Z Franse regeringseisen aan de stakers NIEUWS UIT ZEELAND Aarde van Zeeland Zwarte lonen in het bouwbedrijf Koudekerke herbeplant Duitsers blijven tegen grenswijziging De Nederlandse grensaanspraken. J Duiker te Yerseke gedood. Ere-parade van de Zeeuwen te Padang Walcheren. Zevenaar en Slttard moesten eigenlijk Pruisisch zijn! Conc-rentie voor de Ruhr? Dc Berlynse correspondent van het A.NJP. meldt: Het Duitse jjrenscomité, dat in Februari 1947 door verte genwoordigers van achttien langs de Ned. grens gelegen „Landkreise" te Bentheim werd gesticht, heeft in een uitvoerig memorandum zijn bevindingen omtrent de eco nomische gevolgen van even- tuële grenscorrecties neerge legd. Veel nadruk wordt gelegd op de olievoorraden, die zich in de bodem van het graaf schap Bentheim bevinden. Het memorandum zegt, dat het Eemsland in 1946 12 procent van alle olie in de Britse zóne opleverde, in 1947 23 procent en naar schatting in 1950 300.000 ton ot de helft van dc gehele productie van Noord west Duitsland. ZWARE INDUSTRIE IN LIMBURG. Ten aanzien van de bh Zuid- Limburg voorgestelde wijzigin gen en de door Nederland ge vraagde mijnconcessies wordt de vrees geuit, dat Nederland een grote .steenkoolopbrengst zal willen gebruiken voor net vestigen van een eigen zware industrie, die voor de ijzer industrie van het Ruhrgebied grote concurrentie zou beteke nen. Het comité neemt stelling tegen het Ned. argument, dat verschillende kolcnlagen in de concessievelden „Melanie" en „Nordstem" door hun ligging van Duitse zijde niet geëxploi teerd kunnen worden. Voor het eerst wordt ook gesproken over bruinkoolvoorraaen in het gebied ten Westen van de weg GeilenkirchenHetnsberg, die ruw op 7.8 milliard ton wor den geschat. HEEFT DELFZIJL GEEN TOEKOMST? Inpoldering van de Dollard moet volgens het memoran dum, op waterbouwkundige gronden zonder meer worden afgewezen. Landaanwinning op de Oostelijke oever van de Eems wordt „een Duitse aan gelegenheid" genoemd. De be doeling van de Ned. eisen in dit gebied is /olgens de Duit se opvatting een versterking van de haven van Delfzijl ten opzichte van Emden. De bete kenis van de belde havens wordt onvergelijkbaar genoemd en men acht de ontwikkelings mogelijkheden van Delfzijl zeer twijfelachtig. EIGENLIJK DUITSCH! In een historische beschou wing, welke in het memoran dum is opgenomen, wordt ge zegd, dat „het meer voor de hand zou liggen, wanneer de Ned. regering haar wensen tot vergroting van haar grondge bied zou richten naar voor malige delen van het konink rijk (België en Luxemburg). Voorts wordt in dit onder deel van het geschrift de me ning vertolkt, dat Nederland h(| de grensvaststelllngen van 1816 en 1817 te zeer bevoor recht is geweest en dat eigen lijk plaatsen als Zevenaar, eeuwse nippen Het autobuspark van de N.V, Stoomtram Walcheren is eind vorige week wederom uitgebreid met een bus voor 42 personen. Bij de Ned. Herv. Kerk te Westkapelle werd gekozen tot diaken (vac. K. Bogaard) de heer L. Verhage. In do week van 1 t/m 6 Dec. werden te Veere 8217 kg. consumptiegamalen en 7515 kg. droge rij garnalen aange voerd. Woepsdagmiddag, 10 De cember. om 2 uur. zal de ge meenteraad van Zoutelandc in openbare zitting bijeenkomen. In de Herv. kerk te Dom burg bracht Zondagmorgen de collecte voor de Zending een bedrag van roim 178 op. VOETBAL BERTUS DE HARDER NAAR VENLO. Naar wij vernemen zal Ber- tus de Harder Zondag a.a. niet in het elftal van V.U.C. wor den opgesteld. Hij heeft het bestuur van de Haagse vereniging Maandag morgen meegedeeld, dat hy ae volgende weck naar Venlo ver trekt. waar hij een betrekking heeft gevonden en overschrij ving zal vragen naar V.V.V. (Ingezonden mededeling i gWlTSAi