PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voorstel electr. tarief verworpen Materiële oorlogsschade BILT Geen burgers gedood in het Krawangse Een „Schelderedder met veel fantasie Noq qeen medczcqqcnschap bij de P.Z.E.M. 190e Jaargang - No.302 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkeru Fa F van de Velde Jr. Vlissingen Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 Dec. 1947 ABONNEMJiNTSPRUS: 25 ct. per week; I 3.20 per kwartaal: franco per post 3.45 per kwartaal Losse nummers 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per mm. minimum p. advertentie I 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60, tel 10 en 51 Middelburg: Londense Kaai 29. el 2077 en 2924 - Goes L Vorststr 55. tel 2475 (b.g.g :228> Oostburg Gratamastr 3. tel 102 rerneuzen: farouwerljstr 2 - Postrek nr 359300 PZC Middelburg. Vervangingswaarde wordt toegepast, maar met scherpe leperking. De inhoud van de regeringsvoorstellen. Het wetsontwerp betref fende de materiële oorlogs schade is thans bij de Raad van State en het laat zich aanzien, dat dit college er enige tijd voor nodig zal heb ben, alvorens het de 50 pagi na's wetsartikelen en de 30 pagina's toelichting daarop, heeft doorgewerkt. Het wetsontwerp bestaat uit 125 artikelen. De „Gelderlander" bracht dezer dagen een sa menvatting van de belang rijkste bepalingen. Er wordt uitgegaan van de gedachte dat het Rijk inzake oorlogs schade-vergoeding op drie manieren de getroffenen te gemoet kan komen: door di recte bijdragen, door uitge stelde bijdragen en door het verstrekken van credieten. In aanmerking komen over 't algemeen gezien zij. die van hun schadegeval (mits dit vóór 1 Jan. '46 ontstond en indien 't later ontstond binnen 2 maanden nadien) aangifte de den vóór 1 Maart 1946 bij de schade-enquête-commissie. Geen bijdrage wordt o.a. ver leend als voor de vergoeding reeds afzonderlijke wetten gel den, als eigen schuld of nala tigheid in het spel is geweest, als de schacie op andere wijze wordt of is goed gemaakt of als de schade vrij gering is en gevergd kan worden dat be trokkene haar voor eigen reke ning neemt. (Schadegevallen van minder dan honderd gul den b.v.). Ook geen schadever goeding wordt gegeven betref fende goederen, die zijn ingele verd en geen eigendom van de getroffene waren. VERVANGINGSWAARDE. De vervangingswaarde is blijkens het wetsontwerp van toepassing op één onherstelba re woning, bewoond tussen 9 Mei '40 en de dag van bescha- d'ging, één bedrijfsgebouw, één combinatie van beiden en één schip. Deze vervangings waarde bedraagt nooit meer dan 4500.vermenigvuldigd met de bouwindex, geldend op het tijdstip van bouw. Dit t.a. v. een woning. Voor een bedrijf is het maximum (vermenigvul digd met... zie boven) ƒ3500. en voor genoemde combinatie van woning en bedrijfsgebouw 7000.Voor de bouwindex gelden do bouwkosten van 9 Mei '40 als uitgangspunt. Het hierbovenstaande geldt echter slechts voor één onroerend goed. VERMINDERING Indien de eigenaar voor bo- venberV 'ie te vergoeden per celen op 30 Dec. '45 (of op de dag van zijn overlijden) meer dan 20.000.bezit, wordt bovenbedoelde bijdrage, ver minderd met het bedrag, waar mee 's mans vermogen het be drag van 20.000.over schrijdt. Hetgeen zeggen wil, dat iemand, die 30.000.