Begroting van oorlog Zeeuws Kerstpakketten record Benelux zou prijzen doen stijgen NIEUWS UIT ZEELAND Over 10 jaar voldoende woningen Zeeuwen, die terugkomen. W ALCH EREN TWEEDE KAMER Wat verdient de echtgenote van generaal Kruis? De Tweede Kamer heeft Maandagmiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van de begroting van oorlog. De heer Vorring (Arb.) meende dat onze land- en luchtstrijdkrachten slechts kunnen optreden en internatio naal verband. Hy bepleitte opening van zaken wat be treft ons leger en becritiseer- de de omvang van de troepen contingenten. De aflossing moet m sneller tempo geschie den. De heer Tilanus (C.H.) ver wonderde zich over een bedrag van 415.000 voor 5 militai re attaché's en hun bureaux. Hij stelde de minister mede verantwoordelijk voor de ver liezen in Indië en het staken van de militaire actie. De troepen in Indië bevin den zich in een zeer precaire toestand, aldus de heer Bruins Slot (A.R.) De soldaten zijn bovendien het geloof in de roeping van het leger kwijt. De demobilisatie moet in ie der geval slagen! De heer vermeer (Arb.) wilde dienstweigeraars niet in een jeugdgevangenis, doch in een kamp zien gedetineerd en de heer Vonk (Vrijh.) wenste een soort burgerwacht tegen binnenlandse onlusten. De heer Schoonenberg (C.P.N.) deed een heftige aanval op de heer Vorink en keurde de begro tingen van oorlog en marine af. De heer Ruys de Beeren- brouck (K.V.P.) achtte het twijfelachtig of de geneeskunr digc verzorging in net leger wel goed in orde is. Nederlandse en Republikeinse verlangens. De memoranda, waarin de Nederlandse en de Republi keinse opvattingen over de toepassing der resolutie tot staking van het vuren worden uiteengezet, zjjn door de Ne derlandse en Republikeinse militaire technische commis sies ingediend bij de commis sie voor goede diensten. Hierin zou van Nederland se zijde worden aangedrongen op erkenning van de „Van Mook-lyn" als uiteindelijke demarcatielijn. In het memo randum, waarin het oorspron kelijke werkplan van de com missie van goede diensten als werkbasis zou worden aan vaard, zou de algehele ontrui ming van de „zakken" in de door de Nederlanders bezette gebieden door de Republi keinse strijdkrachten worden geëist. Van hun kant vragen de Republikeinen toestem ming {ot het zenden van Re publikeinse ambtenaren en officieren naar de Republi keinse „zakken" in het Ne derlandse gebied. Truman wordt gewaarschuwd. De Kaad van Economische Adviseurs van president Tra man heeft de Amerik. presi dent er op gewezen, flat indien de V. S. een periode van „boom and bust" wensen te vermijden en een aanhoudende en stabiele toestand van evenwicht willen bereiken, een verlaging van de industriële prijzen, het aanvaar den van kleinere winsten, het in evenwicht brengen van de lonen en een betere verdeling van het Inkomen noodzakelijk zijn. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorlo pig verslag van de Tweede Kamer betreffende de volks huisvesting en wederopbouw. De minister constateert, dat ook met een volmaakte orga nisatie het nog minstens 10 jaar zal duren aleer de door de oorlog in de bebouwing ge slagen wonden hersteld zullen zyn en de achterstand op het gebied van de bouwnijverheid ingehaald zal zijn. Het is de bedoeling van de minister de zorg voor verschillende zaken de wederopbouw betreffende aan de gemeenten over te dragen. Wy komen op deze memo rie nog nader