Gedeputeerden kondigen verbeteringen aan Plakt U ook kinderzegels? 3000 dossiers behandeld door Middelburgs P.R.A. Ieder jaar inpoldering van 400 H.A. De koning der smokkelaars berecht Walcherense Melkfederatie bedreigi door Vakgroep TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 29 DECEMBER 1947 Aanlegplaats Vlissingen niet tijdig gereed. In de middagzitting zette de heer D. Kodde (S.G.) zijn be schouwingen voort. Hij behan delde verkeer en vervoer, wees op de slechte conditie van ver schillende veerschepen (de Soederen schuiven over boord, e passagiers bijna), wilde paal en perk stellen aan de douw van steeds zwaardere auto's, die de wegen vernie len, wees op de late toezen ding van de stukken, op de noodtoestand voor de boeren (die in handen van woeke raars vallen en hun bedrijf ontvluchten) op de wenselijk heid om op de tweede feest dagen Zondagsdienst op de ve ren te houden en op de nood zaak om te bedenken dat al les afhankelijk is van Gods ze- g<De heer Raas (K.V.P.) vroeg of al het mogelijke ge daan wordt voor de wegen. Hij besprak de kwestie van de vaste arbeiders op de pro vinciale wegen, wees op de noodzaak van de brug voor Noord-Beveland, op de slechte lonen bij de D.U.W., op de dreigende werkloosheid en de noodzaak van verbetering van de bodemstructuur. De heer van Duin (C.H.) zeide dankbaar te zijn voor de aandacht, die aaD Schouwen e" Duiveland is gewijd, maar sprak de hoop uit, dat deze ditmaal tot resultaten zal lei den. Jhr. mr. Schorer (P.v.d.A.) drong aan op het aanboren van nieuwe welvaartsbronnen en achtte het wenselijk, dat de Staten invloed krijgen op het E.T.I. De heer Dubois (P.v.d.A.) drong nog eens op snelle in poldering aan en wees op de slechte verbindingen. Nog al tijd kost een reis van Terneu- zen naar den Haag 6 uur, van Middelburg naar Sas van Gent 4 uur. Spr. informeer de naar de electrificatie van de Zeeuwse lijn en wenste zorg voor de verbindingswegen met België (het achterland van Z. Vlaanderen) en de havens en bedrijven van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Nog voerden het woord de heren van 't Westende en Schets (beiden K.V.P.), welke laatste aandrong op retour tjes Middelburg-Vlissingen bij de Stoomtram Walcheren. De heer de Kruyter (C.H.) informeerde nog naar het be leid by het Vlissingse gasbe drijf. Mevr. v. d. Broeckerde Man diende tenslotte een door de voorzitters van alle fracties ondertekende motie in, waarin de regering er op wordt gewezen, dat het voorstel der Commissie- Oud, Zeeland niet afdoende 1 uit zyn noodlijdendheid op- 1 heft en dat de kosten der zeeweringen eigenlijk voor rekening van de staat moe ten komen. GEDEPUTEERDEN ANTWOORDEN. Hierna was het woord aan de Gedeputeerden. Als eerste voerde mr. A. J. v. d. Weel het woord. Ook G. S. zyn niet tevreden over wat de voorstellen der Commissie- Oud Zeeland brengen. G.S. hebben alles gedaan wat in hun vermogen was om een voor onze provincie gunstige regeling te bereiken. De mo tie v. d. Broecke-de Man geeft dan ook terecht uiting aan on voldaanheid. Of het echter juist zou zijn om de zeewerin gen aan het rijk over te dra gen, acht spr. de vraag. Men krijgt dan immers een verre gaande rijksbemoeiing. Daar om ontraadt spr. het tweede deel van de motie. Voor de nood der getroffen gebieden hebben G.S. een open oog. Spr. herinnert aan het contact met de minister van financiën voor de getroffenen. Over de herverkaveling van Walcheren kan spr. nog geen inlichtingen geven. De com missie zal evenwel grotendeels uit ter zake kundige bewoners van Walcheren bestaan. Op 16 Jan. wordt deze commissie geïnstalleerd. De achterstand op sociaal cultureel en hygiënisch gebied gaf spr. toe. ET.I., Opbouw- orgaan en subsidies voor hy giënische doeleinden zullen echter hopelijk uitkomst