Rumoer rood Palestina NIEUWS UIT ZEELAND Collegiaal Orgaan voor Indonesië Volkshogeschool in Zeeland Dr. Idenburgh in Nederland aangekomen. PHILIPS phiushave Tussentijdse hulp voor Europa goedgekeurd. Grote vier kunnen het nog niet eens worden. WALCHEREN Verbitterd N.S.B.'er verried Domburgers Minister Neher met drievoudige opdracht naar Batavia vertrokken. „Reconstructie in de meest uitgebreide zin". Met een drievoudige taak vertrekt vandaag minister L» Neher van Schiphol naar Batavia. .Maandag startte de mi nister reeds, maar zyn toe stel moest na een half uur, wegens een technische sto ring, terugkeren. In een kort vraaggesprek met een ANP-verslaggever bevestigde do minister, dat hg in de eerste plaats naar de Oost vertrekt om in opdracht van do regering met ar. van Mook en jhr. van Vredenburgh besprekingen te voeren over de Instelling van een collegiaal orgaan, dat zich zal belasten met de uitgebreide werkzaam heden cn verantwoordelijkhe den, die tot dusverre alleen op dc schouders van de luitenant G.-G. hebben gerust. In de tweede plaats heeft dit bezoek van minister Neher aan Batavia ten doel, dat hij, naast dr. van Mook, contact Met een opdracht van dr. van Mook. By zijn aankomst op Schip hol verklaarde dr. P. J. A. Idenburgh Maandagavond in een kort vraaggesprek met een A.N.P.-verslaggever, dat hU naar het moederland is gekomen met een officiële opracht van dr. van Mook. Over deze opd-acht kon hfj zich verder op dit moment niet uitlaten. Dr. Idenburgh liet zich in optimistische toon uit over de algemene toestand in Indo nesië. Hv was van mening, dat deze gedurende de laatste maanden veel is verbeterd. Over de Commissie van Drie /.eide hij: „Deze pakt de zaak inderdaad met grote ernst aan." Gralschending op Timor. Het familiegraf van de Rad ja's van Koepang, waar 12 vorsten begraven liggen, is opengebroken. Do inbrekers hebben de sieraden, die de vor sten In het graf meekregen, ontvreemd. Jaffa's voor Nederland. Zoals gemeld, heeft de Ned. i-egcring in Palestina een gro te party Jaffa's gekocht, ln to taal 8000 ton. 37.500 kisten zullen omstreeks de Kerstda gen in Haifa aan boord van het 3200 ton metende Ned. m.s. „Stentor" van de K.N.S.M. worden geladen. Successievelijk zullen daarna nog vier sche pen dc rest der party naar ons land brengen. De „Sten tor" wordt begin Januari in Amsterdam verwacht. Zoals bekend, zullen de si naasappels In distributie wor den gebracht. (Ingezonden mededei Iedere man heeft graag een Dimes! Denk er aan, dit iedere min. jong of oud, ge lukkig is met een Philips .,PMluSMAVE"StiaJbaird! Dm vliegt ook zjn burd craft Efecriieb dnegubttrapparaai av phivy vnatooMtu i. mooumo. ekchoyp» (Ingezonden mwldiViiue kan houden met de zo juist by ministerieel besluit benoemde nieuwe delegatie, die op het Amerikaanse .-chip „Renville" politieke besprekingen gaat voeren met de republiek onder toezicht van de Commissie van Drie. Als derde en laatste reden Is de minister naar Indonesië vertrokken om zich bezig te houden met wat hy uitdrukke lijk betitelde als ..reconstruc tie in de meest uitgebreide zin van het woord" en waarmede hji zeide een ruimer begrip te willen aanduiden dan alleen „wederopbouw". COLLEGIAAL ORGAAN. Terugkomende op de plan nen tot vorming van een Col legiaal Orgaan zeide de minis ter. dat hem niets bekend vas over de eventuele aanstelling van oud-minister Steenberghe als vierde lid van dit orgaan. „Als onze besprekingen tot gevolg" zullen hebben, dat tot vorming van uet orgaan wordt besloten en als de lyn vast staat, waarlangs gewerkt zal worden, als het dan voorts wenselijk zal zijn, dat dr. van Mook, jhr. van Vredenburgh en Ik daarin