PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De C.D.U. in het gedrang WaaroverBatavia spreekt Paniek in Moskou Een jacht in nood BILT r Een goed jaar voor de mosselmensen 190e Jaargang - No.294 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen. Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. dagelijks, Algemeen Saterdag 13 Dec. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week: I 3.20 per kwartaal: franco per post I 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ram., minimum p. advertentie 2. - Goes: L Vorststr 55. tel 2475 (b.g.g. 2228) Oostburg; Gratamastr 3. tel. 102 - xerneuzenbrouwertlstr 2 Postrek nr 359300 PZC. Middelburg Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. el 2077 en 2924 ZWARTE LONEN. Het Wereldgebeuren Ook in Zeeland gaan de aan. nemers nu het euvel van de zwarte lonen bestrijden. De be. doeling is, dat zij zich vrijwil lig zullen binden aan normale lonen. Er zit aan zulk een maatre gel heel wat vast, veel meer dan men, oppervlakkig rede nerend, geneigd ls aan te ne men. Om maar dadelijk een van de grootste moeilijkheden te noemen; wie waarborgt, dat de andere bedrijven nu niet door zwarte lonen de arbeidei's uit het bouwbedrijf zullen weg zuigen, waardoor immers de toch al stagnerende wederop bouw hopeloos in,het honderd zou lopen? Natuurlijk er zijn mensen, die zeggen, dat zulks toch al het geval is, gezien het allerbe droevendste bouwplan voor 1948. Zijn er zelfs geen Kamerle den, die als hun oordeel te ken nen gaven, dat dit niet verbe teren zal voordat het gehele of ficiële wederopbouwapparaat, dat millioenen verslindt, ver dwijnt? Dit moge te kras zijn, al te kras, dit neemt niet weg, dat als de wederopbouwarbei- ders afvloeien naar andere be drijven, Zeeland zijn kansen op herstel-binnen-afzienbare-tijd wel kan afschrijven Andere moeilijkheden liggen in het garanderen van de be staansmogelijkheden voor de bouwvakarbeiders, alsmede de noodzaak om door een billijke vorstverletvergoedine 't bouw bedrijf weer wat aantrekkelij ker te maken voor de jeugd. Maar met dat al, de aanne mers geven hier een voorbeeld, dat navolging- verdient. Want zwarte lonen zijn een euvel des tjjds. Uit verschillende delen van het land klinken de laat ste tjjd bijvoorbeeld stemmen van wanhopig protest op tëgpri de zwarte lonen, die door de middenstand betaald moeten worden. Hoe het in Zeeland daar mede gesteld is, wij weten het niet, maar elders is de toestand zo, dat wie zich een dienst moet laten bewijzen door een middenstander, de re kening met angst en beven te gemoet ziet. De middenstan ders moeten, willen zij perso neel houden, zwarte lonen be talen. Zij kunnen die op hun nota niet als zodanig declare ren en evenmin op de prijs der verwerkte materialen zetten. De werkuren schijnen ln die ge vallen uitkomst te brengen. Het eindresultaat is echter van die aard, dat de man, die weet te knutselen, aardig wat geld uitspaart en dat degene, die niet knutselen kan en wiens handen voor zogenaamd huis houdelijk werk verkeerd staan, het slachtoffer wordt. Ook dat zal moeten verande ren. willen wij ooit in onze sa menleving weer tot normale verhoudingen komen. Daarom is het voorbeeld, dat door de aannemers nu gegeven wordt van grote betekenis. Het is een schrede op de moeilijke weg terug naar toestanden zo. als ze behoren te zijn, een stap, die toegejuicht dient te wor den en dié hopelijk gevolgd zal worden door andere bedrijfs groepen. Militaire hulp van V. S, voor Griekenland. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken over weegt verdere militaire hulp can de Griekse regering in de strijd tegen de guerilla, aldus heeft George Moghee, functio naris aan het ministerie van buitenlandse zaken voor do hulp aan Griekenland en Tur kije verklaard. Volgens Moghee zal het plan Marshall zich bezig houden met de economische aangele- genhéden van Griekenland, doch verdere buitenlandse mi litaire hulp blijft nodig. 