PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jhr. Quarles van Ufford's afscheid van de Staten Van Jalta tot Londen BILT We gaan volgend jaar weer naar Zwitserland Treffende toespraken van de Commissaris en Statenlid Kodde 190e Jaargang - No.303 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa F van de Velde Jr Dit olad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 24 Dec. '47 ABONNEMENTSPRIJS. 25 ct per week: l 3.20 per kwartaal: franco per post t 3.45 Der kwartaal Losse nummerF 6 ct ADVERTENTIEPRIJS: 12 Ct per mm. minimum p advertentie I 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60. tel 10 en 51 Mlddelhurg Londense Kaal 29 el 2077 en 2924 Goes L Vorststr 55. tel 2475 (bgg .228) Oostburg Gratamastr 3. tel 102 lemeuzen brouwertjstr 2 Postrek nr 359300 PZC Middelburg. KERSTFEEST 1947. Er valt ditmaal weinig te be speuren van de glanzende stil te. de weldadige rust, de bijna bovenaardse vrede, die soms aan het Kerstfeest eigen kan zijn. Kerststemming? Er is bitter weinig van te bemerken geweest. De zorgen stijgen zienderogen. Eindelijk wordt ook het Nederlandse volk zich bewust van de beperkingen, die het zich in zeer nabije toe komst op zal moeten leggen. De ogen, die al te lang geslo ten zijn geweest, gaan open, de schellen vallen weg. Men bezint zich sterker dan tot dusver op wat er verkeerd is in ons maatschappelijk leven en gaat aan schandalen niet lan ger met 'n vergoelijkend schou derophalen voorbij. Het licht vaardig optimisme, dat na de bevrijding Nederland spoor slags terug zou keren naar zijn hooggeroemde welvaart van weleer, heeft plaats ge maakt voor bitterheid en zorg nopens de toekomst. En dat heeft voor velen een Kerst stemming onmogelijk gemaakt. Nu we echter aan de voor avond staan van dit feest van vrede, is het ogenblik daar om er ons tenminste een enkel ogenblik rekenschap van te geven, dat de wereld, waarin wij leven een verdwaasde, een bezeten wereld is, die wij zelf zo gemaakt hebben en dat het de schuld der mensheid zelve is, als er thans geen vrede op aarde is fën geen welbehagen in de mensen, maar slechts strijd en verbittering. Èn nu moge het waar zijn. dat de enkeling daartegen weinig kan ondernemen en dat het voorbeeld van degene die leeft uit een Christelijke over tuiging en levensopvatting, die tracht een voorbeeld te zijn voor zijn medemensen, helaas slechts zelden navolging vindt, dit doet toch niets af aan de juistheid van de stelling, dat als de mensen stuk voor stuk zich eens wat minder bekom merden om hetgeen hun mede mensen doen en er zich wat meer op toelegden zich men sen van goeden wille te tonen en het voorbeeld te volgen van Hem, die vrede en verlossing heeft gepredikt, het er in de wereld vermoedelijk toch wel hoopgevender uit zou zien, dan op dit. ogenblik. Het feest der geboorte van Christus is een feest van vrede .en verzoening, een feest, dat de beste elementen in het men selijke hart althans voor en kele dagen tot bizondere gel ding brengt. Als het goed was, moest het ganse jaar dit goede overheer sen. Maar de mens is nu een maal zwak en goede voorne mens hebben helaas gewoonlijk een korte levensduur. Laat ons daarom hopen, dat althans deze keer de nawer king van het Kerstfeest groter zal zijn dan anders. Dat de Christelijke levensbeschouwing tot tastbaarder resultaten zal voeren, dan in het afgelopen jaar het geval was Als ieder van ons zich op dit Kerstfeest voorneemt in 1948 een beter mens te zijn dan in 1947, een beter volgeling van Christus, dan zal wellicht de wereld daardoor niet veel veranderen Wel echter zal hij. die naar Christus voorbeeld geleefd en gewerkt heeft, zich minder