PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe beschuldiging van de Republiek We moeten sober worden BILT Communistisch offensief tegen Labour Toch minder chocolade. Kaizer en Lemmer afgezet Verplichte verzekering tegen werkloosheid. Rond de tafel met de West Limburgia sloeg P.S.V. 190e Jaargang - No.301 Uitgave van öe Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa F van de Velde Jr. Vlissingen Dit blad versclujnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen Maandag 22 Dec. 1947 WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN mm. minimum p. advertentie I 2. ABONNEMENTSPRIJS, it ct per week. t 3.20 per kwartaal: franco per post t 3.45 per kwartaal. Losse nummer? 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60. tel 10 en 51 Middelburg Londense Kaal 29 el 2077 en 2924 Goes L Vorststr 55. tel 2475 (bgg 2281 Oostburg Gratamastr 3. tel 102 ierneuzen brouwerijstr 2 - Postrek nr 359300 PZC Middelburg. Hef Wereldgebeuren WAARSCHUWING TEGEN „VIJFDE COLONNE" IN ENGELAND. Anti-Moskou maatregelen in Frankrijk. Nu het plan Marshall vrij wel in kannen en kruiken is en op het punt staat door het Congres te worden aangeno men, verdubbelen de commu nisten in West-Europa hun po gingen de uitvoering ervan naar vermogen te saboteren. Zelfs de communistische party in Engeland, heeft eind vorige week een openlijke oorlogsver klaring gepubliceerd aan de Labour-regering. In een communiqué zegde de leider, Pollet, de steun van zijn partij aan 't productieprogram van de regering op en spoor de de arbeiders aan zich te verzetten tegen „hun uitleve ring aan de Amerikaanse im perialisten". Erg groot en in vloedrijk is de party van Pollet niet; in het Lagerhuis heeft ze het nooit verder kunnen bren gen dan één zetel. Maar in sommige vakbonden hebben als elders de communisten sleu telposities weten te bezetten en dat schept het gevaar van lastige stakingscampagnes. Vandaar dat de Britse Labour- partij haar leden en de leden van de vakverbonden heeft op geroepen in de komende maan den weerstand te bieden aan de te verwachten communistische campagne. Tegeiyk met deze Labour- verklaring heeft een aantal vooraanstaande Britten een manifest gepubliceerd tegen ..totalitaire en politionele sta ten". tot de ondertekenaars waarvan behoren: de filo soof Russell. de diplo maat Lord Vansittard, de geestelijke Matthews, de libe rale leider Davies, de dichter T. S. Eliot en drie Labour- parlementsleden. zy betogen, dat communisme, fascisme en nationaal-socialisme loten van eenzelfde stam zijn en waar schuwen tegen de „communis tische vijfde colonne in Groot- Brittannië." In Frankryk is men metter daad begonnen een aantal anti-communistische maatre gelen ten uitvoer te brengen. De nationale vergadering heeft een nieuwe regeling aangeno men, waardoor communisten niet meer in aanmerking ko men voor het voorzitterschap Frankrijk bezuinigt. OM DE FRANC TE REDDEN In de Franse nationale ver gadering zgn Zaterdag de re geringsmaatregelen „tot het reddep van de franc" in dis cussie^ gebracht. De communistische fractie leider Duclos verklaarde zich tegen de regeringsmaatrege len en hg diende een daarop betrekking hebbende motie in, welke met de stemmen der communisten voor werd ver worpen. Er wordt een heffing voor gesteld op de in handel en industrie behaalde winsten variërende van 5000 francs tot 20.000 francs. Alle regeringssubsidies aan de industrie zullen ophouden. De steenkoolprijs en de spoor wegtarieven voor de eerste en tweede klasse zullen opnieuw verhoogd worden. De belasting op nachtclubs zal worden verhoogd en de opening van nieuwe nacht clubs wordt na 1 Januari ver