Statenleden over de nood in Zeeland NIEUWS UIT ZEELAND ORGANON Negen maanden voor oud-gemeente-secretaris van Middelburg. Alg. beschouwingen over de begrotingen Ie „Borneo" vertrokken WALCHEREN Minister Jonkman in Bataria. De Provinciale Staten bijeen Het beheer van het „Vrije van Sluis". Aan de orde komt allereerst <-en advies van de Ver. van Grondeigenaren inzake het be stuur van het Vrije van Sluis. Bij de aanvang van de dis cussie vroeg mevr. v. d. Kroeeke~.De Man IP. v. d. A.) het woord. Zij deelde mede. dat tgdens de rondgang door het P.Z.E.M.-gebouw zij een der ambtenaren de vraag had gesteld, of nog altjjd priori teit werd verleend aan oor-' logsslachtoffers. Het antwoord was: Oorlogsslachtoffers? Die zijn van de baan Dit antwoord had spr. zeer onaangenaam getroffen. Wel nu: men moet by het beoorde len van alles wat met hot Vrije van Sluis verband houdt, bedenken, dat ook het water schap een oorlogsslachtoffer ls. Op dit waterschap drukt een totale last van oorlogs schade van 1000 per H A Dit kan niet gedragen worden door het waterschap, noch door de bevolking van Zeeuwsch Vlaanderen, dat inwoner per H.A. heeft. Het djjkgeschot is zeer hoog en de bewoners zijn dan ook onte vreden. Aan deze ontevreden heid kan slechts tegemoet ge komen worden door de benoe ming van een dijkgraaf, die dan met de ingenieur en de landbouwconsulent een rapport moet opstellen voor de minis ter van waterstaat. Spreekster wil een noodkreet slaken. Er inoet ingegrepen worden. Weet men wel. dat er een wacht- sluig is bij Cadzand. die btf iedere zware storm kan be zwijken, waardoor een groot deel van dit waterschap ge. inundeerd zou worden? Spr. vraagt G. S. zo spoedig mogeljjk contact te zoeken met het bestuur, de ingenieur en de landbouwconsulent vervolgens met de regering, opdat er uitkomst zal komen. De heer D. Kodde (S.G.) en de heer Balkcncndo pleitten voor het voorstel van G. S, De heer C. Hamelink (P.v.d. A.) merkte namens Ged. Sta ten op. dat Zeeuwsch Vlaan deren zwaar van de oorlog heeft geleden en dat het Vryo van Sluis daar de dupe van ls geworden. Natuurlijk heeft men In het waterschap ook fouten gemaakt, maar als het Vrije van Sluis niet in het le ven was geroepen, zou de si tuatie zeker niet beter zijn. Als men dat in Zeeuwsch Vlaanderen meer bedacht, wa ren we al in de goede rich ting. Het is nu eenmaal onmo gelijk om in korte tijd alles te herstellen. De Wachtsluis heeft onze aandacht. Het dijkgeschot is hoog. maar zonder waterschap en zonder oorlogsschade zou het nu hoger zijn geweest. Spr. hoopt, dat als er bin nenkort een goed. constant bestuur ls, de toestand verbe teren zal. Laat men omge keerd niet vergeten, dat er delen in Zeeland zijn waar de belastingen driemaal zo hoog zjjn. Bovendien wordt het Vrije van Sluis zeker niet verwaar loosd. De afwatering is reeds verbeterd, dc wegverbetering staat op het programma en spr. meent, dat het waterschap waarlijk wol toekomst heeft Overigens is spr. bereid nieuw contact met de regering te zoeken. Het college is steeds bereid het waterschap met al les ter zijde te staan. Mevr. v. cl. Broeeke—-de Man wees erop. dat niet alleen het waterschap schade hoeft, maar dat ook de bewoners zelve persoonlijk getroffen zijn. Dit ia van belang, omdat de lasten zonder twijfel zullen stijgen in de toekomst. De heer Philipse merkt op. dat de oorlogsschade button