PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het gevaar in Frankrijk en Italië geweken Belgische koningskwestie De conferentie te Londen BILT De herbouw van Sluis Zeehavens moeten volledig ingeschakeld worden De „Renville" op drift geraakt. Zware slraffen voor deserteurs. Handgranaat in postpakket. 190e Jaargang - No.292 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr., Vlissingen Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 11 Dec. '47 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct per week; l 3.20 per kwartaal, franco per post i 3.45, oer kwartaal Losse nummers 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per mm., minimum p advertentie t 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. el 2077 en 2924 - Goes. L Vorststr 55, tel 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg. Gratamastr 3. tel 102 - remeuzen: Brouwerllstr 2 - Postrek nr 359300 PZC. Middelburg. ARROGANTIE De Duitsers zijn het niet eens met de Nederlandse ver langens ten aanzien van onze Oostelijke grr zen. Er zal ook wel geen Nederlander te vin den zijn, die verwachtte, dat de Duitsers het er wel mee eens zouden zijn. Als men f-rize Oosterburen mag geloven, da. zijn wij niets meer of minder van plan, dan het Ruhrgebied dood te gaan concurreren met de mijnconcessies, die wij bij Zuid-Limburg gevoegd wen sen. Met onze Schonebeekse olie, vermeerderd met de Bentheimse, zouden wij de Duitse synthetische benzine industrie een nekslag toebren gen. En kortzichtig is ons standpunt te opzichte v? - de West-Duitse kanalen en de Eems en de Dollart. Tot zover kan men de Duitse bezwaren nemen voor wat zij zijn. Gelukkig staan Engeland en Frankrijk niet afwijzend tegenover de be scheiden Nederlandse wensen. Maar vervolgens gaan de Duitsers uit een geheel an der vaatje tappen. Zij verkla ren van mening te zijn, dat Zevenaar, 31eijerheide, Eij- gelshoven, Wylre, Sittard, Mook en Affen'.en en nog dertig andere Nederlandse plaatsen eigenlijk Duits had den moeten zijn en dat die plaatsen in 1816 en 1817 ten onrechte aan Nederland zijn toegewezen. Deze plaatsen zijn historisch met Nederland verbonden. Zij maken reeds meer dan een eeuw een vast deel van ons Koninkrijk uit. De bewoners voelen zich Nederlanders en zouden raar opkijken, als er eens een voorstel kwam om de_e gemeenten bij Duitsland te voegen. Het ontbreekt er nog maar aan, dat de Duitsers op een grenscorrectie in deze zin aandringen Maar het bontst maken de Duitsers het toch wel, als zij gaan betogen, dat als Neder land ebiedsuitbreiding wenst,' wij onze aandacht be ter dan op Duits gebied kun nen richten opBelgië en Luxemburg! Omdat deze lan den vroeger deel uitmaakten van ons Koninkrijk. Zie, dit kan men moeilijk anders opvatten dan als een verbluffend staaltje van Duit se arrogantie. Er blijkt ain de oude mentaliteit, ondanks het verdwijnen van Hitier, toch nog bitter weinig veranderd te zijn. Als we de Duitsers hun zin geven, dan voegden we een stuk van Nederland bij Duits land en begonnen we een oorlogje tegen België en Lu xemburg j Nederland zal verstandiger zijn. En niet vergeten, dat we onze bittere armoede van dit ogenblik te danken hebben aan de Edelgerr ianen en dat de grenscorrecties, die Neder land heeft gevraagd maar nog lang niet verkregen een bescheiden vergoeding zijn van de milliarden schade, die Duitsland ons heeft toe gebracht. Een baby-radiotoestel. Een Duitse technicus uit Winsen bij Hamburg, heeft een radiotoestel geconstrueerd, dat minder dan tien cm. lang en zes cm. hoog is en nog geen fiond weegt. Het is een drie- ampstoestel, dat met een an tenne van vier meter dertig tot veertig buitenlandse sta tions kan bereiken. De con structeur, een zekere Wobbe, heeft zijn toestel „Knirps" klein kereltje genoemd en hij is ervan overtuigd, dat het toestel binnenkort op de markt zal komen. Radio-technici heb ben het toestel aan een test onderworpen. Zij menen dat massa-productie van dit toestel voor een deel tegemoet zal kunnen komen