terug. Italiaanse grondwet aanvaard Dc nieuwe Italiaanse grond wet is Maandag in goheime stemming door dc constitueren de vergadering aanvaard met 453 tegen 62 stemmen. (Ingezonden mededeling) De heer Fokkema heeft ge hoord, dat de echtgenote van generaal Kruis kapitein bij het V.H.K. is en daarvoor 3000 salaris geniet. Tezamen met haar man geniet zij de militaire rantsoenen en boven dien 25 voor slapen buiten de kazerne. Spr. wil de regelen voor huwende ambtenaressen toe gepast zien in dit geval. De heer Hooy (KTV.P.) geeft in overweging vaders van 4 of 5 kinderen niet als militair naar Indië te zenden. De heer Koersen (K.V.P.) is teleurgesteld over de de mobilisatie. De heer van Sleen (Arb.) acht herziening der militaire salarissen nodig. Nadat nog enkele andere leden opmerkingen hebben ge maakt wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdagmorgen half twaalf. Dan zal de mi nister van oorlog de sprekers beantwoorden. J- Kerstgebak. De populariteit van het kerstgebak is alge meen bekend. Omstreeks 1400 werden er voor het Kerstfeest reeds grote, langgerekte broden ge bakken. In een Kerst- Ereek uit het jaar 1593 I reeds van Kersttollen sprake, peperkoeken en besuikerd gebak met diverse figuren. Nog thans is het gebruik van Kersttollen in de vorm van het Kerstkindje in Saksen algemeen bekend en zelfs in het armste huisgezin zal men deze op Kerstavond aantref fen. S Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Oost- burg en Vlissingen, liggen ter inzage de passagiers lijsten van het s.s. „Nieuw Holland", dat vermoedelijk 9 Januari 1948 in Amster dam uit Batavia zal aan komen. Ooschortinp van tariefsregeling voor dagelijkse e levensbehoeften. TEGEN HOESTEN GRIEP.' Z-.VIT5*:. FABRIEKEN «.PE1.DOOR--; Sommige artikelen zullen toch duurder worden. Zoals bekend, zal het tarief van invoerrechten tegenover het buitenland, dat deel uit maakt van de Nederlands BelgischLuxemburgse doua ne-overeenkomst. met ingang van 1 Januari 1948 in werking treden. Nochtans zullen te re kenen van deze datum af niet alle in dit tarief vermelde In voerrechten dadelyk worden geheven. Tussen de regeringen van de drie landen zijn bespre kingen gevoerd inzake de tij- delyke opschorting van de hef fing van enige invoerrechten. De schorsingen, hetzij voor het geheel hetzij voor een ge deelte hebben o.a. betrekking zowel op een aantal eerste le vensbehoeften als op een aan tal goederen, welke onmisbaar zyn voor het economisch her stel. Tot de meest belangrijke goederen, waarvoor de heffing van het gemeenschappelijk in voerrecht geheel wordt opge schort, behoren: Vee, vlees, zuivel, koffie, meel, suiker, deegwaren, zeep, lucifers, kousen. Per 1 Januari 1948 zal het gemeenschappelijk tarief van invoerrechten voor Nederland en de BelgischLuxemburgse Unie In werking treden. GELIJKE RECHTEN TE GENOVER BUITENLAND. Belde gebieden zullen dus voortaan tegenover het buiten land dezelfde rechten heffen, terwijl In bon onderling ver keer de heffing van Invoer rechten komt te vervallen (hetgeen nog niet het wegval len van de onderlinge douane- grens betekent). Zoals bekend hief Nederland voor en tjjdens de oorlog op de meeste goederen invoerrechten. Na de bevrijding is deze hef fing echter geschorst in ver band met de grote noodzaak tot goedereninvoer. Practisch betekent dus de Invoering van het gemeenschappelijk tarief voor Nederland, dat de prijs van