ZEEUWSE BALANS OVER 1947 NEDERLAND IN 1947 1 De kerken in 1947 Terugblik bij hei einde van een jaar Een moeilijk jaar, waarin ioch wel ieis bereikt werd Nieuwjaarspuzzle w 'SM. (99 TWEEDF BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAO 31 DECEMBER 1947 Zeeland ziet het gaan zonder weemoed De grote gebeurtenissen in Zeeland waren in het jaar 1947 opvallend gering, maar niettemin zullen z\j ongetwij feld hun stempel drukken op de eerstvolgende jaren. De regering publiceerde het ontwerp voor de Herverka- velingswet Walcheren en Eerste en Tweede Kamer hechtten er haar goedkeuring aan. Eerstdaags zal met de uitvoering van het wetsbesluit een aanvang worden gemaakt. De Snelcommissle Walcheren publiceerde het zogenaamde Snelplan en daarmede werden de richtlenen getrokken, langs welke zich In het komende tijdsbestek de ontwikkeling van Walcheren zal voltrekken. De regering nam het besluit, dat de Stoomvaartmaat schappij „Zeeland" in het voorjaar van 1948 weer naar Zeeland zal terugkeren. De Thoolse brug werd geopend. Er werd een begin gemaakt met de herbeplanting van het eiland Walcheren. Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford zag zich eervol ontslag verleend als Commissaris der Koningin in de provincie Zee land en tot zyn opvolger werd benoemd Jhr. Mr. A. F. O. de Casembroot, burgemeester van Westkapelle. Ziedaar in korte trekken het voornaamste. Het is nauwelijks nodig om lang stil te staan bij deze ge beurtenissen afzonderlijk. De Herverkavelingswet Walche ren zal er in aanzienlijke mate toe bndragen, dat de sanering van ae boerenstand van het dichtst bevolkte eiland van Zeeland zich op doeltreffende wijze zal voltrekken. De be zwaren, die aanvankelijk re zen, zijn opgeheven. Zowel met de wensen der bevoik:ng, als met de noodzaak om de boeren tegen willekeur te be schermen, zal ruimschoots re kening worden gehouden. Het rapport der Snelcom- missie Walcheren dient reeds thans als grondslag voor alle plannen, die worden gemaakt en bij ieder besluit, dat ge nomen wordt, wordt rekening gehouden met wat het rap port der Snelcommissie als 't voor de toekomst meest wen selijke heeft uitgestippeld. Van betekenis is deze basis voor een Streekplan echter tevens, omdat het vrijwel ze ker gevolgd zal worden door andere streekplannen. DE „ZEELAND." Het besluit der regering om de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" naar Vlisslngen te doen terugkeren, heeft bij 't bekend worden in Zeeland grote vreugde verwekt. Noch tans is er op dit moment wei nig reden tot optimisme. Ie dereen weet, dat voorberei dende maatregelen noodzake lijk zijn voor en aleer de Zee land naar dagelijkse dienst ■van den Hoek naar Vlissingen kan verplaatsen. Welnu: ie dereen weet ook, dat er van deze voorbereidende maatre gelen nog niets te bespeuren valt, dat d^ tegenzin der Maatschappij nog even groot is als voorheen en dat ook de spoorwegen weinig ingeno men zijn met de komende ver plaatsing. Onder die omstan digheden mogen er wel won deren geschieden als de „Zee land" inderdaad bijvoorbeeld In Mei vanaf Vlissingen zou gaan varen. Of uitstel overigens een ramp zou zijn, wagen wij te betwijfelen. Vermoedelijk zou het een zegen zijn. Want laat ons eerljjk zijn: onze provin cie is niet gebaat bij een te rugkeer van de „Zeeland" op een ogenblik, waarop de ont wikkelingskansen uitgespro ken slecht zijn, mede doordat er van een opleving in het Duitse achterland nog abso luut niets valt te constateren. Als over enkele jaren de si tuatie in dit opzient veranderd is en Vlissingen gereed is om de „Zeeland* te ontvangen, dan zou