PR0VIKCIA1E ZEEUWSE COURANT Koningskwestie in België blijft actueel De Gaulle dreigde met zijn „veto" De oestercultuur BILT Zie ginds komt de stoomboot Het Rode Kruis-rapport Anti-Sabotagewet eindelijk aangenomen Spoorwegen maakten 84 millioen winst Vrouw stichtte brand. De U.N.O. naar Nederland R"ssen nemen rede van Marshall in beslag. 190e Jaargang No.286 Uitgave vaii de Firma Provinciale Zeeuwss. Courant. Middelburg Drukkerij Fa F van de Velde Ji Vlissingen Dit olao verse tuini dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 Dec. 1947 ABUNNtMtNTSFKUS 25 Ct per week: I 3.2< per kwartaal, franco per post i 3.45 oer kwartaal Losse nurrmers 0 ct ADVER I'KNTlEPRiJS 12 Ct mm minir per i p advertentie I 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60 tel 10 en 51 Middelnurg Londense Kaai 4» tel 2077 ?i< Goes L Vorststr 55 tel 2475 (bgg Costhurg Gratamastr 3. tel 102 Terneuzen Rrovwertistr 2 Postrek nt PZ': Middelburg. HET RODE KRUIS- RAPPORT. Het met spanning verwachte Rode Kruis-rapport is thans gepubliceerd en het heeft het Nederlandse volk met ontzet ting vervuld. De beschuldiging, dat de le vens van duizenden Nederlan ders gered hadden kunnen worden, als onze Londense re gering en de Londense Rode Kruisleiders zich meer hadden ingespannen, ja, dat nog na de capitulatie van Duitsland, in de repatriëringSDeriode, ontel- baren zijn omgekomen, omdat er eenvoudig niets voorbereid was om snel hulp te kunnen bieden, deze beschuldiging blijkt juist te zijn. Dat is een voudigweg verbijsterend. Duizenden Nederlanders moe ten voortaan het vermoeden hebben, vooral die Nederlan ders, wier bloedverwanten in de laatste maanden vóór de Duitse nederlaag omkwamen, dat hun vaders, mannen, kin deren, gestorven zijn, op de meest afschuwelijke wijze van honger omgekomen, enkel en alleen omdat Nederlandse be windslieden in Londen en di plomatieke vertegenwoordigers in het buitenland met hun ar men over elkaar zaten. Zij de- dm n'ets. terwijl Nederlanders die tot de besten gerekend moeten worden, stierven als honden. Gevangenen van alle nationaliteiten werden wel ge holpen, Alleen de statenloze'1 en de Grieken waren er ever slecht aan toe als de Neder landers... Het gaat hier om 22.000 om gekomen politieke gevangener en t'enduizenden Joden. Men bedenke wat dit zeggen wil Tot Juni 1944 heeft men een voudig niets gedaan om deze landgenoten te helpen en ook daarna gebeurde er practisch niets. Tekort aan initiatief, aan durf, aan fantasie, te veel aan forma'isme en bureaucratie en bovendien onverschilligheid, ziedaar de conclusie van de commissie van onderzoek, die dit rapport heeft opgesteld Dó.araan is de dood van dui zenden te wijten. Onder dege nen die zich aan deze grove nalatigheid hebben sehuldic gemaakt, bevindt zich de te genwoordige Nederlandse am- bassadeur in Brussel, die zich overigens met de conclusies van het rapport niet wenst te verenigen, omdat hij niet van de mogelijkheden on de hoogte zou zrjn geweest. Strafmaatre gelen zijn tegen de schuldigen nht genomen. Dezelfde Londense heren hebben, toen Zeeland bevrijd werd, Robert Kiek in brallende woorden de lof laten zingen van de Nederlandse verzetsbe weging. Wie iets met het ver zet te maken had. werd wit van ontsteltenis bij het beluis teren daarvan. Dat geeft storm! luidde hun conclusie En er kwam storm. De razzia's vo'gden. De Duitsers maakten er geen geheim van. Zy wil den de verzetsbeweging ver morzelen, schrik aanlagen... Honderden verspeelden hier door hun leven. Dezelfde Londense heren rie den ons nog in November 1944 en in December van dat jaar aan, geen Ausweis te vragen om 'aan gevangenschap of te werkstelling