do ingevoerde goederen met het volle bedrag van het invoerrecht wordt verhoogd. DE NIEUWE TARIEVEN. Wat de opzet van het nieu we tarief betreft, deze lean in het kort aldus worden samen gevat, dat ruwe grondstoffen als regel onbelast zijn. Iets meer bewerkte grondstoffen en halffabrikaten door een laag recht worden getroffen, terwyl op producten in vergevorderd stadium van bewerking en vooral op voor de consumptie bestemde eindproducten hoge re rechten worden geheven. DE GEVOLGEN. In verband met dit tarief rjjzen bij het publiek uiter aard twee met elkaar sa menhangende vragen. Van de zjjde van het bedrijfsleven: Wat zijn positie zal zijn na invoering van het nieuwe ta rief, met andere woorden In hoeverre voor de aan invoer recht betaalde bedragen in do prijzen zullen mogen wor den berekend. Van de zyde van de consumenten: in hoe- vorre dit tarief fot stijging van do prijzen en dus van de kosten van levensonderhoud zal leiden. Uiteraard dient het invoer recht als kostenfactor be schouwd te worden. In de meeste gevallen laten de voor Importeurs bestaande prijsre gelingen automatisch toe de verkoopprijzen met het invoer recht te verhogen. In bepaalde gevallen zal dus weer een aanvrage tot prijs verhoging bij het directoraat- generaal van de prijzen worden ingediend. In beginsel zal men waar het invoerrecht als kostenfactor wordt erkend hier niet afwijzend staan te genover aanvragen tot prh's- verhoglng. Men zal er echter wel rekening mede dienen te houden, dat zoals bij elke aanvrage om prijsverhoging gebruikelijk is niet alleen naar de oorzaak van kostprijs- verhoging zal worden gezien, doch tegelijk ook de andere onderdelen van de kostprijs nauwkeurig zullen worden be zien. PRIJSVERHOGINGEN. Uit het bovenstaande zyn ook wat de tweede vraag, de betekenis van het tarief voor de kosten van levensonderhoud, bepaalde conclusies te trek ken. Ongetwijfeld zullen de prij zen van verschillende consump tiegoederen een zekere verho ging ondergaan. De omvang hiervan dient men echter niet te overschatten. Slechts voor goederen, die voor een zeer belangrijk deel uit geïmporteerde onderde len zijn samengesteld of die geheel gereed uit het buiten land worden ingevoerd, zal de prijsverhoging van groter betekenis zijn. In het budget van de grote massa der con sumenten is de relatieve be tekenis van deze goederen echter niet groot, terwijl bo vendien ook hier nog reke ning gehouden moet worden met het feit. dat Belgische en Luxemburgse goederen niet in prys verhoogd wor den. Deze kleine stijging kan men betreuren. Hiertegenover dient men dan echter in aanmerking te nemen: 1. De belangrijke voordelen, die deze douane-unie op de duur voor ons land zal opleve ren, voordelen, die ook voor de consument voelbaar zullen zijn 2. Dat dit tarief een zeer be langrijke bijdrage zal zijn in de staatsinkomsten en zodoende zal medewerken tot herstel van ons financieel evenwicht. DE „EVERTSEN" VAART THUIS. 