PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Belangrijke conferentie op de „Willem Ruys" BILT Victor Emmanuel plotseling overleden De „Borneo" voer uit Griekse communisten buiten de wet 190e Jaargang - No.304 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 29 Dec. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week: 3,20 per kwartaal: franco per post i 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60. tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g.2228) Oostburg: Gratamastr. 3. tel. 102 - Temeuzen: BrouwerUstr. 2 - Postrek. nr 359300 P.Z.C., Middelburg. NA DE STATENZITTING De winterzitting van de Provinciale Staten van Zee land heeft een treffend slot gehad. Aan ontroering ten prooi rees de voorzitter der Staten van zijn zetel om aan het ein de van de laatste door hem geleide vergadering uit te spreken met hoeveel vreugde hij meer dan een kwart eeuw het hoogste ambt in Zeeland heeft vervuld, met welk een gevoel van geluk hij geleefd en gewerkt heeft temidden van het godvruchtige Zeeuw se volk en om dank te bren gen aan al diegenen, die hem in deze lange periode tot hulp en steun zijn geweest. Zeelands Commissaris, „onze" Commissaris, zoals de heer Kodde terecht in zijn antwoord op deze toespraak zeide, neemt met gemakkelijk afscheid van zijn' ambt. Het scheiden valt hem zwaar en doet hem leed. Moge het hem tot troost zijn te weten, dat de karakter schets, die de heer Kodde van hem gaf, Zeeland uit het hart gegrepen is en dat de naam Quarles van Ufford in onze provincie tot in lengte van dagen een naam zal blijven met een gulden klank. Overigens was deze Staten- zitting grauw van toon om in schilderstaai te spreken. Wan neer zal er eindelijk in een Zeeuwse Statenzitting weer eens een optimistisch woord klinken, wanneer zal de be nauwende toestand van willen maar niet kunnen eindelijk eens opgeheven worden Nauwelijks één sprankje humor klonk door in de de batten. Moedeloosheid Die was er gelukkig ook niet. Wel echter machteloosheid. En als Den Haag niet oppast en geen middelen beraamt om Zeeland te helpen, zal die machteloosheid wel degelijk in moedeloosheid en wanhoop ontaarden. Zeeland is daar niet mee gebaat. Nederland evenmin. De waterschappen verkeren in nood. De boeren staan aan de rand van de afgrond. De electriciteits- en gasvoorzie- ning, de drinkwatervoorziening behoeven verbetering. De in poldering zou bespoedigd moe ten worden, want de rype gron den gaan zienderogen in Icwa- liteit achteruit. Het moderne verkeer stelt eisen, waaraan Zeeland niet meer beant woordt. Vergeleken bij andere provincies heeft Zeeland op sociaal, cultureel en hygiënisch gebied een pijnlijke achter stand. De wederopbouw laat te wensen. De schadcvergoe- dingsregeling belast een zeer groot percentage der inwoners voor een periode van jaren met een ondraaglijke schulden last. Dat is de uiteindelijke con clusie, waartoe deze Staten zitting leidde, waarbij dan nog gevoegd dient te worden, dat de bestaansmogelijkheid in Zeeland slecht is, dat nu reeds het spook van de werkloosheid dreigend langs de hemel waartdat de provincie practisch noodlijdend blijft. Lichtpunten waren er. In de eerste plaats de betere pers pectieven betreffende de veer diensten, die in 1948 aanzien lijk beter geoutilleerd zullen zijn, dan tot dusver. Daarnaast het hoopvolle begin van de in polderingen. Maar daar bleef net dan ook bij. Voor de rest was er slechts onmacht. En waarlijk: de Gedeputeer den en de Staten willen wel. Zeeland wil wel. Zeeland heeft initiatief in overvloed. Daar ligt het niet aan. Zeeland is met dood. Het is springlevend en zoekt gulzig naar