zitting nemen, dan twijfel ik er niet aan of wy drieën zullen deze functies gaarne aanvaarden." Desgevraagd bevestigde de minister vervolgens, dat hy zich Ingeval hy zitting zou ne men in het Collegiaal Orgaan, niet voldoende ..uu kunnen wy- den aan zyn taak als minister van wederopbouw ln Nederland en dus als zodanig ontslag zou nemen. Over een eventuele op volger durfde hy niets tc zeg gen. Vandaag vertrekt de „Willem Ruys" voor de maiden trip naar Batavia; is het 250 Jaar geleden dat de St. Paul's kathe draal in Londen ge bruik werd genomen; ls het 4 laar geleden dat de conferentie te Te heran tussen Roosevelt, Churchill en Stalin be gon. Door Amerikaanse Senaat. De Amerikaanse Senaat heeft Maandag het 597 mil- liocn dollar omvattende pro gram voor tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oos tenrijk goedgekeurd. Martin, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, verklaarde te hopen, dat het Congres de volgende week zyn goedkeuring aan de tus sentijdse hulp zal hechten. Het staat inmiddels vast, dat Truman het plan tot hulp verlening op lange termijn niet op de speciale zitting van het Congres zal indienen. De president zal met vacantie naar Florida vertrekken. Staatsloterij. 1000.— 2263, 2408, 4288, 10974, 12300, 20512. 400.— 4193, 5274, 7740, 11200, 13964. f 200.— 6078, 11932, 16909. 17382, 18875. 100.— 2259, 3824, 4499, 5890, 6994, 7564. 7902, 11348, 13602, 14085, 1-1358, 15478. 17283, 20631. Anti-Westerse betogingen. Onlusten in Syrië" Nu hot verdelingsplan voor Palestina door de Ver. Naties is aangenomen, stijgt de span ning in het Oosten met het uur. De Arabische landen, die aangesloten zijn bij de Arabi sche Liga, zullen op 12 Decem ber bijeenkomen ter bespre king van' de Palestynse kwes tie In het licht van de Jongste beslissing der Verenigde Na ties. In de Arabische landen wordt hevig gedemonstreerd tegen Westerse instellingen en de Verenigde Naties. De Palestijnse Arabieren zullen een driedaagse protest staking beginnen en wachten op verdere instructies van het Arabische Hoge Comité. Ook in Transjordanië wordt een driedaagse proteststaking ge houden. In de hoofdstad van Syrië neemt de spanning toe en is men begonnen met de aanwer ving van recruten voor de strijd in Palestina. Alle Ame- .Maandag hebben de vier ïinisters van buitenlandse zaken te Londen geen over eenstemming van betekenis bereikt. De besprekingen wer den voornamelijk gevoerd over het al of niet consulteren van vertegenwoordigers der toekomstige Duitse regering bij het opstellen van het ont- werp-vredesverdrag. Ook werd geen overeen stemming bereikt ten aanzien van de kwestie of, en in welk stadium een vredesverdrag door een centrale Duitse re gering zal worden getekend. De ministers debatteerden lang over de kwestie, of 'e toekomstige Duitse grondwet zou moeten vermolden, dat alle bevoegdheden in handen zullen komen van een Duitse staat Zij bereikten echter geen overeenstemming. DE PLAATSVERVANGERS. De plaatsvervangers der vier ministers hebben te Lon den hun besprekingen over de Franse compromisvoorstellen ten aanzien van de bepaling van Duitse activa in Oosten- ryi voortgezet. In gewoonlyk welingelichte kringen gelooft men niet. dat zij tot overeen stemming z\jn gekomen. Staak met bloemen. Het conflict dat reeds em- fe töd in dc bloemenhandel reigde, in verband met de door de veilingsbesturen opge legde heffing voor velling-ser vice, is thans een feit gewor den. De handel heeft Maan dag op de veilingen niet ge kocht Een C-47 vrachtvliegtuig van do Amerikaanse lucht macht, od weg naar Frankfort I wordt vermist. Het vliegtuig heeft 21 personen aan boord. rikanen werd aangeraden