PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zceland's oud-wnd. Commissaris voor het Tribunaal De chaos in Frankrijk BILT Geen socialistische Internationale Delegatie van het Koninkrijk B.L.O. in Grote branden in Jeruzalem. Mn Dielemam „Ik wilde het belang van Zeeland dienen" 190e Jaargang - No.285 Uitgave vat. de Firma Provinciale Zeeuwse Courant Middelburg DruKkerq Fa F van de Velde Jr Vlissingen Dit oiao verscnnnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke teestdagen WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 Dec. 1947 ABUNNtMfcN rSPKIJS 25 et per week: i 3.21' pei kwartaal, franco per post 3.45 per kwartaal Losse nummers ct ADVERTENTIEPRIJS. 12 ct per mm. minimum p advertentie I 2. Bur -aux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60. tel 10 en 51 Middeinurg Londense Kaai 49 tel 2077 r?< 2924 Goes L Vorststr 55 tel 2475 ibgg 2228> Costhurg Gratamastr 3. tel 102 Terneuzen Rrouwerüstr 2 Postrek m 3593011 PZ!' Middelburg. Het Wereldgebeuren Verdeeldheid op het congres te Antwerpen. Vorrink radicaal. Wie alleen naar practische resultaten kijkt moet wel tot de conclusie komen, dat de in ternationale socialistische con ferentie in Antwerpen, die Maandagavond eindigde, wei nig heeft opgeleverd. Het enige waartoe de afgevaardigden konden besluiten was het in het leven roepen van een per manent orgaan ter bevorde ring van de samenwerking tus sen de socialistische partijen. Van de stichting ener socia listische internationale, zoals voor de oorlog bestond, kan voorlopig niets komen. Al heeft dan het congres te Ant werpen weinig meer opgele verd dan dat te Zlirich vorig jaar, er is meer tekening ge komen in de positie van het socialisme in Europa tussen de beide uitersten, het communis me aan de ene en het Ameri kanisme aan de andere kant. Als vanouds stonden tegen over elkaar de socialisten uit de Oost-Europese en die uit de West-Europese landen. De schaduw van de alles overheersende tegenstelling RuslandAmerika viel ook op de Antwerpse conferentie en deed in de discussies steeds weer Oost tegenover West staan. Dat kwam vooral tot uiting in de besprekingen over het plan Marshall. Een poging van een commissie om een re solutie te ontwerpen die voor beide partijen aanvaardbaar zou zijn mislukte volkomen De Oost-Europese socialisten moeten nu eenmaal rekening houden met de feitelijke machtsverhoudingen in hun landen. De meeste van hen werken 'vrijwillig of gedwon gen samen met de communis ten. Zelfs die socialisten, die in de oppositie zijn of zijn ge vlucht een minderheid voelen er niets voor het voor beeld van de boerenleiders te volgen en openlijk in het bui tenland tegen de Sowjet-Unie te ageren. Het was de Nederlandse af gevaardigde Vorrink, die radi caal de knoop wilde doorhak ken en de consequenties trek ken uit de huidige omstandig heden. Hij hield een pleidooi voor een openlijke breuk tus sen de Oost -en de West-socia listen, opdat de sfeer in de conferentiezaal gezuiverd zou worden. Wij kunnen niet sa menwerken, was zijn gedachte gang. met partijen, die geen onafhankelijke positie inne men, maar steeds moeten koer- Verloving van Koning Michael Volgens inlichting uit ge zaghebbende Roemeense krin gen te Londen zou binnenkort de aankondiging te verwach ten zijn van de verloving van de zes-cn-twintigjarige Koning Michael van Roemen:ë met Prinses Anne de Bourbon Par ma. Nieuwe Amerikaanse atoomwapens. De voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoom energie, David E. Lilienthal, heeft meegedeeld, dat de Ver. Staten bezig zijn nieuwe atoomwapens te fabriceren, waarbij zowel van uranium als van plutonium wordt gebruik gemaakt. Hy zeide niet, of