nieuwe levenskansen. Maar zonder hulp, die boven het normale hulpschema uit gaat, komt Zeeland niet uit het moeras. Dit hebben de Statendebat- ten nog eens duidelijk aange toond. Daarom is het te hopen, dat de Gedeputeerden bij nun ko mende besprekingen in Den Haag de regering zullen kun nen overtuigen van de nood zaak om onze provincie bij te springen. Accoord inzake de lerarensalarissen. Naar het A.N.P. vernam, is de commissie van advies in za ke de salarissen van directeu ren, rectoren en leraden bij het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs erin ge slaagd, een oplossing te vinden voor de salariëring der docen ten bü deze tak van onderwijs. ZU heeft een eenstemmig ad vies aan de minister van on- derwys uitgebracht. Dit advies biedt de moge- ïykheid voorlopig de bestaan de mocilijijheden te ondervan gen, aangezien de minister zich er mede kan verenigen. De inhoud van het advies zal binnenkort bekend worden gemaakt. De politie te Schoorl heeft een fraude aan het licht ge bracht op het distributiekan toor te Schagen, waarmede een bedrag van 14.000 is ge moeid. Het Wereldgebeuren Strijd bij Konitza thans weer geluwd. Offensief van Moskou In Griekenland bereikt de stryd tussen communisten en regering thans een nieuw hoogtepunt. De vorming van een nieuwe Griekse voorlopige regering" onder de rebellenleider gene raal Markos en de hevige gue- rllla-aanval op Konitza, die daarmee gepaard ging, heeft krachtige tegenmaatregelen uitgelokt van de „echte Griek se regering". Na de communistenjacht in Athene en omgeving, waarby tal van communisten gearres teerd werden, heeft het kabi net by decreet de wet van 1929, die de communistische party buiten de wet stelt, weer van kracht doen worden. Het decreet werd Zaterdag avond bekend gemaakt en trad onmiddellijk in werking. Die zelfde avond reeds sloot de po litie het bureau van het com munistisch weekblad „Rizos- pastis" en nam de bezittingen in beslag. Het bestuur zal van Italiaanse gezant in Zweden vennoord. Een „krankzinnig" duel. De Italiaanse gezant in Zweden, Bellardo Ricci, is in zijn woning te Stockholm door een andere Italiaan vermoord. Ricci zat aan de kerstlunch toen hy van tafel werd ge roepen om de moordenaar te woord te staan, die hem met een schaar dodelijk verwond de. De moordenaar, die Giuseppe Capocci zou heten, zou zich „als een krankzin nige" voorgedaan hebben. CAPOCCI BEKENT. De moordenaar van de Ita liaanse gezant in Zweden, Ric ci, heeff bekend de moord be gaan te hebben. Hy verklaar de tegenover de openbare aan klager, dat hy Ricci tot een duel had uitgedaagd. Men ge looft, dat Ricci dit aanvaard heeft om Capocci zUn zin te geven. Op een vraag van de aan klager, of hij zijn misdaad betreurde, antwoordde Capoc ci: „Neen en indien u me vrij laat, zal ik iedereen in de Italiaanse legatie vermoorden". Hevige strijd in Mandsjoerije. De slag- om Moékden, de hoofdstad van Mandsjoerye, heeft een nieuwe hoogte be reikt, nu de communisten, die de stad omsingelen, ieder uur grote aanvallen doen, om in het bezit te komen van vitale spoorwegcentra, aldus Chine- S2 persberichten. De communisten werden volgens berichten van nationa listische zyde telkenmale met verliezen teruggeslagen. In de sector rond Tsjangts Joeng, zouden de regerings troepen vele strategiscne pun ten hebben heroverd. In een omtrek van 50 km. zou de stad van communisten gezui verd zyn. Typhoon teisterde de Philippijnen. Manilla is Vrijdag door een hevige typhoon geteis terd. Tot dusver zijn tenge volge van deze typhoon 56 personen om het leven geko men. De wind had een snel heid van ongeveer 200 km. per uur. Ondanks het ongun