in Duitsland te ontkomen. Een Ausweis vra gen was collaboratie. Maar in Nederland wist men toen. dat wie de grens overging, als ver loren moest worden beschouwd. En in Londen deed men niets om de Nederlanders, die in Duitsland's kampen verhonger den. te helpen. Grove nalatigheid, dat is wat men de schuldigen verwijt Er zijn andere woorden voor. Aan de handen van de schuldigen kleeft bloed. Daarom dient het recht zijn loon te hebben. We hebben 'hier in Neder land „gezuiverd" zonder vaste normen. Op grond van achter af gemaakte bepalingen. Vaak met een ten hemel schreiende willekeur. We hebben tribuna len en bizondQre gerechtsho ven. die o zo veel kleine man- netïes zwaar hebben gestraft Maar de delinquenten, waar over in het Rode Kruisrappor' gesproken wordt, lopen vrij rond, maakten promotie, zitten op het gestoelte der ere. Als hier de schuldigen niet ter verantwoording worden ge roepen, van hoog tot laag. zal dit niet slechts onze gehele Nederlandse zuivering tot een blasnhemie maken, maar bo vendien als een schandvlek op onze overheid blijven rusten. Het Wereldgebeuren CRISIS IN DE BOEZEM DER REGERING. Zal Spaak aftreden De internationale toestand en de gebeurtenissen, die zich bij België's Zuiderburen afspe len, vermogen in dit land aller minst de aandacht af te leiden van de nog steeds niet opge loste Koningskwestie. Integendeel, de laatste we ken is binnenskamers de strijd rondom de terugkeer van de Koning weer opgeleefd. Er is een zelcere kentering gekomen in de beoordeling van de hou ding van de Koning tydens de bezetting. Algemeen is men 't er thans wel over eens, dat van verraad, zoals de Koning in de hitte van de stryd voor de voeten werd geworpen, geen sprake kan zijn. Zelfs de grote tegenstander van Leopold, Pierlot, kwam in een serie artikelen tot deze conclusie. Premier Spaak zou volgens geruchten zelfs van plan zijn een verklaring op te stellen, oorlog en de Duitse bezetting zijn eer niet heeft verbeurd en altijd alleen door de belan gen van het land werd gedre ven. Volgens over het algemeen welingelichte kringen zal de re. gering binnenkort een verkla ring afleggen over de konings kwestie. Een uit negen leden bestaan de delegatie van het „Congres ter oplossing van de konings kwestie" een lichaam, dat onlangs door aanhangers van de koning is opgericht zou inm'ddels naar Pregny bii G.e- nève vertrokken zijn voor een bespreking met koning Leo pold. In het Kabinet heeft de koningskwestie reeds tot grote meningsverschillen geleid, die de positie van Spaak als eer ste minister wankel maken. Er is trouwens nog meer wat wrijving geeft tussen de regeringspartijen behalve de Koningskwestie. Reeds geruime tijd is het feen geheim meer, dat België e huidige economische poli tiek niet ungewyz-gd kan voortzetten. Het nadelig ver schil tussen invoer en uitvoei lean niet langer gedekt worden door dollar tegoeden als ge volg de niet-omwlsselbaar- heid van het pond sterling in dollars. Hiérbij komt, dat vele Suropese landen, waarop Bel gië een vordering heeft, zich n moeilijkheden Devinden. Daarnaast zyn het zekere socialistisch getinte maatrege len zoals nationalisatie en het vaststellen van bedrrjfsraden, lie punten van geschil vormen n de ministerraad. Waardoor men alles bijeen genomen spoedig een regc- •ingscris's verwacht in België. Vandaag ....is het 3 jaar geleden, dat de Duitsers by Arn hem de Rijndijken door staken, waardoor een deel van de Betuwe werd geïnundeerd. viert Franco, cau- dillo van Spanje, zrjn 55e verjaardag. Nederlanders en Republikeinen gaan op St. Nicolaas aan boord. De eerste ontmoeting tussen de Nederlandse en Republi keinse delegaties aan Doord