Noors schip verging in de Kerstnacht NIEUWS UIT ZEELAND 's-Gravenpolder bouwt Hoe oorlogsvrijwilligers gedupeerd worden Lijk aangesgoeld. WALCHEREN Noorse vrachtboot met 27 opvarenden voor IJmulden vergaan. Eén overlevende kwam in Camperduin aan wal. Voor de Nederlandse knst heeft zich In de Kerstnacht een scheepsramp afgespeeld, waarbij het 1950 ton metende Noorse stoomschip „Skoghaug" waarschijnlijk tengevolge van een mijn-explosie Is vergaan. Van de 27 koppen tellende bemanning is er slechts één gered. Het was do 24-jarige stoker Arnt Rökker, die met een dodo kameraad In een sloep ter hoogte van Camperduin in uitgeputto toestand aan wal is gekomen. Reddingboten hebben gedu rendo de Kerstdagen vergeefs naar andcro overlevenden gez ocht. De geredde stoker vertelde hoe des nachts een zeer hevt: ge explosie het schip uiteen had gereten. Hij meende, dat het geen mtfnontploffing is ge weest, doch kon de oorzaak van de ramp niet opgeven. Met een mede-overlevende is hij in een lekke motorsloep naar de kust gevaren. Zijn metgezel is onderweg ge storven. Tegen twee uur in do middag kwam de sloep voor de Nederlandse kust bij Cam- Serduln. Zy is tegen een strek- am van de Hondsbosse Zee wering omgeslagen. De onge lukkige, oio zeer onvolledig gekleed en volkomen uitgepuf was. is door bewoners van Camperduin aan het strand gedragen en te Groet bij par ticulieren ondergebracht. DE TOEDRACHT. Uit het ietwat verwarde re laas, dat de uitgeputte 24-ja- rlgo Arnt Rökker over zijn wederwaardigheden heeft af gelegd, heeft men begrepen dat onmiddellijk na een nevige ontploffing op het dek een on beschrijfelijke chaos heerste, temidden waarvan de kapitein bevel gaf de twee goed geou tilleerde reddingboten te laten zakken. Verschillende leden der 27 koppen tellende beman ning waren door het geweld der ontploffing te water ge slingerd, anderen gedood. Of de radio-installatie onklaar was geraakt, dan wel de mar conist verwond of gedood, of dat deze in de verwarring geen kans meer heeft gezien tydig noodseinen uit te zenden is niet bekend. Zeker is, dat geen enkel schip of kuststation soortgelijke seinen heeft opge vangen. Nauwelijks waren de twee reddingboten te water of het stoomschip verdween in de golven. Op dat moment bevond zich slechts een vijftal schip breukelingen aan boord van de sloepen. Of deze er nog in zijn De mosselhandel. De mosselhandelaarsfirma D. van den BergGideonse te Bruinisse, die zoals gemeld, tot het aan- en verkoopkan toor van mosselen te Bergen op Zoom het verzoek heeft gericht opnieuw te mogen worden ingeschakeld in de mosselhandel naar Frankrijk, heeft op dat verzoek een wei gerend antwoord ontvangen. Door de adviescommissie voor de mosselhandel te Ber gen op Zoom wordt overwo gen, om, na het bereiken der standaardcapaciteitscijfers, d. w.z. wanneer door iedere mos selkweker 100 pet. is gele verd, van het kwantum, dat aan zyn bedrijf is toegewe zen, iedere kweker groot of klein een bestelling te laten uitvoeren van 150 tonnen. Na het uitvoeren van de2e order zou worden gewerkt, totdat ieder kweker 5 pet. boven zijn standaardcapaciteitscijfer he^ft geleverd, waarna deze regeling telkens zou worden herhaald. Het voorstel, om van de standaardcapaciteitscijfers af te stappen en boven de 100 pet. iedere kweker bij toer beurt te laten leveren, ging de commissie te ver. De mosselkwekersvereniging Schippersbelang te Bruinisse aanvaardde in meerderheid dit voorstel. De wederopbouwplannen in Zeeland. Uit de memorie van ant woord op het voorlopig ver slag der Tweede Kamer be treffende dc begroting weder