Weekend-schaaktournooi in Middelburg 300.000Nederlanders krijgen weer een eigen dak De geldblokkade zal verdwijnen Lolly's en politiek Met kolenbonnen geknoeid Wederopbouw-tempo toch te traag TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAO 11 DECEMBER 1947 plan-Marshall moet uitkomst brengen (Van onze speciale verslaggever). Zes-en-vüftlg duizend gezinnen, zegge tweehonderdduizend Nederlanders, die in de meest letterlijke zin hun huis waren kwijtgeraakt, hebben sedert Mei 1945 weer een eigen woning en vjjf-en-dertig duizend gezinnen, zegge honderdduizend landgenoten, zulcei zich binnen enigo maanden bij hen kun ne? voegen, want voor hem is do bouw van een nieuw onder dak tenminste begonnen. Er komt dus al enige tekening in, al ziet men er nog weinig' van, daar al deze nieu we woningen verspreid zyn over honderden plaatsen. En al mogen wij ook niet uit het oog verliezen, 'dat de Nederlandse bevolking sedert de dag der bevrijding met meer dan driehonderdduizend zielen is 1 toegenomen... Wy komen er 'dus niet in dit tempo. De zaak moet anders aangepakt worden. Daarvan is trouwens de minister van Volkshuisvesting en Wederop bouw, de heer L. Neher, wel het meest overtuigd. Hij weet maar al te goed, wat wij zou den moeten doon, maar het is hem evenmin onbekend waar toe wy in staat zyn. Het ligt waariyk niet aan zijn inzicht of zyn werkmacht, dat het niet Vlugger gaat. Nog dezer dagen heeft Zijn Exc. uiteengezet, waaraan het schort. Er zijn drie remmen. ARBEIDERS! In de eerste plaats hebben wij slechts 150.000 bouwvak arbeiders; er moeten er even zoveel bijkomen, maar waar haalt men die vandaan Het is bezwaariyk ze aan andere vak ken te onttrekken, want overal heeft men tekort aan werk krachten. Nu zullen er Italia nen komen, weliswaar lang niet In voldoende mate, maar alle beetjes helpen. In de tweede plaats is er een tekort aan materialen. De productie van metselstenen is achtergebleven door gebrek aan... arbeidskrachten. De voorraad is uitgeput. Cement moet voor de helft ingevoerd worden uit landen, waar de productie gestagneerd wordt door stakingen (België) of waar de eigen behoefte zeer groot is (Engeland). Aan ijzer heeft de hele wereld geroot ge brek; volgend jaar komt er 100.000 ton uit Duitsland, maar wy hebben veel en veel meer nodig. De behoefte aan glas wordt redelijk gedekt. Dak pannen zyn er te weinig door gebrek aan... arbeidskrachten. De houtaanvoer is redelijk. Overigens hebben vorst in het voorjaar en lage waterstanden \n de zomer vertragend ge werkt. VERARMD. In de derde plaats speelt de verarming van het land een grote rol. De oorlogsslachtof fers kunnen voor het meren deel de herbouw niet bekosti gen. Daarom wordt er in hoofdzaak voor rekening van de overheid gebouwd, maar de Bezorgdheid in Zweden OVER RUSSISCHE BELANGSTELLING. Zweedse bladen en burgers geven uiting aan hun toene mende bezorgdheid over de groeiende belangstelling, die de Sowjet-Unie voor de bin nenlandde aangelegenheden van Zweden aan de dag legt. De rechtse en centrumpartijen oefenen scherpere critiek op het communisme en doen nieu we aanvallen op het feit, dat de socialistische regering aan de Sowjet-Unie 'n crediet voor wederopbouwdoelelnden heeft verlleend. De impopulairste Sowjet- Russische actie sedert de vor ming van de Kominform 'is de poging van de ambassadeur Tsjernitsjef, om een uitzending van radio-Stockhalm te cen sureren. Tsjernitsjef verzocht het ministerie van buitenland. se zaken, te instrueren, dat