in huis te blijven, omdat het op straat niet veilig is. Nokrasjl Pasja, de Egypti sche minister-president, heeft in de kamer van afgevaardig den verklaard, dat1 Egypte Pa lestina -in zijn geheei .als een Arabische staat wil zien. BRITSE BESPREKINGEN. Sir Alan Cunningham, hoge commissaris van Palestina, heeft dr. Hoessein Chalidi, se cretaris van de Arabische Ho- fe Commissie meegedeeld, dat. ngeland tot aan het terug trekken van de Britse troepen en het burgerlijk bestuur vóór 1 Augustus verantwoordelijk zal zijn voor recht en orde in Palestina. Hij rekende er op, dat de Arabieren niets zullen doen, wat met deze politiek in strijd is. v Later had Cunningham een onderhoud met David Ben Goerion, voorzitter van het Joods bureau en mogelijk mi- nistèr-president van de toe komstige Joodse staat. VOORLOPIGE JOODSE REGERING. Volgens mededelingen van het Joods bureau te New York worden voorbereidingen ge troffen voor de samenstelling van een voorlopige coalitie-re gering van de onafhankelijke Joodse staat ln Palestina. De drie voornaamste Zionistische partijen zouden aan deze rege ring deelnemen. Amsterdamse Zeeuwen in het zilver. De Amsterdamse vereniging „Zeelandia" heeft Zaterdag avond met een grote feest avond in het A.NfV.J.-gebouw haar 25-jarlg bestaan gevierd. De voorzitter, de heer C. A. van Burg, sprak ln het Zeeuws een welkomstwoord en her dacht mr. Somer, die onlangs is overleden, en aan wie de vereniging zeer veel te danken heeft. Door de feestcommissie wer den een verenigingsvlag en 'n vlag ln de provinciekleuréti aangeboden. De Zeeuwsch-Vlaamse Niwin-comité's. Zaterdag waren op uitnodi ging van het provinciaal Ni- win-comité de Zeeuwsch Vlaamse Niwin comité's te Terneuzen bijeen. Het doel van deze bijeenkomst was de aan sluiting van de Zeeuwsch Vlaamse Comité's bij het Pro vinciaal Comité. Dit comité was vertegenwoordigd door de heer Holtnuyzen uit Middel burg. Verder was ook aanwe zig de heer Witte uit Den Haag, afgevaardigde van het landelijk Niwincomité. Tot aansluiting bij het Pro vinciaal comité is het echter niet gekomen. De wijze waarop dit comité tot stand is geko men kon niet de goedkeuring der plaatselijke comité's weg dragen. Wel werd besloten tot een regionaal contact. De heer Olieslager uit Axel zal daar toe alle vergaderingen van de Dlaatselijke comité's bijwonen. Op 12 December a.s. zal op 'n vergadering der comité's ie mand worden aangewezen voor "t contact met Oost Zeeuwsch Vlaanderen. Wederopbouw boerderijen. Het departement van weder opbouw heeft cijfers verstrekt over de wederopbouw van de verwoeste boerderijen in Ne derland. Er ziin in heel Neder land tot 1 Oct. 1947 slechts 82 nieuwe boerderijen gereed gekomen. Van de 776 beschadigde of vernielde boerderijen in Zee land waren er tot 1 Oct. 1.1. 183 definitief hersteld en 47 worden herbouwd, maar zijn grotendeels nog niet gereed. Noord-Brabant heeft 2634 verwoeste boerderiien waarvan 220 tn nieuwbouw zijn en Gel derland heeft 2075 verwoerte boerderüen met 224 in nieuw bouw. Voor deze provincies is dus het herboinvpercentage circa 8 en 11 Voor Zee land is het 6 De oester-export. Naar we vernemen zal een dezer dagen het eerste hall mlllioen oesters, waarvoor een contract was aangegaan met de Engelse importeursgroep wel aangeleverd zijn. Over de verdere organisatie van deze export lopen de meningen der belanghebbenden nogal uiteen Over het algemeen gelooft men niet dat weer een inschrijvine voor verdere export zal wor den gehouden. ONTSNAPTE KRIJGSGEVANGENE. Donderdag 1.1. meldde zich bil het groensbureau der Rijks oolltle te Breskens een Duitse kriigseevaneene aan. die uit een kamp in Frankrijk ont snapt