bren gen. Invloed van G.S. of Prov Staten op het E.T.I. achtte spr. niet noodzakelijk. Het Op- bouworgaan zal overkoepelend en stimulerend moeten wer ken over alle organisaties die zich met sociaal, hygiënisch en cultureel werk bezig hou den. Ik deel mede, dat de voor stellen der Commissie-Oud nog gewijzigd zullen worden met name nopens de calami- teuze polders. Een deputatie van G.S. zal in verband hier mede de minister gaan be zoeken. Ten aanzien van de St. Mij. Zeeland deelt spr. mede, dat 't college de positieve toezegging heeft dat de Zeeland terug keert en dat deze terugkeer in het voorjaar verwacht wordt. Over de vliegvelden is wei nig nieuws. De haven van Breskens wordt zoveel moge lijk bespoedigd. De positie van de gasfabriek is moeilijk, maar niet hopeloos. Inderdaad worden pogingen aangewend om via Bergen op Zoom gas uit België te verkrijgen. In 1949 zal vermoedelijk gas op lange afstand geleverd kun nen worden. Voor t.b.c.-bestrjj- ding behoeft naar spr. oordeel feen hogere subsidie te wor- en toegestaan. De verslagen kwamen dit maal inderdaad laat. Het ge reed maken van de begroting kostte veel moeite en daarom kon de behandeling in de af delingen iaat plaats vinden. Voortaan zullen de verslagen de leden eerder bereiken. G.S. dringen bij voortduring aan op electrificatie van de Zeeuw se lijn. Tot Bergen op Zoom komt de zaak volgend jaar in orde. Ten aanzien van Zeeland bestaat nog geen zekerheid. VERKEER. De heer Q. L. S. Lockefeer beantwoordde namens G. S. de verkeersaangelegenheden. Hy wees op de gunstige perspec tieven voor de veerdiensten. De Prinses Juliana en de Pr. Hen drik hebben veel grotere capa citeit dan de Kon. Wilhelmina en de Dordrecht. Op Breskens —Vlissingen zal de capaciteit 292 worden van thans, op KruiningenPerkpolder 138%. Vergeleken bij verleden jaar is er overigens reeds een zeer grote vooruitgang. Wat de Tweede Kerstdag en de Nieuw jaarsdag op de veren betreft, wil spreker het vrijgeven op Tweede Kerstdag en op Nieuw jaar welwillend in overweging nemen. Wat het veer Anna Jacoba PolderZrjpe aangaat kondig de spreker enige verbetering aan. Koplading zal echter niet mogelijk zijn. Op het program van G. S. staat het pogen om een einde te maken aan de zgn. „eeuwig durende concessie" van de R. T.M. Zoveel mogelijk zullen zo wel Schouwen en Duiveland en Noord Beveland geholpen wor den. Zonder rijkshulp zal de brug naar Noord Beveland niet tot stand komen en deze hulp heeft consequenties. De tolhef fing zal het rijk zeer zeker niet goedvinden, zodat de cij- fers in het algemeen verslag eigenlijk nog geflatteerd zijn. De betere boot, die nu op komst is, zal N.-Beveland reeds gedeeltelijk helpen. De steigers in Hoedekens- kerke .komen gereed en ook Terneuzen krijgt dus weldra een betere verbinding. Het col lege kan niet optimistisch zijn aangaande het gereed komen van de aanlegplaatsen in Vlis singenBreskens. Zij zullen niet klaar zyn als de Prins Hendrik in de vaart komt. Ge zocht wordt naar een noodop lossing, die vermoedelijk tijdig tot stand zal komen. Gepoogd wordt om op de spitsuren Kruiningen—Perkpolder een tweede pont in te leggen. Het college is zeer waakzaam be treffende de verbindingen van Zeeuwsch Vlaanderen met Bel gië. De enige spoorverbindin gen die men daar heeft zullen behouden moeten blijven, mede met het oog op eventuele uit breiding van de Industrie De ze industrie zou wel eens zeer waardevol kunnen blijken, om een bevolkingsoverschot uit Zeeland op te vangen. DE INPOLDERING De heer O. Philipse (Ged. St.) hierna aan het woord ko mend. antwoordt dat helaas de watervoorziening op Wal cheren nog door 5 maatschap pijen geschiedt. Inleidende be sprekingen zijn reeds gehouden en de verbetering zal niet al te lang meer uitblijven. Voor N.