De zorg voor Lissabon vluchtelingen in en Madrid NIEUWS UIT ZEELAND Ondanks fouten waardering toch (Ecu kerstgeschenk PHILIPS phiuShave j Watertoren te Souburg WALCHEREN Ritthem en Souburg over de grenswijziging Het rapport'Cleveringa Geen reden tot ernstige klachten over baron van Harinxma thoe Slooten Het ministerie van buitenlandse zaken beeft, gelijk reeds gemeld, thans vergunning gegeven over te gaan tot publica tie van het eerste rapport der „Commissie tot onderzoek naar do houding van Ned. diplomatieke en consulaire amb tenaren tegenover Nederlandse uitgewekenen". (Commisslc- Clevoringa). Dit eerste rapport raakt de huidige ambassadeur te Brus sel, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten. Wellicht is het mogelijk, dat hij op twee, mogelijk met elk aar samenhangende punten van bijkomstige, doch in de ge geven omstandigheden toch wel van belangrijke aard te kort is geschoten, doch er kan achtoraf hieromtrent te weinig tastbaars worden vastgesteld dan dat een afkeuring gerecht vaardigd kan worden geacht. Dozo twee punten zjjn zijn bejegening van uitgewekenen te Lissabon, waarin wellicht soms een toon van wat meer geduldige vriendelijkheid en be reidheid tot uitlegging, wat meer hartelijkheid en menselij ke belangstolling door had kunnen klinken, on zjjn gebrek aan goede samenwerking met andere te Lissabon gestatlon- neerdo ambtenaren. Doch met name bij het laatste is de com missie er wel van overtuigd, dat hjj allerminst de enige schuldige is geweest Met na me de neer Maas Geesteranus. hoofd van de Ned. Inlichtin gendienst te Lissabon, is haar gebleken geen persoonlijkheid te zijn om bij ae persoonlijke botsingen uit te gaan van al gehele onschuld. De mogelijk heid, dat in deze de schuld voornamelijk bij de heer Maas Geesteranus heeft gelegen, lijkt haar nog steeds te groot, dan dat zö deze mag afwijzen. Dit neemt niet weg, dat de commissie onaangenaam is ge troffen door de kennelijk nijdi ge en kribbige sfeer, die er te Lissabon heerste en die af en toe de indruk van kleinzielig heid maakt. GEEN SAMENWERKING. Het moet een ellendige in- Omtrent de arbeid van de hoer Harinxma zijn een aantal klachten ingekomen, waarvan de belangrijkste voorkomen in oen aan ue commissie ingezon den „rapport over het Deleid van enige Nederlandse diplo matieke en consulaire ambte naren tijdens de oorlog op grond van een onderzoek, in gesteld vanwege het dagblad „Trouw". Het rapport van de commis- sie-Cleveringa gaat deze klach ten achtereenvolgens na en komt dan tot een eindconclu sie. waaraan wy het volgende ontlenen: Van gegronde redenen voor ernstige klachten Is de commissie niet gebleken. De heer van Harinxma heeft in uiterst moeiiyke omstandig heden stellig werk verricht, dat gewaardeerd verdient te worden. Dat hij hier of daar een steek heeft laten vallen is mogciyk, gelijk wel nie mand In zun omstandigheden do volmaaktheid had kunnen hereiken; doch er Is haar niet gebleken van enige aan leiding dc staf over zijn werk te breken. Tweede overspanning voor Keizersveer gereed. Op 20 of 21 December hoopt men de tweede spanning van de brug te Keizersveer tussen de grote weg Breda—Utrecht op de pHlers te brengen, waar na een begin zal worden ge maakt met dc derde en laatste spanning. Men hoopt de brug medio Augustus 1048 voor het verkeer open te stellen. Staatsloterij. ƒ.1000 14300, 17078, 20171 400 1013 200 5437, 19113, 100 2490. 9070, 15339. 21701 14639. 