van de „Renville" is vastge steld op Vrijdag 5 December. Op die dag zal de Republikein se delegatie met Sjarifoeddin als voorzitter van Djocja naar Batavia vliegen. Oud-illegale werkers vragen vervolging van de schuldigen. De Bond van oud-illegale werkers in Nederland heeft 't volgende telegram gezonden aan de minister-president: „De Bond van Ned. Oud- Illegale werkers, kenms ge nomen hebbende van de con clusie van het rapport com missie van onderzoek inzake beleid Rode Kruis in oorlogs tijd met betrekking verzor ging politieke gevangenen, dringt er bij de regering met klem op aan beschuldigden zonder aanzien des persoons onverwijld strafrechterlijk te doen vervolgen wegens gro ve verwaarloz'ng van hun plichten en dood door schuld. Dij veelvuldige herhaling gepleegd." Amerikaanse experimenten in de Stille Oceaan. De regering der V-S. heeft de Veiligheidsraad der V.N. er van in kennis gesteld, dat zij de toegang tot de Eniwatok- Atol (Marshall-eilanden) van 1 December af om „veilig heidsredenen" verboden heeft. De Veiligheidsraad werd mede gedeeld, dat de V.S. voorne mens zijn aldaar experimenten op het gebied der kernsplitsing te houden. De Atol wordt dom de V.S. namens de V.N. be heerd. Koning Leopold III. waarin zonder omwegen wordt erkend, dat Leopold nimmer !n zijn plicht tekort is gescholen en steeds de belangen van zijn land op het tog heeft gehad. In afwachting van een defini tieve oplossing vindt Spaak 't wenselijk de prinsen naar Bel gië te doen terugkeren. Dat neemt niet weg, dat oeide partijen op hun stand- fiunt blijven staan wat be reft het weer op de troon ko men van Leopold. De soc alis- ten en liberalen achten dit. na alles wat gebeurd is. onmoge lijk. De Katholieken daarente gen beginnen grote druk uit te oefenen op de andere rege ringspartijen om Leopold naai België terug te roepen. Naar verluidt heeft de ko n'ng de terugkeer van zijn kin deren afhankelijk gesteld var de voorwaarde, dat de Belgi sche regering eerst verklaart, dat koning Leopold tijdens de Bidault hield ruggespraak. Generaal Charles de Gaulle, de grote opponent van Rus land in frankrijk, heeft ge dreigd met het uitspreken van zijn „veto" tegen iedere over eenkomst die door Frankrijk ten aanzien van Duitsland op ile conferentie der vier minis ters wordt aangegaan waarme de hij z;ch niet kan verenigen, aldus verneemt U. P. uit ge zaghebbende bron. Dit is de voornaamste reden geweest, dat de Franse minis ter van buitenlandse zaken. Georg"es Bidault, onverwacht besloot de Raad der ministers- gedurende 24 uur te verlaten en naar Parijs terug te keren voor dringende besprekingen met zijn regering. Zijn plaats vervanger, Maurice Couve de MurvSlle, vertegenwoordigde Frankrijk, terwijl Bldauii tracht uit te vinden wat pre cies zijn positie is in zijn land De Gaulle, die geen openba re macht bekleedt maar wiens- jongste verkiezingssuceesser nog vers in het geheugen van de Franse regeringsautoritei ten I'ggen heeft gedreigd mei ..afwijzingvan alle door Bi dault te sluiten overeenkom sten waarmede hg 't niet eens- is. De Gaulle is één der krach Ligste voorstandersvan een zwak Duitsland en sinds het einde van de oorlog heelt ni aangedrongen op alscheiding van Ruhr en Rijnland van Duitsland. De Gaulle is ook dt 'aatste tyd één der meest uit gesproken tegenstanders van de Russische invloed ln Eu ropa geworden. (United Press). Weeldebelasting bedreigt de binnenlandse afzet Een goed oesterjaar. De Zeeuwse oesterkwekers mogen dit jaar niet mopperen! In lange tijd heeft men niet zo n goed oesterjaar gehad als thans. De groei en kwaliteit zijn goed, de prjjzen bevredi gend en ook over de export kan men tevreden