- bezit en 7000.schadevergoeding zou ontvangen, niets krijgt. Dit geldt echter alleen voor na tuurlijke personen. Voor gebouwde onroerende goederen wordt de bijdrage ge steld op het bedrag, nodig voor herstel van oorlogsschade of voor herbouw, een en ander tot een maximum van 3000. (verminderd met 25 als di verse welgesteldheids-bepalin gen in acht worden genomen en van toepassing blijken te zijn). HUISRAAD. De Rijksbijdrage in de huis- raadschade mag in geen geval meer bedragen dan f 12.500. vermeerderd met toeslagen wegens inwonende gezinsleden. Het bedrag aan bijdragen in geval van vernietiging van een gehele of nagenoeg gehele huishouding, bedraagt niet minder dan 1250. Voor onherstelbaar bescha digde en geheel verdwenen goederen wordt de Rijksbijdra ge bepaald op de waarde, die het goed had vóór het ont staan van de schade, eventueel verminderd met de waarde van de restanten. Voor herstel baar beschadigde goederen wordt de bijdrage bepaald naar rato de kosten, nodig voor dat herstel. Vergoeding kan ook worden verleend voor de op sporing van goederen of voor tijdelijk herstel (dit laatste eventueel om verder verval te gen te gaan). Dit zijn de grote lijnen van het wetsontwerp. De Kamers zullen er zich straks over be raden. Het laatste woord in deze is ongetwijfeld nog niet gezegd. „Zware jongens" gaan voetballen. Hoe intensief de prof clubs in Engeland naar nieuwe spelers zoeken wordt ten overvloede be. wezen door de jongste poging van Bristol Ro vers. die zelfs een van zijn scouts naar een ge vangenis stuurde om on der de spelers van een ploeg gevangenen ..van goed gedrag" die zich in Leyf'eld Prison, te Tort, worth bevinden naar nieuwe talenten te speu ren. De'scout heeft zijn club gemeld, dat een dér gevangenen bijzonder goed voldeed. Van hem is alleen bekend, dat hij een straf van 12 jaar uitzit wegens doodslag, maar waarschijnlijk spoedig wegens zijn voor beeldig gedrag vrijgela. ten zal worden. De be trokkene is 23 jaar en werd Indertijd veroor deeld na een incident na afloop van een danspar tij waarbij een Ameri kaans militair gedood werd. Communistische aanval vertraagd. De drievoudige aanval der communisten ten Zuiden van Moekden ln Mandsjoerije zou door het in de strijd werpen van vliegtuigen der regerings troepen aanzienlijk vertraagd worden. Zware gevechten werden uit West-Mandsjoerije eemeld. Levenslang voor S.D.-rechercheurs. Het Biiz. Gerechtshof te 's-Gravenhage deed uitspraak in de zaak tegen de voorma lige rechercheurs van politie Leemhuis, Victor en Pegels, tegen wie de procureur-fiscaal wegens hun activiteit voor de Duitse „Sicherheitsdienst" de doodstraf geëist had. Het Hof veroordeelde Leem huis, Victor en Pegels, ieder tot levenslange gevangenis- traf. Het Hof overwoog o.m., dat het optreden van de verdach ten over het algemeen correct geweest is, ter onderscheiding van het beestachtige optreden van andere handlangers van de vyand. Kerstmis en Oudejaar voor café-personeel. De commissie van samen werking der drie verenigingen van hotel-, café-, restaurant houders en slijters, heeft be sloten in het belang der werk nemers te adviseren aan hun R.K. werknemers vrij van dienst te geven van Woensdag 24 Dec. om 19 uur, tot le Kerstdag 10 uur en op Oude jaarsavond hun bedrijven te sluiten om 19 uur en 1 Jan. 11 uur, teneinde zodoende hun werknemers in de gelegenheid te stellen deze feestdagen hui selijk te vieren. Wellse jagers schoten een ever. In het Noord-Limburgse dorp Well, vingen de wilde zwijnen en'ge maanden geleden hun geruchtmakende opmars in Nederland aan. Er werden er toen zes gesignaleerd. Ook nadien doken de wilde zwijnen daar op, maar de ijverige ja gers konden er geen neerleg gen. Eindelijk is het nu ook