Onderzoek naar het regeringsbeleid '40-'45 NIEUWS UIT ZEELAND De boer in een veranderde wereld Vlissingse „imperia'isten" Notendop Walcheren. TWEEDE KAMER Ook overleg in ministerraad getoetst. De Tweede Kamer behan delde Vrijdagmiddag het voorstel van de enquête-com missie naar het regeringsbe leid in de jaren 1940-'45 om enkele bepalingen te wyzigen van de wet van 5 Aug. 1850, die deze enquêtes regelt. De heer Algera (A.R.) ver dedigde namens de minder heid in de commissie een amendement, beoogend vast te leggen, dat geen verhoor geoorloofd is, dat betrekking heeft op beraadslagingen in de ministerraad. De heer Sassen (K.V.P.) spreekt zijn waardering voor de wetgevende arbeid van de enquêtecommissie uit, maar hy wenst niet zover te gaan als de commissie wat betreft het onderzoek naar de gevoe lens geuit in de ministerraad en heeft toch ook bezwaren tegen het voorstel Algera. Vastgelegd moet worden, wat voorwerp van onderzoek mag zijn. De heer de Wilde (A.R.) betoogt, dat het onderhavige voorstel de verantwoordelijk heid van de ministers verder uitbreid dan normaal is te achten. De ministers komen nu in een toestand, die ze des tijds niet hebben kunnen voorzien. De heer Korthals (Vrijh.) acht het een staatsbelang, dat de besprekingen in de minis terraad vertrouwelijk blijven. De heer Schmall (C.H.) on dersteunt het amendement Algera. De heer Le Poole (Arb.) verklaart zich daartegen. De heer Donkers (Arb.) voorzitter van de enquête commissie verdedigt het voor- 540 millioen voor tussentijdse hulp. De commissie voor de toe wijzingen van het Amerikaan se Congres heeft een voorstel aangenomen, volgens hetwelk aan Italië, Frankrijk, Oosten rijk en China 540 millioen dollar zal worden toegewezen. Zowel Senaat als Huis van Afgevaardigden hebben dit compromis-voorstel goedge keurd. Vechtpartij In Italiaans parlement. De commun stische en Repu blikeinse afgevaardigden zijn gedurende tien minuten in de conferentiezaal van de Itali aanse constituerende vergade ring slaags geraakt. Er werd gedebatteerd over het nieuwe reger ngsprogram. De bijeen komst werd voor enige tüd verdaagd. Enige afgevaardigden wer den gewond. Het handge meen had plaats, nadat Togliat. ti (communist) de buitenland, se pol tick van de premier had gecritiscerd daar deze Italië, ..tot slaaf van de V. 9.'' maak te. .Schande over u". aldus zei hij tot de republikeinen. „Gij haalt onze vlag door de mod der". Gaullisten willen nieuwe verkiezingen. Na een bijeenkomst van de Gaullistisch goz.nde afgevaar digden van het Franse parle ment is medegedeeld, dat door leden van de R.P.F. een motie zal worden Ingediend waarin gevraagd wordt om ontbinding van do nationale vergaderng en het houden van nieuwe ver. kiezingen in Maart aanstaan de. stel. Hij acht het onjuist, dat een politie-inspecteur wel verhoren mag afnemen, waar bij besprekingen in de minis terraad aan de orde komen en dat de enquêtecommissie dit recht zou missen. Na enige discussie neemt de heer Algera een amendement Sassen (K.V.P.) over, bepa lend, dat de ministers slechts ondervraagd mogen worden over beslissingen van de mi nisterraad en de gronden waarop deze rusten. De heer Le Poole (Arb.) wil een uitzondering maken voor de periode, dat de Sta- ten-Generaal niet function- neerden. Het amendement Le Poole wordt aangenomen met 35 te gen 30 stemmen Het amen dement Sassen wordt verwor pen met 38 tegen 27 stemmen en het betrokken artikel wordt goedgekeurd met 36 te gen 29 stemmen. Nadat op voorstel van de heer Romme (K.V.P.) een reis en verblijfkosten-vergoe ding is vastgesteld voor de commissieleden, wordt het wetsontwerp met 49 tegen 13 stemmen aanvaard. De vergadering wordt ver daagd tot Maandagmiddag één uur. Geen auto's in Urks straten. Dezer dagen heeft de gemeenteraad van Urk besloten in principe het gehele dorp voor auto's en