was. Blijkbaar zae hii »een kans de Schelde over te komen. Vrijdag is de vluchte 'tng door de Kon. Maréchaus see od transport gesteld, terue osar zHn ..hssi*" in Frankrijk HET WILDE ZWIJN IN WESTEN SCHOUWEN GESCHOTEN. Nadat het wilde zwyn Maan dag in Renesse gesignaleerd was, is het langs de Lage Zoom, door Striepheule naar Brabers gegaan. Daar heeft men een jacht ingezet en is het dier door de Burgh- en West- landpolder naar Westenschou- wen gedreven. Op Westen- schouwen is het de duinen in getrokken, waar men het om singeld heeft. Met een welge mikt schot in de kop, heeft de heer N. H. Lysen, opziener der Domaniale duinen, de „ever" neergelegd. Nadat het op een „Jeep" geladen was, is men met de buit naar Burgh. Haamstede en Renesse geto gen. Het dier woog bruto 110 kg. Er gaan geruchten als zou er zich nog een exemplaar ln de duinen ophouden. R.K. bouwvereniging voor Zeeuwsch-Vlaanderen opgericht. Door alle afdelingen van de Kath. Arbeiders Beweging in Zeeuwsch Vlaanderen is op 'n vergadering te Sluiskil beslo ten tot oprichting van een R. K. Bouwvereniging voor ge heel Zeeuwsch Vlaanderen. Aan de middenstandsvereni gingen enz. zal worden ver zoent eveneens tot deze bouw vereniging toe te treden. In al le plaatsen zullen plaatselijke comité's worden opgericht. Middelburg Leraar van Ambachtsschool nam afscheid. In een bijeenkomst van be- stuuir en personeel der Am bachtsschool te Middelburg heeft de leraar voor banltwer- ken, smeden en vaktheorie, de heer G. Wagenvoorde, afscheid genomen wegens zijn benoe ming met ingang van 1 De cember tot directeur van de Dagnijverheidsschoolte Vlis- singen. In deze bijeenkomst voerde als eerste het woord 'de voor zitter van het Schoolbestuur de heer G. van Nederveen, die de scheidende^ dank bracht voor alles, war door hem voor het Nijverheidsonderwijs in het algemeen en voor de Am bachtsschool te Middelburg in het bijzonder, gepresteerd werd. Hij bood hem als blijk van waardering een boekwerk aan namens het Schoolbestuur. Daarna sprak de directeur der school, de heer E. Visscher, die mede namens het gehele personeel de scheidende dank te voor de prettige samenwer king. Mejuffrouw M. Wagen voorde kreeg een bouquet ro zen aangeboden, bestemd voor haar moeder. Spreker prees zowel de ar- beidslust als de collegialiteit, van de heer Wagenvoorde en overhandigde hem een speciaal voor dit doel vervaardigde oor konde, waarin zijn levensloop in woord en beeld is uitge drukt De directeur wees erop, dat hoewel allen als regel gebruik maken van de achterdeur bij het binnenkomen en verlaten der school, hij nu de heer Wa genvoorde verzoekt bij zijn laatste officiële vertrek de voordeur te gebruiken, verze kerende, dat een Afzoek van hem aan de school, al is het dan ook langs de achterdeur, door ieder op prijs zal worden gesteld. Vervolgens spraken nog de heren Van der Hulst, die als medeleraar namens de colle ga's gelukwensen met de nieu we benoeming aanbood, De Joode als leraar, De Blécourt, oud-leraar, Kint, die namens de bankwerkers-leerlingen een rookstandaard offreerde en Heuseveldt. De heer Wagenvoorde ver klaarde, zeer onder de indruk te zijn van de vele blijken van belangstelling, zowel in zijn persoon als in zijn werk. Hij hoopte, dat hij ook in zijn nieu we werkkring dezelfde ge neigdheid tot samenwerking zal ontmoeten en zegde deze van zijn kant eveneens vol gaarne toe. De Middelburgse Ambachtsschool zal hij niet vergeten. GEESTELIJKE OPBOUW VAN ONS GEWEST IS NOODZAKELIJK. Het week-end in Cadzand. In het „laatste huis van Nederland", hoog op de Cadzandse duinen, met aan dc ene zijde het rusteloze water van de Noordzee en aan de andere zijde