het huidige voorstel staat. De ze schade wordt afzonderlijk geregeld. De lasten zijn hoog. maar bedenkt men wel. dat het Vrije van Sluis een perso neel van 108 man hoeft. BIJ de gestegen lonen betekent dit (Ingezonden mededeling) Ter «U Uw «riling ra let VT'lvflftS VM lit MrcnUml. inor.ll ia Je tarter- «i toaij<HniM«n<lcn een aanzienlijke verhoging der lasten. Het adres der Ver, van Grondeigenaren wordt hierna voor kennisgeving aangeno men. Zonder discussie passeerden de hamer de alg. verslagen be treffende de presentiegelden en reis- en verblijfkosten van Ged. Staten en het nemen van een nieuw besluit: de wijziging van de verordening van de re geling der bezoldiging van ambtenaren in dienst der pro vincie. de vaststelling van de beplantingsverordening: de bij drage voor de insectenbestrij- ding. en de bestrijding der iepziekte. Uitvoerig werd door de heer A. C. de Baare (P.v.d.A.) ge pleit voor krachtige steun aan ae kinderuitzending naar va- cantiekolonies en vacantieoor- den. Over een voorstel van de heer de Baare om dc limiet van 3500 te schrappen staak ten echter de stemmen (16 16). In de volgende zitting komt de Kwestie opnieuw aan de orde. Bjj de behandeling van het alg. verslag over het voor stel van Ged. Staten betreffen de het teeltverbod van stek- bieten, kroten en wintergerst, deelde de voorzitter mede. dat een nader rapport is binnen gekomen. hetwelk G. S. aan leiding geeft dit voorstel in nadere overweging te nemen. Het voorstel van G. S om hen te machtigen tot het op nemen van kasgeld tot een bedrag van 6 millloen lokte geen discussie uit. Alg. beschouwingen over Je begroting 1948. De heer \V. I'. E. baron cl. Feite (C.H.) opende de al gemene beschouwingen over de begrotingen voor 1048, Spr. juicht het rapport der Commissie-Oud toe, omdat daardoor provincie en gemeen ten weer zelfstandiger en ver- .ntwoordelijker worden. Uit dit rapport blijkt echter te vens. dat het bestuur van Zee land kostbaar is. Dit heeft de commissie-Oud er -toe ge bracht, de wateropperv lalde mee te tellen en voor te stel len, Zeeland een extra bijdra ge toe te kennen van 75Q.0UU. jesondanks blijkt de financi ële toestand moeilijk door lig ging en samenstelling der pro vincie. In Zeeland moet daar om de rijksuitkering grotei zijn, willen we nog met voort durend leven op ue grens der noodlijdendheld. Vroeger was Zeeland en Holland één, Zeeuw se helden verdedigden Holland. Het is daarom met meer dan billijk, dat Holland Zeeland helpt. Bij de wet op de rege ling der oorlogsschulden, moet Zeeland extra bedacht worden en bovendien moet Zeeland nog een extra uitke ring hebben. Spr. vraagt: Wat doen Ged. Staten? Spr. is niet tevreden met de mededeling in het alg. verslag, dat G S. diligent zijn. Wat wil men daadwerkelijk doen. om Nederland te door dringen van de nood van Zee land? Spr. vraagt verder, hoe het staat met de terugkeer van de Stoomv. Mij. „Zeeland" en met de inpolderingen? Er is haast bij. want de gronden worden in Sloe en Braakman slechter, naarmate men lan ter wacht. Hoe staat het met iet land van Saeftinge? Hoe staat het met de vliegvelden? Met de haven van Breskens? In deze plaats wil zich indus trie vestigen, mits er een bin nenhaven komt Spr. wijst verder op de nood van dc walcherse boeren. De boeren krijgen zeer weinig vergoed van hun opbrengst- nadeel. Voorschotten worden nief meer uitgekeerd. Op