de twee Scandinavische schrijvers, die, ter gelegenheid van de 30ste verjaardag van de Sow- jet-Russische revolutie, tegen I het communisme zouden sPre- ken (twee andere zcuden een pro-communistische toespraak houden), van het programma zouden worden verwijderd. Het I ministerie weigerde. Neutrale waarnemers te Stockholm wijzen er op, dat de Sowjet Unie van haar kant de handels- en credietovereen- komst is nagekomen, terwijl zij functionarissen, die inbreuk hébben gemaakt op de goede trouw, in het algemeen on middellijk heeft teruggeroepen, zoals In het geval van de func tionarissen, die een verboden militaire zóne in Noord-Zwe den bezochten. DAGBOEK VAN GOEBBELS WORDT GEPUBLICEERD. Het dagboek van dr. Jo seph Goebbels, de propaganda leider van het Derde Ryk, zal komende lente in Engeland ge publiceerd worden. De bladen van het dagboek zijn, ver spreid over de binnenplaats van Goebbels ministerie, ge vonden door een opkoper, die naar nog bruikbare afval zocht, zyn aandacht werd op de papleren gevestigd door de goede kwaliteit ervan en hij kocht het partytje op, waarna het toevalligerwijze in handen kwam van een Amerikaan. Het eerste deel van het dag boek, in het Engels vertaald, zal ongeveer 250.000 woorden beslaan. Minister L. Neher. prijzen zyn zo hoog, dat de aan prysbeheersing onderworpen huren slechts één-derde de rente van de bouwkosten dek ken. Als dat zo doorgaat zul len er over enige jaren vele millioenen, ja milliarden, gul dens geïnvesteerd zyn in wo ningen, die geen rente opleve ren. D» belastingbetalers moe ten die rente tenslotte, via Ryks kas, opbrengen. Dat ia geen gezonde toestand. En afgezien daarvan, ijzer, glas en hout moeten ingevoerd, d.w.z. met deviezen betaald worden. En zolang wy minder uitvoeren dan invoeren het geen nog jaren het geval zal zyn moeten wy buitenland se valuta lenen en die leningen moeten dan bovendien nog voor allerlei andere doeleinden dienen, want wy zitten heus niet alleen maar om bouwma terialen te springen. PLAN MARSHALL. Alle hoop is nu gevestigd op het z.g. plan-Marshall, d.w.z. op het voornemen van Ameri ka'» minister van Buitenlandse Zaken om aan de Europese landen grote bedragen In dol lars te lenen voor het herstel van hun welvaart. Gaat het plan door, dan zullen wij kun nen doorgaan met bomven, gaat het niet door dan dreigt er voor ons land een cata strofe! Het zijn de woorden van minister Neher. Ondertussen wordt er naar- stiglyk gezocht naar een snel lere, doelmatige en goedkope re bouwwijze. Er zijn proeven genomen met allerlei bijzonde- re systemen en sommige daar- van hebben wel toekomst, i naar de minister ons verzeker de Er zyn enige fabrieken In aanbouw voor het „pre-fabri eeren" van bouwonderdelen Zodr3 die op volle toeren wer ken dat is over twee jaar! zullen zij tezamen 'n 20 000 woningen ner jaar kunnen af leveren. Het zullen in hoofd zaak stadswoningen zHn. Ook zal het onderhoudswerk vol gend jaar weer een tydlane stopgezet worden, laneer dan drie "maanden zelfs. Maar of dat helpt? Het laatste wederonbouw- woord is nog niet gesproken... Gewapend indringer ving bot De bewoonster van een villa aan de Frederik Hendriklaan te Haarlem verliet Maandag even na twee uur haar woning terwyi de dienstbode achter bleef. Kort na haai vertrek werd er gebeld Toen de dienst bode opendeed, drong een on- feveer dertigjarige man onder edreiging met een revolver het huis binnen en dwong het verschrikte meisje met hem een rondgang langs de ver schillende kasten te maken, waarby hy klaarblijkelijk op zoek was naar geld. Hy be steedde ruim twintig minuten aan 'n nauwkeurig onderzoek, doch zyn speurtocht levende niets op. Daarna verliet de man, die gekleed was in een Egyptisch linnen regenjas met blauwe hoed en bruine leren handschoenen, kalm het huis. De Haarlemse politie stelt 'n onderzoek in naar deze brutale overval. 