15 December is Hr Ms. tor- pedobootjager „Evertsen" uit Tandjong Priok vertrokken om na een Indische toumée van bijna twintig maanden de tnuisreis te aanvaarden. Het Economlsch- technologisch Instituut. BESTUURSLEDEN BENOEMD. In het bestuur van het Econo.aisch Technologisch In stituut (E.T.I.) voor Zeeland, dat uit 9 leden zal bestaan, hebben behalve de Statenle den A. Lockefeer en A. Schout zitting genomen de heren E. P. O. mT Koch, voorzitter Ka mer van Koophandel en Fa brieken, K. van Everdingen, plv. voorzitter K. v. K. en A. S. de Jonge, algemeen secre taris K. v. K., mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, namens de afd. Zeeland van de vereniging voor Nederlandse Gemeenten. Verder zal door de Stichting van de Landbouw nog een lid worden aangewe zen. De directeur van 't gewestelijk arbeidsbureau Middelburg zal eveneens in het bestuur zit ting nemen. De heer de Jonge treedt op als secretaris van het E.T.I. De Commissaris der Ko ningin is, zoals bekend, ambts halve voorzitter. De directeur, de heer Wit- tebol, zal op 1 Maart a.s. in functie treden. Het E.T.I. zal dan met zijn werkzaamheden beginnen. De volgende militairen ko men voor op de passagierslijs ten van het s.s. „Nieuw Hol land":. Axel: A. F. de Jong, F. R. Dieleman. Biervliet: I. J. Wolf aart. Baarland: J. Meliefste. Colijnsplaat: D. Leendertse. P. K. Kievit. Goes: J. Beeken, H. Wolter- man, J. Korstanje, L. Melse, A. Verbeek, P. J. Wortman. Hoek: A. de Blaei. Hulst: E. T. Schillemans, J. J. der Weduwe. Kloosterzande: R. F. van Kruinlngen. Kortgene: D. P. Kramer. Kruiningen: W. de Jonge. Middelburg: J. J. Meyer, J. J. v. d. Ouden. A. J. Ventevil- Ie. W. C. Wolf. A. C. du Bois. C. P. Houtepen, J. C. de Jong. J. A. Jonkheer. J. C. Meiboom, T Vereeke, J. Bimmel, C. Hom mes. M. de Kroo. Nieuw- en St. Joosland: P. Hoebeke. Nieuw Namen: R. van Op bergen Oostburg: P. C. de Bruine. Oostkapelle: P. v. Breda, P. v. d. Vreugde. Ovezandé: J. Kribben. Renesse: L. C. v. Felius. St. Laurens: H. Hillebrand. Sas van Genf: J. K^de Leur. Serooskerke: J. Geldof. Souburg: P. J. Baas, A. A. Bolleman, J. J. Jansen. TemeUzen: A v. Acker, C. A. Dees, M. C. Oppeneer, C. A. Vink. J. v. d. Wege, J. Wille- boordse. Veere: C. Kodde. Vlissingen: J. J. Provoost J. M. Groen, W. M. Pennocks, P. J. Sikkes, A. L. Verrijzer, J. P. v. d. Vijver, J. J. de Buck, J. P. v. Hoorn, W. Maas. J. Mey er, C. Magielsen, T. C. Stam, C. H. L. J. Wanst. Walsoorden: T. Goossen. Westdorpe; L. D. Remmerij. Yerseke: A. W. de Kok, Luteyn, J. W. de Koeyer. Uzendijke; J. M. Cortvriend en fam. Zaamslag: J. Hamelinx, C. de Putter. 29.000 voor militairen in Indië. De Kerstpakettenactie van de N.I.W.I.N. voor de militai ren in Indië is in het gehele land een groot succes gewor den, doch nergens zo groot als in Zeeland, waar gemid deld per inwoner 11,6 cent voor dit goede doel werd ge geven. Dit betekent dus een totaal bedrag van circa 29.000. Geen enkele andere Srovincie heeft dit resultaat unnen bereiken. Tal van Zeeuwse gemeenten hebben in deze actie een uitstekend figuur geslagen: wat de plaat sen beneden de 10.000 inwo ners betreft, komt Melisker- ke met 83 cent gemiddeld per inwoner op de eerste plaats Oud-Vossemeer met 71 cent op de vierde, Ouwerkerlt met 57 cent op de zevende, Put- tershoek met 49 cent op de 15e, Koudekerkc met 47 cent do 17e en Breskens met 4c5 cent opdc 25e plaats. In Middelburg en omgeving werd 5110 ingezameld, in vlissin gen en omgeving slechts ruim 950 cn in Goes ongeveer 2070. Van de overige resultaten in Zeeland noemen wij de vol gende gemiddelde bijdragen: veere en Wolphaartsdyk 38 cent; Oudelande 32 cent; Tho- len en Renesse 31 ct.: Kat- tendjike 29 ct.; Stavenisse 28 ct.; 's-Heer Arendskerke en Kruiningen 26 ct.; Oosterland 25 ct.; Dreischor cn Scherpe- nissc 23 ct.; Axel, Heinkens- zand, Yerseke en Wemeldin- ge 21 ct.; Baarland 20 ct.; lortgene 18 ct.; Goes en Hoe- dekenskerke 16 ct.; Poort vliet en Bruinisse 15 ct.; Sluis 14 ct.; Nieuwerkerk en Wis- sekerke 13 ct.; Sas van Gent 11 ct.; Temeuzen 10 ct.: IJzendijke 9 ct.; Souburg 8 ct.; Haamstede en Zaamslag 6 ct.; Vlissingen e.o5 ct.; St. Annaland en Rilland Bath 3 ct.; St. Philipsland2 ct.; 's- Gravenpolder.. 