9 mil- lioen dollar, die oorspronkelijk voor het herstel van Grieken land bestemd waren, zijn vol gens Moghee reeds voor mili taire doeleinden aangewend. 500.000 Arabieren „staan gereed". De secretaris-generaal van het bestuur van de vereniging voor de reding van Palestina, heeft tegenover Reuter ver klaard, dat Arabische stam hoofden 500.000 man aan het bewapenen zijn, zodat zij ge reed zullen zijn Palestina on middellijk binnen te rukken. In de laatste week zouden zich 50.000 jonge vrijwilligers gemeld hebben, die spoedig on der generaal Hoesein Fawzi, de vroegere chef van de staf van het leger van Irak, met hun training een aanvang zul len nemen. Kermisexploitanten protesteren. Het voornemen van de rege ring om met ingang van 1948 de vermakelijkheidsbelasting te verhogen, heeft in kringen van kermisexploitanten grote ont stemming gewekt. De bond van kermisexploitanten heeft ter zake audiëntie aangevraagd bij de minister van binnenlandse zaken. Sowjets willen Kaiser tot aftreden dwingen. Britse officieren toegang tot congres ontzegd. De C.D.U., de Christelijke Democratische Unie, de enige rechtse oppositionele partij in de Sowjet-zöne van Duitsland, wordt de laatste weken onder- zware druk gezet door de communistische partij en het militaire bestuur. De leiding der partij verde digt op hardnekkige wijze haar onafhankelijkheid, maar het staat te bezien, of ze tegen de overmacht bestand zal zijn. Haar weigering om deel te ne men aan net door de commu nisten georganiseerde „Volks congres leidde eind vorige week tot een openlijk qonfllct met het Sowjet-bestuur, dat onmiddellijk het aftreden van de leider der partij, Kaiser, eiste. Donderdag kwamen de voorzitters van de landelijke afdelingen in allerijl in Ber lijn bijeen, om zich over hun verdere houding te beraden. Het gmg op dit spoed-congres nogal rumoerig toe. Er waren twee Russische officieren aan wezig, om het verloop te vol- fen. Ook het Britse militaire estuur had, uit deoverwe ging, dat in het algemeen de Communistische partijen. Volgens het Russische tijdschrift „Partijleven" is het ledental van de com. munistische partijen ln de verschillende landen thans als volgt: Sowjet-Unie 6.000.000 Italië 2.200.000 China2.000.000 Ts.-Slowakije 1.250.000 Frankrijk 1.000.000 Polen 800.000 Hongarije 800.000 Roemenië 700.000 Bulgarije 500.000 Joego-Slavië 400.000 België100.000 India 70.000 Nederland50.000 Zweden 48.000 .Engeland 43.000 verdediging van de democra tie op het spel stond, twee officieren gezonden. Bjj de aanvang der vergadering even wel, werd Kaiser door de Rus sische vertegenwoordigers ge dwongen de beide Britten te verzoeken heen te gaan. De officieren slikten deze beledi ging eerst nadat de Russische kapitein Kratyn verklaard had, dat de besprekingen niet zouden doorgaan, zolang zij de zaal niet hadden verlaten. Het congres kon overigens niet tot een beslissing komen. De oppositiegroep in de partij, vertegenwoordigd door het bestuurslid Nuschke, die wil buigen voor de Sowjet-eisen, bleef ver in de minderheid. Ei werd slechts vastgesteld, dat een openhartige bespreking tussen het partijbestuur en de Sowjet-autorlteiten nood zakelijk is, daar anders prac- tische arbeid voor de partij onmogelijk wordt. Het Britse commentaar daarop was dit: Een gedwon- fen aftreden van Kaiser zou e door Molotov in Londen uitgesproken democratische frazen als onzin brandmerken. Voorts werd te verstaan gege ven, dat een delegatie van het ..Volkscongres" generlei kans maakt op de Londense confe rentie te worden toegelaten. Kaiser had trouwens voor het congres begon, een bespreking gehad met Lord Pakenham, de Britse minister voor Duits land. Het schijnt, dat lora Pakenhgm hem op het hart heeft gedrukt stand te hou den en hr.m alle mogelijke morele steun heeft toegezegd zodat de strijd om Kaiser in wezen tot een Brits-Russische strijd is uitgegroeid. Capitu latie van de C.D.U. zou de communistische eenheidspartij Dractisch de alleenheerschappij geven. KORTE PREDICATIE GOD IS KONING. Bekeert u, want het koninkrijk der hemelen is nabij gekomen. Matth. 