21569 3698, 11638, 20843, 8706, 15182, 20931, (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) voor „hem" Koop voor „htm" «n „PHILlSHAVB". Dat is een cadeau out het hart van iedere man. Dat herinnert hem iedere motgen weer opnieuw «in U! druk gemaakt hebben dat, ter wijl land en volk betrokken waren in een geweldige worste ling ora het bestaan, die het uiterste vergde aan heilig vuur eensgezindheid, enige lei ders op een belangrijke post zodanig kibbelden, dat er van een samenwerking geen sprake meer was. Deze bedorven, soms kinder achtige sfeer heeft stellig kwaad gedaan. Tot haar spijt heeft de commissie niet kun nen vaststellen, waar de hoofd oorzaak heeft gelegen. DE UITGEWEKENEN IN SPANJE. Nog een punt is er. waaraan de commissie meent een enkele opmerking te moeten wijden. De heer van Harinxma stond op dc Madrileenso diplomatie ke lijst en hjj had ook de zorg voor de uitgewekenen in Span je toegewezen gekregen. Aan die zorg heeft het een en ander ontbroken. De vraag is bij haar gerezen, of do heer van Ha rinxma zijn standplaats niet liever te Madrid dan te Lissa bon had moeten kiezen. Hij had echter geen aanleiding uit te gaan van de veronderstelling, dat do Ned. ambtenaren in Spanje in hun taak zó te kort zouden schieten, dat zijn aan wezigheid daar ter plaatse werd vereist. Als bijlage is aan het rap port echter o.m. toegevoegd een schrijven van de heer Ha rinxma aan de minister van buitenlandse zaken, waarin de ze verklaart dat niet hij met de verzorging van vluchtelin gen in Spanje was belast, maar het gezantschap te Madrid. Bkttrixb dnogubttratfaraat KV MNUK' VfK00*MU y. WCi*U*0. i Zeerovers vallen Nederlands schip aan. Het Nederlandse motorschip Van Heutz van de K.P.M heeft draadloos medegedeeld, dat dit schip door zeerovers is overvallen. De Van Heutsz. die van Hongkong naar Swa- tow was vertrokken, keert naar Hongkong terug. Nadat de Van Heutsz te Hongkong was teruggekeerd, werd vernomen, dat de zee rovers het schip tien uur lang in hun bezit hadden, toen het zich 128 km. ten Noorden van Hongkong bevond. Zes passa giers eerste klasse werden ge vangen genomen. Hierna ver wijderden de zeerovers zich in een motorboot. De Van Heutsz vertrok Zondagochtend uit Hongkong. Op een teken van vermomde handlangers aan boord, voe ren de zeerovers des nachts in hun jonk langszij. Zij wa ren tot het aanbreken van de dag heer en meester van het schip, fouilleerden de passa giers en roofden op hun ge mak wat van hun gading was. De zes gevangen geno men passagiers, die medege voerd werden, zijn alle voor aanstaande Chinese functio narissen cn kooplieden. De Nederlandse verliezen in Indonesië. Uit de memoire van ant woord aan do Tweede Kamer van de minister van oorlog blijkt dat de totale verliezen van de kon. landmacht en het K.N.I.L. voor het tijdvak van 15 Oct. 1945 tot 15 Nov. 1947 als volgt bedragen: K.N.I.L. vóór politionele actie 121, tij dens ue actie 27, na 67. Kon. Landmacht: vóór do actie 201. tijdens 62 en na de actie 238 man. In totaal 710 man. Vermist worden van de K. L. 92 man. bij het K.N.I.L. geen. Generaal Higgins, die Sedurende enige jaren voor e oorlog Internationaal com mandant van het Leger des Heil» geweest is. Is te Londen uvarMea. Ds. Tonsbeek gaat met emeritaat. Het Provinciaal Kerkbe stuur van Zeeland heeft aan Ds. Tonsbeek, Ncd. Herv. predikant to Zonnemaire, we gens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, te gen 1 Mei 1948 emeritaat ver leend. Ds. Tonsbeek is sinds 1926 predikant in Zeeland, 14 jaar te Kamperland en 7 ia ar te Zonnemaire. Hij bekleedt ver schillende kerkelijke functies, o.a. assessor van het Classica- le Kerkbestuur to Zicrikzee. Praetor van de ring Brou wershaven, voorzitter van de Clas8icale Zendingscommissie en voorzitter van de afd. Brouwershaven Ned. Bijbel genootschap. DE FORTUNA. Het Finse jacht „Fortuna", dat