uitstel betreurd moe ten worden. Nu is voor Zee land echter van het allergroot ste belang, dat uitstel geen afstel wordt.. Van grote bete kenis was het regeringsbesluit echter zonder enige twijfel. HERBEPL ANTIN G. Het begin der herbeplanting van Walcheren brengt ons de vierde November in herinne ring: een dag, zoals Zeeland er zelden één beleefd heeft, waarop de aandacht der ge hele wereld althans voor en kele ogenblikken weer gericht was op het kleine eiland, dat zo uitermate zware offers heeft moeten brengen terwille der bevrijding. Merkwaardig is geweest, dat het zeer lang feduurd heeft eer de Zeeuwse evolking mee ging leven met het denkbeeld der herbeplan ting. Men stond er uitermate nuchter tegenover en beweer de terecht, dat men er met herbeplanting alleen niet komt. Maar gaandeweg is de belangstelling toegenomen. Men moet zien, met welk een toewijding overal op Walche ren het herbeplantingswerk ter hand is genomen. Als straks het voorjaar weer in het land is, zal het uitbotten van de jonge aanplant een feest voor ae ogen zijn. Met voldoening mag geconstateerd worden, dat men ook op Schouwen de handen ineen slaat en bii vValcheren niet achter wil blijven. Schouwen kan er slechts wel bij varen. THOLEN IJIT ZIJN ISOLEMENT. De TïiOüïse orug werd open gesteld voor het verkeer en voltooid. Wederom is daar door een der Zeeuwse eilan den uit zijn isolement verlost: ti.K.H. Prinses Juliana plant te op 4 November in het Bel- lamypark te Vlissingen de eerste boom voor de herbe planting van Walcheren. Tholen zal van zijn vaste ver binding de goede vruchten zonder twijfel spoedig pluk ken! Ten slotte was er in dit jaar de Commissariswisseling, die zich overigens eerst in 1948 zal voltrekken. Jhr. Quarles van Ufford gaat heen, na een uiterst verdienstelijke loopbaan, gedurende welke hg bijna 27 jaren in Zeeland ver tegenwoordiger is geweest van H. M. de Koningin. Dank baarheid voor hetgeen hij voor Zeeland deed zal hem verge zellen, als hij van een welver diende rust gaat genieten. De benoeming van Westkappels burgmeester tot opvolger van Jhr. Quarles van Ufford is in Zeeland buitengewoon gun stig ontvangen. Met grote belangstelling en niet zonder verwachtingen ziet men het optreden van Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot als Commis saris der Koningin tegemoet. Aan het einde des Jaars kwamen tevens de wijzigingen der gemeentegrenzen op Wal cheren in het brandpunt der belangstelling te staan. De balans. Laat men de voorbne twaalf maanden nogmaals door zijn gedachten gaan, dan geeft men zich er rekenschap van, dat de Zeeuwse landbouw een moeilgk jaar heeft doorge maakt. De abnormaal koude winter deed de gewassen ern stige schade, de daarop vol- Ëende droge zomer heeft al- :rwege nieuwe schade ge voegd bij de reeds toegebrachte en vooral in de inundatiege- bieden een volslagen misoogst doen ontstaan. Dit heeft er toe geleid, dat de Zeeuwse landbouw, nu overal de boer reeds worstelen moet voor zijn bestaan, dubbel zwaar getrof fen is en dat dit feit zijn te rugslag op velerlei gebied doet gevoelen. Voor de oorlogs slachtoffers onder de boeren is de nood tot de lippen geste gen. Laat ons hopen, dat het jaar 1948 de boeren meer voorspoed brengt. Wat de wederopbouw aan gaat, Zeeland klaagt. En niet ten onrechte. Er zit te weinig schot in. Men kan bewondering hebben voor het geen er reeds tot stand is gekomen. Maar niet temin is letterlijk iedereen in Zeeland ervan overtuigd, dat als het niet .nelier gaat, op gunstiger voorwaarden en zo nodig met een prioriteit voor de noodgebieden, waarvan men het gemis hier