stige weer zijn sleepboten en vliegtuigen nog steeds op zoek naar overlevenden. Geen herrie in de C.P.N, De Comm. Partij Nederland heeft gedurende vier dagen te Amsterdam een congres gehou den, waarin verschillende be langrijke organisatorische kwesties aan de orde zijn ge komen. Tpt1 aanzien van de wijziging in de Statuten, waarbij het gelyk wordt gemaakt onbe trouwbare leden van de partij te royeren, zeide de party-se cretaris Paul de Groot, dat de ze wijziging niet meer bete kent, dan een aanvulling van een leemte. De voorgestelde aanvulling heeft niets te ma ken met de „boosaardige toe spelingen" van dagbladen, al dus spr. Men deed het voorko men alsof er veel geheimzin nige dingen in de partij gebeu ren. Niets is minder waar. De party is sterker dan zij ooit geweest is. De partysecretaris deelde voorts mede. dat de voordracht voor het nieuwe partijbestuur, zoals die opgemaakt is door de verkiezingscommisrie. aan vaard is, doch dat de namen nog niet bekend zullen worden gemaakt, aangez:en h^t be stuur nog besprek ngen moet voeren over de verdeling der functies. alle „onbetrouwbare elemen ten" gezuiverd worden. Amb tenaren, die tot de communis tische party behoren, zullen op staande voet ontslagen wor den. Leiders van socialistische partijen, die ervan verdacht worden een dubbel spel te spe len. zal verzocht worden zich openlyk van de communisten te distanciëren. De stryd by Konitza schynt voorlopig in een overwinning der Atheense regering te zyn geëindigd. Volgens een com muniqué althans zouden de guerilla's met zware verliezen tot de Albanese grens zijn te ruggeslagen. De plotselinge verscherping van de toestand in Grieken land heeft belangrijke interna tionale aspecten. Het is duide lijk, dat Moskou, nadat het of fensief in Frankryk op een volledig en in Italië op een half fiasco is uitgelopen, thans Griekenland waar overigens al jaren gestookt wordt als operatieterrein heeft gekozen voor een derde actie. Generaal Markos heeft er in zyn proclamatie geen doekjes om gewonden: De nieuwe re gering wil alle democratische machten in Griekenland be vrijden van de Imperialistische buitenlanders en hun lijfknech ten. Griekenland wordt be dreigd door het Amerikaanse imperialisme. Daarentegen wil Markos de „vriendschappelijke betrekkingen" met de Sowjet- Unie verstevigen. Indien Moskou en het Sow- jet-blok de regering van Mar kos diplomatiek en milit-air gaan steunen, zou dat opnieuw een belangrijke stap zyn in de richting van een onherroepe lijke splitsing van Europa. Tot dusver ontbreekt echter nog elk Moskou's commentaar. De Amerikaanse pers vreest even wel. dat inderdaad Grieken land een „tweede Spanje" zal worden. Bloedbruiloft in Den Haag. Woensdagavond vierde een echtp:,ar te Den Haag zyn 45-jarige bruiloft. Tijdens het feest probeerde de oudste zoon, met wie de gehele fa milie in onmin leefde, in be schonken toestand de woning binnen te dringen onder de be dreiging „iedereen aan het mes te zullen rijgen". Er ont stond een vechtpartij, waarby de indringer werd neergesla gen. Hii overleed kort daarna. De 69-jarige vader moest, door een messteek gewond, naar het ziekenhuis worden vervoerd. De politie arresteerde vilf van de feestvierenden. Zij werden echter na verhoor weer vrijgelaten. Muzikale rat I Een grote bejaarde rat heeft onlangs wan klanken veroorzaakt op een concert te Melbour ne, waar de pianiste Lily Kraus als soliste optrad. De rat kwam het podium afhippen, juist toen Lily Kraus begon te spelen; de vrouwen in de zaai gilden, gingen op stoelen staan en één viel in zwijm. Het concert werd gestaakt en kon pas her vat worden, toen de rat na een wilde jacht uit de zaal was verdreven. Scheepsramp in China. 