Armoede in leraren - gezinnen NIEUWS UIT ZEELAND r WALCHEREN TWEEDE KAMER De snlariskwestie in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft Woensdag de behandeling van de begroting van onderwee, kunsten en wetenschappen voor '48 voortgezet. Minister Gielen's, opmerkin gen door sommige leden ten aanzien van het U.L.O. beant woordende, wees er op, dat hfl het zou toejuichen, wanneer in het vak geschiedenis niet meer werd geëxamineerd. Hij stelt te dien aanzien echter geen eisen. De regering heeft het schoolexamen, ook voor mulo, maar practisch is het onuitvoerbaar. De organisatie, waaraan niets mankeert, wil hij gaarne in handen der mulo- verenigingen laten. Instelling van een veelzfldige commissie is niet aan te bevelen. Ten aanzen van de kwestie der voorlopige pensionnering is de minister zeer diligent. Er moet gestreefd worden naar vervroegde pensionne ring. waarbij onderscheid moet worden gemaakt tussen man nelijke en vrouwelijke krach ten. De regeling dient te ge schieden via de pensioenwet. DE PACIFICATIE. Vervolgens besprak de mi nister de bestuursvorm der openbare school en de daar mee samenhangende pacifica tie. Een commissie van voor standers van dit onderwas, die het vraagstuk, of tegenstan ders er by werkzaam kunnen zyn, van de grond af beziet, achtte hy nuttig. Ten aanzien van het kleuter onderwijs herinnerde hg er aan, dat hij van plan is een basis ontwerp in te dienen. De rege ling van het salaris voor leer krachten by het B.L.O. is naar zijn mening bevredigend. MOTIE AANGENOMEN. By de replieken diende de heer Roosjen (A.R.) een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de werkingsduur van het reglement voorlopige pensionnering na 31 Decem ber a.s. dient te worden verlengd. De minister moest deze motie ontraden, omdat verlenging van het regle ment o.a. belangryke kos ten met zich mee zal bren gen. De heer Van Sleen (arb.) merkte op, dat de financiën geen rol mogen spelen. Op zgn voorstel voegde de heer Roos- jen aan zyn motie toe. dat de verlenging „althans voor een Jaar"zal gelden. Zy werdmet 0 tegen 23 stemmen aange nomen. DE LERAREN- SALARIËRING. Vervolgens kwam de afd. „Voorbereidend en Hoger on- derwys" ter sprake. Mm. Gie- len, de heer Deering (arb.) be antwoordende, zeide, dat de on. Wij openen begin Januari 1948 de nieuw gebouwde ateliers tussen Weststraat en Pe.urssensstraat te Aarden- burg, waar aangevangen zal worden met de vervaardi ging op ruime schaal van kinderkleding. In verband hiermede kun nen wij een groot aantal vrouwelijke arbeidskrachten werkgelegenheid bieden, waardoor deze meisjes zich onder deskundige leiding kunnen bekwamen in het vervaardigen van kinderkle ding. Naar gelang zich vrouwelijk personeel aanmeldt, is er ook werk voor jongens en mannen. Eventueel vervoer naar en van het bedrijf wordt naar behoefte geregeld. c Inlichtingen en aanmelding op het gemeentehuis te Aar denburg Vrijdag 12 December en Maandag 15 December van 10—4 uur. voldoende salariëring niet de reden is van do slechte toe stand in het onderwys. De heer Lucas *KVP), merkte op, dat om die reden in één jaar 76 leraren het onderwys vaarwel zegden. „Wanneer spreekt de regering het verlossende woord in deze droevige zaak?" vroeg de heer Roosjen. Enige andere leden pleitten voor herstel van het aantal uren geschiedenis op de gym nasia; terwyi men het er een stemmig over eens was, dat de armoede de lerarengezin- nen binnendringt tengevolge van de abominabele salarië ring. De heer Tllanus (CH) kon 't echter niet bewonderen, dat oud-minister Van de Leeuw de leraren tot staken aanzet. Donderdag zal de minister het woord voeren over de sa lariskwestie. Birma treedt uit het Britse gemenebest. De Koninkiyke commissie van het Britse parlement heeft bekend gemaakt, dat de Ko ning zyn goedkeuring heeft gehecht aan de wet op de