Tt°hl Noodtoestand der leraren NIEUWS UIT ZEELAND Classis Walcheren der Ned. Herv. Kerk bijeen TWEEDE KAM2R Minister handhaaft zijn standpunt. Dc Tweede Kamer zette Donderdag de behandeling van de onderwijsbegroting voort. Aan do orde zijn de leraarssalarissen. Minister Gielen verklaarde het ernstig te betreuren, dat de salariskwestie niet geregeld was bij de aanvang van het schooljaar. De regering is bereid te vol doen aan de specifieke eisen der ambtenaren, namelijk her stel van de volledige betrek king en het fixeren daartoe van 26 lesuren met aanpassing der salarisnormen aan die van de overige ambtenaren. In plaats van een noodtoe stand bij de leraren zou de minister willen spreken van een ernstigo toestand. Er is een complex van oor zaken, waarvan spr. noemt het wegtrekken der leerkrachten naar het particuliere bedrijf en de grote toeloop naar het M.O. De heer Deering (Arb.) dient een motie in, waarin de Kamer zich uitspreekt voor Invoering van een volledige betrekking met 26 lesuren. Voorts wordt bezorgdheid uitgesproken over het leraren, tekort en vastgesteld, dat ver hoging van het aantal lesuren redelijk is te achten en dat honorering daarvan niet een doorboring van het salaris plafond betekent. Dc heer Lucas (K.V.P.) is tegen deze motie. Nadat enkele andere leden aan het woord geweest zfo'n, verklaart do minister geen behoefte to hebben aan de motie Deering. De motie wordt ingetrok ken. Daarna wordt de motie Hoogcarspel verworpen met 61 tegen 6 stemmen. Het be grotingshoofdstuk wordt aan genomen. Bij de afdeling Nijverheids onderwijs bepleit de heer van Sleen (Arb.) do handhaving van 3-jarige cursussen bij het nijverheidsonderwijs naast de tweejarige. De heer Engelbertink (KV. P.) is van oordeel, dat drie jarige ambachtsscholen niet gemist kunnen worden. Uit breiding van het nijverheids onderwijs is noodzakelijk. nijverheids onderwijs. Mevr. Fortanier—dc Wit fVrjjh.) en Deering (Arb.) in formeren naar de salariëring by het Nijverheidsonderwijs. De minister zegt. dat het ad vies voor do salariëring bij het nijverheidsonderwijs gereed is. Met do uitkering van de gra tificatie ving men reeds aan. Spr. is niet oereid de annexa- te van het zevende of het achtste leerjaar by het nijver- (Ingezonden mededeling) KAN EEN HUISVROUW NOG RONDKOMEN? liet is meestal een hele toer dc eindjes aan elltaar te kno pen. Als je hoort wat een huis houden tegenwoordig kostf Maar toch hunt U teel bezui nigen. Let allereerst op dc Incalitcit. Dcct is het belangrijk ste. Koop betere teaar cn spaar bovendien geld. U krijgt van elke tien gulden, die U aan dc Gruyter's artikelen besteedt één gulden weer terug. IVeck in. week uit. Altijd. Daar kunt iC/ mee rekenen. (Ingezonden mededeling.) Ingezonden mederlPling Taminiau ïht.. ftmotrusn hedsonderwjjs te bevorderen. By de afdeling Hoger on- derwijs, bespreekt de heer Stokman (KVP) de wenselijk heid van een tweede Techni sche Hogeschool. De behandelde begrotings afdelingen worden goedge keurd. In de avondvergadering komt aan dc orde de afdeling Kunst. Verscheidene leden bespreken de houding van de overheid tegenover de kunst. Enkele subsidiekwesties wor den besproken. De afdeling wordt goedgekeurd. e RADIO. By de afdeling Kabinet komt het Radiobeleid ter sprake. De heer van der Zaal (AR) bespreekt het onrecht ten aan zien van de adioverenigingen. Niet nieuwbouw, maar uitbouw moet het doei zijn. Mevr. Fortanierde Wit (Vryh.) vindt het bedrag van 12 mililoen gulden, dat de mi nister vraagt voor de radio, aan de hoge kant. De heer Wagenaar (CPN) bepleit communistische uitzen dingen. De heer Krol (CH) deelt de bezwaren van de heer van der Zaal tegen de Radioraad. Spr. behandelt naar aanleiding van het geval Gerbrandy de radlo- censuur. Daarna sluiting. Vervroegde bonaanwijzing met de Kerstdagen. In