500 doden. Aan boord van een Chinese rivierboot, die by Hankou op de Yangtse voer, is brand uit gebroken. Er ontstond paniek onder de 700 passagiers en de meesten hunner sprongen in de ijskoude rivier. Men vreest, dat 500 personen het leven hebben verloren. Vliegongeluk in Voor-lndië Een Dakota met 19 passa giers aan boord en een be manning van vier, is twintig minuten na het vertrek uit Karatsji neergestort. Alle 23 inzittenden verloren het le ven. Noodlanding op anderhalve vleugel. K.L.M.-toestel vloog tegen Leeuwarder toren. Een K.L.M.-toestel moest Zaterdagmiddag een noodlan ding maken op een weiland tussen Sneek en Leeuwarden. Omstreeks kwart voor één vloog het toestel laag over Leeuwarden. Het scheen mo- torpech te hebben, want het trok niet op en botste met een vleugel tegen de toren van de St. Bonifaciuskerk. Een stuk van drie meter lengte werd by deze botsing afgerukt. De pi loot F. Kroon heeft het toe stel op anderhalve vleugel in de lucht weten te houden en maakte, nadat het toestel vlak over het station Leeuwarden was „gevlogen", de noodlan ding. Gezagvoerder was de Canadees Robinson. De bemanning en de tien passagiers, allen Nederlanders, zijn er zonder enige verwon ding afgekomen. Zy hielden zich allen naar omstandighe den kalm. Er ontstond geen paniek. De nieuwe republikeinse grondwet van Italië, die 1 Ja nuari in werking treedt, is door de Italiaanse president Enrico de Nicola getekend. Nieuwe voorstellen voor „staakt het vuren" maken een goede kans. Frank Graham vloog naar D jok ja. Met betrekking tot de laat- stelyk door de Commissie van Goede Diensten gedane voor stellen tot staking van het vu ren, verneemt Ancta, dat de laatste voorstellen der commis sie niet dienen te worden be schouwd als een nieuw plan, doch als een ontwerp tot oen nieuw plan. Gedurende de Kerstdagen hebben de leden der commissie aan dit ont werp. dat reeds aan de Neder landse en Republ.keinse dele gaties werd overhandigd, ge werkt. De Nederlandse delegatie zou aan boord van de „Wil lem Ruys", waarop zy een rondvaart maakte, over dit ontwerp beraadslagen. Naar uit welingelichte Ne derlandse bron verluidt, heb ben de Nederlanders 80 h 90 procent van de nieuwe voor stellen aanvaard. Hardnekkige paradefiguur van het fascisme. Koning zonder waardigheid. In zijn villa in een voorstad van Alexandrië is ex-koning Victor Emmanuel van Italië op 78-jarige leeftijd aan een hartaanval en longverstopping overleden. Hij was de laatste twee weken al ziek en hield sinds eerste Kerstdag het bed. Met Victor Emmanuel is een ex-monarch heengegaan, die, hoewel een ondergeschik te, toch een belangrijke rol heeft gespeeld in Italië. Deze rol eindigde eerst toen hij 5 Juni 1944 als een zielige oude man afstand vrn de troon deed en zijn be voegdheden overdroeg aan kroonprins Umberto. Hij ver trok toen naar Alexandrië, waar hij zich voegde bij de koningen in ballingschap van Albanië en Bulgarije en waar hij later gevolgd werd door kroonprins Umberto, toen in 1946 Italië een republiek werd. EEN PARADEFIGUUR. Victor Emmanuel was de man, die Mussolini en het fas cisme aan de macht heeft ge holpen. Ofschoon hij geduren de het lange fascistische re giem algemeen werd be schouwd als een paradefiguur, vertoonde hij toch in twee opzichten een opmerkelijke vastberadenheid: hij bleef hardnekkig op de troon en hield blind vast aan zijn droom van een groot nieuw Italië: een nieuw Romeins keizerrijk. Toen Italië's nederlaag dreigde, ontsnapte Victor Em manuel uit Rome en hü slaagde er in Zuid-Italië te bereiken, dat reeds door de Britse en