met een defecte motor in de haven van Vlisslngen werd binnengesleept, is Zondag we der vertrokken op weg naar Florida. Door de welwillende"1 medewerking van de boman- nlngen der schepen, die in de haven lagen, werden de Finse landverhuizers ruim van pro viand voorzien. Toren (hans voltooid. Op de steiger* rond de Souburgse watertoren, hoog boven de begane grond, vond Zaterdagmorgen een korte doch treffende plechtigheid plaats. Op de toren werden door de President-Commis saris der Waterleidingmaat. schappij „Midden-Zeeland", de heer J. M. Bommel van Vloten, twee stenen Ingemet seld. Twee stenen, waarmoe de torenwand werd voltooid. Het waren slechts enkele ge. nodigden, die deze koude, natte najaarsmorgen op de hoge stel lages een ongewone verga derplaats bijeenkwamen. Behalve de heer Bommel van Vloten waren aanwezig de di- reetour der maatschappij, de heer P. Kas. met enige van zijn ambtenaren, de architect van het Rijksbureau voor drinkwa tervoorziening. de heer J. H. J. Kording, en de heer J. W. Luy. pen. firmant van de firma Koot uit Gouda, die het werk heeft uitgevoerd. De heer Bommel van Vloten herinnerde er aan hoe zwaar de waterleidingmaatschappij „Mid den-Zeeland" door de oorlog was getroffen. Doch thans gaat het de goede kant op. Dank zij de hulp. die men van het Rijks, bureau voor de drinkwatervoor. zienjng. in het bijzonder van de heer Kording mocht ontvan gen. vordert het herstel uit stekend. Spr. bracht dank aan de fa. Koot voor de energie, waarmede zi1 het herstel van de toren heeft aangepakt. Daardoor was het mogelijk dat vóór het invallen van de vorst Tussentijds hulp-programma goedgekeurd. De Amerikaanse Senaat heeft de uiteindelijke versie van het wetsontwerp betref fende de tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië, Oosten rijk en China ter waarde van 597 millioen dollar eenstem mig goedgekeurd. Het ontwerp werd vervol gens naar het Huis van Afge vaardigden gezonden, dat het eveneens aanvaardde. Men verwacht, dat het zeer spoe dig aan president Truman ter tekening zal worden voorge legd. Inflatiebestrijding in Amerika. In de V. S. hebben de re publikeinen. dio de meerder heid in het Congres hebben, in het Huis van Afgevaar digden een wetsontwerp ter bestrijding van de Inflatie in gediend, dat lang niet zo ver faat als de door president ruman voorgestelde maatre gelen. Met 202 tegen 188 stemmen word het ontwerp aangeno men. De democraten maken er be zwaar tegen, dat het republi keinse wetsontwerp geen con- tröle op lonen en prijzen in houdt, noch voorschriften ten aanzien van de rantsoenering, zonder welke, naar Truman verklaard heeft, geen enkel an ti-inflatie-program doeltref fend kan zyn. Churchill naar Den Haag In het komende voorjaar zal ..i Den Haag een conferentie voor de Europese eenheid wor den gehouden. Een woordvoer der van de beweging van Chur chill verklaarde, dat deze be weging een leidend aandeel zal hebben in het streven naar een Europese eenheid en een grote delegatie naar Den Haag zal zenden. Het was nog niet ze ker, of Churchill persoonlijk aanwezig zou z(jn. Vliegveld voor Rotterdam. Omtrent de Rotterdamse vliegveldplanncn kan worden medegedeeld, dat de keus van het terrein nu definitief ge vestigd is op de polder Scnle- vcen. Over dit plan is over eenstemming bereikt met de rijkswaterstaat en de rijks luchtvaartdienst. zodat vor- wacht mag worden, dat minis ter Vos zich met het plan zal kunnen verenigen. de gevel werd gerestaureerd. Namens de waterleidingmaat. schappil overhandigde spr. aan de arbeiders een gratificatie. UIT VERLIES WINST. De Directeur der maat schappij, de heer P. Kas, zei- de dat de