1947, het jaar van de ,koude oorlog" Indonesische kwestie beheerste het parlementaire jaar Kabinet-Beel werd niei toi wankelen gebracht Ommezwaai in Amerikaanse houding tegenover Rusland Succes voor de Gaulle - Crisis bij Labour - India onafhankelijk - Palestina verdeeld Wat eind 1946 waarschyniyk leek, is in 1947 zekerheid ge worden. De kloof tussen Amerika en Rusland, tussen het kapitalistische en het communistische systeem bleek onover brugbaar. Met het verstreken der weken in 1947 werd duide lijker, dat de wereld steeds scherper wordt verdeeld in twee grote kampen. 1947 is het eerste jaar geweest van de „koude oorlog", de steeds feller wordende ideologische strijd. In Amerika nam de anti-communistische gezindheid vor men aan, die af en toe aan communistische ketterjacht deden denken. Steeds talrijker werden degenen, die een krachtig en zonodig gewelddadig optreden bepleitten tegenover de Sowjet-Unic. Steeds feller en hatelijker werd van weers kanten de propaganda. Woorden als „imperialist, fascist, oorlogsophitser, reac- tlonnair", werden het gebruikelijke Sowjet-vocabulaire en wat de anti-communistische pers presteerde, was evenmin mals. Dat alles vond zijn weerslag in een belangrijke koersver andering in de Amerikaanse buitenlandse politiek. De Ame rikanen gingen over van een defensieve tot een offensieve houding. De strijd tegen het communisme begon openlijk. In 1947 werden de Truman-doctrine en het Marshall-plan geboren. Het eerste onmiskenbare te- I ken van een verandering in de Anierikaanse houding tegen- over de Sowjet-Unie was op 8 Jan. het plotselinge aftreden I van Byrnes als minister van I buitenlandse zaken. Officieel j om gezondheidsredenen, in werkelijkheid omdat zijn poli- tiek van geduld had gefaald Dat generaal Marshall de zaak I niet op dezelfde voet zou voortzetten was duidelijk. TRUMAN -DOCTRINE. Op 12 Maart werd de we reld in kennis gesteld van wat in Washington achter de schermen bekokstoofd was. Truman hield een grote rede tot het Congres, waarin hij zeide In het huidige ogenblik van de wereldgeschiedenis moet vrjjwel iedere natie kiezen tussen twee levens wijzen. Ik geloof, dat de politiek van de Ver. Staten moet zijn de vrtye volkeren te steunen tegen pogingen tot onder werping door een gewapen de minderheid of druk van buitenaf. "De president verzocht op Ïrond daarvan het Congres, 00 millloen dollars beschik baar te stellen om te beginnen voor hulpverlening aan Grie kenland en Turkye. de twee meest bedreigde landen. De Truman-doctrine had zijn intrede gedaan. Amerika zou voortaan zijn geweldige economische macht aanwenden om waar ter wereld dit nodig was het Sowjet-streven naar expansie een halt toe te roe pen. De dollar begon zijn anti communistische kruistocht. STORM IN OOST-EÏTROPA. Aanvankelijk zweeg Moskou. Spoedig echter begon een fel persoffensief tegen Truman, gevolgd door een politieke storm in Oost-Europa, die de boerenpartijen daar practisch wegvaagde en de landen stevig in de greep van hamer en sik kel bracht. Dat was de tegenzet van het Kremlin. Het drama begon in Hon garije. Premier Nagy werd tjj- dens zijn verbluf in het buiten land afgezet en vond het toen maar beter de wijk te nemen naar het buitenland. Een aantal zijner medewer kers werd onder beschuldiging van een complot tegen de staat gearresteerd. Nieuwe verkie zingen. onder twijfelachtige omstandigheden gehouden, brachten een nederlaag voor de party der kleine bezitters en een overwinning voor het communistische blok. In Roemenië van hetzelfde laken een pak. Maniu werd ge arresteerd en veroordeeld, de boerennnrtij uitgeschakeld. Tn Bulgarye werd Petkow gearresteerd. Een storm van protest ging door het Westen toen'op 23 Sept. zyn executie volgde. J Een actie in Oostenrijk deed de regering van Figl wanke- len. De onverbiddelijke methoden, waarop elke oppositie met ge weld werd aan banden gelegd en de brute Sowlet-inmenging lieten geen twyfel meer be staan aan de Russische vast beslotenheid een hecht Ooste- ïyk blok te vormen onder sik kel en hamer, alle Westerse protesten ten apjjt HET PLAN MARSHALL. Maar ook de Ver. Staten gingen weer •en stap verder 4 Juni hield Marshall 7.Un beroemde rede in de Harvester Universiteit. Hy stelde econo mische hulp op grote schaal in het vooruitzicht, „indien een aantal Europese landen het eens zouden kunnen worden over een gezamenlijk recon structleplan". De eerste steen was gelegd van het ..plan Marshall". De ontvangst van Marshali's voorstel varieerde in Europa van geestdriftig tot gereser veerd. Rechts juichte, links vroeg zich af welke politieke bedoelingen achter dit gulle gebaar zaten. 