Well gelukt succes te boeken. De eer is gered. Een gezel schap jagers, boswachters en jachtopzieners, waarbij ook de burgemeester, heeft een drijf- iacb georganiseerd met het resultaat dat een ever met het respectabele gewicht van 135 kilo werd geschoten. Rubberdiefstallen te Roosendaal. Door de politie te Roosen daal zijn 4 arbeiders van de .ubberfabriek „Indiana" aan gehouden, in verband met dief stal van een aanzienlijke partij fubberhakken en -matten. De goederen werden allen terug gevonden. Een tiental perso nen zal zich wegens heling te verantwoorden hebben. Nieuw Eerste Kamerlid. Als opvolger van het over leden Eerste Kamerlid, mr. J. C. A. M. van de Mortel, komt tn aanmerking dr. G. W. M. Huysmans, minister van eco nomische zaken. Indien deze bedankt, volgt op de desbe treffende lijst de heer van Lieshout te' Eindhoven, die reeds in de Kamer zitting heeft. Na hem komt in aan merking mr. Th. R. J. Wijers te Vught, raadsheer in het ge rechtshof te 's Hertogenbosch. WONINGEN VOOR GROOT-BEDRIJF. De burgemeester van Zaan dam, dr. J. in 't Veld, heeft in een gemeenteraadszitting ver klaard, dat het hem een raad sel ls, waarom de grote indus trieën geen woningen bouwen voor haar personeel. De bur gemeester zegde volle mede werking toe, mits het kwan tum woningen niet wordt af getrokken van het aantal, dat aan de gemeentebesturen wordt toegewezen. De krant op Kerstmis. In verband met de feestdagen zal de „Pro vinciale Zeeuwse Cou rant" na Woensdag, pas op Maandag 29 Decem ber weer uitkomen. Ten einde ook onze re dactieleden in de gele genheid te stellen Kerst mis in de familiekring door te brengen, zullen wy van bijeenkomsten op deze dagen, Kerstfeest vieringen e.d. geen ver slagen maken. Wanneer verenigingsbesturen e.d. ons korte verslagjes toezenden, zullen wij de ze gaarne opnemen. Aan mr. G. van Baren is eervol ontslag verleend als burgemeester van Delft. Suriname ontevreden over staatkundige hervorming. De staten van Suriname heb ben een adres aan gouverneur Brons aangeboden, waarin zij verklaren onvoldaan te zijn over de voorstellen tot staat kundige hervorming, zoals die voorstellen door de Nederland, se regering zijn aangeboden aan de Statén-Generaal. Zij vinden, dat te weinig aandacht is besteed aan de Surinaamse voorstellen en zouden graag zien. dat de behandeling in de Staten-Generaal werd uitge steld totdat de rijksconferentie heeft vergaderd. Ook willen zii vernemen of de regering instemt met de be noeming van epTi aantal Suri naamse leden voor de rijkscon. ferentie. De benoeming geschied de reeds op 1 Dec. j.L maar de Nederlandse regering reageer de daarop nog niet. Aan terreur moest een einde gemaakt worden. Actie nog niet geëindigd. Aan een van officiële zijde gegeven toelichting inzake de actie der Nederlandse troepen in het Krawangse, wordt net volgende ontlemd: Gedurende de eerste maan den na de beëindiging der po litionele actie heerste er in hel Krawangse een betrekkelijke rust. Allengs had er echter infiltratie plaats van republi keinse elementen, die een goed georganiseerde actie op touw zetten. Deze organisatie oefen de een krachtige terreur uit. Vele mensen werden onthoofd, waarna de lijken in een kali werden geworpen. Zo werden uit de Tjitaroem reeds 28 onthoofde lijken opgevist. Een slachtoffer, wiens nekslag niet geheel goed „aankwam", wist zich zwemmend uit de rivier te redden en meldde zich by een Nederlandse post, waarbij hij het hoofd met de hand moest ondersteunen. De toename van al deze