beschadiging ook nog goede zijden heeft, want er bestaat nu hoop dat men op ruimere schaal zal kun nen gaan werken dan voor. heen. Speciaal de watervoor ziening voor landbouwdoel einden zal in deze uitbreiding opgenomen worden. De heer J. W. Lu ij pen dank. te namens de fa. Koot de di rectie van „Midden Zeeland" voor de medewerking die bij het herstel was ontvangen. Tenslotte sprak de heer Kor. ding namens het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening. Deze gaf de verzekering- dat het Rijksbureau steeds alle mogelijke medewerking bij de wederopbouw van het zwaar getroffen bedrijf zal verlenen. Met het hijsen van de vlag werd de plechtigheid besloten. Men verwacht dat het werk omstreeks eind Februari geheel zal ziin beëindigd. eeuwse nippen De Zendingscollecte te Ritthem bracht 188 op. In de week van 8 t.m. 13 December werden te Veere 7880 kg. consumptiegarnalen en 8760 kg. drogerij garnalen aangevoerd. Tot ouderling in de Herv. kerk te Domburg zijn herko zen de heren P. J. Almekin- ders en C. Louwerse. Tot dia ken de heer W. Provoost. In de plaats van de heer L. Ver- hage werd de heer P. Mara- nus gekozen. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Ds. W. Oosthoek te Zoute- lande heeft voor het beroep naar Piershil bedankt, en het beroep naar Westkapelle aan genomen. DR. H. SCHaRER PLOTSELING OVERLEDEN. Te Bandjermassln is plot seling overleden, tengevol ge van een infectie, dr. H. Schürer, voorzitter van de conferentie van zendelingen van Borneo. Begrotingen Zeeuwse gemeenten. Circulaire van Ged. Staten. Ged. Staten van Zeeland hebben in een rondschrijven aan de colleges van B. en W. van de gemeenten ln deze pro vincie, enkele mededelingen gedaan over het voorstel van wet dat binnenkort aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden betreffende het herstel van de financiële zelf standigheid der gemeenten. Naar het aanvankelijk oor deel van G. S. zullen de ge meenten onder de werking van de tot wet verheven, door de Commissie-Oud ontworpen, noodregeling over het alge meen een sluitende, echter geen ruime begroting, kunnen bezitten. Hieruit volgt nood wendig, aldus de circulaire, dat de begroting voor 1948 op re- ele basis moet worden opgezet en tevens, dat bij de uitvoering der begroting deze wat de uit gaven betreft niet dient te worden overschreden, tenzij ln uiterste noodzaak en onder be ding, dat de middelen tot dek king van de verhoogde uitga ven voorhanden zijn. Voor de zelfstandigheid der gemeente is er alles aan gelegen de fi nanciële zelfstandigheid te be houden. Tot uitbreiding van perso neel noch tot wijziging van de salarisnormen kan worden overgegaan, voordat door be middeling van G. S. op het daartoe strekkende voornemen door de Minister van Binnen landse zaken is verklaard, dat daartegen geen bezwaar be staat. G. S. zijn voor 1948 niet meer bereid een begroting goed te keuren, waarin ramingen voorkomen ter zake waarvan het vorenstaande niet in acht is genomen. Zeeuw onderschelden. De heer H. Minkema te Zie- rikzee ontving van de koning van Engeland als erkenning voor de zeer waardevolle diensten, gedurende de oorlog aan de geallieerde zaak bewe zen, het embleem van de Zil veren Lauwertak. Zoals bekend onderhield de heer Minkema gedurende 4 maanden een radio-telefoon verbinding met de geallieer den op St. Philipsland. Militaire reorganisatie. ZEELAND IN DE EERSTE AFDELING. Voor de aanvang van de op leiding der lichting 1948, die in Maart a.s. begint, wordt een reorganisatie tot stand ge bracht ln de huidige verdeling van Nederland in militaire af delingen. Er zullen dan vier inplaats van vjjf militaire af delingen komen. De