PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Communistische agitatie geen succes BILT Kritieke dagen voor Nederland-Indonesië De Z. V.U. antwoordt Frankrijk wil het Saargebied Levende Boeddha was Cubaans journalist 190e Jaargang - No.288 Uitgave vat. de Firma Provincial! Zeeuwsi Courant. Middelburg Drukkeru Fa F van de Velde Ji Vlissingen blad verschgnt .1 Zon- en Christelyke feestdagen dagelijks. Zaterdag 6 Dec. 1947 ABUNNKMfcJNTSHK1JS 25 Ct per .veek: I 3.20 per kwartaal; franco per posl i 3.45 per kwartaal Losse nummers 5 ct behalve op Zon- en Algemeen WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN mm. minimum p advertentie 1 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60. tel 10 en 51 Middelnure Londense Kaal 29 tel 2077 sr> Goes L Vorststr 55 tel 2475 (hgg 2228i Costburg Gratamastr 3. tel Terneuzen Brouwerij Btr 2 - Postrek ni 3593(H) P Z C Middelburg. WILLEKEUR. De tribunalen, die voorbe stemd waren om per 1 Januari te verdwijnen, zullen vermoe delijk hun leven nog wat kun nen rekken. Zij komen niet klaar, en wat moet er gebeu ren met de zaken, die niet af gehandeld zijn? De meningen daarover lopen nog al sterk uiteen. De eén vindt, dat de kantonrechter ze af moet doen, de ander dat éénmansrecht- spraak hier niet aanbevelens waardig is. Sommigen zijn van oordeel, dat de rechtbanken de zaak maar over moeten ne men, omdat door de kan tonrechter alleen maar over tredingen en geen misdrijven berecht worden. Maar dan zou volgens velen de controle op de tribunaaluitspraken moeten vervallen en de mogelijkheid tot beroep moeten worden geo pend. Problemen zonder tal... Er schijnt trouwens nog iets merkwaardigs op til te zgn. Het Parool heeft dezer dagen onthuld, dat na 1 Maart 1948 geen nieuwe instructies inzake economische collaboratie meer zullen worden geopend, waar door vele zaken ononderzocht zullen blijven. Alleen al in Am sterdam zouden door deze maatregel van de 7000 colla boratiezaken er slechts 100 kunnen worden berecht! Het is duidelijk, dat hier gesproken moet worden van 'n zeer grote willekeur. Immers: waarom moet de één wel be recht worden, de ander voor 'n zelfde feit niet? Alleen de ern stigste gevallen zouden nu nog aan de orde komen, de andere zou men eenvoudig laten rus ten. Maar hoe moet het dan met de kleine collaborateurs, die al vervolgd zijn? Worden de maatregelen tegen hen onge daan gemaakt? Krijgen zij gratie of terugbetaling van hun boete? Want iedere Nederlan der is toch gelijk voor de wet en als men onze na-oorlogse „wetsbesluiten" als wet wil beschouwen, geldt dat toch ook hier? Nu komen zij, wier zaak door toevallige omstandigheden niet is afgewerkt, in een wel bi zonder fortuinlijke positie Het schijnt trouwens, dat men van oud-illegale zjjde te gen dit besluit van de minis ter van justitie een krachtig protest wil laten horen. Terecht. Want hoeveel bezwaar men ook moge hebben tegen onze bizondere rechtspleging, dat men het zuiver van toeval of willekeur laat afhangen, of bepaalde zaken al dan niet ver volgd zullen worden,-is ontoe laatbaar. Met belangstelling mag men ccn verklaring van de minis ter van justitie over deze kwestie tegemoet zien. Het Wereldgebeuren EENHEIDSFRONT TEGEN THOREZ. Staking verloopt. De stakingen in Frankrijk zijn aan het verlopen: de rege ring is de communistische agi tatie meester gebleven. Dat is het beeld, dat in Frankrijk de laatste dagen steeds sterker wordt. Als de communisten ooit revolutieplannen gehad mochten hebben, dan kunnen ztf deze nu in elk geval voor lopig tot nader order opschor ten. Een verenigd front van Blum tot de Gaulle vinden zij tegen zich. Door hun' opzwepi- rige en demagogische tactiek hebben zij niet alleen de tradi tionele anti-communisten en de Franse burgerij, maar ook een deel van de arbeiders