6000 deelnemers voor de Olympische Spelen Fruit als volksvoedsel Michael, de laatste Koning achter het IJzeren Gordijn Boekbesprekingen Wanneer zal Vadertje Stalin hem aan de kant zetten? Mijnwerkers gevraagd Landbouw-productie moet verhoogd worden TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 2 DECEMBER 1947 Of zal hij door vlucht zijn hoofd redden? Het paleis van Sinaia te Belgrado een witgepleisterde imitatie van Versailles ziet er üit als een décor in de ope ra, dat per ongeluk is blijven staan. Het maakt een doodse en verlaten indruk. Er is niemand te zien, ja zelfs de Sov jet „erewacht" is verdwenen. Vroeger waren er steeds men sen in de buurt, groepjes of alleen, nieuwsgierig en verlan gend een glimp van de Koninklijke familie op te vangen. Maar nu gaat men liever een straatje om, dan loopt men tenminste niet het gevaar door een fanatieke communist of door een agent van de geheime politie beschuldigd te wor den van revolutionnalre of reactionnaire plannen. Het statige smeedijzeren hek bij de hoofdingang blijft steeds gesloten. Vroeger reden hier glanzende auttfs af en aan. Diplomaten maakten hun op wachting bij de Koning, minis ters kwamen en gingen. De weinige auto's die nü naar 't palels rijden, moeten een lan ge omweg maken door het park, door een viervoudige controle zelfs: Sovjet-ambte naren, Roemeense geheime po litie, gewone politie en niet te vergeten de Koninklijke lijf wacht. Michael H, Koning van Roe menië, is een gevangene in zijn eigen paleis. DE KONINGSKWESTIE Roemenië heeft zijn Konings kwestie. Wat moet er nu ei genlijk met de Koning gebeu ren? Moet hij aanblijven, of zullen we hem wegsturen? Ziedaar wat de Roemenen, in binnen- en buitenland, bezig houdt. De Russen, die in dit land de lakens uitdelen, spreken niet over deze kwestie. Voor hen schijnt deze vraag taboe. Het enige wat zij doen is bij de zeldzame recepties, die in het paleis worden gehouden, de Koning koel groeten. Ze blijven zelfs onbewogen wan neer ze op het uniform van Zijne Majesteit als enige on derscheiding de „Lenin-orde" ontdekken. Maar men weet toch wel hoe zij over de Koningskwes- toe denken. Hun mening valt af te leiden uit de woorden en daden van de mannen, die in Boekarest schijnbaar alles te vertellen hebbende com munisten. Zij soms worden ze de nieuwe Quislings ge noemd lwillen van Michael niet veel meer weten. DE LAATSTE HOOP. De monarchie is echter de laatste hoop voor een aantal lieden, die het onder het hui dige regiem niet bepaald naar him zm hebbenvroegere grootgrondbezitters, de eens zo rijke aandeelhouders van de petroleum- en staalindustrieën en verder allen, die niet kun- hen inzien dat het feodale sy steem, waarvan zij profiteer den, voor goed van de baan is. Het is hun geluld: de Koning te overtuigen, cit hjj in zijn land moet blijven. Maar Micha el geeft er zich rekenschap van, dat hü daardoor 'n groot risico loopt. Zonder de ener gieke tussenkomst van de Amerikaanse generaals Ro bertson en Oxley zouden de jonge monarch en zijn moeder voor een „Volksgerecht" te recht hebben gestaan. Vermoe delijk hadden zij dan hetzelfde tot ondergaan als Petkoff Michael weet dat hjj gevan gen is. Z\jn regering laat hem zelfs de wetten niet meer te- Koning Michael van Roemenië, de „laatste koning achter het IJzeren Gordijn". Waalwijk treedt op tegen spijbelaars. De gemeenteraad van Waal wijk nam het besluit tot vast stelling van een verordening, die luidt: „De ambtenaren der politie worden gemachtigd een kind, dat zij gedurende de schooltij