Amerikaanse legers bezet was. Toen Mussolini's bewind in Juli 1943 omver werd gewor pen, gaf de koning zijn steun aan maarschalk Badoglio, zijn nieuwe eerste minister, en be loofde de geallieerden te hel pen na Italië's onvoorwaar delijke overgave in Septem ber 1943. GEEN WAARDIGHEID. Victor Emmanuel miste een ding wat een koning beslist eigen moet zijn: waardigheid. Zijn gemis van een hard ka rakter werd niet vergoed door een martialé figuur, in tegendeel. Victor Emmanuel was klein van gestalte en dat maakte, dat hij vaak een wat zielige indruk wekte en het mikpunt werd van spotpren ten. De „dwergkoning" noem den hem de Duitse bladen vóór de alliantie Hitler-Mus- solini. Daarbij komt nog, dat de koningin, prinses Helena van Montenegro, groter was dan haar gemaal, hetgeen ook niet bijdroeg tot diens man nelijke waardigheid. Victor Emmanuel is nooit geliefd en evenmin gehaat geweest. Hij was geen per soonlijkheid. Over de politieke activiteit in Indonesië met betrekkin# tot de nieuwe voorstellen der Commissie voor Goede Dien sten werd nader vernomen, dat Frank Graham uit Djokja terugkeerde om aan de rond vaart op de „Willem Ruys" deel te nemen. Aan deze rond vaart wordt, behalve door de vier ministers, eveneens deel genomen door de luitenant- eouvcrneur.generaal, dr. van Mook, de ledPI1 der Commissie van Goede Diensten en de heer Glenn Abbey, de voorzitter der technische commissie tot staking van hte vuren. Na zyn terugkeer uit Djokja verklaarde de heer Graham, dat zijn reis „zeer belangwek kend" was geweest en dat het Rcpnblikeinse kabinet verga derd heeft om te beraadslagen over de nieuwe voorstellen tot stak ine van het vuren. Zowel uit Nederlandse als Republikeinse welingelichte bronnen werd vernomen, dat er een eoede kans bestaat, dat de ondertekening der wapen- stilstands-overcenkomst nog voor de aanvang van het nieu we jaar zal kunnen plaats heb ben, daar beide partijen bereid zouden zijn, de nieuwe voor stellen der Commissie voor Goede Diensten te aanvaarden. STAATSHOOFD VAN WEST-JAVA. Volgens enkele Chinese dag bladen te Batavia zou het in de bedoeling van de West-Ja- va-conferentie liggen, voor de functie van staatshoofd in de nieuw te stichten West-Java- staat, aan te zoeken R.A.A. Wi ranata Koesoema. oud regent van Bandoeng, of wel mr. Koesoma Atmadja. Beiden ver toeven thans te Djokja. DE ACTIE IN HET KRAWANGSE. De Republiek heeft tot de Commissies van Goede Dien sten het verzoek gericht tot hot instellen van een onderzoek naar de gebeurtenissen in het Krawangse, waar volgens Re publikeinse beweringen by de uitvoering van Ned. zuiverings acties 300 Indonesische bur gers werden gedood en 200 ge wond. Sneeuwstormen in de Ver. Staten. Bij sneeuwstormen, die ver schillende staten aan de Oost kust van de V.S. hebben ge teisterd, zijn minstens 55 mensen om het leven gekomen. De meesten door te grote li chaamsinspanning in ae strijd tegen de elementen. Willem O'dwyer, de burge meester van New York, heeft zijn vacantie onderbroken om het opruimingswerk in zyn stad te leiden. Er wordt dag en nacht sneeuw geruimd om het verkeer gaande te houden. „De Schelde" bouwde een goed schip voor de Mij. Nederland Momentopnamen van de technische proefvaart. (Van een speciale verslaggever.) Woensdagmorgen 6 uur. Stil giydt een autobus door de don kere straten van Vlissingen. Slechts hier en daar is een venster verlicht en dan stopt de chauffeur. Weer een gast voor de proefvaart van de „Borneo", het nieuwe motor vrachtschip "an de Mij. „Ne derland", dat by de N.V. Kon. My. „De Schelde" werd ge bouwd. Kwart vóór zeven. De bus met de gasten rijdt de provin ciale ponton