staven van de territoriale bevelhebbers ln Nederland, van de bevelhebbers in de mi litaire afdelingen en van de commandanten der oefencen tra worden saamgevoegd tot de staven van de commandan ten der vier militaire gewes ten. Zeeland zal behoren tot het eerste militaire gewest, dat behalve deze provincie, ook zal omvatten Noord-Holland met het eiland Vlieland, Zuid-Hol land en Utrecht. De standplaats van de com mandant dezer afdeling wordt 's-Gravenhage. De onderdelen worden gelegerd te 's-Graven hage, Utrecht. Amersfoort, Doorn, Austerlitz, Bloemen- daal, Middelburg en Nieuwer- sluis. Geen nieuwe vermakelijk heidsbelasting in Terneuzen. De Gemeenteraad van Ter-» neuzen besloot Vrijdagavond de vcrmakeltjkheldsbelasting niet te verhogen. De door de minis ter verstrekte richtlenen wer den niet overgenomen. Overman krijgt tien jaar. In de zitting van Maandag morgen heeft het Tribunaal te Middelburg de 66-jarige Rot terdammer Jan Overman, die alg leider van het bijkantoor van het Gewestelijk Arbeids bureau te Domburg op veler lei wflze de vijand en diens handlangers heeft gediend, ver. oordceld tot een gevangenis straf van 10 jaar met bevel tot onmiddellijke inbewaring stelling. Overman heeft onder meer een lijst van anti-Duitse personen doorgegeven aan de Duitre instanties Pn aan de „Beauftragte" Münzer mede gedeeld. dat twee met name genoemde Domburgse politie mannen zeer „anti" waren. De verdere straf luidt: ontzetting rechten en verbeurdverklaring van een radiotoestel. M. B. J. van de Heuvel, cou peuse te Viisslngen: 6 mnd. voorw. met een proeftijd van, 2 jaar cn verplichte ondertoe zichtstelling S-T.P.D. en de plicht arbeid te verrichten; M. C. Overman te Amsterdam: 1 jaar voorw. internering met een proeftijd van 3 jaar, onder toezichtstelling S.T.P.D. exx ontzetting rechten; R. O. Mul der, bouwkundig opzichter te Middelburg: 6 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar en be vel tot onmiddellijke invrij- heidsstelling; ontzetting rech- en; onder toezichtstelling en verplichte verrichting van ar beid; wijlen C. A. M. van Voorthuijsenvon Steln Cal- lenfels të Domburg: verbeurd verklaring van het nagelaten vermogen tot een bedrag van 140.000. Vlissingen Volkstaal en volkshumor. In de kleine zaal van het Concertgebouw hield Vrijdag avond de heer Willem van Iependaal voor de Algemene Bond van Ambtenaren een lezing over volkstaal en volks humor. In het rokerige zaaltje wist de heer van Iependaal op sappige en geestige wijze de belangstellenden duidelijk te maken dat alleen „het volk" (waarop zo velen hautain neerzien l) werkelijk taal schept, omdat het in de tra giek van de strijd om het be staan de taal als uitdrukkings middel nodig heeft. En in die zelfde, vaak bittere strijd, is ook de humor typisch volks het enige wapen en de enige pantsering tegen het noodlot dat het blijft. Van Iependaals talent als ro mancier had verwachtingen gewekt, die in geen enkel op zicht werden beschaamd. In tegendeel. De heer J. M. van Poelje, secretaris van de afdeling Vlissingen van de Algemene Bond van Ambtenaren, die de heer van Iependaal aan het begin van de avond welkom heette, sloot met dank voor deze leerzame avond, de bij eenkomst. Ouderavond Vereniging tot bevordering van Christelijk onderwijs. In het Concertgebouw te Vlisingen was Vrijdagavond 'n Ouderavond georganiseerd door de Vereniging tot bevor dering van Christelijk Onder wijs. De voorzitter der vereni ging, ds. J. S. Hartjes, wees er in zijn openingswoord op. dat de beide scholen, de Prins Willem- en de Oranjeschool, nog in „ballingschap" leven. Spr. dankte de besturen van de scholen, die onderdak