den op de openbare weg aan treffen en waarvan redelijker wijze kan worden vermoed, dat het zich aan ongeoorloofd Schoolverzuim schuldig- maakt, te brengen naar het hoofd der school, onder voorwaarde, dat onmiddellijk aan een der vol gens artikel 101 der leerplicht, wet ten opzichte van dat kind aansprakelijke personen schrif telijk of mondeling daarvan wordt kennis gegeven." De Roemeense corres pondent van het Zwit sers weekblad „Die Weltwoche" vertelt in een interessant artikel een en ander over de verwikkelingen rond Mi. chael n van Roemenië, de laatste koning achter het „IJzeren Gordijn". De Roemeense troon, een overblijfsel uit een meer democratisch tijd perk, wankelt in de rode golf, die over dit Bal- kanland spoelt. kenen. Hoogst zelden krijgt h|j bezoek van de regeringschef Groza om regeringszaken te bespreken. De ministers ko men alleen by de Koning om de eed af te leggen EEN FASCISTISCH HOF? De communistische partij heeft een onbeperkte campag ne tegen de monarchie inge zet. Het portret van de Ko ning is uit de ministeries en openbare gebouwen verwijderd en langzamerhaid verdwijnt zijn beeltenis ook uit de étala ges en de hotelhalls. De pers laat geen gelegenheid voorbij gaan om de monarchie aan te vallen. De heele vroegere en t.genwoordige omgeving van de Koning wordt daarbij meest al als „fascistisch" geken merkt. Michael II, Koning van Roe menië, zit op zyn papieren troon in de zekerheid dat Va dertje Stalin hem vroeg of laat aan de kant zal zetten. De laatste monarch achter 't ijzeren gordyneen derge lijke abnormaliteit kan met lang meer duren! Michael kan geen pas doen of het wordt doorgegeven aan het Kremlin, hij kan niet uit rijden of men volgt hem. Dag en nacht probeert men vast te stellen wat er in het paleis ge beurt. Hij heeft veel bewe gingsvrijheid hij kan b.v. op jacht gaan en zijn vliegtuig besturen maar nij mag niet te ver van het vliegveld weg vliegen. Voortdurend liggen Sovjets-jagers op de loer om eventueel de vervolging op te nemen. Zo spreekt het „avon tuur" dat Koningin-moeder Helene onlangs op een reis naar Zwitserland beleefde, boekdelen: haar machine werd in Hongarije tot landen ge dwongen en mocht pas na rug gespraak met Moskou de reis voortzetten. LAATSTE BOLWERK. Tot nu toe hebben de raad gevers van de Koning hem steeds afgeraden te vluchten. Een vlucht zou betekenen dat de monarchie aan het noodlot zou worden overgelaten. De linksen zouden daardoor het laatste bolwerk der democra tie kunnen bestormen. Boven dien heeft de Koning het voor beeld van „collega's" voor ogen, zoals Peter van Joego slavië en Victor Emanuel van' Italië. Ook stelt hij geen groot vertrouwen in de hulp van Amerika en Engeland. De An gelsaksische landen hebben wel niet veel op met Rusland, maar daarom zijn ze nog geen bondgenoten van Roemenië. Verder is de jonge Koning bevreesd voor intriges van zijn vader Carol. Zou deze, in geval Michael in ballingschap zou gaan, niet trachten om met Westerse of misschien zelfs met Russische hulp een twee de maal op de troon te komen? VERLOVING? De laatste weken gaan er weer geruchten over deze jon ge vrijgezellen-koning. Er is sprake van een verloving. Men noemde zelfs de naam van Prinses Margaret Rose van Engeland, maar ook die van een Prinses van Orléans, Bra- ganza. Niettegenstaande alle ontkenningen uit Londen, is Boekarest vol van deze ge ruchten. Voor Michael zou dit nog niet o'n slechte oplossing zijn. Als schoonzoon van de Koning van Engeland zou hij een vry' zekere toekomst tege moet gaan. Mocht