PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eervol ontslag aan jhr.mr.QuarlesvanUfford Finland blijft „burgerlijk" West-Java conferentie Washington niet verrast overLondense mislukking Amusement en Belasting in Zeeland BILT A/s Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland Handel met Engeland ontwikkelt ziek goed. 190e Jaargang - No.297 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F van de Velde Jr. Vlissingen Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen dagelijks. Algemeen WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 17 Dec. '47 ABONNEMENTSPRIJS. 15 ct per week: i 3.20 per kwartaal, franco per post l 3.45 oer kwartaal Losse nummers 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per mm. minimum p advertentie i 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60. tel 10 en 51 - Middelburg Londense Kaal 2 - GoeS: L Vorststr 55. tel 2475 (b.g.g. :228) Oostburg Gratamastr 3. tel rerneuzen: brouwerijstr 2 Postrek nr PZC Middelburg. WEDEROPBOUW Eerstdaags zal de wederop- bouwbegroting in de Tweede Kamer in behandeling komen en laat ons eerlijk zijn: we zijn benieuwd, wat minister Neher verondersteld ten minste, dat hij dan van zyn Indische reis terug is zal zeggen op al datgene, wat hem en ziin departement zo al in de schoenen wordt geschoven. Gemakkelijk zal deze bewinds man het dan zeker niet heb ben, want, met name de oppo sitie, is nog al geladen. Op '1 December hebben wij het voorlopig verslag over de wc opbouwbegroting reeds in o.is blad vermeld. Er is echier alle reden, om er nog eens op terug te komen, want véél moest toen helaas onver meld blijven. Wy deelden toen mede, dat vele Kamerleden de mening waren toegedaan, dat de storm van critiek op het departement van wederop bouw aardig aan het luwen was. De eerlijkheid gebiedt evenwel om evenzeer te ver melden, dat er daartegenover Kamerleden waren, die. de pres taties van dit departement kortweg bedroevend noemen. Zijn eigenlijk de Zeeuwen, met waardering overigens voor hetgeen plaatselijk werd be reikt, hef daarmede niet eens? Wie aan de toekomst van Zee land denkt, wordt het bang te moede. Want dc toekomst voorspelt weinig goeds. Het bouwplan 1947 bleek een uto pie. Zal het in 1948 beter gaan? Men behoeft het overigens nog niet eens te zijn met die Kamerleden, die menen, dat het departement van weder opbouw en volkshuisvesting zo spoedig mogelijk moet ver dwijnen, omdat men bij fi nanciën en binnenlandse zaken wel volkshuisvestingsdeskun digen heeft en bij wederop bouw alleen öndeskundigen! om tot de conclusie te ko men, dat er aan „wederop bouw" wel het een en ander te verbeteren valt. Zo rijst de vraag, of het nu werkelijk noodig is, dat dit departement aan reiskosten het lieve sommetje van iYz millioen gulden nodig heeft. Voor 1948! Kan het nu waar lijk niet wat minder. Kan dat geld. belastinggeld, niet nut tiger worden besteed? Ons regelmatig aan felle critiek blootstaande „Bureau Weder opbouw Boerderijen" telt 326 ambtenaren. Welnu: zij zullen in 1948 aan reisgeld nodig hebben 496.800! Een half millioen! Gemiddeld verreist iedere ambtenaar dus 1500 per jaar, oftewel rond 30 per weekWij stellen, mèt „sommige" Kamerleden uit het Voorlop:g Verslag de vraag, of het geld niet beter kan wor den aangewend. „Er is een ontoelaatbare onevenwichtigheid ontstaan tussen de nog maar nauwelijks afnemende nood, waarin tien duizenden verkeren en het tempo, waarin de voorzienin gen ter leniging van deze nood tot stand komen. Langzamer hand breekt de angst door, dat, alle berekeningen en bouwplannen ten spijt, nog ge durende een mensenleeftyd het overgrote deel van het huidige tekort aan gebouwen, in