PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Plan Marshall gereed Wat werd er in Londen verdiend? Scheuring in de C.G.T. Minderheidsvoorstel voor de radio-regeling BILT Laatste beroep op de „Republiek' Uitbreiding der electrificatie Spoedig een voorlopige regering voir West Java? Marshall sprak over Londen. 190e Jaargang - No.300 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg Drukkere Fa. F van de Velde Jr Vlissingen Dit olad verscnunt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 20 Dec. 1947 ABONNKMKWltSPKUS. 25 CL per week. i 3.2U pet kwartaal; franco per post i 3.45 per kwartaal Losse nummer» 6 et ADVERTENTIEPRIJS: 12 Ct per mm minimum p advertentie t 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60, tel 10 en 51 - Middelburg Londense Kaal 29 el 2077 en 2924 - Goes L Vorststr 55. tel 2475 (b.g.g. -228) Oostburg Gratamastr 3. tel 102 .emeuzen farouwerlistr 2 Postrck nr 359300 PZC Middelburg. Het Wereldgebeuren 17 milliard dollar aan schenkingen en cred.'eten. Boodschap van Truman. De definitieve versie van het plan Marshall is nu einde lijk gereed gekomen. Het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft een 250 bladzijden omvattend docu mentatiewerk samengesteld, dat de détails van het pro gramma behelst. De voornaamste punten zyn le. Het programma geldt voor het tijdperk van 1 April 1948 tot 30 Juni 1952. Het omvat in totaal 17 milliard dollar. 2e. Deverdeling geschiedt voor het grootste gedeelte m de vorm van schenkingen, voor de rest in de vorm van credieten. Hoe de gelden over de verschillende landen zul len worden verdeeld is nog niet bekend. Men verwacht, dat de definitieve cijfers in Jan. worden bekend gemaakt. 3e. Het bedrag der toewij zingen zal steeds kleiner wor den. in het laatste jaar slechts 1.6 milliard dollar. 4e. Er zal een administra teur worden aangesteld, die met zijn staf de administratie zal voeren van het plan en in overleg met een adviesraad over de verdeling zal beslis sen. Er zal verder een „alge meen ambassadeur" in Euro pa worden benoemd, die ge accrediteerd wordt bij de per manente organisatie der 16 landen. 5e. Andere landen, die reid zijn aan de noodzakelijke voorwaarden te voldoen, moe ten in de gelegenheid worden gesteld by het programma te worden ingeschakeld. 6e. Landen, die in strijd met de voorschriften handelen, moeten van hulp worden uit gesloten. 7e. Ontvangende landen worden verplicht deviezen- winst uit de verkoop der goederen te storten in een fonds, dat gebruikt zal wor den voor hersteldoeleinden. Volgens Truman zal het plan in totaal slechts onge veer 5 pet. kosten van de in de laatste oorlog bestede be dragen en minder dan 3 pet. van het nationale inkomen tijdens de duur van het pro gramma. In een boodschap aan het Congres gaf hij de volgende toelichting: „Herstel van Europa is van direct belang voor het hand haven van een beschaving, waarin de Amerikaanse le venswijze ligt geworteld en het is de enige garantie voor het voortduren van de onaf- hankelykheld van een groep landen, die een bolwerk vormt voor de beginselen van vrij heid, recht en waardigheid van het individu. De communisten hebben 't plan chaos te stichten in de hoop, dat hierdoor de weg ge baand zal worden voor tota litair beheer. Toch vertrouw ik er op, dat langzamerhand de normale handel tussen West- en Oost-Europa zal worden hersteld." Truman windt er dus geen doekjes om, dat West-Europa wordt geholpen om het voor communistische overheersing te behoeden. Derde