- Beveland is de situatie veel moeilijker, maar ook deze kwestie heeft de aandacht. In 1948 zal de inpoldering van het Zuidsloe beginnen. 425 H.A. zullen ingepolderd wor den. Wij hopen dat deze gron den in de naaste toekomst be schikbaar zullen zijn voor jon ge boeren. Voor de herverka velingsmensen wenst spr. lie ver grond in de N.O. Polder. Ieder jaar zal zo mogelijk pl.m. 400 H.A. worden inge polderd. De Braakman zal in 1949 voor de helft ingepolderd worden. Moeilijkheden met België zijn er niet, echter is wel overleg nodig over het land van Saeftinge. Wat het Noord Sloe aangaat deelt de heer Philipse mede, dat vroeger door ir. Verhoeven altijd is medegedeeld, dat de grond daar zou bestaan uit onvruchtbaar zand. De grond boringen van 1947 hebben ech ter aangetoond, dat men hier goede, vruchtbare grond zal winnen. Wat de runder-t.b.c. aangaat vreesde spr. dat sterke aan drang op de veehouders nodig zal zijn om verbetering te brengen. Hulde bracht spr. aan de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren. Spr. hoopt dat in 1948 de verbinding tussen Oost- en West-Zeeuwsch Vlaanderen tot stand zal komen. Ook andere wegen in Z. Vlaanderen en de weg 's-Hee- renhoekBorssele zullen ver beterd worden. Indien mogelijk nog in 1948. Zodra de moge lijkheid bestaat zal meer vast personeel op de Prov. wegen in dienst worden genomen. MOTIE AANGENOMEN. Mevr. v. d. Broeclte deelde hierna mede dat haar motie gewijzigd is en dat alleen aan gedrongen wordt op het ver lenen van dusdanige financi ële bijstand, dat Zeeland ge lijkwaardig wordt aan de an dere provincies. De motie werd z.h.s. aange nomen, met alg. stemmen. De begrotingen werden daarna goedgekeurd. Ten slotte huldigde de voor zitter de stenograaf, de heer Stemmer, die deze dag 30 jaar lang de notulen der Statenzit- tingen met grote accuratesse heeft gemaakt. Als laatste Amerikaanse militairen verlieten de meisjes van het vrouwelijk hulpcorps Italië. Zij scheepten zich in te Livomo. Bijz. Politierechter Middelburg De actie in Zeeland loopt goed. Ieder jaar omstreeks Kerst mis verrijzen in de postkanto ren kiene, met vlaggen, groen en affiches versierde stalle tjes, waarin leden van de spe ciaal voor dat doel gevormde damescomité's zich bezig hou den met de verkoop van de attractief uitgevoerde kinder postzegels en kinderkaarten. Ter zelfder tijd beijveren an dere leden zich met de ver koop langs de huizen, terwjjj ook P. T. T. meehelpt de ze gels aan de man te brengen. Het is destijds een goede gedachte geweest het misdeel de Nederlandse kind op deze wijze te helpen, want de popu lariteit van deze actie is on miskenbaar en dat niet alleen bij de philatelisten, die nu eenmaal niet rusten voor zij iedere serie compleet in hun bezit hebben. De resultaten zijn in overeenstemming met déze populariteit, vorig iaar bedroeg de winst van de kin- der- en Prinsessezegels ruim 420.000. Tal van instellingen die de belangen van de ziene- en grotestadskinderen nastre ven, hebben hiervan een aan deel ontvangen, ook in Zee land. P. T. T. KOMT BIJ U. Resultaten van dit jaar kunnen uiteraard nog niet worden genoemd, omdat de actie eerst op 5 Januari a.s. sluit, doch wel is ons bij in formatie gebleken, dat de ver koop zeer bevredigend is, in Middelburg zelfs meer dan dat. ..Het gaat nog beter dan vorig jaar, toen 10.000 zegels van 2 ct., en 10.000 van 10 ct. werden verkocht", vertelde ons de directeur van het Mid delburgse postkantoor. „De zegels van 2 en 10 cent (plus Tot kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente te Elle- vvoutsdijk werd herkozen de heer W. J. M. Koole. opcenten) zyn net meest ge vraagd, omdat zij moeten die nen voor de gewone brieven en de Kerst- »n Nieuwjaars kaartjes. Tot nu toe zyn reeds 12.500 zegels van 2 cent uit gereikt en circa 