Bronzen stemmen voor onze zingende torens Kerstfeest bij Nederlanders in verre werelddelen KERSTLIED Onze Kerstpuzzle Bezoek aan de klokken gieterij van Aarle-Rixtel TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 24 DECEMBER 1947 Sneeuwlandschappen en Kerstmis onder gloeiende zonneschijn Canadese bruidjes zijn echt Canadees geworden (Speciale reportage van enige U.P.-correspondenten.) Duizenden Nederlanders wonen, velen al sedert tal van jaren, buiten de grenzen van ons vaderland, sommigen zelfs heel ver daarbuiten. Er zijn er bij, die stellig nooit zullen terugkeren naar het lage land aan de Noordzee, maar ook die zijn af en toe met hun gedachten en met hun hart nog wel eens thuis, d.w.z. in het dorp, dat zij lang geleden ver lieten, in de stad, waar hun oude vrienden weten. Dat is dan vooral het geval tegen het einde van het jaar, als Kerstfeest en Oudejaarsnacht tot bezinning aanleiding geven. Wij hebben sommige van die Nederlanders opgezocht om hen te vragen hoe zg die dagen plegen door te brengen. ZUID-AFRIKA. Nederlanders zijn goede kolo nisten en winnen zich spoedig een goede plaats in een vreem de samenleving. Zodoende zijn de meeste Nederlanders in Zuid-Afrika in staat hun ge zin een prettig Kerstfeest te bereiden. Neem bijv. een Ne derlander te Johannesburg, die metselaar is. Hij verdient 20 pond sterling per week en h: doet zijn werk goed. Maar nu kan hy ook een goed Kerst feest vieren met mooie ca- deaux voor zijn vrouw en kin deren. Dit jaar neeft hij voor zijn twee jongens en zijn doch tertje ieder een fiets gekocht Hij heeft de grootste plum pudding te pakken gekregen, die hij maar krijgen kon en moeder de vrouw, treft al de toebereidselen voor de „boe renjongens". Ook heeft zijn gezin het aloude Nederlandse St. Nico- laasfeest gevierd. Maar met do Kerstdagen wil hij niet achterblijven bij de Zuid-Afri kanen. Behalve dergelijke nieuwko mers in Afrika zijn er de on telbare Afrikaners van Neder landse oorsprong. Zij vieren een enorm Kerstfeest, zoals hun gewoonte is. De sneeuw en de kou ontbreken natuur lijk: de temperatuur zal een 90 100 graden zijn. Maar toch is het Europese Kerst feest in hun gedachten. Zij zenden elkaar prentbriefkaar ten met fraaie sneeuwland schappen er op, eten de zwa re, overvloedige maaltijden van een killer klimaat. Er is vrijwel geen schaarste meer in Zuid-Afrika bij dit Kerstfeest. De winkels voller dan ooit: speciale kernljen, Kersttooi, speelg--- en andere artikelen. De maal tijden zullen weer overvloedig zijn: vlees, wildbraad, kalkoen, s I*!" ïlgted vis, eigengebakken brood. Be sproeid met de z zoete, rode wijn van het land. Veel van de Kerstvreugde wordt echter in Afrika bui tenshuis gevierd, met volks dansen en zingen in de open lucht en allerlei soorten spe len. IN TORONTO. Sint Nicolaas en Zwarte Piet hebben de lange reis naar Ca nada niet aangedurfd om daar hun Nederlandse vriendjes en vriendinnetjes op te zoeken. Maar zijn collega uit het bar re Noorden, de witgebaarde Santa Claus, zal het gemis goed maken door ook voor de Nederlandse kinderen in Cana da mooie cadeautjes op zijn door rendieren getrokken slede te halen. De meeste Nederlanders in Canada hebben geheel de Ca nadese wijze van Kerstvieren overgenomen. Met uitzondering van een paar gezinnen, die erg ver af wonen en die de oud-vaderlandse Sinterklaas vieringen prefereren boven 't