pijnlijk voelt, Zeeland nog tientallen jaren de enorme oorlogsscha de, waarom het zelf toch waarlijk niet gevraagd heeft, als een loden last zal voelen drukken. Zeeland mocht zich in 1947 verheugen in een grote belang stelling van de allerhoogsten in den lande. Verscheidene le den van het Koninklijk Huis gaven blijk van hun medele ven en tal van ministers be zochten onze provincie. Het is te hopen, dat met name de ministeriële belangstelling vruchten zal dragen. Genoegzaam is er de laat ste maanden op gewezen, dat Zeeland op sociaal, cultureel en hygiënisch gebied een ach terstand heeft vergeleken by de andere provincies. Wij be hoeven aan die constatering niet veel toe te voegen. Zg bewijst, dat er in dit opzicht in Zeeland in het jaar 1947 weinig ten gunste veranderd is en dat men op de bres zal moeten blijven staan, wil er in 1948 verbetering komen. Niet onvermeld mag hier blijven, dat de electnciteits- voorziening verbeterd zal wor den, dat op onderwijsgebied een groeiende belangstelling voor het landbouwonderwijs viel te const iteren en dat Goes een Chr. Lyceum. Z. Vlaanderen een R.K. H.B.S. heeft gekregen. De Z.V.U. blijft ijveren voor een opleving van het culturele leven. Op het economische leven in onze provincie bleei de druk der tijdsomstandigheden eveneens zwaar wegen. Ge brek aan geschoolde werk krachten, gebrek aan woon ruimte, gebrek aan materialen, Stemmen uit de kerke Een jaar vol spanningen. Ook politieke problemen. Het afgelopen jaar is in de internationale en nationale politiek vol spanningen ge weest. Hetzelfde beela gaven ook de kerken in ons land te zien. Overal waren innerlijke spanningen in het kerkem'k leven merkbaar. De ene kerk gemeenschap heeft daaronder meer te lijden gehad dan de andere. Niet een is er aan ont komen. Hoe kan het ook an ders. In de kerk, welke dan ook, heeft men te maken met het Evangelie. Dit stelt ons in deze wereld in spanningen. DE R.K. KERK. Ogenschynlyk heeft de R K. Kerk daaronder het minst te lijden. Dat ligt voor de hand. Hier heeft men nationaal het bisschoppelyk en internatio naal het pauselijk gezag. In ons land is de R.K. Kerk voortgegaan met haar actie tot verwezenlijking van haar ideaal, namelijk om Nederland wederom te maken tot een Rooms Katholiek land. Toch ontbreekt het ook in deze kerk niet aan spanning, ondanks haar krachtige cen trale leiding. Telkens weer blijkt en in de R.K pers wordt dit niet verzwegen hoe men te worstelen heeft het feit, dat niet alleen In de grote steden, maar ook op het platteland en in geheel Room se streken „afval voorkomt De thans ook in ons land aangeheven leuze „Moskou of Rome" is In wezen een politie ke leuze. Niet toevallig is dan ook de nauwere aansluiting bg Amerika. De grote gebeurtenis in de R.K. Kerk is dit jaar wel ge weest het Mariacongres te Maastricht. Het Mariabeeld van O.L.V. van Fatima is op zijn zegetocht door Europa ook in ons land geweest. Men noemde het „de tegenkracht tegen het destructieve werk van de duivel". Bij dit „hoogfeest van Ma ria" werd duidelijk aangege ven in welke richting de R.K. Kerk wordt geleid. DE GEREF. KERKEN. Ook in de Geref. Kerken heeft het aan spanningen niet ontbroken. „Van rustige ont plooiing in bigde vrede, is geen sprake", zo schreef Prof. Dyk. Men voelt daar nog de pgn van de schrijnende wonde die door de scheuringen gesla gen is. Politiek vinden de meeste leden der Ger. Kerken hun te- huls in de AJFt., die op 't ogenblik oppositie party Is en een zeer bepaalde uitgespro ken koers volgt. Dit heeft in de Ger. Kerken moeilijkheden gegeven, vooral inzake de In dische kwestie. In