deze wtjze verarmt Walcheren. Men moet de boer helpen. Het veer Anna Jacobapoi- derZijpe dient verbeterd te worden. Dit is een veer tussen twee rijkswegen. Kan dit niet gratis worden? Industrialisatie van Zeeland zou spr. toejuichen, evenals verbetering van do drinkwater voorziening. De gasvoorziening laat te wensen over. Hoe staat het met de onderhande lingen met België dienaan gaande? Spr. aanvaardt ten slotte met spijt, dat er mo menteel nog geen brug voor Noord-Beveland kan komen, maar hoopt op hetere tijden. REDE L. F. VAN OORSCHOT- De heer L. I'. van Oorschot (P.v.d.A.) is al evenmin be vredigd door dc resultaten van dc commissie-Oud voor Zee land. Het ls te weinig. Het verzQrging8peil blijft op cultu reel en sociaal terrein te laag en cr is geen kans om hierin verbetering tc brengen. Toch moeten wy gelijk komen met de andere provincies. Water staat, verkeer en vervoer eisen 88 algemeen bestuur 17 van de beschikbare geiden. Nergens 1b dit zo. De regering moet gewezen worden op deze uitzonderlijke positie van Zee land. Kunnen G. S. niet aan dringen op overneming door wering in Zeeland? Eerst dan kunnen wij het sociale en cul turele peil opvoeren. Geeft het Rijk ons geen extra hulp, dan blijft Zeeland noodlijdend en is er geen uit komst. Zeeland is voor Nederland van grote betekenis. Alleen in 1946 leverde West Zeeuwsch Vlaanderen 1*.500 ton tarwe, 50.000 ton aardappelen, 4900 ton erwten en bonen, 12.900 ton suikerbieten etc. De aard appelen van Zeeuwsch Vlaan deren kunnen de 3 Zuidelijke provincies een jaar lang voe den. Moet een gewest met een zo grote betekenis voor onze voedselvoorziening niet gelijk worden gesteld met de andere provincies? Spr. wenscht van G.S. de grootst mogelyke aan drang in die richting. Spr. juicht de inpoldering /an het Sloe toe. maar acht ook Inpoldering van de Braak man op korte termijn nodig. Ten aanzien van de vlieg velden wenst spr. eveneens spoed. Zeeland is le enige pro vincie zonder luchtverbinding. Ook de brug naar Noord-Be veland blijft spr. nodig ach ten. Kunnen, zo lang de brug er niet is, de boten geen kop- 'ading krijgen? Meer concreet zou spr. voorts willen weten, wat de plannen zijn voor het veer Anna Jacobapolder—Zype. Zo nodig moet de bevoorrechte positie van de R.T.M. maai verdwijnen. Voor de wegen in Zeeland is een Dedrag nodig van 18 millloen gulden. Het: zal jaren duren eer onze wegen in orde zijn. Daarom moet het Rijk bijdragen tot de verbetering der tertiaire wegen. Wat de bcstaansmogelijk- neid aangaat, noemt spr. het een gelukkig verschijnsel, dat men de volksontwikkeling wil bevorderen. Het gasbedrijf in Vllssingen levert een telfort op van f 115.100. Spr. vraagt onder de aan dacht der regering te brengen, dat het nodig is de mijngas- leiding door te trekken naai Zeeland. Men moet er zich re kenschap van geven, dat het kapitalen zal kosten om de versleten gasfabriek van Vlis- singen te verbeteren. Spr. dringt verder aan op een nauwkeurige omschrijving van de taak van het Opbouw- orgaan In Zeeland. Zo nodig moet er meer geld voor be schikbaar komen. HET A.R..