zijn. Toch kan ook weer niet worden ge zegd dat men in alle opzichten voldaan is. Integendeel. Thans zijn het overhe dsmaatregelen die roet in het eten dreigen te gooien. Wat toch is het ge val? Op 1 September is nl. de weeldebelasting in werking getreden, hetgeen betekent dal op alle luxe artikelen een be lasting van 15 geheven moet worden. En op ae lijst van luxe-artikelen komt nu ook weer de oester voor. In 1933. toen er ook een weeldebelasting werd inge voerd, werden de oesters h:er- van uitgezonderd, om de be langen 'van ons oesterbedriif niet te schaden, een motief waarmee men thans blijkbaar geen rekening heeft gehouden. Het gevolg hiervan zal waarschijnlijk zyn dat de binnenlandse consumptie zal verminderen en wat nog gevaarlijker is: in liet ka- uer van de nauwe economi sche samenwerking met België, is het geenszins on mogelijk te achten, dat on ze Zuiderburen er toe zou den kunnen besluiten deze belasting over te nemen. Dit zou voor onze oester kwekers, die ca 70 80 naar België exporteren, een lelijke tegenvaller kun nen worden! in het belang van het oes- terbedriji zal het daarom zeer wenselijk zijn dat zo spoedig mogelijk een wetswijziging zal plaats vinden, waarbij de oes ter van de lijst der door Weel debelasting belaste luxe-arti ke ien wordt afgevoerd. Dit te meer, daar ae inkomsten uit deze belasting, wat betreft de oesters, toch betrekkelijk ge ring zijn. Gerekend naar de omzetcijfers van vorig jaai zou de belasting ongeveer 36.000 opbrengen, terwijl wanneer België ook deze be lasting zou gaan heffen in na volging van ons tand, onze ex port naar dat land belast zou worden met naar schatting 240.000! Tevens moge men hierbij bedenken dat de oester- bedrijven aan de Staat pacht betalen voor de percelen, zo dat bij een minder goede gang van zaken in het bedrijf, op deze wijze waarschijnlijk ook de terugslag aan de Staat zich zou doen gelden. DE EXPOR1. Met de export gaat het goed. Behalve naar België, wordt ook door Engeland een flink aantal, 2 millioen, afge nomen. Over de uitvoer naar Enge land zijn de laatste tijd enige moeilijkheden gerezen, welke dezer dagen in een vergadering der oester-exporteurs te Yer- seke breedvoerig werden be sproken. In Engeland hebben zich nl. de kwekers en de grootste han delaar in een combinatie vere nigd, welke de import van de oesters regelt, mede natuur lijk om te grote concurrentie te voorkomen. Daarnaast telt Engeland nog een aantal klei nere handelaren, die thans hun contingent van de combi natie ontvangen. De vraag was nu of met deze combinat e zaken moest worden gedaan. Gezien de invloed van deze combinade en de macht die zy bezit om zo nodig de impori te verbieden of te reduceren heeft de ve Tiering deze vraag bevestigend beantwoord DE HOEVEELHEDEN. Een andere kwestie was de verdeling van het uit te voe ren kwanta onder de expor teurs. Vorig jaar was het zu, dat. elk van de 40 Nederlands* exporteurs een gelijk kwantum kreeg. Dit had tot gevolg dat de Engelse importeurs niet vrij konden bestellen, hetgeen n verband met kwaliteitsverschil e.d. niet bevordelijk was vooi een goede ontwikkeling van Je handel. Daar het ook met nol oog op de toekomst van nel grootste belang is dat een zo goed mogelijk product wordi uitgevoerd, heeft de vergade ring thans voorgesteld om e.ke exporteur in de gelegenheid te stellen monsters naar Engelano te zenden, zodat men daar zed lean beslissen welke oeste/s men wenst, waarop dan be stelling bij de betrokken ex porteur kan plaats vinden. On getwijfeld een oplossing waar mee uiteindelijk de genele ex- porthandel het meest gebaat zal zyn. HOGE PRIJZEN. Overige landen waarheen geëxporteerd