19 Juni reeds kwamen Bevin Marshall. en Bidault in Parijs bijeen om over Marshall's woorden te be raadslagen. Zij besloten Molo- tov uit te nodigen er eens over te komen praten. 27 Juni begon in Parijs een drie mogendheden conferentie. Molotov, zonder veel geestdrift gekomen, toonde zich onge naakbaar. Hij verzette zich tegen elk redelijk voorstel en vrij spoe dig 'pakte hij zijn koffer en vloog terug naar Moskou. Geen enkel land, dat zichzelf respecteert, kan het aanbod van Marshall aanvaarden schreef de Pravda. Bevin en Bidault namen toen een kloek besluit. Niet mèt, dan zónder Rusland. Alle Europese landen wer den uitgenodigd tot deelname aan een conferentie om een herstelprogramma op te stel ten- Zestien landen accepteerden de uitnodiging. De Oost-Euro- nese landen aarzelden, zegden half toe. maar werden streng door Moskou tot de orde ge roepen met de mededeling, dat acceptatie als ..een onvriende lijke daad" beschouwd zou worden. Van 12 Juli tot 22 SeDt. duurde de Pariise conferentie. Langer dan gedacht, maar de heren economen werden tegen het eind in hun verwachtingen getemperd, toen Washington liet weten, dat het geen „bood- schaoDenlb'stie" verlangde, doch een uitgewerkt plan. In October ging een dik rap port naar Amerika en in Dec. was het daar zover bijge schaafd. dat Truman het aan het Congres kon voorleggen. Zeventien milliard dollar werd gevraagd om over een tijdvak van vier jaar Europa weer op de been te helpen. KOMTNFORM OPGERICHT Ondertussen zag het Krem lin alweer niet werkeloos toe Het nam de leiding in een hef tige campagne tegen het plan- Marshall waarin alle commu nistische partijen betrokken werden. Eind Sept. werd het Westen gealarmeerd door de wederge boorte van de Komintern, dit keer Kominform genaamd» met als zetel Belgrado. Alle communistische partijen werden opgeroepen „schild wachten te vormen voor de de mocratie" en de strijdbijl tegen het „Amerikaanse Imperialis me" op te graven. De situatie was getekend: overal in het Westerse kamp gingen de communisten zich in 'n uitzon deringspositie plaatsen om on der straffe discipline en op aanwijzingen van Moskou naar vermogen het plan Marshall te saboteren en te torpederen. Van de weeromstuit laaide overal het anti-communisme op. Een eerste poging in West- Europa tot een grootscheeps rood offensief mislukte in Nov. Ramadier bezweek in Frank rijk onder de stakings-slagen van Thorez en de zynen. Maar Sehuman hield stand en de actie der Franse communisten liep uit oo een fiasco. In Ita lië bleef de Gasperi pal staan in de stormloop van Togli- atti en zyn communisten. In December was elk onmid dellijk revolutiegevaar gewe ken. DE VER. NATIES. In de schaduw van dat alles heeft de organisatie der Ver. Naties in 1948 een ietwat ziel togend bestaan geleid, al is er ook veel en zelfs goed werk verricht. Meer en meer echter zijn de organen van U.N.O. plaatsen geworden, waar rede lijk overleg moest wijken voor scherpe nutteloze debatten en propaganda-redevoeringen. Steeds weer stond en stem de West tegenover Oost en steeds meer ging de Russische groep de rol vervullen van „in ternationale oppositie". In Amerika gingen daardoor zelfs stemmen op, die voor een uit treden van Rusland uit de U.N.O. pleitten. Gromyko wist zich in de loop der maanden berucht te maken door zijn herhaalde ve to's. die elk besluit en elke ac tie van de Veiligheidsraad on mogelijk maakten. Bestraffing van Albanië, dat in het conflict met Engeland het schuldig over zich