on afhankelijkheid van Birma. Hiermede is Birma, na onge veer een eeuw door de Britten te zyn bestuurd, een souverei- ne, onafhankelijke republiek geworden. By de overdracht van de macht, die op 1 Jan. zal geschieden, zal Birma het eerste land zijn, dat uit het Britse gemenebest treedt, se dert de Ver. Staten in 1776 hun onafhankeiykheid procla meerden. Zes jaar geëist voor poging tot moord. De Arnhemse rechtbank heeft Dinsdag de zaak behan deld tegen de 26-jarige amb tenaar C. F. S. van het Bu reau Nationale Veiligheid. De ze zaak hield zeer nauw ver band met de Haagse bommen, affaire op St. Nicolaasavond van het vorig laar. S. was namelttk ln contact gekomen met de groep van Heemstra c.s. en was op de hoogte van de plannen tot deze aanslagen. Persoonlijk had hg de ontvoering van de Renkum- se hotelhouder R. voorbereid en uitgevoerd Aan sergeant de B. had hy toen de opdracht gege. ven de hotelhouder te doden. B. had dit niet gedaan en na enige dagen had men R. weer losgelaten. De officier van justitie eisch- te voor de poging tot moord op R. zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis. De uitspraak werd bepaald op 23 December. De Bulgaarse nationale vergadering heeft premier Di- mltrof belast met de vorming van een nieuwe regering. Als de tros wordt tosgesmeten Zeelui houden van passagieren, 't Is gezel lig aan de wal en men vindt er nu eenmaal meer amusement dan op zee. Dinsdagavond heeft de Beverwjjkse politie twee passagierende Fin se zeelieden aangehou den, afkomstig van de Finse bark, die in het Noordzeekanaal by de papierfabriek gemeerd heeft gelegen. Zij hadden zich zo prettig vermaakt, dat ze het vertrekuur van hun boot volkomen waren vergeten. De politie breekt zich thans het hoofd over het probleem, hoe deze twee Finnen te repatriëren... NIEUWE BONNEN BONKAARTEN KA, KB, KC 713. Suiker: 055 Algemeen, 750 gram suiker, boterhamstrooi sel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen. Zeep: 053 Algemeen, 250 gram zachte zeep. Brood: 052 Algemeen, 2000 gram brood; 044 Reserve, 800 gram brood: 047 Reser ve, 400 gram brood (alles geldig tot en met 20 Decem ber). Eieren: 050 Algemeen, 1 el. Citroenen: 045 Reserve (vóór- inleveringsbon) 250 gram citroenen (reeds aangewe zen). BONKAARTEN KD, KE 713. Suiker: 555, 556, 557 Alge meen, 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen. Zeep: 553 Algemeen, 500 gram zachte zeep. Brood: 552 Algemeen, 800 gram brood: 544 Reserve, 400 gram brood (alles gel dig tot en met 20 December a.s.). Eieren: 550 Algemeen, 1 el. Bloem: 546 Reserve, 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis cuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MH 713 (byzondere arbeid, a.s. moeders cn zieken). Suiker: 1015 Suiker, 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam. stroop, enz. of 250 gram versnaperingen. TABAK- EN VERSNAPERIN GEN KAARTEN, ENZ. QA, QB, QC 711. Tabak: T-01, T-02 Tabak, 1 rantsoen cigaretten o£ kerf tabak; T-03 Tabak, 2 rant soenen cigaretten of kerf tabak. Versnaperingen: T-01 Versna peringen, 200 gram versna- Ceringen of 200 gram suiker, oterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz T-03 Versnaperingen. 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterham strooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. LAATSTE NIEUWS Niet voor communisten. DE TUSSENTIJDSE HULP DER V.S. Het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden, heeft gister avond met 78 tegen 37 stem men besloten, dat alle hulp, verleend krachtens de wet op de tussentijdse hulpverlening aan Europa, aan een land, welks regering onder over heersende invloed van de Sov jet-Unie of communistische party komt, gestaakt zal wor den. Het Huls keurde tevens met 109 tegen 57 stemmen n amendement goed. waarin be paald wordt, dat van perso nen in ontvangende