en Gerritsen, de dames de Jonge, Walhout en van de Klooster. TOCH GINGEN VELE GEMEENTEN IN INWONERTAL ACHTERUIT. Meer mannen dan vrouwen. De Commissaris van de Ko ningin heeft aan de Zeeuwse burgemeesters een uitgebreid overzicht aangeboden van de bevolkingscijfers der Zeeuwse gemeenten per 1 Januari 1947 in vergelijking met die van 1 Januari 1946. Het blijkt, dat de bevolking van Zeeland in 1946 steeg van 252.483 tot 258.510 zielen. (130.196 mannen en 128.314 vrouwen). Het is natuurlijk niet doen lijk voor alle 101 gemeenten van Zeeland de volledige be volkingscijfers hier af te druk ken, maar enkele van de be langrijkste willen wy hier toch laten volgen. Beginnen we met Zeelands hoofdstad. Middelburg daalde in 1946 van 20.573 tot 20.353 inwoners, een verschijnsel, dat zich overigens in zeer veel Zeeuwse gemeenten voordoet. In hoofdzaak is het een gevolg van de terugkeer van geëvacu- eerden van minder geteisterde naar de zwaarst getroffen plaatsen. Voor Middelburg zien we byv., dat het aantal vertrokken per sonen het aantal vestigingen met 536 overtrof, waartegen over een geboorte-overscnot van 316 stond. Goes vertoont weer een da ling, nl. van 13.134 tot 12.836, evenals bijv. Terneuzen (van 12.640 tot 12.557), Sas van Gent (van 3550 tot 3500), Tholen (van 3260 tot 3242), Hulst (van 4515 tot 4510), en Axel (van 6923 tot 6878), Kruiningen (van 4880 tot 4548). In Vlissingen liggen de cij fers geheel anders: hier een stijging van 16.112 tot 19.430. Maar daar speelde de terug keer van geëvacueerden na tuurlijk een zeer belangryke rol by. VOORUITGANG. Domburg steeg van 2387 tot 2636, Breskens (van 2058 tot 2501), Schoondijke (van 1761 tot 1858), Zierikzee (van 6462 tot 6884). DE KLEINSTE. De kleinste Zeeuwse gemeen te is wat inwonertal betreft Noordwelle op Schouwen, dat in 1946 van 206 op 321 inwo ners kwam. Aan de spits gaan natuurlijk Middelburg en Vlissingen, „op enige afstand gevolgd" door Goes. Wanneer we ten slotte de totaal-cijfers van de provincie nog eens nader bezien, consta teren we, dat in Zeeland in 1946 6459 babies werden geboren (3365 jongens en 3094 meisjes). Er stierven 1442 mannen en 1239 vrouwen (totaal 2681), zodat er een geboorte-overschot was van 3778. Er vestigden zich 27.459 personen en er vertrokken 25.200 personen uit Zeeland. Hier is het „batig saldo" dus op 2259 te stellen. Hierdoor werd de totale vooruitgang 6037. (Ingezonden mededeling). ruwe huid: Purol 30 cc PUROLIN (verfijnd product voor de vrouw). Doos 40 ct. (Ingezonden mededeling)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2