conferentie gevraagd De conferentie te West-Java nam Vrydag met 140 stemmen voor, nul stemmen tegen en 7 onthoudingen een resolutie aan, ingediend en toegelicht door de burgemeester van Buitenzorg, de heer Wisakono, in welke resolutie de conferentie zich er voor uitspreekt, dat in een derde West-Java conferentie een voorlopige regering zal worden Ingesteld, gebaseerd op de status van Negara en een volksvertegenwoordiging. Aan de algemene regering wordt verzocht, zo spoedig mogelijk het recht en het gezag, om de regering over te dragen aan bedoelde voorlopige regering. Moeilijkheden over de begroting van Marine. Er schijnen moeilijkheden in het kabinet te zijn gerezen over de begroting van Marine. Reeds in het afdelingsverslag van de Tweede Kamer bleek, dat er ernstige bezwaren be staan ta.v. de in deze begro ting aangebrachte bezuiniging. Ook minister Fiévez, die op het ogenblik de portefeuille van marine ad interim waar neemt, acht verhoging met minstens 70 millioen noodzake lijk, doch stuit daarbij op ver zet by zijn collega Lieftinck. Onder deze omstandigheden, schijnt minister Fiévez er niet veel voor te voelen de begro ting in de Kamer te verdedi gen. België zond 270 tanks naar Argentinië. In België is enig rumoer ontstaan naar aanleiding van de onthulling, dat 270 Ameri kaanse tanks, die indertijd door het Amerikaanse leger waren afgestaan, naar Argen tinië zijn verscheept. De Belgische regering ont kende aanvankelijk, dat dit met haar goedkeuring was ge schied. Thans deelt het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken echter mede, dat zij geen bezwaar heeft ge maakt tegen de verscheping. Men verwachtte, dat België in ruil voor de tanks voedsel uit Argentinië zou krijgen. STAATSLOTERIJ. Nr. 1975. uitgeloot met een niet, met premie van 3000. 200.— nr. 18541. Drastische financiële maatregelen in Frankrijk. De Franse minister van fi nanciën, Rene Mayer, heeft de Franse nationale vergadering ontwerpen financiële en econo mische maatregelen voorgelegd „ten einde de franc te redden door voorkoming van inflatie". De voornaamste maatregel betreft een buitengewone be lasting, die één maal geheven zou worden van alle winst, be haald in industrie, handel en landbouw, voorts van salaris sen, hoger dan fr. 750.000 per jaar. Djamali naar Bevin. Men neemt aan, dat de mi nister van buitenlandse zaken van Irak, dr. Fail Djamali, een gedachtenwisseling zal houden met Bevin over de strijd in Pa lestina. Djamali verklaarde o. m. dat de eerste stap der Arabieren in Palestina het ver zet zal zyn. Te Bagdad en in andere Arabische hoofdsteden is na mens de Engelse regering mondeling uiteengezet, dat Groot-Brittannië tegen inter ventie door de Arabische sta ten in Palestina is. Frans-ltallaanse overeenkomst. Tussen Italië cn Frankryk is een overeenkomst getekend volgens welke Frankryk afziet van het recht om overeen komstig het Vredesverdrag te beschikken over Italiaanse be zittingen in Frankryk. In ruil hiervoor verleent Italië aan Frankrijk een crediet van 15 milliard Ure. Openbare aanklager Yan Berlijn ontslagen. Het Britse militaire bestuur van Berlijn heeft dr. Wilhelm Kuehnast, die sinds het einde van de oorlog het ambt van eerste openbare aanklager van Berlijn heeft bekleed, van zijn functie ontheven. Kueh nast zou stukken van de na- tionaal-socialistische volks rechtbank vernietigd en zich goederen van zwarthandelaars en andere misdadigers weder rechtelijk hebben toegeëigend. KORTE PRED1CATIE de GOD ZEIDE: DAAR ZIJ LICHT. Gen. 1 3. In den beginne schiep God hemel en de aarde. Dit werk der schepping is een wonder Zijner genade. Hrj wil de er niet alleen zijn; Hij wil de, dat wij er ook zouden zjjn; Hij heeft ook ons gewild en daarom heeft Hij ook onze we reld gewild, dej hemel en de aarde. Deze eerste woorden der schrift zeggen ons het troost rijke, dat het worden van de hele werkelijkheid, waarin wy leven, de bewust gewilde en bewust volbrachte daad van de Here onze God Is cn dat niets of niemand anders daar de hand in heeft gehad. Hoor nu waarmede dit han- delen-van-God-naar-bu'ten-toe begon! God zeide: Daar zy licht. Onze God is licht en gans geen duisternis is ln Hem en wanneer Hy buiten Zich deze gans andere werkelijkheid wil en werkt, dan zal het ook daar licht wezen. Niets dusters zal gevonden worden in onze God en daarom zal er niets duisters zijn in al wat Hij doen gaat. in al Zijne werken, zo waar als Zijn eerste woord geweest is: Daar zii licht. Dit alles wil zeggen: De hemel en de aar de zijn er nu als de ruimte waarin Z ch gaat openbaren Hij, d>'e Het Llchj- der wereld is en zij zullen er zijn als de woon plaats voor de kinderen des l:chts. Heel het geheimenis van Gods genadige verkiezing staat met d t eerse aller woorden Gods reeds aangeduid: Het zal licht wezen. F. H. BREUKELMAN. Ritthem. Jhr. mr. A. F. O. de Casem- broot, die per 1 Februari a.s. Commissaris der Koningin in Zeeland wordt. Kerstgroet uit Indlë voor de Koningin. Op 1$ December is uit Bata via per Constellation naar Ne derland vertrokken de luite nant-ter-zee der le klasse J. L. Grypma, honorair Niwin-ver- tegenwoordiger in Indië. Hij voert met zich mee een grote fruitmand met orchideeën, die als Kerstgroet namens de Ned strijdkrachten van Land- en Zeemacht in Ned. Indië aan H.M. de Koningin zal worden aangeboden. Salarispolitiek van de Nederlandse regering was te royaal. -^or minister yan marine werd de huur betaald. Overeenkomstig haar reeds vroeger te kennen gegeven voornemen heeft de Commissie voor dé Rijksuitgaven zich na der beraden over de haar naar aanleiding van haar verslag over het Londense financiële beleid door de regering aan geboden antwoordnota. De commissie erkent gaar ne, dat alle begin moeiiyk is, en dat de omstandigheden in Londen wel zeer moeilik wa ren. Maar dit mocht geen vrij brief zyn om te handelen ui strjjd met een goed financieel beheer en voor bepaalde doel einden meer geld uit te geven, dan strikt noodzakelijk was. Zo heeft byv. de nota der re gering bij de commissie niet de indruk kunnen wegnemen, dat met name de salaris- en verblyfsvergoedingspolitiek te Londen te veel aan de royale kant is geweest- Zij had gaarne in cijfers voor ogen gehad, hoe hoog in Londen de salarissen waren van de ministers, de secretaris sen-generaal, de administra teurs, enz. en welke emolu menten daar nog bijkwamen. Kreeg bijv. een secretaris generaal, wiens salaris in 1940 volgens het bezoldigingsbesluit f 8100 per jaar bedroeg, in Londen 8100 plus 7800 duurtetoeslag of 15.900 en een minister 14.400 plus 7800 of i 22.000, terwijl een adjunct-commies met 4 dienst jaren 1080 plus 360 plus 3900 ontving? MINISTERSWONING. De vraag over East Burn- ham House, dat de toenmalige minister van marine zelf be woonde en waarvan de huur gedurende enige tyd gekweten werd uit rijksgelden, vindt in de regeringsnota geen beant woording. De commissie zou alsnog gaarne een inlichting omtrent de beweegredenen, welke deze bewindsman voor zyn