het wij de Zeeuwsch-Vlaamse land, waren het afgelopen week end een aantal jongeren bij een om te spreken over de mogelijkheid van een Volks hogeschool in Zeeland. Er moet iets gedaan worden in Zeeland. De komende jaren zuilen beslissend zijn voor on ze provincie. Welke plaats zal Zeeland in ons land innemen Het zal van de generatie tussen de 18 en de 35 afhangen of Zee.and een achterlijke platte landsprovincie wordt of een ge west met een bevolking, die weet wat wat ze waard ls, die haar Krachten kent, die 't leven aan kan. Iedere Zeeuw moet tot het besef komen dat hij in deze maatschappij een speciale taak heeft. Daarbij zal hy respect dienen te hebben voor het werk van de ander En niet alleen voor het werk van de medemens, maar ook voor iiens opvattingen en diens principes. VAN OVERAL Er waren dit weekend jonge ren uit de hele provincie- Schouwen-Duiveland, Walche ren, de Bevelanden, Zeeuwsch- Vlaanderen, van alle rang en stand, van verschillende poli tieke gezindheid, -uit de steden en van het platteland, doch al len bezield met de wil tot op bouw en vervuld van de grote en dringende noodzakeiykheid van samenwerking. GEESTELIJKE OPBOUW In zijn openingswoord herin nerde Mr. A. C. v. Epenhuysen uit Middeiburg aan Engeland Dit land, dat in de oorlog zo veel presteerde, verkeert thans in grote moeilijkheden. Doch ondanks alle verschillen, die er in het huidige staatkundge le ven van Engeland zyn, is er één factor die alien bindt n.l. ..Old England", het sterke be wustzijn der volksgemeen schap. Het is deze bindende factor, die in ons land nog te veel ontbreekt. Ook in Zeeland leeft men naast elkaar zonder elkaar te kennen. De opbouw, niet alleen de materiële, maar vooral ook do geestelijke, eist een harmo nische samenwerking. Mr. Haesaert van de Volks- nogeschool uit Bakkeveen, her innerde er aan hoe vroeger aan de opvoeding van leiding ge vende personen, zoals vorsten werd „gedokterd", omdat zij bekwaam moesten zijn een volk te leiden. Welnu, een volk dat zichzelf bestuurt moet voorbe reld worden tot het leven in ge meenschap. Mr. A. Bourn an uit Amster dam behandelde „Het morele vraagstuk". Hy wees op de grote voordelen van een goede en gezonde jeugdbeweging Aan de moeily'kheden van jon ge mensen kan tegemoet geko men worden door een grote on baatzuchtige mensenliefde. Jhr. Mr. A. F. de Savomin Lohman sprak over zijn erva ringen als selectie-officier en tr. F. Posthumus uit Delft over het onderling contact tussen bevolkingsgroepen. De gesple tenheid tussen bevoikmgsgroe pen ls thans byna nog erget dan voor de oorlog. Stad en land, middenstand en grote bedrijven, tegenstellingen op geestelijk en sociaal terrein, op politiek gebied, het zyn alle Krachten die negatief werken by de opbouw van onze Volks gemeenschap. Doch ondanks dit alles mogen we het er niet bij laten zitten. Wy zullen be grip voor elkaar moeten tonen, ons verdiepen in de sfeer en de beginselen van anderen. Dit zal ons respect bybrengen voor de opvattingen van onze mede- mesen. Op de Volkshogeschool ontmoeten jongelui uit ver schillend milieu van verschil lend geestelijke instelling elkaar en leren elkaar begrij pen. Dan pas kan een ware volksgemeenschap worden op gebouwd. Mevr. v. d. Broecke-de Man uit Aardenburg sprak over hei werk van Aart van de Leeuw Ten slotte werd besloten een cursus te organiseren ln de jeugdherberg te Bergen op Zoom. Mr. van Epenhuysen consta teerde in zyn slotwoord daj o' leze byeenkomst de mense iii persoonlijkheid van verschillen de zyden was belicht. Het duidelijk, dat een goede per ■loonlijkp vorming noodzakelH is. De Volkshogeschool kar hiertoe een belangrijke bydra ge leveren. MIDDELBURGSE