zijn kroon eens afwaaien door stormen uit de rode hoek, dan kon hij altyd nog bij schoonpapa schui len voor verdere buien Zo staat deze jonge man voor een vrjj onzekere toe komst. Wat zal h|j moeten doen Zal hij door een vlucht uit de heksenketel van politie ke agitatie zijn hoofd redden om daardoor de Kroon te ver liezen? Of zal hy, door te blij ven In een land, waar Stalin aan de touwtjes van een ma- rionnettenregering trekt, mèt de Kroon ook zyn hoofd ver liezen Er moet nog een paar mlllioen ton meer geproduceerd worden. Wervingsactie ingezet. Op een conferentie te Dord recht hebben vertegenwoordi gers van de Ned. mjjnen ver klaard, dat men na de bevrij ding van de 33.000 onder grondse mijnarbeiders er in één slag 15.000 verloor. Met de uitschakeling van Duitsers, Po len, N.S.B.-ers, onderduikers en oorlogsvrijwilligers werd aan het meest vitale bedrijf van Nederland een grote klap toegebracht. De productie daal de, tengevolge hiervan en door de root aan materialen en ge reedschappen door de Duitsers, van 13 k 14 millioen ton kolen per jaar op 6 millioen. Er is op het ogenblik in Ne derland nodig voor de indus trie, de elecfriciteitsbedryven, het vervoer, de klelnindustrie en de brandstoffenvoorziening van de Nederlandse gezinnen, minimaal 1214 millioen ton. Als men alles op haren en snaren zet, zal men dit jaar misschien 10 a 11 millioen ton halen. Het nog blijvende tekort moet echter aangevuld wor den. Frankrijk, België en Enge land kunnen niet leveren,ornaat deze landen zelf met een groot kolentekort te kampen hebben. Duitsland, altjjd een groot le verancier, levert nu weinig. Het tekort in Nederland wordt aangevuld in Amerika, maar door het vervoer worden de kolen ontzettend duur; ze kos ten voor millioenen aan devie zen. Van het weinige, dat in Ne derland aanwezig is, moet nog geëxporteerd worden, want buitenland heeft de tendens, om voor alles wat in Neder land dringend nodig is, zoals hout en andere bouwmateria len, kolen te vragen. Als men de industrialisatieplannen voor Nederland gaat uitvoe ren, zal het kolenverbruik plm. 20 millioen ton z|jn. De Ned. m|jnen leveren een belangrijke aandeel in het economische herstel van ons land. Zodra er Het Christelijk Nationaal Vakverbond deelt mede, dat ook in het derde kwartaal van dit jaar het ledental een flinke stHging heeft vertoond, n.l. van 123.820 tot 126.893. voldoende kolen zijn kan ge heel Nederland van gas wor den voorzien. AANWERVING. BB jxüjnc ambtsgebied van het Gewes telijke Arbeidsbureau Dord recht beginnen jonge mannen te animeren op de mijnen te komen werken. Er zullen in verschillende plaatsen voor lichtingsavonden worden geor ganiseerd, terwijl men ook op andere wijzen zal trachten ge gadigden te vinden. Vestigingseisen voor land- en tuinbouwers Kostprijsberekening De vuurtoren van Haamstede waar de heer K. Saman op 1 Dec. z|jn 25-jarig jubileum als lichtwachter vierde. De toren is van 1843. Huisvestingsproblemen opgelost. De organisatie der Olympi sche Spelen heeft thans een punt bereikt waarop het moge lijk is een globaal overzicht te geven. Er zijn zulke bevre digende vorderingen gemaakt dat de organisatie-commissie een door haar president, burg graaf Portal, ondertekend schrijven heeft verzonden, waarin deelnemers en bezoe kers hartelyk verwelkomd worden, en tevens gezegd wordt dat met de voorberei ding goede voortgang wordt gemaakt. 2500 GASTEN IN R.A.F.