opbouw en volkshuisvesting blijkt dat door het college van algemene commissarissen voor de wederopbouw de volgende wederopbouwplannen in Zee land ziin vastgesteld: Bigge- kerke, Cadzand (dorp), Haam stede (kom), Schoondijke, Westkapelle en Zuldzande. De volgende plannen zullen worden vastgesteld zodra nood zakelijk gewordpn wflzlgingen en aanvullingen door de ont werpers der plannen zullen z(jn aangebracht: Aardenburg, Domburg Eede. Van de gemeefiten Bruinisse, Oostburg. Oost. en West Sou burg en Sluis zijn reeds plannen inged end bii het college van algemeen commissarissen voor de wederopbouw, doch deze wachten nog op advies van de bestuurscolleges. Kerknieuws GEREF. GEM. Beroepen bij de Gerefor meerde gemeente te Borssele, dr. T. Dorrestein te Opheus- den. Bedankt voor Kruiningen, J. B. Bel tc Dlrksland. geslaagd andere drenkelingen aan boord te hijsen Is onbe kend. Met Arnt Rökker zaten twee gewonde opvarenden aan boord van de ene sloep, en wat de andere aangaat, met zeker heid kan slechts porden ge meld, dat twee Noren daarin plaats hadden genomen. Deze laatste sloep Is n.l. in do nacht van Donderdag op Vrijdag tussen Petten en Den Helder aan land gekomen. Niemand zal do zwerftocht van deze boot en de ontberin gen van de inzittenden ooit te weten komen, want de beide opvarenden, die erin werden aangetroffen, waren bezweken. .Elliott Roosevelt overtroefd. Elliott Roosevelt, zoon van wylen de president, heeft kerstbomen, af komstig uit Hyde Park, het landgoed van zijn vader, voor een dollar per stuk verkocht om van de handelaren „christenen" te maken. De prijs in de handel was n.l. vele malen ho ger. De grondbezitter, Clarke Daniel, deed In tussen Roosevelt concur rentie aan. Hij heeft aan een leder, die zijn eigen bijl meebracht, toege staan gratis een kerst boom te hakken op zijn landgoed in Virginia. Daniel's doel was, zo zei hij „een christen" van Elliott Roosevelt te ma ken. Groot-verlof voor lichting 1945. De minister van oorlog heeft bepaald, dat in verband met de doorvoering van de gewij zigde vredesorganisatie, met Ingang van 1 Januari 1948, dienstplichtigen van de lich ting 1945 met groot verlof die nen te worden gezonden. De dienstplichtige moet ten minste vijftien maanden voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn geweest. Vrijwillige Van de 27 opvarenden zijn dienst wordt hierbij buiten be- Hnoimn m éo*,.n,n.m,nn- schouwing gelaten. Voor de dienstplichtigen van de luchtstrijdkrachten geldt niet de datum van 28 Febru ari 1948, maar 30 April 1948. tot dusver 10 teruggevon den. Van deze 4 was slechts Rökker nog in leven toen de sloepen aanspoelden. Zrjn toe stand Is thans redelijk. Er wordt energiek aangepakt. Dertig panden in aanbouw en zes reeds gereed. Wanneer men het over de ge teisterde gebieden van Zeeland heeft, wordt veelal uitsluitend aan Walcheren en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen gedacht Hoewel dit op zichzelf zeer be grijpelijk ls. daar het oorlogs monster in deze delen van onze provincie ontzettend grote ver woestingen aanrichtte, toch moge men niet vergeten dat ook andere delen van Zeeland voor de bevrijding een zware tol moesten betalen, zij het gelukkig niet in die mate a de eerstgenoemde gebieden. Voordat in de gedenkwaar dige Octoberdagen van 1944 het bevrijdingsleger vanuit Terneuzen de Schelde overstak voor de landing bil Baarland, hebben ook de bewoners in de „Zak" van Zuid-Beveland niet alleen angstige dagen beleefd, doch ook daar moesten ver schillenden het offer van hun leven brengen en zeer velen zagen zich door het vemieti- fende artillerievuur en door Dombardementen van hun be zittingen beroofd. DE VERLIEZEN. 