FABRIEKEN 'APtlOQOSN Bleyerheide, Eygelsboven, Wylre, Slttard, Mtook, Affer- den en nog een dertigtal an dere, Pruisisch behoorden te zijn. Met een beroep op het At lantische handvest stelt het comité vast, dat naar zjjn me ning naar andere herstel-mid delen dan annexatie moet wor den gezocht. Men denkt daar bij aan Duitse arbeid voor Ne derlands wederopbouw en aan het herleven van handelsbe trekkingen en commerciële deelnemingen. De New York Times meldt uit Londen, dat Engeland en Frankrijk gunstig staan tegen, over de Nederlandse eisen ten aanzien van de grens met Duitsland. Marshall, de Ame rikaanse minister van buiten, landse zaken, aldus het blad. heeft voorgesteld, dat de raad van ministers van buitenlandse zaken enkele commissies van onderzoek zal instellen, die aanbevelingen betreffende de grenzen zal indienen. Neder land en België zijn bezorgd over het ontbreken van actie. De post voor Indië. In de komende weken zal de post voor Indië door de Kerst en Nieuwjaarscorrespondentie belangrijk groter in omvang zijn, dan normaal. Wil men echter verzekerd zijn van een tijdige aflevering, dan noste men de stukken met Kerst groeten uiterlijk in de week van 713 December en met Nieuwjaarswensen in die van 1420 December. Beginselprogramma K.V.P. Ten algemenen secretariate der K.V.P. installeerde de voor zitter der partij, de heer W. J. Andiessen, de door het partij bestuur ingestelde commisrie ♦ot herziening van het beginsel program. STAATSLOTERIJ. Prijzen van: 15.000: 17409. 5000: 14206. 1 1000: 6695. 6906, 12000 18515. 1 400: 1995, 4047, 7095, 11287, 12046, 15772, 21996. 200: 5043, 8026, 12284, 12290, 21138, 21736 21354. 100: 1262, 2190, 5346, 6146, 6289, 8396, 10661, 10723, 11670, 12838, 13057, 13311, 13634. 13977, 20332 Waterproof of kissproof. Op de markt te Orms- kirk (Lancashire) had een koopman van water dichte regenjassen de ge woonte zijn vrouwelijke cliënten te zoenen in plaats van textielpunten te vragen. De man werd een proces aangedaan, waarbij arbeidsinspec- trices, die de proef had den genomen van zijn handelwijze, als getuige a charge optraden. De koopman werd tot 12 pond sterling boete ver oordeeld „wegens het verkopen van regenjas sen zonder om punten te vragen en te hoge prijs". Grenswijzigingen op Walcheren. In het kader van een serie lezingen over gemeente-poli tiek, uitgaande van de dis- trictsraad Walcheren van de Partij van de Arbeid, sprak ir. M. de Vink Zaterdagmid dag in de Confrèrie-zaal van het Schuttershof te Middel burg, over „Zijn grenswijzi gingen op Walcheren noodza kelijk?" In de hierop volgende ge- dachtenwisseling kwamen twee stromingen naar voren, t. w. één stroming, welke vóór alles de historisch ge groeide dorpsgemeenschap in tact wilde 'aten en welke, in het algemeen, slechts wan neer zich een woekering op het lichaam van een naburige gemeente voordeed ('t Zand bij Middelburg, de Koude- kerkse weg bij Vlissingen). wilde ingrijpen. En een twee de stroming, die hoewel in beginsel dit standpunt waar derende, overtuigd was, dat hierbij gelet moest worden op het historisch vergroeide, de noodzakelijke eisen van het heden (terrein voor industrie- en woningbouw bijv. in Vlis singen), alsmede op het feit. dat gemeenten met een in wonertal, variërende tussen 400 en 1200, in de huidige om standigheden. niet meer in een behoorlijk bestuursappa raat kunnen voorzien. De goedbezochte bijeen komst stond onder leiding van de heer L. P. van Oorschot. Nederlands beheersinstituut. Blijkens een bekendmaking van het Nederlands beheersin stituut zullen in 1948 weer enige kantoren worden opge heven. Daartoe behoort het kantoor te Zierikzee, dat op 1 April en het kantoor te Ter- neuzen, dat op 