-STANDPUNT. De heer W. A. Bogende (A. R.) is in het algemeen tevre den over de voorstellen van G S. Spr. is verheugd, dat de commissie-Oud de provincie uit haar noodlh'dendheid heeft verlost. De oprichting van het E.T.l. juicht spr. toe, omdat do mogelijkheden van indus trievestiging nu ernstig zullen worden onderzocht. Het Op- bouw-orgaan zal met tact zijn taak hebben te vervullen. Walcheren verkeert in grotc- nood. Is men daarvan in het Weston wel voldoende door drongen? En van de nood in West Zeeuwsch Vlaanderen en Schouwen en Duiveland? Men telt deze toestanden daar niet zwaar en praat er overheen. Men maakt misbruik van de wetenschap, dat de Zeeuwen niet opstandig zjjn, maar men moet er zich rekenschap van geven, dat wanhoop en wan trouwen zienderogen veld win nen. De veren, de brug voor N - Bcvcland en het Drle-ellanden- plan, de inpoldering, de vlieg velden, hadden ook sprekers aandacht. Spr. betoogde voorts, dat het aantal Zondagsdien sten beperkt moet worden. De heer P. V. M. Vercou- teren (K.V.P.) gaf de wensen weer van de RK. fractie. De voorstellen van de commissie- Oud zijn niet afdoende. Zee land moet extra geholpen. Met belangstelling ziet spr. de gegevens over het voorko men van t.b.c. tegemoet, doch tevens zou hij gegevens wensen over de bestryding ervan. De concessie voor de nootdiensten wil spr. aan Ged. Staten ge ven, evenals de concessie voor het veer Anna Jacobapolder— Ztjpe. Dc inpolderingen acht spr. nog niet voldoende. In het Sloe kan meer ingepol derd worden. De Braakman ls reeds overrijp. Ook Saeftinge is naar voren gébracht. Er kan nog veel gedaan worden. Ged. Staten moeten studie ma ken van de havens in Zeeuwsch Vlaanderen en daarover rap port uitbrengen. Ook deze spreker noemde de oeververdediging een rijkstaak. Dc heer Koddo (St. Ger.) bracht hulde aan het college van Ged. St. voor de wijze, waarop de begroting aan de Staten is aangeboden. De Sta tenleden werden goed inge licht. Spr. brengt verschillen de wensen naar voren, die ook reeds door anderen onder de aandacht werden gebracht. Daarna pleitte hn ervoor, dat Zeeland In de gelegenheid zal worden gesteld om zich met eigen kracht weer op te hef fen tot zijn oude peil. Men moet Zeelands nood begrijpen en het zo nodig extra steunen. Verhoging van het welvaarts peil acht spr. nodig omdat thans reeds werkloosheid dreigt. De vergadering werd onder broken voor de middagpauze. De rechtbank te Zutpben heeft de voormalige gemeente secretaris van Middelburg, mr. M. W. G. vau de V., die gedu- rendo tal van jaren aflossings bedragen van een geldlening, uit het „v. d. Broeckefonds" ten eigen bate had aangewend, veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf met aftrek. Econ. Technologisch Instituut. De Stichting voor de Land bouw in Zeeland heeft in haar Dinsdag jl. te Goes ge houden vergadering als lid in het bestuur van het Econ. Technol. Instituut voor Zee land, aangewezen ir. J. D. Dorst te Goes, secretaris van deze Stichting in Zeeland. Gisteren voor het eerst naar zee geweest. Dinsdag heeft het nieuwe motorvrachtschip voor de Mij. Nederland, de ..Borneo", dat bij de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingpri werd gebouwd en vandaag vertrok voor de tech nische proefvaart en de over. dracht aan de opdrachtgeef ster, een kleine voorlopige oroeftochf gemaakt in de Wie. Ingen. Om 9 uur verliet het fraaie nieuwe schip het dok en om 10 uur ging het naar buiten, waar het kompas ge steld werd en anker en stuur, nroeven genomen werden. In de loop van de middag keerde de ..Borneo" op de rede terug Vanmorgen vroeg begaven zich de eenodigden aan boord voor de officiële