de nieuwe wapens bommen zijn of een nieuwe toepassing van de atoomkracht. Lilienthal zeide voorts, dat de V. S. ongeveer twee en een half milliard dollar aan de ontwikkeling van de atoom energie hebben besteed. Atoomgeheim geen monopolie meer? In een verslag over de rede van de Bulgaarse premier, Di- mitrof, over het sluiten van het Bulgaars-Joegoslavische vriendschapsverdrag, haalt het Russische blad „Iswestia" de volgende woorden van Diml- tror aan: „De atoombom, waarmee de Amerikaanse imperialisten vol leen plachten vrees aan te ja gen, en te chanteren, is thans een boeman voor de mensen met hazenharten en zwakke zenuwen geworden, nu het ge heim en de productie ervan niet langer monopolies zijn van de Amerikaanse imperialis ten". Dit ls de eerste directe be wering, dat zowel de productie als het geheim van de atoom hom niet langer Amerikaanse monopolies zijn. Op 21 December zal de K-R.O. de gehele dag een Frans programma uitzenden. Om 20 uur wordt daarbij een modern Frans blijspel voor de microfoon gebracht. sen in het communistische kielzog. Wij zijn voor onverbid delijke strijd tegen het com munisme en zij voor samen werking met hèt communisme deze standpunten zijn niet te verzoenen. Het congres is Vorrink in zijn radicaliteit niet gevolgd. Wel werd de mogelijkheid ge schapen, dat de 16 landen in West-Europa een aparte con ferentie zuilen beleggen in Pa rijs om te beraadslagen over het plan Marshall. Een punt, waarover in Zu rich veel te doen is geweest, werd opgelost. De Duitse so cialistische partij werd bij meerderheid van stemmen toe gelaten tot het congres, niet tegenstaande het verzet van landen als Polen en Tsjecho- Slowakije. K.L.M. maakt winst. voor het eerst in haak leven. 1946 het eerste jaar, dat tnef een winst-saldo werd afgesloten. In het jaarverslag van de K.L.M. over 19*6 wordt mede gedeeld, dat dit sinds de op richting van de maatschanp''' het eerste Is. dat met eer winst-saldo afsluit. De verlies- en winstrekening sluit met een winstsaldo van 821.985 nadat voor ruim f 17.000.000.afschrijvingen on de vloot en andere activa zijn toegepast. Dit gunstige resultaat is voornamelijk verkregen door vergrot-'ng van de omzet. Het vervoer is toegenomen van 8.5S4.000 ton-kilometers in 1938 tot 41.864.000 ton-kilo- -ïeters in 1946, terwijl de In komsten uit dat vervoer steger van 10.132.000,— tn 1938 tot 66 649.000 in 1946. De K.L.M. had op 31 Dec. 1946 75 toestellen, terwijl in aanbouw of ombouw 32 toe stellen waren. De gero ddelde bezettingsgraad der vliegtui gen was 73.2 De gemiddel de opbrengst was 1.592 per vervoerde ton-ldlometer. Het aantal vervoerde passagiers be droeg 312.822. 30.000 textielpunten gestolen. Inbrekers hebben zich in de nacht van Vrijdag op Zater dag toegang weten te ver schaffen in de woning van een textielhandelaar te Zutfen. Niet minder dan 30.000 textiel punten tn coupures en losse punten werden ontvreemd uit het bureau van Je winkelier. Deze buit vonden de indrin- ;ers blijkbaar nog niet vol- oende, want bovendien wer den de distributiebescheiden van de gezinsleden, en een par tijtje textielgoederen meegeno men, alsmede een rijwiel. Toen 's morgens de diefstal werd ontdekt, heerste er een volle dige chaos in de woning, kas ten en laden waren opengebro ken, de telefoonleidmg was doorgesneden en de winkellade geforceerd. Zelfs hadden de in brekers de oier- en sigaren- vooraad duchtig aangesproken. Geen enkele bewoner heelt tets verdacht bespeurd, zelfs de hond heeft niet aangesla gen. De dieven zijn waarschijn lijk via een zwaar ijzeren kel derluik, dat vakkundig was geforceerd, de woning binnen gedrongen. Joodse demonstranten heb ben Rex, de grootste Arabi