25.000 ontvreemd. Gedurende het afgelopen week-end is uit het distributie kantoor te Leiden een geld kistje, inhoudende ongeveer f 25.000 ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Minister prof. mr. P. Lleftlnck luidt de bel voor de laatste ronde. i Het gaat om ruim 5 milliard. Wanneer u een scheutje melk uit een melkfles wil schenken, dan moet u de capsule drie hoekig lnsnyden en er een tuitje van maken! MARGARET SMITH. I Huls van Afgevaardigden j thuishoort en als voorzitster HET VERHAAL VAN Voor het plan-Marshall. Toen in net Amerikaanse i van het vrouwencomité is zy Congres de afgevaardigden nog bovendien de belangrykste on- wyfelden of ze zouden instem- j der hen. Bovendien is zy de men met het „Marshall-plan" «Hcp vr besliste tenslotte 'n kleine ge schiedenis. verteld door me vrouw Margaret Smith over 't lot van hongerend Europa De teschiedenis van mevrouw mith roerde de harten van de afgevaardigden, die besloten hun plicht als verstandige behulpzame Christenmensen te doen Margaret Smith is één van de 9 vrouwen, die als lid in het Bijzondere politierechter Van te hoge toewijzing geprofiteerd. Voor de Bijz. Politierechter te Middelburg stond terecht Th. W. E., 40 jaar, kantoor bediende te Goes, die ten laste werd gelegd, dat hH 85 kolen- bonnen had verkocht en met andere brandstoffen-bescheiden had geknoeid. Hy had in het tydvak April 1946—Juli 1947 te Goes, in overleg met A. C. de K., /er- schillende ontvangstbewyzen, die groothandelaren van detail listen ontvangen, vals opge maakt en voorzien van het firmastempcl en handtekening van Steenkolengroothandel N., te Goes en deze aan de K. overhandigd, terwy] hy wist, dat de K. deze formulieren ter beschikking zou stellen van de daarop vermelde detaillisten. A. J. de K., 47 jaar, verte genwoordiger te Goes, even eens sedert 16 Juli gedetineerd, werd ten laste gelegd: dat hy te Goes in strijd met de voor schriften heeft verkocht aan Ph. H. v. H. 400 kolenrant- soenbonnen en aan I. F. brand- stoffencoupures, ter waarde van 260 eenheden brandstof fen; dat hy de dooi verdachte E. vals Ingevulde ontvangst formulieren aan meerdere brandstoffenhandelaren, tegen betaling ter beschikking heeft gesteld, terwy 1 hy wist dat de ze in strijd met de waarheid waren ingevuld. VERKEERDE BOEKHOUDING. Verdachten waren tot deze handelingen gekomen, doordat uit een opgave van het Ryks- kolenbureau bleek, dat het te- foed aan brandstoffen voor de irma N. in de boekhouding van dat Bureau enige duizen den eenheden meer bedroeg dan waarop deze firma recht meende te hebben. Hiervan hebben verdachten geprofiteerd Publiekrechtelijke organisatie in de landbouw. Naar verluidt, zal de rege ring het volgend voorjaar een wetsontwerp publiekrechteiyke bedrijfsorganisatie by de Sta- ten-Generaal indienen. De commissie van der Ven is met haar rapport practisch gereed. De indiening van een wetsontwerp tot instelling van een landbouwschap wordt be gin 1948 tevens verwacht. In afwachting daarvan zullen de bestaande provinciale- en Kringcommiasies van de Stich ting voor de Landbouw reeds nu als adviescommissies in