1 ct. Statenleden bezichtigden P.Z.E.M.-kantoorgebouw. De leden van Gedeputeerde Staten en de Provinciale Sta ten hebben Vrijdagmorgen het kantoorgebouw van de P.Z.E.M. aan de Poelendale- singel te Middelburg, dat, ge heel gerestaureerd, onlangs officieel geopend is, bezich tigd. Zij werden ontvangen in de koffiekamer door de Com missaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarler van Ufford. Tijdens de rondgang door het gebouw dienden de verschil lende afdelingschefs de Sta tenleden van voorlichting. eeuwse nippen en Kapelle 12 ct.; Biervliet aangevoerd. Het stoomschip „Andijk", dat wegens roerdefect gesleept wordt van Antwerpen naar Rotterdam, ia Zaterdag op de rede van Vlissingen voor anker gegaan. Tengevolge van het riechte weer kon het schip Maandag nog niet vertrekken. In de week van 15 t.m. 20 December werden te Veere 6393 kg. consumptiegamalen en 6180 kg. drogerijgamalen Geen kleinindustrie te Souburg? B. W. van O.- en West- Souburg hebben bij de gemeen, teraad een ontwerp-antwoord ingediend op de voorstellen van Gedeputeerde Staten be treffende de grenswijziging voor Vlissingen, Koudèkerke, Oost. pr) West-Souburg Mid delburg en Ritthem. Zij maken daarin een tweetal kleine opmerkingen betreffen de de nieuwe grenslijn met Koudekerke en Vlissingen, waarbij enige correctie van die lijn wordt voorgesteld. Zij merken op. dat door O.- en West-Souburg geen pogin gen in het werk zijn gesteld om de gemeente Ritthem op te heffen, maar wanneer deze ge meente opgeheven wordt ach ten zij samenvoeging met Oost. en West-Souburg wel de aan gewezen oplossing. De grenscorrectie met Mid delburg heeft niet de instem ming van B. en W. maar het college wil er in berusten. Met kracht willen B. en W. zich evenwel verzetten tegen de bepaling in het voorgestelde grenswijzieings. ontwerp, welke de vestiging ran klein-industrie op Sou- burgs grondgebied verbiedt, temeer omdat geen juiste omschrijving van het begrip kleinindustrie wordt gegeven De mossel- en oesterexport. Zaterdag werden van Yerse ke uit de laatste zendingen mossels in blik van het lopen de contract naar Engeland verzonden. De oesterverzending naar Engeland is thans sterk terug gelopen. Was het aantal tot voor kort 40 45.000 stuks per zending, nu is het nog slechts 25 30.000 stuks per zending. De oorzaak van deze teruggang kan niet met zeker heid worden aangetoond. Men hoopt algemeen dat zjj van zeer tijdelijke aard zal zijn. Middelburg VERKEERSLICHTEN INSTALLATIE WOENSDAG EN GEBRUIK. Woensdag zal de verkeers lichteninstallatie van weers zijden van de Baileyhefbrug te Middelburg in gebruik wor den genomen. Hierdoor zal zonder twijfel een grote ver betering in de miserabele ver keerssituatie daar ter plaatse worden gebracht. De „commandotoren" op de Loskade, waar de agent zal zetelen, die de schakelwals be dient en op een tableau het branden van de lampen con troleert, is practisch gereed. Men is thans bezig de lampen- bakken in te graven. Deze be staan uit een groen, oranie en rood licht; wanneer de oranjelamp gaat branden, mag alleen