ter reurdaden maakte het noodza kelijk op 9 December een actie in te zetten. Hierbij kwam vast te staan, dat de kampong Rawagedeh het centrum was, van waaruit de bende opereer de. Toen deze kampong werd omsingeld, openden de bende leden het vuur op de Ned. troepen, waarop deze 150 ver zetslieden neerlegden en 8 ge vangenen maakten, waaronder een Voor-Indiër, die vermoe- lelijk lid was van de zg. inter nationale brigade. Van Neder landse zijde werd bij deze ac tie geen 'gebruik gemaakt van zwaarder wapens dan lichte mortieren. De toelichting vervolgt: Wanneer dergelijke benden bij de nadering der Nederlanders in de kampongs vluchtten, staakten onze troepen het vu ren, teneinde te voorkomen, dat onschuldigen zouden wor den getroffen. Er zijn nergens gevallen geconstateerd, dat dit toch is gebeurd". De actie is nog steeds niet ten volle beëindigd. Zij heeft tot resultaat gehad, dat de benden naar de Noordkust zijn gedreven. De beschuldigingen over door Nederlandse troepen bedreven roof en wreedheden, zijn vol komen onwaar. DERDE CONFERENTIE VAN WEST-JAVA. Tijdens een persconferentie heeft de voorzitter van de contact-commissie voor West- Java, Raden Dpoearsa, ver klaard, dat men in Februari a.s. de derde conferentie van West-Java hoopt te houden. Er zal naar gestreefd wor den aansluiting met Bantam te verkrr~en. Voorts zeide Raden Djocarda, dat Bandoeng wel de hoofdstad van de nieu we staat zal worden. MANIFEST Op 20 December is een ma nifest, getekend door 20 per sonen, aan de Commissie voor Goede Diensten, de republi keinse regering en aan de pers gezonden, waarin de onderte kenaars verklaren, dat zij de conferentie an West-Java niet gerechtigd achten over de sta tus van West-Java te beslis sen. Zij zeggen, dat over zulk een status in overleg met de republiek moet worden beslist. Zat met oud-burgemeester Van Woelderen in het Oranje-hotel. „Ik redde 4e ^erven van De Schelde te Vlis singen". zo beweerde Cy- rill Bedmar, die als klei ne jongen uit Tsjecho- Slowakije naar Nederland kwam en tot de bezetting in de landbouw werk zaam was. De Duitsers wilden hem tot de militaire dienst dwingen, doch hij wist er onder uit te komen door te Soesterberg te gaan werken. B. beweert thans, dat hij ten behoeve van Nederland de Duitsers op dit vliegveld schade toebracht, waardoor hij tot gevangenis straf veroordeeld werd. Ineen der cellen van het Oranjeho tel te Scheveningen zat hij samen met de heer van Woel deren, burgemeester van Vlis singen en enige anderen. De burgemeester maakte zich zeer ongerust over het lot, dat de Mij. „De Schelde" zou tref fen. B. zegde toe, dat hij er voor zou zorgen, dat dit zwaar ondermijnde bedrijf niet zou worden opgeblazen indien de Duitsers weg zou den trekken. Hij beweerde dat iedereen hem geloofde. CONTACT MET „DE SCHELDE" Na zijn straftijd zocht B. via enige Utrechtse advocaten contact met de directie van „De Schelde". Nadat hij zulks gedaan had, wandelde hij naar de S.D. en „om vertrou- Spoorwegongeluk eist 35 doden. Maandagavond zijn bij Neu- wied in Pruisen twee expres- setrelnen op elkaar gereden. Volgens de Duitse Nieuws dienst zou het aantal doden reeds tot 36 gestegen zijn. Er zyn honderd gewonden. De Russen verlaten Parys! De Filator, chef van het Russische scheid op een der man In uniform, kapitein repatriëringscomité, neemt af- Paryse stations. wen te winnen" vertelde hij langzamerhand de gehele op zet om het bedrijf te redden. Ook de namen der betrokke nen gaf hij op, om daarna al len te