te gen zich gekregen. Vooral het door sabotage veroorzaakte spoorwegongeluk bg Atrecht, heeft de publieke opinie fel bewogen. In de C. G. T., het grote vakverbond, is de verdeeldheid gegroeid. De vereniging van onderwijzers in het gebied van Rijssel bijv. heeft alle commu nistische leden eenvoudig uit het bestuur verwijderd. Te Tul- Ie zijn de spoorwegarbeiders en bloc uit de vakverenigingen getreden en weer aan 't werk gegaan. In tal van andere fa brieken bleek op de duur slechts een minderheid bereid de communistische parolen door dik en dun te volgen. Het resultaat is voor een niet gering deel te danken aan het krachtige en ook handige optreden van Schuman, die drastische maatregelen nam zonder zover te gaan, dat hij de socialisten van zich zou ver- Amerikaanse ambtenaren worden gezuiverd. De Ku Klux KI an en de Ame rikaanse communistische partii komen voor op de lijst van 78 organisaties en hun nevenorga nisaties, die officieel bestem peld zijn als verenigingen, die op een omwenteling aansturen. Aan de hand van deze lijs-t, d:e door de Amerikaanse mi nister van justitie is opgesteld, zal het ambtenarencorps wor den gezuiverd van elementen; die niet geacht worden loyaal aan de Amerikaanse regerings. vorm te zijn. Opoe Herfst wordt 106 jaar. De oudste inwoonster van Nederland, Opoe Herfst, wordt Maandag a.s. 106 jaar. „Ze wordt nu langzamerhand een dagje ouder", verklaarde haar schoonzoon, die dit dertig jaar geleden ook al zei. Ze distan- cieert zich van het al te druk ke wereldse gewoel. Na dit meer dan een eeuw in verschei, dene variaties te hebben mee gemaakt, wenst zij thans haar rust en doet daarom 's middags een dutje. Verleden jaar nog kwamen honderden bezoekers feliciteren, maar opoe Herfst hoopt niet onheus te zijn als ze vriendelijk verzoekt haar komende verjaardag wat kal mer te laten passeren. Ten slotte is gezondheid een grote schat, ook wanneer men 106 wordt. Mr. Asser en prof. Cohen komen vrij. De opzienbarende arrestatie van de heren Asser en Cohen, van de voormalige Joodse Raad, werd ook in de Tweede Kamer, bij de behandeling der Justitie begroting, ter sprake gebracht. De minister van Jus titie, mr. van Maarseveen, deelde hierover mede, dat ge noemde heren zeer vermoede lijk nog deze week op vrije voeten zouden worden gesteld, hetgeen niet betekent, dat zij verder buitPn vervolging zullen blijven, zoals ook hun arrerta- tie geen bewijs is van schuld. Doch de proc.-fiscaal had de minister wel aangetoond, dat er aanleiding was voor preven tieve hechtenis. De gearres teerden hebben ook geen ge bruik gemaakt van het recht om tegen de gevangenneming bil de rechter te protesteren. Anna Pauker verstoorde koninklijke ydille. Volgens de „Daily Graph:c". zou een verloving van koning Michael van Roemenië met prinses Anne de BourbonParma door Sowjet-Rursische tussen komst verhinderd zijn. De correspondent van het blad te Lausanne meld namelijk dat ko ning Michael tijdens de laatste week van zijn verblijf te Londen aan zijn regering te kennen gegeven zou hebben met de prinses in het huwe lijk te willen treden. Anna Pauker, de Roe meense minister van bui. tenlandse zaken, stond er op, dat eerst het Kremlin geraadDleegd zou wor den. Het antwoord van Morkou zou een kort en bondig „neen" geweest zijn, omdat een huwelijk met een West-Europese prinses Michael's banden met het Westen op een aan de Sowiets onwelge vallige manier zou ver stevigen. De Britse bezettingsauto riteiten hebben bekend ge maakt, dat 6000 leden van de waffen S-S. vrijgelaten zuller worden. Dit geldt echter niet voor officieren. vreemden. Zijn programma om de stakingsgolf te breken was er regelrecht op gericht de communistische activiteit aan banden te leggen. De vrijheid van pers en meningsuiting werd erdoor beperkt, hetgeen