motorfietsen af te sluiten. Voor bestelling, plaatselijk vervoer enz. zullen uitzonderingen ge maakt worden. Deze bepaling is vooral van belang, wanneer binnenkort de nieuwe weg van Emmeloord naar Urk klaar komt, waardoor Urk, theore tisch thans opgenomen in de Noord-Oostelijke polder, practisch nog een eiland, uit zijn isolement verlost zal worden. Oud-verzetstrijders treden gezamenlijk op. De belde grote organisaties van oud-verzetsstrijders, de federatie van Verenigingen van Oud-Illegalen in de provincies Noord- en Zuid-Holland ener zijds en de Gemeenschap Oud- Illegale werkers (in hersteld verband) anderzijds, hebben besloten in den vervolge geza menlijk op te treden. De Nationale Federatieve Raad van het voormalig Ver zet, werd als overkoepelend, representatief lichaam in het leven geroepen. De Nationale Federatieve raad stelt zich tot doel: de zui vering en berechting, de jaar lijkse herdenking van de ver- zetsslachtoffers. de verzorging van de nagelaten betrekkingen en het rechtsherstel. Men zal zich van ieder partijpolitiek streven onthouden. De opbrengst van de suikercampagne. Op een enkele uitzondering na hebben de beetwortelsuiker fabrieken haar campagne weer beëindigd. Van de 12 suikerfa brieken ziin een 6 verenigd in de N. V. Centrale Suiker-Mij., 3 West-Brabantse in de Ver. Coöp. Suikerfabrieken, te*~.vijl de Coöp. fabrieken te Putters- hoek Gronngen en Sas van Gent zelfstandig werken. Hoewel de utzaai ongeveer 10 groter was dan ln 1946, was de bietenoogst dit jaar als gevolg van de lange strenge winter en de droge, warme zo. mer kleiner dan vorig jaar. De oogst bedroeg dit jaar 1523 millioen kg. bieten hetgeen ongeveer 100 milfoen kg. min der is dan in 1946. Hoewel het gehalte der bieten goed was, zal de totale suikerproductie dit jaar de 200.000 metrieke tonnen nauwelijks halen. Door de bietentelers werden geleverd aan de C.S.M. 560 mil. Hoen kg. suikerbeten, aan de V.C.S. 415 millioen kg. en aan de drie onafhankelijke coöpe ratieve suikerfabrieken teza men 548 millioen kg. (Putters- hoek 280 millioen kg., Gronin gen 190 milLoen kg. en Sas van Gent 78 millioen kg.). 36 woningwetwoningen in Bruinisse. De gemeenteraad van Brui nisse besloot na veel discussie tot het bouwen van 36 woning wetwoningen aan de Noorddijk ZEEUW IN HET HOOFDBESTUUR VAN DE STICHTING VOOR DE LANDBOUW. (Ingezonden mededeling) ha/Ten maken.. (Ingezonden mededeling' Z.L.M. vergaderde te Goes. Tuinbouw-commissie ingesteld. Vrijdagmiddag kwam de Zeeuwse Landbouw Maat schappij in een druk bezochte algemene vergadering bijeen in de zaal Krijger te Goes. Na een openingswoord door de voorzitter, Ir. A. M. Geuze, besloot de vergadering tot 't zenden van telegrammen aan de scheldende Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, en aan de nieuw benoemde Commis saris jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot. Hierop bracht de voorzitter de ondeskundigheid van de stad over het paltteland ter sprake. Steeds meer wordt al les van boven geordend. Be zwaren gaan uit tegen het feit, dat deze ordening met middel maar doel wordt. Als voorbeeld haalde tr. Geuze de wederopbouw aan en vroeg oi niet alles beter door provin cie en gemeenten had kunnen geschieden. In de landbouw zijn vele voorbeelden, dat het ook anders kan. Sprekende over de economische positie wees spr. erop dat alleen ar- beids productiviteit ons land kan redden. De landbouw weet wel wat werken is. doch de officiële waardering ont breekt. Ook op andere gebie den. zoals bil het onderwijs, wordt de landbouw onvoldoen de geholpen. Hierna deelde de voorzitter mede dat bericht is ingekomen van het overlijden van het lid van verdienste B. G. Puy- laert te Sas van Gent. TUIN BOUWCOM MISSIE. Voorts werd medegedeeld, dat een Tuinbouwcommissie werd ingesteld, terwijl ln het dagelijks bestuur speciaal voor