landen, die de hulpgoederen zullen verdelen, een verklaring dat zy antl-communlstisch zijn, zal worden verlangd. Arabieren en Joden gewaarschuwd. De Britse Hoge Commissaris voor Palestina heeft de Ara bieren en Joden gewaarschuwd een einde te makPn aan de on geregeldheden. Hij deed een beroep op de leiders van de Arabische en Joochie inwoners om samen te werken en dreig de met „strenge maatregelen" tegen allen, die de wet over traden. De Engelse onderminister van koloniën, heeft in het Brit. se parlement meegedeeld, dat na 5 dagen troebelen te Aden, een haven aan de Rode zee, tengevolge van het besluit der V. N., tot verdeling van Pa lestina over te gaan, 75 Joden. 34 Arabieren Pn 2 Indiërs zijn gedood, terwijl enkele honder den Joden en Arabieren ge wond werden. De strijd in China. Volgens een communiqué van de Chinese regering, heb ben de troepen van maarschalk Tsjang Kal Shek „overweldi gend succes" geboekt in de om geving van Hankau. De Chine se minister van verdediging heeft echter verklaard. dat China „de kritlekste periode van zijn geschiedenis doormaakt en dat de gehele bevolking ge mobiliseerd moet worden om de communistische opstand te onderdrukken." Inventarisatie van aardappelvoorraad. Teneinde een zo goed moge- Ü1k overzicht te verkrijgen van de consumptieaardappel-positie, zal in de periode van om streeks 10 tot 20 December a.s. door de provinciale voed- selcommirsarissen een inven tarisatie worden gehouden van de nog bii de telers aanwezige verkochte en onverkochte voor raden consumptie-aardappelen. NAAR MAN EN VADER. Woensdagmiddag vertrok het ms. „Johan van Oldenbarne- velt" met aan boord 1300 vrou wen en kinderen, die zich met man en vader gaan verenigen, naar Batavia. VEILING „WALCHEREN" 9 December 1947. Groenten: Andyvie 1042; Boere kool 2833; Rode kool 1012; Savoge kool 1019; Spruiten 4961; Veldsla 50 54; Peen 68; Peen III 12 19; Prei 2139; Spinazie 22 26; Uien 18; Witlof 43—58; Koolrapen 9—10; Herfstrapen 58. alles per kg. Bloemkool I 46—71; Bloem kool II 2840; Bloemkool III 1519; Natuursla 1011. al les per stuk. Fruit: Appels: Jonathan 58 73; Goudreinet 2249; Pe ren: Comtesse de Paris 26— 40; Bezie van Schonauwer 25 27, alles per kg. eeuwsa nippen Herkozen tot ouderling bg de Ned. Herv. kerk te Sou burg de heer M. C. Deurwaar der en tot diakenen de heren G. Krijger en A. Vis. Geko zen tot ouderling de heren J. Gideonse, P. Sinke en J. v. d. Kreeke. Woensdag 10 December slaagde te Amsterdam voor het examen „Sociale Verzeke ring" ingesteld door de Vere niging van Raden van Arbeid en de Rijksverzekeringsbank, de heer A. Lievense, ambte naar bij de Raad van Arbeid te Middelburg. Dr. Jens en dr. Franssen van de Putte onderscheiden. Engelse eer voor moed, in Zeeland betoond. De Engelse ambassadeur Sir Neville Bland heeft hedenmor gen In de Ridderzaal te Den Haag, aan een aantal officie ren en onderofficieren van zee-, land- en luchtmacht en aan 'n aantal burgers onderscheidin gen uitgereikt wegens persoon lijke moed, In de strjjd tegen do v(|and betoond. Onder deze burgers bevon den zich dr. H. J. Jens, vroe ger chirurg te Vllsslngen, die wegens zijn grote menslievend heid en zijn medische hnln aan geallieerde soldaten In 1944 en dr. I. D. Franssen van de Put te, die wegens zijn moed om op 26 October 1944 per flets uit Goes door de Duitse ver dediging heen kaarten en te keningen naar de aanvallende geallieerden aan de Zuidkust van boveland te brengen, wer den benoemd tot Honorary Member of the Order of the British Empire. Het rapport der Snelcommissle. Enige tijd geleden heeft het College van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland de gemeente besturen van Walcheren, bene vens de organisaties op gebied van landbouw, verkeer en an dere betrokkenen, ln de gele genheid gesteld, schriftelijk over het plan van de