verband met de noodzake. liikheid de bonnenliist welke in de Kerstweek gepubliceerd moet worden, op een zodanig tijdstip te doen verschijnen, dat tijdig op de daarin aangewezen bonnen gekocht kan worden, zal deze lijst gecombineerd worden met die. welke op 18 December bekend gemaakt wordt. Dit houdt in, dat de aan. wijzing der bonnen voor suiker, versnaperingen, bloem en huis houdzeep een week eerder zal geschieden, n.l. op 18 Decem ber in plaats van op 25 Decem ber. Men kan er rekening mee houden, dat de eerstvolgende bon aanwijzing na IS December zal plaats hebben voor suiker, versnaperingen op 8 Januari (dus drie weken later), voor bloem op 22 Januari (dus vijf weken later). De bonaanwijzlng voor brood en tabak zal op de normale wij ze geschieden. Bokking goedkoper, gebakken haring duurder. De maximum-consumenten prijs voor bokking (gerookte of gestoomde haring) wordt met een cent verlaagd. Met in. gang van 12 December 1947 mag voor een bokking ten hoogste 9 cent per stuk bere kend worden. De maximum koopprijs voor gebakken ha ring daarentegen wordt met 2 cent verhoogd en bedraagt dus met ingang van dezelfde datum 12 cent per stuk. Ten slotte is bepaald, dat uitgesneden bok king tegon ten hoogste 0.35 per 100 gram mag worden ver. kocht. Scheerzeepbon no. 5 vervalt Het C.D.K. deelt mede. dat de bonnen „Reserve 5 tabak" der tabakskaart Q 711. welke recht geven op een rantsoen scheerzeep, na 16 December niet meer geldig zijn. Republikeinse verklaring. Nederlanders verwerpen de voorstellen niet. Donderdag heeft het repu blikeinse ministerie van voor lichting over Radio-Djogja meegedeeld, dat de besprekin gen omtrent het „staakt het vuren" nog niet bevredigend waren verlopen. De voorstel len van de commissie van goede diensten waren nl. van Nederlandse zijde verworpen, terwijl de Nederlanders wis ten, dat van Indonesische zij de met deze voorstellen ac- coord was gegaan. Het Repu blikeinse ministerie van voor lichting zegt voorts, dat er geen voortekenen zijn voor het spoedig bereiken van een overeenkomst. Aneta verneemt van gezag hebbende zijde, dat de Neder landse delegatie tegen deze republikeinse verklaring pro test zal aantekenen. Overeen gekomen was, dat communi que's over deze aangelegenhe den slechts na gemeenschap pelijk overleg met de beide voorzitters of hun plaatsver vangers door de commissie van goede diensten zouden worden uitgegeven. Aneta's zegsman zeidc voorts, dat zonder op de details van de Republikeinse verklaring in te gaan, kan worden vast gesteld dat het niet juist is, dat de voorstellen van de commissie van goede diensten t.a.v. „staakt het vuren" door de Nederlanders zijn verwor pen. In een wetsontwerp, dat minister van Acker by de Bel gische Senaat heeft ingediend, wordt voorgesteld, dc Belgi sche handelsvloot uit te brei den tot één mililoen bruto register ton. Piloten-moordenaar. Tegen de 22-jarlge timmer man uit Emm en, G. Kamies, die in September 1944 bh de luchtlanding naby Arnhem, in boven-Rnener een omlaag gehaalde en gewonde Ameri kaanse piloot tijdens zyn be waking vermoordde, was op 18 April van dit jaar de doodstraf geëist. Na een door dr. Baan uitgebracht psychi atrisch rapport verlaagde de Srocureur-fiscaal, mr. L. M. L. M. Drabbe, deze eis tot 20 jaar. De Utrechtse kamer van hot Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, deed Donderdag uitspraak en veroordeelde K. tot levenslange gevangenis straf. De diefstal op het Lelds distributie-kantoor. In verband met de diefstal van een geldkistje uit het Leidse distributiekantoor, waarvan men aanvankelijk vermoedde, dat het f 25.000 bevatte, heeft de politie te Leiden de distributie-ambte naar W. de K. gearresteerd, die na een uitvoerig verhoor bekende, in de laatste maan den fraude te hebben ge pleegd en teneinde raad het geldkistje