het verkeer, dat reeds de stopstreep is gepasseerd, doorrijden. Op navolging van de regels wordt streng acht geslagen: de eerste dagen zal de politie zich tot waarschu wingen beperken en daarna onherroepelijk bekeuringen verrichten. Dinsdag zal de werking van de apparatuur en het branden van de '6 lichtbakken op de Kanaalweg, de Loskade en in de Stationsstraat worden ge controleerd. FOTOGRAAF SPEELT KIEK-EBOE. Men wordt verzocht niet in te gaan op de aanbiedingen van de 57-jarige Rotterdammer C. A. D. Vermeulen, die onder de naam van Fotobureau Ver meulen op markten, kermissen, e,d. als straatfotograaf opereer, Nadat hij een foto genomen heeft, geeft hy zijn slachtoffer een kwitantie en deelt mede, dat hij de kiekjes binnen 14 da gen zal opzenden. De gefoto grafeerde hoort echter nimmer meer iets van het fotobureau, zodat men hier met oplichterij te maken heeft. FEESTMIDDAG VQOR „KINDERZORG"-KINDEREN. De arbeiders van de Weder opbouw hebben zich weer eens van hun beste zijde laten zien. Zaterdag hebben zij in een van de barakken aan de Seis weg te Middelburg 100 kinderen uit 't tehuis .Klnderzorg" een on vergetelijke middag bezorgd. Op eigen initiatief en op eigen kostPn hebben de mannen, bij gestaan door enige dames, de meisjes en jongens verrast met een cabaretprogramma (één van de arbeiders, die vroeger in een circus heeft gewerkt, fungeerde als clown, een ander goochelde), met geschenken en met tractaties. Het spreekt vanzelf, dat de dankbaarheid' van de kinderen voor deze on verwachte feestmiddag groot was. Vlissingen UITVOERING H.B.S.- VERENIGING. De leerlingenver. der Vlis- singse H.B.S. gaf in het Con certgebouw een uitvoering, waarvoor de belangstelling zo groot was, dat Maandagavond nog een herhaling moet plaats vinden. En die grote belang stelling was verdiend, want er werd een uitstekend program ma op alleraardigste wijze voor het voetlicht gebracht. Voor de pauze een goede declamatie „Walcheren" en enkele wer ken voor piano en orgel (o.a. Bach-fuga), een keurig ver zorgd menuet en uitstekende knois-oefeningen, beide o.l.v. de heer E. Corveleyn, en het Zeeland gaat de bruine rat te lijf. Deweek van 1217 Janua ri belooft in Zeeland 'n zwar te week te worden voor de ratten. Dan zal een algemene actie worden ingezet met het doel zoveel mogelyk van dit schadelijk ongedierte te ver delgen. Hiertoe zal een een- heidsverdeligingsmiddel wor den uitgereikt, bestaande uit stukjes brood, waarin extract van de zee-ajuin is verwerkt. Dit is direct dodelijk voor de rat, maar niet voor andere dieren of voor de mens. Dit werd Maandagavond medegedeeld op een oijeen- komst van Schuttershof te Middelburg voor buurtvereni- gugen, beheerders van grote panden, en andere belangstel lenden. Een vertegenwoordiger van de Plantenziektekundigen Dienst te Wageningen gaf daar toegelicht met lichtbeel den en filmpjes een uiteenzet ting van de grote schade die de ratten in Nederland ver oorzaken. Materiële schade indien iedere rat slechts voor een cent per dag opvreet, komt men reeds op een scha de van 30 millioen per jaar maar ook schade voor de volksgezondheid. Ratten im mers zijn bij uitstek de over brengers van ziektekiemen. Deze winter wordt een cam pagne georganiseerd door de Plantenkundige ziektedienst tegen de bruine rat. Deze campagne kan slechts slagen als ieder meewerkt, ondermeer door nergens voedselresten te deponeren, waardoor de rat ten wordn aangelokt en door nestelgelegenheid te voorko men. ALG ZEEUWSE VERZEKERING MIJ. In ons bericht over de sa menwerking van Zeeuwse ver. zekeringsmaatschappijen stond abusievelijk vermeld Algemene Levensverzekering Maatschap. Pij. Dit moet uiteraard Algemé ne Zeeuwse Verzekering Maat. schappij zijn. optreden van de populaire H.B.S.