boden. Ook de prijs van rookarti kelen zal met een derde wor den verhoogd. ledereen stemde op Stalin. Stalin vierde Zondag zgn 68ste verjaardag, doch er von den te Moskou geen speciale feestelijkheden plaats. Tegelgk met Stalins verjaardag wer den in de gehele Sovjet-Unie gemeenteraadsverkiezingen gehouden, waarvoor ook Sta lin candidaat was. De gemeenteraadsverkiezin gen in de Sovjet-Unie waren de eerste, die sinds 1939 in het gehele land werden gehou den. Radio Moskou meldt, dat maarschalk Stalin in het 58e district van Moskou, waar hy candidaat was, eenstemmig gekozen is, zodat hij zijn plaats in de Sovjet van Mos kou behouden heeft. Sommige kiezers schreven groeten aan hem op hun stembiljetten. Izwestia schrgft naar aan leiding van de verkiezingen: ..Noch de woede van de oor- logsophitsers, noch de inspan ningen van de imperialistische roofvogels zullen ons in onze gestadige en snelle opmars naar het communisme stui ten." Op 23 December a.s. zal Minister Mansholt te Londen de Ned. geschenkzending vaarzen officieel aan de En gelse regering aanbieden. van parlementaire commissies en voor het vice-president- schap. Een begin is verder gemaakt met de verwijdering van com munisten uit sleutelposities in het bestuursapparaat. Twee communistische prefecten heb ben hun ontslag gekregen. De communistische burgemeesters van een aantal gemeenten bin nen Pargs zal eenzelfde lot deelachtig worden. Een reeks uitzendingen, die als zuiver pro-Sowjetpropaganda be schouwd worden, zgn uit de programma's der Franse radio geschrapt. Door de ontwikkeling van de laatste maanden en hun verzet tegen het plan Marshall wor den de communisten hoe lan ger hoe meer bulten de demo cratische gemeenschap gesto ten en geïsoleerd. Cacao is te duur geworden. De pryzen van cacaobonen op de wereldmarkt vertonen een sterke stgging, waardoor het voor Nederland niet mo- gelgk biyft de omvang van zgn aankopen te handhaven. Door vermenging van de nieu we cacao met andere, goed kopere voorraden, kan op de binnenlandse markt de prijs verhoging zeer matig zijn. Teneinde een noodzakelgke beperkte bevoorrading van de handel mogeiyk te maken, is een verbod tot aflevering en vervoer van alle cacao-grond- stoffen en cacao-producten aan of door respectievelgk naar of van cacao- of choco ladefabrikanten uitgevaardigd, dat gisteren van kracht is geworden. Productie en be voorrading in het nieuwe jaar dienen zich aan te passen aan de gewgzigde omstandigheden. Gevolg van één en ander zal zyn, dat in 't versnape ringen-assortiment een ver schuiving naar de suikerpro ducten plaats heeft. Na een reis van 36 uren kwam met grote vertraging een trein met 500 Oostenrij- kertjes uit Wenen te Venlo aan. SOWJET-MAATREGELEN TEGEN DE C.D.U. Actie yan de S.E.D. De voorzitter van de Christe- lijk-democratische Unie in Duitsland, Jakob Kaiser, is evenals de vice-voorzitter van deze party, Ernest Lemmer, op last van. het militaire Sow- jet-bestuur uit zgn functie ontzet, aangezien de politiek van de C.D.U. In de Sowjet- zöne, niet in overeenstemming is met de wensen van de Sow- .jets. In het bgzonder maken deze bezwaar tegen de weige ring van de C.D.U. het door de communisten geïnspireerde „volkscongres" te steunen. Ook Wilhelm Gries, de hoofdredacteur van het partij blad der christelijke democra ten, „Neue Zeit", is afgezet. Karl Bremmer en zeven ande re redacteuren hebben daarop hun ontslag ingediend. Tydeiyk opvolger van Gries zal zgn prof- Hijgo Kichmann, voorzitter van de C.D.U. in Saksen. Als tweede voorzitter wordt door de Sowjet-autori- teiten Lobedanz uit Mecklen- Nieuwe bruidegom brengt uitkomst. Het 21-jarige Itali aanse meisje