-KAMP. De plannen voor de huisves ting der duizenden deelnemers en officials zijn bijna voltooid, en ten bate van de gelegen heidsbezoekers is, zoals reeds eerder gemeld, een speciaal comité opgericht teneinde het bespreken van kamers zoveel mogelyk te vereenvoudigen. Alhoewel het aantal der deelnemers problematiek is, wordt gerekend op ongeveer zesduizend personen, de offi cials hierbij inbegrepen. Ver scheidene Olympische centra* zijn aangewezen. Twee kampen van de R.A.F. te Uxbridge en te West Drayton, zullen 2500 tasten kunnen herbergen na- at enkele verbeteringen zijn aangebracht. Een herstellings oord in Richmond Park, dat vroeger bij het leger in ge bruik is geweest, biedt plaats aan 1600 personen. SCHOLEN VOOR HUISVESTING. Voorts zullen de deelnemers aan de Olympische roei- en kano-wedstrija, wier aantal minstens 500 zal bedragen, te Henley onderdak vinden. De schietploegen gaan naar Bis- ley waar men gemakkelijk 250 man kan huisvesten. De 400 zeilers en officials krygen ho telkamers in Torquay en om streken, en de ongeveer 150 ruiters worden met hun stal knechts en paarden te Alders- hot ondergebracht. Te Wem bley waar veel belangrijke wedstrijden plaats vinden, bie den verscheidene scholen, die tijdens de vacantie leeg staan, elk accomodatle aan 50 tot 250 personen. Wat de huisvestiging der 500 600 vrouwelijke athle- ten betreft worden verschillen de mogelijkheden onderzocht Het is niet uitgesloten dat ze allen in Londense hotels zul len logeren. te schriel. Aan het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de be groting- van landbouw, vissern" en voedselvoorziening is het volgende ontleend: In de memorie van toelich ting wordt als belangrijkste taak productieverhoging en kostprijsverlaging vooropge steld. Hoewel zij zich uiteraard met dit streven kunnen vereni gen, meenden vele leden toch, dat zodoende het accent te eenzijdig wordt gelegd. Deze leden zouden als doeleinden, die op korte termijn bereikt moeten worden, willen zien: het verkrijgen van productie verhoging, ten einde de rant soenen voor de bevolking te kunnen verbeteren en de hoe- veelheid exportproducten te vergroten, en het verkrijgen van een redelijk inkomen voor de werkers in het landbouwbe drijf. Daarnaast blijft natuur lijk hot streven naar kostprijs verlaging dringend nodig, maar dit mag niet remmend werken op het bereiken van de evengenoemdc doeleinden. Blijkbaar overschat de mi nister de resultaten van me chanisatie in ons laad met zijn zeer groot aantal kleine .en middelgrote bedrijven. Het eerst nodige om produc tieverhoging te krygen zijn lo. nende prijzen. Andere leden wezen er op, dat er gestreefd moet worden naar meer en goedkoper pro duceren, o.m. door in afwach ting van de kostbare en lang durige rullverkavelingsproce- dure. grondruil, zowel voor eigenaren-grondgebruikers als voor pachters, door wettelijke maatregelen mogelijk te ma ken. VESTIGINGSEISEN. Ook zullen spoedig bekwaam- „Mijn dorp in benarde tijd". Door Jean Louis Bory Uitgave Kosmos, A'dam. Tot hij de beroemde Prix Concourt verwierf, was de auteur van „Mon village a l'heure allemande" een vrijwel onbekende leraar aan een Franse middelbare school. Het bekroonde boek was zijn lit teraire eersteling, waarmede hij op 25-iarige leeftijd de we reld verraste. Het geeft een merkwaardie en treffend beeld van het leven in epi klem Frans dorp tijdens de bezet ting, waarbij wij vooral gegre pen worden door de waarlijk Indringende wijze, waarop Bo ry door toepassing van de zo suggestieve schrijfwijze van de monologues" in- terieures". waarbij iedere fi guur als zelf sprekend tot de lezer wordt ingevoerd zyn personages