sche bioscoop te Jeruzalem, in brand gestoken. Men vreest dat de brandweer de branden niet voldoende zal kunnen be strijden. In de stad staan naar schat ting 50 winkels in brand, tot nog toe is voor duizenden ponden sterling aan schade aangericht. Te Haifa wierpen Arabieren stenen naar Joodse vrachtwagens. Alle verkeer tussen Jeruzalem, Tel Aviv en Jaffa is onderbroken. De Britse Palestijnse politie verhindert volgens een oog getuige een der erstigste bot singen, die ooit tussen beide rassen plaats heeft gehad. Voor alle Arabische wijken van Jeruzalem geldt thans een avondklok van schemering tot dageraad. Dinsdag zijn twee Joden ge dood en 23 gewond. Vissersschepen vergaan. Tijdens stormweer in de buurt van Oporto zijn vier Portugese trawlers vergaan waarbij 174 vissers zijn ver dronken. Orkes zonder dirigent Zondag konden de Londenaars in Covent Garden het Philharmo nic Orchestra zonder di rigent horen spelen, het geen daar een novum was. Voor dat het scher zo uit Mendelssohns Midsummernightsdream ten gehore werd ge bracht, legde van Bei- num de dirigeerstok neer, liet het orkest be ginnen met een knip van zijn vingers, terwijl hij met gekruiste armen en dan weer leunend op de rand van de lessenaar toeluisterde Volgens de muziek recensent van de Daily Mail. Stanley Bay- liss, had het experiment veel succes. Nieuwe bonnen voor fietsbanden. Tot en met 31 Januari a.s. is op de bon D 45 van het in- schryvingsbewijs voor vervan ging van fietsbanden BI 612, een toerbinnenband verkrijg baar. Verder is eveneens tot genoemde datum op de bonnen A 02 en A 25 van net inschrij- ringsbewys voor eerste mon tage een buitenband en op de oonnen B 02 en B 25 van dit mschrijvingsbewrjs een binnen band verkrijgbaar Leden willen nauw contact onderhouden met dr. van Mook en in Indonesië aanwezige ministers. De „Renville" in Batavia. Van officiële zijde ideelt men ons mede, dat na gepleegd overleg met de luit. Gouver neur-Generaal, de aanwijzing heeft plaats gevonden van de delegatie, die besprekingen voert met de Commissie van Goede Diensten en tevens be sprekingen zal voeren met ver tegenwoordigers van de repu bliek Indonesië tot oplossing van het conflict met die repu bliek. Aangewezen zijn: Als voorzitter: Raden Ab- doelkadir Widjojoatmodjo, di recteur-generaal voor algeme ne zaken; als plaatsvervan gend voorzitter: jhr. mr. H. L. F. K. van Vredenburgh, bui tengewoon gezant en gevoi machtigd minister, chef der directie politieke zaken van het ministerie van buitenland se zaken: als leden: dr. P. J Koets, directeur van het kabi net van de G.G.; mr. Chr. Soumokil, minister van justi tie van üost-Indonesië; mr Tengkoe Dzoelkarnain, lid van de voorlopige Raad van Oost- Sumatra: Adji Pangeran Kar tanegara, voorzitter van de Raad van Zelfbestuurders van Oost-Borneo; mr. Masjarif Ge- lar Lelo Bandahara, voorzittei van de Bangkaraad: mr. A. H van Ophuysen, vertegenwoor diger van het Indo-Europees Verbond: Thio Thiam Tjong adviseur van de luitenant-G.G als secretaris: jhr. A. Th Baud, adviseur van de It. G.G als adjunct-secretaris: mr. C. Q. Stuyt, gezantschapssecre taris eerste klasse. Zo spoedig mogelijk zullen als leden c'ezer commissie wor den aangewezen een financieel en een economisch deskundige Overige würigingen in de sa- Gedeputeerden keurden Chr. B.L. De school (e Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de door de. Walcherse gemeenten getrof fen regeling tot dekking van de exploitatiekosten der chr. school voor buitengewoon lager onderwijs te Middelburg goed gekeurd. Een volledig financiële ge lijkstelling, zoals geldt voor 't bijzonder en openbaar lager on. derwijs, is niet van toepassing op het