zendings kringen, ook in deze Kerken, denkt men nu eenmaal anders dan de politieke leiding der A.R.. achter wie de meerder heid der kerkleden zich schaart. Ook al zijn „de bezwaarden" heengegaan, dit wil nog niet zeggen dat er nu in de Ger. Kerken geen mensen zonder bezwaren zijn overgebleven. We kunnen hier byv denken aan de houding tegenover de Oecumenische Beweging. In de Ger Kerken, onder houdende art. 31 is het ook al niet rustig geweest. De vraag komt hier op of de kerkscheu ring wel goe4 is geweest. Prinses Marijke. Eén gebeurtenis uit 1947 verdient een geheel apart plaatsje: de ge boorte van het vierde dochtertje van Prinses Juliana en Prins Bem- hard. Ook al hadden velen gehoopt op een Prins, de 18de Februari was een glorieuze nationale feest dag. En men kan zonder overdrijving vaststellen, dat ons volk meeleefde toen de kleine Marijke wegens een gelukkig hersteld gebrek aan de oogjes enige tjjd in het Ooglijders-Gasthuis te Utrecht moest worden opgenomen. Zo goed als óók allen meeleefden toen het Prinsesje op 9 October in de oude Dom kerk van datzelfde Utrecht door haar vader ten doop gehouden werd. ziedaar de factoren, die het bestaan van industrie, be drijfsleven en middenstand tot een verre van onverdeelde vreugde maakten en die hen met Bezorgdheid ook het jaar 1948 tegemoet doen gaan. Voor het bedrijfsleven is van betekenis, dat mede dank zij de stimulans, gegeven door de actieve Kamer van Koophandel voor Zeeland, het E.T.I. tot stand kwam. Moge het beant woorden aan de hoge verwach tingen, die ervan gekoesterd worden. De Stichting Herstel Zeeland, die zich beijverde voor de opheffing der noden van onze provincie, verdwijnt aan het eind van dit jaar. Haat taak wordt ten dele overgenomen door het Opbouw- orgaan, dat in oprichting is en weldra in werking zal treden. De moeilijkheden duren echter voort. En toch: toch is er vooruit gang. Onmiskenbaar. En steeds krachtiger wordt ook de wil in Zeeland om de zwa re problemen van deze tijd tot oplossing te brengen. De geestesgesteldheid is goed. Men zit niet bg de pakken neer. Men laat geen middel onbeproefd om verandering ten goede te brengen en zoekt voortdurend naar nieuwe we gen. Zolang dit het geval blijft, behoeft Zeeland aan zijn toe komst niet te wanhopen. Aan de Landsregering is het, er zorg voor te dragen, dat deze uitstekende mentali teit niet omslaat in 't tegen deel, dat 't geloof en de hoop op de toekomst voor Zeeland niet ontaarden in wantrouwen en wanhoop. Want daarmede is Zeeland noch Nederland ge baat. Ons land slaat geen slecht figuur Is het Nederland in het afgelopen jaar beter gegaan dan in 1946? Ziedaar de grote vraag, welke zlcli by de jaarswis seling aan ons opdringt. Hoe staan we er nu voor? Beginnen we do ellendige gevolgen van de oorlog althans een beetje te boven te komen Wanneer we deze vragen trachten te beantwoorden, hangt heel veel af van onze eigen instelling tegenover de proble men, welke ons allen bezig houden. Pessimisten zullen weinig lichtpuntjes ontdekken en... we moeten toegeven, dat ze niet zo heel gemakkelyk te vinden zyn. Maar toch Praat maar eens met landgenoten, die het voorrecht had den en deviezen kregen om eens over de landsgrenzen te gaan België: van alles te krygen, maar niet te betalen! Engeland: beslist slechter in menig opzicht dan by^ ons. Om van midden-Europa maar niet eens te sprekenNeen, ver geleken met het buitenland, slaat Nederland nog zo'n slecht figuur niet. x DE WEDEROPBOUW. Toch zyn we er nog lang niet, zeker niet op het gebied van de wederopbouw, dat hier In Zeeland natuurlyk in by> zondere mate