het bizonder woningen, bestendigd zal blijven. Dit ware niet te verantwoorden, niet in het minst omdat dit een onherstel bare morele inzinking ten ge volge zou hebben". Het zijn Kamerleden, die hier spreken. Hun taal klinkt onberispelijk. Maar voor de in woners van Sluis, van Schoon- dijke, van Oostburg, van West- kapelle, van Vlissir.gen, van Middelburg, van Ritthem, van de getroffenen op Tholen en Beveland. op Schouwen en Duiveland, is deze gekuiste taal eenvoudig om wanhopig te worden. Want alle schone beloften ten spijt, bouwt men in pro vincies, die geen schade neb ben. sneller, dan in de nood- gebieden. Logisch zou het zijn om eerst op te bouwen wat kapot gemaakt is en dan pas te beginnen met bij te bou wen, waar niets kapot was. Maar de hoop, dat de noodge- bieden een zekere voorrang zouden hebben, is al lang in rook vergaan. En in de Zeeuw se noodgebieden begint men zo langzamerhand, ondanks alle schone woorden, bij of ficiële plechtigheden, cynisch te worden. Over een halve eeuw zit ten we nog in het puin, zegt men. Beseft men in het Westen wel, wat het betekent, als ge duldige Zeeuwen, die immers zo traag heten en zich zo ge makkelijk laten troosten, zo gaan redeneren? Ach ja, de molens der bu reaucratie malen langzaam. Nog altijd is in vele gevallen de schade niet vastgesteld, nog steeds reizen ambtenaren iede re week heen en weer tussen Zeeland en hun woonplaats in het Westen om de schade la ger te taxeren dan onder ede rapporterende deskundigen haar hebben becijferd. Nog steeds remmen allerlei bepalin gen de nieuwbouw. Als gevolg daarvan schijnt de bureaucra tische rompslomp 40 te kos ten van iedere nieuwbouw. Als dat werkelijk zo is Zeeuwen, denk dan aan de toe komst. Als minister Neher niet al te zeer ver-indischt is bij zijn terugkomst en als hij zelf ae INGAANDE 1 FEBRUARI 1948. Mei ingang van 1 Februa ri 1948 is bij Koninklijk Be sluit en onder dankbetuiging voor de vele door hem be wezen diensten, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, eervol ontslag verleend als Com missaks der Koningin in de Provincie Zeeland aan jhr mr. J. W. Quarles van Uf- ford. Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford is de twaalfde Commis saris der provincie Zeeland sedert 1814 en geen zijner voorgangers heeft dit hoogste ambt zolang bekleed als hij, die het, zoals bekend sedert T 921 vervulde. Slechts mr. Ewoud baron van Vreden- burch, die van 1826 tot 1852 Commissaris des Konings was, evenaart hem bijna. Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford werd geboren in 1882 te Loosduinen en studeerde te Leiden. Hij koos de ambtelij- Maar zal het zo blijven Maandag- zijn gecombineerd'- handelsoolit'eke enmonetaire besnvek-nsTon hegonnen tusse*1 het Verenigd K'om'nkrh'k er> Ne derland. Het inleidende f**?- meen oriënterende deel van deze onderhandelingen word» *e Londen s-ebouden. terwiil de definitieve be^nrekingen in Do- Haag 7>j11o„ worden gevoerd betracht zal worden te komc tot een regelino- van het han delsverkeer in 1948. 1947. De Ned. uitvoer naar het Veren;gd Koninkrijk is in de 'oon van 1947 niet onaanzle" hik gedegen, n.l. van ruim 33 mi'l:oen in het. Ie kwartaal en ruim 40 millioen in het 2e kwartaal tot ruim 65 millioen in het 3e kwartaal. Vera fruit we.vd biiv. over cle neriode Oct. 1946Sent,ember 1947 uitgevoerd ter waarde va" bhna 19 milhoen eld. of 10 net van de totale uitvoer fepn 1.6 milhoen of V, net. in 1938. Ook het handelsverkeer met de andere landen van het ster. hn°-eeb:ed (dus zonder Enge land) heeft na de oorlog eer voor Nederland, gunstig beeld vertoond. Deze gunstige ontwikkeling van de Nederlandse handelsba lans met het ster'inggebied buiten