NIEUWS UIT ZEELAND De Salarisverordening werd aangenomen Toch terug naar de Van Mook-linie? DANSEN Een Plan-Wallace f Zal Rusland de Griekse tegen-regering erkennen Afscheids receptie van Jhr. Quarles van Ufford. Maximum-ambtenaars- pensioen wordt 4500. Notendop Gas-nitwisseling met* België. eeuwsa nippen Walcheren. Na 20 Juli bezette gebi eden zouden binnen drie maanden ontruimd moeten worden. „Staakt het vuren" op Nieuwjaarsdag Naar liet Franse persbureau A.F.P. uit gezaghebbende bron te Batavia verneemt, zouden de nieuwe voorstellen van de Commissie voor Goede Dien sten een militaire èn politieke regeling van het conflict in houden. De commissie zou voorstel len om als de demarcatielijn de z.g. „van Mooklijn" te aan vaarden. De Nederlanders zouden dan als tegenwicht de gebieden, welke na 20 Juli zijn bezet, tijdens een periode van drie maanden moeten ontruimen In afwachting van de nadere regeling van het conflict. De handhaving van orde en rust in deze gebieden zou worden verzekerd door de Indonesische burgerlijke po litie. Het valt op dit ogenblik nog niet te zeggen, aldus het Franse persbureau, of deze burgerlijke politie alleen uit republikeinen of ook uit niet- republikeinse Indonesiërs, d. w.z. uit hen, die ressorteren onder de door Nederland ge controleerde gebieden, zal worden samengesteld. Voorts zal de commissie beide partijen voorstellen de order tot het staken van het vuren op 1 Januari 1948 af te kondigen. Zoals bekend, zou de repu blikeinse regering de voor stellen, bijna in hun geheel hebben aanvaard. De Neder landers zouden hiermee voor negentig procent accoord gaan. Het is practisch zeker, aldus A.F.P., dat de Neder landers de „van Mooklinie" zullen aanvaarden, maar het valt te betwijfelen of zij de geleidelijke e' acuatie van de voormalige republikeinse ge bieden door de Nederlandse troepen zullen aannemen. Daarom blijft in republikeinse kringen een zeker pessimisme met het oog op de toekomst voortbestaan. In elk geval is men het in kringen, welke in nauw con tact staan met de Commissie van Drie, er over eens. dat deze voorstellen de laatste zijn, die zullen beslissen of er al dan niet een oplossing van het conflict za! gevonden worden, zonder opnieuw bloed te vergieten. COMMUNIQUÉ VAN DE R.V.D. Door de Regeringsvoorlich tingsdienst te Batavia is een communiqué uitgegeven, waarin nogmaals het stand punt van de Ned. regering tegenover het conflict met de Republiek wordt uiteengezet. De grond van het conflict ligt, volgens dit communiqué, in de weigering van de repu bliek om in de overgangstijd de handhaving van gezag en souvereiniteit door de rege ring van het Koninkrijk te aanvaarden. Na nogmaals een overzicht var de ontwikkeling der ge beurtenissen gegeven te heb ben, stelt het communiqué vast, dat verschillende bewe gingen, die op de basis van Linggadjati met de Nederlan ders willen samenwerken, zich snel organiseren en in omvang toenemen. Deze sa menwerking wordt gaarne aanvaard, maar er moet toch (Ingezonden mededeling» (Ingezonden mededeling» De tentoonstelling van PIERRE HOEKS Kunstmuseum, Schut- tershofstr., Middelburg, is op veler verzoek verlengd tot en met ZONDAG 4 JANUARI Geopend v. 1-5 u. n.m. Zondag van 10 5 u. (Ingezonden mededeling» NIEUWJAARSAVOND Café „TRAMZICHT" Domburg. zo spoedig mogelijk een deug delijk politie-apparaat worden gevormd. De politietaak van de Ned. strijdkrachten is slechts een tijdelijke. Niets zal de Ned. regering meer verheugen dan het op geven van geweld aan de zij de van de republiek en een zodanige verzekering van or de en veiligheid, dat de op bouw van f eheel Indonesië tot een federale staat kan be ginnen. Waarborgen moeten worden gegeven door de te vormen interim-regering, wel ke in de overgangstijd