's Gravenpolder, een dorp met een 300 tal woningen, ver loor 33 panden, incl. de Bijzon dere school, dus ongeveer 10 Vol Wij willen het hier niet verder hebben over de ellende die dit alles ook hier met zich mee bracht, zoals die van oude mensen die hun huisje •erlorpTi zagen gaan en door de zware lasten bezwaarlijk aan herbouw kunnen beginnen qf aan de moeilijkheden van samenwoning e.d. verbonden. Zjj zijn wel algemeen bekend. Afzonderlijke vermelding ver dient echter wel de energie ke wijre waarop het gemeen tebestuur de zaken aanpakt om zo spoedig mogeljjk het woningtekort op te heffen. Een zestal nieuwe huizen is reeds klaar gekomen, terwyl er thans dertig in aanbouw zijn. Deze laatstgenoemde wo ningen nL 26 woningwetwonin gen, 3 middenstandswoningen en 1 winkelpad, komen te liggen aan een nieuwe straat, welke de Raadhuisstraat met de Dorpsstraat zal verbinden. In dezelfde straat zal ook het nieuwe schoolgebouw verrijzen, waarvoor men juist dezer da gen begonnen is met het „uit zetten". De openbare en de bij. zondere school waren voorheen in één gebouw ondergebracht, doch zoals gezegd, b(j de be vrijding ging het gedeelte van de bijzondere school verloren. Het bijzonder onderwijs is thans tijdelijk ondergebracht in een 3-tal constitoriekamers. Wanneer het nieuwe schoolge bouw gereed gekomen zal zijn, zal dit met name voor de bijz. school dus een grote verbete ring zyn, daar alle klassen ederom in één gebouw kun nen worden ondergebracht. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Getrouwd: L. van Eenen- naam, 28 j. en T. J. M. van Luijk, 22 j.; A. H. de Koning, 25 j. en M. van der Deen, 28 j.; W. Willemse, 28 j. en J. de Voogd, 25 j. Bevallen: J. P. Kallcmcin Tholenaar, z.; W. W. Koster Roskani, d.; N. Minderhoud Walhout, z.; M. Fraanje Walhout, z.; G. NijsseBolle, z.: J. J. MeliefsteBouma, d.; M. Koetsde Nooyer, z.; A. PiokartLouter, z.; J. Cop- poolseFilius, 2 d. Overleden: C. J. Krijger, 64 j.. geh. met J. A. Dek; G. Da- vtdse, 81 1., geh. met J. Tou- tenhoofd; L. Sinke, 82 j., wed. v. S. Meerman; M. Barentsen, 50 j., geh. met W. Barentsen. Ook het algemeen belang zal echter met dit nieuwe ge bouw ten zeerste gediend zijn, daar het in de bedoeling ligt de oude openbare school in te r'chten voor vergaderlokaal. Nadat bij de bevrijding de Stadsherberg met dé hierin voor vergaderlokaliteit inge richte kolfbaan werd verwoest, bezit 's Gravenpolder thans geen geschikte gelegenheid voor het houden van uitvoe ringen. vergaderingen e.d. De gymnastiekvereniging kan bijv. allepn des zomers op een weide oefenen; een oefengelegenheid binnenshuis ontbreekt. DE BOERDERIJEN. Tenslotte vielen ook 3 boer derijtjes aan het oorlogsgeweld ten offer, waarvan er 2 reeds door noodwoning^ en -schu ren zyn vervangen. Er is en wordt dus in 's-Gravenpolder flink aangepakt. Zo het weer en de maferialenvoorziening niet tegenwerkt, zal 's Graven polder volgend jaar zijn scha de hebbpn ingelopen en zal het woningprobleem grotendeels opgelost zijn. Voor vele andere gemeenten ongetwijfeld om ja- Grenswijziging op Walcheren. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten van Zeeland een onderzoek doen instellen naar de noodzakelijkheid van menvoeging van gemeenten c.q. grenswijziging in het Noordelijke deel van Walche ren, een en ander in verband met de noodzaak van gebieds uitbreiding voor Middelburg. Vermoedelijk zal deze uitbrei ding geschieden ten koste van St. Laurens, waarvan althans een deel aan de provinciale hoofdstad zal worden toege voegd. Ook een eventuele sa menvoeging van de gemeen ten Biggekerke en Koudeker- ke is in dit onderzoek betrok ken. De terugkeer van de Zeeland. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begro ting voor 1948 van verkeer en waterstaat deelt de minister ten aanzien van de terugkeer van de Zeeland naar Vlissin- gen mede: Ten aanzien van de beslis sing om voorshands goedkeuring te hechten aan een blijvend bestemmen van Hoek van Holland tot thuis haven van de in de geregelde passagiersdienst op Engeland varende schepen der stoom vaart maatschappij „Zeeland" en te bevorderen dat de terug keer naar Vlissingen worat voorbereid, zodat in het voor jaar van 1948, of zo spoedig als technisch mogelijk zal blij ken te zjjn, de dienst vanuit die haven weder kan worden hervat, zij medegedeeld dat het hoofdmotief voor deze be slissing gelëgen is in. het be lang, dat na de vele rampen die de provincie Zeeland en in het bijzonder Walcheren ge troffen hebben, aan dit buiten de grote centra gelegen deel van ons land weder redelijke bestaansmogelijkheden worden verschaft en de haven van Vlissingen in het internatio naal scheepvaartverkeer wordt ingeschakeld. De vliegvelden in Zeeland. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begro ting 1948 van verkeer en wa terstaat deelt de minister ten aanzien van de vliegvelden in Zeeland onder meer mede, dat er naar gestreefd wordt elk aan te leggen luchtvaartter rein onder te brengen in een N.V., waarin zowel de over heid als het gewest deelnemen. Van de aangevraagde 20 mil- lioen gulden zal voor Haam stede besteed worden 150.000, voor Vlissingen 100.000. Voor voorbereidend werk in Zeeuwsch Vlaanderen is 20.000 uitgetrokken. Het vliegveld Haamstede zal een afmeting krijgen van 100 H.A. (vroeger was het 33 H.A. groot), het vliegveld Vlissin gen van 86 H.A. (vroeger 55 H.A.). Het luchtvaartterrein op Walcheren zal komen ten Oos ten van Oost Souburg en ten Noorden van Ritthem. Waar schijnlijk kan In 1948 een be gin worden gemaakt met de uitvoering van dit plan. Voor Zeeuwsch Vlaanderen wordt thans een plan uitgewerkt voor een vliegveld in de Wyck- huise-polder. Te Wissekerke is op het strand van de Vlietpolder het stoffelijk overschot van een onbekende man aangespoeld. Het is op de algemene be graafplaats ter aarde besteld. Sleepboot gelicht. In de Vluchthaven te Zijpe werd door de drijvende bok „Bevrijding" binnen gebracht de sleepboot „Kofra" uit Dordrecht, die in 1944 op de Ooster-Schelde nabij Stave- nisse door de R.A.F. tot zin ken werd gebracht. De sleep boot zal opnieuw drijvende worden gemaakt. Ir. de Geuze voor de radio. De voorzitter van de Zeeuw se Landbouw Maatschappij, ir. M. A. Geuze, zal Dinsdag middag a.s. van 12.30 tot 12.40 uur over Hilversum I spreken in de uitzending „Ons platte land". De Goese beiaard wordt hersteld. Naar het zich laat aanzien zal volgend jaar het carillon van de Grote kerk te Goes zijn vrolijke klanken weer doen horen en de vreugde over het gouden regeringsjubileum van H.M. de Koningin uitjubelen. Zoals bekend zijn alle 'door de Duitsers geroofde klokken van de Grote Kerk, op drie na te ruggevonden, dank zij het moedig optreden van de schipper, die zjjn schip gela den met klokken, op het IJs- selmeer tot zinken bracht. De meeste van de tot het Goese carillon behorende klokken da teren van 1766, doch door niet altijd vakkundig uitgevoerde herstellingen en aanvullingen, was het carillon geheel onzui ver van toon geworden. Ook het klavier voldeed niet meer aan de hieraan te stellen eisen. Een