Engeland loopt echter gevaar door maatregelen, die momenteel allerwegen in het Empire worden genomen, om de invoer uit landen buiten het sterlinggebied te weren. Duitse fabrieken naar Nederland. Generaal Clay heeft er op aangedrongen enkele Duitse fabrieken, die op het ogenblik niet productief zijn, aan na burige landen toe te wyzen, „waaronder Frankrijk, België en Nederland". Bon voor Zuidvruchten. In het begin van het vol gende jaar zal de distributie van verse zuidvruchten weer een aanvang nemen. De bon- nenlijst van Donderdag a.s. bevat voor alle consumenten een voor-inleveringsbon, die tevens koopbon is. Personen van 5 jaar en ouder zullen t. z.t. op deze bon 500 gram en kinderen van 0 tot 5 jaar 1000 gram sinaasappelen kunnen betrekken. ke loopbaan, was gedurende een viertal jaren commies redacteur op de secretarie der gemeente Rotterdam er werd in 1910 benoemd tot af delingschef op de Prov. Grif fie te Zwolle. In 1917 werd hij griffier der Staten van Over ijssel. Zijn benoeming tot Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland volgde in 1921. Grote verdiensten heeft jhr. mr. Quarles van Ufford zich jegens Zeeland verworven. Ta1 van moderniseringen en verbeteringen werden onder zijn bestuur doorgevoerd. Tij dens de bezetting leidde zijn afwijkende houding tegenover de Duitsers ertoe, dat hem op 12 September 1940 het recht van verblijf in Zeeland werd ontzegd. Nog voor Dolle Dins dag keerde jhr. Quarles van Ufford echter heimelijk naar Zeeland terug en nam reeds na korte tijd het bestuur der provincie weer in handen. De laatste jaren mocht zich onder meer de herbeplanting van Walcheren in zijn bizondere belangstelling verheugen. Verleden jaar heeft jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford on der zeer grote belangstelling zijn zilveren jubileum als Commissaris gevierd (de hul diging vond plaats op 2 Mei) en uit brede kringen der be volking werd hem een zeer hartelijke hulde bereid. Zoals men zich herinneren zal werd 'de ambtstermijn -ai de tegenwoordige Commissa ris verleden jaar verlengd. Thans is aan jhr. mr. Quarles van Ufford, na een lange en mooie ambtelijke loopbaan, met ingang var 1 Februari eervol ontslag verleend. Jhr. mr. Quarles van Ufford is groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau, ridder in de Orde- van de Nederlandse Leeuw, grootkruis der Orde van Leopold II van België, groot""'eter der orde van de Kroon van België, comman deur le klasse der orde van de Poolster van Zweden, ere- ridder der le klasse in die orde en ereridder der Ballije Brandenburg der Johanniter- orde. Kamerleden te woord staat, die critiek uitoefenden op zijn departement van wederop bouw, laat hy ons dan toch vooral precies vertellen, hoe veel welgeteld de 5000 wonin gen, die we in negen maanden in heel ons land bouwden, aan ambtelijke „medewerking" kostten. Als hij met veel gunstiger cijfers voor de dag komt, wordt aan de Zeeuwse nood gebieden althans een sprankje hoop gelaten. Zo neen, laat men dan ein delijk het roer omgooien. Want een halve eeuw tussen ruïneswie zou zich daar zwijgend bij neerleggen? David Lilienthal, president van de atoomconunlssie in de Ver. Staten. Hy verklaarde, dat de V.S. op het ogenblik 200 mil lioen dollars aan atoom-proe ven besteedt. Het Wereldgebeuren Communisten leden een gevoelige nederlaag. Wat zal het Kremlin doen. In Finland zyn kortelings gemeenteraadsverkiezingen gehouden, die een opmerkelijk resultaat hadden. Volgens de uitslagen van 523 van de in totaal 548 gemeenten hebben de burgerlijke partijen 5866 zetels gekregen, hetgeen een winst van 705 betekent, ter wijl de sociaal-democraten met 2140 zetels slechts een winst van 200 boekten. De communisten daarentegen verwierven niet meer dan 1637 zetels, een verlies van 345. Dat betekent een belangrij ke verschuiving naar rechts, des te opmerkelijker, daar Finland meer dan enig ander land in de schaduw van ha mer en sikkel ligt. Terwijl in de andere landen van Oost- DEMONSTRATIE VAN T.N.I.