zal werken onder de souvereini teit van het Koninkrijk om op het moment van de totstand koming van de regering van de Ver. Staten van Indonesië, die taak aan haar over te dra gen. Tot die tijd is de Ned. regerfing in laatste instantie garant voor de veiligheid. VEILIGHEIDSRAAD. De Veilighe.dsraad was Dinsdagavond niet in staat ie Indonesische kwestie te be handelen, daar nog geen rap port was ontvangen van de Commissie van Goede Dien sten. De afgevaardigden van Bra zilië, Polen en Australië, 'ie vervangen zullen worden door afgevaardigden van Ca nada, Argentinië en de Oe- krainc, spraken een woord van afscheid. De zitting begon een uur te laat omdat de afgevaardigden door de sneeuw op hun tocht naar Lake Succes werden op gehouden. Hevig gevecht In Haifa. In Palestina werden 41 Jo den en 6 Arabieren gedood bij een gevecht tussen Joodse en Arabische arbeiders te Haifa. Het gevecht ontstond nadat voor een olieraffinaderij een bom werd geworpen tussen een groep Arabieren, die >p een bus wachtten. De juist passerende Arabi sche en Joodse arbeiders van de olieraffinaderij raakten hierdoor met elkaar in re- vecht. Er werd gebruik ge maakt van vuurwanens, ste nen en messen. 7 Joden en 47 Arabieren werden gewond. De Belg van Langenhove zal op 1 Januari het voorzit terschap van de Veiligheids raad overnemen. De wet was zoek. Charles Ross, secreta ris van president Tru man, heeft medegedeeld, dat dc originele tekst van de anti-inflatïewet, die de president Maan dagochtend zou tekenen, door een onverklaarbare oorzaak zoekgeraakt ts, waardoor de wet nog niet door Truman is ge tekend. President Truman heeft Vrijdag „met te genzin" een copie van de anti-inflatiewet onderte kend, nadat men deze inderhaast vervaardigd had. Intussen tracht de Amerikaanse geheime dienst de op mysterieuze w\jze verdwenen oor spronkelijke tekst terug te vinden. NIEUWE BONNEN BONKAARTEN K, KB EN KO 718. Melk: 091 melk 3liter, 094 melk 6 liter, 095 melk 6% liter. Vlees: 096 vlees 100 gram, 097 vlees 300 gram. Boter enz.: 098 boter 250 gr. margarine of 200 gram vet. 099 boter 250 gram margarine of 200 gr. vet. Kaas: 414 algemeen 100 gram of 125 gram korstloze Brood116 algemeen 1800 gr il? algemeen 400 gram of 1 rantsoen vermicelli e.d.. 103 reserve 800 gr., 106 reserve 400 gram (alles geldig tot en met 10 Jan. a.s.). Koffie: 118 algemeen 125 gr. (reeds aangewezen). Thee: 119 algemeen 50 gram (reeds aangewezen). BONKAARTEN KD EN KE 718. Melk: 594 melk 10 liter, 595 melk 11 liter. Vlees: 596 en 597 vlees 100 gr Boter: 598 boter 250 gram bo ter of margarine of 200 gram vet: 599 boter 125 gram margarine of 100 gr. vet. Brood: 616 algemeen 400 gr.: 617 algemeen 400 gram of 1 rantsoen vermicelli e.d 618 algemeen 200 gram: 603 reserve 400 gram (al les geldig tot en met 10 Januari a.s.). Kaas: 605 reserve 100 gram of 125 gram korstloze kaas BONKAARTEN MA, MB, MC. MD, MF, MH 713 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken) Brood: 1033 brood 800 gram. Boter enz.: 1038 boter 250 gr boter of margarine of 200 gram vet Margarine: 1032 margarine 250 gram margarine of 200 gram vet Kaas: 1034 kaas 200 gram of 250 gram korstloze kaas. Eieren: 1039 eieren 5 eieren. Melk: 1037 melk 5 liter. Vlees: 1031 vlees 300 gram; 1036 vlees 200 gram. Ver. Staten moeten met naties het herstel van Een vijfjarenplan voorgesteld Henry Wallace, onafhanke lijk candtdaat voor do presi dentsverkiezingen ln de Ver. Staten, heeft een zeven punten omvattend program, het „plan- Wallace", voorgesteld voor het herstel van Europa, dat door alle naties „die middelen bezit ten" zou moeten worden gefi nancierd en door do Ver. Na- tics zou moeten worden uitge voerd. Volgens dit plan zouden de Ver. Staten aan de Ver. Naties de