te hebben ont vreemd. Op aanwijzing van K. is 12.000 gevonden De politie onderzoekt nog waar de ontbrekende f 13.000 zijn gebleven. Zij vermoed, dat de K. zich dit bedrag reeds in de loop van de laatste maand heeft toegeëigend. De Benelux Tariefrechten gedeeltelijk opgeschort. De Belgische minister van buitenlandse handel, baron van der Straten Walllet. heeft Don derdag met zijn Nederlandse collega's, prof. Lieftinck en de heer Mansholt, besprekingen gevoerd. De correspondent van het agentschap Bclga vernam van baron van der Straten, dat de besprekingen vooral betrekking hebben op 't in werking treden op 1 Jan. a.s. van de douane- unie. Bekend is, dat sommige kringen in België vrezen, dat de invoering van het nieuwe ta rief een prijsverhoging met zich mee zal brengen, omdat de meeste rechten thans helemaal niet worden geheven. Daarom heeft men ook overwogpn in gemeenschappelijk overleg het heffen van bepaalde tariefrech ten per 1 Januari op te schor ten. Omtrent dc besprekingen ver. klaarde dc Belgische minister van buitenlandse handel, dat. daar aan beide zijden de vaste wil aanwezig is. om tot ePn op lossing te komen, volledige overeenstemming is bereikt. Binnenkort zullen beide lan den de gemeenschappelijke lijst publiceren van producten, waarvoor de tariefrechten op geschort zullpn worden. Het. betreft hier producten, die nu zeer veel Invloed hebben op de levensduurte cn die belangrijk zyn voor het herstel der econo mie in het algemeen. Prijsverlaging banket, koeik en suikerwerk. In het kader van dc loon- en pryspolitiek moeten de tot nu toe geldende maximumprij zen voor banket, koekjes en suikerwerk te hoog worden geacht. De minister heeft hierin aan leiding gevonden de bestaande prijzenverordeningen te ver nietigen en voor deze pro ducten verlaagde pryzen vast te stallen. Met ingang van 12 December zullen de maxi mumprijzen van boterletters, groot en klein banket zout ?cbak, luxe gevulde koekjes petit glace e.d.), cake, koek jes, speculaas, Limburgse vla, gevulde koeken, eierkoeken, amandelbroodjes e.d., appelbol len van bladerdeeg, gebak van gerezen deeg, suikerborstplaat, fondant en vruchtenborstplaat, suikerbeestjes, truffels en schuimpjes, voor zover deze door banketbakkers zelf wor den bereid, met 10 worden verlaagd. Ook de maximum- verkooppryzen van fabriekma tig bereide banket, en suiker waren ondergaan met ingang van dezelfde datum een over eenkomstige verlaging. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft voorts bepaald, dat de maximumverkoopprijzen van ontbijtkoek, vruchtenkoek, taaitaai en andere koeksoor- ten, eveneens met ingang van 12 December 1947 verlaagd worden. Al naar gelang van het gewicht van de koek en het percentage honing en/of kunsthoning van het zoetmid- del, dat in het koek is ver werkt, bedraagt de prijsverla ging één tot zes cent per ont bijtkoek. Admiraal Pinke naar Nederland. Naar de Marvo mededeelt heeft de reis van vice-admiraal Pinke naar Nederland ten doel aldaar besprekingen te voeren met de minister van marine betreffende de interne mari ne-aangelegenheden. Schout bij nacht G. B. Salm fungeert als vvnd. commandant zeemacht van Nederlands-Indië. Wilde zwijnen bij Tilburg. De landbouwer van Gorp te Tilburg, bemerkte Woensdag morgen vlak bij zijn boerderij een groot wild zwijn met pik zwarte haren. Ook de land bouwer de Laat te Tilburg zag Woensdagmiddag, toen hij bezig was zijn akker om te ploegen, plotseling een wild zwijn dicht bij zijn ploeg. Van Zeeland Maandag naar Indonesië. Paul van Zeeland zal zich Vrijdag naar Parijs begeven. Zondag zal hij naar Amster dam reizen, vanwaar hij Maandag naar Indonesië zal vertrekken. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft bij ac clamatie liet wetsontwerp tot het verlenen van tussentydse hulp aan Frankrijk, Italië, Oostenrijk en China voor een bedrag van 590 mllHoen dol lar aangenomen. Bijzondere arbeid op Walcheren. Een belangrijk rapport, uitgebracht door Ds. G. A. Waardenburg, werd Woens dag j.l. behandeld in de classicaio vergadering van Walcheren der Ned. Herv. Kerk. Het rapport behan delde de nieuwe arbeid, wel ke do Classis op Walche ren ter hand zal nemen. Ds. G. A. Waarden burg sprak namens de commissie, welke de Classis instelde voor do bijzondere arbeidsobjecten, waaraan de kerk in verband met de nieuwe werkorde vorm en leiding zal moeten geven. Deze arbeidsobjecten op Walcheren omvatten: zieken zorg en wijkverpleging, classi cal aanpak van het jeugd werk, en geestelykc verzor ging van de arbeiderskampen. De commissie achtte aan stelling van 'n centrale figuur nodig, die gegevens verzamelt en al dit werk coördineert en activeert, Ouderling Schorer bepleitte gewesteiyke regeling van deze aangelegenheid. JEUGDCENTRUM. De wenselykheid van een te stichten kerkelijk jeugd- en buitencentrum werd opnieuw onderstreept, maar gebleken is, dat dc inrichting van het Kasteel ter Hoge te groto uit gaven zou vorderen. De clas sical jeugdraad zegde bij mon" de van ds. Aalbers diligentie toe. Ds. Don besprak de oprich ting van de Herv. Mannenvcr- eniging „In dienst der Kerk", die alle hervormde mannen wil omvatten. Do heer B. van Goudoever te Vissingen werd benoemd tot gedelegeerde in de Raad voor school en Kerk. POLITIEKE TEGENSTELLINGEN In do middagvergadering 'ichtte ds. de Vries de ontwor pen classicale boodschap toe inzake de politieke tegenstel lingen in de gemeenten. De Classicale vergadering van Middelburg, aldus deze boodschap, constateert met droefheid en bezorgdheid, dat de tegenstellingen, waarvan het bestaan als zo danig in een gezond politiek leven juist geacht moeten worden, een belemmering dreigen te vormen voor de eenheid in de gemeente van Christus. De classicale vergadering verklaart nu, dat ieder lidmaat geroepen is zyn houding te bepalen door zfo'n gehoor zaamheid aan Jezus Chris tus. Daarnaast is ieder lidmaat gehouden afwijkende overtui ging van zijn medebroeders in Christus zonder wantrouwen te dulden. De classicale vergadering roept de gemeente tenslotte op met elkaar te leven in de lief de en vrede, die voortspruiten uit het gemeenschappefyk ge loof. De vergadering sprak har.r waardering uit voor deze bood schap en verklaarde met de grote lynen in te stemmen. In de volgende vergadering zal de boodschap na kleine herziening worden vastgesteld. Op verzoek van ouderling Stufkens zal de boodschap in een brochure op voor ieder be- ^nipelijko wijzo worden toege- Z.L.M. De vergadering besloot een vermanend schrijven te rich ten tot Ds. Veldkamp, Geref. Pred. te Middelburg, in ver band met zyn uitlating over de zondigheid voor Christenen van aansluiting by de Z.L.M. Bij de rondvraag werd aan gedrongen op de wederinstel ling van een Ned. Herv. predi- kanten-convent op Walcheren. Tenslotte sprak de praeses ds. J. S. Hartjes van Vlissin- gen, die deze bijeenkomst leid de, hartelijke woorden tot de scheidende predikanten ds. F. Breukelman van Ritthem en ds. G. A. Waardenburg van Nicuwland. Zwarte textielhandel te Goes. LEVERDE DUIZENDEN GULDENS EXTRA-WINST. Ambtenaren van de Priisbe- heersing hebben een kleine zuivering gehouden in Goes, waar klachten inkwamen over textielovertredingen. Twee kleermakers, die te hoge prij zen rekenden, werden gever baliseerd. Opmerkelijker even wel was een zaak, die tegen een verkoper van confectie- kleding aanhangig gemaakt werd. Deze verkoper kocht van een grossier in Den Haag tegen extra-betaling een hoe veelheid co8tuums en hy sleet die costuums eveneens tegen extra-betaling aan zyn clien tèle te Goes. Het bleek, dat hij in de loop van enige maanden 3239 teveel had berekend aan zijn