Maria Formicola verkeerde wel in een heel onplezierige toestand, toen zij enige dagen geleden te New- York aankwam. Haar aanstaande echtgenoot, een gedemobiliseerde Amerikaanse soldaat, bleek te zijn overleden en de Amerikaanse auto riteiten waren van me ning, dat er geen reden meer bestond om Maria in de V. S. toe te laten. Een ionge New-Yorkse muziekleraar, Alfidi Gehten, die Maria's fo to in de krant zag, schgnt nu uitkomst te brengen. Hg heeft Ma ria een huwelijksaan zoek gedaan en zij heeft het aanvaard. Alfidi is er reeds in geslaagd haar de verlovingsring aan de vinger te schui ven, doch Maria's be- vrgding uit het Immi gratiestation Ellis Is land kan hij nog niet bewerkstelligen. j Munitie-ontploffing in Zwitsers plaatsje. Acht mensen zgn om het leven gekomen. Het sta tion van Blausee-Mittholz is volkomen vernield, de stations chef werd gedood. Het Zwitserse plaatsje BlausseeMittholz is Zater dag door een munitie-ontplof fing getroffen. Door de kracht der explosie werden ongeveer 50.000 kubieke meters aarde in de lucht geworpen en de weg van Frutigen naar Kandersteg werd over vgfhonderd meter vernield, zo meldt de Zwitser se radio. Zes huizen werden geheel vernield en tien huizen werden zo zwaar beschadigd, dat zg waarschijnlijk afgebro ken moeten worden. Nieuwe grondwet in China In een radiorede tot het Chi nese volk heeft president Tsjang Kai Sjek verklaard, dat Kerstmis 1947 een nieuw begin voor China zal beteke nen, daar op deze dag de nieu we Chinese grondwet in wer king treedt Tsjang noemde het aanvaar den van deze grondwet slechts de eerste stap op de weg, die naar het uiteindeiyk doel leidt: Een herboren China. „Deze historische gebeurte nis betekent, dat wg definitief de laatste resten van feodalis me en autocratie van ons af werpen", aldus de president burg beschouwd. De correspon dent van A.N.P. voegt hieraan toe, dat „in partijkringen wordt verklaard, dat de C.D.U. zich practisch in volle ontbin ding bevindt". ACTIE VAN S.E.D. Naar het Sowjetpersbureau Tass uit Berlgn meldt, is de socialistische eenheidspartij van Duitsland (S.E.D.) een ac tie begonnen voor een volks stemming onder de Duitsers ter bepaling van het lot van Duitsland. De partij heeft een beroep gedaan op alle Berlg- ners om „te strijden voor de eenheid van Duitsland, voor de democratie en voor het socia lisme". RESOLUTIE DER S.D.- PARTIJ. Na een conferentie van twee dagen te Hannover hééft het bestuur van de Duitse sociaal democratische partij een reso lutie aanvaard, waarin be treurd wordt, dat „de Sowjet- Unie" er aanspraak op maakt in Duitsland te overheersen" en dat zij poogt Duitsland tot een „winstobject" te maken. „Vaderlands front" in Bulgarije. Het Sovjet persbureau, Tass, meldt uit Sofia, dat de poli tieke partgen aangesloten bg het Bulgaarse „Vaderlands Front" hebben besloten één enkele politieke organisatie te stichten. Dit besluit werd genomen tgdens een bijeenkomst van het centrale comité van het „Vaderlands Front" en de centrale comité's van de aan gesloten partgen. In haar „campagne te gen de misdaad" heeft de Pa- rgse politie met 500 man een onderzoek naar identiteitspa pieren ingesteld in het Afri kaanse stadskwartier La Gout- te d'or. Vandaag wordt de bekende schrgver van wiskunde- schoolboeken, P. Wijde- nes, 75 jaar; wordt Prinses Eli zabeth van Luxemburg 25 jaar. Wetsontwerp spoedig gereed. Naar het A.N.P. verneemt, Ls binnenkort de indiening bg de Tweede Kamer van een ontwerp-Werkloosheidswet te verwachten. Dit ontwerp zal dan beo gen de invoering van een ver plichte verzekering van werk nemers tegen de geldeiyke ge volgen van onvrijwillige werk loosheid, door