waarschuwen, dat zij onder moesten duiken. De S. D. kreeg dus niemand in han den. Voorts gaf hij iemand op losse gronden bij de S.D. aan en liet zichzelf in diens cel opsluiten om hem te „verho ren". Omstandig vertelde B. voor de raad van cassatie, hoe hij het contact met de S.D. had gelegd, hoe hij met diverse lieden van deze dienst in aan raking kwam en hoe hij ten slotte opdracht kreeg een hun ner straffeloosheid te verze keren bü berechting na - de oorlog, of om te kopen zoals, naar hem verteld werd, door de fa. Piet Smit te Rotterdam gedaan werd, teneinde dit be drijf voor vernietiging te be hoeden. „Ik werd echter ge arresteerd, ter dood veroor deeld en naar Neuengamme gebracht, omdat de Duitsers mij tenslotte door hadden", aldus het verhaal van B. VERSCHILLENDE VERKLARINGEN. De raad nam dit laatste ver haal met een korreltje zout, omdat er twee verklaringen bestaan, dat B. te Utrecht werd gearresteerd, omdat hij zich bij het commissariaat van politie als S.D. man uitgaf teneinde een auto voor het halen van voedsel in Fries land te kunnen bemachtigen. „Het merkwaardige is, dat „De Schelde" werkelijk ge spaard bleef", zo voerde de vex-dediger, mr. R. van Woel deren uit Utrecht, die zelf door B.'s gedrag ook onder moest duiken, aan. DE EIS. „Deze man is een fantast, iemand die speelt om het spel en niet om de inzet. Hij ging spelen voor degeen, die de meeste winstkansen had, zon der daax-bij acht te slaan op degene, die het voox-deel zou hebben", aldus luidde de me ning van de Procureur-Fis caal. Hij concludeerde tot ver mindering van straf van vijf tien op zes jaar. Uitspraak 12 Januari, aldus het A.N.P.- verslag. Van een zitting, die de bijzondere raad voor cas satie te 's-Gravenhage Maan dag hield. DE VOORSPELT: tijdelijk regen. Geldig tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen. Weer tot matige, aan de kust tijdelijk tot krachtige toene mende wind tussen West en Noord-West. Wein'g verande ring in temperatuur. Prov. Stalen bijeen. De onrendabele gebieden. Maandagmiddag kwamen de Provinciale Staten van Zee land in het Schuttershof te Middelburg bijeen. Na opening door de Voor zitter, jhr. mr. J. W. Quarles van Üfford, kwam als eerste punt aan de orde de wijziging der statuten van de P.Z.E.M. De heer H. B. Bouwman (P. v.d.A.) diende een voorstel in om de discussie over dit voor stel uit te stellen tot dat een nadere omschrijving is gege ven van de bevoegdheden der Staten, maar dit stuitte bij de heren W. F. E. baron van der Feltz (C.H.), D. Metselaar (A.R.), P. V. M. Vercauteren (K.V.P.), D. Kodde (S.G. en mr A. J. v. d. Weel (P.v.d.A.) op verzet en werd bij h.s. -dan ook verworpen met 2510 stemmen. Bij de algemene beschouwin gen drong daarna de heer D. Kodde (S.G.P.) o.m. aan op 'n zorgvuldig omschreven be voegdheid der Staten. Milder was het oordeel van de heer P. Meliefste (A.R.), die met vertrouwen de nadere om schrijving van de bevoegdhe den aan Ged. Staten wilde la ten. De heer A. H. S. Stemer- ding (C.H.) achtte de bevoegd heden van de algemene verga dering ruimschoots voldoende omschreven. De bevoegdheden der Staten zijn z.i. niet aan de orde. De heer H. B. Bouwman (P v.d.A.) ziet Staten en P.Z.E.M. als een eenheid. Alleen ge makshalve hebben de Staten hun invloed afgestaan aan de N.V., maar deze N.V. moet nu ook goed onder controle van de Staten komen. Voorkomen moet worden dat de Staten voor voldongen feiten worden geplaatst. Zo moeten benoe ming en ontslag van de direc teur, wijziging der statuten en ontbinding der N.V. aan het oordeel der Staten onderwor pen worden en dit moet z.i. in de Statuten worden vast gelegd. De heer Stemerding bestreed, dat Staten en P.ZJE.M. één zyn. Desttfds is besloten de P.Z.E.M. de N.V.