cliënten. Toen men in Den Haag de administratie van de grossier naploos, kwam aan het licht, dat deze man er een systeem op nahield, waarbij winkeliers, die hem extra betaalden, gro tere hoeveelheden costuums toegewezen kregen. In totaal haa de grossier 805 heren- costuums op deze wijze aan de man gebracht en daardoor een zwarte winst van ruim 6500 gemaakt. Hij zal zich nu voor de tuchtrechter te verantwoorden hebben. Uitslag stertocht. Eerst nu is de uitslag be kend gemaakt van de op 16 November j.L gehouden Ster- tocht Oorlogsmonumenten naar Amsterdam. Het verwer ken van de duizende ingele verde deelnemerskaarten was geen eenvoudige taak. De prijs voor de club met het grootste aantal inschrij vingen werd gewonnen door de M. C. „Amsterdam" met 90 deelnemers. De uitslag is: 1. Amsterdam. 90 deelne mers, 854 pnt.; 2. Groningen, 40 deeln., 558 pnt.; 3. Nijme- ,gen, 46 deeln., 520 pnt.; 4. Arnhem, 39 deeln., 6ll pnt.; 5. Zaandam, 47. deeln., 494 pnt.; 6. Vechtstreek, 33 deeln., 454 pnt.; 7. Haarlem, 44 deeln., 445 pnt.; 8. Leiden, 28 deeln., 437 pnt.; 9. Zwolle, 25 deeln., 417 pnt.; 10. U. P. M. C., 42 deeln., 412 pnt. De Zeeuwse motorclub „Scheldegouwen" viel dus met haar 21 deelnemers en ca. 400 punten juist buiten de prijzen. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Ingen (Bet.) P. M. van Waarde te Driewe gen. WALCHEREN Nieuwe algemene salarisverordening. B. en W. van Middelburg zullen aan de raad voorstellen een nieuwe algemene salaris verordening voor het gemeente, personeel ln te voeren. Met deze regeling hopen B. en W. te bereiken, dat bin nen korte tijd weer over een voor ieder leesbare verordening wordt beschikt .en, wat voor al le personeel belangrijker is, dat de pensioengrondslagen voor al het personeel worden aangepast aan de reeds langer vastgestelde wedden. Eventueel wenselijke her groeperingen zullen door B. en W. in studie genomen worden. Grenswijziging Middelburg. B. en W. van Middelburg adviseren gunstig. Door G. S. is aan 't gemeen tebestuur van Middelburg een voorstel gezonden, betreffen de de voorgenomen wijziging van de grens tussen deze ge meente en Nieuw- en St. Joos- iand, een voorstel, dat direct voortvloeit uit de aanhangige grenswijziging van Vlissingen en samenhangt met de voorge nomen herziening van gren zen der verschillende Wal- cherse gemeenten. B. en W. kunnen zich met dit voorstel wel verenigen en hebben aan de Raad voorgesteld aan G.S. mede te delen, dat ook dit li chaam geen bezwaren heelt. De voorgenomen wijziging ten aanzien van de Zaagmo- lendijk kan het gemeentebe stuur volkomen billijken, ter wijl het ook tegen een voor gestelde wijziging ten Zuiden van de Nieuwlandse weg geen overwegende bezwaren voelt. Wel had men liever gezien, dat de boerderijen „De Een dracht" en „Driewegen" aan Middelburg bleven, doch men kan zich voorstellen, dat het bezwaarlijk is een duideiyke grenslyn aan te geven. Hoofdcommies van gemeente Middelburg gaat heen. De heer J. van Dijk, hoofd commies ter secretarie van Middelburg, chef van de 1ste afdeling, is benoemd tot hoofdambtenaar ter secreta rie te Arnhem. Hy wordt ver bonden aan de afdeling Per soneelszaken. Bestuur van de Stichting „Goed Wonen". Mede naar aanleiding van discussies in de gemeenteraad besloot het college van B. en W. van Middelburg het voor stel tot oprichting van een Stichting voor woningen, ge bouwd met steun ingevolge „financieringsregeling nieuw bouw 1947" te wyzigen. Deze Stichting draagt de naam „Goed Wonen" en heeft ten doel het bouwen van wo ningen met steun krachtens de financieringsregeling, het aankopen van voor deze bouw benodigde gronden, het in eigendom overnemen van de door de gemeente Middelburg gebouwde huizen, het volledig beheren en exploiteren en het desgewenst (doch alleen na verkregen goedkeuring van