be nauwd voelen door de proble men, die hem omringen, min der geërgerd door de bezeten wereld, waarin hij zijn leven moet leven, meer gesterkt door Gods woord en beter opgewas sen tegen de zware eisen, die onze tijd hem stelt. Woorden zijn mooi, maar da den spreken beter. Panama weigert bases aan V.S. Parlement verwerpt accourd De nationale vergadering van Panama heeft de overeen komst, die eerder in deze maand met de V.S. werd ge sloten en betrekking had op de verpachting van dertien bases voor de verdediging van het Panama-kanaal, verworpen. Studenten gaven door het houden van optochten uiting aan hun instemmug met het resultaat der stemming. Het besluit van de nationale vergadering om de ratificatie van de overeenkomst te weige ren werd genomen enkele uren nadat bekend was geworden, dat de minister van buitenland, se zaken, Florencio Arosemena, was afgetreden, omdat zijn partij tegen de overeenkomst gekant was. Het besluit werd met algemene stemmen ge nomen. Jules Moch verwacht Kominform-offensief. Jules Moch, de nieuwe ener gieke minister van binnenland se zaken in Frankrijk, uitte in een exclusief interview met United Press de beschuldiging, dat de recente „bloedige rel- leties" in Frankrijk en Italië deel uitmaakten van een „ge coördineerd offensief", op touw gezet door de Komin- form Hij voorspelde zelfs dat nog ernstiger communistische a?n vallen op West-Euj^pese regeringen in het vroege Mor* jaar te verwachten He! Wereldgebeuren Raad van Ministers practisch ontbonden. Oude diplomatie in ere hersteld In de Herald Tribune heeft Walter L'ppmann een probleem aangesneden, waaraan sinds het mislukken van de minister, conferentie in Londen nog wei- nig'aandacht is gewijd: wat zal er gebeuren met de Raad van Ministers De geschiedenis van deze Raad begint in Februari 1945. Church 11, Roosevelt en Stalin, in Jalta bijeen, zeiden toen in een gezamenlijke verklaring „Gedurende de gehele conferen tie zijn de ministers van bui tenlandse zaken pti hun advi seurs dagelijks apart bijeenge komen. Deze bijeenkomsten zijn van veel waarde gebleken en daarom Is besloten van tijd tot tijd, waarschijnlijk om de drie of vier maanden, een ont- moetng tussen de ministers der Grote Drie te organiseren". In Potsdam werd dat op voorstel van Byrnes nader uit gewerkt. De drie staatshoof den. die in Jalta nog zelf alle beslissingen namen en tegen stellingen bespraken, lieten bet werk verder aan hun min sters over. Roosevelt was dood en Truman kon en wilde niet zijn voetsporen volgen. Churchill was verslagen en Attlee werd te veel in beslag genomen door binnenlandse problemen. Sta- lins gezondheid liet geen ver moeiende conferentie meer toe. Zo 'werd de Raad van mi nisters,, oorspronkelijk be doeld als ondergeschikt aan „de Raad van Staatshoofden" belast met het voorbereiden en optreden van de vredesver dragen. De volledige Verant woordelijkheid kregen de mi nisters natuurlijk niet. Want m nistres zfin tenslotte slechts ten dele bevoegd tot het nemer van zelfstandige beslissingen Geen van de leden van de Raad, uitgezonderd Molotov, had veel diplomatieke erva ring. En om de zaak erger te maken geschiedden vrijwel alle besprek:ngen in vollediee opén Prinses Anne van Bourbon- Parma kuste op het station te Lausanne Konin<r Michael van Roemenië vaarwel baarheid. Elke suggestie, elke opmerking, elke intonatie van de stem, werd onmiddellijk per radio uitgezonden en In duizen. den kranten opgenomen. Dat had zijn goede zijde, maar ook zijn grote nadelen. Eén daarvan was. daj- veel gezegd werd voor propagan- da-doelemden. Hoe kan men onderhandelen als elke conces. se door de wereldpers tot een