VEEARTS JUBILEERDE. Maandag vierde de heer 9. J. Hoogstra, te Middelburg, zyn zilveren jubileum als vee arts op Walcheren. Hoewel aan dit feit door de jubilaris zo weinig mogelijk bekendheid was gegeven, waren talrijke landbouwers, die de persoon lijkheid van de heer Hoogstra en zijn goede zorgen voor het vee in de laatste kwart eeuw op hoge prijs hebben leren stellen er van op de hoogte ge komen en verrasten hem met fraaie bloemstukken. Ook Landbouwherstel, de Coöp. Melkfabriek „Walcheren" e.a. boden bloemen aan. De heer Hoogstra, Betuwe naar van geboorte, heeft te Utrecht gestudeerd en bracht de mobilisatietyd door als re serve-paardenarts. Hierna heeft hij 3 jaar gepraktiseerd op Noord-Beveland. Op 1 Dec. 1922 begon hii zijn praktyk op Walcheren als opvolger van de dierenarts L. W. de Waardt, thans directeur van het open baar slachthuis te Middelburg. RESTAURATIE VAN HET MILITAIR TEHUIS. „Het is eigenlijk een schan de voor Christelijk Middel burg, dat, nu over tien dagen de militairen in deze stad terugkeren, het Militair Te huis in de Nieuwstraat nog geen gastvrijheid kan bieden", aldus ds. A. de Vries, voor zitter van de Chr. Militaire Bond „Pro Retge" in een door deze bond georganiseerde bij eenkomst in het Schuttershof, xtfvt 7tennautuaaaij nH Bij de restauratie onder vindt men tal van moeilijk heden. Momenteel is men echter volop bezig met de inrichting van de beneden verdieping. Men heeft een hijpotheek op het gebouw- ge nomen. Het landelijk bestuur van de Bond heeft het plan geopperd het pand te verko pen. Dit heeft het plaatselijk bestuur tot op heden weten te voorkomen. Men streeft er naar het gebouw spoedig in gebruik te nemen, omdat men dan het ge^ruikrecht bezit. Deze zaak moet door de ker ken en de lidmaten van deze kerken gezamenlijk worcfen behartigd. Burgemeester jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg sprak hierna een hartelijk op wekkingswoord. De Chr. re- citeervereniginö „Vondel" te Zwyndrecht, voerde een toneelspel in 3 bedrijven van Joh. van Eekeren, „Zonsop gang" op, waarin de verschil lende rollen over het alge meen vry behoorlijk werden gespeeld, terwijl het Midd 1- burgs Mannenkoor, o.l.v. Joh. Caro, een aantal zangnum mers ten gehore bracht. Ds. H. Veldkamp, vice- voorzitter van de bond, sloot de avond met een oproep aan de burgerij van Middelburg, om de deuren voor de mili tairen wijd open te zetten. Een collecte bracht 134.87% op. Vlissingen GEREF. J. V. „CALVUN" Vrijdagavond herdacht de Ger. Jong. Ver. „Calvyn" te Vlissingen op feestelijke wijze haar 60-jarig bestaan met de opvoering van het historisch spel „Pro Rege" (Voor de Ko ning). Dit uit 4 bedrijven be staande spel, werd buitenge woon goed voor het voetlicht gebracht. De fraaie costuums en de décors droegen niet wei nig bii tot dit succes. Het stuk gaf een episode weer uit de strijd van Prins-stadhouder Wtllem III tegen de „Zonne koning". Lodewyk XIV, van Frankryk. Ritthem VERBETERING DORPSWEG. In het Bureau Ruilverkave ling te Middelburg vond de aanbesteding plaats van bestek P. W. L. H.—12, de verbete ring en bestrating van de Dorpsweg te Ritthem met bij komende werken. De volgende' inschrijvingen waren binnen gekomen: Fa. van Oord, Wer kendam 37.400; fa. van 't Verlaat, Hardinxveld 34.800; fa. J. D. Janse, Colijnsplaat 31.320; fa. Sanders. Snep vanger en Vlieger, Rijswijk f 29.980; fa. Poelman, Ritthem 29.250. Z'iid-Bevefend NIWIN-BRID GE- WEDSTRIJD. Aan de Bridgewedstryd, die Zaterdagavond in de Prins van Oranje te Goes werd gehouden ten bate van de NTWIN namen 72 personen deel. Er werd ge speeld in drie gelijke groepen. In de eerste groep waren eer ste de