klokkengieter te Heiligerlee zal thans de lïlok- ken brjstemmen en enige nieu we klokken bygieten voor 11.671, terwijl een firma te Asten het klavier wil vernieu wen en de klokken weer op hangen voor 8650. De totale kosten bedragen dus 20.321. Er is echter nog een bedrag van ca. 14.000, indertijd dooi de burgerij bijeengebracht voor restauratie van het caril lon. Er blijft dus nog een be drag van 6321 over. Er kan echter nog aanspraak worden gemaakt op vergoeding we gens oorlogsschade, terwijl ook een rijkssubsidie ls gevraagd in de restauratiekosten. Hoe veel er van het Rijk ontvangen zal worden, staat nog niet vast, doch niettemin vragen B. en W. de raad reeds de no dige gelden beschikbaar te stellen om tot restauratie van het carillon over te gaan. De gestoorde bruidsvlucht. De piloot van het te Vlis singen gelande Engelse taxi vliegtuig, capt. Villa, en zijn passagiere, Irmgard Daburger, zijn via Oostende naar Enge land gereisd. Het toestel wordt naar de Fokker-fabrieken vervoerd, teneinde hersteld te worden. Middelburg Afscheid dr. K. Kooiman. Dinsdag 23 Dec. nam de heer dr. K. Kooiman afscheid als leraar Nederlands, aan de R.H.B.S. te Middelburg, we gens het bereiken van de pen sioen-gerechtigde leeftijd. Le raren, leerlingen en enkele oud-leerlingen waren daartoe in de gymnastiekzaal samen gekomen. Nadat een leerlin- jenstrijlcje voor een muzikaal begin had gezorgd, sprak de directeur, ir. J. Ph. van Dal- sum, die dr. Kooiman dank bracht. Hij was een leraar, die zijn leerlingen inzicht in en liefde voor het zo belangrijke vak Nederlandse taal en let terkunde bijbracht, en die in de oorlogsjaren als waarne mend dir. de school goed heeft feleid. Alsx oudste collega ankte de heer H. J. van Geuns de heer Kooiman. De scheidende heeft vele jaren als hoofdbestuurslid van de Rijks lerarenvereniging aller beïan- fen behartigd. Alle collega's etreuren het de heer K. voortaan in de leraarskamer te zullen missen. De heer drs. M. Verburg sprak namens de aanwezige oud-leerlingen woorden van dank, terwijl de heer A. Kampfraath namens de leerlingen dankte. Verschil lende meisjes en jongens droe gen daarna een stukje voor in proza of poëzie. Tot slot dank te de heer dr. Kooiman allen voor de hem gebrachte hulde en voor de geschenken, die hem waren overhandigd. BURGEMEESTER OPENDE COLORIET'S EERSTE EXPOSITIE. In de voormalige toneelzaal van het Drukkersgilde in de Kuiperspoort té Middelburg hebben de leden van de on langs opgerichte vereniging van amateurschilders „Colo- riet" hun beste doeken geëx poseerd. Deze tentoonstelling is op de middag van de Twee de Kerstdag gepoend door de burgemeester, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Êssenburg. Deze wees op het belang van een bloeiend cultureel leven in Middelburg en uitte zijn grote waardering voof het werk van schilderskring „Coloriet". De burgemeester prees de voorzitter, de heer Grims, voor zijn vooruitziende blik om juist de oude gildezaal in de Kui perspoort als werk- en verga derlokaal te kiezen, niet slechts omdat de omgeving zo inspirerend is, doch tevens omdat het voor de touristen aantrekkelijk is hier een schil- derijenexpositie te bezichtigen. Op de kwaliteiten van het tentoongestelde werk, dat een uitstekende indruk maakt, ko men wij nader terug. Wonderlijke loonstop. Dit Is de geschiedenis van een jongeman, die gehoor gaf aan de kreet „Te wa pen" toen na Mei 1940 zijn vaderland in bittere nood was. Hy verliet Middelburg, waar hH een vakopleiding volgde en wilde naar de Nederlandse strijdkrachten in Engeland. Tot de Belgische