nederlaag voor de ene en een overwinning voor de andere partij wordt bestempeld. Hoe groter de publiciteit, hoe meer de prestige-kwestie een rol speelt. Het systeem van persoonlijke ontmoetingen tussen de minis ters is in Londen In elkaar ee. zakt; nieuwe ontmoetingen zijn niet meer te verwachten. Er zullen nu andere diplomatieke kanalen gevonden moeten vor dert om nog verder te onder- handelen. Men zal weer zü" toevlucht moeten nemen tot de oude methoden tot het irtwisselen van schriftelijke nota's, aangevuld met bespre kingen tu,?sen de ambassa deurs en het uitzenden van snpcale boodschappers. Of dat systeem meer succes zal hebben staat te bezien maar het is in elk geval beter dan een algeheel afbreken der betrekkingen tussen Rusland en het Westen. De krant op Kerstmis. In verband met de feestdagen zal de „Pro vinciale Zeeuwse Cou rant" pas op Maandag 29 December weer uit komen. Ten einde ook onze re dactieleden in de gele genheid te stellen Kerst mis in de familiekring door te brengen, zullen wij van bijeenKomsten op deze dagen, Kerstfeest- vieringen e.d. geen ver slagen maken. Wanneer verenigingsbesturen e.d. ons korte verslagjes toezenden, zullen wij de ze gaarne opnemen. Alle kantoren van de P.Z.C. zijn ook op Za terdag 27 December a.s. gesloten. NIEUWE BONNEN Brood: 079 Alg. 2000 gr.; 074 Res. 800 gr.; 078 Res. 400 gr-; 579 Alg. 800 gr.; 574 Res. 400 gr., (alle geldig t.m. 3 Jan.). Tabaksartikelen: Tabak U 01 en Tabak U 03 2 rantsoenen tabak of sigaretten (geldig t. m. 10 Jan.). Prijsverlagingen. De regering heeft voor ver schillende artikelen prijsver lagingen bekend gemaakt, o.m. voor waspoeder, bleekwater, schoensmeer, eau de cologne, azijnzuur, insectenbestrijdings middplen, beendermeel, vis- Ijjm, insuline, asperine, aceto salieyltabletten, electrische ge- '«id'no-pn fi»»tshanrlen. Francs voor zieken en toeristen. De Zwitserse gering heeft in de afgelopen jaren reeds enige malen aandrang uitge oefend op de Ned. regering, om, ten behoeve van de Zwit serse hotelindustrie, officieel de mogelijkheid van toerisme naar dat land te heropenen. Van Nederlandse zijde is daarop steeds verklaard, da« net niet verantwoord zou zjjn een deel der schaarse deviezen /oor toerisme te bestemmen. De Zwitserse regering heelt .ort gateden in het kader van te Bern gevoerde handels politieke besprekingen, hel .oensme opnieuw ter tafel ge n-acht. Het bleek voor Nederlanu -enslotte mogelijk aantrekke jke handelspolitieke tegen irestaties te verwerven in ruii voor de beschikbua. eiiin- van een dev; -gen >or het toeristenverkeer. De regeling ei: overeenstemming is bereikt geldt voorloog voor het eer ste kwartaal van 1948. In he' oegin van het nieuwe jaar zul ten over een langduriger rege- ing besprekingen worden ge- 'oerd. Van het overeengekomen .wartaal contingent van 2 mil joen Zw. frs. komt in de •erste plaats een deel ter oe schikking van de afdeling Volksgezondheid van het mi nisterie van sociale zaken, waardoor aan alle redelijki verlangens ten behoeve var zieken zal kunnen worden vol daan. Het resterende wordt verdeeiu voor individuele en groepsrei zen. Per persoon zal ten hoog ste 400 Zw. frs. worden toege wezen, met 'lien verstande, dai per dag over niet meer dan 40 Zw. frs. mag worden beschikt. Ten einde het beschikbare Dedrag aan zoveel mogelijk toeristen ten goede te doen ko men, is op het populair karak ter der reizen sterk de nadruk •velegd. Ind en het aantal aan vragen het beschikbare bedrag overtreft, zal de volgorde van „oewijzing door loting worden jepaald. AANVRAGEN indien een verblijf in Zwit seriand voor herstel van ge rondheid gewenst is, moet de aan ragp rpfh' gericht aan het depart, van i'Oiale zaken. afd. volks-; londhe-d. onder overleggirv v* n een medisch rapport Aanvragen voor het verkrr gen van een vergunning to' aankoop van Zwitserse franco loor hen, die zich als toerisi naar Zwitserland willen bege ven. noeten zo sooerii" moge ijk worden ingediend bij de iOVïP7'>"'--ken of bij de er kende re'sbureaux, waar alle 'erdere inlichtingen kunnen ■•n-SnTi ^prkortrp-p Beulen van Auschwitz veroordeeld. 