stichting van een Herstel fonds voorstellen, waarvan het beheer bij een bureau der V. N. moet berusten. De gelden voor het fonds moeten Bestaan uit bijdragen van de V. S. en an dere „bemiddelde" naties en voldoende zijn voor de finan ciering van een allesomvattend vijfjarenplan. Toewijzingen moeten in de eerste plaats verleend worden aan die landen, welke het meest van de agressie der as- mogendheden te lijden hebben gehad, ongeacht hun politieke of sociale structuur. Hun na tionale souvereiniteit mag niet Men verwacht algemeen, dat dc Griekse regering dc kwestie van de erkenning der regering van Markos onmid dellijk voor de alg. vergade ring der Ver. Naties zou brengen, indien enige staat deze tegen-regering zou er kennen, en dat zij daarbij volledige steun zou ondervin den van Engeland en de Ver. Staten. De Amerikaanse regering heeft Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië gewaarschuwd, dat ztf zich zouden schuldig maken aan openlijke mis kenning" van de algemene vergadering der Ver. Naties, wanneer zij de tegen-regering van generaal Markos in Grie kenland zouden erkennen. andere „bemiddelde" Europa financieren. aangetast worden, ook niet door politieke of economische voorwaarden. Het hart van de Duitse in dustrie, het Ruhr-gebied, moet door de „Grote Vier" onder In ternationaal beheer gesteld worden, opdat zijn hulpbron nen ten dienste gesteld kun nen worden van het herstel van Europa en de garantie verkregen wordt, dat Duits land nimmer meer de veilig heid der wereld zal kunnen be dreigen. Kwestie Kasjmir voor de Veiligheidsraad. De regering van India heeft besloten de kwestie Kasjmir voor de veiligheids raad der Ver. Naties te bren gen. Men verwacht, dat het rapport van India aan de Vei ligheidsraad in het bijzonder melding zal maken van het deelnemen van Pakistan aan hetgeen thans te New Delhi beschouwd wordt als „vijan delijkheden zonder oorlogs verklaring tegen een bevriend nabuurland". Spaanse communisten terechtgesteld. Te Madrid wordt medege deeld, dat de Spaanse commu nistische leiders Augustin Zo- roa en Lucas Nunez Maandag zijn terechtgesteld. Zoroa en Nunez werden op 19 December door een mili tair gerechtshof te Ocana na bij Madrid ter dood veroor deeld. Het doodvonnis van drie anderen werd in gevangenis straf gewijzigd. De Paus had zich op verzoek van de apostolische nuntius te Parys bereid verklaard ten gunste van Zoroa te Interve niëren. Ook van andere zijden zyn pogingen gedaan om het leven van Zoroa en Nunez te redden. - Uit de gevangenis van Colorado (Amerika) zijn 11 geva genen ontsnapt, onder wie 2 moordenaars en 2 ont voerders. Op 31 Januari a.s. In verband met het aan Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford verleende eervolle ontslag als Commissaris der Koningin ln de provincie Zeeland, zal op 31 Januari ln de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg een receptio worden gehouden, waarop autoriteiten, organisa ties en particulieren gelegen heid hebben afscheid te nemen van de aftredende Commissa ris. Walcheren-film in wording. OVER ENKELE MAANDEN GEREED. In opdracht van de Rege ringsvoorlichtingsdienst ver" vaardigen op het ogenblik Mevr. Rlta Roland, en de he ren H. M. Jozefson Pn C. Ho. genot van der Linde een do cumentaire fflm over Wal cheren. Mevr. Roland verzorgt de montage. De heren Jozefson en van der Linde zullen binnen kort naar Walcheren komen met film-unit om een reeks opnamen to maken. Het is de bedoeling deze film samen te stelleD uit oud en nieuw mate riaal, opdat een overzicht ont staat van Walcheren, zoals het voor de oorlog was. zoals het tijdens de oorlog werd ge teisterd en zo als het thans bezig is te herrijzen. De film wordt ongeveer 600 meter lang en de vertoning zal