kust ging het goed, toen grepen de Duitsers hem en ze borgen hem op in een concentratiekamp. Na de bevrijding nam hy dienst als oorlogsvrijwilliger en hielp het Koninkrijk hand haven m Ned. Indië. Kort ge leden keerde hfl terug. Wat biedt het vaderland hem nu? Het biedt hem een loopbaan als beginneling in zijn eigen vak. De regering geeft een toeslag op zijn loon tot 2/3 van het bedrag, dat hij als sergeant verdiende. Totaal krijgt hij 28.per week. Voor dat weekloon staat hij naast mannen, die niet de stengun hebben opgenomen zo als hij en die mannen verdie nen veertig gulden per week. Dat ls hard. Maar nog har der is, dat de overheidsbepalin- gen elke loonsverhoging boven die 28.per week verhinde ren. Wat hij meer verdient dan het leerlingenioon ingevolge de collectieve jfg komst voor zijn bedrijf, wordt door de overheidsinstanties af getrokken van zijn toeslag. Geeft de patroon meer, dan geeft het rijk minder. Wanneer hij rustig in het vaderland was gebleven, zou zyn loon circa 40.per week zijn geweest. Wel, we zullen er niet veel van zeggen. Alleen dit: zo behandelt men de mensen niet, die hun leven veil hadden voor het vader land. Daarin moet zo spoedig mogelijk verandering komen. Zij hebben recht op een toe slag, die hun het volle loon van hun bedrijfstak garan deert! i eeuwse nippen De Hcrv. Vrouwenver. te Vrouwenpolder organiseerde een Kerstavond o.l.v. mej. Hekhuis Blaas. Een Kerstli turgie werd ten gehore ge bracht en een Kerstverhaal werd voorgelezen. Als adjunct-commies ter se cretarie te Groede is benoemd de heer D. C. de Lange, thans werkzaam op het parket van de Officier van Jüstitie te arbeidsovereen- Middelburg. A. VAN DER MIJLE TER AARDE BESTELD. Zaterdagmiddag had op de algemene begraafplaats te Middelburg de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van de heer A. van der Mijle, die op 74-jarige leef tijd plotseling te Breda is overleden. De overledene heeft in de Middelburgse samenleving een vooraanstaande plaats inge nomen als brandmeester, als bestuurslid van „Uit het volk, voor het volk", waarvan hij tot zijn dood ere-lid was, en als voorzitter van de Vereniging voor Volkstuinen. Vlissingen SALARISSEN GEMEENTEPERSONEEL De gemeenteraad van Vlis singen zal vergader op Dinsdagmiddag a.s. des namid dags te twee uur. Aan de orde komt o.m. de benoeming van een lid in de commissie van toezicht op het Nijverheidson derwijs (voorgedragen: 1. jr. W. Müller en 2. N. C. J. van Delft), benoeming van de heer P. Lauwpn tot tijdelijk leraar aan de gemeentelijke dagschool Nijverheid en de vaststelling van de nieuwe bezoldigingsre- geling voor het gemeenteperso- neel, KERSTWIJDING. Woensdagavond werd door de kerkkoren der Geref. en der Chr. Geref. kerken te Vlissingen in de Nieuwe kerk een gezamenlijke Kerstwij- dingsdienst gehouden, waarbij o.a. een Kerstcantate werd uitgevoerd. De beide predikan ten. ds. J. Hindriks en ds. R. Slofstra, voerden op deze goed isamenkomst De pluimvee- en konijnen-expositie. De kakelaars en de lang oren gaven gedurende de Kerstdagen de toon aan de Scheldehal te Vlissingen, waar de eerste na-oorlogse tentoon stelling van kippen, duiven en konijnen werd gehouden, een tentoonstelling, die met haar 780 inzendingen de Vlissingse Pluimvee- en Konijnenvereni ging alle eer aandeed en de grootste was, die ooit in Zee land werd georganiseerd. Burgemeester Kolff zag' dat ook zo, toen hij in zyn ope ningsrede voor deze expositie hulde bracht aan het bestuur der organiserende vereniging en er op wees, dat Vlissingen door zulke tentoonstellingen ook in de winter