23 Beulen van het voormalig concentratiekamp Auschwitz ander wie de directrice van he- vrouwenkamp. Mara Mandl. zijn door het Poolse hoge ge '•echtshof te Krakau ter dood veroordeeld. KORTE PREDICAT1E VREDE OP AARDE! Kinderen kunnen het zingen. Hun heldere stemmen zullen weer klinken op het Kerst feest, zoais dat ieder jaar het geval is. Maar. dat zijn dan ook kinderen die nog met be seffen wat er op aarde ge beurt Huiveren wij ouderen niet als wij dit lied op de lippen nemen, tenzij wij het gedach teloos doen Hoe menigeen hunkert om te gaan naar een ander land van de wereld, waar hij veiliger meent te zijn tegen de gevaren van een toe komstige oorlog! Vrede op aarde? Het lijkt ons zo ver, zo onwezenlijk, zo onmogelijk. We zijn met het Kerstfeest verle gen in deze tijd en gaan er daarom maar iets van maken wat met deze dag als Chr. feestdag ilets te maken heeft. Velen gaan nu dit woord vervluchtigen tot een vrede in het gemoed. Rust kan er in derdaad jijn te midden van woedende golven. Doch dan hebben we gedaan alsof de aarde er niet bij betrokken Is en die overgelaten aan de de monische machten, terwijl de engelen ook de aarde in Gods heilswerk hebben begrepen. „De zang der engelen wiJ letterlijk genomen en geloofd zijn". Wij moeten echter niet aan vrede denken als God niet geëerd wordt Het eerste deel van het engelen-lied is niet los te msken van het tweede. God zendt Zijn heme'hoden niet op de aarde omdat wü mensen het zo goed maken en reeds een heel eind op de weg van vrede gevorderd zijn. maar omdat Christus geboren is. Hii heeft aan God de eer hergeven die mensen Hem altijd weer ontroven. Het gaat hier niet om een vrede buiten Christus om. Waar een zondig mens voor dit Kind van Bethlehem als zijn Koning buigt, daar wordt het goddelijk welbehagen open baar en daar wordt hier op aarde een begir van vrede ge maakt. Als wij voor de aarde nog vrpde verwachten, doen wij dat niet van mensen, maar van Christus alleen. O, Vredevorst Grj kunt gebieden, de vreed' op aard pn in mijn ziel. H. MinHer vlees en toch niet meer kaas! Toen eindp September een aantal rantsoenen verlaagd moest worden, werd ook het 'raasrantsopn gehalveerd. Aan- '0^en door het grote aanbod van slachtvee de hoeveelheid vlees, die per week kon wor den toegewezen, een belangrii- '-e striging vertoonde, woog deze veria o-ing niet al te zwaar zo deel* ons het mi nisterie van landbouw, vsse- rij voedselvoorziening me de. Bovendien werd in het voor- itzicht gesteld, dat wanneer de aanvoer van vlees zou afne men en uitslirtend weer het normale ba sis-rantsoen zou worden verstrekt, het kaas -antsour» vprhetp>"d zou worde^ •"*aze week is voor het eerst edert maanden her vleesrant men niet hoger dan 't vroege re bas:s rantsoen van 200 gram oer week. De melkpos tie is achter dermate ongunstig, dat het voorgenomen herstel var het kaasrantsoen voorlopig -•nat urm-doin+arpsteld. LAATSTE NIEUWS Plan van Commissie van Drie. Tot uitvoering van „staakt het vuren". De Commissie van Goede Diensten heeft haar plan om de resolutie „staakt het vu ren" ogenblikkelijk effectief te maken vrijgegeven. Dit plan bestaat uit tien punten. Ten eerste moet elke partij aan de Commissie voor