Zondag reeds leidde tot in be slagname van edities van com munistische bladen. Het stelde arrestatie en straffen in het vooruitzicht van diegenen, die opzetten tot staking. Het mobiliseerde en kele lichtingen om onmid dellijk troepen ter beschikking te hebben. De communisten hebben in de Nationale Verga dering gedaan wat zij konden om het aannemen van de voor stellen van Schuman te ver tragen en te saboteren. Zii schreeuwden, dat ze het eind zouden betekenen van de Der de Republiek en de Franse ar beiders zou uitleveren aan de Amerikaanse Imperialisten. Zonder succes natuurlijk, want de meerderheid in het parle ment liet zich door de ob structie niet dwarsbomen. Vergeefs vraagt men zich af wat de communisten met de hele actie eigenlijk hebben voor gehad. Dat zij een even tuele Krachtproef zouden ver liezen stond immers bij voor baat vast. Zij hebben er hun nositie danig door verzwakt, de stemming van de meerder heid der Fransen anti-commu- nistiser gemaakt Jan ooit en de weg voor de Gaulle weer een stuk verder geplaveid. Niemand kan voorspellen wat hun verdere plannen zul len zijn. Indien zij blijven age ren tegen de minst rechtse re gering, die Frankrilk onder de huidige omstandigheden heb ben kon. 'onen zij dol-fanatiek met de koppen tegen de muur en lokken zij vanzelf een ui terst rechtse regering uit, die hard zal optreden tegen alle communistische leiders. Emigratie naar Nleuw-Gulnea. STICHTING OPGERICHT. Te Amsterdam is opgericht de stichting Emigratie Neder land-overzee, welke zich ten doel stelt plannen uit te wer ken en voorbereidingen te tref fen voor de organisatie van een grootscheepse moderne emigratie van Nederlanders uit het moederland en uit Indië naar Nieuw-Guinca, teneinde aldaar een nieuw Nederlands stamland te vestigen. Het bestuur der stichting wacht met belangstelling op de resultaten van de nieuwe ex- Sloraties van grote gebieden op Tieuw-Guinea, die de Ned.-In- dische regering zich voorstelt te zullen uitvoeren en op de verwezenlijking van de toezeg gingen, die de Ned.-Indische regering heeft gedaan aan de grote groep Indische Nederlan ders om de mogelijkheden van een massale overplanting van deze groep naar het eiland te zullen onderzoeken. Het bestuur meent, dat het van nationaal belang moet worden geacht, met spoed en voortvarendheid alle mogelijk heden te onderzoeken, welke kunnen leiden tot het stichten van een nieuw stamland op Nieuw-Guinea. Geen politieke besprekingen voor de „Staakt het vuren"-order Is uitgevoerd Gelukkige c ereenkomsl met Oost-lndonesië. Officiële Nederlandse kringen noemen de drie komende dagen „kritiek" in verband met de aan staande Nederlands-Indone sische besprekingen aan boord van het Amerikaanse marinetransportschip „Ren ville". Deze kringen wjjzen er op, dat de Nederlanders posinef bljjven vasthouden aan hun eerder Ingenomen standpunt', n.l. dat formele politieke onderhandelingen onder leiding van de Com missie van Drie van de Veiligheidsraad niet kun nen beginnen, voordat con crete vorderingen zjjn ge maakt bü de ten uitvoer legging van de UNO-reso- luties om het vuren te sta ken. DE ZAKKEN De gemeenschappelijke Ne derlands-Indonesische commis sie voor het staken van het vu- Hij sprak geen Tibetaans. Kortgeleden werd in de Ro meinse bladen aangekondigd, dat Omar Misrain, de leider van de Boeddhisten, te Rome was aangekomen om een be zoek te brengen aan zijn vol gelingen en aan de Paus. Professor Guiseppi Tucci, 'n bekende Italiaanse autoriteit in de kennis van Tibet en het Boeddhisme, die juist voorbe reidselen trof voor een reis naar Tibet, wilde de gelegen heid te baat nemen om kennis te maken met de „levende Boeddha". Er begon echter argwaan te rijzen, toen Omar Misrain weigerde iets met de professor te doen te hebben. Professor Tucci begaf