B. en W.) vervreemden van wo ningen of gronden zonder winstvorming. Het bestuur der Stichting bestaat uit ten hoogste 7 leden, t.w. één lid van B. en W,, aangewezen door dat college, twee door de raad uit zijn midden gekozen leden, de directeur van Gemeentewer ken of een technisch amtenaar van die dienst en drie leden, gekozen door en uit de bewo ners van de aan de Stichting toebehorende woningen. Het bestuur wordt bijgestaan door een administrateur. Het bestuur is dus minder ambtelijk samengesteld, dan aanvanlteiyk in de bedoeling lag, zulks als gevolg van in een vorige raadsvergadering geuite wensen. Bewoners van het industrieterrein. Het industrieterrein te Mid. delburg ls grotendeels gereed- Een van de gegadigden voor een gedeelte hiervan, waarme. de reeds lange tijd is onderhan deld en principiële overeen stemming werd verkregen, de Coöp. Landbouwvereniging „Eiland Walcheren", wenst het terrein althans gedeelte lijk zo spoedig mogelijk in ge bruik te nemen voor de bouw van een grasdrogerij. De voor. waarden voor aankoop, waar aan de Coöperatie boven erf pacht de voorkeur geeft, zijn vastgesteld; slechts moet de Raad er nog zijn goedkeuring aan hechten. De commissie van Bijstand voor Gemeente werken heeft er de aandacht op gevestigd, dat de achter het te verkopen terrein gele gen grond van het water af gesloten komt te liggen. Aan gezien de Coöperatie niet be reid is een andere verkaveling te aanvaarden, is uitgezien naar een andere oplossing, als deze noodzakelijk mocht blij ken. Eventueel kan een ver binding met het haventje wor den gemaakt. wachtlokaal op markt gaat Weer open. Het wachtlokaal voor bus- pasagiers op de Markt te Mid delburg, dat geruime tijd gesloten is geweest, is door de eigenaar verkocht. Binnen kort zal het weer worden geo pend. De nieuwe eigenaar beschikt over een vergunning om in 't lokaal consumptie te verko pen. RAADSVERGADERING. Dc Raad der gemeente Mid delburg zal Maandag 15 Dec. te 2 uur in het tijdelijk raad huis in de Wagenaarstraat bijeenkomen. Vlissingen STRUIKEN IN HET BELLAMYPARK. Het Bellamypark te Vlissin gen begint langzamerhand het aanzien van een park te krij gen. Het gedeelte rondom de fontein krijgt naast de bomen nu ook een struikenbeplanting Momenteel zijn gemeentewerk lieden bezig om allerlei soorten jonge struiken aan te planten, hetgeen met zorg gedaan wordt. Wanneer in het komen de voorjaar de struiken blade ren zullen krijgen en de bloe men zullen ontluiken, zal het Bellamypark zyn naam weer waardig zyn. O.- en W.-Souburg VERKOPING. Notaris J. L. Hertogs heeft Woensdagmiddag in café „Dorpzicht"' te Oost-Souburg, publiek verkocht het huls met bergplaats, erf en tuin te Oost Souburg, Vlisslngsestraat 64, aan W. den Engelsman, aldaar, voor 2470. Bijzondere politierechter Deviezenkwesties. De Bfizondere Politierechter te Middelburg behandelde een 70-tal zaken met betrekking tot het medevoeren van be taalmiddelen in strijd met het deviezenbesluit. O.a. wer den veroordeeld: A. M. W., 24 j., ambtenaar te Kruiningen, .t 15 of 10 d.; P. S., 62 j., landbouwer te Ka- pelle, tot j 10 of 5 d.; W. v. d. K., 27 j., slager te Wol- faartsdijk, tot 10 of 5 d.; J. v. d. KL, 46 j.t rywielh. te Goes, 250 of 50 d.; Da. B., 20 j., te Yerseke, 10 of 5 d.; C. R„ 59 i., bureauchef, Vlissingen, 50 of 20 d.; J. K., 27 j., vlashandelaar, St. Maartensdijk, 25 of 10 d.f J. G. p. l., 29 j., vertegen woordiger te Goes, 60 of 10 d.; J. P.. 72 j., boomkweker, te Wemeldinge, 15 of 10 d.; voorts werden nog een 30-ta) bewoners van Zeeuwsch Vlaan deren en een 30-tal Belgen tot geldboeten veroordeeld. KUNST Het A.B.C.-cabaret. De beste momenten in de voorstellingen, die het A.B.C.