Goede Dien sten een kaart ter beschik king stellen, waarop is aange tekend, wat volgens elke par tij „gedemilitariseerde zones" moeten zijn. Ten tweede moe ten argumenten voor de defi nitie van deze zönes naar vo ren worden gebracht. Ten derde moeten bij deze argu menten begrepen zijn: a. de militaire posities op 4 Augustus. b. De verzorging der bevolking, c. Een opgave van de administratieve gebie den, zoals deze waren van 4 Augustus tot 20 November in de omgeving van de voorge stelde gedemilitariseerde zö nes. Onrust in Djocja Blijkens een mededeling van radio Djocja is voor de stad Djocja een uitgaansver bod afgekondigd van des nachts 12 uur tot des mor gens 5 uur. Het werk-comité van het Knip drong bij de republi keinse regering er op aan een werkelijk nationale defensie te scheppen. De TnitotfsHHiitfe. VOORTAAN KEUZE TUSSEN GROTE EN KLEINE WAGENS. Naar wij vernemen komt er met ingang van 1 Januari aanstaande een belangrijke verandering in de distributie van auto's. Wel zullen zoals vroeger de wagens worden toegewezen door de Verkeers- insDectie, maar de gegadigden zullen zich kunnen opgeven voor een grote of een kleine wagen en daarna, voor zover de mogelijkheid bestaat, vrij zijn in de keuze van het merk. Naar wij vernemen ligt de grens tussen een „grote" en een „kleine" auto bij 2,4 L. cylinderinhoud. Tot dusver moesten, zoals bekend, de gegadigden voor een auto meestentijds genoe gen nemen met de merken, die er binnenkwamen, terwijl er geen mogelijkheid bestond om te kiezen tussen een grote Ontslag van 150.000 Franse ambtenaren. De Franse regering heeft Dinsdagavond, in verband met de behandeling van haar plan „tot redding van de franc" door de nationale vergadering er in toegestemd honderd vijf tig duizend regerings-ambte- naren te ontslaan liet voor stel kwam van Rene Pleven, die minister van financiën onder de Gaulle was. De maatregel tot het ont slaan van 150.000 ambtenaren werd bij amendement voorge steld en door de nat. vergade ring aanvaard met 415 tegen 183 stemmen. Aan het einde van de ver gadering van de Provinciale Staten heeft Dinsdagmiddag de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, afscheid genomen van de le den der Staten en het woord gericht tot de bevolking van Zeeland. Jhr. Quarles van Ufford zeide, dat het hem zeer veel leed deed, het ambt, dat hjj bijna 27 jaren, met slechts een korte onderbre- Idng als gevolg van de hem door de bezetter opge legde ballingschap, vervuld had, neer te moeten leg gen. Toch voeren thans op rechte ontroering en dank baarheid de boventoon, eer biedige en innige dankbaar heid jegens God, die, zo zei- de spr., steeds zijn bron van licht en kracht is geweest. Als ik niet geloofd had op mijn wegen Zijn steun te zullen ontmoeten, waar zou mijn durf, mjjn moed, mijn trouw geweest zijn? Spr. zeide dankbaar te z(jn voor deze steun: God schenke mjj zijn genade voor mijn tekortkomingen. Dank bracht spreker aan H.M. de Koningin voor het in hem gestelde vertrouwen, dank aan de Zeeuwse bevol king voor alle sympathie en hartelijke vriendschap. „Als vreemdeling kwam ik naar hier. maar spoedig had ik al ler waarachtig vertrouwen ge wonnen. dat mij in staat stel de mij met liefde te geven aan mqn mooie taak". Met vreug de zeide spr. steeds te hebben geconstateerd, dat boven alles wat materieel was steeds aan de Christelijke levensbeginse len de allergrootste waarde werd toegekend. Het is mij 'n voorrecht geweest, te hebben mogen werken temidden van een bevolking, die de majes teit van God erkende Durf Christen te z\jn las spr. dezer dagen ergens en diep hebben spr. deze woorden getroffen. Hij zou hen willen voorhouden