1 Juli zal ver dwijnen. Op 10 December hervatting van het werk? Niet meer onderhandelen met de C.G.T. Minister Daniël Mayer eiste van de C.G.T. in een onder houd, dat Maandagmiddag plaats had, in de eerste plaats de hervatting van alle arbeid op 10 Dec. Hg weigerde de directe vaststelling van een minimumloon, maar wilde wel deze kwestie laten bestuderen door een commissie. De Franse regering kondig de krachtige maatregelen aan. Na dit onderhoud besloot het nationale stakingscomité de strijd voort te zetten en te ver sterken. Louis Saillant, secretaris-ge neraal van het wereldverbond van vakverenigingen, deelt mee. dat Daniël Mayer, Frans minister van arbied, te kennen heeft gegeven, dat er tussen hem en de C.G.T, geen onder handelingen meer gevoerd wor den op de basis van de huidige eisen. Saillant was van mening, dat d© regering een grote verant woordelijkheid op zich laadt. Leon Jouhaux, een der secre tarissen-generaal van de C.G. T., leider van de niet-commu- nistische minderheid, hoopt nog op ontspanning. Volgens een verklaring van de centrale stakingscommissie heeft de regering de volgende voorstellen verworpen: 1. De garantie van een loon, dat gebaseerd is op het mini mumbedrag, dat noodzakelijk Is om de levensstandaard te handhaven. 2. Erkenning van het recht der vakverenigingen, maatre gelen voor te stellen tot het met elkaar in verband brengen van lonen en koopkracht, wanneer evenwicht tussen Io- K. Eloul ten grave gedragen Onder grote belang ftelling is Maandagmiddag op de Alge mene Begraafplaats te 's-GLra- •enhage ter aarde besteld het •toffelijk overschot van de heer K. Elout, in leven Haags cor respondent en oud-parlementair redacteur van het Algemeen Handelsblad. nen en prijzen ontbreekt. Volgens deze verklaring zul len „toepasselijke verzets- maatregelen genomen worden, nu het longste besluit van de regering een nieuwe toestand geschapen heeft". Dinsdag zul len de vakverenigrngsleiders 'n bijeenkomst houden. In het ka der van de door de nationale vergadering aangenomen anti- sabotagebepalingen heeft als eerste actie op grote schaal te Beziers (Z.-Fr.) de arrestatie plaats gehad van 30 arbeiders. Door explosie van dynamietpatroon. Maandagmiddag had te Yer seke bij de Postbrug over het kanaal door Zuid-Beveland 'n ernstig ongeval plaats. De 31- jarige duiker F. W. uit Rot terdam bracht een dynamiet patroon onder water aan, om een grote steen, die zich op de bodem van het kanaal bevond, op te blazen. In de veronderstelling dat hij de patroon onder water aan de steen had bevestigd, kwam hij weer naar boven en gaf het sein de lading tot ontploffing te brengen. Het schgnt echter dat de lont verward was geraakt in de duikerslang, zodat de lont met de lading tegen 't lichaam van de duiker was blijven vast zitten. Toen de lading dan ook tot ontploffing werd gebracht, werd de duiker door de explo sie op slag gedood. Zijn lichaam werd deerlijk ver minkt. Het slachtoffer was ge huwd en was vader van een kind. Prijsbeheersing en concurrentie. Enige tijd geleden verkoch ten enkele groentehandelaren uit Holland te Terneuzen, groenten en fruit tegen sterk verlaagde prjjzen. Er ontstond een grote toeloop van het pu bliek. Sommige groentenhan- delaren uit Terneuzen protes teerden bij de Prijsbeheersing tegen deze verkoop. Zij meen den. dat hier sprake was van oneerlijke concurrentie. Het bleek bij de prgzencontröle •chter, dat de handelaren in het bezit waren van een er kenning als groentehandelaar De verkoop werd dus niet stop gezet. Het ligt namelijk niet op de weg van de prijs beheersing Drijsverlaging tegen te gaan. De groenteprijzen in geheel Terneuzen waren de volgende dagen aanmerkelijk lager. Operatie aan