iets te bie den heeft aan zijn bezoekers. Na hem spraken de heren J. C. v. d. Boudt, voorzitter van de raad van beheer en toezicht op het gebied van pluimvee- en pelsdierenteelt; mr. A. Tieleman, namens de pluimveevereniging Middel burg; A. A. Clement, namens de provinciale N.K.B., en J. Vos, vande pluimvee- en ko nijnenvereniging Souburg. De voorzitter van de Vlis singse vereniging, de heer R. v. d. Berg, verwelkomde in een openingsspeechje de be zoekers, onder wie de burge meester van Middelburg. Na de redevoeringen gingen verversingen rond. Een wandeling langs de tentoongestelde dieren, die door een achttal keurmees ters getoetst waren, schonk aan de bezoekers de overtui ging, dat zeer fraai materiaal te bewonderen viel. Wij moeten volstaan met een opsomming van de hoofd prijzen. Het mooiste hoen van de tentoonstelling, een witte Antwerpse baardkriel, beho rend aan dr. Wagenaar te Goes, kreeg de eerste Z.Z.G. Het mooiste konijn, een zwart Tan-konijn, behorend aan L. van Geel te Roosen daal, kreeg in zijn groep de eerste Z.Z.G. De mooiste duif, een Boecharyse trommelduif, behoorde aan J. M. v. d. Zwaluw uit Gouda. Wat de medailles betreft, vermelden wij de volgenden mdaille van H. M. de Konin gin voor het mooiste konijn (jong, eigen fok) L. v. Geel, Roosendaal, idem van Prin ses Juliana aan D. J. Stoop Voorburg met zijn Goud Duckwinghaan (jong), idem van Prins Bernhard aan J. H. Steggink te Zwolle met "ijn Holl. Kropper (rood-zilver- roek), idem van de Comm. der Koningin aan G. H. van Hoek te Nw.- en St. Joosland met zijn Vlaamse reus-konijn, idem van de burgemeester van Vlissingen aan P. Ribbens te Roosendaal met zyn groot zilverkonijn, en idem van de burgemeester van Middelburg aan D. J. Stoop te Voorburg met zijn goud Duckwinghaan. Tenslotte moet nog de aar- Arnemuiden dige siervis-expositie vermeld worden, waarmee de vereni ging „De Purperkop" deze tentoonstelling opluisterde. geslaagde woord, KESTFEEST IN HET POSTKANTOOR. Zondagmiddag werd ln het Vlissingse postkantoor voor de kinderen van de P.T.T.-em- ployé's een Kerstfeest gehou den. Er werden enkele films vertoond. Mevr. Buyterse ver telde een Kerstverhaal. BINNENBRAND. Zaterdagavond omstreeks kwart voor negen zagen twee jongens rook uit het dak van hotel Termeulen aan de Bou levard Banckert te Vlissingen komen. Zij waarschuwden on middellijk de eigenaar. Het bleek dat op de eerste verdie ping in een kast brand was ontstaan. De brandweer, die direct ter plaatse was, wist het vuur met blusapparaten en emmers water te doven. De materiële schade is gering. De het1 oorzaak is vermoedelijk kort sluiting. CABARETAVOND VAN DE „DE RUYTERSCHOOL". Voor de feestavond van de leerlingen van de „De Ruyter- school" te Vlissingen bestond als van ouds grote belangstel ling. De grote zaal van het Concertgebouw was geheel ge vuld, niet alleen met stoere a.s. zeelieden, maar ook met de vele vrienden en vriendin nen, welke deze in Vlissingen steeds weer blijken te bezitten. Er werd een vrolijk gevarieerd cabaretprogramma over het voetlicht gebracht, waarbij vooral de medewerking van de leerlingen van de Rijks Mari neschool van Ostende op hoge prijs werd gesteld. Men amu seerde zich kostelijk, niet het minst om de malle avonturen van „prof. Daantje", en bleef tot diep in de nacht op het bal gezellig by een bij de muziek van Tony Wynen en zyn band. Burgemeester Kolff woonde een deel vai\ de avond bij. De directeur van de ,,De Ruyter- school", de heer Vyn, bracht dank aan allen, die aan deze geslaagde avond hun mede werking hadden verleend. Veere Gemeenschappelijk