-vorm te ge ven, waarbij de algemene ver gadering de hoogste macht heeft. Dat de Staten voor vol dongen feiten zouden worden geplaatst achtte spr. onwaar schijnlijk. Mr. A. J. v. d. Weel onder schreef deze opvatting. Dui delijk moeten we in het oog houden, dat de Statuten een interne aangelegenheid zijn. De invloed van de provincie is dusdanig vergroot, dat de P.Z.E.M. zich steeds zal heb ben te richten naar de provin cie. MAG DE P.Z.E.M. HANDEL DRIJVEN? Bij de hieropvolgende arti- kelsgewijze behandeling van de Statuten maakte de heer L. J. v. 't Westende er bezwaar tegen, dat de P.Z.E.M. electri- sche apparaten levert aan par ticulieren. Hij diende een motie in, er toe strekkende, dat deze handel zo spoedig mogelyk ge staakt wordt. Nadat mr. A. J. v. d. Weel namens G.S. aanvaarding van de motie had ontraden, werd de motie met 1817 stemmen aangenomen. MEDEZEGGENSCHAP De heer F. Schets (K.V.P.) zeide, dat de K.V.P. opnieuw teleurgesteld is in het toeken nen van invloed van het per soneel op de Raad van Be stuur. G S achten de tijd hier toe nog niet rijp. waarop spr vroeg waarom aan de factor arbeid de plaats wordt onthou den. die hem van nature toe komt. Hij dient 'n motie in, dat ten minste 1 lid van van de Raad van Bestuur zal behoren tot het personeel. De heer Stemerding acht het onjuist, dat op deze wijze in de Raad van Bestuur de direc teur slechts een adviserende stem heeft en een lid van het personeel een beslissende stem. maar de heer van Oorschot pleitte vurig voor medezeggen schap in het bedrijfsleven. De heer Meliefste, hoewel zelf af komstig uit arbeiderskring, zeide principieel geen bezwaar te hebben tegen de gedachten van de heer Schets, maar lie ver de wettelijke regeling, die op komst is, af te wachten. De heer Kodde opperde even eens bezwaren tegen de motie- Schets en meende, dat de Sta ten later zeer goed een perso neelslid zouden kunnen benoe men. De heer P. Raas (K.V.P.) evenwel pleitte weer voor me dezeggenschap. Nadat de heer Schets nog eens gezegd had, dat htf aan vaarding van zyn motie van sociaal belang achtte, was het woord aan de heer v. d. Weel, die betoogde, dat beter de wet telijke regeling kan worden af gewacht. De motie werd hier na verworpen met 1916 stemmen. Een beter lot was een motie van de heer Bouwman be schoren om het aantal leden van de Raad van Bestuur op minstens 16 te brengen. Z.h.s. werd zjj aanvaard. De heer Bouwman stelde vervolgens voor, dat in de Sta tuten zal worden opgenomen, dat de Raad van Bestuur over benoeming en ontslag van een directeur, wijziging der Statu ten en ontbinding der N.V. het niet bindend advies zal moeten vragen van de Prov. Staten. Dit voorstel werd verworpen met 1817 stemmen. Verder leverde de artikels- gewijze behandeling weinig bizonders op. Bij de behandeling van de voortgaande electrificatie van Zeeland pleitte de heer J. C. Vogelaar (C.H.) voor de on rendabele gebieden, waarin nog al te velen op aansluiting wachten. De garantiebedragen, die geëist worden, zijn veel te hoog, maar desondanks wen sen de bewoners electriciteit Spr. juicht toe wat er reeds gedaan is, maar is niet vol daan. Spr. dient een motie in, om het huishoudelijk lichtta- rief met 1 cent per KWu te verhogen en dit bedrag te be steden voor de onrendabele ge