kerstmannetje, vergeten de meesten de 5e December snel en concentreren hun goede ga ven op het Kerstfeest. Zelfs pas aangekomen im migranten hebben de Canadese Kerstviering al spoedig over genomen. Ónder hen bijv. drie V. Hoewel wy niet bang zijn, dat onze lezers met hun vrije tijd op de komende feestdagen geen raad weten, willen wij hen toch in de gelegenheid stellen hun intelligentie te be proeven op een kruiswoordpuzzle. Het is deze keer geen moeilijke, zodat u allemaal evenveel kans op een der fraaie prijzen hebt. Aan de slag dus! De oplossingen moeten uiterlijk 3 Januari in ons bezit zijn. Op de enveloppe „puzzle" vermelden. Wij stellen weer 3 prijzen beschikbaar voor Walcheren, 3 voor Noord- en Zuid-Beveland, 3 voor SchouwenDuive- iand. Tholen en St. Philipslahd en 3 voor Z.-Vlaanderen. Succes! Horizontaal: 1. Apparaat om muizen te vangen; 4. Soort gebak; 8. Materiaal om te verzegelen; 9. Stad aan wereld bekend kanaal; 10. Wagen; 11. Stap; 13. Aanwijzend voor naamwoord; 15. Hoofdstad in Europa; 16. Groentesoort; 18. Zwitserse naam voor azijn; 19. Kloostervoogdes; 22. Tegen overgestelde van mager; 23. Delen van het gelaat; 24. Opper- vlaktemaat; 25. Toestel om vaart te verminderen; 27. A.ca- dermsche titel; 29. Muzieknoot; 30. Deel van een etmaal; 33. Allerhoogste figuur in de Koran; 34. Rivier waaraan Flo rence ligt; 35. Voorzetsel; 36. Kleur (Engels); 37. Afgekoeld. Verticaal: 1. Nagerecht; 2. Grap; 3. Schijngestalte van de maan (afk.); 4. Station in Amsterdam (afk.); 5. Vervoer middel; 6. Ziet men in vele huizen; 7. Bekend éénhoevig dier; 10. Avond van 24 December; 12. Bestanddeel van vert. 17; 14. Zelf (Latijn); 17 Pluimveeproduct; 18. Equator; 20. Academische graad (afk.); 21 Vond de brekingswetten van het licht: 26. Deel van een jaar; 28. Getroffen; 31. Periode tussen twee oorlogen; 32 Engelse ontkenning. vrouwen van vroegere Cana dese soldaten. Mrs. Cross, voor haar huwelijk Hetty Stekelen burg uit Overveen, vertelt ons dat Kerstmis in haar huis he lemaal Canadees zal zyn, tot het maal toe. Zelfs al zijn va der en moeder uit Nederland op bezoek, want kapitein Ste kelenburg en zijn vrouw bren gen het Kerstfeest bij hun „Canadese" dochter door. zal men op Kerstmorgen cadeau tjes geven en krijgen en zal na de kerkgang kalkoen gege ten worden. Ook mrs. Parsons, vroeger Mies de Boer uit Rotterdam, wier man bij de radio werkt, zal Kerstmis op zijn „Cana dees" vieren. Zij heeft haar schoonouders dan op bezoek. „Natuurlijk houd Ik altijd mijn gelukkige herinnering aan Kerstmis in Nederland", zegt zij, „maar nu ben ik Canadese en mijn Kerstfeest zal Cana dees zijn voor mgn man en ons dochtertje". TE SYDNEY. De Nederlanders in Austra lië zullen het Kerstfeest meest in hun eigen huis vieren. Na de oorlog zijn de Nederlandse hubs, die een bloeiend leven nadden, ontbonden. Zij kunnen dus niet langer de trefplaats vormen, waar de Nederlanders met hun landgenoten konden eten en drinken. De Nederlanders hier vinden Kerstmis in Australië enorm verschillend van dat feest thuis. In plaats van sneeuw en een prettig vlammend vuur, orengt Kerstmis in Australië gewoonlijk gloeiende zonne schijn, lichte maaltijden en overvolle stranden. De staf van het Nederland se consulaat te Sydney zal nog wel een cocktailparty nouden en zo zijn er nog een paar gelegenheden voor de Nederlandse kolonie om samen te zijn. De