-band. Na de pauze werd onder regie van de heer J. C. Verkerk het spel van „Floris en de Blanchefloer" ten tonele gebracht. Niet alleen door het vaak vlotte spel, maar ook door de werkelijk fraaie de cors en de keurige en kleurige costumes, werd het een verto ning, welke jong en oud tot het laatste toe boeide. En dat zegt heel wat op een H.B.S.- fuif, wanneer het gaat om het laatste nummer van een pro gramma, dat nog door een bal wordt gevolgd! Voor het zover was volgde nog een verloting, waarbij nie mand minder dan burgemees ter Kolff, die met zijn echtge note de uitvoering bijwoonde, een heerlijke taart won. Aan het slot waren er nog bloemen voor de dames van hen, die aan de voorbereiding tot deze avond leiding hebben gegeven, waarbij de directeur, de heer G. Lammers, nog een welgemeend dankwoord voeg de. Veere AANRIJDING. Zaterdagmorgen had op de Kade te Veere een aanrijding plaats tussen een vrachtauto van bode Caljouw en een luxe auto van de heer Gooi uit Bergen op Zoom. De bestuur der van de vrachtwagen, die de luxe-auto waarschijnlijk niet heeft zien naderen, reed met vrij grote snelheid op de andere auto. Deze werd van voren geheel Ingedrukt. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Domburg ZANGUITVOERING. Vrijdagavond gaf te Dom burg de gemengde zangvereni ging „Volharding leidt tot het Doel" een openbare uitvoering in de zaal „Wilhelmina". Be halve een aantal zangnummers, werd ook een blijspel gegeven. De voorzitter de heer J. v. d. Hage hoopte dat het koor ver sterking m de tenorpartij zou krijgen. Ritthem FEESTAVOND MUZIEKVERENIGING. Voor het eerst sinds 1939 hield Vrijdag de muziekvere niging O.N.D.A. te Ritthem haar jaarlijkse feestavond. Het schoolgebouw was geheel met bezoekers gevuld. In het eer ste deel van deze feestavond werden enige muzieknummers ten gehore gebracht, onder lei ding van de directeur, de heer A. Verhage. Na de pauze werd het to neelstuk „Inkwartiering," op gevoerd. De avond werd ge presideerd door de heer Chr. Pouwer. Oostkapelle SERENADE AAN JHR. MR DE CASEMBROOT. Zaterdagavond hebben de be. woners van Oostkapelle aan jhr. mr. de Casembroot, de nieuwbenoemde Commissaris der Koningin voor Zeeland, een serenade gebracht. Het fanfa recorps „Crescendo", gederl. geerd door de heer J. J. La- roes, verleende daarbij zijn medewerking en de voorzitter van de muziekvereniging de heer A. Rotte gaf in een toe spraak uiting aan de vreugde over de benoemine van de heer de Casembroot. die met enke le hartelijke woorden dankte. Verwarmde bussen Maar wanneer De Nederlandse Spoorwegen hebben medegedeeld, dat haar bussen deze winter ver warmd zullen zijn. Naar aan leiding hiervan hebben wij ons gewend tot de directie van de Stoomtram Walcheren met de vraag, of dit bij haar bussen eveneens het geval zal zijn. Men deelde ons mede, dat der gelijke verwarminginstallaties (de bussen worden verwarmd met hete lucht) voor talryke busspr, reeds geruime tijd ge leden afgeleverd zouden wor den, doch dat hierin vertraging is gekomen. Men hoopt echter binnen niet te