-LEDEN. Een nieuwe deelstaat? Staatsloterij. 100.000 13765. 25.000 18932. 1.000 5906 6527. 400 2836 11307 200 3128 3971 18425. 14101 15821 17105 20231. 100 4263 6368 6924 11028 12809 14365 16140 16830. 14016 8397 De conferentie van West- Java is Dinsdag geopend. Bij deze opening werd het woord gevoerd door de voorzitter van de contact-commissie, Raden Djoewarsa, regent van Poerwakarta, die een uiteen zetting gaf over de verlangde staatsvorm voor West-Java en er op wees, dat de status van speciaal gebied beneden de waardigheid is van een volk van 12 millieon zielen Naar hem voorkwam, dient de uitslag in de richting van een deelstaat te gaan. Djoewarsa gaf deze ziens wijze, nadat de recomba van West-Java, Hilman Djajadi- ningrat, in zijn openingsrede had verklaard, dat eeri uit spraak over de toekomstige status van West-Java niet mag worden uitgesteld. Kort na de opening van de conferentie demonstreerde in bet recomba-gebouw 'n groep van 25 Indonesiërs, o.w. le den van de. T.N.Ï.. die bor den met pro-republikeinse op schriften meevoerden De de monstranten werden door de politie in voorlopige hechtenis genomen. 170 deelnemers wonen de conferentie by. Deelnemers uit Tjiamis en Tasikmalaia werden op weg naar Bandoeng door een bende beschoten. REPUBLIKEINSE BEZWAREN. De republikeinse regerin,. te Diocia heeft een verkla ring uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat de vormine van de staten West-Borneo en Oost-Indonesië in strijd is met de Linggad jati-over eenkomst, terwijl de vorminp van andere staten Pn bijzon, dere geb'eden in strijd is met recht en wet. De verklaring zegt. dat blij kens het besluit van de Veilig he:dT9ad bet geschil tussen 1 Nederland en de republiek een aangelegenheid is, waarbij ge heel Indonesië is betrokken. Het Komité Serikat Indone sia wordt bestempeld als een ..aangelegenheid". waarbij slechts enkele mensen zijn be. trokken. Het comité loopt vooruit op het werk van de Comnvssie voor goede diensten. Datzelfde doet de West-Java conference. Gelijktijdig met deze verklaring ts ePn publica. rie verschenen van het republi keinse ministerie van voorlich ting waarin de West-Java-con ferentie strijdig met de Ling- «•adiatiovereenknmst wordt ge. noemd. De reoublike:nse rege ring doet een beroep op de be. volking van Partnendan om el ke noglng tot af'-cheiding af te wijzen. PERSCONFERENTIE. Tijdens een persconferentie verklaarde de renubl:keinse mi nister. Moh. Roem. dat de re publiek geen bezwaren zou bebhen tegen vorming van een staat West-Java indien bij een volksstemming zou blijken, dat de bevolking daarvoor gepor teerd was. Op ePri opmerking, dat nim mer in de repubëek verklezin- gen werden gehouden, ant woordde de heer Roem. dat de de^abesturen door verkiezin gen tot stand kwamen. Een ontwerp voor verkiezln gen voor het parlement is in bewerking. Roem vertelde, dat de repu bliek bij de Veiligheidsraad een plebisciet voor geheel Indone sia zal aanvragen, Indien de on derhandelingen op de „Renvil le" mislukken. VEILIGHEIDSRAAD. De vergadering van de Vei ligheidsraad. waarop Dinsdag de Indonesische kwestie zou worden behandeld, is tot Vrij- lagoehtend uitgesteld, daar de Amerikaanse gedelegeerde, Johnson, verhinderd was Europa de communisten met alle geoorloofde en ongeoor loofde middelen de macht tot zich trekken en de oppositie partijen uitschakelen, blijven