respectievelijk een wachtgeld verzekering, gedragen en uitgevoerd door het bedrijfsleven, en een werk loosheidsverzekering eveneens uitgevoerd door het bedryfs- leven, maar gedragen door bedrijfsleven en overheid te zamen. Het moet voorts in de be doeling liggen, dat er bij de wachtgeldverzekering ver- scheldenheid van regeling per bedrgfstak zal bestaan, terwgl by de werkloosheidsverzeke ring de voornaamste bepalin gen uniform zullen zgn. Knoeierijen met geschenkzendingen. Door enge Ned. militairen In Indonenië is op eigen gele genheid een pakkettenverzen- ding georganiseerd. Hierbij is de indruk gevestigd, dat deze verzending onder toezicht stond van de Ned. legerleiding in Indonesië. Door de Kon. Ma réchaussee te Amsterdam in samenwerking met de C.C.D. is vastgesteld, dat met deze pakkettenzending op eigen ge legenheid onregelmatigheden zijn geschied, waardoor de fa milieleden niet datgene ontvn- gen waarvoor de militairftn in Indonesië hadden betaald. Zo wel in Indonesië als in Neder land zijn enige personen gear resteerd. In Laren is bovenden een grote hoeveelheid levens middelen in beslag genomen. Het Ls reeds gebleken, dat vele militairen aan de initi atiefnemers dezer actie hun vertrouwen hebben geschonken. De mogelijkheid wordt overwo gen of ut de grote hoeveelheid in beslag genomen levensmid delen aan benadeelden nog het hun toekomende kan worden toegezonden. Vijf jaar geëist en in vrijheid gesteld. Een 48-jarige in Indië gebo ren Nederlandse vrouw, die er van beschuldigd werd enkele harer vrouwelijke mede-ge vangenen uit het kamp „Tji- deng" bij Batavia aan de Ja panse kampcommandant te hebben verraden hoorde voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam 5 jaar gevange nisstraf tegen zich eisen. De verdediger wees er op dat door de getuigenverkla ringen het verraad niet bewe zen was. Hij verzocht ver dachte onmiddellijk in vrij heid te stellen. Het Hof wil ligde dit verzoek in. Opening der conferentie op 21 Januari (Van onze Haagse redacteur). De Nederlandse regering streeft ernaar, de West-Indi sche Rondetafelconferentie te openen op 21 Januari a.s. Ofschoon de Curaqaose en Surinaamse delegaties reeds benoemd zijn, staat de verte genwoordiging van Nederland nog niet vast; zij zal bestaan uit drie leden van de K.V.P., drie van de Partij v. d. Ar beid, twee van de Chr. Histo rische Unie, twee van de A.R. Partij en een van de Partij van de Vrijheid. Spoorwegdirectie deed niet aan geldverspilling. Onlangs berichtten wij, dat het Tweede Kamerlid, de heer van Lienden, vragen had ge steld aan Minister Vos betref fende verspilling van gelden bg de Ned. Spoorwegen waar gro te bedragen zouden zijn u tge- geven voor verfraaiing van de airectiebureaux. Genoemd wer den bedragen van 100.000 voor verlichting en 40.000 voor een nieuwe lambrizerlng. Thans heeft de minister hier op geantwoord. Uit zgn mede delingen blijkt, dat de d'rectie over te weinig kantoorruimte beschikte. Bij de inrichting van voldoende ruimte werd weliswaar rekening gehouden met het representatieve ka rakter. daf deze vertrekken moeten hebben, maar toch werd slechts 22.000.uitge geven boven het bedrag, dat voor normaal onderhoud en herstel noodzakelijk was. BIJ ACTIE IN HET KRAWANGSE ZOUDEN 300 BURGERS GEDOOD ZIJN. Het republikeinse ministerie van voorlichting heeft eep verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat de Neder landse troepen van 9 tot 12 De cember „wat zi1 noemen mop ping operations'' uitvoerden bil Rawa Gede in het Krawangse. crca 70 km. t«n Oosten van Batavia. In de verklaring wordt een Nederlands militair communi qué aangehaald, waarin be kend werd gemaakt, dat