buitengewoon lager on derwijs. Hiervoor worden uit de Rijkskas alleen de leraren salarissen vergoed, niet de ex ploitatiekosten. Tot nu toe betaalden de ge meenten 15 voor ieder kind van haar inwoners, dat de school bezoekt. Voorlopig (voor 1947) is dit bedrag verhoogd tot 25 of 30. De nieuwe re. geling houdt in, dat de ge meenten de exploitatiekosten gezamenlijk zullen dekken, ter. wfjl tevens besloten werd in de toekomst, zodra hiertoe de mo gelijkheid bestaat, over te aan tot bouw van een nieuwe school. H:eraan is dringend be hoefte, want het aantal leer- financiële regeling voor .O. goed. lingen stijgt regelmatig en de leerruimte is ten enen male on voldoende. In het oude heren huis Singelstraat 9 moet zelf? les worden gegeven op zolder onder de hanebalken. Men dient niet te vergeten, dat Zee land slechts twee scholen voor buitengewoon lager onderwijs rijk is! Een van de Walcherse ge meenten men deelde ons mede, dat dit wel de hoofdstad van de provincie zal zijn zal een bedrag lenen. De rente en aflossing hiervan zal door de gemeenten worden betaald, met dien verstande, dat ieders aandeel hierin zal worden be paald door het aantal inwoners- van de betreffende gemeente De overige exploitatiekosten worden door do gemeenten ge- dragen naar het aantal leerlin. gen, dat ieder „bijdraagt". De. ze regeling bleek dringend ge boden te zijn daar de exploita tiekosten van de school enorm gestegen zijn. Binnenkort zal een commissie worden sameu gesteld, die zich zal bela?teri met het onmaken van een be groting. Hierin zullen zitting hebben eftn vertegenwoordiger menstelling blijven voorbehou den. Het is de bedoeling, dat de commissie bij haar werkzaam heden voortdurend overleg za plegen met de Luitenant Gou verneur-Generaal en met de ministers, die in Ned -Indië aanwezig zijn of zullen zijn. DE RENVILLE IN KKIOK Dinsdagochtend in alle vroegte verscheen het transportschip der Amerikaanse marine „Ren ville", waaroup zo spoedig mo gelijk de Nederlands-Republi keinse besprekingen gevoerd zullen worden, voor de kusi van Batavia. In de loop van de ochtend werd het schip ge meerd aan de boeien in de ha ven van Tandjong Priok. De „Renville" "zal geregeld contact met de wal onderhou den. Dit geschiedt telegrafisch telefonisch en door middel van een bootje, dat waarschijnlyl' om het uur naar het schip en terug zal varen. Naar verluidi zou de „Renville" wel één of twee weken in de haven van Priok blijven liggen. Besch. wist niet wat de S.S. was Wat hij bereikte door zijn houding Vier en zeventig jaren oud is mr. P. Dleleman, nu hy op deze winsterse December-Dinsdag, bij matige publieke be langstelling, voor het Middelburgse Tribunaal verschjjnt om zich te verantwoorden voor zyn daden gedurende de bezet ting. Een werkzaam leven ligt achter hem, een leven, waar in hy een belangrijke rol speelde in de provincie Zeeland, die hy twee en dertig jaren diende als een bekwaam lid van Gedeputeerde Staten, alsmede in tal van andere vooraan staande functies en waarvan hij gedurende de oorlog waarne mend Commissaris was. Het is niet zonder tragiek, dat Iemand, die zoveel goeds voor een gewest deed en populair was als weinig anderen, zich hier verdedigen moet tegen de aanklacht van samen werking met de bezetter. Overigens: Wie gemeend mocht hebben, dat mr. Dieleman groto feiten ten laste zouden worden gelegd, vergist zich. De feiten maken een tameiyk onbelangrijke Indruk. WAT WAS DE S.S.? Mr. Dieleman heeft zich in 1941 gemeld als begunstigend .id der Ned. S.S. en bleef dat, toen de Ned. S.S overging in de Germaanse S.S. Ik was geen begunstigend lid, Ik was slechts begunstiger, verweert besch. zich en ver klaart niet geweten te hebben wat de S.S. was. Hy meende, dat het een culturele instelling was en als hjj zijn brieven on dertekende met de S.S. groet Heil, dan was dal voor hem hetzelfde, als Truly Vours on der een Engelse brief Drong dan nimmer tot u door, dat de S.S. het bloed en vlees geworden nationaal so cialisme was? vraagt mr. M Vlaming, die het verhoor op rustige, zakelijke wijze leidt. Jawel, maar daarom wil de ik ook alleen begunstiger zyn, luidt het antwoord. Mijn positie was uitermate moeilijk, men wilde een N.S.B.