proeftocht. H erbii bevinden zich de direc tie van ..De Schelde" en de Mij. Nederland, technici, experts en inspecteurs van beide maat- schanniien alsmede van de N. V. Werkspoor, welke de ma chines leverde, en van tal andere firma's die scheepson. derdelen voor de „Borneo" le verden. Ook waren er ver. schillende andere autoriteiten op scheepvaartgeb ed. Verwacht wordt, dat de ..Borneo" in de loop van de middag te IJmulden zal bin nenlopen. Inwoner van Souburg verdronken. Dinsdagmorgen heeft men het stoffelijk overschot van de 49-jarige J. Schout, die sedert enige dagen vermist werd, uit de „leiding" nabij zijn woon plaats Souburg opgehaald. S. bleek door verdrinking- om het leven te zijn gekomen. Aan genomen mag worden, dat hij. door de duisternis misleid, te water is geraakt. De overledene weduw naar was sindg enkele jaren agent van de Provinciale Zeeuwse Courant. AFSCHEID JHR. IR. J. DE RANITZ. In verband met het vertrek van jhr. ir. J. de Ranitz. die eervol ontslag kreeg- al» direc teur van de Prov. Directie van de wederopbouw en volkshuis vesting, zal op 20 Jan. a.s. des middags tussen 14.30 en 16.30 n Huize ..De Sprenk" te Mid delburg gelegenheid bestaan afscheid van hem te nemen. Voor hun collega's. Op initiatief van enkele vak werklieden van de Technische Dienst der P.T.T. is met me dewerking van de Directie en het gemeenschappelijk perso neel van het telefóondistrict Breda een bedrag van ruim 250 bijeengebracht bestemd voor 17 personeelsleden van deze Dienst, die zich als sol daat in Ned. Indië bevinden. Aan ieder van „de heren ze ventien", werd behalve een Kerst- en Nieuwjaarsgroet, een pakket met nuttige en practi- sche geschenken toegezonden. .De „Willem Ruys" te Belawan. De „Willem Ruys" ls op zijn eerste uitreis op de rede van Belawan aangekomen. AANGEHOUDEN. Wegens het verhandelen van distribut ebinnen werd zekere J. O. te Scherpenisse. Maandag 22 Dec. 1.1., door de Recherche te Amsterdam aangehouden. De hofprediker, ds J. F. Berkel. zul na de Kerstdagen wegens lichte overspanning het rijk van de 300 km. zee- enige tijd rust moeten nemen. Twee paar klompen. „Burgemeester, kunt u mij. s.v.p. zo spoedig mogelijk. 2 paar klom pen zenden, maat 29 en 30. voor mijn dochtertje Josephlen en haar vriendje John?", dat was de vraag, die de heer J. Nancarrow uit het En gelse, Chacewater in Cornwall dezer dagen schriftelijk aan de bur gemeester van Amster dam stelde. Het dochtertje van de heer Nancarrow zal na melijk met haar vriend je John de hoofdrol spe len. als „Hollands meis je" in een Kerstmis-op voering. In 1940 stak de heer Nancarrow, als lid van het Engelse expeditie- leger, op het Hollandse scnip „Amsterdam" naar Frankrijk over. De „Am sterdam" ls tijdens de in vasie vergaan, maar de naam is hem altijd in het geheugen gebleven. Vandaar nu net verzoek. Burgemeester d'Atlly gaf onmiddellijk op dracht de zaak ter hand te nemen. Twee paar passende klompen wa ren snel gevonden. ..Den Haag" gaf direct de ver eiste „uitvoervergun ning" en per K.L.M. gin gen de klompen naar Engeland. Minister Jonkman is Dins dagmorgen te Batavia aange komen. I-Iij werd begroet door dr. van Mook, de ministers Beel, Neher en Drees en vele autoriteiten. In een kort ge sprek met de pers zelde de minister, dat dc wenselijkheid van overleg ter plaatse en persoonlijk contact de aanlei ding was voor zijn reis. Hij