op, waaraan de sleepboot „Rammekens" van „De Schelde" gemeerd ligt. Allen aan boord? O.K. Varen maar En de „Rammekens" schiet weg, de duisternis in, buiten gaats onmiddellyk wegduikend in de op deze ruwe wintermor gen hoog opzwiepende Schelde- golven. Slingerend en stam pend vindt net scheepje zijn weg naar de „Borneo", aie sinus de vorige dag al buiten is en nu op de rede voor anker de laatste gasten ligt af te wachten. Zeven uur. De „Rammekens" is langszij gekomen. Wild stampend slingert ze naast de grote „Borneo", die zich door ae rumoerige golven niet van de wys laat brengen. We moe ten overstappen van het dan sende, stampende scheepje op de valreep, die langs de scheepswand van de „Borneo" slingert. Een angstig experiment Maar het lukt Acht uur. We hebben een eerste verkenning van het schip al achter de rug. 't Is verbazingwekkend wat een ge riefelijke ruimte er nog in zo'n vrachtboot zit: keurige hutten voor de 32 passagiers, die kun nen worden meegenomen. Gasten van buiten, die de vorige avond al aan boord ge komen zijn, vertellen ons, dat het werkelyk 4f is. En dan een eenvoudige, gezellige rooksalon en één verdieping lager de eetzaal: keurig en smaak vol, niet groot natuurlyk, maar toch vol gerief. Ons ontbijt staat al klaar. Er is op gerekend, dat we zo vroeg in de morgen thuis wei nig meer dan een kopje thee en hoogstens een enkele boterham hebben kunnen nuttigen. De Javaantjes glijden om ons heen. Stil en vriendelijk lachend ons het menu toeschui vend. Wat zal het zyn? Eerst een bordje havermout en dan een pannenkoekje. Broodje met kaas en geef dan die jam nog eens even aan. Niet begrijpend kijkt ons Ja vaantje me aan. Jam Een oud-gast helpt me te recht: Gelei. Dat Degrypt hy beter. Dan nog een kopje geurige koffie en een goede sigaar. Het leven aan boord is goed Na het ontbyt zwerven we nog wat rond, over de dekken en door de smalle gangetjes, waar alles nog blinkt en glanst van de verse verf. Hier en daar is nog een mannetje van „De Schelde" bezig de laatste hand te leggen aan een nog niet vol tooid karweitje. Plotseling een signaal op de scheepsfluit: Sloepenrol. Iedereen snelt naar het dek, sommigen onhandig manoeu vrerend met de reddingsgordel. Maar dan is daar wel iemand van de bemanning om de hel pende hand te bieden. En dan apDèl bij de reddingsboten. Een paar minuten later is al les voorby. Niemand heeft het eigenlyk helemaal au sericux genomen. Maar toch Dat de zee nog altijd niet veilig is, werd ons allemaal pas weer recht duidelyk toen we de volgende dag van de ramp van de „Skooghaug" hoorden. Maar een paar myl Noordelijker, dan waar wij op Kerstavond IJmui- den binnendraaiden Half elf. Ik zit tegenover kapitein A. J. Graffelman in zijn hut. Een eenvoudig, maar toch prettig zeemansverblijf. Kapitein Graffelman is zee man in hart en nieren. Even krijg ik hem aan het praten. Over z'n belevenissen in de oorlog: 6% jaar in alle richtin gen over de wereldzeeën geva ren voor de geallieerden. En nooit een schip verspeeld. Toch menig hachelijk avontuur. De kapitein heeft ze te boek gesteld. Tegen Pasen komt het uit. Een zeeman, die niet alleen kan vertellen, maar zijn vertel sels ook te boek kan stellen! En wat denkt u van de „Borneo" Een brede lach trekt over zyn gebruind zeemansgezicht: ik geloof, dat ik een pracht schip krijg. We hebben het gis teren geprobeerd. Alles ging prachtig. En vandaag niet minder. Uw eerste reis gaat naar Begin Januari waarschyn- lijk naar Amerika en dan voor lopig in lyndienst tussen de Oostkust en Batavia. Bouwma terialen voor de wederopbouw van Indië. De „Borneo" gaat goed werk doen! 