heer Victor Bos bijv., een bekende figuur in de Nederlandse kolonie Sydney, zal Nederlanders in zijn res taurant samen brengen. De heer Bos, die al elf jaar in Australië woont, is mede-ei genaar van het „Black-Tullip' restaurant. Mrs. Koll, die Haagse van geboorte is, vindt het erg jam mer, dat zij geen Kerstboom voor haar dochtertje heeft kunnen krijgen. In Sydney kan men wei hier en daar een boompje kopen van een paar decimeter, maar geen grote boom, zoals wij in Nederland hebben. In Australië schijnen alleen rijke mensen zich een frote en mooi versierde Kerst oom te kunnen permitteren. ZUID-AMERIKA. De Nederlandse kolonie in Argentinië zal het Kerstfeest dit jaar rustig in huis vieren en niet samenkomen in het moderne Plaza Hotel, in het centrum der stad, zoals vóói de oorlog gebruikelijk was. „Wg staan nog te dicht bij de oorlog en veel gedachten gaan uit naar verwanten en vrien den, die wij nooit meer zullen zien, dan dat wg het Kerstfeest luidruchtig zouden vieren", zegt Herlof Smith, directeur van het K.NMS.-kantoor in Buenos Aires en een der meest voor aanstaande leden van de Nederlandse kolo nie. De ongeveer 100U personen tellende Ne derlandse kolonie is zowat de minst sa menhangende groep buitenlanders tn Ar gentinië. Anders dan de kolonies van veel andere landen, houden de Nederlanders er geen „clubs" op na. Kerstbomen zijn voor hen het grootste probleem bij de Kerst viering. Sommige Ne derlandse scheep vaartlijnen hebben tientallen bomen ge zonden, maar er is nog altijd niet genoeg om aan de vraag te voldoen. Een typisch Nederlandse fa milie in Buenos Aires is het gezin van ir. Karei F. Goos uit Eindhoven, die zich negen jaar geleden met zgn vrouw en vier kinderen in Argenti nië vestigde. Voor het eerst sinds 1939 zal de familie Goos het Kerstfeest onder elkaar vieren, in haar kleine villa in een der buitenwijken van de Argentijnse hoofdstad. Tijdens de oorlog en zelfs nog verle den jaar nodigde de familie Goos verschillende gezinnen bij zich thuis, wier mannen in het Nederlandse leger of op de vloot dienden. Dat is een symptoon van de saam horigheid, die onder de Neder landse kolonie tijdens de oor log heerste. „Maar dit jaar zullen er geen vreemden zijn", zegt mevrouw Goos. Guusje, ae aardige, blonde 23-jarige doch ter des huizes, die secreta resse is van de Nederlandse Kamer van Koophandel en een der meest populaire figuren in de society van Buenos Aires, heeft rèeds heel wat Kerstin kopen gedaan met haar moe der. De kinderen hebben alle maal hun wensen opgesteld. Zo vraagt de 15-jarige Karei, een jeugdige radio-enthou siast, onderdélen en lampen voor een radiotoestel, hij wil bouwen. En Mary, de jongste van 6 jaar. wil een echte Ne derlandse pop Maria spreekt: Drie Koningen zgn sekomen met myrrhe, goud en ivoor. Mijn kind, goud, ivoor en myrrhe gaan ln dit leven te loor. Zij kwamen van ver getogen omdat een ster het voorzei; ik zag hen van verre komen en mgn hart sprong op in mg. Zij bogen zich voor de kribbe waar het kindeken in lag, maar gee* van hen drieën wist wat 't in tgden, die komen, zag. Ik spreek niet van al datgene wat men mijn kind heeft misdaan. Wie als hy gaat door dit leven is om zichzelf niet begaan. Maar ik zag door de open deuren van eén lage, houten schuur de horizonten betrekken en doven der sterren vuur. En alzijds over de heuv'len weerlichtte een and're brand door