hoorde uitspreken, werd door een Rus sisch veto verijdeld. De Balkan-kwestie liep na maandenlange debatten volko men vast. Een commissie van onder zoek had duidelijk inmenging in Griekse aangelegenheden vastgesteld van de Griekse na- buurstaten. Elke resolutie om op grond van het onderzoek op beschei den wyze in te grijpen werd wegge vetoot". De kwestie van de ontwa pening en van een internatio naal leger liep op een volko men dood spoor. De inzichten van Amerika en Rusland ble ken niet voor toenadering vat baar. Wie durfde eind 1947 trouwens nog over beperking van de bewapening praten? Op de algemene vergadering van de U.N.O., die in Septem ber begon, werd de splitsing in Ie Ver. Naties nog duidelijker. De Amerikaanse voorstellen tot vaststelling van een „klei ne assemblee" en een nieuwe Balkan-commissie werden aan vaard. Toen veto niet meer hielp gingen de Russen over tot boycot. Veel opzien baarde aan stonds bij het begin van deze algemene vergadering de be ruchte rede van Wisjinsky te gen „oorlogsophitsers", waar in op ongekend felle toon te gen Amerikaanse politici, kranten en instellingen van leer werd getrokken. Erinses Elisabeth en de Hertog van Edinburgh op het balcon van Bucklngham-Palaee, na hun huwelijk in Westminster Abbey op 20 November. anti-com- ■cam- Gromyko. DE VREDESVERDRAGEN. De kwestie van de vredes verdragen werd tot een halve oplossing gebracht. 10 Februari werden in de Salon d'Horloge te Parijs ein delijk de verdragen onderte kend met de as-satèllieten, met Italië, Roemenië. Honga rije, Bulgarye en Finland en de voorwaarden waren vry rede- lyk. Italië verloor een deel van Venetia Julia en Istrië aan Joego-Slavië. Triëst werd tot vrijstaat gebombardeerd onder de hoede van de V. N. Pogin gen om een geschikte gouver neur te vinden mislukten ech ter. Over het lot van de Itali aanse koloniën kon men het tot op heden niet eens worden. Alle pogingen om tot een vredesverdrag met Duitsland te komen mislukten op jam merlijke wyze. DUITSLAND GESPLITST. Van 10 Maart tot 24 April kwamen de ministers van bui tenlandse zaken der Grote Vier in Moskou bijeen om de grond slag te leggen voor verdragen met Duitsland en Oostenrijk. In plaats daarvan echter werd de grondslag gelegd voor een verdeling van Europa. Alle be sprekingen sprongen uiteinde lijk af op de Russische eis tot 10 milliard schadevergoeding benevens herstelbetalingen uit de lopende productie. Aan een bespreking van de definitieve grenzen kwam men nauwelijks toe. Over en weer beschuldig de men elkaar van het Duitse militarisme ten eigen bate op de been te houden in plaats van het met wortel en tak uit te roeien. In November probeerden de ministers het nogmaals in het Lancaster-House in Londen. Maar de tijd had de tegenstel lingen alleen m3ar verscherpt en wat vrijwel iedereen voor speld had, gebeurde: zonder enig resultaat werd ook deze conferentie van „de laatste kans" verdaagd. De „laatste kans" waarvan Bevin gewaagd had was ver keken. Duitsland werd defini tief in tweeën gesplitst. In West-Duitsland voerden de Angelsaksen hun eigen poli tiek. Op een conferentie in Washington werd het peil van de Duitse industrie vastge steld. Onder de zuivering werd een streep gezet. Tot ongerust heid van Frankrijk besloten de Amerikanen dollars te spende ren aan de her-inschakeling van het Ruhr-gebied in de West-Europese economie. Ge neraal Clay startte in Sept. een grootscheepse anti- munistische propaganda- pagne. In Oost-Duitsland volvoer den in stilte de Russen hun eigen plannen. Met alle mid delen werd de communistische eenheidspartij op de voorgrond gedrongen. Een aantal anti communisten vond het in de zomer van 1947 veiliger naar het Westen uit te wijken. In December werd het von nis voltrokken over de Chris telijk Dem. Unie door het af zetten van Kaiser. WEST-EUROPA. In West-Europa ging de po litieke slinger door de loop der gebeurtenissen meer over naar rechts. Voor Frankrijk was 1947 weer een jaar vol sociale on rust en politiek krakeel. Begin Mei traden de com munisten naar aanleiding van het conflict met Indo-China uit de regering Ramadier. Aanvankelijk gedroegen de communisten zich nog vrij mak. maar later gingen zij steeds radicaler oppositie voe ren. Tot November hield de slu we Ramadier het vol. Toen moest hij plaats maken voor de M.R.P.