Snelcom missle hun op- en aanmerkin gen ln te dienen, met de toe zegging, dat hierop te zgner tijd door het College zou wor den geantwoord. Er zou dan tevens gelegen- neid worden geboden aan de gemeentebesturen eventuele bezwaren toe te lichten. Deze Interne bespreking ls thans bepaald op Dinsdag 16 Decem ber a.s., in het Schuttershof te Middelburg. De Herverkavellngs- commlssie Walcheren. Dindagmiddag vond ondei voorzitterschap van de Com missaris der Koningin ln Zee land, te Middelburg in het ge bouw van de Provinciale Grif fie, een informatieve bespre king plaats tussen ir. C. Staf. directeur-generaal van de landbouw, een hoofdambtenaar van het ministerie van land bouw, enige leden van Gedepu teerde Staten van Zeeland en le leden der toekomstige com missie van toezicht op de Her verkavelingscommissie Wal cheren. Besproken werden de plannen die de minister ten opzichte van de herverkaveling Walcheren wil doen uitvoeren en de samenstelling der Her verkavelingscommissie. Het zal wel begin 1948 worden, voordat de definitieve samen stelling van deze commissie bekend zal zyn. Johanna In New-York aangekomen. Dinsdag znn de vijf oorlogs wezen uit Europese landen, onder wie de zesjarige Johan na Leydekkers uit Vlissingen. die door Amerikanen zijn ge adopteerd, in Amerika te New Yorlt per vliegtuig gearriveerd Johanna Leydekkers, klein en schuchter vfaskopje, zoals zy daar uit de grote vliegmachine te voorschijn kwam, werd af gehaald door de radio-zangei Jack Smith, haar pleegvader Zg ging dapper op de micro foon toe en zei duidelijk „Hallo Jack", waarna de pleegpapa een stevige Hollandse zoen in ontvangst kreeg te nemen. Commissie voor buiten gewoon lager onderwijs. Er is een commissie gevormd ingevolge de gemeenschappe- lyke regeling van Walcherae gemeenten ten behoeve van het buitengewoon lager onder wys. Hierin hebben zitting de heren J. W. Kögeler, wethou der van Middelburg, als voor zitter en W. Poppe, wethouder van Vllsslngen, mr. F. S. K. J. Graaf van Randwyck, burge meester van Nieuw- en St Joosland, H. U. Bouwman, burgemeester van Grypskerke en jhr. ir. H. L. Boogaert, bur gemeester van Domburg. Première compositie Jan Kuiler. Tydens een Kerstavond, wel ke op 30 December in de Schouwburg te Middelburg door de R.K. vrouweiyke Jeugdbeweging zal worden ver zorgd, zal de eerste uitvoe ring in Nederland plaats heb ben van een 4-stemmig Ave Maria van de musicus Jan Kuiler. De schildersprenten. De tentoonsteling van schil dersprenten, die gedurende twee weken onder auspiciën van de Z V-U. in het Kunst museum te Middelburg is ge houden, heeft 601 bezoekers getrokken. Het aantal ver kochte prenten ls slechts ge ring, t.w. negen. De terugkeer van de Mij. „Zeeland". Het Zeeuwsch Dagblad be richtte in zgn editie van gis teren, dat met ingang van 5 Mei 1948 door de My. „Zee land" de dienst Vlissingen Harwich zou worden hervat en wel met de „Koningin Emma", welke op het ogenblik nog by „De Schelde" ligt om weer tot passagiersschip te worden om gebouwd. Wij hebben ons terzake ge wend tot de My. „Zeeland" en tot het departement van ver keer, doch by geen van deze beide instanties kon men ons het bericht bevestigen. Men achtte integendeel deze ver wachting tè optimistisch. Klokkenfonds stadhuis Middelburg. Er is in Middelburg een co mité in oprichting, dat zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen om de toren van hel aloude stadhuis in de toe komst weer van klokken te voorzien Naar wij vernemen heeft de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sanders tot Essenburg, zich bereid verklaard hiervan het ere-voorzitterschap op zich te nemen. De samenstelling van het comité zal binnenkort gepu bliceerd worden. Twee jaar voor leider Arbeidsbureau Goes. De vroegere leider van het oykantoor Goes van het Ge westelijk Arbeidsbureau, B. W. Schipper, is