mensenhanden ontstoken aan tweedracht en twist ontvlamd. Ik zag de muren omstreden van Jeruzalem, zgn stad en schutte myn kind de armen, het was alles wat ik had. Ik wist dat het niet te behoeden viel voor 't onafwendbaar lot, maar waar het vandaag voor dèt vergeve God. [moet bloeden JAN CAMPERT. Brabantse klokkengieters trekken per jeep door Nederland (Van onze speciale verslaggever) De belde klokkengieterijen van ons land, die te Aarle- Rixtel in Noord-Brabant en te Heillgerlee in Groningen zyn gevestigd, hebben het in haar eeuwenoude bestaan nimmer zo druk gehad als thans. Het Brabantse bedryt, waaraan wij kort geleden een bezoek brachten, zal alleen al in 1948 een 400 k 500 grote en kleine klokken moeten afleveren om de bestellingen enigszins by te bonen. Vroeger was een jaargemiddelde van 70 normaal. Is het een wonder, dat de gietery op het ogenblik een aanzleniyke uitbreiding onder gaat? De hausse in dit merkwaardige bedryf zal nog jaren aanhouden, gezien de toestand opbijna had Ik geschre ven: op de wereldmarkt. Maar dat klinkt wel wat erg zakeiyk met betrekking tot de bronzen stemmen onzer zin gende torens. ROVERSWERK. Men kent de oorzaak. Ty- dens de laatste jaren van de Tweede Wereldoorlog hebben de Duitse troepen uit geheel West-Europa op grote schaal de kerk- en andere torenklok ken weggehaald. Alleen Ne derland heeft er 6000 moeten afstaan aan de vnand! België een soortgelijk aantal en ook Frankrijk tallooze. Deze hoek van Europa was wel een dank baar terrein voor de klokken- rovers, want het carillon, het klokkenspel, is iets. dat vrij wel uitsluitend in de Lage Lan den en Noord-Frankrijk voor komt. Klokken vindt men welis waar over de gehele wereld maar zingende torens zijn ken. merkend voor di* betrekkelijk kleine deel van de wereld. En tuist van die carillons zgn er zovele verloren gegaan. Er bestaat een lange en trieste lijst: Almelo 30 klokken weg gehaald, 10 overgebleven, Ap- ningedam alle 25 geroofd Arn hem 47 verloren gegaan. Ben- nebroek 23. Bergen op Zoom 36. Breda 29. Eindhoven 25. Enschedé 32, Heusden toren met alle 22 klokken opgebla zen. Hilvarenbeek alle 23 klok ken weg. Leiden 42, Middel burg alle 40 Zo zou ik kunnen doorgaan tof het einde van het alfabet- Veere, Vlissingen, IJlst, Zaandam! ZIJ KOMEN TERUG... Maar zij komen toch terug, zult u zeggen. Zeker dat hebt u goed gelezen. Men heeft de klokken van Nederland. België. Frankrijk en sommige andere landen teruggevonden op een terrein te Hamburg, dicht bij een fabriek, die een installatie had om de koper-tin-legering om te smelten tot koper en tin afzonderlijk. Om het koper vooral was het te doen. Voor zover men heeft kunnen na gaan is men er echter niet aan toe gekomen ook maar één klok om te smelten België heeft dan ook al 95 pet. van al wat weggehaald was terug en Nederland zal dat vermoede lijk ook wel krijgen: het eer ste schip is een paar weken geleden te Rotterdam aange komen. Edoch, verreweg de meeste klokken bleken in stuk ken geslagen te zijn! Van de Nederlandse klokken bleken er nog 800. 