tot ons spreekt. Velen hadden gehoopt, dat met het optreden van minister Neher in Maart j.l. een frissere wind op het departement zou gaan waaien. Mischien is dit in sommig opzicht ook wel het geval geweest, maar he laas ervaart men in de getrof fen gebieden nog dagelijks aan den lijve, dat het met de we deropbouw nog alles behalve vlot gaat. Van het woning- bouwprogramma1947 is bit ter weinig terecht gekomen en dientengevolge is het met de woningtoestanden nog altijd treurig gesteld. Wat zal 1948 brengen Overigens beleefden we in 1947 een groots opge zette woning- en persoonstel ling. Een ander probleem, waar voor het Nederlandse volk zich gesteld weet, is dat van Indo nesië. Daarover in een afzon derlijke beschouwing meer. LONEN EN PRIJZEN. Nog een andere brandende kwestie: die van lonen en prij zen. Wat is daarover al' niet te doen geweest in 1947! By alle narigheid, die er aan vast zit, moeten we toch erkennen, dat de regering tot dusver in dit opzicht op menig punt een te waarderen vast beleid voert, dat ons tot dusver in elk geval heeft gevrijwaard voor een G O s G N D D L E G R K H N N A E T E S 1 E U R N E N A K E E r (r D 1 A S k -<?? t» 1 R W E E A R V R E 0 E A T N T W T G j 0 U A 0 V J J E E C U Het zal niet dikwijls voorgekomen zyn, dat de „mensen van de krant" U een gelukkig nieuwjaar toegewenst hebben en U daarbij de hand hebben gedrukt! Welnu, wrj doen dat wel, d.t jaar Maar om onze wens te vinden, verzoeken wij U per paardesprong het lijstje om ons schilderij te willen door lopen. Verdwalfin zult U niet! Begin uw reis by de pijl links onderaan de figuur en ver der: Goede reis! Ook dit keer stellen wij weer 12 prijzen beschikbaar voor de goede oplossers. De oplossingen moeten uiterlijk 6 Januari in ons bezit zijn. Op de enveloppe „Nieuwjaars-puzzle" ver melden. Moeilgkheden waren er o.a. hoe de houding tegenover de A.R. partg moest zijn. DE LUTHERSE KERK. In de Lutherse Kerken zit men nog steeds met het con flict-Bik. nl de Chr. Ger. Kerk drijft een groep in de richting van de Oud-Geref. Bij de Re monstranten doet de vraag over een mogelijke kerkorde stof opwaaien. NED. HERV. KERK. Tenslotte de N. H. Kerk. Ook hier zgn spanningen. Dit kan ook niet anders voor een Kerk, die zich van haar regle menten gedeeltelijk heeft be vrijd en nu na een tijd van „versteende rust" opnieuw in beweging is gekomen. Behoed zaam of moeten we zeggen aarzelend? heeft de Gen. Synode haar weg gezocht. Al is er in de Gen. Synode zelf, die haar zittingsperiode beëin digd heeft en straks in bijna geheel nieuwe samenstelling zal bijeenkomen, met wondere eensgezindheid gewerkt, dit wil nog niet zeggen dat de ge spletenheid van de Kerk is op geheven. Veel kwesties heeft men hier laten liggen. Ik denk bijv. aan het Indonesische vraagstuk, waar een kerkelijk woord toch wel gehoord had mogen worden, te meer omdat de Herv. Kerk zulke nauwe betrekkingen heeft met de jonge Kerken in Indonesië. Rij het eindigen van dit jaar treedt Ds. Zeydner af als pre sident In niet geringe mate is het aan zgn voorlichting, maar bovenal geestelijk beleid te danken, dat er hier een ge stadige ontwikkeling kan plaats vinden. Wanneer we naast hem een andere naam noemen, is het die van Prof. Kraemer, die ons land gaat verlaten. Waar hij werkte is hij steeds een stuwende kracht geweest. In niet geringe mate heeft de N. H. Kerk van zijn bekwaamheden en brede blik profijt getrokken. De grote gebeurtenis is hier natuurlgk geweest de aanbie ding van het ontwerp voor een nieuwe kerkorde. Het is inder daad hoogst oelangrijk dat dit ontwerp klaar gekomen is. Daarmede