de tuinbouwbelangen zijn opgenomen de heren: P. J. J. Dekker te Wemeldinge en J. Warners te Domburg. Tot hoofdbestuurlid is benoemd de heer J. L. J. van de Ber ge te Tholen. Het dagelUks bestuurslid de beer P. J. J. Dekker ls be noemd tot hoofdbestuurslid van de Stichting voor de Landbouw zodat thans ook Zeeland behoorlijk in deze Stichting is vertegenwoordigd. De commissie ter bestude ring van de vraag op welke wijze de Z. L. M. zich ook op sociaal en cultureel terrein kan gaan bewegen, is met haar rapport gereed gekomen. Het zal binnenkort ter bespre king aan de kringen en afde lingen worden toegezonden. CONTRIBUTIE. De vaste contributie werd bepaald op 3.50 per lid en voor niet-grondbezitters op 5.50 per lid. Voorts de con tributie voor grondeigendom, voor grond niet in gebruik op 0.25 per ha. en leden grond gebruikers op 0.50 per ha. plus 0.25 per ha. voor bij drage aan de Stichting voor de Landbouw. De begroting 1948 tot een totaal bedrag van 75.600, werd goedgekeurd. DE BOER IN EEN- VERANDERDE WERELD Vervolgens hield de heer ir. G. P. F. Royackers, secreta ris van de Stichting voor de Landbouw, een inleiding. Spr. bepaalde ziin gehoor ln het bijzonder bjj de meer ma teriële betrekkingen, die de boer heeft, waarbh hij achter houding van de boer tot ztjn bedrijf, tot z(jn arbeider, tot zfln standsorganisatie, tot zijn coöperatie en tot de Stichting voor de Landbouw. Het boerenbedryf is in de laatste eeuw wel zeer veran derd. De productie is omge schakeld van die voor eigen productie, voor de wereld markt. Spr. pleitte er voor de volksvoeding primair te doen steunen op de voortbrenging uit eigen oodem, niet acci denteel, doch principieel. Daar- btj moet de boer een redelijke winst gelaten worden. De ver houding tot z^n bedrijf houdl in, dat de, boer open moet staan voor elke verbetering in de bedrijfsvoering, hetgeen van de Nederlandse boer wel ge zegd kan worden. De op brengst per ha. ligt hoger dan eiders en de productiekosten meestal lager. Sprekedde over de verhouding met de arbei ders, wees spr. erop, dat de be- drijfsgemeenschap binnen het bedrijf moet steunen op sociaal besef en gemeenschappelijk oelang. Mededelen in de winst en de medezeggingschap voor de arbeiders, achtte spr. onmo gelijk. Het landbouwbedrijf hier is een eigen onderne ming, waarin het onpersoon- lyke kapitaal dat de arbeider uitbuit, geen rol speelt. STANDSORGANISATIE. Ten aanzien van de beteke nis van de standsorganisatie kwam spr. tot de conclusie, dat deze organisatie, die niet een deel van mze belangen is, maar van de mensen zelf, met al hun belangen, primair is boven elke andere organisatie. De huidige stryd gaat niet di rect om economische belan Ëen, doch om de beginselen, 'e organisatie zelf moet zich Nieuws In een eenvolgens behandelde de ver- j 20.000 boete'. Noorwegen heeft aan Londen een kerstboom ten ge schenke gegeven. De boom is vijftien meter lang en de grootste breedte ls vijf meter. Hij zal bij het standbeeld van Nelson komen te staan. Truman heeft het wets ontwerp ter bestrijding van de inflatie, ondertekend. 50 personen zfln in Oos tenrijk gearresteerd, in ver- band met grootscheepse smok- kelaffaires. uit de opbrengst waarvan zij een nieuwe illega le nazi-organisatie willen op richten. De Italiaanse assemblee heeft Vrydag haar vertrouwen in de nieuwe regering van de Gasperi uitgesproken. Radio Boekarest heeft be kend gemaakt, dat Roemenië pn Joego-Slav.ë een verdrag van vriendschap, samenwer king en wederzijdse bijstand hebben getekend. De ,Nieuw-Holland", die met 1230 Nederlandse militai ren uit Ind.