door het Tribunaal Goes veroordeeld tot 2 jaar internering, ingaande 24 No vember 1947 en ontz. rechten. De lonen in het bouwbedrijf Woensdagmiddag werd ir het Schuttershof te Middel burg een vergadering gehou den, georganiseerd door de gezamenlijke patroonsbonden in het bouwbedrijf. Een ver tegenwoordiger van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Middelburg gaf een uiteen zetting van hetgeen op loon- gebied volgens de instructies geoorloofd is. Er werd te dien aanzien een richtlijn vastge steld. Binnen korte tijd zal een openbare vergadering wor den gehouden. Te dure woningen. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad van Oost burg. In deze zitting werd medegedeeld, dat met de bouw van woningwetwonin gen in de Oude Stad spoedig zal worden begonnen, doch dat de bouw van 28 van der gelijke huizen op een terrein achter de Brouwerijstraat, waartoe de raad had besloten, niet door kan gaan, daar de aanneemsom zo hoog was, dat geen goedkeuring werd ont vangen. De raad ging hiermee accoord. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Kuinre P. M. van Waarde, cand. te Driewe gen; te N. en St. Joosland J. Sprey te Helmond. GEREF. GEM. Beroepen te Kruiningen J. B. Bel te Dirsland. BUITEN VERVOLGING GESTELD. De officier-fiscaal by het Bjjz. Gerechtshof te 's-Herto- genbosch voor Zeeland heeft een persoon voorwaardelijk en 12 onvoorwaardelgk buiten vervolging gesteld. Vlissingen Nieuwe contad-commissie samengesteld. Maandagavond kwam de Contact-Commissie, voor Uit zending j van Sportmensen te Vlissingén in buitengewone algemene vergadering bijeen. Het door de in de vorige ver gadering samengestelde Com missie ad hoe ontworpen re- flement werd na breedvoerige iscussie goedgekeurd. De naam Contact-Commis sie werfd gewijzigd in: Con tact-Organisatie voor uitwis seling van sportmensen te Vlissingen. De gehele Commissie trad af met uitzondering van de heer L. J. van Oorschot, die door t Gemeentebestuur als voor zitter aangewezen is, en de heer A. Korteweg, die namens de V.V.V. zitting heeft. Daarna werd overgegaan tot verkiezing van nieuwe le den. De heren van Everdingen en Andriessen stelden zich wegens te drukke werkzaam heden niet herkiesbaar. Geko zen werden de heren Fontjj- ne, van Hijfte, de Jong, Men heer, Spuyman, de Visser en de Vin. Verder werden uit de vergadering tot lid van de fi nanciële Commissie benoemd de heren Kamermans en Weg- ermans. Tenslotte wekte de voorzit ter de vergadering op om alle medewerking te willen verle nen opdat net voorgenomen bezoek aan Scarborough het volgend jaar kan slagen. Hg sloot de vergadering met een woord van dank voor de pret tige wijze waarop de discus sies gevoerd waren. De Commissie bleef nog bij een ter benoeming van een lid der financiële Commissie, waartoe de heer Korteweg aangewezen werd, en ter ver deling van de functies. Als penningmeester zal de heer van Hgfte, als secretaris dr. Spuyman fungeren. Tenslotte werd een nieuwe Werk-Commissie benoemd. BAKKERSGEZELLEN- BOND. Eén dezer dagen belegde de voorzitter van de afdeling Vlissingen van de Nederland se Bakkersgezellenbond, de heer M. J. R. van Beers, een vergadering te Breskens met het doel te komen tot oprich ting van een afdeling Bres kens van deze bond. De heer van Beers besprak de noodzakelijkheid van de organisatie, waarna alle aan wezigen zich als lid opgaven, riet bestuur van de nieuwe af deling werd als volgt samen gesteld: J. Verdouw, voorzit ter, P. Verduin, penningmees ter en A. Versprille, secreta ris. Oosikapelle GEMEENTEBEGROTING VASTGESTELD. Woensdagavond vergaderde de Raad van Oostkapelle, ter behandeling van de gemeente begroting voor 1948. De begro ting is sluitend doch biedt, zo als de heer A. W. Louws op merkte, weinig perspectief. Burgemeester en Wethouders zgn van oordeel dat, hoewel de