aan de grote behoefte in Duitsland, daar er slechts een betrekkelijk kleine hoeveelheid grondstoffen aan verwerkt behoeft te worden. Amerikaans vliegtuig verongelukt. Een C 54-toestel, dat ver moedelijk van de Azoren of Groenland is opgestegen, is in een ontoegankelijk gebied op New-Foundland, bh Goose Bay, neergestort. Er waren tekens waargenomen van overlevenden en men verzocht helicopters te zenden om hen te redden. Het aantal passagiers van 't Amerikaans C 54-vliegtuïg, dat op New Foundland is neerge stort, bedroeg 29. ALGEMENE STAKING TE ROME. De Kamer van Arbeid te Ro me heeft medegedeeld, dat Woensdag te middernacht te Rome een algemene staking zou beginnen. Het Wereldgebeuren Communistische stormaanvallen afgeslagen. Rechts handhaaft zich. Wanneer balans wordt op gemaakt van de toestand in Italië en Frankrijk, kan dit feit duidelijk worden geconsta teerd: de communistische stormaanvallen op de regering zjjn in een ondubbelzinnig fi asco geëindigd. In Frankrijk kwam de aan val iets later dan in Italië en daar werden in het begin be langrijke successen behaald. De regering Ramadier stort te als gevolg van innerlijke zwakte ineen en Leon Blum, die op het kritieke moment op de bres wilde springen, kon het niet tot kabinetsformateur brengen. Toen kwam echter Robert Schumann, die op de steun van rechts, in het bijzon der op die van de Gaullisten, kon rekenen. Ook hij had het in het begin moeilijk door de Joego-Slavië zegt overeen komst met Engeland op. De Joego-Slavische regering heeft de Britse ambassade te Belgrado gisteren op de hoog te gesteld van het Desluit, de overeenkomst betreffende ver plaatste personen op te zeg gen, omdat „de Britse rege ring haar niet is nagekomen". Het communistische blad „Borba" schrijft hierover: „Na twee maanden is nog niet één „verplaatste" Joegoslaaf gere patrieerd en niet één verrader aan de Joego-Slavische autori teiten uitgeleverd". Van wie was Theodorus? Het drukfoutenduivel- tje kan rare bokken sprongen maken, van daar ook dat de duivel waarschijnlijk altijd met bokkepoten wordt afge beeld. En met die harige potpn sprong het beestje Maandag rond in de cor- rectiekamer van de Alk- maarsche Courant. In da Burgerlijke stand vermeldde het blad na melijk het huwelijk van E. W. v. d. Wal en M. ten Haken. Geen opmer kelijk feit, behalve dan voor bruid en bruidegom natuurlijk. Doch ziet; de Burgerlijke stand ver meldde ook de geboorte van een baby Theodo rus B. H., zoon van het echtpaar dat juist het huwelijksbootje had beklommen. Hier moest iets niet kloppen en de echte va der pn moeder van Theo. doruske zullen dan ook vreemd hebben ongeke. ken, dat de ooievaar, volgens de krant, hun zoon bü een ander bracht. Wat er al niet kan ge. beuren als een zetter een halve regel overslaat en de corrector het niet ziet! Op de correctiekamer van de Alkmaarsche Courant verscheen nu een bordje „Verboden Toegang" en men wacht af of het zetdulveltje zich aan dit verzoek zal storen.. steeds verder om zich heen grijpende stakingen, maar niet temin gelukte het de commu nisten nergens het gezag van de regering aan het wankelen te brengen. Het mislukken van de com munistische acties moet in hoofdzaak worden toegeschre ven aan het feit, dat in beide landen de vermoeidheid groter is dan de onrust en de onte vredenheid. Men kan beweren, dat in Italië en Frankrijk de regeringen en de middenklas sen zich met veel bravour te gen de stormaan lopen van links verzet hebben. Tot hun geluk echter waren de aanval lers van links zo mogelijk nog matter en onzekerder dan de verdedigers van rechts. De communisten hebben zich thans door hun onverant woordelijke stakingsparolen buiten de bestaande orde ge steld. Het is duidelijk, dat er noch in Italië, noch in Frank rijk een tussenweg meer is in de strijd tegen de communis ten. De keuze is nog slechts: onder communistische controle regeren of met steun van rechts tégen de communisten. De socialisten in Italië ko zen voor het eerste, die in Frankrijk voor het