ë is vertrokken, wordt 9 Januari in Amsterdam verwacht. De Maastrichtse politie rechter. heeft de winkelier L. D. uit Maastricht, die bijna een jaar lang grote voorraden naalden, spelden, scharen en messen uit Duitsland smokkel de en die voor hoge prijzen van de hand deed. veroordeeld tot daarom ten volle bewust zijn van haar taak. Volgens spr zijn de werkgeversorganisaties t.a.v. de sociale kwesties, nog niet geheel opgewassen tegen hun taak. Noodzakelijk zal het zijn tezamen met de ar beiders een gematigd progres sief beleid te bouwen, dat vol doende constructief is om ook houdbaar te zijn. De landbouw organisaties zullen zich daar toe moeten outilleren op een wyze, dat zrj ook de strijd te gen de landarbeldersorganisa- ties kunnen aangaan. COÖPERATIE. Over de verhouding tot de coöperatie wees hy met name de jongeren erop, dat zij zich moeten beschouwen als de toe komstige dragers der coöpera tie, al voelen zij soms deze niet aan als instellingen, die zij zelf hebben gemaakt. fn den brede sprak ir. Royackers verder over de Stichting van de Landbouw, waarbn ny de stelling poneer de, dat de Ned. landbouw zijii beste orgahisatle heeft gevon den in deze Stichting, de z.i. best denkbare samenbundeling van constructieve krachten. Uitvoerig zette spr. de doel stellingen uiteen, n.l. het voor bereidend orgaan te zijn voor het toekomstig publiekrechte lijk landbouwschap en het or gaan van samenwerking Lussen de 6 aangesloten stands- en vakorganisaties, hierbij wy- zende op de wenselijkheid, dat voor de toekomst ae taak en bevoegdheid van de staat en de maatschappij worden om grenst. Tenslotte stipte spr. nog de komende verandering bij de adviescolleges voedselvoorzie ning aan en verklaarde, dat verwacht wordt, dat nog dit parlementaire jaar het wets ontwerp publiekrechtelijke be drijfsorganisaties in de Kamer zal komen. Spr. legde er de vergadering de nadruk op. zich over deze vraagstukken ernstig te bezinnen. RONDVRAAG Nadat de voorzitter, de heer C. Philipse, lid van Ged. Sta ten, en mr. W. C. ten Kate, burgemeester van Goes, wel kom had geheten, werd begon nen met de rondvraag. Hierbij kwamen vele vragen naar vo ren naar aanleiding van het door de inleider gesprokene Hierbij uitten verschillende aanwezigen o.m. ernstige woorden over de financiële noodtoestand, waarin de Zeeuwse boer verkeert, waar bij de arbeiders dikwijls meer verdient dan de boer zelf. Al deze vragen werden uitvoerig door de inleider beantwoord Voorts liet een Walchers af gevaardigde woorden van pro test horen over het feit, dat het fokken van Zeeuwse var kens verboden is. Men is thans bezig om ln een request hier over zijn misnoegen kenbaar te maken. Nadat nog verschil lende kwesties als oorlogs schadevergoeding en wederop bouw boerderhen ter sprake waren gebracht en besloten was minister Mansholt een telegram te zenden, waarin aangedrongen wordt op vast stelling van de prijzen voor agrarische producten, sprak de heer Philipse namens het prov. bestuur nog een enkel woord, waarbij hy gewaagde van de grote steun van het hoofdbestuur der Z.L.M., o.m. bij de besprekingen met minis ter Lieftinck. Voorts bracht de heer P. Scheele hulde aan de afd. Meliskerke voor haar rapport inzake de econ. posi tie en aan de voorzitter en de secretaris voor hun werk. De voorzitter besloot met enkele mededelingen. De Wal- cherse boeren mogen voor de belasting een onbelaste reser ve van 15 invoeren. De zo mervergadering van de Z.L. M. zal in Noord Beveland worden gehouden. Tot slot stelde de voorzitter met vreug de vast, dat het ledental in 1947 nog met een 100-tal groeide, terwyl vroeger in moeilijke jaren het aantal le den sterk terugliep. Directeur Ambachtsschool Goes gaat heen. Naar wij vernemen zal de heer J. H. B Buthfer met in gang van 1 Maart a.s. ontslag nemen als directeur van de Ambachtsschool te Goes, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. De heer Buthfer was tot 1911 werkzaam als opzichter aannemer en gaf toen reeds lessen aan de Avond school van de Ver. tot bevor dering van het vakonderwijs West-Friesland. In 19il kwam hij