in het gebied van Krawang drasti sche maatregelen genomen zijn. De republikeinse verklaring zegt hierover: „deze drastische maatregelen kostten het leven aan nveer dan 300 burgers, terwijl 200 mensen gewond werden". Volgens Reuter zou uit het Ned. communiqué biyken, dat bij bedoelde actie, welke tegen rampokkende benden gericht was, geen burgers werden ge dood. REDE VAN DR. VAN MOOK. Na de sluiting van de conferen tie van West-Java heeft dr. van Mook een rede gehouden, waapin hg o.m. zeide, dat het vanzelfsprekend is dat onder terreur en intimidatie, bespre kingen met de republiek op polit:ek pn economisch terrein moeilgk vruchtbare resultaten kunnen opleveren, „hoe gaar ne wij ook de hulp van de Commissie voor Goede Diens ten hebben aanvaard". Dr. van Minister Mansholt over ionen en prijzen. Industrie en scheepvaart zitten op rozen In Leeuwarden sprak Zater dag minister Mansholt over de algemeen sociaal-economische vraagstukken van deze tijd. Ons volk ziet het gevaar van de huidige situatie niet vol doende in, aldus de minister. De regering heeft het volk hierover niet ernstig genoeg ingelicht. De consumptie van minder essentiële goederen is veel te groot. Hierdoor ont staat een uiterst gevaarlgke schijnwelvaart en op deze wijze lopen we recht naar de cata strophe. Als we het jaar 1939 op 100 stellen, aldus de minister, dan zgn thans de prijzen gestegen Drie mannen verdronken Vrijdag dreef bij de stuw van Borgharen in de Maas een ongekantelde roeiboot naar de kant. Er werden langs de oever bovendien drie fietsen gevonden. Dit doet het vermoeden rijzen dat drie personen verdronken moeten zijn. In Maastricht worden in derdaad drie mfnnen vermist, die Donderdagavond naar de Maas zijn gegaan om van een roeiboot uit te gaan vissen. tot 185 k 190. de lonen van de bouwvak- en industriearbeiders hebben hiermede geiyke tred gehouden. Voor ambtenaren en onderwijzers steeg het cijfer tot 150. Deze laatsten hebben het dus moeilgk. Maar de toe stand voor de gepensionneerden en de kleine rentetrekers is absoluut onhoudbaar gewor den. In agrarische kringen be weert men, dat de Ned. land bouw het zwaarste offer heeft te dragen, maar we kunnen de boeren niet over één kam sche ren. De landarbeidersionen staan op het ogenblik op 281. De arbeidsinkomsten van de akkerbouw op de klei stegen van 100 tot 325. voor de ge mengde bedrijven en de vee- houderg tot 260. De Industrie zit momenteel op rozen, zo zelde de minister, terwyi ook In de soheepvaart veel te grote winsten gemaakt worden. De regering heeft tot taak, die winsten te drukken. De sociale rust in ons land, een voorbeeld voor andere lan den, is te danken aan het re geringsbeleid en aan het ver- antwoordelgkheidsbesef van de organisaties. Wg hebben het Marshall-crediet nodig, anders zitten we over een jaar aan de grond. Daarby zal versoberd moeten worden, doch in de laatste plaats op brood, vet. vlees, melk en textiel. De luxe consumptie behoort te worden gedrukt. Temeuzen en Breskens speelden gelijk. Robur ging in staking. Ie KLASSE. BrabantiaHelmondla 21; NACMW 12; Limburgia- PSV 30; NO ADSportclub Emma 21; BlegerheideW V 5—4. Dat de Philips-mensen het tegen Limburgia niet zouden klaren hadden we niet ver wacht. De naaste concurrent NAC echter liet ook een steek je vallen en moest in MW de meerdere erkennen. De Breda- naars hadden weer eens een zwakke dag en zullen op deze manier spoedig uitgeschakeld zgn voor de bovenste plaats. Door hun overwinning komen de jongens van Limburgia weer wat in tel. NOAD zal de overwinning op de Sportclub niet veel meer baten en ook Bleyerheide krggt geen her- nieuwe hoop uit de ontmoeting tegen VVV. 