-er als commissaris der provincie, ik werd slechts geduld en toen er in 1941 twee personen bij me kwamen, die vertelden, dat er ook in Engeland en Frankrijk een S.S. was en dat de S.S al leen de Germaanse beschaving wilde verbreiden, meende ik dat begunstiger worden wel het minste was, wat ik kon doen. Las u dan geen kranten? Wist u dan niet, dat het de S.S. was, die Nederlanders In het Neü. Legioen naar het Oostfront deed gaan? Neen, dat hoor ik nu voor het eerst, antwoordt mr. Die leman en hij zegt. dat het geld. dat hy overschreef op de relte- Nat. Vergadering aanvaardt, wet tot verdediging republiek. Handels- en winkelbedien den gaan Vrijdag staken. Nadat de communistisch* afgevaardigde Calas Maandag middag uit de nationale ver gadering voor 30 dagen was geschorst, werd de vergadering tot Dinsdagmiddag verdaagd Calas weigerde zoals wij reeds melden, namelijk te gaan en van de gemeente Middelburg als voorzitter, een vertegen woordiger van Vlissingen en drie burgemeesters van andere betrokken gemeenten. Voorop is gesteld, dat deze nieuwe re geling niet Inhoudt, dat het schoolbestuur niet langer baas in eigpn huls zal zijn. Het bij zonder karakter van deze school blijft dus bewaard. tijdelijke uitbreiding. Het klemmende ruimtege brek in het pand Singelstraat 9 dwong het schoolbestuur des. tiids reeds uit te zien naar een „dépendance". Men vond een tijdelijk onderkomen in een pand aan de Nieuwstraat, doch dit moet thans ontmimd wor den, daar hierin het Militair Tehuis zal worden gevestigd. Men slaagde er evenwel in tij delijk beslag te leggen op het herenhuis Singelstr. 8, tegen over de school gelegen. Dit Derceel wordt door twee gezin nen bewoond. Zodra het gezin, dat de benedenverdieping ge bruikt, verhuisd zal zyn, zullen twee lokalpn worden ingericht en in gebruik genomen. Wan neer het andere gezin ook een andere woning zal hebben ge vonden kan het aantal lesloka. ien opn:euw een uitbreiding on dergaan. In verband met het toene mend aantal leerlingen der school is het onderwijzerscorps uitgebreid tot negen ïeerkrach. ten. moest Dinsdagochtend om 5 uur door leden van de Republi keinse garde worden verwij derd. Met 404 stemmen voor van Je 587 uitgebrachte stemmen werd Dinsdagmiddag by het oegin der vergadering oesloler over te gaan tot de bespre king van de artikelen van hei wetsontwerp der regering. De eerste twee uur van de zitting werden besteed aan de bespreking van het geval Calas. Calas' plaats was door de communistische afgevaar digden versierd met de Franse Jriekleur. Om twee uur Woensdag nacht werd het eerste deel van het door de regering ingedien de wetsontwerp ter verdedi ging van de republiek in twee de lezing door alle afgevaar digden, met uitzondering van de communisten aangenomen. Een communistisch amende ment, tot handhaving van het stakingsrecht, zoals dat in de grondwet werd neergelegd, werd eveneens aangenomen. de toestand. De toestand in Frankrjjk is nog steeds chaotisch. In Noord- en Zuid-Wesi Frank rijk en langs de Middellandse zee zyn talloze my n werkers weer aan het werk gegaan. Winkel- en handelsbedienden van bij de C.G.T. aangesloten vakverenigingen kregen ech ter