- cabaret onder leiding van Wim Kan en Corry Vonk in Middel burg, Goes en Temeuzen voor de Z.V.U. heeft gegeven, wa ren wel die, waarin Kan zelf op de planken verscheen. Hij is een rasartist, die converse ren kan en acteren en boven- die een levensliedje alle ac cent weet te geven, dat het be. hoeft om volledig tot zyn recht te komen. Hij is geestig en niet geforceerd enhij sleept er met al die goede eigenschappen een in de grond van de zaak toch tamelijk slappe en waar lijk niet brillante „comedie van het variété" keurig door bij het publiek. Kostelijk was hij toen hrj met een woordenboek de tekst van een Frans liedje zat te vertalen, kostelijk ook toen hij later zijn eigen nummer, jonglerend met woorden en ge dachten, tot een eclatant suc ces maakte. Corry Vonk was als altyd goed en de twee andere uit blinkers waren Cruys Voor- bergh Pn Adrienne Canivez. De beste nummers? Het marionet tennummer van prof. Sordoni, monsieur Casablanca, de fiet sende telepaat en de reken- kunstenaar. Het publiek heeft erom gelachen, werd getroffen door de ernst, die ook niet mankeerde en het bewaart on getwijfeld een goede herinne ring aan een cabaretavond, die wei niet behoorde tot de beste, die we van het A.B.C.-cabaret gezien hebben, maar kwalitei ten bezat en goed divertisse ment bracht. Dinsdag zouden Wim Kan, Corrie Vonk en Cor Lemaire een avond „Over en uit het Cabaret" geven te Middelburg. Het kon niet doorgaan. Er wa. ren slechts dertie kaarten ver. kocht. Hier had men nu een goedkope, goede avond willen brengenen het pulbiek bleef weg. Arme Z.V.U.-critici! C. B. Telefoonkabel Engeland-Nederland in gebruik genomen. Donderdagmiddag zyn over de nieuwe telefoonkabel tus sen Aldeburgh en Domburg officieel de eerste gesprekken gevoerd, waarmee de kabel definitief in gebruik ls geno men. Van Britse zijde opende de postmaster general, Wilfred Paling, aan Ned. zijde de di recteur generaal der P. T. T. in Nederland, de heer van Houwelingen, de rij van spre kers. Voor deze gesprekken is slechts één van de 84 verbin dingen in gebruik genomen. Het zal nog tot einde Janu ari 1948 duren alvorens de volle capaciteit benut zal kun nen worden. St. Laurens VERGADERING LAND- BOUWVERENIGING. Maandagavond vergaderde in de zaal Servaas te St. Lau rens de Landbouwvereniging (afd. Z.L.M.) onder voorzitter- schap van de heer Joh. Mari- nisse. Ir. Toxopeus, hoofd van de dienst Landbouwherstel, sprak over „Herstel en schade rege ling". Hij deelde o.a. mede dat ongeveer 1400 km. watergan gen, sprinken en sloten, die door inundatie waren volge lopen, zijn gedolven of uitge baggerd. Voorts dat nog 14.000 schadegevallen zyn te behan delen. Men hoopt daarmede in Januari 1948 te beginnen. Per dag zullen 30 gevallen kunnen worden behandeld. Er werden verschillende vragen gesteld, die door spre ker werden beantwoord. CHR. LANDBOUWSCHOLEN OP WALCHEREN. Een dezer dagen vergaderde de afdeling St. Laurens der C.B.T.B. in de consistorie der Gereformeerde Kerlc onder voorzitterschap van de heer J. Koole Mz. De bestuursleden J. Koole Mz., J. v. d. Bosse en M. Gilde werden herkozen. De heer W. de Visser sprak over „Sociale verzekering en de plannen voor pensioen in land en tuin bouw". Spr. gaf een duidelijk overzicht van hetgeen reeds gedaan werd. en hoever hier mede uit principieel oogpunt kan worden accoord gegaan. Er werd medegedeeld dat te Oostkapelle een Chr. lagere landbouwschool en te Middel burg een Chr. landbouwhuis- houdschool zal worden ge sticht. eeuwse nippen Geslaagd voor het C-diplo. ma machinist (geheel) de heer G. Bosveld, en voor het theorem tisch gedeelte C, de heren P. F. W. Bcrting en A. H. van Coeveringe, allen leerlingen van de De Ruyterschool te Vlissingen. Tot notabel in de Ned. Herv. Kerk te Grijpskerke is gekozen in de vacature van de heer J. Boogaard, de heer A. Groeneberg. De heer A. Mal- jaars werd als diaken herko zen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2