tweede. Ondanks de belangrijke over winningen in West-Europa op het communisme zou het voor barig zijn van een definitieve uitschakeling van de commu nistische partijen te spreken De communisten voelen zich nog allesbehalve verslagen Enkele dagen geleden nog- ver klaarde Togliatti: De toestand in Italië blijft dermate gespan nen, dat de kleinste vonk tot een heftige politieke explosie kan leiden. Inderdaad kan niet verwacht worden, dat de communisten nu uit eigen beweging hun ver zet tegen het plan Marshall zullen staken. Maar om twee redenen is het gevaar van een omwente ling practisch van de baan. In de eerste plaats hebben de huidige regeringen dermate aan prestige gewonnen, dat zij zic.h niet meer door bedreigin gen zullen laten beïnvloeden. Bovendien is de steun van Amerika groter geworden Sneller dan de optimisten voorspelden heeft de Ameri kaanse senaat met overweldi gende meerderheid tussentijdse credieten aan Frankrijk en Italië goedgekeurd. De kans van Rusland in West-Europa is voorlopig ver keken. Ook uranium in China. Volgens Chinese persberich ten zijn in de bergen In de na bijheid van Tsjoengsjan en Hosiien in het Oosten van de nrovincie Kwangsi, uranium- en plut.oniumhoudende ertsen in grote hoeveelheden aange troffen. Generaal Pai Tsjing- Hsl, de Chinese minister van defensie, heeft de regering van Kwangsi opgedragen, een spe ciale comnvssie samen te stel len, die „ter plaatse" onder zoekingen moet verrichten. Brandstoffenbon ongeldig. Het C.D.K. deelt mede, dat bon 75 B.V. der brandstoffen- kaart TA 707 nè. 13 December a.s. niet meer geldig zal zijn. Togliatti, Italiaans communis tenleider: Een kleine vonk kan een explosie brengen. Voor vrijheid en democratie. NIEUWE PARTIJ IN OPRICHTING. (Van onze Haagse redacteur). Het staat thans wel vast, dat aan de verkiezingen in de zomer van 1948 ook zal deel nemen de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, pnder weike naam, naar wij verne men, de groep Stikker-Oud zich bij het Nederlandse volk zal aandienen. De leiding van deze groep zal berusten bij vooruitstrevende liberalen en oud-vrijzinnig-democraten. Dit houdt in. dat de Partij voor de Vrijheid na een kortstondis bestaan als zodanig van het politieke toneel zal verdwijnen. De nieuwe partij zal weldra worden opgericht. Uit het on langs gepubliceerde communi qué heeft men kunnen afleiden, dat overeenstemming is be reikt. Conclusie van Amerikaanse commissie over Nederlandse en Belgische havens. Vragen van Tweede Kamer-lid. Het Tweede Kamerlid de heer Schilthuis, heeft aan de minister van buitenlandse za ken vragen gesteld, waarin hij de aandacht vestigt op het be richt over een rapport van de commissie-Harriman, waarin o.m. de afwijzende houding ter De „F.enville is hedenmor gen van ie boei losgeslagen waarbij dek tbel in de schroef verward raakte. Slechts na veel moeite slaagde men erin het schip weer vast. te leggen Volgens een communiqué van de Commissie voor goede Diensten heeft deze in de vergadering, welke Woens dagmorgen op de „Renville" met de delegaties werd ge houden, de V3rklaringen van de beide hoofden der delega ties inzake hun standpunten gehoord. De Commissie voor goede Diensten zal vandaae met elke delegatie afzonder lijk informele besprekingen voeren. West-Java-conferentie begint Dinsdag. De tweede West-Java-con- ferentie zal Dinsdag officieel worden geope .d en Zaterdag worden gesloten. De „Preangerbnde" schrijft dat men van deze conference gewichtige besluiten en uit spraken kan verwachten als resultaat van zorgvuldige voorbereidingen volgens de mocratische beginselen. De kabinetscrisis in Oost-lndonesië. President Soekawati heeft het ontslag van het kabinet- Warouw aanvaard en het verzocht lopende zaken af te wikkelen. sprake is gebracht van de ge allieerde bezettingsautoriteitpr, in Duitsland tegenover de Ne derlandse en Belgische zeeha vens? De commissie - Harriman noemt het in haar rapport een dwaasheid, dat het relatief kleine bedrag, hetwelk opge bracht zou moeten