aan ons voorzet. De Franse taal leent zich voor een dergelijke vorm uitstekend en het behoeft eigenlijk geen verwondering te wekken, dat van de sterke suggestie in de vertaling wel iets verloren is gegaan. Overigens toch alle lof voor het werk van de vertaal ster. mevr. W. A. Fick-Lugtcn. „Maria van Oranje" door Marie C. van Zeggelen. Uitgave J. M. Meulen- hof, Amsterdam. De bekende schrijfster Marie C. van Zeggelen heeft aan haar langzamerhand uitgebreide reeks van historische romans weer een nieuwe toegevoegd, waarin zij ditmaal Maria van Oranje behandeld, de oudste dochter van Willem de Zwij ger, die steeds een van de minst bekende figuren uit het huis van Oranje is gebleven. Marie van Zeggelen tekent de ze figuur op gevoelige wijze in verschillende perioden van haar leven en leverde aldus een waardevolle bijdrage tot bre dere verspreiding van kennis omtrent deze Oranje-prinses. „De oude klok" door Emest Glacs. We reldbibliotheek N.V., Amsterdam. Ernest Claes, die ons al op zo vele kostelijke verhalen uit het Vlaamse leven heeft vergast, komt ditmaal weer eens met een boek over zijn eigen jeugd, hetgeen hij trouwens reeds vroeger deed. Het ls eigenlijk geen roman in de gewone zin van het woord, maar veel meer een aaneenschakeling van tafreeltjes uit het leven van ePn Vlaamse jongen, die door Claes met veel gevoel voor hu mor z|jn geschreven. Liefheb bers van dit genre en die zijn er vele wanneer het werk van de schrijver van „de Wit te" betreft kunnen hun hart weer eens ophalen. Prachtig werk van de Rijks Tuinbouw- voorllchtingsdlenst. Zeeuwse telers gaan met hun tijd mee. In de koelhuizen voor fruit van de veilingen te Goes en Kapelle ligt momenteel één millioen kg. fruit voorna melijk Jonathans en goudrei- netten opgeslagen, dat in de komende maanden gelei delijk op de binnenlandse markt zal worden gebracht. Wellicht zal bij sommige le zers de vraag rijzen of deze zorg van de telers om de bin nenlandse consument hét ge hele jaar door fruit op tafel te brengen, alleen een gevolg is van de geringere exportmo gelijkheden. Zo is het echter niet De telers hebben een nieu we weg ingeslagen met de bedoeling te bereiken, dat fruit een volksvoedsel wordt, een product dat tegen rede lijke pr|jzen, zowel voor con sument als producent, onder ieders bereik komt. De laatste t|jd is wel een stijging van het fruitverbruik hier te lande waar te nemen, maar toch bl|jft dit nog achter b|j Enge land Zwitserland, Amerika e.a. B|j ons heerst nog te veel de mening, dat fruit alleen een lekkernij is. Een ruimer gebruik van het binnenlandse fruit zal ons bo vendien een niet onaanzien lijke deviezenwinst opleveren, daar vóór de oorlog veel fruit uit het buitenland moest wor den betrokken. Welke maatregelen treffen de telers nu om aan de ver grote vraag van het binnen land in de toekomst te kun nen voldoen ALLEEN KWALITEITS- FRUIT. In de eerste plaats wordt ernstig gestreefd naar het le veren van uitsluitend kwali- teitsfruit. Dc Rflkstuinbouw- voorlichtlngsdienst doet hierbij prachtig werk door het geven van voorlichting. Ook in Zee land, waar nauw samenge werkt wordt met de Ned. Fruittelers-organisatie de vroegere Pomologische vereni ging wier ledental alleen al in onze provincie van 3Ó0 tot 1300 leden groeide, zodat practisch iedere teler bereikt wordt. Er worden diverse cur sussen gegeven en er zyn fruitteeltscholen gesticht in 1935 werd de eerste ge opend en thans zijn er in ons land reeds 23 verder rui me voorlichting enz. Het is verheugend te con stateren, dat