boord van „Willem Ruys". Aan boord van de „Willem Ruys" is een negenjarige jon gen geopereerd aan blinde darm. terwijl het schip zich op ongeveer honderd kilometer van Malta bevond. De minister van gezondheid van Malta, dr. P. Debon, voer in een kleine vissersboot naar de „Willem Ruys". in gezelschap van een assistent en een narcotiseur. Van de „Willem Ruys" wordt geseind, dat zij in de vroege morgen de reis naar het Verre Oosten heeft voortgezet. De toestand van het patiënje is bevredigend. Brandstichting te Oostkapelle BELONING VOOR OPSPORING VAN DADERS. In aansluiting op het bericht over de brand in het rijspak- werk op het strand te Oost kapelle kunnen wij mededelen dat door het bestuur van de Polder Walcheren een beloning zal worden uitgeloofd van hon derd gulden voor degene of diegenen samen door wiens of wier toedoen de stichter(s) van de brand worden opge spoord. Mededelingen of in lichtingen kunnen worden ver strekt bij de burgemeester of bij de Postcommandant van de Rijkspolitie te Oostkapelle. VOOR HET NATIONAAL MONUMENT. Van zeven bekende plaatsen Op 13 December a.s. zul len de Commissarissen der Koningin aarde uit hun pro vincie bijzetten in een ur- nenbtw aarplaats op het Damplan tsoen te Amster dam, waar iater het natio naal oorlogsmonument zal komen. Leden van hot Ko ninklijk Huis zullen daarbij aanwezig zijn. Voor Zeeland zal deze plech tigheid worden bijgewoond door de Commissaris der Ko ningin, ihr. mr. J. W. Quarles van Ufford, die aarde zal bij zetten afkomstig van zeven bekende plaatsen in Zeeland. Daarvoor zijn aangewezen Vlissingen, Westkapelle en Baarland, omdat daar de lan dingen plaats hadden, Renes- se, waar de verschrikkelijke executies zich afspeelden, het eiland Tholen, dat zo zwaai geleden heeft, Oostburg, als centrum van het strijdgebied in West Zeeuwsch Vlaanderen en Axel als centrum van de strijd in Oost Zeeuwsch Vlaan deren. Resident van Straten sprak woorden van dank. Te Padang zijn enkele dagen geleden uitgebreide feesten genouden na een ere-parade van de U-briga de, die thans een .jaar te Padang vertoeft en die in dit gebied de rust en orde heeft hersteld. Voor het hoofdkwartier van de brigade waren delegaties opgesteld uit de verschillende onderdëlen namelijk de Jagers, de Zeeuwen, de Veluwers en het Padangdetachement. Het hoofd van het tijdelijk bestuur, resident dr. L. B. van Straten, woonde de parade bij Na een toespraak van kolonel J. W. Sluyter, die er aan her innerde hoe de U-brigade or de schiep in de chaotische toe standen, werden de gevallenen van de brigade met een mi nuut stilte herdacht. Dr. van Straten dankte de brigade voor alles wat zg voor Padang heeft gedaan. Als her innering aan Je brigade is hel Plein van Rome te Padang herdoopt in het U-brigade- olein. Nadat nog het woord was eevoerd door dr. Hakim, de burgemeester van Padang, reikte kolonel Sluyter U-briga- fle-insienes uit aan dames, bur- CONFERENTIE De 10 toeslag. Naar wij vernemen zal op uitnodiging van het Gewes telijk Arbeidsbureau VVoens- a.s. een bijeenkomst plaats hebben in het Schuttershof te Middelburg van de bestu ren der aannemersbonden bi Zeeland. Het ligt in de bedoeling een informatieve bespreking te houden over het vraagstuk van de zwarte lonen in Zee land. Men heeft niet de indruk dat dit euvel in Zeeland ernsti ger zou zijn dan elders firi be* is ook niet zeker, dat speciale maatregelen gewenst zouden ziln, maar men wil eens na gaan of er een taak voor de aannemersbonden op dit punt bestaat. Wel kan nu reeds gezegd worden, dat de betaling van zwarte lonen in de aannemers, bedrijven een afnemende ten- denz vertoont ook in Zeeland Uit het onderhoud, dat wr over deze kwestie hadden