aan de gehele bevolking en bovenal aan de Zeeuwse jeugd in deze moeilijke tijden. Spr. dankte allen met wie hij heeft samengewerkt. Het leiden van de vergaderingen der Prov. Staten was gemak kelijk, omdat er steeds een voortreffelijke geest heerste. Dank bracht spr. aan de ge meente-, polder- en water schapsbesturen, aan alle amb tenaren van rijk, provincie en gemeenten, maar bovenal toch aan die der provincie. „Ik ben er trots op de chef te zjjn ge weest van zulk een voor beeldig ambtenarencorps, zeide spr. Jhr. Quarles van Ufford schil derde de veranderingen die zich in zijn ambtsperiode in Zeeland hebben voltrokken. De verbetering der veerdiensten, de totstandkoming van de luchtvaartverbinding Vlissin- fen-Haamstede-Rotterdam, de rug over de Eendracht, de verbetering der zeeweringen en waterschappen, deelectrici- teitsvoorziening, de totstand koming en ontwikkeling van de P.Z.E.M., voor welk lichaam spreker de grootste waardering zeide te hebben, de drinkwatervoorziening voor de gehele provincie met uit zondering slechts van Noord- Beveland. terwijl toch in 1921 alleen Middelburg, Souburg en Vlissingen waterleiding had den. Zeeland is ten achter op cultureel, sociaal en hygië nisch opzicht, maar veel is er niettemin tot stand gebracht ook op dit terrein. Ten slotte deed de provincie veel voor de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer. De laatste jaren is allerwe- ge de wederopbouw begonnen. Wie terugdenkt aan Novem ber 1944 zal moeten toegeven, dat er veel bereikt is, maar toch is er nog veel te weinig bereikt. De woningtoestanden zijn onvoldoende, er heerst overal materiële zorg, de nood der boeren, die nog altijd op definitieve schaderegeling wachten, is tot de lippen ge stegen. Het blijft de taak van het provinciaal bestuur de landsregering te overtuigen van de noodzaak om Zeeland in staat to stellen de oorlogs schade ongedaan te maken. Eens was Zeeland een der schoonste parelen aan de kroon van H.M. de Koningin. Het doet spreker leed deze parel niet ongeschon den te kunnen overdragen aan zjjn opvolger, maar spr. zeide te hopen, dat onder z\jn ener gieke leiding Zeeland weldra weer een ereplaats zal kunnen innemen in de rij der Neder landse provincies. Jhr. Quarles van Ufford be sloot met te zeggen, dat de jaren in Zeeland voor hem en zijn gezin zeer. zeer gelukkige jaren zijn geweest en met toe wensen van en rijk gezegend Kerstfeest en een gelukkig en voorspoedig Nieuwiaar aan de Statenleden. Moge het Licht, dat met Kerstmis neerdaalt over de mensen, in onze pro vincie blijven schijnen en de weg wijzen naar toekomstig geluk en welvaart. Leve H.M. de Kortingin! Leve het Vader land! Leve Zeeland! TOESPRAAK D. KODDE. Namens Provinciale Staten sprak hierna als oudste lid de heer D. Kodde de scheidende Commissaris toe. Alles heeft zijn van God be stemde tijd. zegt le Prediker, zo ving spr. aan en thans is het de tijd, waarop wjj af scheid moeten nemen. Dit scheiden valt zwaar, vervolg de hij. want wjj scheiden van een iemand, die zeer veel deed voor dit gewest, een man met grote gaven van hoofd en hart, die zich geheel gaf, de werkzaamste magistraat van Zeeland genoemd werd, steeds de grote lijnen in het oog hield en een lichtend voor beeld voor anderen was in plichtsbetrachting en getrouw heid. God heeft zijn hulp u niet onthouden. Hartelijk dank voor alles, wat ge voor Zee land deed, voor de manier waarop ge in tflden van bit terheid steun en sterkte hebt gegeven. Spr. wenste jhr. Quarles van Ufford een gelukige levens avond toe met de mogelijkheid als oud-Commissaris nog veel voor Zeeland te doen. Moge Gods steun u steeds nabij blij ven