wordt, zijn Zwit serland en de Scandinavische landen, doch daar de prijzen hoger gesteld zyn dan de ex porteurs eigenlijk zelf willen, zyn de uitvoercijfers gering. Wanneer men tenslotte na gaat dat slechts ongeveer lü van de oesters in het bin nenland wordt geconsumeerd, veelal nog door vreemdelingen die ons land bezoeken, dan zal men begrijpen, dat de oester cultuur een aardige deviezen- bron vormt. Bovendien geeft zy 2500 mensen in Yerseke, Tho- ten en Bruinisse een goed be staan Daarom nogmaals: Laat de overheid de belemmerend werkende weeldebelasting op de oesters opheffen. De cost gaet voor de baet uyt! NIEUWE TIENTJES. Wanneer werd Koning Willem I geboren Dc directie van de Neder- landsche Bank maakt bekend, dat zy binnenkort, naast de thans circulerende bankbiljet ten van 10, biljetten van de zelfde coupure van een nieuw model in omloop zal brengen. Het nieuwe model draagt de handtekeningen van mr. L. J. A. Trip en mr J. Wester man Holstjjn en de datum 7 >Iei 1945. Het is slechts aan de achterzjjde genummerd. De voorzijde heeft als hoofd kleur blauw en draagt het por tret van Koning Willem I met daaronder op sommige biljet ten de jaartallen 1788—1843. Op andere biljetten is het fou tieve geboortejaar gerectifi ceerd en zijn de jaartallen 1772- 1843 vermeld. De achterzijde heeft als hoofdkleur karmijnrood en draagt een afbeelding van het Limburgse mijngebied, serie- letters en nummers in rood. Staatsloterij. 1000.— 6540, 8485, 19155, 21930. 4009243. 200.— 2070, 2307, 2898. 3461, 5418. 10157. 20692. 100.— 2681. 4366. 4811 7664, 15994, 12690 16582, 16905. 1828 De staking in Frankrijk verloopt. Verzet tegen stakers neemt steeds meer toe. Tegen acht uur gistermor gen werd door de Franse Nat. Vergadering art. twee van de „wet ter bescherming van de arbeid" in stemming gebracht en aanvaard. Dit artikel voor ziet in oplegging van hoeten tot een maximum van vijfhon derdduizend franc of gevange nisstraf van vjjf zes jaar aan personen, die ,,met behulp van bedreigingen, opzettelijk ver spreide onjuiste inlichtingen, ophoiuling van arbeid teweeg brengen: DE ONTSPORING TUSSEN PARIJS EN ATRECHT. De minister van verkeer, Charles Pincau, heeft in de Franse nationale vergadering medegedeeld, dat het spoor wegongeluk tussen Par'ys en Atrecht zonder enige twijfel te wijten is aan sabotage. De trein ontspoorde, doordat twee spoorstaven waren losge schroefd. Minstens 12 personen kwa men om het leven en verschil- Hoe was dat mogelijk Uit het voorlopig verslag van de IHveede Kamer over de be groting van verkeer en water staal voor het diensljaar 1948 blijkt dal de Ned. Snoorwegen in 1946 een winst van f 84 lll>0 OOO hebben gemaakt Naar de men'ng van vele leden wettigt deze hoge winst ten Om haar man te vermoorden. Thans is gpbieken, dat de orand, welke Maandagavond een perceel in de Heren straat te Hilversum in de as legde, en waarbij een man en een meisje zich slechts te nau- wernood in veiligheid konden stellen, door de vrouw van leze man is aangestoken. De vrouw, die lichtelijk de- el is, had felle ruzie gehad mei haar echtgenoot, omdat leze juist door zijn patroon -uitslagen was. Zij wilde hem van het leven beroven en had. terwijl hij sliep, een aantal in oetrolpurh gedrenkte doeken aangestoken. Ze was daarna een eindje gaan wandelen en bleef spoor- 'oos. Toen zij in een stadsbus ïat, waarin óver de brand ge- nroken werd. riep zij plotse- 'ing: „die heb ik aangestoken. Buspassagiers waarschuwden de politie, die de vrouw arres teerde. Onderwijsvernieuwing. Uit de memorie van ant .voord op het voorlopig verslag over de rijksbegroting vooi Jnderwijs, K. en W., blijkt, dat le minister van