geheel bij het nij verheidsonderwijs en werd le raar aan de Ambachtsschool te Oostburg. Drie jaar later vertrok hij in gelijke functie naar Den Helder, om vervol gens in 1916 'n benoeming te Delft aan te nemen. Korte tijd daarna werd de heer Buthfer lerear aan de M.T.S. te Den Haag, een afdeling van de Academie voor Beeldende Kunsten. In 1919 keerde hij naar Zeeland terug en werd toen directeur van de Am bachtsschool te Terneuzen. Elf jaar was hij daar werk zaam, tot 1 September 1930. toen zijn benoeming tot di recteur van de Ambachts school te Goes volgde. VERZEKERING MIJ.-EN GAAN SAMENWERKEN. Op een algemene vergade ring van deelhebbers in de Zeeuwse Brandwaarborg Maat. schappij van 1824, die te Zie- rlkzee werd gehouden, zijn de nod ge reglementswijzigingen aangenomen teneinde de voor eenomen samenwerking met de Algemene Levensverzekering Maatschappij N.V. te Middel burg definitief te bekrachtigen. Het bestaande bestuur trad af en droeg zijn bevoegdheden over aan commissarissen en d rectie van de Algemene Le. vensverzekering Maatschappii N.V. Beide maatschappijen staan dus voortaan onder di rectie van Jhr. Mr. T. A. J. W- Schorer te Middelburg. Het Ls in deze tijd van scher- prijsstijging en dus van sterk verhoogde aansprakelijk heden in de Zeeuwse verzeke- r perswereld een gelukkig ver schijnsel, dat de voornaamste ondernemingen op dit gebied elkander thans hebben gevon den, daar deze verbreding van :sicobasis bespar ng van kosten en stabiele bedrijfsresultaten bevordert. Bovendien heeft men thans een Zeeuws bedrijf gekregen van een dusdanige omvang, dat- het overal in den lande kan ontreden. Invloed der Staten op P.Z.E.M.-bestuur. VIA DE RAAD VAN BESTUUR. In hoeverre en op welke wij. ze de mogelijkheden tot in vloed van de leden der Prov. Staten op de gang van zaken in het P.Z.E.M.-bedrijf kunnen worden verwezenlijkt, heeft een onderwerp van bespreking u tgemaakt in de behandeling door de afdelingen der Prov. Staten van het voorstel van G.S. betreffende de statuten der N.V. P.Z.E.M. Hoe en in welk aantal de vertegenwoor diging van door de Staten aan te wijzen personen ln de alge mene vergadering van aan deelhouders zal worden samen gesteld, of deze personen een al dan niet bindend mandaat, oa. wat betreft de dïrecteurs- benoem/ng, van de Staten krij gen, hoe dit mandaat tót stand komt. of de minderheid geengelegenheid krijgt haar zienswijze naar voren te bren gen of het noodzakelijk is. dat de Griffier deel moet uitma ken van de Raad van Bestuur, waren enige andere kwesties, die ter tafel kwamen. Van de zijde van Ged. Sta ten werd o.m. opgemerkt, dat uit de statuten de wil van het college blijkt om aan de Sta ten zo ruim mogelijke bevoegd heden te geven, De mogelijk heid bestaat, dat de Staten zich naar aanleiding van het jaar verslag, de rekening en verant woording en de begrot'ng kun nen uitspreken. De kwestie van het bindend mandaat en wat de vertegenw. zullen doen of nalaten, kan slechts door de Prov. Staten worden gere geld. Ook Ingeval de P.Z.E.M. een publiekrechtelijk bedrijf was geworden zouden en de Staten toch ook niet de directeur be noemen. De invloed van de Staten op de directeursbenoe- imng- en in andere kwesties kan slechts indirect zijn. Het College heeft zich nog niet be raden over de wijze van be noeming van de leden van de raad van bestuur. Opgemerkt werd. dat tenm'nste t.wee leden van de raad van bestuur lid van de Prov. Staten en niet van G.S. moeten zijn. Deze raad be staat echter uit ten minste 14 leden, zodat de benoeming: van meer leden der Prov. Staten dus mogelijk blijft. De leden van de raad. tevens ledpn van G.S.. gen-eten presentiegeld noch bezoldig'ng. G.S. zijn van oordeel, dat bij de winstbestemming aandacht behoort te worden geschonken aan het bouwen van onrenda bele lijnen. Maandagmorgen wordt deze .sfatutenwijzigino- in de verga dering van Prov. State/: be handeld. Kinderzorg-tehuis. Het kindertehuis „Vrederust" te Serooskerke, lnm<ddels om gedoopt tot „Welgelegen", de naam van een landbouwbedrijf, dat vroeger op de plaats van de villa lag. zal begin April door de vereniging „Kinder zorg" in gebruik worden geno men. In totaal zijn momenteel 206 kinderen aan de zorg van de vereniging toevertrouwd. On geveer 40 wonen thans nog in „Welgelegen" te Goes, 45 ge- neten gez'nsvernleging. de overigen zijn gehuisvest in „Kinderzorg" te Middelburg. Comité „Burgerrecht" opgericht. Te Amsterdam is opgericht een comité ..Burgerrecht", dat zich ten doel stelt in brede la gen van ons volk hef inzicht te wekken, dat er spoedig een einde zal dienen te komen aan de vele overheidsbemoeiing en overheidsdwang. In dit comité hebben o-a. zitting C. Duvekot. Goes en M. H. Govaert, Groede. Goed afgelopen. Vrijdagmiddag half twee reed een auto van de firma Groenleer uit Zierikzee op de Provinciale boot- te Katse Veer. Door het weigeren van de remmen reed de auto door de railing aan de andere zijde van de boot, doch bleef ge lukkig aan het schip hangen. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De, dienst ondervond enige vertraging. Gemeenteraad Koudekerke Felle protesten tegen annexatieplannen. Verbazing en ergernis. In de raad van Koudekerke zjjn Woensdagmiddag harde woorden geuit tegen de „im perialisten van de Walstraat". Zoals bpkend propageren en kele Vlissingse magistraten de annexatie van een deel van Koudekerke en tegPn zulk een aantasting van hun sóuvereini teit verzetten de vroede vade ren van Koudekerke zich una niem. De uitbreid ngsplannen van Vlissingen zijn fantastisch, zei wethouder de Buck, die als eerste een woord van protest liet horen, en daarom zullen zii blijken een fata morgana te zijn. Hij kon niets anders zeg gen., dan dat het bij Vlissingen een ongemot veerde zucht tot machtsuitbeelding ls. Daarom moet de grenswijziging abso luut worden afgewezen. De heer de Kroo was niet minder fel. Hij wees de grens wijziging af op princ piële gronden. Daar staat immer? geschreven: Gij zult niet be geren Vlissingen is havenstad, in dustriestad en haar zucht tot uitbre ding is een zucht tot imperialisme. De heer Flipse wees op het verknoeide Tuinstad en meen de, dat Vlissingen op die ma ner wel heel Walcheren kan annexeren wanneer het aan de grens van een andere gemeen te woningen gaat bouwen. Waarom mag Koudekerke geen badplaats worden Ik wil ook Vlissingen welvarend zien maar niet ten koste van Kou dekerke. De heer Touw wees erop. dat er in Vlissingen nog genoeg open plekken zijn voor woning, bouw. Vlissingen realiseert zich blijkbaar niet de agrarische belangen. De heer Ovaa had eerst met verbazing de motivering van G. S. gevolgd en die verbazing verkeerde in afschuw toen hij de Vlis's'ngse argumenten las. De heer Vos verklaarde ronduit dat de raadsleden van Vlissingen aan visioenen lijden. Wie bebouwen de zonodige landbouwproducten waar de wereld om schreeuwt, roep hij uit. Grenzenloos heb ik me geërgerd over de achteruitzet- t'ng van de agrarische bewo ners. Deze annexatie zou koude kerke van een welvarende tot een noodlijdende gemeente ma. ken. Het kan niet anders of G. S. moeten hun voorstel her zien. BURGEMEESTER J. L. DREGMANS. De voorzitter zeide zeer ver heugd te zijn dat de raad zich zo volkomen achter B. en W. staat. Als er voor Vlissingen nderdaad geen andere uitweg meer was zouden we een offer moeten brengen, hoe onprettig het ook voor de gemeente zou zijn. Hij wilde niet zeggen, dat G S. ondeskundig te werk zijn ge. gaan. maar hun voorstel heeft seen wetenschappelijk onder zoek tot grondslag. ANDERE AGENDAPUNTEN. In deze raadsvergadering werden ook nog enkele agen dapunten van minder importan tie behandeld. Na enige dis cv sie werden verordeningen