worden om de haveng der Rijn-Maas delta weer haar taak te laten vervuilen, een belemmering zou blijven vormen voor een volledige inschakeling dier ha. vens in het vervoer naar en van Duitsland, welke een aan zienlijke bijdrage zou kunnen leveren voor het herstel van Duitsland en Europa De heer Schilthuis vraagt of vertrouwd mag worden, dat de regering niet aflaat in haar krachtige pogingen, om de be- zettimrsautoriteiten te bewe gen, de havens de taak weer te laten vervullen, die zij op economische, geographische en verkeerrtechnlsche gronden be horen te verrichten en of het niet nuttig zal zijn. daarbij aan te knopen bii bedoelde passage uit het rapport der commissie. Harriman. LEOPOLD MOET WEER WACHTEN. Gevecht in de Belgische Kamer. Onder zeer grote belang stelling is Woensdagmiddag in de Belgische Kamer het debat over de koningskwestie ge houden. Nadat Buset (socialist) zijn interpellatie had ingediend en getuigd had van de gehecht heid van de socialistische par tij aan de parlementaire mo narchie en de verknochthaid aan de prins-regent, zeide hij dat eerst in 1948 een oplos- Twee tot vier jaar gevangenisstraf. Voor de krijgsraad te velde te Rotterdam stonden vijftien deserteurs terecht, die allen waren ondergedoken omdat ze niet naar Indië wilden. De vo rige maal werden lichte straf fen opgelegd, omdat de deser teurs niet allen tot de geeste lijk volwaardigen behoorden. Ditmaal echter stonden gezon de jonge mannen terecht. De auditeur militair mr. mr. Grasso, merkte op. dat hy niet zou aarzelen zo nodig de maximum straf van zeven jaah en zes maanden te eisen. De verdediger mr. Schuur man Stekhoven wees in zijn pleidooi er op, dat deze deser teurs voortkomen uit de grote massa van „ellendelingen" met wie geen land te bezeilen is, daar ze in de moeilijkste tijd van hun leven, die samenviel met de oorlog, geen leiding hebben gehad. De opgelegde straffen vari eerden van twee tot vier jaar.' Nederlandse paters in China gedood. Pater Mgr. Quintinus Pesser^ O F M, apostolisch vicaris van Kiangch en Pater Leonidas Bruns O F M zijn in de Missie te China om het leven gebracht. Zij werden slachtoffer van het conflict tussen de elkaar in China bestrijdende gr.oeperih- gen. DE DUITSE HERSTELBETALINGEN. Marshall onverzettelijk. Minister Marshall heeft Woensdag op de bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken te Londen de Sowjet- Unie ronduit gezegd, dat het onmoe-elijk is een helder beeld te krijgen van de Du'fcse econo mie. wanneer de Sowiet-delega tie geen duidelijk antwoord geeft inzake de kwestie der herstelbetalingen uit de lopen de productie. Molotof (S. U.) stelde toen voor de d:scus9ie over de Brit se voorstellen in deze kwestie uit te stellen. Het Britse voorstel luidt: „Totdat Duitsland's economie in evenwicht is gebracht en totdat de door de besturende mogendheden voorgeschoten "ommen zijn terugbetaald, moet men Duitsland de eis niet Eerste woningblokjes zijn vrijwel gereed. Restauratie van het raadhuis zal een millioen kosten. „De Scheldemond moest open, Antwerpen moest vrij! De mof ging aan het lopen, Maar het puin dat hielden wg!" Aldus luidt een in West- Zeeuwsch-Vlaanderen nog al tijd1 zeer populair gedichtje. Misschien zijn vorm en inhoud niet erg welklinkend, maar het versje typeert toch ongetwij feld die bevrijding van dit stukje van onze provincie en de haast, waarmee de Schelde moest worden opengebroken, heeft inderdaad de verwoésting van deze sreek tengevolge ge had! Ook Sluis kreeg van deze verwoesting- zijn deel! Van de f42 woningen en zakenpanden werden er 316 vernield en be halve deze in nuchtere cijfers uit te drukken schade, verloor Sluis nog iets meer. Met zjjn eeuwenoud Raadhuis, zijn Hoofdwacht en zijn mooie oude straatjes verloor het tevens de vele duizenden toeristen, die vroeger dit stadje bezochten, en dus één van zijn voornaam ste bronnen van inkomsten. Bij de wederopbouw zal men met deze factor rekening heb ben te houden. Vanzelfsprekend brengt dit in deze aan