dames v. d. Have en van Fransen van de Putte, tweede de heer en mevrouw Molhoek Sr.. allen te Hoes. In de tweed groep eerste de heer en mevrouw dr. Detmar, Vlissingen, tweede de heren Broodmans, Bergen op Zoom. In de derde groep eerste de heer en mevrouw Knoop, Vlis singen, tweede de heer H. C. Swenne en C. Muller, Kamper land. TRIBUNAAL MIDDELBURG Hij verklaarde de oorlog aan de „anti's". Een van de ernstigste zaken, die iet Middelburgse Tribunaal tot op heden te 'behandelen heeft gekregen, betrof de beschuldiging te gen de 66-jarige J. Over man uit Rotterdam, een fa natieke N.S.B.-er, die ge durende de bezetting in Domburg zeer veel kwaad heeft gesticht. Overman, een ziekelyke man, faf in de zitting van Maan- agmorgen de vele hem ten laste gelegde feiten in hoofd zaak toe. Na de Meidagen van '40 vestigde hy zich te Dom burg, waar hy ln verbittering de bevolking begon te haten, toen deze zyn administratie kantoor angstvallig mhdde. Voor de N.S.B. trad hij in middels op als buurtleider en groepsadminlstrateur; hy colporteerde met Nazi-bladen, inde contributie en steunde verschillende N.S.B.-dochterin- stellingen. NOODLOTTIG VERRAAD. Als leider van het bnkan- toor Domburg van het Ge westelijk Arbeidsbureau, werk te hij actief mede aan de uit zending van Nederlanders naar Duitsland en protesteer de in een rapport aan zijn su perieuren, tegen het niet uit zenden van zekere Hendrlkse. waarbij hn tevens vermeldde, dat ten nuize van diens ou ders met oranje versierde por tretten van leden van het Ko ninklijk Huis de muren sier den. Een andere inwoner, die N.S.B.-kranter ostentatief ver scheurde, bedreigde hy met maatregelen door de Duitsers. Ook zou hii de waarn. burge meester bedreigd hebben in verband met het afscheuren van N.S.B.-affiches. Ten be- ioevc van de Duitse autoritei- en heeft hy een lyst doorge geven van anti-Duitse perso- ien, waaraan hii later nog de amen van enkele mensen toe- oegde, „omdat hy ln de haasi nkele verwoede tegenstanden- «ad vergeten". Ook zyn N.S.B. nnerieuren verstrekte hy na men van „uiterst gevaarlyke' anti-mensen. De ernstigste beschuldiging was wel, dat Overman aan de „Beauftragte" Mlinzer heeft medegedeeld, dat twee met na me genoemde Domburgse po litiemannen zeer anti-Duits en antl-N.S.B. waren. Deze man nen zyn later gearresteerd en ln gevangenschap gestorven. De verdediger, mr. J. H. Landwehr, was er niet zeker van of zyn cliënt deze dood moet tvorden aangerekend, omdat de bewuste arrestatie lange tijd na diens verraad ge schiedde en Milnzer verklaard heeft, dat Overman hiervan niet de aanleiding is geweest. De verdachte merkte op: „Ik ben veel te breedvoerig in ge sprek en brief en zeg dan wel eens te veel". Ex-leider arbeidsbureau Goes stond terecht. Donderdag stond voor het Goesse Tribunaal terecht de 66-jarige B. W. Schipper uit Leiden, destijds leider van het Arbeidsbureau te Goes. De voornaamste beschuldiging te gen hem was. dat hij als leider van het bijkantoor Goes van het Gew. Arbeidsbureau een grote activiteit aan de dag legde. Hij vestigde er steeds de aandacht op, dat verschil lende personen nog steeds niet voor werk in Duitsland waren aangewezen. Buitendien werd hem nog een lange reek? an dere beschuldigingen ten laste gelegd. Verdachte zeide in te zien, fout gehandeld te hebben en rtraf te verdienen. De verde diger mr. F. W. Adriaanse vroeg, gezien de hoge leeftijd van zijn cliënt, voorwaardelij ke straf op te leggen Kerknieuws NED. HEKV. KERK. Beroepen te Vrouwenpolder Gapinn-e, P. M. van Waarde, ■>nd. te Driewegen. Beroepen te Piershil (toez.), is. W. Ooshoek te Zoutelan- de.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2