deelde mede, dat zijn bezoek slechts van korte duur zou zjjn. Op de vraag, of hy nog in contact zou treden met le den van de Commissie van Goede Diensten, antwoordde de heer Jonkman, dat hij zulks hoopte. VEILIGHEIDSRAAD. De 30ste December zal de Veiligheidsraad bijeenkomen ter bespreking van het rap- Êort der Commissie van Goeae 'ienBten. BOMAANSLAG TE BATAVIA. Na de bomaanslag van 13 Dec. op het Sluisbrugplein te Batavia op een militaire vrachtauto, vond Maandag avond wederom een dergelijke aanslag plaats, thans voor het gebouw van het Engelse con sulaat-generaal aan de RHs- wtlkstraat, hoek Koningsplein. Hierbij werden twee Ned. sol daten licht gewond. v/lissingen ALGEMENE BOND VAN AMBTENAREN. De groep Gemeenteperso- neel, afd. Vlissingen van de Alg. Bond van Ambtenaren kwam Maandagavond in Ver gadering bijeen, ter bespre king van de door het Gemeen tebestuur voorgestelde nieu we salarisvcrordening. De besprekingen kenmerk ten zich door begrip voor de moeilijke economische posi tie van Nederland. Voornamelijk het afschaf fen van de opbouwtoeiage per 1 Januari 1948 maakte een punt van bespreking uit. De vele aanwezigen werden door voorzitter de heer J. K. Kleisma en secretaris, de heer J. M. van Poelje, op een dui delijke wijze met de stand van zaken op de hoogte ge bracht. VERGADERING PENSIOENBOND. Eén dezer dagen vergader de te Vlissingen de Algemene Militaire Pensioenbond, afd. Vlissingen. In het bestuur werd gekozen de heer A. C. Brasser. Het punt „Voorschot op pensioen" werd door de voorzitter op duidelijke wijze uiteengezet. Tydens de rond vraag werden vele vragen over de nieuwe pensioenrege ling gesteld, die alle op be vredigende wijze werden be antwoord. Voorstellen voor de algemene vergadering 1948 kunnen schriftelijk worden in gediend bij het bestuur. Met de beste wensen voor de komende feestdagen sloot de voorzitter de vergadering. PLUIMVEE-, KONIJNEN EN DUIVENTENTOON - STELLING. De grote kersttentoonstel ling van pluimvee, konijnen en slerduiven, te houden in de „Scheldehal", van Dishoeck- straat te Vlissingen, georgani seerd door de Vlissingse pluim vee- en konynenfokkersvereni- ging, belooft een succes te worden. Uit alle delen van het land zijn inzendingen binnengeko men, o.a. uit Amsterdam, En schede, Zwolle, Limburg enz. Natuurlijk is ook de provincie Zeeland goed vertegenwoor- 3igd. Vooral de prachtige col lectie slerduiven is de moeite waard. De Vlissingse aquarium vereniging tot bescherming digd met een aantal mooie tropische aquariums, terwijl de stand van de Nederlandse vereniging tot beshcerming van dieren, afd. Zeeland-Zuid. er ook mag zijn. In totaal zijn ongeveer 800 dieren ingezon den. Een bezoek aan deze ten toonstelling zal zeer zeker de moeite waard zijn. SALARISSEN GEMEENTEPERSONEEL. De Commissie voor het Ge organiseerd Overleg te Vlis singen „dokterde'1 gisteren avond van 8 uur tot heden nacht half twee over de nieu we salarisverordening voor 't gemeentepersoneel. eeuwse nippen Het afgelopen jaar zyn te Arnemuiden aangevoerd 1.113.215 kg. suikerbieten voor de C. S. M. en voor de Coö peratie Dinteloord 2.950.003 Tot notabelen der Ned. Herv. kerk te Arnemuiden werden gekozen de heren A. v. d. Gruiter Kz. en J. van Belzen Kz„ tot kerkvoogd werd herkozen do heer J. Marteijn. Mej. A. Spykerboer te Souburg, slaagde aan de Ri1ks-Universitelt te Utrecht voor het candidaatsexamen in de theologie. De Mennonieten Vrijwilli gers .hebben voor het aan te schaffen meubilair voor de Ned. Herv. Kerk te Zoutelan- de 1400geschonken. De heer A. Crucq, onder wijzer te Amsterdam, die be noemd was als hoofd der school te Kleverskerke, heeft zijn benoeming niet aangeno men. De heer B. H. Ligteringen te Vlissingen zal op 1 Jan. a.s. 25 laar verbonden zijn als on derwijzer aan de Cr school aldaar. Middelburg E.V.O.