't Was in 'n doel- puntenrgke wedstrijd, dat de Venlonaren juist een goaltje te weinig maakten. Brabantia kwam in de lift door een kleine zege op Helmondia. PSV Limb. NOAD NAC MW Blejierh. Brabantia Sp. Emma 11 VW 11 Helmondia 11 Vlissingen 11 12 12 11 11 11 0 il 9 1 2 29-12 19 6 3 3 22-14 15 6 2 3 17-17 14 6 1 4 25-15 13 6 14 21-19 13 5 2 3 31-24 12 4 2 5 17-21 10 3 3 5 17-19 9 3 2 6 23-23 8 2 4 5 17-25 8 0 1 10 6-36 1 2e KLASSE A. MiddelburgHero af gek.; De ZeeuwenDosko 22; RBCAlliance 03; Goes Internos 21; Temeuzen Breskens 11. Het puntje voorsprong, dat Dosko eigenlgk nog had door een wedstryd minder te heb ben gespeeld is verloren ge gaan. Het blgkbaar krachtig in herstel zgnde Zeeuwen-ploegje maakte de Bergenaren een punt afhandig en Alliance, dat zelf de Roosendaalse plaatsge noot RBC sloeg, had een goe de dag. De strgd tussen Dosko en Alliance kan nu opnieuw beginnen en de spanning is weer tot kookpunt gestegen Goes biyft op afstand volgen en is steeds in de buurt om te profiteren van de minste aar zeling in de kop. De prestatie tegen het niet te onderschatten Internos mag er zijn. En nu de staart, waann Terneuzen en Breskens aan het roeren gin gen. Het werd een deling van de punten. Middelburg zal hard aan moeten pakken om uit de buurt van de laatste plaats te blijven. Alliance Dosko Goes Internos RBC Hero De Zeeuwen 14 14 10 3 1 36-15 23 13 9 3 1 52-20 21 8 3 3 36-17 19 7 15 29-19 15 5 3 4 21-27 13 3 4 4 19-22 10 2 4 8 23-37 8 14 13 12 11 Breskens 11 2 3 6 14-27 7 Temeuzen 13 2 2 9 18-33 6 Middelb. 11 2 0 9 17-48 4 Se KLASSE E. RKFCBurgh 3—0; RCS— Zeelandia 12; Nieuw Borg- vlietOdio 0—0; MOC—Ro bur 20 gest.; Yerseke—Zie- rikzee 41. Het was een magere oogst voor Odio tegen Nieuw Borg- vliet en wg hadden niet anders verwacht. Borgvliet toch heeft zich als een volwaardig derde klasser leren kennen en Odio doet het heel wat minder ro- soluut als vorig jaar Dit is voor MOC niet kwaad, want het puntje achterstand is ver dwenen en ook hier is de span ning weer groter geworden. MOC zelf had zich tegen Ro bur een veilige voorsprong ver zekerd, doch zag de tegenstan ders in staking gaan en kon dus de overwinning niet vol tooien. De Schouwense ploegen brachten er deze week minder van terecht dan verwacht werd. Burgh hadden we niet meer toegedacht doch dat biykt, met het degradatie spook op de hielen tot kracht prestaties in staat te zgn. De stryd om het betere plaatsje werd door Zeelandia gewonnen. ODIO MOC RKFC Zierikzee N. Borgvl. RCS Zeelandia Yerseke Burgh Robur 13 9 3 1 34-7 21 11 7 3 1 33-18 17 11 7 2 2 28-16 16 12 6 2 4 27-24 14 12 5 3 4 26-19 13 12 3 3 6 14-24 9 12 3 3 6 22-31 9 13 3 3 7 33-38 9 14 3 2 9 25-44 8 12 2 2 8 22-43 6 3e KLASSE F Com BoysOostburg 42; AardenburgAxel 02; Steen Clinge 10; Biervliet IJzendyko 23; Hontenisse Hulst 2l; SluiskilHoofd plaat 45. In Sas van Gent viel weer eens een overwinning te note ren voor de Boys en het was Oostburg, dat de niet te incas seren kreeg. Axel echter paste deze keer tegen Aardenburg beter op en hield de leiding in handen en ook IJzendyke bleef in Biervliet meester van het terrein, zodat in de kop niets veranderde. Steen handhaafde zich, al was het een overwin ning op het nippertje tegen Clinge. Alleen Hulst moest, voor ons wat onverwacht, dis- tanclëren tegen Hontenisse en aan de ploeg uit Kloosterzan- de haar plaatsje afstaan. Het meest verraste Hoofdplaat door in Sluiskil van de negen doelpunten er vgf te scoren, daarmee plotseling wat uit de knel komend. Hoewel nog ver re van veilig kan deze over winning Hoofdplaat toch een morele stoot in de goede rich ting geven. Aardenburg, Clin ge en ook Oostburg