in Finland de anti-communis tische partijen pal staan. De linksraaicalen richten hun aanvallen na deze neder laag niet in eerste Instantie tegen de winnaars van de ver- kiezingsstryd, de „burgerlijke reactionnairen", doch tegen de sociaal-democraten, die ook hier, zoals overal ln West- Europa, als de voornaamste vijanden worden voorgesteld. Vooral de „rechts-georiënteer- de" sociaal-democratie wordt op de korrel genomen. Zij wordt ervan beschuldigd de verdeeldheid onder de arbei ders veroorzaakt te hebben. Over een burgeroorlog in ge val van een rechts succes een bedreiging van minister Leino wordt thans niet meer gerept. De communisten schijnen in te zien, dat een geduldiger en behoedzamer tactiek nodig is om het vrij heidslievende Finse volk in 't dwangbuis van een dictatuur te wringen. Hoe lang nog Finland een betrekkelnk democratische oase zal blijven in het gebied achter „het ijzeren gordijn" valt niet te voorspellen. Er wordt hard gewerkt om nauwgezet aan ae opgelegde verplichting tot enorme her stelbetalingen aan Rusland te voldoen. De Finnen accepte ren gelaten de nuchtere fei ten en deze zijn, dat hun land binnen de invloedssfeer van de Sovjet-Unie ligt en op hulp van het Westen voorlo pig niet te rekenen valt. Voor de rest hopen ze zo veel mo gelijk met rust gelaten te worden. Tot nu toe hebben de Sovjets zich voor hun doen tamelijk correct getoond en geen enkele maal ruwweg in gegrepen ln de binnenlandse toestanden. Zy hebben zich ertoe bepaald Finland mili tair volkomen machteloos te maken om een herhaling van 1939 te voorkomen. Of dit zo zal blijv.en is ech ter de vraag. Duizenden nieuwe winkels in Moskou. Volgens de Moskouse bladen zyn duizenden nieuwe winkels in de Sowjet-Unie geopend met het oog op de nieuwe toestand. Zo werden dezer dagen te Kief 7000 nieuwe winkels geopend. BOODSCHAP VAN TRUMAN. Volgens een bekendmaking van het Witte Huis zal presi dent Truman Donderdag of Vrijdag het Congres zijn bood schap over het plan-Marshall doen toekomen. Dit is ook het geval in Char- kof. Leningrad, Minsk, de Bal- tische landen en andere gebie den. Molotov vertrok in vrolijke stemming. Frankrijk voor de keuze. De Sowjet-Russische minis ter van buitenlandse zaken, Molotof, is gisteren per vlieg tuig uit Londen 'naar Berlijn vertrokken op terugreis naar Moskou. Het gezelschap was zeer vro lijk en schertste en lachte met Lord Pakenham, de Britse mi nister verantwoordelyk voor de bezettingszóne van Duits land, die het uitgeleide deed. GEEN VERRASSING IN WASHINGTON. Het verdagen van de confe rentie der ministers van bui tenlandse zaken heeft niemand te Washington verrast. Sinds Zaterdag staat het particuliere vliegtuig van Truman al ge reed om de Amerikaanse dele- :atie uit Londen te halen Schwennicke, de leider van de liberaal-democratische par ty, heeft te Berlijn verklaard, dat het mislukken van de Lon dense conferentie niet impli ceert, dat de Oostelijke zóne door een ijzeren gordijn zal worden afgesloten. VERKLARING VAN BEVIN. De Britse minister van bui tenlandse zaken Bevin, heeft nmiddels ook een verklaring afgelegd. Indien de Sowjet- Unie haar eisen laat varen, Cijfers uit Middelburg, Vlissingen en Goes. Ook hier onrust over belastingverhoging. De opdracht van de minister an Binnenlandse Zaken aan de Nederlandse gemeenten om. de vermakelykheidsbclasting oor film, revue, sensatiesport etc. aanzienlyk te verhogen heeft het amusementsbedrijf in beroering gebracht. Aller- wege is men reeds een actie begonnen tegen deze verho ging, waardoor men aan de minister hoopt duidelijk te ma ken, dat hij bezig is de kip mei de gouden eieren te slachten en dat hy het amusementsbe. dryf in ernstige