3 2. Op de 3e Adventszondag klinkt de stem van de boet- fezant, Johannes de Doper, oor de Kerk. Klinkt het niet vreemd en ongelooflijk: God is Koning? Zie hoe de mensen en de vol keren zijn en leven! Is er niet een verwoede strijd aan de gang. om de wereldmacht? Nauwelijks ontwaakt uit de nachtmerrie van de laatste oorlog, worden we bedreigd door een nog vreeslijker ver delgingswoede. Overal licht zinnigheid, zelfzucht, genot zucht, ontevredenheid met het lot, dat we niet de baas kun nen. Toch wordt de prediking van de boetgezant ook tot ons gericht, juist omdat alles wat gezegd is. zo bitter waar is. God blijkt in deze krank zinnige wereld te heersen met harde scepter, daar Hij de volkeren laat maaien wat ze zelf gezaaid hebben en ons doet zuchten onder de vloek van het zo vreeslijk verwarde leven. De Rechter doet waar lijk zijn werk niet alleen maar bij het eindgericht! Daarom nodigt Johannes ons dringend te luisteren naar zijn waarschuwing. Maar hij trekt het sein onveilig, omdat hij weet, dat Gods koning schap nog veel meer blijkt in de vergeving en verlossing uit de nood. Daarom: bekeert u! Hoe be last dit woord ook zij en menigeen afstoot, we weten geen beter om het vreugde volle voorrecht uit te druk ken, dat we om moeten ke ren op de weg vèn God en ons mogen keren en vluchten tót Hem. Het Kind in Beth- lehems stal geboren, dat zich voor ons opofferde, verzekert ons, dat wij in deze vreeslijke wereld alleen bij Hem veilig zijn. C. VAN DER WAA. 's Heer Arendskerke. Vandaag viert de Hertogin van Kent (schoonzuster van Koning George VI van Engeland) haar 41e ver. jaardag. MORGEN viert Koning George VI van Engeland zijn 52e verjaardag. Indonesisch oordeel over de republiek. Ieder trachtte geld in goederen om te zetten. Valse roebels in omloop. Het gevangenen- transport. Schuldigen worden gestraft Van bevoegde zijde wordt opgemerkt, dat blijkens recen te persberichten misverstand bestaat ten aanzien van de be oordeling van de verantwoor delijkheid voor het noodlottig gevangenentransport van Bon- dowoso naar Soerabaja. Nadrukkelijk wordt er daar om op gewezen, dat de Neder landse regering hoewel zich ervan bewust, dat het gebeurde wellicht mede een gevolg is geweest van een zeer ongeluk kige samenloop van ongun stige omstandigheden van oordeel is, dat de leiding van 't transport dezer gevangenen zich in elk geval aan grof ver zuim heeft schuldig gemaakt, hetgeen zij diep betreurt. De Indische regering heeft verze kerd, dat een gestreng onder zoek wordt ingesteld en voor beeldige bestraffing der aan" sprakelijke personen volgen zal. Een paniek* die in de Sow- jet-geschiedenis zijn gelijke niet heeft, heeft niet alleen de bevolking van Moskou aange grepen, doch ook van andere Russische steden, zo schrijft de correspondent van „Morgen' tidningen die uit Moskou te Helsinki it, gearriveerd. Lange rijen vormden zich snel bij de winkels, toen het gerucht zich verbreidde, dat de regering be sloten haci de bankbiljetten in te wisselen. Dit offensief tegen de winkels bereikte zijn hoog tepunt op 29 Nov., toen 'n ieder trachtte ziin geld in goederen om te zetten. Alles werd ge kocht, juwelen, bont, meulbl- lair, piano's en de correspon dent zag mensen in 1 winkel honderdduizend roebel uitge ven. Zondag 30 November was de paniek wijd verspreid, doch de mogelijkheden tot kopen waren sterk verminderd. Vele winkels waren gesloten, doch de levensmiddelenzaken waren nog altijd open en spoedig was in geen enkele winkel nog wodka, caviaar, fruit of inge blikt