12 pc. dus. in bruik bare staat aanwezig. De rest was .schroot geworden: 88 pet keert dan ook in de vorm van schroot terug. Het merendeel moe«- derhalve uit het oude materiaal opnieuw gegoten worden. Een werk van iaren. Daar komt dan nog bij. dat Aarle-Rixtel en Heiligerlee •vet alleen voor Nederland wer. ken. HOGE EISEN. Amsterdam dat zijn vgf cardlons heeft kunnen behou den! heeft er een nieuwe beursbengel besteld en Rotter dam een 49-delig carillon voor de stadhui storen. Aan die be stelling wordt op het ogen'/ k hard gewerkt. De grootste klok. die 6000 kg. weegt en de zwaarste is. die hier sinds een halve eeuw vervaardigd is, lig» al gereed. De zware galm is al getest, op de ouderwetse wijze, met de stemvork. (Men heeft er tegenwoordig ook electri- sche instrumenten voor). Het geluid klinkt minutenlang na en sterft uiterst langzaam weg. De bijtonen zijn zuiver als kristal. Een juweel van een klok. een meesterstukje van gietkunst. tot op 1/16 toon nauwkeurig afgestemd. De beiaardiers stellen hoge eisen, maar de klokkengieters niet minder. Zij hebben een re- Aan de voet van de oude oven, waarin de klokkespys wordt gesmolten, worden de klokken gegoten tussen een kern en een mantel. putatie van eeuwen hoog te houden. De Fritsens in Aarle- Rixtel gieten klokken, van generatie op generatie, sinds 1660. En zij doen het s:nds 1750 in dit kleine stille dorp be noorden Helmond. Vroeger trokken zij rond, van stad tot stad, van dorp tot dorp. Zij go ten toen hun klokken ter plaat, se. aan de voet van de toren Daarna hebben zij zich geves tigd op een plek. die voor hun doei geschikt leek. Maar rond trekken doen zg nog. tegen- Kleine klokken worden niet in de aarde, maar in met aarde gevulde verplaatsbare potten gegoten. woordig hoe kan het anders! met een jeep PTi een vracht, auto, om de klokken desge wenst op te hangen. Vandaag te Alphen a. d. Rqn, morgen ergens in Zeeland, volgende week wellicht in Twente. Het voornaamste werk ge schiedt echter thuis, ln de oude gieterij. Daar staat de oven, waarin de klokkesDijs gesmol ten word»- uit n'euw metaal of schroot. Daar ook worden de mallen gesneden, die de vorm en de dikte van de klok en daarmee het gewicht bepalen. Dat is wel het voornaamste werk. Nog steeds houdt de oude heer Fritsen zich daar nersoonlh'k mee bez:g. Hij kent het geheim van de smid. De toonhoogte is in hoofdzaak pen kwestie van eewicht, maar de duur van de galm en de zuiverheid der bijtonen bepa len de waarde van het product en die ziin van de vorm af hankelijk Weliswaar zijn daar formules voor. maar het per- Waakt voor brand in de Kerstboom. Jaar op jaar kan men weer lezen van bran den, die ontstaan zijn door onvoorzichtige op stelling van de Kerst boom, hetgeen gemak kelijk te vermiiden zou zijn geweest, indien men meer practisch te werk ware gegaan. Plaatst men de boom te dicht bij de ramen, dan kan het gebeuren, dat door één of ander ongelukkig toeval, het zij door de hitte der brandende kaarsen, of door het plotseling op flikkeren daarvan ten gevolge van tocht, de gordiinen vlam vatten. Men overtuige zich. dat de houders zó aan de takken bevestigd zijn, dat de vlam der kaars een bovenliggen de tak niet kan berei ken. Zeer vaak wordt bg het aansteken van de boom de fout begaan, dat men bij de onder ste kaarsen begint. De nract.iik beeft geleerd, dat hierdoor soms de kleren van dp „aanste ker" in brand geraak ten. Kerstkaarten van Staatshoofden. Het gebruik elkaar Kerst kaarten te sturen, gaat meer en meer verloren. Het is echter nog altgd in zwang bij vorsten huizen en bg presidenten. Deze Kerstkaarten worden door vooraanstaande kunstenaars ontworpen en het onderwerp is elk jaar iets anders. Vele vorsten