aanvankelijke handelwijze aanvoerde, op pry's stellen. Burgemeester van Utrecht gaat heen. Bij Kon. Besluit is met in gang van 1 April aan mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend als burge meester van Utrecht. Bakkers krijgen toeslag Naar wy vernemen zal bin nenkort voor het binnenperso- neel ln het bakkersbedrijf een nieuwe regeling in werking treden ten aanzien van de zo genaamde zware uren. waar mede bedoeld wordt, de uren voor 6 uren 's morgens, tijdens welke gewerkt wordt- Heeft een lid van het bin nenpersoneel tijdens een hele week „zware uren" gemaakt, dan wordt hiervoor een toeslag van 2.— per week betaald Voor een halve week bedraagt deze toeslag 1.Deze toe slag op de zware uren mag niet in de brood-prijs worden verdisconteerd. Minister-president Beel sprak voor radio-Sumatra. Verenigde Staten van Indonesië spoedig gevormd. De min.-president dr. Beel heeft Vrijdagavond voor ra dio-Sumatra een „laatste be roep" op de republiek ge daan. Hy kondigde aan, dat de vorming van de Federale Verenigde Staten van Indo nesië zeer spoedig zal plaats vinden. Dr. Beel zeide o.m.: „De fe deratie, waarnaar Indonesië streeft, zal zo spoedig mogelijk haar vorm moeten vinden. Te recht is aan deze wens uit drukking gegeven in de pro clamatie van het Komité In donesia Serikat. De Nederland se regering vertrouwt met u, dat ook de republiek Djogja thans daadwerkelijk het bewijs zal willen leveren bereid te zyn met u en ons tezamen de voor genomen staatkundige opbouw mede te voltooien. Nederland wenst met u. dat ook de repu bliek de haar toekomende plaats in het nieuwe staatsbe stel zal innemen, doch moet met u ten sterltste aandringen op een spoedige beslissing, om dat te grote en te vitale belan gen voor de volkeren van In donesië en Nederland en uit eindelijk van de gehele wereld op het spel staan en verdere vertraging niet verantwoord is. Het zal ten zeerste zijn te betreuren, indien dit appèl, dit laatste appèl, niet werd verstaan. Ik kan hieraan moeilijk twijfelen tenzU on verantwoordelijke elemen ten de boventoon zouden voe- - ren, doch dan moet lk als mijn overtuiging uitspreken, dat het de hoogste tijd is, dat deze elementen niet lan ger ln de leiding waarvan zij de hoge verantwoordelijk heid dan blijkbaar niet be seffen hun plaats inne men. Dit ernstige woord heb ik gemeend te moeten spreken op dit ogenblik en van deze plaats af in de innige overtuiging welke door hetgeen wjj in deze dagen hier hebben mogen er varen nog belangrijk is ver- 'n Groep democratische en republikeinse leden van het Amerikaanse Congres heeft bij het Huis van Afgevaardigden een resolutie ingediend, waar in de onmiddellijke „repatrië ring" naar Palestina van Jo den in Duitse kampen in de Amerikaanse zóne wordt ge vraagd. sterkt dat het ogenblik rijp is met vereende krachten dit schone land weer opwaarts te voeren, een gelukkige toekomst tegemoet". De min.-president wordt Za terdagavond te Batavia terug verwacht. Commissie van Goede Diensten. AUSTRALIË BLIJFT LID. De Veiligheidsraad heeft unaniem besloten ,dat Austra lië lid van de commissie van goede diensten zal blijven, ook na 1 Januari a.s., de datum waarop Austral ië's lidmaat schap van de Veiligheidsraad afloopt. Sovjet-Unie voerde obstructie. Marshall heeft in een ra diotoespraak tot het Amerir kaanse volk verklaard, dat de totstandkoming van vredes verdragen met Duitsland en Oostenrijk onmogelijk is zo lang het program tot het her stel van Europa niet is uitge voerd en de