lange tijd een ge deelte van het wagenpark me.t dergelijke installaties uit te rusten. DODELIJK ONGEVAL TE SAS VAN GENT. Doordat Zaterdagmiddag een ongeveer 80-jarige wielrijder zonder enige waarschuwing de Westkade wilde oversteken, werd hy door een juist passe rende auto gegrepen en tegen de weg geworpen. Met een hoofdwonde en een op twee plaatsen gebroken linkerbeen werd hij, na de eerste hulpver lening ter plaatse, per ambu lance naar het ziekenhuis ver voerd. Het slachtoffer is in de nacht van Zaterdag op Zondag overleden. HANDHAVING RIJKSEENHEID. In een Zaterdag te Goës gehouden vergadering werd een provinciaal comité „Hand having Rijkseenheid" opge richt. De provincie wordt in 7 kringen verdeeld, die elk 3 vertegenwoordigers in het prov. comité krijgen. O.- en W.-Souburg WERKLIEDENVER. „DE VOORUITGANG". De werkliedenvereniging „De Vooruitgang" te Souburg, die meer dan 50 jaar bij ziekte een aanvulling op het loon ver strekte, maar sinds 1944 haar werk moest staken, kwam Vrijdagavond in de zaal van de heer Verbeem te Souburg bijeen. De voorzitter der ver eniging, de heer Baljé, deelde mee dat bij de gedwongen op heffing de vereniging 322 ver zekerden telde, waarvan er nog geen 100 zijn terugge keerd. In verband hiermede werd de vraag aan de orde ge steld of de vereniging zou blij ven voortbestaan. Na een zeer uitvoerig financieel verslag van de heer de Priester werd besloten dat, indien het aan tal leden tot 150 zou stijgen, de vereniging heropgericht zou worden en haar werk weer zal beginnen. De contributie zal worden verhoogd, maar dit zal tegelijkertijd een hogere uitke ring waarborgen. KERSTAVOND VROUWEN BOND. Vrijdagavond werd ln het jeugdgebouw van de Geref. Kerk te Souburg door de Ned. Chr. Vrouwenbond een Kerst avond gehouden. De leiding berustte by mevrouw Stene- kerHeidema. Een zangkoor uit de leden zong verschillende Kerstliederen, en er werd een Kerstverhaal voorgelezen. FILMAVOND. Bij de tweede filmavond, ge heel belangeloos door de heer Kruithof georganiseerd ten bate van het herstel der Ned. Herv. Ker kte Souburg, waren zowel voor de kindervoorstel ling als des avonds voor de ouderen alle plaatsen verkocht. Nieuw- en St. Joosland OUDERAVOND. Donderdag werd in de open bare lagere school te Nieuw- St. Joosland een ouderavond gehouden. De voorzitter, de heer J. Knuijt, sprak een kort welkomswoord. Het hoofd der school, de heer A. A van Dam me sprak over het „Onderwijs 1947", waarna mej. C. Kraak een inleiding hield over Vernieuwing". Na de pauze las mej. M. E. Bakker voor uit werk van Selma Lagerlöf. Van mej. Bakker werd afscheid ge nomen wegens vertrek naar Leiden. Tenslotte dankte de heer van Damme ds. van Waardenburg, die binnenkort uit Nieuw- en St. Joosland vertrekt, voor het het gods dienstonderwijs, dat hij op de schooi heeft gegeven. SCHAKEN TERNEUZEN I WON VAN MIDDELBURG O. Zondagmiddag speelde te Breskens Terneuzen I tegen Middelburg EL Terneuzen won deze ontmoeting met 64. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: S. Sanders S. W. Henry 0—1; J. L. WoudstraJ. P. v. d. Staal 01; W. J. FlissebaaljeA. v. d. Staal 10; S. Blockpoel G. Dyselinck 01; D. de Vos J. v. d. Ree 10; P. San dersJ. A. v. d. Hooft 01; L. J. WoudstraA. Stadhou ders K. Kolster—J. P. Kieft 0—1; J. GoedbloedH. Versteegh F. Barth— H. v. Oosterom 10. (Ingezonden mededeling)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2