bericht Vrijdagmorgen in staking te gaan. In Parijs hebben 20 arrestaties plaats gehad onder beschuldi ging van inbreuk op het recht om te werken en verspreiding van opruiende pamfletten. Xydens de zitting van de Na tionale Vergadering, die de ge hele nacht duurde, heeft een der ministers bekend gemaakt, dat <le posttrein van Parys naar het Noorden, by Arras, is ontspoord. Zes personen kwamen kierby om het leven. ning van de S.S. tweemaal f 12 niet alleen contribu tie was, maar ook diende om tijdschriften etc. to betalen. Later begreep hy wel, dat de S.S. een politiek-mllitalre In stelling was, maar in 1941 niet Waarom hij dan niet bedank te. toen de Ned. S.9. Germaanse S.S. werd, vraagt mr. Vlaming Mr. Dieleman antwoordt, dat hy wel protesteerde, maar dat daar niets op uitgedaan werd en hij ontkent opnieuw ten stelligste ooit meer dan begun stiger te zyn geweest. Als jhr mr. F. A. J. W Schorer dieper op de kwestie ingaat, zegt hjj tenslotte, dat zijn begunstiger zijn gezien moet worden als een politieke manoeuvre om zyn positie te redden. Mr. Vlaming: Vond u het dan zo belangrijk, dat er geen N.S.B.-er kwam? U mocht zich toch niet by de Duitsers aansluiten als gezagsdrager, u was populair, als u iets deed. legde dat gewicht in de schaal U had beter heen kunnen gaan Mr. Dieleman: Er werd door voorkomen, dat de griffie een chaos werd en dat er amb tenaren werden weggevoerd... Mr. Vlaming: Maar weegt dat op tegen het nadeel, dat u het verzet toebracht? MEDEWERKING AAN EEN SOLDATENKRANT Medewerking aan de solda tenkrant Zeelaender Wachtpos ten wordt mr. Dieleman ver der ten laste gelegd. Het waren uitsluitend aard rijkskundige en geschiedkundi ge stukjes, die daarin versche nen, zegt mr. Dieleman, stuk jes, die bovendien ai eerder el ders waren gepubliceerd. Maar de Duitsers zeiden: Kijk, mr. Dieleman is het zo met ons eens. dat hij zelfs in een soldatenkrant schrijft merkt mr. Vlaming op en wijst erop, dat de taak van dit blad was het vechtmoreel te ver sterken. Ik Het die onschuldige stukjes plaatsen, omdat ik daardoor veel kon bereiken, luidt het antwoord van besch. Ik voorkwam daardoor, dat een deel van Breskens afge broken iverd, dat bepaalde polders in Zeeuwsch-Vlaande ren onder water kwamen En als mr. Vlaming dan zegt. dat schryven In een sol datenkrant hulp verlenen aan de vyand was en dat de Neder landers in 1940 toch zelf ook vernielingen pleegden, zodat besch. dlo niet behoefde te voorkomen, wordt mr. Diele man boos en roept uit: Ik meende alleen verant woordelijk te zyn voor wat er van my in dat blad kwam en als u die stukjes hulp aan de vijand noemt, behoeven we ver der niet te praten de nieuwe orde. Mr. Vlaming brengt dan een brief in bespreking, die mr. Dieleman in 1942 aan Beauf- tragte Muenzer schreef, waar in hy zegt, dat hy een nieuwe orde in Europa onder Duitse leiding het beste vindt. Ten eerste was dat een privé-brief en ik vind het on gepast, dat u my die ten laste legt, maar dat schijnt tegen woordig te mogen, valt mr. Dieleman uit, en ten tweede schreef Colyn precies hetzelf de, in zijn bekende brochure. Maar Colyn was toen par ticulier en u was gezagsdra ger, riposteert mr. Vlaming. Mr. Dieleman betoogt dan. dat niet alleen hy, maar ook de regering na de bevryding van oordeel was dat een vernietigd Duitsland een ramp voor Nederland was. Hij wilde Duitsland echter wel terug dringen binnen eigen grenzen DE KWESTIE-Mr. VAN ZANTEN. Een brief aan de wnd. secr gen van justitie, waarin hij mr H. L. van Zanten als Jood aanduidt, is het volgende punl van de dagvaarding. Mr. Dieleman verklaart, dat hy deze brief schreef om zich to dekken als ontdekt zou worden dat mr. van Zanten Jood