pogingen van de communisten om dat program te torpederen, niet zijn ver ijdeld. Marshall beschuldigde de Sovjet-Unie van obstructie en het leveren van kleingeestige critiek, tengevolge waarvan de Londense minister-confe rentie was mislukt. Een ver enigd Duitsland is nog niet in zicht, aldus Marshall Wij moeten er het beste van ma ken in het gebied waar wij onze invloed kunnen doen gelden. Nieuw onafhankelijk Frans vakverbond opgericht. Massale uittreding. De leiders van de niet-com- munistische minderheid in 't Franse algemene vakverbond C. G. T. hebben Vrijdag met gerote meerderheid besloten zich onmiddellijk van de C. G. T., die onder communistische leiding staat, af te scheiden. 250 Gedelegeerden, die ver klaarden meer dan een mil lioen Franse arbeiders te ver tegenwoordigen, waren op de vergadering aanwezig. In een resolutie worden al le vakverenigingen in het ge hele land opgeroepen verte genwoordigers te benoemen voor de oprichtingsvergade ring van een nieuw en onaf hankelijk centraal vakverbond voor Frankrijk en overzeese gebiedsdelen. De resolutie ver klaart, dat het nieuwe vak verbond tegen „persoonlijke macht" is. De aanbeveling met de C. G. T. te breken heeft tot doel de vakbeweging onafhankelijk van politieke partijen te houden. JOUHAUX NEEMT ONTSLAG. Onmiddellijk na de stemming hebben vijf niet-communisti. sche leden van het C.G.T.-be stuur hun ontslag inged.end. Deze leden zijn Leon Jou- haux, Orbert Bothereau, Al- bert Bouzanquet, de hoofdre dacteur van het weekblad der C.G.T. „Le Peuple", George Delamarre en de penningmees ter van de C.G.T. Pierre Neu- meyer. In de resolutie, die o.p de conferentie werd aangenomen, wordt verklaard, dat het bevel tot staking werd gegeven in volslagen strijd met de vakver bondsdemocratie en tegen de wil van de meeste arbeiders in. De doelstellingen van dit sta kingsbevel hadden niets te ma. ken met het vakverbondswe- 2<en, doch de communistische leiders aarzelden niet de wer. kende klassen in een hachelijk avontuur te storten. Bouzanquet verklaarde te gen een correspondent van Reuter, dat de arbeiders by duizenden hun vakverenigin gen verlieten, zodat het nod'g was een nieuwe vakbeweging te stichten. Financiering van bouw onrendabele lijnen. In deze tijden van schaars te wordt de verstrekking van een artikel, dat te wei nig voorhanden is, te meer tewaardeerd. Zo is het Ge- eputeerde Staten van Zee land gegaan met de uiterst schaarse hulde, die voor 't J)lan om nog 1500 percelen n de provincie aan het electrisch net aan te slui ten werd gebracht door de afdelingen van de Prov. Staten, welke de medede ling van het college betref fende de voortgezette elec trificatie hebben onder zocht. Talrijke leden, die aan dit onderzoek deelnamen, hebben vragen gesteld, opmerkingen gemaakt en critiek uitgeoe fend. Van de zyde van G. S. is hierop uitvoerig geant woord, doch voordat dit ge schiedde, werden enige alge mene opmerkingen geplaatst. Het feit, dat Zeeland geen grote steden telt en slechts weinig industrie, maakt de electr citeitsvoorziening in de breedte, mede door de ver spreide ligging van de delen der provincie, tot een moeilijk probleem. De moeilijke situa tie in acht genomen, kan de voorziening in Zeeland de ver- gelijking met beter bedeelde streken wel doorstaan. Wan neer daarbij in. aanmerking wordt genomen, dat tot dus- vei een financieel gezond be- dryf is behouden en de stroompryzen in het algemeen niet afwijken van die elders gevorderd, dan komt de be drijfsleiding