circa 20 minuten in beslag ne men. Waarschijnlijk zal de com- pon st Ma. Vredenburgk uit Amsterdam de muzikale il lustratie verborgen. Zodra de film gereed is zal zij in de Nederlandse bioscopen circuleren. Amerikaanse gift voor Domburg. De Gereformeerde Kerk te Domburg heeft van de Third Chr. Ref. Church of Roseland. Chicago Illinois, een gift ont vangen van 1000 dollars voor de bouw van een nieuwe kerk en pastorie te Domburg. Bij de Tweede Kamer is in gediend een wetsontwerp, tot wijziging van de pensioenwet 1922 en tot nadere vaststel ling van de regelingen, welke de vijandelijke bezetter nam op het gebied van de pensioe nen. Deze regelingen worden thans in normaal recht omge zet, behoudens enkele maatre gelen, die kennelijk een poli tiek doel hadden. De voorgestelde wijziging van de artikelen 36 en 98 der fiensioenwet brengen een be- angrijke verbetering van het weduwen- en wezenpensioen. In stede van over een maxi mum grondslag van 300U zullen, indien deze wijziging tot stand komt, deze pensi oenen worden berekend naat een maximum grondslag van 4500. Als gevolg daarvan zal het maximum van het pen sioen van de weduwe kunnen stijgen van 1400 tot 2000. Van de halve wees van 300 tot 450. van de hele wees van 600 tot 900 en van 't gezin van 2400 tot 3600. De meerdere kosten, welke deze verbetering medebrengt zullen worden gefinancierd door verhoging van de bijdra ge voor gezinspensioen van pet. tot 6,1 pet. en door storting door het Rjjk. Voorts Is een verruiming tot stand gebracht van de mo gelijkheid om de tijd, dat men als arbeidscontractant diende, voor pensioen in te kopen. Dan is een nieuwe mogelijkheid geschapen om alsnog dienst tijd n te kopen voor pensi oen. Een regeling werd ge troffen betreffende personeel, dat geacht wordt gedurende de bezetthiig in buitenlandse militaire dienst te zHn ge weest (loodswezen enz.). Ten slotte wordt het maximum ambtenaarspensioen verhoogd tot 4500. Nieuws In een De Waal vooc Nijmegen is in de afgelopen periode met IV* m. zo sterk gestegen, dat de lage kade voor de stad reeds geheel is overstroomd. In het staatsblad Is op genomen een Kon. besluit van 13 Dec. tot herziening van het Rijkswegenplan 1938. Daarbij wordt een nieuw rijkswegen plan vastgesteld. Het Brits verbond van vakverenigingen heeft het verzoek van de Britse rege ring om geen loonsverhoging meer te eisen, afgewezen. De Franse Nat. Vergade ring heeft met 416 tegen 183 stemmen de wet tot het verle nen van militaire credieten voor het le kwartaal 1948 aanvaard. Zware aardbevingen en typhonen hebben op de Philip- Pijnen ten Zuiden van Luzon, hele steden en dorpen wegge vaagd. Cokesfabriek ie Sluiskil gaat in 1949 leveren. Naar wij vernemen zal de cokesfabriek te Sluiskil ln 1949 een begin maken met de leve ring van gas aan België. In dit land is men bereid om Bel gisch gas van Antwerpen naar Nederland te brengen, waarschijnlijk naar Bergen op Zoom. Er kan met zekerheid gezegd woden, dat met de le verantie van het zogenaamde „lange-afstandsgas" aan Bel gië door de Limburgse mijnen in de eerstkomende jaren nog niet begonnen kan worden. De „gasuitwisseling" zal in ternationaal geregeld worden via knooppunten, waarvan Breda er waarschijnlijk één zal worden. Ook wanneer de mij nen aan deze gaslevering zul len deelnemen, wil men de le veranties van Sluiskil aan Bel gië doorgang laten vinden. Meer hotelruimte in Middelburg. In het begin van de volgende week zal een aanvang worden gemaakt met de restauratie van Hotel Dn Commerce op de hoek van de Stationsstraat en de Loskade te Middelburg. De hotelruimte zal belangrijk worden uitgebreid, waardoor het gebrek hieraan ln de Zeenwse hoofdstad iets min der nijpend zal worden. De architect J. B. van Wrjckhuij.se heeft