vooruitzichten van de ge meentelijke financiën wat gun stteer zijn, de uiterste voor zichtigheid zal moeten worden betracht. De begroting werd vastgesteld met in uitgaven en inkomsten voor de gewone dienst 238738,14 en voor de kapitaaldienst in uitgaven en inkomsten 81.698,50. Vlissingse Orkestvereniging. i De resultaten, die de Vlis singse Orkestvereniging o.l.v. Jan Kuiler Dinsdagavond wiat te bereiken, waren voor Vlis singen zeer opmerkelijk. Reeds b(j de eerste maten van Mozart's F.garo-ouverture zat er vaart in. Er werd rhyth- misch gespeeld, waardoor de accenten juist werden gelegd, de klankverhouding was goud, het programma aantrekkelgk. Kuiler is een dirigent met een artistieke geest, die het gehele orkest wist te bezielen. Daarbij komt nog, dat aan deze avond werd medegewerkt door de cellist Carel van Leeuwen Boomkamp uit Am sterdam. Deze gar o.a. een prachtige vertolking van Haydn's celloconcert in D. Zgn spel is beheerst, soms zelfs gereserveerd, echter met be houd van de spanning, welke deze muziek vraagt. Van Leeu wen Boomkamp geeft zon der uitbundig te worden hpt karakter van het werk op een eigen en bijzondere wijze. Ook van het „Allegro" van Davi- doff gaf hg een gave vertol-» king. Na zyn "optreden als solist speelde de cellist in het orkest mede. Dit kwam ongetwgfeld de uitvoering van Schubert's Onvoltooide ten goede, vooral omdat hier aan celli en bassen een zeer voorname rol is toe bedeeld. Nu willen wfl niet beweren dat het concert van de Vlis singse Orkestvereniging ln alle opzichten ó.f was. De ballet muziek uit „Orpheus" van Gluck was bijvoorbeeld zwak, inzetten waren over 't alge meen wat onzeker, het koper in tegenstelling tot de ho bo's liet het er in de Un- vollendete enkele keren bg zit ten. maar de manier waarop de uitvoerenden amateurs! hun muziek en de vreugde van hun samenspel hebben doorgegeven, heeft deze avond een hoogtepunt in het Vlissing se culturele leven doen wor den. Het was geen 100 de „high-brow" musicus zal te recht aanmerkingen kunnen maken, maar iedere bezoeker zal de meest prettige herinne ring aan deze avond behouden. Het concert werd geopend door de voorzitter van de Or kestvereniging. de heer P. Gil lissen, die er op wees dat dit concert het eerste sinds de be vrijding was. Spr. wekte die- fenen. die een strijkinstrument unnen bespelen, op actief lid van het orkest te worden. Aan het slot werden aan di rigent, solist en concertmees teres bloemen aangeboden. de K. Bij de rondvraag werden de torenklok en uurwerk ter spra ke gebracht. De voorzitter hoopte, dat de klok met Pa sen 1948 in de toren hangt Het uurwerk wordt gecon troleerd en zal wel moeten worden gereviseerd. Aanleg van waterleiding en de ver zakking in de Coppoolseweg werden ter sprake gebracht. Het eerste punt wacht op be richt van het waterleidingbe drijf, terwgl het wegdek in de Coppoolseweg in orde zal wor den gebracht. Ook het riole ringswerk in de Waterstraat bleek een vraagpunt te zijn. Medegedeeld werd dat, zodra de machtiging van Gedepu teerde Staten is ontvangen, het werk zal worden aange pakt. Nieuw- en Sl. Joosland Wijziging gemeentegrenzen. Op Maandag 8 December kwam de raad der gemeente Nieuw- en St. Joosland bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester F. van Randwijck. Uit de ingekomen mededelin gen bleek, dat de burgemees ter zal optreden als lid van de commissie voor het onderwijs aan zwakzinnige kinderen, dat er in de gemeente consumen- tencredietbonnen tot een waar de van 4900.zijn verstrekt en dat de begroting 1947 door gedeputeerden is goedgekeurd. Behalve in de Rgksweg, zal nu ook achter de kerk een grond- kabel voor de electrische ver lichting worden gelegd. Het voorstel tot het bouwen van 14 woningwetwoningen wordt door B. en W. ter na dere bestudering teruggeno men. De invoering van een ver