-man Sehuman. Verrassend was de glorieuze rentree in de politiek van ge neraal de Gaulle. In April ontpopte hy zich voor het eerst openiyk als fel anti-communist door zyn be kende rede in Straatsburg, waarin hij zich tegen de Sow jet-Unie en de „nieuwe tyran- nie" keerde. Spoedig daarop werd zijn partij, de R.P.F. op gericht Begin October werd de Gaulle's partij bij de gemeente raadsverkiezingen met één slag de grootste van Frank rijk. De Franse burgerij, verlan gend naar rust en orde en al wat fel anti-communistisch was had zich achter de gene raal gesteld. De Gaulle deed echter geen onberaden greep naar de macht doch bleef afwachten, waardoor de „derde macht" in Frankrijk kans kreeg zich van de slag voorlopig te herstellen. CRISIS VAN LABOUR. Groot-Brittannië beleefde in 1947 de grote economische crisis van net Labour-bewind. Verscheidene malen moest Attlee zijn regering wijzigen om de toestand meester te kunnen blijven. In Augustus werd het diep tepunt bereikt. De dollar-te goeden waren opgebruikt, drastische versoberingsmaat regelen en invoerbeperkingen waren noodzakelijk, de omwis- selbaarheid van het pond werd opgeschort. In October werd sir Staf ford Cripps met vergaande be voegdheden bekleed en daar door practisch tot economisch dictator gemaakt. Het leek by de gemeente raadsverkiezingen, die winst voor de Conservatieven ople verde, alsof Labour door dat alles het vertrouwen van het volk verloren had. By de tus- sentydse verkiezing van Gra- vesend bleek het toch zo erg niet te zyn. Een welkome afwisseling tussen alle sombere klanken over soberheid en beperking was de Koninklijke romance tussen prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbatten. Groot was het medeleven van het Engelse volk toen in Oc tober op sobere wyze het hu welijk voltrokken werd. INDIA ONAFHANKELIJK, Een historische gebeurtenis voor Azië was 23 Juni de me dedeling van Attlee aan het Lagerhuis, dat zyn regering aart Hindustan en Pakistan, tezamen het voormalig Brits- Indië vormen, de status van dominion had aangeboden. Na moeizame onderhandelingen kwamen de leiders van de Hindoe-party en de Mohamme daanse Liga tot overeenstem ming en enkele weken later werd overal in India de onaf hankelijkheid feestelijk ge vierd. Helaas was de vreugde van korte duur. Wat velen gevreesd hadden gebeurde. Het geleide- ïyk wegvallen van het Engel se bestuur deed heftige gods dienstonlusten losbarsten, die tot wrede moordpartijen met duizenden slachtoffers leidden. De tegenstellingen tussen de beide dominions bleken te fel. PALESTINA. Voor wat betreft Palestina besloot de Engelse regering in de lente van 1947 de zaak voor te leggen aan de Ver. Naties. Zij waren de terroristische activiteit van de Joden, de cri- tiek van de Amerikanen op hun optreden en de steeds mis lukkende onderhandelingen met de Arabieren meer dan beu. De U.N.O. zond de zoveelste commissie van onderzoek naar Palestina en deze keerde terug met een uitgewerkt voorstel om het land te verdelen in een Joodse en een Arabische staat. Lange debatten werden in de alg. vergadering van de V. N. gevoerd over dit voorstel. De Arabieren gingen heldhaftig te keer en dreigden met militair geweld. Zonder resultaat. De vereiste meerderheid voor het verdelingsplan werd gevonden, zodat wellicht eindelyk voor het Heilige Land en voor de Joden een historisch jaar zal beginnen. Prof. Schermerhorn over de Indonesische kwestie. Maandagavond werd te Am sterdam in het Rai-gebouw door de Party van de Arbeid een grote massa-bijeenkomst gehouden. Er waren op deze bijeenkomst bijna 12.000 leden van de P.v.d.A. aanwezig. Prof. Schermerhom sprak over de Indische kwestie. Spr. meende dat een Indonesisch zelfbestuur ontoereikend is voor de materiële verzorging van een millioenenvolk. Niet temin zag hy voor een bly- vende