de plannen voor de restauratie, die door de aannemersfirma G. Holle- ma wordt uitgevoerd, ontwor pen. Momenteel kunnen slechts 20 slaapkamers gebruikt wor den. Na de modemisat'e en uit breiding zal men de beschik king hebben over 45 slaapka mers. waarvan twee met een bad en drie badkamers. Alle kamers zullen op de huistele foon worden aangesloten. Er komt een nieuwe lift, terwijl ook de eetzaal en de foyer ver nieuwd worden, Men_ zal met de restaurat:e en de uitbreiding voor het aanbreken van het zomerseizoen gereed komen. Gemeenteraad Vlissingen. Onvoldaanheid over werkliedenlonen. Voorzitter de heer L. P, van Oorschot. In de commissie van toezicht op het Nijverheidsonderwijs wordt herkozen de heer Ir. W. Muller en tot tijdelijk leraar aan de Gem. Dagschool voor de Nijverhed wordt benoemd de heer P. Lauwen. SALARISSEN. Hierna kwam aan de orde de nieuwe salarisverordening voor ambtenaren en werklieden der gemeente. De heer van Poelje (P.v.d.A.) is er zich van bewust, dat de vaststelling van deze nieuwe salaris-verordening een moeilij ke taak is geweest en hij bracht een woord van hulde aan B. en W. en de instanties, die hieraan hebben meege werkt. Er is zoveel mogelijk rechtvaardigheid betracht en rekening gehouden met diplo ma's voor de werklieden en gratificaties bij jubilea. Spr. houdt er rekening mee dat B. en W. ten opzichte van de werklieden niet hoge/1 kon den gaan, daar zij gebonden zijn aan de bestaande rrjksnor- men. Spr. diende een motie in, waarin de raad zich uitsprak dat de lonen der gemeente werklieden niet beneden 40. netto mogen gaan. De heer Marijs (A.-R.) brengt eveneens hulde aan B. en W. en de betrokken ambtenaren voor het verrichte werk aan deze nieuwe regeling, doch hij betreurt de late indien;ng. Spr. :.s van oordeel, dat in verhouding tot de salarissen der ambtena ren, de werklieden er niet al te best afkomen. Hij weet wel, dat wij gebonden zijn aan het loonplafond. doch vooral de minimum-lonen der arbeiders acht spr. te laag. Er zijn heel wat vakarbeiders die meer verdienen dan de gemeente werklieden. De voorgestelde minima acht spr. beslist te laag en hij dient daarom een motie in, waarin B. en W. nader uitge nodigd worden bh' de betrokken instanties met klem op verho ging aan te dringen. De heer Ventevogel (C. H.), sluit zich aan bij de gebrachte hulde, doch wijst er op, dat de salarissen der Rijksambtenaren belangrijk lager liggen dan die nu voor de ambtenaren worden voorgesteld. Hrj is bevreesd dat de regering deze verordening niet zal goedkeuren. Hij be strijdt de motie-van Poelje. De ze lijkt hém gevaarlijk en ad viseert hem deze in te trekken. De heer König (P.v.d.A.), doet het genoegen, dat ook de salarissen van het personeel van het Gasthuis voldoende ge regeld worden. De heer Post (P.v.d.A.), vindt de salarissen tussen voet en top onbevredigend. De ver schillen zijn te hoog. Daarom wil hij al het mogelijke doen de laagste lonen naar bov,en te halen. De heer Knoop (P.v.d.A.), betreurt het ook, dat de lonen der werklieden te laag zrjn# en hgj zal gaarne elke motie steu nen, die aandringt op verho ging. Ook de heren Schilleman (C. P.N.) en Corveleijn (R.K.). spreken in dezelfde geest. De laatste betreurt ook de late in diening en hij vraagt of aan de betrokkenen een voorschot kan worden verstrekt. De heer van Oorschot (P.v. d.A.) zegt, dat het verlenen van een voorschot door B. en W. reeds in overweging is ge nomen. Spr. zet verder uiteen, dat de meeste spoed is betracht de ze verordening samen te stel len en brengt hulde aan de be trokken ambtenaren. Spr. is verheugd over de zeer wein'ge critiek en de algemene instem ming door de raadsleden. De wethouder van financiën, de heer Poppe (A.