me* een bestuurslid van een dei ■xannemersorgantsaties is ons Gebleken dat er vooral voor de kleine aannemers moeiltjkhe ■ten bestaan. De kleine Zeeuwse aanne mers zitten met het probleem. TE MIDDELBURG. dat ze geen grote werken kun nen aannemen, omdat ze daar voor niet voldoende personeel hetbben. Maar voor die grote werken geldt een regeling, die toestaat, dat het normale loon met max. 25 wordt opge voerd. Het gevolg daarvan is. dat het weinige personeel van de kleine aannemers nog wordt weggezogen naar de grote bedrijven. Nu betaalden do Vlissingse aannemers reeds een toeslag van 10 en verscheidenen kwamen daardoor in moeilijk heden met de prijsbeheersing. Na een aanvankelijke veroor deling voor de tuchtrechter wisten de aannemers evenwel in hoger beroep hun zaak te winnen en nu kan dus moeilijk meer van een zwarte toeslag op de lonen gesproken worden. Behalve de grote aanne mersbedrijven zijn er ook nog andere bedrijven, die geschool de bouwvakarbeiders aantrek ken door gunstige arbeids voorwaarden te bieden en daardoor is het personeels, vraagstuk on Walcheren er Beveland wel heel moeilijk. Overigens is men het er in de aannemerswereld wel over eens, dat de huidige lonen zo goed en billijk mogelijk ge handhaafd dienen te blijven. gers en mlitairen, die zich bij zonder verdienstelijk maakten voor de brigade. De herden kingsfeesten werden besloten met grote sportwedstrijden. Chr. Textielhandelaren bijeen. GEEN GROTERE TOEWIJZING VERWACHT. Het gewest Zeeland van de Chr. Textielhandelaren- bond kwam Maandagmid dag in hotel „de Koren beurs" te Goes in vergade ring bijeen. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer P. L Hamming uit Middelburg, sprak de heer van Eysden, di recteur van het bonasbureau te Den Haag, over het onder werp „Winstmarge, verlaging en andere dreigende gevaren voor de textielhandel". Spr. bezag de kwestie van Verlaging der winstmarge in het kader van de loon- en prijspolitiek der regering. Hoewel overtuigd van de moeilijke taak der regering en de noodzaak erkennend van 'n beheerste loon- en prijspolitiek, had spreker bezwaren tegen de wijze waarop deze politiek wordt gevoerd. Spr. kon niet aan de indruk ontkomen dat de industrie wordt bevoor deeld door het toelaten van grote winsten. Spr. uitte bezwaren tegen net niet mogen doorberekenen van de verhoogde omzetbelas ting en liet een woord van protest horen tegen de onder schatting in sommige kringen van de detailhandel In den brede ging spr. nog in op de uitlating van dr. Brouwers van de Prijsbeheersing als zou de textielbranche in 1946 ne gen maal zoveel verdiend heb ben als voor de oorlog. De regering moet zodanige winsten vaststellen, dat het middenstands-apparaat op be hoorlijke wijze door de moei lijkheden wordt heengeholpen Ten aanzien van de tex- tielvoorziening in de toe komst had spreker,' afgaan de op uitlatingen van een aantal hoofdambtenaren, de indruk, dat deze voorlopig op het bestaande peil ge handhaafd zal blijven. Een belangrijke stijging is niet te verwachten. Concrete cijfers van de op 1 Jan. a.s. ingaande verla ging van de winstmarge zijn nog niet bekend, doch spr. kon wel mededelen, dat het niet in de bedoeling schijnt te liggen deze alleen op de detaillisten te laten neerkomen. Ook de fabri kanten en grossiers zullen een deel van hun winst moeten laten vallen. Voorts wekte spr. de tex tielhandelaren op cijfers te verstrekken aan het Econ. In stituut. opdat behoorlijk cijfer materiaal beschikbaar is over de positie der mlddenstandsbe- drijven. Hij eindigde zijn be toog met te wijzen op het gro te belang van een goed georga niseerde middenstand, die op de bres staat voor zijn belan gen. De andere provincies