is deze kerkorde, die vele goede kwaliteiten heeft, nog niet ingevoerd. Het zal waarschijnlijk nog wel een lange en menigmaal moeilijke weg zgn ,om dit zonder al te grote conflicten aangenomen te krijgen, maar in elk geval ligt daar als het belangrijkste feit dit ontwerp voor een kerk orde. H. Geen benzine voor Franse communisten. De Franse minister van bin nenlandse zaken. Jules Moeh, heeft in de assemblee mede gedeeld, dat hij de speciale Benzine-toewijzing voor de communistische partij voorlo pig intrekt, omdat leden van ae partij gedurende de sta king „kleine hoeveelheden heb ben gestolen" in fabrieken en werkplaatsen. rampzalige inflatie. Toch zal, byv. op het gebied van de land bouw, enige soepelheid van de zyde van de overheid gewenst zyn, wil niet een deel van het volk tc zware lasten moeten dragen. Ook onze nationale ar moede moet ten slotte zo goed mogelyk gelijkeiyk ver deeld worden! DE DISTRIBUTIE. Helaas was de regering ook genoodzaakt zo verklaarde zij althans enkele artikelen, die reeds „vrij" waren, weer op de bon te brengen of de rantsoenen van sommige pro ducten te verminderen. Voor een deel hielden deze maatre gelen verband met de oogst- moeilijkheden, welke o.m. net gevolg waren van de abnor maal strenge winter en de ab normaal warme en droge zo mer. AMERIKA HIELP Onze verhouding tot het bui tenland was in het algemeen van aangename aard. Een bij zonder symptoom van de vriendelijke gezindheid, welke bondgenoten uit de oorlog ons volk toedragen, kan men zien in het besluit van de Ver. Staten, die ons in Mei de leen- en pachtschulden goeddeels kwijtscholden. Toch zou men op ander gebied soms nog iets meer begrip voor onze moei lijkheden en mogelijkheden willen zien, zoals bijv. op het punt van het transitoverkeer voor Duitsland via onze en Belgische havens. Met name de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland schieten in dit opzicht wel enigszins tekort. De handel met het buiten land bleef zich in gunstige zin ontwikkelen, getuige recente cijfers t.a.v. onze export. Dat onze handelsbalans desondanks niet in evenwicht kwam, is mede een gevolg van de oor log. Daarin zal voorlopig nog wel niet veer veranderingen kunnen komen. Voor de han del met het buitenland was overigens van grote betekenis de oprichting van de bekende Trust Mij. in Januari j.l. HERSTEL. Andere symptomen van vooruitgang? Er zyn er ge lukkig aan te wijzen. Den ken we eens aan het herstel van de Spoorwegen, de ver- keersbruggen, de voorspoedige ontwikkeling van het Neder landse luchtverkeer, dat ook in internationale zin van steeds groter importantie werd. Overigens is op dit ge bied de strijd tussen de grote scheepvaartmaatschappijen en de K.L.M. nog niet uitgestre den. De tocht van de „Willem Barendsz" naar de Zuidelijke Poolzeeën leverde helaas min der succes op, dan men aan vankelijk wel gehoopt had en ook aan boord schijnt lang niet alles pais en vreê ge weest te zijn. Maar toch zijn onze walvisvaarders weer voor de tweede maal uitge varen en dat geeft moed voor de toekomst. De invoering van de nieu we spelling mag hier zeker niet onvermeld blijven. Velen hebben er huiverig tegenover gestaan, maar ook voor hen zal het ten slotte toch wel meegevallen zgn. Alles went! BRANDENDE KWESTIES. We spraken hiervoor reeds over de grote problemen, welke ons in het afgelopen jaar bezig hielden, maar daarnaast waren er toch ook nog kwesties, welke weliswaar in mindere mate de grote m?