moeiiykheden zal brengen, ja zelfs de kleine re zaken aan de rand van de afgrond. In Zeeland, waar revue- en operettevertoningen, kermis sen, circussen en boksevene- menten maar zelden kunnen worden bezocht, zijn het in de eerste plaats de bioscoopex ploitanten, die door deze maat regel gedupeerd worden en daarmede de filmliefhebbers, omdat de verhoging voor een gedeelte in de entréeprijzen mag worden verdisconteerd en het peil van de programma's noodzakelijkerwijze zal dalen. Wy vernemen, dat de exploi tanten in de steden inmiddels requesten aan de gemeentera den hebben gezonden, waarin met vele argumenten de on rechtvaardigheid van een ver hoging tot 45 wordt aange toond. Of het enig resultaat zal hebben Reeds hebben enige Nederlandse gemeenten gewei gerd het „verzoek" van de mi nister in te willigen. Dit is on dermeer in Terneuzen het ge val. UITGAAN IN ZEELAND. In verband met deze kwestie geven wij een aantal cyfers, waaruit blijkt, welke bedragen de drie grootste Zeeuwse ge meenten, Middelburg, Goes en Vlissingen, in de jaren 1938 of 1939 en in 1946 als gevolg van de vermakelijkheidsbelasting in hun kas zagen vloeien en te vens het aantal bezoekers vóór en na de oorlog, ook van to neelvoorstellingen en concer ten, die, zoals bekend, niet ex tra belast zullen worden. Middelburg beurde in 1938 in totaal f 10.394, terwijl de opbrengst voor '46 geschat wordt op 40.000. Vlissingen kreeg in 1939 16.642,54 in kas en in 1946 64.870.ter- wyi Goes in 1939 uit film en sport 5056,22 en in '46 uit sport, film, toneel en concerten 33.016,— putte. Uit deze niet geheel volledi ge gegevens blijkt duidelyk. dat het oezoek aan de verma kelijkheden na de oorlog aan merkelijk is gestegen, en men zou hieruit kunnen afleiden dat een belastingverhoging weinig kwaad kan stichten. Er dient echter niet te worden vergeten, dat de exploitatie kosten schrikbarend zyn geste gen, dat met name de biosco- Eien na de bevrijding geruime (jd gesloten zijn geweest, in welke periode de lasten niet verminderden en dat het thea terbezoek zich na de geldzui- vering in dalende lijn bevindt. MOETEN BIOSCOPEN SLUITEN Vanzelfsprekend vormen de bioscopen de belangrijkste bron van inkomsten. De exploitan ten wilen wel een belasting verhoging dragen, doch binnen redelijke grenzen. Zij willen voorts, dat voor iedere 100 m journaalfilm of documentaire- en cultuurfilm met een mini mum van 500 m. het heffings- percentage van het gehele pro gramma met 2 wordt vermin derd. Aan filmhuur wordt on geveer 37 betaald: wanneer de verhoging een feit wordt, blijft een uiterst gering per centage aan inkomsten over, waarvan nog alle exploitatie kosten moeten worden betaald. Het gevaar is dan ook groot, dat 1/3 van het theaterpark een 150-tal theaters met een bruto-recette van 1000 1500 per week de deuren zullen moeten sluiten, waar door honderden mensen op straat zouden komen te staan. In 1939 bezochten 46.347 personen in Goes de bioscoop in 1946 186.788. De belasting inkomsten bedroegen resp 4507,54 en 24.077. In Vlis singen was dit respectievelijk 12.875.15 en 48.990. In 1939 gingen hier 129.517 mensen naar de film. In 1939 werd rond 75.000 voor het „bioscoopje" uitgege ven. in 1946 rond 300 000 Gemiddeld werd dus voor een entréekaartje in '39 0.51 neergeteld, in '46 0.81. Cij fers over het bioscoopbezoek in Middelburg konden ons niet worden verstrekt. SPORTWEDSTRIJDEN Met uitzondering van de ..sensatiesporten" worden sportwedstrijden niet extra be last. Over het bezoek hieraan kunnen wij de volgende cyfers geven: Goes in 1939 5278 be zoekers, belastinginkomsten 548,68; in 1946 38.990 bezoe kers, inkomsten 3943. In Middelburg gingen in 1938 18.493 inwoners naar een wed strijd kijken en besteedden 5486.67 (gem. entrée-prijs 0,32). In 1946 waren er 10.910 bezoekers die 7272 aan kaartjes uitgaven (gem. pry's 0,67). De belasting inde in deze jaren resp. 975,93 en 1215,—. Wat Vlissingen be treft: daar genoten in 1939 13.095 burgers van een wed strijd, die rond 3000.