samenwerking tussen Nederland en Indonesië geen andere weg, dan die der aan vaarding van dit „onvoldragen staatsbestel". Spr. meende, dat Linggad- jati als uitgangspunt ge handhaafd moest blyven. Plan-Marshall ook voor Spanje Volgens gezaghebbende kringen te Washington, „be staat er geen reden, waarom Spanje geen deelgenoot zou worden in het plan Marshall". Men kon echter geen bevesti ging geven van berichten in de Londense pers, volgens welke de ministers van buitenland se zaken van Frankryk, Groot- Brittannië en de Ver. Staten te Londen overeengekomen zouden zyn Spanje in net plan op te nemen. POSITIEF WERK WERD VERRICHT. (Van onze parlementaire redacteur). Een terugblik op het parlementaire jaar 1947 doet aller eerst vaststellen, dat het zittende kabinet-Becl geen moment in ernstig gevaar is geweest, de samenwerking tussen de K.V. P. en de P.v.d.A._ een hechte steun voor de thans zitting hebbende regeringsleiders heeft opgeleverd. Zelfs de Indische kwestie, welke ons volk ook dit jaar verdeeld heeft gehouden, vermocht niet de parlement-5re steun voor het Kabinet tot wankelen te brengen, al 1 t t het er wel eens op, alsof de Katholieke fractie-leider, profC. P. M. Romme, het vertrou wen zou gaan opzeggen. Doch de minister-president, dr. L. J. M. Beel, en rar. J. A. Jonkman, de bewindsman van Overzeese Gebiedsdelen (die dit jaar een poos ernstig ziek was) wisten het gevaar te bezweren door mededelingen, die prof. Romme gerust stelden. De nog altyd slepende Indi sche kwestie was dan ook eigenlijk de enige grote zaak. welke ten aanzien van de ge volgde regeringspolitiek aan leiding gaf tot betreurenswaar dige spanningen in ons volk. 25 Maart: Linggadjati gete kend! Veler hoop, dat dit het begin zou zijn van een vreed zame ontwikkeling op Java, werd niet vervuld; op 20 Jul; d.a.v. volgde na eindeloos gechicaneer van Republikeinse zijde de politionele actie. In 't Parlement wekte een en an der natuurlijk reacties. Óp 21 Augustus zou de regering een verklaring afleggen over het beperkte der actie (men had Djocja niet willen bezetten), doch eerst nadat de Staten-Ge- neraal op 16 September door dr. Beel en n;et door de Koningin waren geopend, legde de minister-president op de 23ste September de aange kondigde uiteenzettingen af. Ook bij deze gelegenheid kreeg de regering opnieuw het ver trouwen van de Kamermeer derheid En bij de in Novem ber gehouden algemene be schouwingen over de Staatsbe groting verklaarde dr, Beel. dat de m'litaire actie op Java niet ondoeltreffend was ge weest. WAT MET JAVA? Nu, aan het einde des jaars, staan wij nog steeds voor de Pijnlijke vraag: wat gaat er op Java gebeuren? Het halve ministerie bemoeit zich nu reeds met de zaak; een nieuwe portefeuille-loze minister is mee gaan doen en na ir. Neher, die eigenlijk alleen was be stemd voor het best'eren van onze wederopbouw, is nu ook al de heer Drees naar Indië gegaan. BUREAUCRATIE. Dr. Beel is dan ook waarlijk niet .,voor z'n pleizier" opper ste regeringsleider: de op hem rustende verantwoordelijkheid mag uiterst-zwaar genoemd worden en het is zeer de vraag of in Juni a.s„ als er verkie zingen zullen worden gehouden naar aanleiding van de in het voorjaar te behandelen Grond wetsherziening, het thans zit tende Kabinet opnieuw een even hechte Kamermeerder heid achter zich zal kry. gen. en geen reden zal vin den om af te treden. Natuur lijk heeft het in ons land ook om andere redenen dan de In dische kwestie ontstemming gewekt, dat was niet anders mogelijk in een zo moeilijk, tijdsgewricht. Vooral zucht men onder wat genoemd wordt „de ambtenarij" en meent men, dat niet voldoende zuinigheid met de Rijksigelden wordt be tracht. Ook de loop van zaken met de politieke delinquenten, waarvoor minister van Maar- seveen immers barmhartigheid wil betrachten, ontmoet lang niet overal bewondering. En in de loop van het jaar zijn ver schillende conflicten te beslech ten geweest. Men denke slechts aan de broodstaking, de groen- te-interpellat'e m de Tweede Kamer (en die over de rant soen-verlaging), aan de