-'a van het volk raakten, m die de gemoederen toch he- on bezig gehouden. Noe men we slechts enkele: het befaamde rapport—Vorrink, dat een waarlyk vernietigend vonnis uitsprak over nen, die tijdens de bezetting iets hebben kunnen doen voor de gevangenen in de Duitse kam- pen, maar dit nalieten. En dan de kwestie van mr. de Zaayer, de Haagse pro cureur-fiscaal, die zich in zgn verontwaardiging over de wij ze van tenuitvoerlegging van rechterlijke vonnissen over po litieke delinquenten zo ver liet gaan, dat hij scherpe cri- tiek uitsprak t.a.v. het beleid van de minister van justitie, die daarop de procureur-fis caal tereent wees. Een proces, dat in sterke mate de aandacht trok, was dat tegen de oud-mlnister- Sresident, jhr mr. D. J. de eer. En dan niet te vergeten de zaakvan Meegeren. RAMPEN. Ook in 1947 werd ons land getroffen door enkele ernstige rampen; daarbij denken we natuurlijk in de eerste plaats aan het verschrikkelijke on geluk met het K.L.M.-toestel op Kastrup in Denemarken (27 Januari), waar alle inzit tenden de dood vonden, o.w. de Zweedse Prins Gustaaf Adolf, de Amerikaanse zan geres Grace Moore en de be kende piloot Geyssendorffer. Niet minder ernstig was op 17.. Januari de ontploffingsramp te Muiden tijdens een militair vervoer van explosieven door Muiden, welke aan zestien Sersonen het leven benam. En an op 24 Maart de ramp in •ie mijn „Hendrik" te Bruns- sum, waarbij 13 mijnwerkers een tragische dood vonden. In Juni kwam bij een vliegtuig botsing bij Tilburg 12 leer ling-vliegers met nun instruc teur om net leven. De ramp van het Noorse s.s. „Skoghaug", dat in de Kerst nacht voor de Nederlandse kust verging en waarbij 26 zeelieden de dood vonden, ligt natuurlijk nog vers in het ge heugen. DE DODEN. Nederland had in 1947 na tuurlijk ook de dood van een aantal verdienstelijke landge noten te betreuren. Ze alle op te noemen is niet doenlijk. Toch willen we hier enkele van de belangrijkste onder hen eerbiedig herdenken: 1 Janu ari de nestor onzer toneelspe lers, Frits Tartaud; 25 Fe bruari de bekende Maas trichtse dirigent Henri Her mans; 4 Maart een alom in de scheepsbouwwereld bekende figuur, de heer Daniël Goed koop Dzn.; 5 Maart mr. J. L. A. Trip, oud-president van de Ned. Bank; 19 Maart de com ponist Willem Pijper; 22 Maart Êrof. dr. J. J. Salverda de rave; 30 Maart oud-minis ter H. van Boegen; 12 April mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, oud-voorzitter van de Eerste Kamer; 8 Mei oud- minister mr. J. B. Kan; 12 Juni de letterkundige Frans Bastiaanse; 29 Juni de soci aal-democratische politicus W. H. Vliegen; 2 October de be kende radio-predikant ds. B. J. A ris; Eerste Kerstdag de bekende Katholieke redenaar, pater Borromseus de Greeve, O.F.M.; 29 December prof. dr. H. Th. Obbink, oud-nofpredi- ker en oud-hoogleraar. BELANGRIJKSTE BENOEMINGEN. En om dan tenslotte toch niet in mineur te eindigen, me moreren we hier ook nog en kele belangrijke benoemingen. Mr. L. A. Kesper werd op 15 Januari voorlopig regerings commissaris voor de radio. Op 1 Februari deed de eerste vrouw haar intrede bij de rechterlijke macht; het was mej. mr. M. de Kejjzer, die substituut-griffier van de Haarlemse rechtbank werd. Later in het jaar, op 10 Octo ber werd mej. mr. dr. J. C. Hudig de eerste vrouwelijke rechter, door haar benoeming tot kinderrechter te Rotter dam. In Haarlems burgemees ter, de heer M. A. Reinalda, kreeg Nederland in de provin cie Utrecht zijn eerste ,rode" Commissaris van de Koningin. Mr. W. A. J. Visser werd op 1 Juni burgemeester van Den Haag. De Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet by de wieg van hun zusje Marijke, dat op 18 Februari geboren werd*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 3