de resultaten hiervan niet uitblijven. In de Betuwe, Limburg en de IJssel- streek bjjv. is de productie de laatste jaren door een inten sievere voorlichting aanzien lijk gestegen. En wanneer zoals des kundigen ons verzekeren door een betere verzorging van de boomgaarden, de opbrengst per H.A. gemakklyk tot 8 10.000 kg. kan worden opge voerd. tegen vroeger 3 4000 kg., dan blijkt wel duidelijk van welk een groot belang het is, dat de teler met zijn tijd meegaat en de deskundige voorlichting ter harte neemt. En dat doet de Zeeuwse teler NIEUWE AANPLANT. Een andere mogelijkheid om de fruitproductie te vergro ten, is de nieuwe aanplant. Ook hiermee is men in Zeeland doende. Momenteel heeft onze provincie 4500 H.A. boomgaar den, terw|jl ongeveer 200 H.A. nieuw wordt aangeplant. Er komen o.a. nieuwe fruitteelt centra op Noord-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen bij Philippine By deze aanplant wordt nauwkeurig nagegaan, welke rassen dienen te worden gekozen. Verschillende als b|jv. de Bellefleurs, Keswick, Transpa rant de Croncels etc. zyn „uit de mode" en worden daarom niet meer geplant. De nieuwe aanplant bestaat nu voorne- mel|jk uit winterfruit dat dus in de koelhuizen kan wor den bewaard en met name Goudrelnetten, Jonathans en Golden Delicious. Het ligt voor de hand, dat bij een nog grotere productie en bij de uitvoering van het plan om de aanvoer van fruit over het gehele jaar tc sprei den, de huidige koelcapaciteit te klein zal z|jn. Trouwens: reeds thans is zy onvoldoende. De Zeeuwse telers namen daarom ook in deze hun maat regelen: de veiling te Kapelle bouwt een nieuw koelhuis, de veiling te Goes heeft uitbrei dingsplannen en te Krabben- dijke verrijst een particulier koelhuis, zodat verwacht mag worden, dat volgend jaar de koelruimte in onze provincie verdubbeld zal zijn. FRUIT ALS ARTIKEL. MERK- Behalve dat de fruittelers dus alles in het werk stellen om een kwaliteit product te leveren, heeft de Ned. Fruit telers-organisatie thans ook interessante plannen om het fruit zo appetytelijk mogelijk onder het publiek te brengen Men wil het fruit als merk artikel in eenmalige kleinver- pakking ten verkoop gaan aanbieden. Gedacht wordt aan gemakkelijk te hanteren pak ketten avn enkele kilogram men, die op de veilingen wor den verpakt en daar voorzien worden van 'n kwaliteitsmerk enz., zodat ook voorkomen wordt, dat het veelal onkun dige publick keukenfruit zoals men het mindere fruit noemt voor kwaliteitsfruit wordt verkocht. Dit merkfruit waarborgt dan het publiek Hollands glorie op het gebied van fruit. Vanzelfsprekend zullen naast de afzet in het binnenland ook de exportmo gelijkheden worden blijven be nut. Moge hot streven „fruit- volksvoedsel" met succes be kroond worden- Aan de mede werking van dc Zeeuwse teler ne npPMIIBP zal het zeker niet ontbreken- alle mogelijke soorten brieven. heids- en vestigingseisen aan oude en nieuwe land- en tuin bouwers moeten worden ge steld. Op dit punt vertoont de landbomvwetgeving een achter stand bij de middenstandswet geving. Vele andere leden wa ren evenwel van oordeel, dat, gezien de huidige stand van 't land- en tuin bou wonderwijs, thans zeker nog niet kan over gaan worden tot het stellen van vestiging eisen. Aan agrarische werkers dient een redelijke beloning te worden gelaten, mede ter voorkoming van zwarte pr|jzen en lonen. Verscheidene leden die van oordeel waren dat de kostprijs, berekening veel te schriel ls, vroegPn zich af, of de minister zioh niet te veel laat beïn vloeden