zich naar een van de door Omar Misrain georganiseerde pers conferenties. Vlak na de aan- van van de conferentie stond de professor op en stelde aan de gastheer voor, enige con versatie in het Tibetaans te voeren. De daad bg het woord voegend, begon professor Tucci vreemde monosyllaben te pro duceren, terwijl men op het voorhoofd van de „levf nde Boeddha" zweetdroppels kon zien verschijnen... ONTMASKERD. Enkele ogenblikken lang bleef „Omar Misrain" frutse len met zijn reusachtig gebeds- snoer. Toen sprong hij plotse ling van zijn zetel op en liep het vertrek uit. Prof. Tucci wendde zich dan tot een der leden van het „gevolg" en zei- de tot hem: „Nu de prins, naar ik zie, niet wel geworden is, kunnen wjj misschien het ge sprek in het Tibetaans voort zetten?" De aangesprokene echter stootte enkele verwarde Fran se woorden uit en ging ei ook vandoor, zijn meester achter na. De volgende dag betaalde de „levende Boeddha", die een Cubaans journalist bleek te zgn, schielijk zijn rekening en vertrok. HH werd door twee politie-agenlen tot de Italiaan se grens vergezeld... ren ontmoette Donderdag een struikelblok in de vorm van 't probleem der „cease-fire" over tredingen rond de door de Ne derlanders omsingelde „zak ken." Een Nederlandse bron verklaarde, dat Nederland zo wel aan de Commissie van Drie als de Nederlands-Indo nesische militaire teams ver zocht had déze situatie aan 'n onderzoek te onderwerpen. De repubiek houdt vol, dat de gebieden in deze „zakken" nog steeds onder Indonesisch militair en burgerlijk toezicht staan, terwijl de Nederlanders de omsingelde gebieden be schouwen als een onderdeel van het grondgebied, dat tij dens de campagne van Juli en Augustus bezet werd. De Ne derlanders gaan inmiddels voort met zuiveringsoperaties in de genoemde „zakken." Nederlandse bronnen verkla ren, dat Nederland op 6 No vember de commissie gewaar schuwd heeft geen schip naai hier te zenden, zolang het nog niet zeker was dat de order „staakt het vuren" verwezen lijkt kon worden. Zowel de D NOcommisslo als de republiek dringt er on aan, dat een on middellijk negln wordt ge maakt met de formele politie ke onderhandelingen en men verwacht, dat de vertegen woordigers Maandag hun plaatsen op het schip zullen innemen. Van Nederlandse züde wordt gezegd, dat ook de Ned. dele gatie Maandag aanwezig zal zyn, doeh dat men zal olijven vasthouden aan het eerder in genomen standpunt. Van Nederlandse zijde is overigens bekend gemaakt, dat een „gelukkige overeen komst" is bereikt tussen Ne derland en de staat Oost-lndo nesië, welke overeenkomst in de plaats komt van 't basis-ac- coord, vastgelegd ln de over eenkomst van Linggadjati. De nieuwe overeenkomst erkent de wettelijke basis van de Oost-Indonesische regering, imvattende Celebes, de Moluk- ken en de kleine Soenda-eilan- den met inbegrip van Bali. (United Pres). IN DE VEILIGHEIDS RAAD. De agenda van de Veilig heldsraad voor 9 December be vat als punt van bespreking net „routine telegram" van de Commissie voor Goede Dien sten. Men verwacht echter geen uitgebreide discussie. Geen Middelburgse aangelegenheid. De prijzen en de variatie. Het Centraal Bestuur der Z.V.U. schrijft ons. Het is niet eenvoudig om een enigszins volledig antwoord te geven op de vele vragen en suggesties, die in de beide ar tikelen. welke de P.Z.C. over onze Stichting heeft gepubli ceerd, zijn geuit. Wij stellen voorop, dat wij het zeer waar deren, dat men zich ook bui ten de kring der Z.V.U. be stuurders verdiept in 't vraag stuk hoe een grote culturele organisatie behoort te wor den opgebouwd. Dat wat men „cultuur" pleegt te noemen, bestrijkt en zó uitgebreid terrein van het geestelijk en maatschappelijk leven, dat een culturele organisatie nooit alle onderdelen van de cultuur in haar bemoeiingen kan