voo> reinigingsrechten en hondenbe lasting vastgesteld. De heer J- W. Christiaansen werd ver kozen tot lid van het B. A. Voorts werd de begroting vastgesteld. eeuwse nippen TOf ouderling der Ned. Herv. kerk te Oostkapelle werd herkozen de heer A. Bimmel en gekozen in de vacature-de Voogd de heer J. de Visser Jzn. Tot diaken werden herkozen de heren L. Jobsc en K. Pop- pe, tot kerkvoogd de heren F. C. de Roo en L. de Voogd. Bij de opbrengst van de dezer dagen gehouden collecte voor de zending ln de Ned. Herv. kerk te Grijpskerke was een gift van 100. De kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk te Grijpskerke heeft een legaat van 300 ontvan gen van wijlen K. Hulsman Mz. Kerknieuws GEREF. GEM. Beroepen te Aagtekerke. ds G. H. Kersten te Rotterdam. NED. HERV KERK. Bedankt voor Dordrecht H E. T. de Boer te Bergen op Zoom. Middelburg OPTOCHTCOMMISSIE GEVORMD. Vanwege de ver. „Uit het Volk—Voor het Volk" te Mid delburg is een optochtcommis. sie gevormd, die tot taak heeft buurtverenj':gingP„ en andere verenigingen, die een groep van de historische optocht op 24 Juli 1948 voor hun rekening willen nemen, maar bezwaarlijk de daaraan verbonden kosten allep,n kunnen bestrijden, te combineren. Hierdoor zal het aantal deelnemers groter wor. den. Niettemin moet gevreesd worden, dat men een aantal groepen zal moeten laten ver vallen. De heer H. Pieters is voorzitter van de Optochtcom missie. N/lissinqen BIJEENKOMST CHR. BESTURENBOND. De Chr. Besturenbond te Vlis singen h:eld Donderdagavond in het „Concertgebouw" zy'n jaarlijkse grote bijeenkomst, waaraan medewerking we.rd verleend door de Chr. Muz«k- verenigine „Oefening na de Arbeid" te Middelburg. Het woord werd gevoerd door de heren A. C. Bensen te Eindho ven en Z. Bras Jr. te Rotter dam. resp. over de onder werpen: „Naar vernieuwing der samenleving" en „Hoort, zegt het voort Domburg BEPLANTING VAN „WESTHOVE"? Er bestaan ernstige plannen om „Westhove" te Domburg nog deze winter te beplanten. Het buiten „Zeeduin" is reeds in behandeling, terwijl „Berke bosch" slechts wacht op uitke ring van voorschot. St. Laurens DE HERBEPLANTING. Donderdagavond werd te St. Laurens in de zaal van Ser- vaas, onder voorzitterschap van burgemeester van 't Hoff een goed bezochte vergadering gehouden met de bewoners van de Noord weg vanaf de grens Middelburg tot en met Brig- damme in verband met de plannen tot verbetering van dit gedeelte van de Noordweg. De heer ir. Wiersma lichtte deze plannen toe en de heer Broerse gaf adviezen voor de beplanting der voortuintjes. Unaniem ging de vergade ring accoord met de voorstel len om inplaats van 2 ryen bomen de beplanting aan te brengen in de voortuintjes. De heer Broerse verklaarde zich bereid hierbij van advies te dienen en een plan voor te be reiden. De burgemeester wekte alle aanwezigen op dit plan te pro pageren bij hen die niet aanwe zig waren. Grijpskerke JUBILEUM DS. VAN LOON. Vrijdag 12 December j.l. was het 10 jaar geleden, dat Ds. H. A. van Loon, Ned. Herv. pred. te Grijpskerke, in het ambt werd bevestgd en te Grijpskerke intrede deed Ge heel onopgemerkt bleef dit feit niet. Des avonds kwamen de kerkeraad en het college van kerkvoogden en notabelen in de consistoriekamer samen met Ds. en Mevr. van Loon, en werd Ds. van Loon toege sproken door de pres.-kerk- voogd J. C. Cevaal en door ouderling P. Schoe. Namens beide colleges werd hem een vulpen aangeboden. Zondag 14 Dec. heeft Ds. van Loon in de morgendienst het feit herdacht, dat hij geduren de 10 jaren in Grijpskerke het Evangelie heeft mogen verkon digen Als tekst koos hij de zelfde tekst waarmee hij 10 ja. ren geleden door Ds. H. de Lange werd bevestigd, nl. Je- saja 52:7. Na de dienst zong de ge meente op verzoek van ouder ling Schoe nog Gezang 179 1,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2