voedsel te krijgen. Toen de correspondent van ..Morgentidningen'' Leningrad bereikte, was daar de situatie hetzelfde, hoewel er niet zo'n uitgesproken paniekstemming heerste. Wat zou de Russische rege ring aanleiding kunnen geven de bankbiljetten om te wisse len, zo vraagt de correspon dent in zijn artikel. De Russen zelf beweren, dat er vele valse roebels aan de markt zijn, sommige ge maakt door de Duitsers, an dere door de Russen zelf. Het is een feit, dat duizenden roe bels door het Duitse leger in beslag werden genomen, toeD het Rusland binnendrong. Mis schien zou dit de regering aan leiding geven om de bankbil jetten in te nemen, hetgeen volgens de geruchten verwacht wordt. A Weer telegraferen met Duitsland. Met ingaiif.- van gisteren het telegraafverkeer met ge heel Duitsland voor het pu bliek opengesteld. Er zyn echter ennkele beper kingen aan verbonden, waar over de P.T.T.-kantoren alle inlichtingen verstrekken. Geen verhoging van het melkrantsoen. Uit de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer, over de begroting van het landbouw egalisatiefonds blijkt, dat er nog geen aanwijzing is voor een gunstige wijziging in de grootte der melkproductie. Om verdere verlaging van net melkrantsoen te voorkomen, wordt thans overwogen de teruglevering van ondermelk aan de boer en voor veevoe der verder te verminderen. De vooruitzichten voor de voedselvoorziening nopen ook op ander gebied tot de uiterste zorg. Er zal rekening mede dienen te worden gehouden, dat net tekort, dat ontstond dooi de geringe opbrengst van de eigen oogst van consumptie- graan, niet geheel door im porten kan worden gedekt, l'ot rantsoenverlaging zal niet worden overgegaan, alvorens alle beschikbare middelen om het tekort aan te vullen zijn uitgeput. Verdwenen kasloper gearresteerd. Een 24-jarige Amsterdamse kasloper van het passage- en reisbureau W. H. Muiier en Co. te Amsterdam, is spoor loos verdwenen. De man moest gisterochtend een bedrag van 35UÜ.voor zijn firma naar de bank brengen. Hij is nog niet terug gekomen. Evenmin heeft hij het geld bij de bank afgedragen. Bij het opmaken van de kas is bovendien gebleken, dat 7700 Belgische francs en een aantal Engelse ponden verdwenen zijn. Vermoedt wordt, dat de Kasloper ook deze geldmidde len heeft medegenomen. De Amsterdamse recherche stelt een onderzoek in. Nader vernemen wij, dat hij door de Bredase politie in Breda is aangehouden. Hij was op weg naai Frankrijk, dus het uitstapje is maar van korte duur geweest. Het bedrag aan francs en ponden is terugge vonden. Hij is op transport ge steld naar Amsterdam. Chocolade blijft op de bon Mededelingen in dagbladen, die zich bezig hebben gehou den met eventuele wijzigingen m de productie van chocolade artikelen, hebben in enkele gevallen ook betrekking gehad op een beweerd bonloos ver- Kopen van chocolade en aan verwante producten. Het mi nisterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening, deell echter mede. dat het zgn. vrij geven voor bonloze verkoop van cacao en chocolade en chocolade-artikelen niet in het voornemen ligt. DE EXPORT VERLOOPT PRACHTIG. Reeds 80 van de jaar omzet bereikt. „Zeeuwse mosseleFijne Zeeuwse mossele!Deze roep van de venters weerklinkt weer vrij geregeld door onze straten. De tijd dat men soms een uur lang in de rij stond om een emmertje te bemachti. gen ter aanvulling van 't scha. mele voedselrantsoen tijdens de bezetting, is voorbij- De mosselenconsumptie in het bin nenland is ongeveer tot het vooroorlogse peil teruggelopen en het komt er practisch op neer, dat alleen in de Zuidelij ke provincies en de gemeente Rotterdam mosselen worden genuttigd. Nee, wanneer de mosselkwekers uitsluitend op het binnenland waren aange wezen, dan zou het er voor hen somber uitzien. DE AFNEMERS. Doch gelukkig zijn er ande re en betere afnemers! Negen tig procent