geld, materiaal en vakmensen zo arme tijd extra zorgen mee, maar dat dit, als tenminste tegen de door de stad ontworpen herbouwplan nen geen onoverwinnelijke of ficiële tegenstand komt te staan, ook zal gelukken, daar van hebben wij ons kunnen overtuigen. Wij zagen schetsen van panden, blokken en 6traatjes, die als ze eenmaal zullen zijn uitgevoerd, Sluis weer een geheel eigen cachet zullen geven en zeker van dit aloude stadje geen confectie- dorp zullen maken. Integen deel. een rustige, maar zeer o-evarieerde bouwwijze, die als het ware eep overgangsfeer tussen oud en nieuw schept, zal straks het nieuwe Sluis kenmerken. BESCHEIDEN BEGIN. Een bescheiden begin met de uitvoering van deze grote plan nen is reeds gemaakt. Twee blokjes woningen zijn prac tisch klaar en maken, hoewel ze nog te veel „in het niet" staan en dus nog een passende omgeving moetPri missen, een heel wat prettiger indruk, dan de overal verrijzende eentonige straten, waarin men om zijn eigen huis te kunnen vinden, op het huisnummer moet let ten! We zijn er dan ook vast van overtuigd, dat indien straks het gerestaureerde raadhuis in deze omgeving weer zijn dominerende positie zal gaan innemen, het resul taat van deze bouwwijze nog beter tot zijn recht zal komen en dat Sluis dan zeker weer het bekijken waard zal zijn. HET RAADHUIS. Maar, een gerestaureerd raadhuis is nog altijd een vro me wens! Kort na de bevrij ding hebben wel alle mogelijke instanties een herbouw toege zegd, maar nu het er op aan komt, blijkt, dat de instantie, die over de contanten beschikt, nog geen beslisang heeft ge nomen. Voor eigen rekening kan dit stadje van ca. 2500 inwoners aan een restauratie natuurlijk niet denken. Er zijn te grote bedragen mee ge- moeid! De tot nu toe uitge voerde noodherstellingen, die enkel dienen, om algeheel ver val te voorkomen, eischtjen reeds ruim 100.000 op, terwijl een restauratie op ruim f 1.000.000 zal komen te staan. Rijk en Provincie zullen hier dus de hand over het hart moe ten strijken en moeten inzien, dat het voor Sluis een levens kwestie is, dat met het schep pen van een bepaalde sfeer in de opbouw, ook een herstel van het oude Belfort eepaard gaat. Zonder dit, wordt Sluis nooit meer een toeristencentrum! Het is overigens niet de eer ste maal, dat Sluis door een ramp wordt getroffen. Een oud gedichtje weet hierover het volgende te vertellen: „Van a.1 mijn oude pracht en mocht ik niets behouwen, Mijn haven is verzand, de keur der praalgebouwen, De zuster van Parijs, ligt in het stof vergruisd: Mijn scheepvaart is gesloopt, mijn handel is verhuisd. Nog voel ik Parma's vuist mil tot een puinhoop maken. Nog roost mijn ingewand der Bruggenaren blaken. Nog kwijn ik aan de wond. die mij de Franschman sloeg: Voor zulk een kleine stad. lofs, liefs en leeds genoeg!" Al deze rampen, waarvan sommige minstens even zwaar waren, als die welke de stad de lie October 1944 trof, is Sluis te boven gekomen, zodat het in elk geval in de lijn der Sluise historie ligt, ook de ge volgen van deze laatste ca tastrophe weer te overwinnen. stellen, herstelbetalingen te verrichten uit de lopende pro ductie of uit voorraden." Marshall verzocht de mi nisterraad het volgende besluit te nemen; „Van 1 Januari 1948 af zal niets aan Duitsland onttrok ken worden tenzij hier een bil lijke vergoeding in geld of goederen ter ondersteuning van de Duitse economie tegenover gesteld wordt. Dit besluit zal van la-acht blijven, totdat dooi de ministerraad of op andere wijze overeenkomstig het vre desverdrag wordt gehandeld, doch zal niet toepasselijk zijn op reeds overeengekomen her stelbetalingen in kapitaalgoe deren." Nadat Molotof verklaard had. dat hij dit onderwerp liever naderhand onder het hoofd herstelbetalingen wilde be spreken, werd het ter zijde ge legd. Overeenstemming werd be reikt over de teltst van het Britse voorstel inzake de Duit se monopolies en de nationali sering der grote Duitse kar tels. Het Franse voorstel, de geal lieerde verdeling van steenko len en