door de grootindustrie om de landbouw tot sluitpost van de begroting te maken. De kort geleden vastgestel de wintermelkprys van 20 cent per kg. achttenvele leden te laag. Dat voorts ook d.e graan prijzen omhoog moeten, is me de af te lelden uit het feit, dat de boeren er niets voor gevoe len veel wintergraan uit te zaaien. DE HANDEL. Ook werd sanering van de handel door vele leden be pleit. Getallen van 23.000 tuin. ders tegenover 18.000 detaillis ten en 4000 grossiers in de groentenhandel geven te den ken. Ten aanzien van de arbeids voorziening in de landbouw werd geklaagd over de loon- vers-torende werking van de D.U.W. Het accoordloon bij de D.U.W. is veel hoger dan de toegestane uurlonen in de landbouw. Eveneens werd de vraag ge steld, of onder de bestaande omstandigheden inzake de ruil verkaveling de landaanwinning door droogmaking en ontgin ning niet meer de aandacht verdient, te meer daar deze middelen ePT1 reële landwinst betekenen, terwijl het bij ruil verkaveling toch in hoofdzaak om relatieve landwinst gaat. EEN BODEMFONDS? Verscheidene leden bepleit ten de instelling van een na tionaal bodemfonds. Bij do gróndaanwinning in verschil lende vormen, zoals droogleg ging, ontginning, verkaveling e.d., zouden de beschikbaar ko mende grondPri in een derge lijk fonds moeten worden ver enigd om te kunnen overzien, hoe deze gronden oordeelkun dig kunnen worden verdeeld. Bij de drooglegging van Wal cheren en de Wieringermeer had men hier het goede voor beeld kunnen geven. H. G. Franks. Lauweren op de wereldzeeën. Uit gave Wyt, Rotterdam. De uitgever Wyt te Rotter dam zorgde voor een boek, dat •we graag in handen zouden wensen van alle flinke Holland se jongens. Het is geschreven door de Engelsman H. G. Franks en het behandelt de heldendaden van de Nederland, se marine niet alleen in het verleden, maar vooral in de jongste wereldoorlog. Mevr. v. d. Stek heeft het keurig ver taald, terwijl het bovendien n.og aangevuld is met allerlei bijzonderheden. Dit is ePn boek, dat het jon ge hart goed doet en het oude hart sneller doet kloppen! Het aantrekkelijke is, dat het door een buitenlander ge schreven ls, die tintelt van enthousiasme voor onze mari ne. C. C. KUpfer „Onze vlie gers in Indië" Uitg.: BoomRuygrok N.V. te Haarlem. Dit boek van de „Vliegwe reld bibliotheek" behandelt de geschiedenis van de Indische militaire luchtvaart van haar ontstaan tot de capitulatie van Bandoeng in 1942. Gelukkig heeft de schrijver er geen droec opsomming van feiten van gemaakt. Integen deel, hij heeft de gegevens, die de commandant der militaire luchtvaart, dc generaal Ken- gen. hem verstrekte, tezamen met verhalen en verklaringen van de vliegers zelf, verwerkt tot een boeiendebeschrijving van de heldhaftige strrjd der M. L. Een verdienste van dit boek is de beschrijving van de ver schillende vliegtuigtypen, die aan de 9trijd hebben 'deelgeno men. Nederlandse, Amerikaan. Britse zowel al9 Japanse :pe, JBL i»t. BoomRuygrok N.V. voor zag het bock van een aardige band. J. Hagenaar schreef een boekje over geduldspelen met kaarten („Patiences"), dat voor liefhebbers van dit spel niet minder dan vijftig ver schillende spelen biedt. Het is reeds een elfde druk, welke door G. B. van Goor Zonen's Uitgeversm|j. keurig werd ver zorgd. B|j daze firma verscheen onder de titel „Hoe schrijf ik goede brieven?" in tweede druk een heel bruikbare hand leiding voor het schrijven van typen komen onder dc loup met duidelijke foto's toegelicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5