van de omzet, die dit seizoen ongeveer 50 milli- oen kg. bedraagt, gaat naar het buitenland, waarvan een klein deel naar Engeland en de rest naar België en Frank rijk. Bovendien wordt van de 10 welke het binnenland af neemt, ook nog een flink ge deelte g-eëxporteerd. Engeland heeft bijv. millioenen blikjes met door Nederlandse bedrij ven ingelegde mosselen afge nomen. Doordat er goede prijzen bedongen kunnen worden, gaat het niet alleen de Zeeuwse mos selmensen voor de wind, doch wordt ook het deviezenpotje van minister Lieftjnck aardig gespekt. VROEG BEGIN. Dit jaar loopt het bijzonder goed, doordat reeds vroeg in Mei met de export naar Frankrijk begonnen kon wor den. Daar de mossel nu een maal 'n product is dat men niet kan sparen m.a.w. wat men des zomers niet verkoopt, kan men niet bewaren tot de win ter betekent een vroege aanvang van de export een gro. tere omzet. Hiervan heeft men dan ook ten volle kunnen profi teren. Trots enig© moeilijkhe den, ontstaan als gevolg van do stakingen In Frank rijk, alsmede hot feit, dat de Paryse markt, het be langrijkste afzetgebied in Frankrjjk, voor de Zeeuwse mosselen eerst half Octo ber opengesteld wordt, is men thans reeds zover dat op 1 December 80 van de jaaromzet werd bereikt, terwijl men anders op Januari nog slechts aan de 60 toe is! Wanneer geen lange vorst- periode intreedt PTi zich geen transportmoeilijkheden voor doen, verwacht men dan ook dat de omzet dit seizoen niet onbelangrijk boven de 100 standaardcapaciteit zal uitko men. TEVREDENHEID. In kwekerskringen maakt de levering boven de standaard, capaciteit men verwacht de 100 in Januari bereikt te hebben reeds een punt van ernstige bespreking uit. Het gaat er om, of men zal blijven vasthouden aan het gelijke le veringspercentage voor allen, dan wel of men de kwekers met grotere voorraden gelegen heid zal geven ook een groter kwantum te leveren. Hierover zal moeten worden bèraad- slaagd ln de plaatselijke vis sersverenigingen, welke hun voorzitter afvaardigen in de adviescommissie, die een gere. geld contact heeft met het Aan. en Verkoopkantoor voor mosselen. In ieder geval de naar schat ting 1300 personen te Yerseke, Bruinisse, Tholen, Zierlkzee en Philippine, die als vissers, han. delaren of in de mosselinlegge. rijen hun brood verdienen, kun. nen tevreden zijn! De contra-revolutie. Uit een voordracht, welke prof. dr. R. F. Beerling Don derdag j.l. voor radio Batavia hield, blijkt, dat men in Ne derlandse kringen aldaar thans diegenen als „politieke vreem delingen in Jeruzalem" be schouwt, die het conflict in Ned. Indië niet wensen te zien als een aangelegenheid tussen twee groepen Indonesiërs. Uit andere berichten, die uit Batavia komen, blijkt, dat de stichting van het Comité Seri- kat Indonesia, onder leiding van prof. dr. Hoesein Djajadi- ningrat in republikeinse krin gen diepe indruk heeft ge maakt. Dit comité wil samen werking met de Nederlanders op de basis van de Linggad- jati-overeenkomst. Enkele dagen geleden heeft de republikeinse minister-pre sident Sjarifoedin te Batavia een bespreking met de daar aanwezige republikeinse amb tenaren gehad, waarin hij on der meer over dit comité en over de heer Abdoelkadir, de leider der Nederlandse delega- ti6Hlf sprak van een contra- revolutionnaire beweging. Daarop heeft het Comité Seri- kat Indonesia thans geant woord, met een verklaring, dat het de revolutionnaire methoden van Djocja afwijst. Het verwerpt die niet alleen, maar het bestrijdt ze ook. Gewezen wordt op de ern stige verwoesting van het land, de grote verarming en de dreigende hongersnood in be paalde gebieden. Economisch is de republiek thans in moeilijkheden ge raakt door haar eigen politiek en militair is zij verslagen, hoewel de Neder landers niet naar Djocja wilden oprukken, omdat zij zich aan de wapen stilstand wensten te houden. Het