O. K. en W. in het kader van de onderwijsver- n euwing plannen uitwerkt voor een betere voorbereiding van de leerkrachten op hun oekomstige taak. De minister koestert sympa thie voor het schema-Bolke- stein. doch kan zich niet met alle denkbpplden uit dit sche ma verenigen. Buspersoneel gaat talen leren. Daar het bezoek van ouitenlanders aan de ju bileum-jaarbeurs te Utrecht waarschgnlgk zeer omvangrijk zal zijn, heeft de Kon. Ned. Jaar beurs het initiatief geno men het personeel van de gemeentelijke autobussen in de gelegenheid te stel len, zich enigermate met de moderne talen ver trouwd te maken. De buitenlandse gasten Kun nen dus ook in dit op zicht van een goede ser vice zijn verzelcerd. De lessen voor het busperso neel zyn 1 December aangevangen. Geen kosteloos onderwijs De minister van Onderwijs, K. en W. ziet in een tot begin sel verheffen van kosteloos on derwijs niet de enige of besie mogelijkheid tot het scheppen van de gelijke ontwikkelings- voorwaarden voor allen. Hij zal zo wordt medegedeeld in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de begroting voo» 1948 - eerst nog eens de andere mogelijk beden willen nagaan, aange zien hij de bezwaren van een orinc'pieel knstp'oos ondprwiu- niet meent tc mogen onder schatten. voilo een verbetering van de arbeidsvoorwaarden van hel personeel. Andero leden vroe gen hoo het mogelijk was. dat ie Snoomvegen zulk een aan zienlijk batig saldo opleverden Hoewel men de noodzakelijk- neid erkende van de technische verbeteringen der emplacemen ten en de stationsuitrustingen, waagden verscheidene leden bet toch te betwijfelen of de olannen van de Nèd Spoorwe gen om in de komende jaren veel stationsgebouwen te ver nieuwen wel aanvaardbaar zrjn Enkele leden vroegen of het juist was, dat het personeel van de N S.. dat in militaire dienst is, de nensioenpremie moet dooT betalen. Russische troen°n naar Palestina? De Britse regering heeft een off'ciële reactie doen ho- -en naar aanleiding van de door de Ver. Staten geuite vrees, dat Rusland zou aanbie- den troepen *e zenden ter ver lediging van de Joodse staat, vanneer de Britse troepen ver rokken ziin. In welingelichte kringen meent men te weten, dat de >itse regering de terugtrek- kring der troenen niet zal uit bellen. De Brt.se minister van koloniën, Jones zeide, dat h*1 "ooedig een verklaring hoopte af te leggen. EEN VELDSLAG Tussen Tel Aviv en Jaffa heeft Woensdag een slag van 12 uren gewoed. Ten minste 8 ra bieren en Joden werden edood. Een groot aantal ge- •vonden viel aan beide zijden Bij de onlusten tengevolge 'an het vprrlolinp-shoslnlt zoii- '°n reeds 13 Arabieren en 8 loden gedood en meer dan 100 "ersonen gewond zijn. ArpWeren vallen Joden aan. De flaganah, de Jomlse ver- ded'g'no-sorganisatle. heeft in geheel Palestina 10.000 man nen en vrouwen gemobiliseerd om de politie bij te staan bii het afweren van Arabische aanvai'en. n'nsdag werden tal van daden van geweld ge pleegd door de Arabieren. ARABISCH MANIFEST. In de in Egypte verschijnen de Arabische bladen is gister morgen een manifest gepubli ceerd, waarin de „zonen van de Arabische wereld en de Is lam" werden opgeroepen hun leven en bezittingen ten offer te brengen in „een heilige oor log". Het manifest, uitgegeven 'n verband met de voorgeno men verdeling van Palestina, was afkomstig van de Raad der Islamietische Universiteit te Cairo. De secretaris van de U.N.O., Trygve Lie, heeft aan Frank rijk, Be'gië. Tsjecho-Slowakije. Zwitserland en Nederland ver zocht binnen 4 ft 5 weken me de te willen delen of zij in 1948 de algemene vergadering der Verenigde Naties kunnen her bergen. Volgens een bericht van Reuter uit