't Is half twee geworden en we zitten weer aan tafel. „Lunch-dinatoire" stond op m'n kaartje. Maar het ls een dinertje, dat klinkt als een klok. Tussen de kabeljouw en de biefstuk tikt ir. Verschoor te gen z'n glas. Ir. J. Verschoor jr. is lid van de directie van de Mij. „Neder land". Hy vertelt van de bewo gen bouwgeschiedenis van het nieuwe schip. En van z'n be wondering voor de mensen van .De Schelde", die zo kort na de afvaart van de „Willem Ruys", ook dit mooie schip wisten klaar te krijgen. Directeur Arie Smit ant woordt namens „De Schelde": We konden geen datum noe men, zegt hij. 't Was zo moei lijk en we kregen zo weinig van wat ons beloofd was. Maar van 't najaar kon men u toch eindeiyk zeggen: Vóór Kerst mis! En al is het op het nip pertje, we zijn klaar gekomen. Vóór Kerstmis. „De Schelde" wenst schip en bemanning een goede vaart toe. Dan spreekt nog de kapitein, die dankbaar is en vol bewon dering voor hetgeen in Vlissin gen gepresteerd werd. En de heer L. Korstanje, inspecteur van de scheepvaart, die als zeeman, als Nederlander èn als Zeeuw in zijn schik is de proef vaart van dit in Vlissingen ge bouwde schip te mogen mee maken. Kolonel Callenfels van het Vlissingse loodswezen dankte tenslotte namens de gasten. Vier uur. Op de brug sta lk by de kapitein en de loods, 't Weer is veel slechter geworden en de barometer vliegt nór steeds achteruit, 't Ziet er niet zo mooi uit. Natuurlyk kan Ie niets gebeuren op zo'n stevig schip, maar de kapitein besluit toch wat vroeger IJmuiden binnen te lopen. De loods geeft z'n aanwijzingen aan de roer ganger en de kapitein be spreekt de proeven, die van daag nog genomen moeten worden. We hebben een hele omweg gemaakt. Door de Wielingen langs de Belgische kust, tot voorby Oostende. Dan om de Noord langs de H.K.-route. Wrakken en nog eens wrak ken. De eerste officier heeft me er op gewezen: daar ligt de „Christiaan Huyghens", maar daar zie je niets meer van. Een paar mijl hoger op steken de masten van de „Meerkerk" nog boven water. Voor de Hoek pakken wede I.M. naar IJmuiden. Op zee vaar je tegenwoordig ook door straatjes. Van de eene boel op de andere By Noordwyk varen we een eindje terug. Er moet nog een volle kracht-proef geno men worden. Er is hier wel geen gemeten myl, maar tus sen twee boeien gaat het ook. De „Borneo" loopt 17% mijl en de kapitein is tevreden. t Moest ook eens anders zjjn, ze krijgen een pracht- schip, bromt Arie Smit, die aan een tafeltje nog heeft ver teld, dat de afwerking hier en daar toch niet helemaal jè kon zijn. Maar dat had ir. Ver schoor al weersproken: 't Is als we van „De Schelde" gewend zyn. Zontler mankeren! Zes uur: de lichten van IJ muiden schuiven precies achter elkaar: we kunnen de haven binnenkoersen. Een voorzichtig karweitje in de duisternis, want nog steeds moet reke ning worden gehouden met het wrak van de „Jan Pieterszoon Coen", dat hier voor de ha venmonding tot zinken werd gebracht. Geleid door de vaste bevelen van de loods, glyden we tus sen de lang-gestrekte pieren door naar de grote sluis, waar voor de gasten de reis eindigt. De „Borneo" gaat door naar Amsterdam, waar ze laat in de avond voor de kade van de Mij. Nederland" meert. Hier zal volgens het bouwcontract de officiële overdracht nog moe ten plaats vinden. „De Schelde" heeft weer een schip afgeleverd. Zy, die 't we ten, kunnen zeggen, dat het een goed schip is. „Borneo":goede vaart! DE VOORSPELT: KOUDER. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Wisselend bewolkt met en kele regen- of hagelbuien, toe nemende wind uit Westelijke richtingen. Daling van tempe ratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1