comité stelt tenslotte vast, dat het voor de bevrijde gebieden de federatieve demo cratische staatsgedachte wil helpen uitwerken. Hoofd van Franse repatriëringsdienst in Moskou ontslagen. Luitenant-kolonel Raymond Marquie, leider van de "Fran se repatriëringsmissie in de Sovjet-Unie, die na de uitwij zing van zijn missie uit de S. U. te Moskou heeft ver klaard, dat de jongste diplo matieke gebeurtenisen een on derdeel zijn van een algemeen tegen Rusland gericht plan, is van zijn functie ontheven. De Franse regering heeft tot dit ontslag besloten na van de Franse zaakgelastigde te Moskou een telegram te heb ben ontvangen, waarin wordt verklaard, dat Marquie tijdens een persconferentie in ontoe laatbare bewoordingen heeft gesproken. NEDERLANDS VOORSTEL. De Ned. Indische R. V. D. heeft in een communiqué ge antwoord op de Republikeinse verklaring, dat de Nederlan ders de voorstellen van c>; Commissie van Drie ten aan- ziPn van het „staakt het vu ren" hebben verworpen. In het communiqué wordt medegedeeld, diat van Neder landse zijde een voorstel werd gedaan voor het beëindigen van het militair conflict. Daarbij werd aangenomen, dat de re publiek de acties tegen leven en eigendommen gepleegd door troepen, die onder repu blikeins gezag staan, veroor deelt en dat zij daaraan een einde wil maken. Geconstateerd wordt, dat de economische verliezen toege bracht aan Ned. Indië na de Japanse capitulatie reeds veel zwaarder zijn dan de verliezen tijdens de Japanse bezetting. Op deze basis had de Neder landse technische commissie enige tijd geleden de volgende voorstellen gedaan: a. aanhou den van de thans bestaande de. marcatielijnen als „voorlopige" demarcatielijnen; b. ogenblik kelijke uitvaardiging van de order „staakt het vuren" tot de troepen die tegenover elkaar staan aan de demarca tielijnen: c. evacuatie naar re publikeins gebied van alle re publikeinse strijdorganen. die nog verblijven in de gebieden, welke door de Nederlanders zijn bezet: d. beperking van patrouilleering in de vooruitge. schoven posten. „Dit bleek voor de republiek niet acceptabel". Vervolgens wordt geconsta teerd, dat het verlies aan men senlevens en de economische vernieling doorgingen na de wapenstilstand van 14 October 1946 en sedert do onderte- kenng van Linggadjatl. De Veiligheidsraad, zo wordt voorts geconstateerd, heeft geen verandering in de toe stand gebracht. „Hoe kan men vertrouwen hebben in de uit komst van politieke besprekin. gen als deze subversieve ac ties doorgaan Pr) de ernstige verdenking bestaat, dat deze acties niet alleen door dé vin gers worden gezien doch ook worden geprovoceerd door de republkeinse regeering?". Een radiorede van Sjarifoed- din met het beroep op zijn vol geling^ om een einde te ma ken aan de stille gevechten te. gpn ongewapende burgers - aldus het communiqué zou rneer doen dan alle mooie woorden, tot de wereld in het algemeen gericht. Het communiqué van de R. V. D. zegt ten slotte, dat de Ne derlandse technische commis sie bereid is met de besprekin gen voort te gaan mits de re publiek met daden de huidige verdenkingen wegneemt. Op weg naar Florida en de vrijheid Vlissingen leefde mee, Toen Donderdagmiddag de Kapitein van de „Blanken ourgh" gewaarschuwd was. Jat er een schip in moeilijk aeüen verkeerde, koerste hjj meteen de haven uit, zo hoort het immers ook voor goede zeeslepers, voor de mannen van „Hollands Glorie". Maar het was een eigenaar dig schip, 'n Beetje zielig dreef de „Fortuna", klein no- ledopje, rond, ter hoogte van Westïcapelle. Triest fladderde van de achtersteven een witte lap met een blauw kruis, 'n Fins jachtje. 