betrek ken. m.a.w. dat beperking principieel geboden is. Onze oprichters hebben vol gens de gangbare Nederlandse opvatting van het begrip „volksuniversiteit", de doelstel ling der Z.V.U. ongeveer als volgt omschreven: het brengen van algemene ontwikkeling, in de ruimste zin van het woord, aan zo breed mogelgke lagen van de Zeeuwse bevolking. De Z.V.U. beoogt dus niet het ge ven van amusementsavonden waarbij zjj echter, alweer in overeenstemming met de bg de grotere Nederl. Volksuniversi teiten gangbare opvattingen, goed toneel, goed cabaret en goede film als kunstuitingen beschouwt, die ontwikkelend zijn voor de smaak van het publiek. WAT IS EEN V.U.? De blijkbaar hardnekkig in gevreten voorstelling als zou onder „volk" in het woord volksuniversiteit alleen moe ten worden verstaan d&t deel van het volk dat door allerlei omstandigheden het contact met de „gewone universiteit" mist, en waarvoor men dan nu maar een „volks-universiteit" zou hebben opgericht, is on juist. De gewone universiteit en de volksuniversiteit zjjn to taal anders van doelstelling: de universiteit beoogt het opleiden van jonge intellectuelen tot wetenschappelijke beroepen, de volksuniversiteit het spreiden van zekere culturele waarden over zo groot mogelgke bevol kingsgroepen, niet alleen dus over de arbeiders óf over de middenstanders, óf over de in tellectuelen, maar over allen die zich voor die bepaalde waarden willen Interesseren... ENORME ZORGEN Het exploiteren nu van het door de Z.V.U. in grote trek ken afgebakende arbeidster rein is een ding, dat enorme zorgen eist. De „exploitatie' moet „cultureel zo goed moge lijk zgn verantwoord", maar zij moet ook zo worden gevoerd dat de rekening klopt: zij moet zo zijn opgezet dat de vaste kern van leden die onze avon den bezoekt (gelukkig lèng niet allen intellectuelen hij die in de gehele provincie onze voorstellingen bezoekt kan dat met genoegen constateren daarin bevrediging kan vinden, zjj moet zó zgn dat de pro gramma's kloppen met plaat selijke eisen en verlangens, dat artisten, gezelschappen en sprekers beschikbaar zijn op bepaalde tijdstippen enz. enz. Het opstellen en uitwerken b.v. van een volledig winter- programma voor de gehele provincie eist een intensieve voorbereiding van pl m. 6 maanden voor secretariaat en besturen. Wg' willen nu gaarne punts gewijze hetgeen in de kranten artikelen aangeroerd is, be spreken. GEEN MIDDELBURGS ONDERONSJE. 1. De Z.V.U. is allerminst een Middelburgse aangelegen heid. al is het aantal Middel burgse leden buitengewoon groot: in het Centraal Bestuur hebben twee Vlissingers en een Goessenaar zitting. Indien het niet om practische redenen (snel werken) onmogelijk was. zouden ook Zeeuwsch-Vlaan deren en Schouwen b.v in het C B. zijn vertegenwoordigd 2. De abonnementen voor '47/'48 konden niet anders dan in Augustus worden uitgezet, daar wij eerst in Juli wisten op welke bijdrage van elders wij konden rekenen, en daarmede de prgzenvaststelling ten nauwste verband hield. Daar anderzijds de gezelschappen en artisten vroeg in September onze beslissing wensten te we ten, was de abonnementsu't- schrijving in Augustus een noodzakelijk kwaad. DE PRIJZEN 3. De prgzen onzer voorstel lingen zijn volgens veler me ning niet in overeenstemming met die ener volksuniversiteit Onze prijzen zijn zo krap mo gelijk berekend aan de hand van de (zeer hoge!) noodzake lijke uitgaven en de *e ver wachten toeloop, en steeds zó dat de kosten juist worden ze- dekt en van winst dus geen sprake is. 4„ Wij hebben onze pro gramma's doelbewust zo veel mogelijk gevarieerd, alweer in overleg met dc plaatselijke werkgroepen en in overeen stemming met plaatselijke wensen. Door in dicht bij elkaar ge legen plaatsen verschillende programma's te geven, kunnen de leden uit deze plaatsen over en weer eikaars voorstellingen bezoeken. Ten eerste hebben deze ieden daardoor een gro tere keuze, ton tweede hebben wij deze aantallen leden van elders nodig om onze rekening kloppend, te maken. Zo moet men b.v. Oost Zeeuwsch-Vlaan deren beschouwen als één ge heel. waarbij de diverse plaat sen eikaars bezoek aan de voorstellingen dringend nodig hebben. (Slot volgt). De conferentie der Grote Vier Gemeenschappelijke grondbeginselen noodzakelijk. Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft op de conferentie der vier mi nisters van buitenl. zaken te Londen de drie voornaamste grondbeginselen genoemd, waardoor zgn regering zich laat leid-en bg het bepalen van haar houding inzake de toe komstige economische regeling in Duitsland. Frankrijk niet gekant te gen herlevii: van een vreed zame Duitse economie noch tegen ePn normale levensstan daard voor het Duitse volk, Terreur ln Frankrijk. Volgens een speciale corres pondent van het rechtse blad „France Solr", wordt Saint Etienne, hét grootste ijzer- en staalcentrum m midden-Frank rijk, practisch door de stakers bestuurd. Met stokken en knuppels gewapende mannen patrouilleren langs de straten. Voorbijgangers moeten zich identificeren. Deze nieuwe „autoriteiten" reiken zelfs speciale doorrgvergunning aan automobilisten uit. De dagbla den te Saint Etienne kunnen alleen met toestemming van een speciale commissie voor de censuur verschijnen, die uit stakers in het krantenbedrijf is samengesteld. Zwarte handel voor atoombommen. Een hoge functionaris van het Amerikaanse militaire be stuur in Duitsland heeft te Berlijn verklaard, dat zeer sterke bewijzen voor zijn, dat Duitse geleerden grote hoeveelheden mesotho- rium (een radio-actief metaal dat hoofdzakelijk gebruikt wordt voor kernsplitsing 't maken van atoombommen) voor de Sovjet-Unie produ ceren". De Amerikaanse strijd krachten hebben op de Ber- lijnse zwarte markt mesotho- rium in beslag genomen. Een milligram mesothorium en 60 gram radium ter waar de van minstens een millioen dollar is na een razzia van de criminele politie in Ameri kaanse handen gekomen, al dus genoemde functionaris. Twintig Duitsers en een Ne derlander zijn tijdens de raz zia gearresteerd. Nederland kreeg 400 oorlogsmisdadigers. (Van onze parlementaire redacteur). Wie kent niet uit de bezet tingstijd de fijne heren, die luisterden naar de namen Wlm- mer, Ritterbusch en Fisch- böck? Welnu, minister van Maar?eveen deelde gisteren in de Tweede Kamer, bij de be handeling der Justitiè-begro- ting- op vragpn van mr. L. A, Donker (Arb.) mee, dat uitle vering van deze Duitsers, om ze hier te kunnen berechten, niet mogelijk zal zijn, omdat tegen deze herengeen klachten zijn binnengekomen, en dus het te Londen geves tigde intergeallieerde Hof voor berechting van oorlogsmisdadi gers geen aanleiding kan vin den een uitleverlngsbewijs af te geven! Trouwens, 't zou de vraag zijn of die lieden te vangen zouden zijn, omdat velen in Duitsland onderduiken. Neder, land heeft een 1200-tal voor uitlevering aangevraagd en kreeg er rond 400, naar de minister zei het grootste aan tal der geallieerde landen. Waarmee we du9 maar te vreden moeten zijn Sinterklaas in Batavia. Ook Batavia viert Sin terklaas. al is het dan niet bij de kachel, Sin terklaas kwam in een Skymaster in Batavia aan en was vergezeld van 15 zwarte pieten, compleet met roeden en zakken speelgoed. In de militaire cantine „Wilhelminaclub" o.a. werd speelgoed uitge deeld, Vrijdag bezocht Sinterklaas alle hospita, len en lagere scholen in Batavia. Een en ander werd georganiseerd door de Algemeene Burger- t Voor het Zwitsers bonds gerecht begon een proces tegen 19 Zwitsers, die tijdens hei Hitlerregime aansluiting bij Duitsland propageerden. Frankrijk eist alleen, dat Duitsland zgn