andere belangrijke grondstoffen in Duitsland on der supervisie van de bestuur/ raad te stellen, werd door Marshall en Molotof na toevoe ging van een Amerikaans amendement aangenomen. sing voor het koningspro bleem gevonden kan worden. In ieder geval, zo zeide hij, is het standpunt, dat de socialis tische partij heeft ingenomen, onherroepelijk. De heer Spaak herinnerde aan de regeringsverklaring, waarbij werd bepaald, dat de regeringspartijen er naar zou den streven een oplossing te vinden voor de koningskwes tie. Spaak gaf verslag van zijn correspondentie met de ko ning en was van mening, dat hier politieke opinie's tegen over elkaar staan. De Schrijver (kath.) ver klaarde, dat zijn party, even min als de socialisten, van haar standpunt is afgeweken. Voor de communisten sprak Marteaux, die de konings kwestie als afgedaan be schouwt. Devèze (liberaal) gaf het standpunt van zijn partij weer, dat niet afwijkt van dat op 20 Juli 1945. Hij verlangt aftre den van Leopold ten behoeve van prins Boude wijn. Eerste minister Spaak ver langde direct een uitspraak v*r de Kamer. Daarna had een incident plaats tussen de vroegere li berale minister van Glabbeke en de katholieke vertegen woordiger Jules Descamps, die handgemeen raakten. Na een onderbreking van een half uur werd de zitting voortgezet. De Kamer nam de motie van vertrouwen in de rege ring aan met honderd twee en vijftig tegen twee en der tig (152 tegen 32) stemmen. Een wel zeer merkwaardig geschenk heeft een Bredase dienstbode gekregen. Zij ont ving een postpakket uit Oos terhout, dat volgens een nader onderzoek daar ls aangeboden door een meisje van ca. 10 jaar. De dienstbode vertrouw de het pakje niet erg en bracht het ongeopend naar de politie, die er btf opening een... hand granaat in vond, die gemakke lijk zou kunnen ontploffen. Als verdacht van de verzending van dit pakje is door de politie reeds iemand aangehouden. Het onderzoek wordt voortgezet. Brand maakte vijf gezinnen dakloos. Door het te heet stoken van een kachel, brak brand uit ln een blok van 'yf arbeiderswo ningen aan de Beekstraat te Hengelo. Door. het ontbreken van brandmuren deelde de brand zich snel aan alle wo ningen mee, zodat vijf gezin nen dakloos werden. Maaltijden in restaurants weer op de bon. Naar wij vernemen zijn maatregelen in voorbereiding om maaltijden in restaurants e.d. weer op de bon te bren gen. Aan vreemdelingen zul len speciale coupons worden uitgereikt, waarop zij gedu rende hun verblijf in ons land maaltijden in restaurants kun nen krijgen. Het zal echter wel enige rijd duren, voordat deze maatregelen in werking tre den, daar hiervoor verschillen de wijzigingen in de distributie noodzakelijk worden. Een da tum waaróp men voor maaltij den in restaurants e.d. weer bonnen moet inleveren, kon men ons derhalve niet noemen. Sigaretten en tabak worden goedkoper. Door verandering in* het systeem van grondstoffen- distributie is het mogelijk ge worden de prijzen van de si garetten en kerftabak in de naaste toekomst te verlagen. Door medewerking van de be treffende industrieën zal deze verlaging dusdanig geschie den, dat practisch alle be staande merken één prijsklas se omlaag gaan. Dit betekent, dat een pakje sigaretten van 84 ct. straks 72 ct. gaat kos ten; van 72 ct. 60 ct.; van 60 ct. 48 ct. en van 48 ct. 42 ct. of minder. Een dienover- eenkomstigé verlaging zal de prijs van een pakje pijptabak en shag ondergaan. Sigaretten 'ogen de verlaag de prijzen zullen omstreeks het tijdstip, van de eerste bonaanwijzing in Februari verkrijgbaar zijn. De Palestijnse kwestie. De Veiligheidsraad heeft Woensdagavond besloten de bespreking over de Palestijn- s' kwestie vooi onbepaalde tijd uit te stellen, zonder de vertegenwoordigers van Egyp te en Libanon, die verklarin gen wilden afleggen, aan te horen. DE VOORSPELT: RUSTIG WEER. De Bilt meldt: Enkele overdrijvende wolken velden. Op vele plaatsen nevel of mist. Weinig wind. Iets kou der dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1