12.000 van een dubbeltje. Wij moeten dan ook nog bijkopen." Voor de eerste maal ver- Koopt P. T. T. nu ook kinder zegels buiten het kantoor te Middelburg. Een ambtenaar bewerkt namelijk verschillen de grote kantoren en heeft behoudens enige ongunstige uitzonderingen overal groot succes. Ook het damescomité kan tevreden djn: het stal letje heeft voortdurend klan ten, terwijl bij de huisverkoop bijna iedereen, die bewerkt wordt, zich de zegels, verlucht met aardige kinderfoto's van mevr. BrusseBesnyö of de fraaie prentbriefkaarten van F. baron van Lamsweerde en andere kunstenaars aanschaft. Eén van de mooiste verkoop resultaten behaalde een amb tenares, die in anderhalve dag voor 1000 aan zegels in de stad verkocht. OOK ELDERS EEN SUCCES. Ook in de andere Zeeuwse steden loopt de verkoop goed. Goes, Vlissingen, Terneuzen, Zierikzee,overal veel ani mo en grote verwachtingen van de uiteindelijke resulta ten. Natuurlijk, het kon nog veel beter. Het moet zover komen, dat men in December geen brief uitzendt, waarop geen kinderzegel prijkt, dat men alleen zyn vrienden en ver wanten een gelukkig Kerrt- feest en Nieuwjaar wenst op een kinderkaart, dat de ver koopstalletjes bestormd wor den en de dames handen te kort komen om alle gegadig den van het gewenste te voor zien. Dit is onze ereplicht, want wij helpen er daardoor aan mee wat zonneschijn te bren gen in het leven van die kin deren, waarvoor ook het ge luk gerantsoeneerd is. Hele kudden vee over de grens. De bijzondere politierech ter te Middelburg heeft de grote veesmokkelzaak in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen berecht. In October hadden voor déze zaak reeds 10 ver dachten terecht gestaan. Dil keer kwamen voor de beide hoofdverdachten R. J. M. PI., 48 jaar, veehandelaar te Graauw, die sedert Mei ge detineerd is, en G. F. de B., 29 j., landbouwer te Niéuw- Namén, die reeds 6 maan den in voorarrest zit. Boven dien stonden terecht de ver dachten H. H. de W., 53 jaar, landarbeider te Graauw en R. O. B., 51 jaar, eveneens landbouwer te Graauw. De W. en R.O. B. werden ten laste gelegd, dat zij medewer king hebben verleend aan het in strijd met het deviezenbe- sluit uitvoeren van paarden en runderen. Zij stelden anderen in de gelegenheid om paarden en runderen te stallen op de door hen beheerde landbouw bedrijven, die even buiten de z.g. grensstrook lagen, terwijl zij wisten, dat deze dieren be stemd waren om naar België te worden gesmokkeld. Verdachte P. werd ten laste gelegd, dat hij door zekere P. M. paarden had laten vervoe ren met de bedoeling deze die ren later frauduleus over de grens te brengen. Voorts had hij anderen opzettelijk in de gelegenheid gesteld paarden en runderen te smokkelen. G. F. de B. had runderen en paarden in strijd met de voor schriften verhandeld en in de grensstrook vervoerd. Voorts was hij medeplichtig geweest aan het frauduleus uitvoeren van vee door anderen. BEKENTENIS. Verdachte de W. bekende. Hy zeide voor P. vier beesten in de wei te hebben gehad, waarvoor hij 50 kreeg. Voor de B. heeft niet hij, maar zijn zoon beesten gestald, waarvoor deze geld van de B. ontving. Getuige P. Matheyssen ver klaarde meermalen vee van de hofstede van de W. over de grens te hebben gebracht. Dit vee was eigendom van ver dachte PI. De officier van justitie acht te het bewijs geleverd en eiste 3 maanden gevangenisstraf. Mr. van Son als verdediger achtte deze verdachte niet een van de hoofdschuldigen Van een ernstige medewerking in deze smokkelzaak door ver dachte is niets gebleken. Verdachte werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proef tijd van 3 jaar en 300 of 3 maanden hechtenis. STALDE 57 PAARDEN Ook verdachte B. bekende. Hij kreeg van de B. 25 voor flet stallen van een paard. Getuige Brasser, controleur