bieden. Tevens zou spr. het toe juichen, als wat men nu op zyn kolenkaart terugkrygt, in een fonds voor de onrendabele gebieden werd gestort. Hij diende een daartoe strekkend voorstel in. Voor Zeeland gaat het hier om een bedrag van rond 200.000. De heer van 't Westende juichte het toe, dat de P.Z. E.M. een project heeft ont worpen, waarmede over enkele jaren de noodtoestand zal zijn opgeheven, maar drong erop aan het .materiaal zo efficiënt mogelyk te gebruiken. In tegenstelling tot de heer Meliefste, die de keuze tussen een ondergronds- en een bo vengronds net wilde laten af- hang$p yrys, pleitte spr. voor een ondergronds net. De heer Kodde wees er op. dat volgens de nu ingediende plannen 1500 van de 5000 op aansluiting wachtenden zullen worden aangesloten. Ongeveer 6,8 blijft echter van electri citeit verstoken en spr. be treurde dit, ook al zag -ij .leer goed in, dat materiaalgebrek remmend werkte. De raming der kosten achtte hij evenwel aan de hoge kant. Hij meende, dat het ook wel een drie mil- lioen goedkoper kon zijn. Zijn G.S. niet te gemakkelijk tot de conclusie gekomen, dat men de onrendabele gebie den niet sneller kan helpen? De heer A. C. de Baare (P. v. d.A.) vraagt, of de gemeen ten de hoge bydrage, die van hen vereist wordt, wel kunnen opbrengen. Is het niet moge lijk de gemeenten lichter te belasten en meer uit het P.Z. E.M.-fonds te putten? Mevr. E. J. v. d. Broccke-de Man (P.v.d.A.) pleitte voor lichtere belasting der kleine gemeenten. Mr. v. d. Weel, namens G.S. antwoordende, verklaarde, dat men zich niet alleen naar zyn ideaal, maar tevens naar de realiteit moet richten. De on rendabele gebieden zijn een zeer moeilijk probleem. Wij stellen nu reeds voor om 150Ö van de 5000 oercelen aan te sluiten. Meer is op dit ogen blik niet mogelyk en onzeker is of er over een paar jaar wel iets te doen is. Zo min als we de sombere stegen in de steden af kunnen breken, ver vangen door lichte, zonnige, ruime woningen, kunnen we de onrendabele gebieden zonder meer op korte termijn helpen Tegenover tariefsverhoging staat spr. niet enthousiast. Nu zijn we misschien te royaal, maar de tijd is vermoedelijk zeer nabij, dat we weer danig op de kleintjes moeten gaan letten en dan worden de minst draagkrachtigen het eerst de dupe. Zelfs een verhoging met 0.01 per kWu zal zwaar aan komen. Bovendien zal het rijk zulk een verhoging niet ge makkelijk goedkeuren nu de opbrengst zou dienen voor een onrendabele onderneming. Het denkbeeld om de volle 135.000 uit het P.Z.E.M.- fonds op te maken, kan spr. niet steunen. Er moet een ze kere armslag blyven. Dat de gemeenten procentsgewijze meer betalen dan de P.Z.E.M. is juist, maar de gemeenten hebben dan ook een sociale taak te vervullen. Voor boven grondse netten voelt spr. niets, omdat de exploitatie te duur is. Wat het jeugdig-idealisti sche voorstel van de heer Vo gelaar aangaande de gelden van de kolenkaart betreft, gaarne wil spr. elke poging in die richting met zijn handte kening en medewerking steu nen. De heer Kodde vroeg, of de provincie, die zoveel aan we gen en vervoer ten laste legt. niet iets kan doen voor de on rendabele gebieden. De heer van Oorschot verklaarde zich tegen tariefsverhoging en de heer Schets deed namens de R.K. fractie hetzelfde. De heer Vogelaar verdedlgdo zijn voor stel. Het voorstel van de heer Vogelaar werd daarna verwor pen met 24 tegen 6 stemmen. De vergadering wordt hier na verdaagd tot Dinsdag 9.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1