11 zielen, name lijk twee vrouwen, 4 mannen en 5 kinderen, van wie de oudste zeven jaar zal zijn, wa ren er aan boord. Ze spraken alleen maar Fins en Zweeds, twee talen, die men aan boord van de „Blankenburgh" niet beheerste. Maar iets begrepen ze toch wel aan boord van de sleper, dat deze mensen uit Finland weggegaan waren omnou ja, dat is eigen lijk zonder meer duidelijk, de oorlog ligt nog niet zo ver achter ons. Ja. ze waren weggegaan uit Finland en wilden naar Florida om aan Amerika s gastvnjt en zonnige strand een nieuwe toekomst te scheppen. Al wat in hun leven nog van waarde was, naast deze drang naar de vrijheid, hadden ze bij zich aan boord, in een paar koffers, die boven op het dek lagen, want binnen was geen plaats en hun reisgeld bestond uit 2500 Finse kronen en 50 dol larsNiet veel. Wat doe je op zo'n moment, ie kijkt elkaar aan, en helpt, leeft Potgieter ons niet ge smeekt er steeds zorg voor te dragen, dat men in Europa ons land een wijkplaats voor de verdrukten zal noemen? Je bent Hollander, oi niet, je draagt de vrijheid in je bloed of werd geboren als «en slaaf. Dat is een binding tussen de ze vertegenwoordigeruit het hoge Noorden en dos. De „Bl&nkenbuigjb" sleepte de „Fortuna" gratis naar binnen en Vrijdagmiddag nog, was de machinist van de sleepboot oezig, alweer gratis natuurlijk, de motor van de „Fortuna" te repareren. Vhssingers zorgden voor ap- oels, ja men kwam zelfs in de middaguren aandragen met soep en de kinderen kregen chocolade van de snoepbon. Potgieter kan gerust zijn! Het is een lange reis ge weest. Begin November ver trokken de Finnen uit hun land, arriveerden 11 Novem ber in Kopenhagen waar ze bunkerden en 5 December weer vertrokken. Van Vlissingen zullen ze nu verder gaan, naar Florida. Misschien, want de reis is lang en moeilijk en de kapitein was vroeger groente boer. Even weer werden wjj daar bij dit scheepje geconfronteerd met de harde werkelijkheid uit het Oosten. Een werkelijkheid, die je bang maakt misschien, maar die dan tegelijkertijd de overtui ging geeft, dat er nog mensen zijn, die de moed hebben te kiezen Moge de naam, die deze vluchtelingen kozen voor hun schip, „Fortuna", waar wor den! Auto voor Gulliver. In de constructie werk plaats van de firma „De. ka" te Aalst wordt voor een expeditiebedrijf te 's-Hertogenbosch een reus van een aanhang wagen met een laadver mogen van 40.000 kilo gebouwd. De wagen, die de vol gende week zal proefrij den, is bijna 12 meter lane en 2.75 meter breed, heeft vier en twintig wielen en weegt vol be last 53 ton. Federale inlerimregering in Indië op komst. De reis van de Nederlandse ministers naar Indië wordt te Batavia in verband gebracht met de plannen tot vorming van een federale interimrege- ring. De vorming van een dergelijke regering kan bin nenkort worden tegemoet ge zien. Het Komité Indonesia Serikat, dat is geconstitueerd en dat uit alle delen van In- denesië adhaesiebetuigingen mocht ontvangen, zal hier voor in belangrijke mate le den leveren. Gratie verleend. Bij K. B. is gratie verleend aan C. J. Minck. tot de dood straf veroordeeld door het bij zonder gerechtshof te Leeuwar den. De doodstraf Is veranderd in een levenslange gevangenis, straf. 11.000 dollar vergokt. Een zekere W. F. W. in Den Haag, die van een reisbureau Amerikaans geld in bewaring gekre gen had, wordt ervan beschul digd een bedrag van 11.000 dol. lar vergokt te hebben in het buitenland. Hij heeft na zijn arrestatie in de gevangenis een sterk slaapmiddel ingenomen en is nu onder medische behan deling. Zijn toestand is nog niet van die aard, dat de officier van justitie hem aan een ver hoor heeft kunnen onderwer pen. Het onderzoek wordt zeer bemoeilijkt doordat de politie niet in het bezit is van de kof fers van verdachte. DE VOORSPELT: meer wind. Geldig tot Zaterdagavond: Matige en vooral langs de Waddeneilanden krachtige Noord-Westelijke wind. Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Aanvankelijk weinig verandering van teij-i- oeratuur, maar later iets kou der.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1