voor haar beleid een warm woord van hulde en waardering toe. VERDERE UITBREI DING ONZEKER. De verdere voorziening zal wel in langzamer tempo gaan, gezien de onzekere tyd en de slechte nmterialenpositie. Ie dereen thans van stroom te voorzien is onmogelyk; dit is niet te financieren en prac- tisch niet te realiseren. Dan zou iedere poging tot verdere industrialisatie moeten wor den gestaakt. G. S. zien ech ter de noodzaak in het fonds voor de onrendabele Itfnen te versterken. Voor de aanslui ting van wat momenteel bereikbaar is, 1500 percelen, is een termijn van twee jaar gevraagd. G. S. menen, dat het niet mogelyk is een beroep te doen op de Minister om een alge mene tariefsverhoging ten ba te van de bouw van onrenda- le lynen goed te keuren. De lastgeving tot het stopzetten van de verdere bouw zou 't resultaat kunnen zyn. Wat de subsidiëring betreft: de be steding der gelden moet in overeenstemimng zyn met de belangen, welke er mee ge moeid zyn. Een mogelijkheid om het P.Z.E.M.-fonds op te voeren tot 1 millioen be staat niet. De te vragen stroomgaran- tie wordt gesteld op het ver bruik dat onder de huidige omstandigheden wordt be reikt. De graafwerkkosten komen voor de verbruikers ln mindering op de bybetaling in baar. De bedragen van de gemeenten en de P.Z.E.M. zyn gelijk. Er is geen sprake van winst op de garantielynen. Een reden om de bijdragen in baar van de belanghebben den of de bydragen der ge meenten na verloop van tijd terug te betalen is er niet. Zou hiertoe niettemin worden overgegaan, dan kan men de daartoe vereiste middelen niet bestemmen voor verdere bouw van garantielijnen. Deze te ruggaaf zou niet slechts de in de komende twee jaren te bouwen lijnen moeten omvat ten, maar ook al de in het verleden tot stand gebrachte onrendabele lijnen. De termijn voor de garantie van het stroomgebruik is zo kort mo gelijk gesteld. De kosten van een onder gronds net zyn thans vrijwel gelijk aan die van een boven gronds net. De kosten van aansluiting van alle percelen in de provincie worden ge schat op 16 millioen. .Centraal lichaam zou het beheer krijgen. De leden van de Radio raad J. W. de Vries en J. van de 'vief' i h'i minister Giele" een rainderheidsnnta ingediend, behorende bii het advies van de Radioraad inzake ePn wettelij ke regeling van de radio-om roep In Nederland. Zy stellen voor een centraal lichaam in het leven te roepen, dat belast is met he» gehele beheer van de radio-omroep, waaronder begrepen de exploi tatie der zenders, het beheer der stndio-gebouwen en de ver. zorgine- van de wereldomroep. Dit centrale lichaam zou de vorm hebben van een open stichting, samengesteld uit omroeporganisaties. Deze omroeporganisaties moeten zelfstandig over zend tijd, welke wordt toegewezen voor de tyd van 5 jaar, beschik, ken. J- Kerstpuzzle in de bonnenlijst. Bon 030 van de bon kaarten KA. KB en KC 713 is aangewezen voor 200 gram suiker of ver snaperingen, maar die bon bestaat niet. Is dat geen vergissing? Zo werd ons van ver schillende zyden ge vraagd. Ter geruststel ling van vele huismoe ders zij vermeld, dat de ze bon wel bestaat, maar op een Dlaats zit, waar men hem niet verwach ten zou, namelyk hele maal bovenaan de kaart, ongeveer in het midden Helaas is er geen prjjs uitgeloofd voor het op lossen van deze puzzle. Koning M chaël van Roe menië is uit Lausanne naar Boekarest vertrokken. De stichting schept de or ganen. die voor de uitvoering van haar taak nodig zijn, zo als een afdeling voor de pro