zullen de ze uitlooppoging van Hoofd plaat slechts matig waarderen. Axel Uzendiike Com Boys Steen Honten. Hulst Sluiskil Biervliet Oostburg Hoofdpl. Aardenb. Clinge 14 12 1 14 10 2 14 10 1 14 6 4 1 62-11 25 2 43-29 22 3 51-16 21 4 32-14 16 6 24-30 13 7 32-30 12 7 30-44 11 8 19-37 10 7 15-27 9 9 30-72 9 7 12-35 7 9 19-34 t Mook herhaalde, dat het tevens vanzelf sprak, dat de Neder! regering nadrukkelijk <eeft verklaard, dat zg het terug trekken van haar troepen niet ln overweging kan nemen zo lang de huidige toefitand niet grondig verandert <»n zolang de taak van de troepen naar het oordeel van de Ned. regering en van de betrokken bevolking niet kan worden overgedragen aan een goed gedisciplineerde en niet politieke politie.' MINISTER DREES TE BATAVIA AANGEKO MEN. Minister Drees is Zondag middag te Batavia aangeko men. Hy werd door o.a. dr. van Mook en de ministers Beel en Neher begroet. Minister Jonkman is Zater dag naar Indonesië vertrokken. Vloot van de Mij. Nederland bijna vóóroorlogs. De vloot der My. „Neder land" zal ln de maanden De cember en Januari een welko me uitbreiding ondergaan niet minder dan 4 nieuwe schepen komen in deze perio de in de vaart, te weten het ss „Riouw", het ss „Rem- pang" en de moterschepen „Borneo" en „Bali." De vloot zal dan bestaan uit 32 sche pen, met een totaal tonnage van 289.327 brt. In September 1939 beschikte de „Nederland" over 33 schepen, met een ton nage van 308-874 brt. Hierbg moet echter in aanmerking worden genomen, dat de ver voerscapaciteit wat de vracht betreft thans ls toegenomen. Vrij lokaal grensverkeer naar Duitsland Ingevolge 'n overeenkomst tus sen de Ned. regering en de Brit se grensdienst, zal volgens Reuter het locale grensver keer van Nederland naar Duitsland met onmiddellgke ingang worden hervat. De ln de grensstreek wonende Ne derlanders zouden de grens kunnen oversteken op vertoon van hun pas. De regeling zou niet gelden voor Duitsers, die naar Ne- demand willen. De Ned. militaire missie bg de geallieerde Bestuurs raad deelde echter mede, dat hoewel besprekingen worden gevoerd, van een overeen komst nog niets bekend is. Er zouden nog vele moeilgkheden opgelost moeten worden. Centrale goedkeuring yoor scholenbouw. Tot' 15 Dec. was het met de verstrekking van vergunnin gen voor het herstellen, uit breiden of herbouwen van scholen zo gesteld, dat deze door de Wederopbouwbureaux ook konden worden verleend ten behoeve van scholen, wel ke niet waren geplaatst op een door het ministerie van onderwijs opgemaakte urgen tielij st. Thans moeten alle aanvra gen centraal worden beoor deeld, d.w.z. door de Centrale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in Den Haag. Dit geschiedt om dat de irgentielijst 1947 is in getrokken en een nieuwe lijst voor 1948 door dit ministerie zal worden opgesteld. Aanvragen voor onderhoud en verbouwingen (geen uit breiding) alsmede voor het herstel van licht beschadigde scholen, kunnen door de We deropbouwbureaux worden goedgekeurd, WERELDOMROEP RADIO NEDERLAND. De wereldomroep „Radio Nederland" heeft een Kerst- en Nieuwjaarsprogramma samen gesteld met hét doel de band tussen de Nederlanders over zee en ln het moederland voor- ai in de komende feestdagen, zo sterk mogeiyk aan te halen. Twee programma's, een voor Oost- en een voor West-Indië zyn reeds in druk verschenen en over de, hele wereld ver- DE VOORSPELT: KRACHTIGE WIND. Geldig tot Maandagavond. Zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Krachtig, aan de kust tijdelijk stormachtige Noord-Westelijke wind. Aanvankelijk nog iets zachter later weèr iets kou der.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1