middelen in geen geval zal gebruiken voor de voorbereiding van agressie en dat het herstel van Duits land geen voorrang krijgt bo ven dat van de geallieerde lan den. In het belang van de veilig heid wil Frankrijk, dat het Rubrgebied een speciaal be stuur krijgt, waarvan de status verzekerd moet worden door het sluiten van een garantie- verdrag, gelijk aan het door de Amerikaanse regering voorge. stelde. Duitsland moet in de vorm van herstelbetalingen zijn bij drage leveren tot het herstel van Europa. Duitsland moet zo spoedig mogelijk de bezettende mo gendheden ontlasten en ziin betalingsbalans uit eigen mid delen in evenwicht brengen. De Franse regering heeft er geen bezwaar tegen, dat ge heel Duitsland als economische eenheid wordt behandeld, zon der iets af te doen aan de sta tus van het Ruhrgebied en het Rijnland en op voorwaarde dat het Saargebied in de economi sche en monetaire invloeds sfeer van Frankrgk wordt ge bracht. Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, verklaarde dat de econo mische grondbeginselen cn de politieke organisatie niet te scheiden onderwerpen zijn, hoe wei de agenda deze apart stelt. Volgens Marshall moet de raad van ministers, alvorens een besluit te nemen over de aard van een Duitse regering, de gemeenschappelijke grond beginselen vaststellen, die voorwaarde zgn voor het doel-, matig functionneren van een dergelijke regering, te weten: Persoonlijke vrijheid. Afschaffing van de zöne- grenzen behalve als grenzen van de bezetting: gebieden. Goederen, personen e» ge dachten moeten ongehinderd toegang hebben tot geheel Duitsland. Duidelijk vaststellen- van de economische lasten, die dc Duitse bevolking moet dragen. KORTE PREDICATIE GODS LIEFDE. Joh. 3 16. „Alzo lief heeft God de we reld gehad"Hier hebben we het hart van 't Evangelie, het ganse Evangelie in 't klein. Daarom wordt altijd weer naar deze tekst gegrepen. Zou er wel één domme zijn, die hem nog nooit behandeld heeft? En zou er wel één mens in ons Christelijk Nederland zijn, die hem niet kent? Wat een zegen heeft deze tekst reeds verspreid. Eén ver haal uit vele. Een zendeling las eens aan enkele heidenen dit tekstwoord voor. Plotse ling riep één van zijn hoorders: „Halt; is dat waar; heeft God u en mg zo lief gehad En toen de zendeling op die vraag een bevestigend ant woord had gegeven kon die heiden zich met langer be dwingen, maar zei, terwijl hij schreide van ontroering: „En van zo'n liefde kunt gg spre ken, zonder dat gij tranen stort!" Dat is de heidenwereld. En hoe gaat het nu onder ons, die zich christenen noemen, aan wie het Evangelie reeds eeuwen lang gepredikt is? „Alzo lief heeft God de we reld gehadDe wereld is hier de mensenwereld. Ik hoor u zeggen: „Natuurlijk, 't spreekt van zelf, dat God die mensenwereld lief heeft; de n.ensen znn immers het maak sel van Zijn hand." Maar zo staat de zaak toch niet. Ja, détt God liefheeft, dat is na tuurlijk. God is immers liefde. Maar dat God de mensenwe reld liefheeft, dat is 't vreemd ste, wat we ooit mochten ho ren. Ja, God heeft die wereld geschapen; doch die wereld heeft Gods liefde versmeten, vertrapt, 't Is een wereld van opstand en haat tegen God. En toch, tóch heeft God die we reld lief gehad, en heeft Hh" haar nog iief. Geloof dit. Houa hieraan vast ondanks alles, want het is zo, ja, het is zo. Hier hebt ge het bewijs: Hij heeft Zijn eniggeboren Zoon gegeven, gegever tot redding der wereld. Dit is het Evan gelie van het Kerstfeest, dat nadert. Zonnemalre. P. Tonsbeek. DE VOORSPELT: VEEL WIND. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Wisselend bewolkt met op klaringen. Enkele regenbuien. Aanvankelijk nog krachtige wind uit Zuid-westelijke rich tingen. Nog iets hogere tem peraturen aan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1