Wiesbeden is dooi "en vliegtuig een groot olie- vuil! waargenomen In de buur1 aan Buschweiler. Men gelooft •lat het is aangestoken dooi overlevenden van het vermiste Amerikaanse vliegtuig. lende anderen werden gewond. Charles Pineau verklaarde verder in do nationale verga dering, dat het aantal sabota- ge-dadon dagelijks toenam en dat zich 'onder de personen, die in verband met dergelijko da den gearresteerd waren, ook drie spoorwegarbeiders bevon den. Communistische afgevaar digden prosteerden heftig te gen wat zij noemden „een in sinuatie, dat de sabotage-da- den door de stakers gepleegd zouden worden" en beschuldig den de volgelingen van gene raal de Gaulle van verantwoor delijkheid voor deze daden. Minister-president Schuman heeft het parlement om speci ale volmachten verzocht om de sabotage het hoofd te bicden, doch het wetsontwerp daartoe werd door de communistische afgevaardigden vier dagen op gehouden. ANTI-SABOT A GEWET AANGENOMEN. Te 4.05 uur Donderdag morgen heeft de Franse Na tionale Vergadering met 413 tegen 183 stemmen eindelijk „het wetsontaverp ter be scherming van de vrijheid van arbeid" goedgekeurd. STAKING VERLOOPT. Jules Moch, de Franse mi nister van binnenlandse zaken, verklaarde In de Nationale Vergadering, dat de huidige toestand wordt gekarakteri seerd door een algemeen afne men der staking en het toene men van het verzet dergenen, die zich niet kunnen verzoenen met de gedachte, dat de alge mene staking mislukt is. Moch zeide, dat, behalve op de lijn ParijsMarseille, slechts vijf pet. van de spoor wegarbeiders staken en dat in het Moeselgebied het werk bij na geheel hervat is. De staking heeft een poli tiek karakter gekregen, aldus Moch, en is erop gericht het plan-Marshall tc belemmeren. Het centrale stakingscomité heeft" medegedeeld, dat het door verklaringen van het Ver bond van spoorwegarbeiders in de overtuiging gesterkt was, dat de treinontsporing op de lijn ParijsAtrécht bedoeld was om de spoorwegarbeiders en andere stakers zelfs ten koste van mensenlevens in dis credit te brengen. De Russische autoriteiten tc Leipzig licbbcn 17.000 exempla ren van een rede van Marshall over do Amerikaanse politiek 'n Duitsland, in beslag geno men en de verspreiding van die rede in de Sowjet-zöne verheden. Het Amerikaanse nvlltaire hestnur in Duitsland be schouwt deze daad als een grove schending van de Vier- mogemlhedonovercmkomst. In zake de vrije uitwisseling van nieuws. Het zal hij de Sowjet- autoritelten protesteren. De Prinsesjes bij St. Nicolaas. AMSTERDAMS KINDERFEEST. Duizenden kinderen hebben St, Nicolaas toegejuicht, toen hij Woensdagmiddag in Am sterdam aankwam. Deze traditionele intocht van de Sint heeft dit jaar aan luister gewonnen door het ver blijf van de Koninklijke Fami lie in de hoofdstad. Op het bal kon van het Paleis op de Dam verschenen H. M. de Koningin, het Prinselyk Paar en de prin sesjes Beatrix. Irene en Mar griet, om Sint te zien aanko men. Even later gingen zy naar beneden. De Prins tilde zij'n drie dochters op om St. Nicolaas de hand te kunnen drukken. Zij ontvingen allen een chocoladeletter. Prinses Margriet had een grote schoongemaakte wortel voor het paard meegebracht. OE VOORSPELT: ZWAAR BEWOLKT. Gedig tot Donderdagavond. Zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen of sneeuw en hier en daar nevel of mist. Meest zwakke en veranderlijke wind. Weer iets kouder. Men verwacht, dat Wang Sjih Tsj'eh. de Chinese minis ter van buitenlandse zaken en de Nederlandse amba sa deur te Nanking, op 6 December een 'uchtvaartovorcenkomst tus sen China en Nederland zullen tekenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1