-vrachtautopark wordt gecontroleerd. In garage Louisse te Mid delburg werd een demonstra tie gegeven met de eerste keu ringswagen van de algemene Verladers- en Eigen Vervoer ders Organisatie. De sterke veroudering van het vrachtautopark en de on betrouwbaarheid van vele wa gens uit dumps, de geringe aanvoer van nieuw materiaal, de onmogelijkheid om op het juiste ogenblik wagens te ver vangen, dit alles maakte de instelling van een keurings dienst dringend gewenst. Ten behoeve van haar leden heeft de E.V.O. thans een dergelijke dienst in het leven geroepen, teneinde de technische levens duur van het materiaal te ver lengen. Het ligt in de bedoe ling de wagens aan een perio dieke controle te onderwerpen. De eerste keurings wagen, welke thans gereed is, is van de modernste Amerikaanse apparaten voorzien. Met deze instrumenten worden alle on derdelen van de te behandelen auto gecontroleerd en gebre ken onmiddellijk opgespoord. Met behulp van meters kan worden nagegaan of de veren in orde zijn, of alle kleppen goed Sluiten, etc. In ruim twee uur kan de gehele wagen aan een grondig onderzoek worden onderworpen. Men stelt zich voor, de keuringen vier maal per jaar te doen plaats vinden, uitsluitend voor leden van de E.V.O. S. raison van 20 per keuring. Deze ge schiedt uitsluitend door teza- ke kundige specialisten en zal niet alleen de verkeersveilig heid van de wagen bevorderen doch ook de intensivering van het onderhoud van bestel- en vrachtauto's stimuleren. WALCHETtENSE MELTvFEDERATIE EN VAKGROEP. Dinsdagmiddag werd in het Schuttershof te Middelburg een algemene ledenvergadering rchoud^ri van de Walcherense Melkfederatie onder voorzitter schap van de heer C. Zwager man. Deze deed jn een lezing een aanval op de vakgroep, die, zo_ als hij zeide. de Federatie thans naar het leven staat en op un. faire wijze concurreert. Hij gaf de leden der Federa tie de raad voorlopig geen con tributie te betalen. Op deze rede komen wij nog uitvoeriger te rug. Nieuw- en Sl Joosland RAADSVERGADERING. De raad der gemeente Nw. en St. Joosland hoopt in open bare vergadering bijeen te ko men op Maandagmiddag 29 December a.s. Onder meer zal worden behandeld een brief van Bedrijfshoreca inzake ver makelijkheidsbelasting: een voorstel van B. en W. om me dewerking te verlenen aan de lagere landbouwschool van de Z.L.M.; bespreking riolerings- en stratenplan en mededelin gen inzake woningwetbouw. Veere DECLAMATIE-AVOND. Zaterdagavond hield de be kende declamator Jac. van Elsficker voor de leden van de heren-sociëteit „Belvedère" te Veere een voordrachtavond. O.a. werden voorgedragen „De kellner Iwan Schmeljow" en „Dc uitvreter" uit Nescio. Het stuk ..De uitvreter" speelt zich af in het vroegere Veere en voor vele Veerenaren werden er bekende figuren in ge noemd. Oostkapelle VERGADERING Z.L.M. Kon. Mij. De Melomanen. Voor de opvoeringen op Za terdag 27 en Zondagmiddag 28 December van „Meisjes