der C.C.D.. zeide, dat is komen vast te staan, dat bij verdach te 57 beesten werden gestald Door hem en zyn knecht wer den de oormerken verwijderd Ook hier achtte de officier het bewijs geleverd en eiste 5 maanden gevangenisstraf met aftrek. Mr. Adriaanse vroeg een voorwaardelijke straf op te leggen, zonodig gecombineerd met een geldboete. B. werd veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf en 500 of 2 maanden. KONING DER SMOKKELAARS. Verdachte PI. ontkende. Ge tuige deskundige Hamelink zeide, dat sporen van vee ge vonden zyn van de bedrijven van de W. en B. naar de grens. Verdachte Mattheyssen be weerde ongeveer 58 stuks vee voor PI. naar de grens te heb ben gebracht, waarvoor hij f 50 per nacht ontving. Verdachte ontkende aan ge tuige opdracht te hebben ge geven. Getuige Volckerijk ver klaarde ook vee voor PI. te hebben vervoerd. Ook de ge tuigen Buisse, de Waal en Brasser legden verklaringen af tegen PI. De officier merkte op, dat verdachte wel „de koning der smokkelaars" wordt genoemd. Hij eiste 1 jaar gevangenis straf met aftrek. Mr. van Son betoogde, dat PI. voor de eerste maal te recht staat en veel tegenslag in zyn leven heeft ^ehad. Hij vroeg onmiddellijke m vrijheid stelling. PI. werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek. Verdachte de B. bekende al les. De getuigen Buysse en Volckerijk verklaarden vee voor hem te hebben vervoerd De officier achtte het bewijs geleverd en zeide. dat vroege re straffen weinig hebben ge holpen Hij eiste twee jaar met aftrek. Mr. D. J. 1. van den Oever als verdediger zeide. dat de eis van de officier alle gren zen te boven ging. Hij vroeg onmiddellijke in vrijheid stel ling. Verdachte werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. De heer Zwagerman spreekt tot de leden. Dinsdagmiddag werd in het Schuttershof te Middelburg 'n algemene ledenvergadering ge houden van de Walcherense Melkfederatie. De voorzitter, de heer C. Zwagerman., herinnerde er aan, dat de Federatie in de zomer van 1948 25 jaar zal bestaan. Veel is er door de oorlog ver. anderd. Waar vroeger een overvloed aan melk was, moet thans uit Noord-Holland aan gevoerd worden. De fabriek te Middelburg zal "over enige we ken in bedrijf gaan, wat o.m. betekent, dat de slyter.s weer flessenimelk kunnen verkopen. Waren er vroeger 6000 melk koeien op Walch.. nu zijn er al weer 2800. Het valt te be treuren. aldus de voorzitter, dat de Vakgroep de Federatie zulk een concurrentie aandoet. De secretaris, de heer C. Zee, deed enige practische me dedelingen o.a. de melkprijzen betreffende. Hierin zyn voor de Zeeuwse slijters enige ver beteringen getroffen. Het is niet juist, dat de boer door de huidige winstmarges wordt ge steund. De slijters die hun be drijf in de oorlog verloren za Vlissingen PLAATSELIJK COMITé VOOR OORLOGS GEDENKTEKENS. Te Vlissingen is een plaat selijk comité gevormd, dat de landelijke actie vooi* de op richting van oorlogsgedenkte kens zal bevorderen. Als uitvloeisel van de lan delijke actie zal waarschijn- lijk op Walcheren een monu ment komen in het bijzonder aan de Canadezen gewijd. De bijeen te brengen gelden zul len voor een belangrijk deel afgestaan worden aan Instan ties, die zich ten doel stellen de verzorging van nagelaten betrekkingen van hen, die voor het vaderland vielen. Ook in Vlissingen zijn een aantal adressen, waar de cm2- certificaten van het Dam- plantsoen te Amsterdam te koop zijn. Het plaatselijk co mité doet een beroep op de bevolking van Vlissingen, om er zo veel mogelijk toe bij te dragen, dat de herinnering aan de gevallenen op waardi ge wijze levendig wordt ge houden. LIQUIDATIE OP 1 JANUARI. 