leve ren eveneens urnen met aarde van plaatsen, waar zich droe vige, gedenkwaardige of roem rijke gebeurtenissen tijdens de oorlog afspeelden. Valse vleescoupures. EEN ARRESTATIE TE GROEDE. Bij contróle op het Centraal Distributiekantoor werden de zer dagen 12 valse vleescou pures van elk 100 rantsoenen ontdekt. Het zaakje werd na der onderzocht en toen bleek dat zij werden ingezonden door een vleesconservenfabriek in Gelderland. Deze had ze weer ontvangen van haar vertegen woordiger uit Breda, die ze op zijn beurt van twee slagers uit Middelburg en twee slagers U't Goes kreeg. De Goese politie werd in de zaak gemengd en deze slaag de er spoedig in het geval op te lossen. Zij deed de 35-j. opperman-straatmaker S. te Groede arresteren, die de val se coupures moet hebben ver handeld. Hij verkocht deze aan een van de twee Middelburgse slagers, die er op hun beurt collega's mee „hielpen". Hoe wel S. ontkent iets met de zaak te maken te hebben, is hij voor de Officier van Jus titie geleid. Grenzen der gemeente Vlissingen. Blijkens de agenda voor de Vrijdag 12 December te hou den zitting van de Vlissingre gemeenteraad, zal in die zit ting als laatste punt aan de orde komen een voorstel van B. en W. naar aanleiding van de door de Gedeputeerde Sta ten van Zeeland voorgestelde herziening van de grenzen der gemeente Vlissingen. Zoals men weet hebben Gede puteerden voorgesteld de ge meente Vlissingen uit te brei den met delen van de gemeen ten Ritthem, Koudekerke en Souburg. „OOSTERSCHELDE" WEER VLOT. De provinciale boot „Ooster- schelde", die Zondagavond tengevolge van de zware mist bij de „Schone Waardin" bij Vlissingen aan dc grond is ge- 'open, is Maandagmorgen door de sleepboot „Blankenberg" vlot getrokken. Tot ouderling van de Ge reformeerde Kerk te Sint Lau rens werd gekozen de heer W. F. v. d. Hofstede, tot diaken d© heer G. Vreeke. Vlissingen INENTING. Voor .kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar te Vlissin gen, bestaat vandaag gelegen heid tot kosteloos inenten en her-inenten in „Bethesda" om 3 uur. In het Havendorp zal deze inenting Donderdag plaats hebben om half vier m het verenigingsgebouw. SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS. De wethouder van Onderwijs te Vlissingen is Woensdag ver hinderd spreekuur te houden. EEN TEGENVALLER. In 1939 werd een crediet verleend voor het oprichten van een pompgemaal nabij de watertoren te Vlissingen. B. en W. stellen thans voor alsnog een bedrag van 29.258.76 toe te staan, omdat door het uit breken van de oorlog en door een arbitraire uitspraak ten gunste vn de betrokken aan nemer, deze alsnog aan de aannemer is toegewezen. Middelburg HERSTEL VAN STADS- SCHOON. Toen in 1940 de Duitsers Middelburg bezetten, viel hun oog op het /oormalig militair hospitaal en zg vorderden dit gebouw voor net onderbren- fen van troepen. Dat daaron- er ook auto's enz. behoorden, was te begrijpen en dat men daarom ook de achterplaats wilde hebben, eveneens. Maar dat men in plaats van in de muur in de Baanstraat een toe gang te maken, overging tot net afbreken van de mooie poort naast het gebouw, was wel een bewijs van ruw oor- logs-vandalisme. Gelukkig is destgds van gemeentewege in gegrepen en zijn de stukken van de poort opgeborgen. Nu het gebouw, na als inter neringsplaats voor politieke de linquenten te hebben dienst ge daan, weer voor militaire doel einden wordt bestemd, is het te hopen, dat men de poort weer in zijn oude toestand zal brengen en tevens het gehele gebouw eens door de schilder onderhanden laat nemen. Het is een van de weinige oude gebouwen te Middelburg, die gespaard zijn en die zonder al te grote kosten weer in ere kunnen worden