het voedselvoorzieningsapparaat worden ingeschakeld. Luchtvaartovereenkomst tussen Nederland en Italië. Dinsdagmorgen zyn te Rome de besprekingen begonnen tus sen de Nederlandse en Itali aanse delegaties, betreffende de opstelling van een lucht vaartovereenkomst tussen de beide landen. en een gedeelte van het te goed ten eigen bate wegge werkt. Verdachten bekennen de fei ten. Ieder had meer dan 5000 voordeel. Nu moeten de vrou wen naar het Burgerlyk Arm bestuur. Mevr. N. was niet op de hoogte van de „handigheid jes" die verdachten bedreven. De K. is 30 jaar by de firma de E. byna 15 jaar. De Off. van Justitie acht net ten laste gelegde bewezen. HH vindt het wel heel treurig, dat mensen, die zich zolang staan de wisten te houden, tenslotte voor de verleiding zijn bezwe ken. Waren zy fatsoenlijk en betrouwbaar geweest, dan had den zy daaraan weerstand ge boden. Zij hebben een jaar lang geregeld geknoeid, verkochten bonnen en manipuleerden met een te grote administratieve toewijzing. Niet het algemeen belang, maar ook de firma N. is benadeeld. Een kleine 10.000 was hun voordeel, die zij bijna hadden opgesoupeerd. De K. verdiende 350 en E. 300 per maand. Het doet on sympathiek aan, dat de vrou wen al dadelijk na de arresta tie verplicht waren naar het B. A. te gaan om steun. De Off. acht de K. het meest strafbaar; hy was de gangma ker in deze. Een gevoelige straf hebben verdachten ver diend. Eis: E. de K. 10 maanden gev.straf met aftrek voorar rest; E. E. 7 maanden gev. met aftrek voorarrest. PLEIDOOIEN. Mr. Kuipers, als raadsman van verd. de K., gaat de om standigheden na waaronder de feiten zyn gepleegd. Vervol gens de persoonlijke omstan digheden van de K., deze heeft al zyn krachten aan de zaak N. gegeven. De firma N. is ln feen enkel opzicht benadeeld oor de handelingen van ver dachte. Pleiter vraagt een ge combineerde straf op te leg gen, dus een gedeeltelyk voor- waardeiyke. Mr. A. J. Eikhuizen te Goes, optredende als raadsman van verd. E., schrHft het optreden van zyn cliënt toe aan zyn zwak karakter. Men moet al heel sterk op zijn benen staan, om zo'n grote verleiding te kunnen weerstaan. De schuld van alles ligt by het Ryksko- lenbureau. Van. een misdadig karakter van verd. is hier al lerminst sprake. De gelegen heid om de strafvervolging te voorkomen, hebben verdachten niet aangegrepen. Pleiter vraagt een gedeeltelyke voor waardelijke straf. HET VONNIS. De uitspraak luidde: de K. 10 mnd. gevangenistraf waar van 4 mnd. voonv.; E. 7 mnd. gev. straf, waarvan 2 mnd. voorwaardelyk. enige vrouw die deel uitmaakt van de commissie van onder zoek van het Huis van Afge vaardigden en toen deze com missie in Augustus besloot naar Europa te tijgen om zich persoonlyk op de hoogte te stellen van ae nood in Euro pa, reisde Margaret Smith mee. Voor ze vertrok kocht ze in haar geboortestadje echter nog een doos met 500 lollie's om deze onder de Duitse kinde ren te verdelen. In Berlyn reed Mrs. Smith, in gezelschap van één van haar manneilyke collega's in 'n militaire auto door de straten, nauwlettend de éialage's en gezichten van de voorbygan- gers opnemend. Het onvermij- delyke gebeurde natuurlijk, 'n Grote schare nieuwsgierige kinderen verzamelde zien rond de auto, de vertegenwoordigers van de andere wereld met gro te ogen bekykend. En mevrouw Smith herninnerde zich haar lollie's, haalde die lekkernij te voorschijn en deelde ze onder de kinderen uit. En ziet wat gebeurde! De kinderen die de dingen in hun hand