2782 dossiers heeft de P. K.A. te Middelburg, welke dienst per J Januari geli quideerd zal worden en zijn werkzaamheden zal over dragen aan de gemeente politie, sedert de stichting van de toenmalige P.O.D., behandeld. Daarbij komen nog ruim 300 dossiers voor P.K.A.'s elders in den lande. Er »s heel wat werk verzet, alvorens het Bijzon der Gerechtshof en het Tri bunaal de beschuldigingen tegen Nederlanders, die zien in de bezettingstijd on vaderlands gedroegen, kon den behandelen. Het resul taat is, dat thans nog maar 60 Walcherse en Noord-Be- velandse „gevallen" moe ten worden berecht. Begin Januari zal de P.R. A.-administratie van het ge bouw in de Koepoortstraat naar het bureau van politie worden overgebracht. Slechts enkele ambtenaren blijven achter, teneinde de afwikke ling te regelen. De P.R.A.C., die zich in het bijzonder met collaboratie-gevallen bezig houdt, komt te ressorteren on der de P.R.A.C. te Den Bosch, doch blijft in de Koepoort straat gevestigd: het Beheers instituut daarentegen wordt per 1 Januari naar Goes ver plaatst. Ook de subcommissie Opsporing Oorlogsmisdrijven te Middelburg gaat over naar de politie. De P.R.A. Middelburg heeft de zaken van 850 geïnterneer den behandeld. In de eerste tyd na de bevrijding strekte dit bureau zyn werkzaamheden uit over geheel Zeeland, met uitzondering van Zeeuwsch- Vlaanderen, na driekwart jaar echter uitsluitend over Wal cheren en Noord-Beveland. Het afwikkelingsbureau voor Zeeuwsch Vlaanderen ressor teert sedert enige tijd ook onder Middelburg. De P.R.A. heeft 28 man personeel in dienst, waarvan elf recher cheur zyn. Het merendeel van dit ambtenarencorps is door de liquidatie gedwongen naar een andere betrekking om te zien. VOORTVLUCHTIG Er zijn nog 51 verdachte personen uit Walcheren Noord-Beveland N.S.B.'ers en wapendragers voort vluchtig. Hun zaken zijn ech ter reeds onderzocht. De mo gelijkheid bestaat, dat enkele van deze personen overleden zijn of ln Duitsland toeven. De P.R.A. heeft aar de Com missie Opsporing Oorlogsmis drijven te Amsterdam de op sporing verzocht van een veer tigtal Duitsers, die o.a. be langrijke getuigenverklaringen kunnen afleggen. Men heeft tot nu toe acht van deze he ren „ontvangen"; het is bui tengewoon moeilijk om een Duitser uitgeleverd te krijgen, wanneer hij geen verdachte is. Er is dan ook weinig hoop, dat de overige 32 vertegen woordigers van het „Herren volk" naar Middelburg zullen worden gezonden. Margaret Truman, dochter van president Truman, wil zangeres worden. Een New Yorks restaurant bood haar 10.000 dollar per week om daar te komen zingen. Eindexamens. In het jaar 1948 zal het eindexamens der openbare en de aangewezen bijzondere gymnasia en afdelingen gym nasia van lycea gehouden worden op 25 en 26 Mei. Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens der aangewe zen bijzondere hogere burger scholen met vijfjarige en vier jarige cursus en van de eind examens der afdelingen hoge re burgerschool der openbare lycea en de aangewezen afde lingen hogere burgerschool der bijzondere lycea, zal wor den gehouden op 28 en 31 Mei en 1, 2, 3 en 4 Juni. Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens aer han delscholen met vierjarige cur sus, welke voldoen aan de voorwaarden, waaronder han delsscholen kunnen worden er- kond, zal worden gehouden op 28 cn 31 Mei en lf 2, 3 en 4 Juni. gen gaan en nog steeds niet weer zijn begonnen, zullen geen vergunning meer krijgen. De samenwerking tussen de Fede ratie en het Bedrijfsschap voor Zuivel is uitstekend. De rekening over 1946, sluit mot een batig slot van 156.01 en werd met de ba lans per 31 Dec 1946, voorlopig goedgekeurd. HARMONIE TUSSEN BELANGENGROEPEN. De heer Zwagerman hield vervolgens een lezing over „de belangengemeenschap: melk- distribuant, zuivelfabriek en consument ln Zeeland". H(j ■schetste uitvoerig hoe in de afgelopen 40 jaar steeds meer aandacht werd