laten op de Kerstkaar ten gebeurtenissen uit hun eigen leven of uit de geschie denis van hun land afbeelden, anderen geven de voorkeur aan godsdienstige onderwer- 6en. Zo laten in Engeland de ioning en de Prinses hun kaarten voorzien van een voor stelling uit Engelands geschie denis, tërwgl de Koningin en de Prinsessen een kribbe met het Kesrtkind of een ander op Kerstmis betrekking hebbend onderwerp kiezen. Deze kaarten worden uitslui tend verzonden aan staatshoof den en de naaste familieleden der regerende vorsten. soonlijke vakmanschap kan er niet bij gemist worden. „De meeste klokken", ver telde de heer Fritsen. „moeten na het gieten worden uitge draaid om de juiste toonhoog te te bereiken. Dat is een se cuur werk, vooral omdat het er op aankomt waar mPO wat wegdraait. Mijn vader heeft echter gezocht naar een metho de om de klokken terstond op de juiste toonhoogte te gieten. Sinds een jaar of twintig be hoeven wij zes van de tien klokken niet meer uit te draaien en de overige vier be hoeven nooit meer dan een lichte behandeling te onder gaan. Dat komt ten goede aan het product, want veel uit draaien betekent kwaliteits verlies". SCHILLER ACTUEEL. De heer Fritsen leidde mg door het bedrijf, dat meer van een smidse weg heeft dan van een fabriek. Er staan twee ovens, een voor. de grote en een voor de kleine (tot 600 k.g.). Vóór de ovens wordt de kern geplaatst en daaromhePn gaat dan de mantel, nadat tevoren een valse klok van leem, ver vaardigd aan de hand van de mallen, de naderhand met brons te vullen ruimte tussen kern en mantel heeft bepaald. Nog steeds zgn Schiller's woor den actueel: „Festgemauert in der Erde steht die Form aus Lehm gebrauert". Alle hande lingen gebeuren met de hand. die slechts de eenvoudige werk. tuigen van de ambachtsman hanteert. Machines kent men hier niet. Het gebouw maakt ten dele de indruk dat 't er nog net zo staat als hef er 250 jaar geleden is neergezet. Ooi: de werkwijze schijnt sindsdien nauwelijks veranderd te zijn. De mantel van een grote klok wordt verwijderd. INGRIJPENDE GEVOLGEN. „Heeft de vernieuwing van zovele klokken in ons land in grijpende gevolgen?" „Inderdaad", aldus de heer Fritsen. „Vele oude klokken demonstreerden een disharmo nie in grond, en bijtonen. Dat komt niet meer voor. Wjj heb ben in de loop der eeuwen een grotere perfectie weten te be reiken. De klokken die wij ma ken voor één toren, vormen een. harmonisch geheel van klan ken. Maar dat niet alleen. Wij moeten bijv. te Zwolle klokken maken voor twee torens en wij zorgen ervoor, dat de stemmen van belde toren ook met elk ander in harmonie zijn zodat zelfs het meest muzikale oor geen wanklanken hoort, als bei. de torens zich tegelijkertijd doen horen. Dat doen wij ook met de torens van Barneveld. GarderPn en Voorthuizen, die men op bepaalde punten tege lijk kan horen. Dat is de gro te winst, die er ligt in de grootscheepse vernieuw ng, die het Nederlandse klokkenma- teriaal ondergaat". Het is nu Kerstfeest. Duizen. den klokken beleren over Ne derland. Van jaar tot jaar zal hun aantal groter worden. Er wordt hard gewerkt aap het herstel van dit kostelijk cul tuurbezit en als over een jaar of tien de achterstand zal zgn ingehaald zal Nederland met nog meer recht dan tevoren trots kunnen zijn op zijn zin gende torens met de bronzen stemmen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 3