— uitga ven; in 1946 48.007 mensen, die rond 25.000 besteedden. Belastinginning resp. 512,19 en 4.181. TONEEL EN CONCERT. Van hoe weinig betekenis, het theater- en concertbezoek in Zeeland is, vergeleken bij 't bioscoopbezoek, moge tenslot te blyken uit de volgende ge gevens. In Middelburg bezoch ten vorig jaar 11.353 personen een toneelstuk en besteedden 26.887. De gemiddelde entrée- prijs bedroeg dus 2,37. Voor de concerten zijn de cyfers nog droeviger: het aantal verkoch te kaartjes was 2582, terwyl 4239,— besteed werd. (gem. entréeprys 1,64). De inkom sten der belastingen waren resp. 4079 en 382. In Goes werd in '46 door 11.568 inwoners een toneelspel gezien en door 3623 een con cert beluisterd. De opbrengst voor de gemeentekas was resp 4156.— en 840.Tenslot te Vlissingen, waar 1079 per sonen toneelvoorstellingen be zochten en 1434 concerten. De gemeente voer by deze geringe belangstelling niet wel: resp werd slechts 157 en 343 geïnd Men mag aannemen, dat deze cyfers voor 1947 weinig gunstiger zullen zyn. aldus Bevin, dan kunnen we een verenigd: Duitsland schep pen. Hii kon uit naam van de Britse regering geen overeen komst aangaan ter volledige uitvoering van het verdrag van Potsdam, indien daaraan een maatregel wordt verbonden, waarvan geen melding wordt gemaakt in het verdrag. Het doel van de door de Russen voorgestelde maatreglen was het economisch leven van Duitsland te beheersen. RUSSISCH COMMENTAAR De Tass-corresspondent zegt verder, dat er een „geheime overeenkomst" tussen dc Wes terse delegaties bestond, be ogende de Sowjet-Unie te be lasten met de verantwoorde- lykheid voor een opbreken van de conferentie en voor een fiasco van het voorbereidend werk aan het vredesverdrag met Duitsland. OPZEGGING FRANS SOVJET-RUSSISCH VERDRAG? Het gematigde Parijse blad „lTntransigeant" heeft een be richt gepubliceerd onder de kop: „Mogelijk zal het Frans- Sovjet-Russische verdrag (van 1940) worden opgezegd, na de mislukking tc Londen, wel ke de werela in twee bloes heeft verdeeld." „De mislukking van de con ferentie te Londen", aldus 't blad, „heeft de vryheid van beweging, welke Frankrijk tot nog toe heeft kunnen genie ten. ten einde doen komen." Het uur heeft geslagen voor het doen van een keuze en mede voor een nieuwe oriën tering van onze buitenlandse politiek. RADIOREDE VAN MARSHALL. George Marshall, de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Is voornemens Vrydagavond het Amerikaanse volk voor de radio verslag uit te brengen van de conferentie te Londen. Marshall wordt Vrijdag in de V. S. terugver-- wacht. Naar Reuters diplomatieke correspondent meldt, is men in gewoonlyk welingelichte kringen te Londen van mening, dat Marshall, Bidault en Bevin vandaag bijeen zouden kunnen komen om onmiddellijke be slissingen te nempn over de toekomst van Duistland. Gezaghebbende kringen te Londen verklaarden, dat het afbreken der conferentie op geen enkele wijze een terugslag zal hebben op de handelsbe sprekingen tussPr> Engeland en USSR. DE VOORSPELT: WISSELENDE BEWOLKING. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. Wisselende bewolking met hier en daar een enkel licht buitje. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtin gen. In het Oostelijk gedeelte van het land aanvankelijk en kele nevel of mistbanken. Iets kouder dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1