en schenke Hij u zijn vre de, moge zijn lichtende licht u leiden op al uw wegen! Na deze beide ontroerende toespraken, die onder diepe stilte beluisterd werden, bood Je heer Kodde de Commissa ris als huldeblijk ier Staten leden een grote bloemenmand aan. Zeventienurig debat in Frans parlement. Na een bijeenkomst van ze ventien uur heeft de Franse nationale vergadering het de bat over artikel zeven van de „anti-inflatie-wet" onderbro ken. Tot dusver zijn slechts twee artikelen met een geringe meerderheid van stemmen aan genomen: Het zijn de artikelen twee en drie. Artikel één, dat de categorieën, waarvoor de belasting geldt, moet vaststel len, is voorlopig ter zijde ge steld. Artikel twee bepaalt de maatstaven voor winsten in handel en industrie. Artikel drie bepaalt de maatstaven voor de boeren. Verklaring van Jacob Kaiser. Op het hoofdkwartier van zjjn partij ln de Sowjet sector van Berlijn heeft de onlangs „afgezette" leider van de Duit. se Christelijke Democratische Unie, Jakob Kaiser, verklaard, dat hij en de andere voorzitter der C.D.U., dr. Lemmer, „door de interventie en de obstructie van het Sowjet-Russische mill, taire bestuur" niet langer in staat waren hun taak en ver antwoordelijkheid voor de C.D. U in de Sowjet-Russische sec. tor te vervullen. Naar radio Leipzig uit lei dende Chr. Dem. kringen zegt te vernemen, is Kaiser van plan het partij-hoofdkwartier naar Charlottenburg in de Brit. se sector van Berlijn te ver plaatsen. Te Jeruzalem zijn Joden, Arabieren en politie slaags ge raakt in een gevecht, waarbij geweren en automatische wa pens gebru kt werden. TWEEDE KAMER Troepenzendingen blijven doorgaan. In de Tweede Kamer is Dinsdag de behandeling van de oorlogsbegroting voortge zet. In antwoord op vragen deelde minister Fievez mede» dat de troepenzendingen naar Indonesië naar de mening der regering de eerste jaren zul len doorgaan. Versnelling der aflossing is alleen mogelijk als de politieke situatie in In donesië verbetert. Een nieuw aflossingschema is opgesteld en aan de leger commandant voorgelegd. Als deze geen bezwaren heeft kan het worden gepubliceerd. De aflossing is inmiddels begon nen. De 3e divisie lost het K. N.I.L. af. DEMOBILISATIE. De globale inhoud van de demobilisatie-bepalingen be handelen de volgende punten: In de eerste plaats krijgt de uit Indonesië repatriërende militair ongeveer een maand verlof als militair, dus met zijn militaire inkomsten. Ver der krijgt hij een bonus van 100. Voorts een premie, wanneer hij zijn dienst goed heeft gedaan, van 10 per maand in de tropen doorge bracht tot een maximum van 300. Hij mag een aantal militai re kledingstukken behouden en ontvangt een burgercos- tuum, of een bedrag tot aan schaffing daaiwan met de be nodigde textielpunten en bo vendien nog 130 punten. Vervolgens is er een over bruggingstoelage: voor ge huwden 1 jaar, voor onge- huwden Ys jaar een aflopend percentage van hun militair inkomen. Dit kan ook in voor schot ineens worden verleend. De gedemobiliseerden ge nieten prioriteit bij arbeids bemiddeling. Tenslotte is e; een regeling voor zakelijke bedrijfssteun, beogende bedrijven weer op de been te helpen. De demobilisatie is niet een kwestie van nu, maar van de eerstvolgende jaren. De Kamer heeft aan het eind der zitting de begroting z.h.s. goedgekeurd. DE VOORSPELT: VRIJ ZACHT. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdag avond Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklaringen. Plaat selijk enige -egen of motre gen. Nu en dan krachtige ge leidelijk meer naar Zuid-West krimpende wind. Weinig ver andering van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1