land- bouwlonen en de leraren-sala rissen. waarover nog kort ge leden hartige woorden werden gezegd! OORLOGSBELEID. Ernstig, ja benauwend zyn sommige vraagstukken ge weest, welke in ons Parlement aan de orde kwamen, maar gelukkig werd nog veel tjjd ge vonden voor positief werk. Vooral de uitkering aan de ouden van dagen, een mooi suc ces voor minister Drees, is een groot lichtpunt aan de parle mentaire hemel van 1947! Voorts mag het Welvaarts fonds voor Sur name zeker bij het opbouwende werk genoemd worden, alsook de insteli ng van de Spaarraad (waarover men echter nog weinig naders ge hoord heeft!) en de herverka veling van Walcheren. Van groot belang waren voorts de nog dit jaar door de Eerste Kamer aangenomen Spelling wet, de belasting-herziening, de Heffing-ineens, de Nood- voorziening-.Pers wezen, het ontwerp nopens de Benelux- samenwerking Pn om zeker niet te vergeten het enquête- voorstel van mr. v. d. Goes van Naters aangaande het rege ringsbeleid 19401945. Van zelfsprekend zijn we niet volle dig; zo kan nog genoemd wor den de wet op de Woonruimte, tegen de Colorado-kever, voor het Planbureau. REGENTSCHAP. In historisch opzicht was het parlementair jaar 1947 onver getelijk, omdat onze Koningin, na welhaast vyftig jaren van onafgebroken regeren, enige weken rust heeft genomen doordat Prinses Juliana, krach tens de op 10 October aange nomen Regentschapswet, de re- geertaak tot December over nam. De rustperiode heeft H. M. dermate goed gedaan, dat Zy niet geweifeld heeft pre cies op de eerste van Winter maand uitgerust en gesterkt de tengels van het bewind weer jn handen te nemen, thans staande voor het gloriejaar! 1948, waarin Nederland zyn ge liefde Vorstin zal toejuichen en huldigen vanwege het halve- eeuwfeest Harer regering. Velen hopen en bidden, dat dan vooral onze financ.ële moeilijkheden zullen zijn ge matigd door hulp via het ver maarde Marshall-plan, want zonder dat ziet de toekomst er zeer ongewis uit, al bleek onze minister van Financiën bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamér reeds van me ning, dat de financiële toe stand verbeterd is. en dat. ter wijl oud-minister De Wilde had uitgeroepen, dat wy „naar de kelder" gaan al3 het roer niet ijlings wordt omgeworpen PERSONALIA. 1947 heeft op het geb'ed, der personalia voor ons Parlement gelukkig niet veel droefheid gebracht door overlijden van vooraanstaande persoonlijkhe den. Wel moest de Eerste Ka mer haar oude, stoere presi dent, mr. baron de Vos van Steenwijk, aan de dood af staan; prof. Kranenburg volg de hem op. De „speaker" van ons Lagerhuis, mr. v. Schaik, die verleden jaar door een aan val van niersteen werd' over vallen, heeft dit jaar wederc 11 onverdroten en met dezelfde bekwaamheid van zovele jaren zijn zware taak vervuld en d,t jaar was het dertig jaar gele den, dat hij tot Kamerlid ge kozen werd. Hij, die eens sprak van de grenzen van het publieke recht, welke wijder moesten worden uitgezet, be pleitte by de aanvaarding van zyn hernieuwd voorzitterschap uitbreiding van het aantal Ka merleden. Het ministerie werd nog ver groot met een nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, mr. Witteman, die een vriend' der gemeentelijke- en provinciale zelfstandigheid bleek te zijn. En wat zeker niet verzuimd mag worden ts de vermelding van het bezoek, dat de Cana dese premier Mackenzie K ng aan ons land en aan ons Par lement bracht, na Churchill en Smits in 1946. Een nieuw parlementair jaar wacht. Waarschijnlijk een uiterst-belangrijk! Heël veel, zo niet alles zal afhangen van de loop der internationale om standigheden, wat betreft d.e kans. dat Nederland inderdaad zal kunnen vierPT1 het unieke jubileumjaar 1948. Moge ons dan het geluk beschoren wor den een land te zien, dat waar lijk één is in het oplossen van de dan nog drukkende moei lijkheden! 1947 is over de wereld een recordjaar geweest wat het aan tal stakingen betreft: de arbeiders van de Brooklyn-Ratterly- tunnel ontvangen stakingsbevel van hun vakorganisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 4