-R.) zegt dank voor de gebrachte hulde en hij zou gaarne de gehele Vlissingse raad medenemen om deze verordening in Den Haag te verdedigen. De motie-v. Poelje ontraadt spreker. De motie-Marijs kan spr. aanvaarden. De verhou ding tussen Rijks- en onze ambtenaren is niet vergelijk baar. Het ts heel moeilijk hier ambtenaren te krijgen en hier mede moet rekening gehouden worden. De heer van Popering (P.v.d. A.) wil de beide mot.es com bineren en dient daartoe een voorstel in, om te trachten de minimum-salarissen der werk. lieden op te trekken. Na enige bespreking tussen de raadsleden wordt een nieu we motie ingediend, waarin de mening van de heren v. Poelje en Marijs tot uitdrukk ng wordt gebracht, welke daarna met algemene stemmen wordt aangenomen. Hierna werd de salaris-ver ordening in stemming gebracht en z.h.st. aangenomen. RONDVRAAG. Bij de rondvraag zei de heer de Bart (P.v.d.A.), dat de voorgenomen annexatie door onze gemeente he,el wat beroe ring heeft veroorzaakt te Kou- dekerke en Souburg. Wy zijn voor alles uitgemaakt. Spr. vindt het jammer, dat onze te genstanders niet wjlen inzien, dat uitbreiding van industrie van groot belang is voor ge heel Walcheren. Spr. hoopt dat B. en W. ons standpunt tot het uiterste zullen verdedigen. De heer Van Oorschot (P.v. d.A.), zegt dat B. en W. van al die uitingen nauwkeurig nota hebben genomen. Het zal wel blijken, dat Vliss ngen niet zo „wreed" is, als men wel denkt. De heer Van Poelje (P.v.d. A.), informeert naar de weder, opbouw van de oude stad. Weth. Van Popering ant woordt, dat voor de Graven- str. 'n plan in vergevorderde staat verkeert. Er zijn echter nog enige moeilijkheden te over winnen, ook wat betreft de herbouw van het Eiland. Met de Woningstichting zal overleg worden gepleegd. Naar aanleiding van enige vragen zegt wethouder Van Popering toe, bij de Wederop bouw nogmaals te zullen aan dringen op opruiming van de schuilkelders. Hierna wees de waarn. voor. zitter. de heer Van Oorschot, in deze laatste raadsz tting er op. dat in het afgelopen jaar heel wat tot stand is gebracht. In 1948 zullen veel woningen gereed komen. De wethouder wenste de raadsleden een voorspoedig 1948 toe. De heer König (P.v.d.A.), bracht als oudste raadslid de heer Van Oorschot dank voor zrjn goede wensen. In het artikel „Waar Ne derland geregeerd wordt" op pag. 1 tweede blad van giste ren, is een correctiefout ge slopen, die herstel behoeft. Het daarin genoemde geal lieerde opperbevel over Ned. Indië heette ten rechte: het South-East-Asiatic Command van de Supreme Headquarters of Allied Expeditionary for ces. De heer R. Minderhoud te Vlissingen behaalde met een zwarte Wener, oude voedster (U.), het mooiste dier van de gehele tentoonstelling ip de afdeling konijnen van de te Temeuzen gehouden tentoon stelling voor pluimvee .en ko nijnen een eerste prijs. Tot kerkvoogd van de Ned. Herv. kerk te St. Phi- lipsland, werd gekozen de heer G. v. d. Dussen. Concert te Middelburg. Een beschaafd programma werd Maandagavond in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg geboden door mevr. B. Bonthuis-Dhont, viool, mej. R. Caro en Mevr. Scheltens, zang en de heer Th. C. Fer werda, orgel en plano. Er was slechts weinig pu bliek. Het concert kreeg door de intimiteit het karakter van een kamermuziekavond. De genen. die er waren, kwamen dan ook alleen voor de mu ziek. De aandacht, waarmede, het concert werd gevolgd be wees dat het programma zeer werd geapprecieerd. Mevr. Bonthuis-Dhont speel de o.a. Sonate voor viool en piano van Dvorak. Het schijnt wel alsof deze muziek speciaal voor haar is geschreven. Zij speelt met temperament en virtuositeit. In de langzame delen van de Handel-sonate en ook in de obligaat-soli van de Bach-aria's zijn de glissandi echter wel wat