lyceum" en „Het deftige dorp" welke door de Kon. Mij Da Melomanen uit Gent te Mid delburg in het Schuttershof worden gegeven, bestaat in Vlaanderen zeer grote belang stelling. Maandag jl. zond Ra dio Gent een vraaggesprek met de voorzitter der afdeling Oost-Vlaanderen van het ver bond der Vlaamse Toneelkrin gen in België, de heer de Frenne, uit over deze opvoe ringen. Duidelyk bleek, dat men in België deze voorstel lingen van grote betekenis acht voor de culturele betrek kingen tussen beide landen en de samenwerking tussen Zuid en Noord. Bizon- dere instemming vond het, dat de opbrengst van deze beide voorstellingen ten goede zal komen van het klokken- fonds Stadhuis Middelburg. Daarbij werd eraan herinnerd, dat het stadhuis te Middel burg gebouwd werd door de Vlaamse bouwmeester Anton Keldermans. Interessant was nog, dat de Belgen streven naar Interna tionale Toneeliefhebbers Con gressen, waaraan zou kunnen worden deelgenomen door Ne derland, België, Engeland en Scandinavië, Voorzitter Polder Walcheren. Bij Koninklijk besluit is be noemd tot voorzitter van de Polder Walcheren, mr. dr. R. W. Graaf van Lijnden te Oost kapelle. Biggekerke VERGADERING Z.L.M. Onlangs kwam de afd. Big gekerke van de Z.L.M. onder leiding van haar voorzitter de heer A. de Voogd in vergade ring bijeen. Na het huishoudelijk gedeel te. voerde ir. Toxapeus, In specteur Rijksdienst voor Landbouwherstel het woord. Spreker lichtte verschillende regelingen nader toe. Met de definitieve schadeafrekenïng zal. indien mogelijk, in Jan. 1948 worden begonnen. Het ligt in de bedoeling de drin gende gevallen eerst af te han delen, Het kan echter wel twee jaar duren eer alle 14.000 schadegevallen zijn uitbetaald. Nadat vele vragen beant woord waren werd de verga dering gesloten. Westkapelle SERENADE. Zaterdag bracht de muziek vereniging O.K.K. te Westka pelle een serenade aan haar burgemeester, jhr. A. F. C. de Casembroot, ter gelegenheid van zijn benoeming tot Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland. EERSTE NIEUWE WINKELPAND. Eén dezer dagen werd te Westkapelle 't eerste nieuw gebouwde winkelpand geo pend. Onlangs hield de afd. Oost kapelle der Z.L.M. in 't café „de Vriendschap" onder voor zitterschap van de heer Z. Maljaars haar alg. vergade ring. Als bestuursleden werden herkozen de heren Z. Maljaars en K. Poppe Jz. Als afgevaar digden naar de algemene ver gadering der Z.L.M. werden herkozen de heren W. N. van Liere en J. Maljaars Jzn. Na een vlotte afwerking der agen da werd het woord gegeven aan de heer Bruininga uit Goes, die vertelde van zyn rei zen in Frankryk. Na deze interessante lezing ULO-1 sloot de voorzitter de verga dering. Kerknieuws EVANG. LUTH. KERK. Bedankt voor Middelburg-*- Vlissingen (vac. C. F. Nolte? J. H. Smit Duyzentkunst te Leiden. GEREF. GEM. Beroepen te Aagtekerke G. H. Kersten te Rotterdam. (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling.) helpen bij demeeste pijnen ■m Doos 6 cachets SOet. 1H9 Nagekomen advertentie Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed, door een noodlottig ongeval, onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader JOZIAS SCHOUT, Weduwnaar van TANNETJE CORNELIA MARIJS, in de leeftijd van 49 jaar. Goes: D. FOOIS—SCHOUT. C. FOOIS en Kinderen. Souburg, 21 Dec. 1947. Braamstraat 47.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2