makelijkheidsbelasting zal bij de begroting nader behandeld worden. Het voorstel van Gedepu teerde Staten tot wgziging van de gemeentegrenzen werd met algemene stemmen aan genomen. Een voorstel van Nimwegen tot vergoeding van keurings kosten aan de schoonmaakster werd verworpen, evenals een voorstel tot het benoemen van plaatsvervangende leden in de woonruimte-commissie. De verordening ingevolge art. 4 woonruimtewet werd vastgesteld. Eveneens werd vastgesteld de gemeentereke ning 1945. De onkosten per leerling voor het o.l. werden voor 1945 vastgesteld op 10,41. Besloten werd tot het aangaan van een kasgeldlening groot 35.000.— bg de Boe renleenbank te Arnemuiden. Op kosten van de gemeente zullen vgf man brandweerper soneel een cursus voor bevel voering volgen. Een verordening tegen schoolverzuim werd vastge steld. Medewerking zal ver leend worden aan een land- bouwcursus van de Z.L M. in 1948. De jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie werden opnieuw geregeld. Een wijziging van de begroting 1947 en een nieuwe bouwver ordening werden vastgesteld. De kosten per leerling voor de o. 1. school werden voor 1948 voorlopig geraamd op 19.30 per leerling. Tenslotte werd nog een wy- ziging goedgekeurd van de po litieverordening, opdat aan personen beneden 16 jaar het bezoek aan café's kan worden verboden, indien zij niet onder somma van f 100.300. en de geleide van ouders of bloed- i bouw van de Vismijn voor de verwanten zgn. j somma van 30.200» Boomplantdag te Biggekerke. Na Koudekerke en Veere was het Woensdag 10 Decem ber Biggekerke. dat in feest stemming was. Ook hier was 't de schooljeugd die plantte. In enthousiasme deden de kin deren van de school voor Chr. Volksonderwijs en van de Ge* ref. school niet voor hun Kou- dekerkse makkers onder. Na dat burgemeester J. L. Dreg- mans hen op het hart gedrukt had om te helpen de jonge bo men te beschermen, gingen zij opgetogen aan het werk. B. en W. plantten de eerste boom, daarna de raadsleden en de kerkvoogdij. Met het zingen van de eerste coupletten van het Wilhelmus en het Zeeuwse Volkslied was het werk voor de kinderen afgelopen. Mogen de 28 jonge bomen uitgroeien tot forse, stevige linden en mogen zij weldra een sieraad zijn voor Biggekerke's kerkplein. In een byeenkomst van ge meenteraad en genodigden in het raadhuis bracht de burge meester hulde aan de Stich ting „Nieuw-Walcheren", aan de heer C. P. Broerse, de land schapsarchitect, en aan de he ren P. C. Goudzwaard en K. Kramer. Zich tot de heer Goudzwaard richtend zeide de burgemeester te hopen, dat de ze zich met het toezicht op de jonge bomen wilde belasten. Namens de raad dankte spre ker het onderwijzend personeel en de kerkvoogdij voor de pret tige samenwerking De bomen staan op grond van de kerk, aldus de burgemeester. Wan neer de kerkvoogdij de bomen zelf wil verzorgen zal de raad daarin toestemmen. Een be slissing van de kerkvoogdij hierover zal door de raad in gewacht worden. Hierna ging men uiteen. O.- en W -Souburg ZENDINGSAVOND. Ds. van den Bent, werk zaam op het zendingsveld te Halmaheira, sprak Maandag avond voor een gemeente avond van de Ned. Herv. kerk te Souburg. Hij sprak over de zendingsarbeid vóór, tijdens en na de Japanse bezet ting. Tijdens de Japanse be zetting, toen de zendelingen werden geïnterneerd, werd de arbeid overgenomen door de goeroes. Meer en meer wordt er nu gestreefd naar de zelf standigheid der inlandse ker ken. Na deze causerie werden enkele vragen gesteld, die door spreker werden beantwoord. Veere GEMEENTEWONINGEN EN VISMIJN. Op Maandagavond 8 Dec. kwam de gemeenteraad van Veere in vergadering bijeen, >ndr voorzitterschap van Jhr. S. F. den Beer Poortugael. Besloten werd de bouw van J gemeentewoningen te gunnen tan de Firma Proper, voor de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2