gedrukt kregen, stonden er verlegen en wantrouwend bh. Ze gluurden naar de Ame rikanen en wisten niet wat te doen. Tot Mr. Short, de cnlle* van mevrouw Smith, zelf een lollie in zyn hand nam en de kinderen voordeed, dat je dat in je mond stak of er met je tong langs likte. Maar voor Margaret Smith was dit te veel. Deze kinde ren wisten niet wat een lollie was. Haar nuchter, Ameri kaans hart smolt als sneeuw voor de lentezon. Een hele ge neratie, die nog nooit een lollie oroefde, toppunt van menseiy- ke ellende en jammer! Me vrouw Smith keerde yllngs naar Washington terug. Daar zette zy zich met alle kracht in voor de hulp aan hongerend Europa, welks kinderen geen lollies kenden en ze zwoer niet eerder te rusten voor elk Euro pees kind minstens eenmaal in de week zijn of haar lollie heeft en al likkend, dan in de zevende londerhemel kan stij gt n (Van onze economische medewerker). I Het drama van de geldzui- I vering nadert thans emdelyk zyn ontknoping. Begon het eerste tafereel op 26 Septem ber 1945, toen minister Lief- tinck met één pennestreek, al het papieren geld uit onze zak ken en kluizen haalde op 29 September 1947 heeft de bel geluid voor het laatste tafe reel. Ontdoen wy de vele regelin gen, die op die datum het dag licht zagen, van alle franje, dan biykt dat thans de gele genheid tot aanvragen van de blokkering is stopgezet en dat u, als „gelukkige bezitter van een geblokkeerde rekening, m.i.v. een nader vast te stellen datum de volgende weg kunt bewandelen om uw geblokkeer de geld kwijt te raken, wy waarschuwen u echter vooruit: hy is lang en vermoeiend. VIER PUNTEN. 1. U is ln de eerste plaats verplicht er uw zekerneids- steiling, uw aanslag in de vermogensaanwasbelasting en de heffing-ineens en uw ach terstallige belastingen t.m. 1945 mee te betalen. 2. Heeft u al deze eventuële belastingen hiermee voldaan en is er dan nog geld over, of heeft u het geld met nodig ge had voor deze belastingen, dan kunt u bij de ontvanger der Directe Belastingen een aan vraagformulier indienen en hem machtiging vragen dit restant (officieel geheten: ex- cedent geblokkeerd tegoed) over te boeken naar een zgn. optierekening. Bedragen van 500 of minder, worden auto matisch naar deze optiereke ning overgeboekt, terwijl be dragen beneden 100 zonder meer vrij komen. 3. Had u Indertyd echter in geschreven op het grootboek 1946, dan kunt u. na betaling weer van genoemde belastingen (zie 1), ook voor deze restant- grootboekinschryvingen mach tiging tot overdracht aan de ontvanger vragen. Let nu ech ter op: de houders van deze grootboekinschrijvingen staan bij de minister goed in de pas en zy kunnen dit geblokkeerd geld voor belastingbetaling ter beurze aan derden overdragen, hetgeen evenwel niet beneden do 98 pet. mag geschieden. MOGELIJKHEDEN. 4. Wilt ge van deze facili- Prominente Nederlandse spelers nemen deel. Het grote weekend-tournooi, dat Zaterdag en Zondag in het Schuttershof te Middelburg wordt gehouden ter viering vam het 40-jarig bestaan der schaakvereniging .Middelburg", belooft een Zeeuws schaakevenement van de eerste rang te worden. Ruim 90 deelnemers zyn er, waaronder enkele pro minente Nederlandse spelers en negen Belgen. Er wordt ge speeld in groepen van vier, verdeeld In hoofdklasse, eerste, tweede en derde klasse. toumooien buiten zijn provin cie en weet daar aardige suc cessen te boeken. In de opening verlaat Vinken meestal de ge baande paden en speelt dan volgens eigen onderzoekingen. Zijn „Vinken"-systeem in de Ciciliaanse partij heeft naam gemaakt H. Strooband is de sympa thieke nestor van de schaak vereniging Middelburg. In.de laatste winterwedstryd eindig de hy onbetwist als eerste en werd daarmee clubkampioen. Drs. M. C. Verburg, de hui dige kampioen van Zeeland en redacteur van de Schaakru briek is genoegzaam bekend in de Zeeuwse schaakwereld. Hem wacht in deze groep een zware strijd. In de hoofdklasse zyn zes eregroepen gevormd, waarin twee spelers van Middelburg zyn ingedeeld met twee beken de spelers van buiten Zeeland, die daartoe door de toumooi- commissie zyn uitgenodigd. In eregroep A spelen: Jhr. mr. J. H. O. v.d. Bosch, A. Vinken, H. Strooband en drs M, C. Verburg, Jhr. v. d. Bosch kan nog steeds tot de upper-ten van de Nederlandse schakers gere kend worden Hy staat bekend als 'n zeer gevaarlijk aanvals- speler met internationale erva ring, die er herhaalde malen in is geslaagd zelfs dr. Euwe tot capituleren te dwingen. Helaas is hy door drukke werkzaamheden verhinderd vaak aan toumooien deel te nemen. Een aardige bijzonderheid is, dat jhr. v. d. Bosch op de RH. B.S. te Middelburg school heeft gegaan en daar ai direct uit blonk in de H.B.S.-schaakclub. A. Vinken, mijnwerker van beroep, is de bekende Limburgse kampioen. Hy speelt vry geregeld mee in In eregroep B zyn de deelnemers: H. Wolthuis, G. v. Doesburgh J. M. Mtil- lié en K. Moartense. v. Doesburgh, de Larense matadors, behoort evenals v. d. Bosch tot de beste tien van Nederland. Hy beschikt over intemationalo ervaring en een grote theoretische kennis. De Amsterdammer Wlm Wolthuis daarentegen is een van 'de jonge opkomende spe lers, van wie veel te verwach ten is. Van de beide oud-kampioe nen van Zeeland,' Mullié er Maartense is de eerste gehan dicapt door gebrek aan trai ning. De tweede presteert het laatste jaar op het schaak bord minder dan men van hem verwacht, maar hij krygt nu gelegenheid zich te rehabilite ren. In eregroep C spelen: G. W. v. Vloten, Joh. Baren- dregt, A. Dobbelaar en R. M. de Kleyn. De Utrechter v. Vloten en de Amsterdammer Barendregt, studenten in de chemie en in de wysbegeerte, zijn twee jonge spelers, beide lid van het Ne derlands studententiental, dat dit jaar in Zwitserland en Engeland uitstekend voor de dag is gekomen. Barendregt, afkomstig uit Nieuwerkerk in Zeeland, is bovendien een zeer goed blind- speler. Dobbelaar is de laatste tijd meer naar voren gekomen ên leidt in de lopende winténved- stryd in Middelburg. P. M. de Kleyn is al jaren lang een enthousiast en ge- vaariyk Middelburgs speler, die nog vorige maand in Eind hoven een aardig succes boek te. Eregroep D is samenge steld uit: C. Orbaan, A. de Groot, P. de Zeeuw en J. de Baare. C. Orbaan, oud-Middelbur ger, speelt thans in het eerste viertal van „A.S.V.". A. de Groot speelt aan het eerste bord van „de Pion" uit den Bosch. De Zeeuw en de Baare, een „die er graag op lostimmert" tcit gebruik maken, goed, dan hebt ge tezamen met hen, wier geld overgeboekt is op een optierekening, een keuze uit de volgende mogelykhe- den. a. Particulieren mogen van iedere optierekening ten hoog ste 3500 overboeken naar een beleggingsrekening. b. Met toestemming van de Nederlandsche Bank, kunt ge met uw tegoed op ae optiere kening belastingen van een ander betalen. c. Ten laste van de optiere kening kunt ge ter beurze te vens bepaalde effecten kopen (de verkoper ontvangt uw geld dan op vrye rekening). <1. Ge kunt ook met uw optie rekening de koopsom van