ver- Ritthem zal protesteren. Souburg welwillend. Naar \v(j vernemen, berei den B. en W. van Ritthem een memorie aan de ge meenteraad voor, waarin zy stelling nemen tegen de op heffing van deze gemeente, zoals die is voorgesteld in het plan van Gedep. Staten tot wyziging van dc gren zen der gemeenten Vlissin gen, Souburg en Koude- kerke. De inwoners van Ritthem zijn in grote meerderheid gekant tegen de opheffing van hun dorpsgemeenschap. Ze willen liever zelfstandig hun belan gen behartigen en vrezen, dat deze belangen in het gedrang zullen komen, wanneer Ritthem een buitenwijk van een grotere gemeente wordt. Dit is het hoofdbezwaar, waarnaast nog enige tientallen andere bezwaren tegen de op heffing van Ritthem bestaan. Over enkele weken zal de raad bijeenkomen om de me morie van B. en IV. te bespre ken en dan zal het stuk bij Ged. Staten worden ingediend. O.- cn W.-SOUBURG. Wat de gemeente Oost- en West-Souburg betreft daar zal Woensdag a.s. het college van B. en W. vergaderen om de voorsteilen van Gedeputeerden te bespreken en een concept- antwoord te behandelen, dat aan de gemeenteraad zal wor den voorgelegd. De algemene opinie in Oost en West-Souburg staat niet afwijzend tegenover dc voor stellen van Gedeputeerden. Wel zijn er enige bezwaren bij de bewoners, die naar de ge meente Koudekerke zouden overgaan. Het vermoeden is gewettigd, dat B. en W. van Oost- en West-Souburg behoudens enige kleine bezwaren welwillend te genover de plannen van Gede puteerden staan. Dit sluit uiteraard niet in, dat zij eenzelfde welwillend heid in acht nemen tegenover bepaalde verlangens, die Vrij dag jl. in de Vlisslngse raad zijn geuit. Tegen die verlangens na melijk de opheffing van de ge meente Oost- en West.Souburg is men gekant voor de volle 100 ft. lenen, voor hun gastvrijheid. Deze tfld, aldus Ds. Hartjes, dwingt ons te bezinnen op het onderwijs. We kunnen daarbij niet vergeten dat het beginsel der wijsheid de vreze des He ren is. Dit is de kracht van het Christelijk onderwijs. Nadat de heer H. G. J. de Metj had gesproken over „Waarom deden wij onze kin deren op de Chr. school?" gaf de heer J. Reijnhout een bui tengewoon aardige aardrijks kundeles, waarbij enkele schoolfilms werden vertoond. Een dubbelkwartet zong ter afwisseling enkele liederen. De bijeenkomst werd op de gebrui" kelijke wijze door Ds. Hartjes gesloten. LICHTMASTEN OP SPORTTERREIN. Op het gemeentelijk sport terrein aan de Bosweg te Vlis singen zullen binnenkort een aantal lichtmastpn worden ge plaatst, zodat ook tijdens de winteravonden kan word,en ge oefend. C.O.J.O.- TENTOONSTELLING. Zaterdag 13 December hield de Chr. Onthouders Jeugd organisatie, afd. Vlissingen, in het C.J.M.V.-gebouw een ten toonstelling van haar handen arbeid. Een groot aantal werkstukjes, vervaard:gd door de jeugdleden van 6 tot 14 jaar, was daar bijeenge bracht. Zeer opvallend waren enkele keurig uitgevoerde fi guurzaagstukjes, terwijl bij de meisjesafdeling spoedig de vraag naar de geborduurde kleedjes, het aanbod overtrof. De afdeling 6 tot 8 jarigen gaf een overzicht van het werk in een groot aantal boe kenleggers, foto-albumpjes, li'stjes, muziekmapjes enz. Het geheel maakte een keu rige indruk. De belangstelling was groot. Middelburg Oud-minister De Wilde over actuele problemen. Zaterdagmiddag vervulde oud-minister mr. J. de Wilde, een spreekbeurt te Middelburg, daartoe uitgenodigd door het Comité van A.