hersteld. Oostkapelle BOSSEN EN BUITEN PLAATSEN NOG NIET BEPLANT. De beplanting by de ge meente-terreinen te Oostka pelle nadert haar voltooiing. Helaas zal dit jaar waar schijnlijk nog niet begonnen kunnen worden met de be planting van de boscomplexen en buitenplaatsen. Het land goed „Hoogduin" vormt hier op echter een uitzondering. Vrouwenpolder AFSCHEID DS. J. J. PH. VALETON. Ds. J. J Ph. Valeton, Ned. Herv. Predikant te Vrouwen polder, nam Zondag afscheid van zijn gemeente in verband met zijn vertrek naar Ulrum. Als tekst voor zijn afscheids- predikatie had Ds. Valeton ge kozen Hebreen 13 vs. 7a „Ge denk Uwer voorgangeren, die U het Woord Gods gesproken hebben". Na de preek sprak Burge meester van Llere een persoon lijk woord, waarna de consu lent Ds. v. d. Wind, de schei dende predikant toesprak. De gemeente zong Ds. Valeton Ps. 121 vs. 4 toe. Na de dienst was er gelegenheid persoonlijk af scheid te nemen. 's Morgens had Ds. Valeton afscheid genomen van de ge meente Gapinge. Eens zal het „groentje" weer groen zijn. Gift uit Utrecht. Maandag 7 December: Boom- plantdag voor Koudekerke. Vrolijk wappert de vlag van de kerktoren. Klokslag hall twee staan de kinderen van de gereformeerde, de hervormde en de openbare school voor de kerk op 't Dorpsplein opgesteld met vlaggen en oranje-sjerpen getooid en met schoppen en spaden gewapend, en luiste ren de kleuters naar de toe spraak, die burgemeester J. L. Dregmans tot nen richt. Zij mogen deze bomen planten, ornaat zij nog mee zullen ma ken, dat de nu nog jonge bo men eens hun schaduwen over het Dorpsplein zullen werpen, net als vroeger de beuken op het „groentje", aldus de bur gemeester. Dan wordt de eerste boom feplant door het college van en W. Daarna door jhr. mr. D. H. van Doorn en de heer D. F. P. Hoegen, uit naam van de „Stichting Nieuw-Wal- cheren." Weldra is het een ge spit en gegraaf, dat het een lust is om te zien. Binnen een uur is Koudekerke's kerk om- geven door 36 jonge bomen, 'an verzamelt de schooljeugd zich voor het gemeentehuls en wordt het planten besloten met het zingen van het boomplant- lied, het Wilhelmus en het Zeeuwse Volkslied. UTRECHT'S GESCHENK. Daarna verzamelden de ge meenteraadsleden en genodig den zich in de Raadszaal. Bur gemeester Dregmans bracht j stuur, hulde aan de „Stichting Nieuw I giw i Walcheren", aan de heer C. P. Broerse van het landschapsar- chitectonisch bureau en de he ren K. Kramer en P. C. Goud zwaard, die met elkaar de herbeplanting van Koudekerke mogelijk maakten. Voorts dankte spreker het onderwij zend personeel van de ver schillende scholen en de kerk voogdij voor de prettige sa menwerking. De heer Hoegen dankte het gemeentebestuur voor de waarderende woorden aan het adres van „Nieuw-Walcheren". Namens de kerkvoogdij sprak de heer W. P. Roose, die op merkte, dat deze eerste bomen geschonken waren door de Utrechtse vereniging „St. Eloyen Gasthuis". Enkele le den van de vereniging, die ontstaan is uit het oude Gilde van Smeden, hadden een Kolf- club gevormd, die jaarlijks wedstrg'den organiseerde tegen de Goese Kolfclub. Na de be vrijding kwam bij de Utrecht se club het verlangen op, om mee te werken aan de opbouw van de zo zwaar getroffen pro vincie Zeeland. Bij de herbe- planting deed zich de moge lijkheid voor om aan dat ver langen gevolg te geven en „St. Eloyen Gasthuis" besloot aan de gemeente Koudekerke een aantal bomen te schenken. Spreker bracht hiervoor de dank van de kerkvoogdij over aan de heer C. Sinke, die a^. vertegenwoordiger dier Utrechtse vereniging aanwezig vas. Tenslotte sprak de heer Goudzwaard nog een dank woord tot het gemeentebe- waarna men uiteen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2