was. Het was niet zyn bedoeling hem van zyn brood winning te beroven of schade te doen. U handelde hier toch zon der opdracht als deken van de balie, zegt de heer C. Ouwe hand. Had U niet beter mr. van Zanten eerst kunnen waar schuwen? Maar zelfs dan: als u niet wist wat de S.S. was, had u toch zeker niet behoe ven te weten, dat mr. van Zanten Jood was... Mr. Dieleman geeft toe. dat het beter was geweest deze brief niet te schryven. Later heeft hy zelf tientallen Joden geholpen. DE SAMENWERKING MET dr. TELLEGEN. Er is door mr. Dieleman 'n no ta opgesteld over de slechte samenwerking met de griffier der Staten van Zeeland, dr. Teilegen, die later in handen van Muenzer is gekomen. Ook heeft mr. Dieleman zich te genover Muenzer mondeling uitgelaten, dat dr. Teilegen 'n vyand van Duitsland was. Mr. Dieleman verklaart, dat het allerminst zyn bedoeling is geweest, dat die nota in Duitse handen zou komen. Toen hem bleek, dat dit wel was ge schied, heeft hy onmiddellijk al zyn klachten ingetrokken en verklaard, dat de samenwer king voort reffelyk was Overi gens geeft hij toe. dat hij deze brief niet had moeten schrij ven. AMBTENAREN MOCHTEN NIET ILLEGAAL ZIJN. Naar aanleiding van het feit, dat in Groede in Juli 1944 een gemeente-ambtenaar was on dergedoken met medeneming van bescheiden, heeft mr. Die leman aan de Beauftragte voorgesteld alle ambtenaren nogmaals te wijzen op de nood zaak van een loyale plichtsbe trachting. Hier waagde een ambte naar zijn hoofd om anderen voor wegvoering naar Duits- tand te behoeden en u verzette zich daartegen, merkt mr. Vla ming op. Er waren toen al ver schillende overvallen op distri butiekantoren en bevolkingsre gisters gepleegd. Toen kwam Groede en er dreigden ernstige maatregelen. Die maatregelen werden voorkomen door niyn brief aan Muenzer. Men was tevredengesteld door myn acti viteit en er werden geen bur gemeesters ontslagen, geen razzia's gehouden, geen gijze laars gegrepen, antwoordt besch. Tevens zet mr. Dieleman uit een, dat van ambtenaren trou wens geen verzet getolereerd kon worden, omdat er dan een chaos zou zyn ontstaan met ».'le daaraan verbonden ellen de. Als een ambtenaar illegaal werk wilde do.^n, meent hij, moest hij als ambtenaar be danken. Dat valt oo|< op te maken uit de regeringsinstruc- tie. die loyale samenwerking voorschreef. Ten slotte komt dan nog een brief m behandeling, die mr. Dieleman schreef in 1940 aan Oberregierungsrat Linde te Middelburg over het feit, dat een Franse firma de levering van garens aan iemand in Hulst steeds uitstelde. Mr. Dieleman telt deze brief niet ernstig. Hy wyst er ten slotte nogmaals uitdrukkelijk op, dat zijn ganse houding ge durende de bezetting slechts werd ingegeven door zyn ver langen om de belangen van het Zeeuwse volk te dienen. Mr. Vlaming vraagt: Meende U, dat wat U voor Zeeland aan materieel voordeel kon berei ken, opwoog tegen de afbraak, die U door samenwerking deed aan het verzet? Mr. Dieleman: Ik was toch niet geroepen als hoofd van het verzet op te treden. Ik was er om te voorkomen, dat er een chao9 ontstond. Mr. Vlaming: Maar U moest het verzet toch niet bestrijden! Mr. Dieleman: Ik steunde het verzet indirect, want door mijn optreden zyn hier zo wei nig executies geweest Mr. Vlaming is van oordcel, dat in Zeeland weinig verzet is gepleegd en dat er daarom zo weinig executies waren. Mr. Dieleman biy'ft echter bij zijn mening. Hierna wordt gepauzeerd. DE VOORSPELT: iets zachter. Geldig tot Woensdagavond. Zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of sneeuw. Iets zachter. Meest matige, geleidelijk naar Oostelijke richtingen draaiende wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1