gramma-coördinatie. een afde ling voor de programma-uit voering, een afdel'ng voor de techniek Pn zender-exploitatie, een afdeling voor de organisa tie, een afdeling- wereldom roep. PROGRAMMA'S De afdeling programma coördinatie wordt gclod door een commissie, die ls samen gesteld ulf vertegenwoordigers der omroeporganisaties, bene vens een vertegenwoordiger van de m nister van onderwijs. Als een der omroeporganisa ties om principiële redenen geen verantwoordelijkheid voor een bepaald programma kan dragen mag dit niet als ge meenschappelijke uitzending gelden. Er is een verplichte luister bijdrage waarvan de grootte afhangt van het bedrag, dat voor de omroep nodig is. Deze luisterbijdrage ls een bestem- mingsbijdrage, die dan ook uitsluitend voor omroepdoel- eindPn mag worden besteed. Zwaardere postpakketten. Met ingang van 12 Januari a.s. wordt het maximum ge wicht voor postpakketten in het binnenlsnd verhoogd van 5 tot 10 kg. Het port voor pak ketten boven 5 kg. t/m 10 kg. bedraagt l.De maximum afmetingen blijven echter voor lopig gehandhaafd. De Leeuw vestigt nieuw serie-record. Tydens de wedstrijden om het kampioenschap hoofdklas se groot biljart 45/2 vestigde Piet de Leeuw een nieuw Ne derlands serie-record met een serie van 373 Het oude record van 317 stond sinds Januari op zijn naam. Van de Pol leidt momenteel in het toumooi met 4 gewonnen partyen. De extra-uitkering aan gepensionneerden. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Sleen heeft mi nister Witteveen geantwoord dat de uitkering van een ex tra-kwartaal aan gepension neerden plaat3 heeft gehad in de periode van 819 Decem ber. Enige duizenden giro-over schrijvingen zijn echter ver traagd. Chèques voor militaire gepensionneerden kunnen 23 December verzilverd worden. Er ls een wetsontwerp in over weging om de na 1 Januari 1945 gepensionneerden ook een extra-uitkering te geven. Emigranten naar Zuid-Afrika Vrydag vertrokken 850 Ne derlanders en 150 buitenlan ders, onder wie Engelsen, Zuid- Afrikaners, Zwitsers, Polen en Duitsers, aan boord van de „Sibajak" naar Zuid-Afrika. De emigranten hebben allen reeds een betrekking in de Unie aanvaard. Ook vele vrouwen aanvaard den de grote reis om zich bij hun echtgenoten te gaan voe gen. die reeds eerder zijn ver trokken. Geen overeenkomst met Argentinië Door het ministerie van economische zaken wordt me degedeeld. dat een handels- en financiële delegatie reeds ge ruime tyd besprekingen voert met de Argentynse regering over de afsluiting van een handels- en monetaire over eenkomst, doch deze bespre kingen hebben tot dusver niet tot een definitief resultaat ge leid. Berichten over een ruil overeenkomst NederlandAr gentinië moeten dus als voor barig worden beschouwd. Nieuwe tijden voor Indonesië Ingaande 1 Mei 1948 zullen voor Indonesië nieuwe, z.g. offi ciële tyden, worden ingevoerd. Voor Sumatra, de Riouwarchi- pel, Bangka, en de eilanden pel, Bangka en de eilanden der W.-kust van Sumatra zal de officiële tijd de Greenw.-mean- time.plus 7 uur zjjn. Voor Bor neo. Billiton, Java en een aan tal Daerah's van Oost-Indone- sië, alsmede voor Nw.-Guinea. de Greenwich-meantime plus 9 uur. DE VOORSPELT WISSELENDE BEWOLKING. Geldig tot Zaterdagavond. Wisselende bewolking met plaatselyk enkele regenbuien. Meest matige, tydelijk nog vry krachtige Noordelijke wind. In het Noorden van het land on geveer dezelfde temperatuur als gisteren. In het Zuiden nog iets zachter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1