bouw* en woningtoezicht. De gemeenteraad van Veere vergaderde Dinsdag 23 Dec., onder voorzitterschap van jhr. I. F. den Beer Poortugael. Als regent van het Godshuis werd in de vacature Kasse ge kozen de heer P. Houterman, terwyl mevr. G. Verhoeve Peeman werd herkozen als regentes. Tot waarnemend bin nenvader van het Godshuis werd benoemd de heer R. Rep- ko. Het verzoek van Ged. Sta ten om het verplaatsingskos- tenbesluit van toepassing te verklaren op de secretaris en de ontvanger, werd verworpen met 6 tegen 1 stem, nadat in een vorige vergadering een voorstel om dit besluit voor het gehele secretariepersoneel geldig te verklaren, eveneens was afgewezen. De gemeenteraad stemden in met de stappen van B. en W. voor een gemeenschappelijke regeling van het bouw- en woningtoezicht met de gemeen ten Vrouwepolder, Seroosker- ke, St. Laurens en Arnemui den, nu de opzichter de heer Neugebauer, deze taak niet langer kan vervullen. Voor de bouw van negen wo ningwetwoningen zal een grondruiltransactie worden aangegaan. De vergulde beker van Ma- ximiliaan van Bourgondië, welke eigendom is van de ge meente Veere, zal door de firm Brom te Utrecht her steld worden. Er bestaat nog kans, dat een subsidie wordt verleend voor dit restauratie werk. De gemeenterekening 1945 wordt voorlopig vastgesteld, evenals de begroting voor het dienstjaar 1948. De aanneemsom voor het ophalen van het huisvuil wordt verhoogd, in verband met de uitbreiding der wijken. De kosten worden gedekt door de reinigingsrechten. ,r.De..b?SrotJn£ 1948 voor het Vismynbedryf wordt aangeno men, waarbij de voorzitter de hoop uitspreekt, dat het ge bouw spoedig voltooid zal worden. Tenslotte wordt de begroting 1948 voor het Burgerlijk Arm bestuur en de Stichting Gods huis goedgekeurd. Vrouwenpolder GEMEENTERAAD. De raad der gemeente Vrou wenpolder besloot in. zijn jong ste vergadering tot niedewer- it.hg aan de gemeenschappelij ke regeling van het bouw- en woningtoezicht met enkele an dere gemeenten. Vastgesteld werd een leges verordening alsmede een ver ordening op de begrafenis rechten. Dit laatste recht werd bepaald op 8. Het vermenig- vuld.igingscijfer voor het schoolgeld 1948 werd bepaald op 2. De verordening betreffen de het betreden van duinen en stranden werd per 1 Jan. ingetrokken. Tot gemeentewerkman werd benoemd de heer W Wonder- gem, De begroting i94S werd vastgesteld. Bovendien werd een wijziging begroting 1947 vastgesteld. De uitkering voor het bijz. l.o. werd vastgesteld op 15 per leerling voor 1948. De heer de Vos .en de heer Francois bespraken weg- en verlichtingskwesties. De heer Langebeeke vroeg' aandacht voor ePI1 bushalte en een weg gedeelte. Dit laatste deed ook de heer Wouters. Daarna slui ting. VERGADERING. Een dezer dagen vergader de de afdeling van de C.B.F. B. te Arnemuiden onder lei ding van de heer J. Kwekke- boom. Drs. J. J. Knibbe, se cretaris der Zeeuwse afdeling der C.B.F.B. sprak over de „Stichting van de Landbouw". Hy schetste haar ontstaan en haar werkwijze in de verschil lende takken van het bedrijf en wekte de aanwezigen op, zich aaneen te sluiten om ae belangen bij de regering te be pleiten en ook onze Christelijke beginselen te propageren en uit te dragen. Hierop volgden nog enige besprekingen en werden tal van vragen beant woord, waarna drs. Knibbe voorging in dankgebed. Westkapelle Te Westkapelle werden in de Ned. Herv. Kerk herkozen tot kerkvoogden de heren J. Roelse en C. Lievense. Geko zen tot notabelen de heren J. vryhoef en K. Minderhoud Jzn,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2