-R. kiesvereni gingen. Dr. K. Huizenga leid de als voorzitter de bijeen komst. De heer De Wilde wenste geen gedétailleerde critlek op de Regering uit te oefenen, maar wilde aantonen, dat „de wagen op het verkeerde spoor is gekomen". Hij gaf aller eerst een uitvoerige uiteenzet, ting van de internationale ver. houdingen en noemde commu nisme nat. socialisme en soci aal-democratie innerlijk ge lijk, omdat zij uitgaan van 's mensen hoogheid. Amerika is bedacht op eigen voordeel, doch de bevolking kent geeste. hike vrijheid. Rusland achtte spr. een groot gevaar. Sprekend over het Indische probleem zelde de heer De Wil. de. dat een opmars naar Djocja veel onheil zou hebben voorko men. De behandeling van de In dische kwestie in de Veilig heidsraad ln het grootste on recht uit de wereldgeschiede nis. Spr. merkte voorts op, dat goede voorlichting ontbreekt, dat wij niet bulten Amerikaan. Re hulp kunnen, dat in bijna al le overheidsfuncties R. K. of P. v. d. A.-leden worden be noemd, dat een minister tegen, woordig ziek óf naar Indië is en dat het enige middel tot be. houd vasthouden aan de souve. reiniteit Gods is. JAARVERSLAGEN GODSHUIZEN. Dezer dagen is het verslag van het bestuur der Godshui zen te Middelburg over 1944 en 1945 verschenen. De ge combineerde balans voor gasthuis, oude mannen- en vrouwenhuis, burgerweeshuis en godshuizen wijst per 31 Dec. 1944 een bedrag aan van 1.068.273,13 en per 31 Dec. 1945 1.047.544,77. De gecom bineerde verlies- en winstre kening 1944 geeft een totaal verlies-saldo van 10.109,10 en de rekening 1945 van 33.948,52. BAND NEDERLAND-INDIÊ. Donderdagavond hield de band Nederland-Indië een bij eenkomst in de Bogardzaal te Middelburg. De 1ste luitenant Th. Dankert van de soc. dienst van het Min. van Oor log, zette in een toespraak de taak van de band bijeen. Er werd een plaatselijke afdeling van de band opgericht, waar na het bestuur als volgt ge kozen werd: de heer A. F. van Aalst (voorz.), de heer P. A. ter Weer (secr.), mevr. van As (penn.), mevr. Bal, mevr. Roozen en de heren L. B. van Houte en v. d. Berge, leden. HERVORMDE MANNENVERENIGING In het locaal Koorkerkhof te Middelburg werd Donderdag avond, onder leiding van da. F. Don. de oprichtingsvergadering voor de plaatselijke afdeling van de Hervormde Mannenver- eniging „In Dienst der Kerk" gehouden. Ds. Don lichtte het doel van de nieuwe organisatie toe. Daarna hield Ds. A. de Vries een inleiding over Genesis 3, waarna door de aanwezigen vragen werden gesteld en een geanimeerde bespreking volg de. Vervolgens gaven een 30-tal aanwezigen zich op als lid. De verkiezing van een bestuur werd uitgesteld tot de volgen de vergadering, welke op 29 Januari 1948 zal worden ge houden. Koudekerke GEMEENTERAAD. Woensdag 17 December, zal in de namiddag de raad der gemeente Koudekerke bijeen komen. Op de agenda staan naast een aantal ingekomen stukken verschillende voorstel len van B. en W., waaronder het voorstel om dat van Gede puteerde Staten van Zeeland, inzage wijziging van de grens tussen de gemeenten Koude kerke en Vlissingen en die van O.- en W.-Souburg, af te wij zen. In verband met de finan ciële toestand der gemeente stellen zij de raad voor tot het vaststellen van nieuwe veror deningen op de heffing van begrafenisrechten en honden belastingen en verordening op de heffing van reinigingsrech ten. Verder stellen zij voor de vaststelling der begroting voor 1948 en benoeming van een lid wegens periodiek aftreden van de heer J. W. Christiaansen als zodanig. Aanbevolen worden de heren J. W. Christiaansen (aftredend) en P. Flipse. Ritthem AFSCHEID DS. BREUKELMAN. Ds. F. H. Breukelman, Ned. Herv. predikant te Ritthem, zal op Zondag 4 Jan. a.s. af scheid van zijn gemeente ne men en op Zondag 11 Jan. d.?.v. te Simonshaven intrede doen. Vanaf 21 Nov. 1943 staat hy te Ritthem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2