overdreven. Bach en Handel zijn geen Dvorak! De zang van de dames Caro en Scheltens, die beiden haar soli op een zeer rustige ma nier brachten, maakte een al lerprettigste indruk in Pur- cell's duet „Sound the trum pet". De beide dames bereik ten voor amatrices zeer goede resultaten. Wat meer nuance ring zal wellicht bij een vol gend concert het geheel ten goede komen. De begeleiding van de heer Ferwerda was uitstekend. Zijn spel domineerde niet en daar door werd de aandacht ook niet van de solisten afgeleid. Behalve werken van Bach en Handel, speelde hij twee de len uit de Suite Gothique van Boëllmann, het „menuet" en het „Prière notre dame". Bij dit laatste demonstreerde de heer Ferwerda het roman tisch „register-palet" van het Concertgebouworgel op zeer uitvoerige wijze. De dames-solisten werden bloemen aangeboden. de K. (Aan de verslaggever van de Provinciale Zeeuwse Courant werd bij de aanvang van het concert de toegang in deze kwaliteit geweigerd, onder het motief dat de heer Ferwerda geen recensie wenst. Wij ne men aan dat dit een gevolg is van een vorige recensie, waar in het spel van de heer Fer werda aan critiek werd onder worpen. Het behoeft geen be toog, dat wij voor deze uitslui ting van ons blad slechts af keuring hebben. Wie in het openbaar optreedt, weet tevo ren dat hij aan critiek bloot staat en aanvaardt het risico daarvan. Hoofdred.) Expositie „Coloriet" te Middelburg. ln de rustige, stijlvolle om geving van de Kuiperspoort, het meest geschilderde plekje van Middelburg, tonen de ama teurschilders, die verenigd zijn in „Coloriet", in hun studie vertrek de Gildezaal tot en met 31 December hun kun nen. Het op smaakvolle wijze ge- exposeerde werk toont, dat verschillende van deze ama teurs niet alleen over visie be schikken, doch tevens hun ma teriaal weten te gebruiken. Het spreekt vanzelf, dat de re sultaten nog wel eens onvol dragen zijn, dat enkele niet veel verder dan goede bedoe lingen kwamen of te hoog gre pen, doch wanneer men het ge heel beziet, kan men niet an ders dan tot de slotsom ko men, dat Zeeland amateurs bezit, die werk leveren, dat beloften voor de toekomst in houdt, dat er „Zondagsschil ders" zijn met een onmisken baar talent. Het zou te ver voeren het geëxposeerde in extenso te be spreken. Slechts willen wij wij zen op de tere pastels van P. C. Prince, die ook met olieverf goede resultaten weet te be reiken, getuige zyn „Dennen laan", op de warmgeschilderde theerozen van Franssen, de uit stekende acquarels van A. Phil, J. Villee en J. P. Ie Clercq, de suggestieve pastel „Middelburg 1941" van L. Dor- leijn, die ook evenals K. J. Holster opvalt met zijn Veerse toren, vlot tekenwerk van A. P. Grims, N. J. Rolfer (Kuiperspoort in zwart en rood krijt) en Kabboord, op het opmerkelijke werk van P. Rij ken, waarvan ons vooral een stilleven met fles en appelen aansprak. Holster zond o.m. ook een voortreffelijke houts- koolschets van Veere in. P. H. Kuyt verrast met een impres sie van de zee bij Vlissingen. Een klasse apart vormt het gave werk van Jac. Prince, die echter geen amateur meer mag worden genoemd en dan ook „buiten mededinging" ex poseert DE AUTODISTRIBUTIE. In verband met de moei lijkheden. die zich voordoen by het aanpassen van de handel is de reorganisatie van de au todistributie. waarby het mo gelijk wordt een keuze te ma ken tussen grote en kleine wa gens, enige maanden uitge steld. O.- en W -Souburg KERSTFEEST JONGE KERK Een dezer dagen werd door de Jonge Kerk te Souburg in samenwerking met de C.J.M. V. een Kerstwijdingsdienst ge houden in Rehoboth. Medewer. king verleende het Herv. kerk. koor. Tweede Kerstdag werd door de kinderen van de kin- derkerk Kerstfeest gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2