een levensverzekering, een spaar- verzekerlng of een lijfrente voldoen. e. Dan kunt ge investerings certificaten kopen, d.w.z., ge krygt dan een soort onver handelbare staatsobligaties, die een normale rente dragen. Is men nu verplicht één van deze 5 mogelijkheden te kie zen? Wctteiyk niet, maar fei- telyk wel, omdat van een au tomatisch vrygeven van uw geblokkeerde geld na 3 of 5 jaar niet wordt gesproken. Vragen wij ons nu af, wat er economisch eigenlyk verandert, dan moeten wij zeggen: niet veel. Het geblokkeerde geld op 30 Juni 19-17 was dat toch nog liefst 5.161.000.000 wordt voor zoover nodig ge bruikt voor de bijzondere be lastingheffingen: het komt niet in het dagelijkse geldver keer en het kan dus geen prij zen helpen opdryven. Oostenrijks kindertransport naar ons land. De Oostenrykse kinderen, 500 in getal, die in Tilburg en de directe omgeving zullen worden ondergebracht, arrive ren op 19 December in ons land. Zij verblijven de eerste drie dagen naby Venlo, waar zy medisch zullen worden ge keurd en, zover nodig, van kleding voorzien. 22 December worden de kin deren in Tilburg verwacht, zij zullen worden ondergebracht in de gezinnen, die daartoe de wens te kennen geven. De A.N.W.B. deelt mede. dat de Wegenwacht op 2de Kerstdag niet zal patrouilleren. Het smokkel jacht „Zonnety 4", dat te Hansweert in beslag genomen is biyft nog de aandacht trekken. Maandag jj. was men bezig de levensmiddelen te inventariseren, die zich aan boord bevonden. In het kantoor van de ontvanger te Hans- weert werden de sieraden en gouden en zilveren voorwerpen geschat, die aan boord gevonden waren. en een rustiger' speler, vormen de middenmoot in het eerste tiental van Middelburg. Eregroep E: Mevrouw F. Heemskerk, J. H. Wan ten drs. J. Scheltens en J. Sinke. Mevr. Fanny Heemskerk uit Amersfoort is de sympa thieke dameskampioene van Nederland, die eind December in Velsen opnieuw haar titel zal moeten verdedigen. Wanten uit Maastricht is een van de sterkste Limburgse spelers. Van de Middelburgers heeft drs. Scheltens, herhaalde ma len aan de bondswedstryden deelgenomen. J. Sinke is de schaakbenja min, die eerst dit jaar naar de hoofdgroep is gepromoveerd. Eregroep F: Dr. de Graaf, Buyssehaert, L. Jongepier en Sanders. Dr. de Graaf uit Groningen is de zoon van de vroegere gymnasttek-leraar in Middel burg, lid van het eerste tiental van Steunton. De Belg Buyssehaert komt uit Brugge. Jongepier en Sanders zyn twee Jongere spelers uit Mid delburg, die candidaat zyn voor opname in het eerste tiental. EEN VETERANENGROEP. Naast deze zes eregroepen is nog een veteranengroep ge vormd waarin meedoen: L. G. Eggink, een uitstekend schaak journalist cn verzorger van het maandblad van de K.N.S. B., G. W. v. Zittersteyn, voor zitter van de K.N.S.B., W. de Graaf, oud-Middelburgers, oud- leraar- aan de R.H.B.S. daar en jarenlang voorzitter van de schaakvereniging, een van de oprichters bovendien en H. J. Kraak, uit hot eerste tiental van Middelburg. Er zyn verder nog 2 hoofd klasse-groepen vrye inschry- ving, 4 eerste-klasse-groepen, 4 tweede-klasse-groepen en 8 derde-klasse-groepen. In een dezer groepen t spelen mee Zwets en Abe Woudstra, twee aspirant schakers van omstreeks 14 jaar. Zaterdagmiddag zes uur be gint de eerste ronde. Zondag morgen en Zondagmiddag wor den de tweede en derde ronde gespeeld. Er zyn een aantal fraaie prezen beschikbaar gesteld, vr.o. enkele schoonheidspryzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5