besteed aan de hygiënische kwaliteiten van de consumptlemelk en aan de re geling van de verkoop, ook wat de prijsstelling betreft. Men ging begrijpen, dat de boer een prijs diende te krijgen, die zyn productiekosten rede lijk vergoedt, men ging ook het enorme belang van de zui velfabriek inzien. Bij de fabrie ken ging voorts het begrip ontstaan dat een niittige sa menwerking met de slijter tot stand moest komen. Allereerst kwam het prysbe- drijf, waarvan het publiek pro fiteerde (de crisistijd), toen kwam het tekort (de oorlog de naoorlogse tijd). Ordening en overhiedsbem'oeiing hebben de chaos gevolgd. Een van deze uitingen van ordening was de Stichting van de Walcherense Melkfederatie, die er met suc ces naar heeft gestreefd een harmonie tussen de vier belan gengroepen te bereiken ,.n die een machtige invloedrijke or ganisatie is geworden. Deze verticale ordenine was on dit gebied een noviteit in Neder land, die overal veel bewon dering heeft geoogst. CONTRA DE VAKGROEP. „De vakgroep staat de fede ratie thans naar he^ leven", aldus spr. Hij noemde tal van redenen, waarom het bestuur zich tagen de vakgroep kant: eenzydige leiding, eenzydig programma, vakslijters zowel als boerensijjters komen ln gedrang, de .dreiging van bu reaucratie, etc. Bovendien zijn de methoden, waarmee de vak groep de federatie onder de duiven poogt te schieten, wei nig fair. „Wy willen een ordening, die van onderaf, democratisch wordt opgezet en werkt vol gens de door de regering aan gegeven richtlijnen". Moeten de Walcherense be trokkenen nu zowel voor Fede ratie als vakgroep contributie betalen? De Federatie hoopt, dat de vakgroep haar of een wanbetaler een proces zal aan doen omdat dan een principiële uitspraak zal vallen. Zij raadt haar leden aan voorlo pig geen contributie te beta len, zolang geen klaarheid in deze is verkregen. Na afloop van de lezing wer den door de heer Zwagerman vakdiploma's Melkhandelaar uitgereikt aan de dames Job- se te Westkapelle, Meeuwsen Quist te Arnemuiden en C. L. Verhage te Koudekerke en aan de heren S. Maljaars te Aag- tekerke, Roelse te Westkapel le, Wisse te Vlissingen en G. Boon te Middelburg. Mej. Ver hage bood het bestuur namens de cursisten een grote taart aan. Een rondvraag besloot deze bijeenkomst. Nieuw- en Si. Joosland VERGADERING „HET GROENE KRUIS". De vereniging „Het Groene Kruis" der gemeente N. en St. Joosland kwam op Vrijdag 19 December j.l. in vergadering bijeen in „De Rode Leeuw", onder leiding van de voorzitter de heer Joz. Boone. Van het gemeentebestuur was bericht ontvangen, dat een subsidie was verleend van 100.voor aankoop van instrumenten en 500.voor de wijkzuster. Het bestuur deelde mede, dat het „Groene Kruis" tezamen met de Diaconie met ingang van 15 Februari 1948 tot 1 Ja nuari 1949 een diacones had benoemd, n.l. Zuster Drenth uit Leiden. Een conveuse zal wegens de hoge kosten niet kunnen wor den aangeschaft. Wel zal een hoogtezon worden gemaakt. De begroting voor 1948 zal worden vastgesteld op 1305,waar van 220,voor onvoorziene uitgaven. De heer Iz. Baas werd bij acclamatie als bestuurslid her kozen. De aftredende secreta ris de heer P. K. Polderdijk, stelde zich niet meer herkies baar. In zijn plaats werd be noemd de heer J. v. d. Broeke. De scheidende secretaris werd dank gebracht voor het werk, dat hrj voor de vereniging heeft verricht. Voor het nazien van de kas boeken en het materiaal der vereniging werden aangewezen de heren P. Baas en P. Boone, waarna de bijeenkomst door de voorzitter werd gesloten. HAZENJACHT. Te St. Annaland ls een de zer dagen een klopjacht op hazen gehouden. 67 van deze knaagdieren moesten hierbij het loodje leggen. Er zal dit seizoen nog één klopjacht worden georganiseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5