PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verdelingsplan voor Palestina aanvaard BILT Schuman pakt de opruiers aan Delegatie voor de „Renville" De troepen-aflossing Van doodstraf tot vrijspraak. West tegen Oost op de socialistische conferentie. De Zeeuwen en Goes wonnen verdiend j 90e Jaargang - No.283 Uitgave vat. de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg Drukkerij Fa F. van de Velde Jr VUssingen Dit blad verschgnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 1 Dec. 1947 ABUNNEMKNTSPR1JS 25 Ct per week; l 8.20 «per kwartaal; franco per post i 3,45 per kwartaal Losse nummers 6 ct ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te VUssingen Walstr 58-60. tel 10 en 51 - Middelburg Londense Kaai 29. tel 2077 ;n 2 Goes L Vorststr 56 tel 2475 (bgg 2228» Coslburg Gratamastr 3. tel Terneuzen Brouwerllstr 2 Postrek m 859300 P Z'J Middelburg. Hei Wereldgebeuren Gani haalt de politiek er bij. Parlement zong en debatteerde twee dagen achtereen. De Franse nationale vergadering heeft Zaterdag en Zondag een uiterst roerige en welhaast historische zitting gehou den, die meer dan een etmaal onafgebroken duurde en voor namelijk een felle strijd was tussen de communisten en de afgevaardigden van de andere partijen. De communisten voer den een tactiek van obstructie om het aannemen van een door de regering ingediende anti-stakingswet te vertragen. Communistische bladen in beslag genomen. Zaterdagmorgen werd dit wetsontwerp voor „de verde diging der Republikeinse instel lingen en de bescherming van de vrijheid om te werken' door Schuman toegelicht. In net eerste artikel wordt de rege ring gemachtigd 80.000 reser visten op te roepen en ter be schikking te stellen van het ministerie van binnenlandse zaken. In een ander artikel wordt bepaald, dat personen, die stakingen steunen of ertoe ophitsen, gestraft kunnen wor- Schuman verklaarde, dat hij daarmee wettelijke wapens zou krijgen om op te treden tegen de „nieuwe practgken van saboteurs". Hij werd tij dens zijn rede herhaalde ma len onderbroken door woeden de kreten van communisten. Eén van hen riep: „U dorst naar bloed", waarop Schu man met stemverheffing ant woordde „Wii zullen onbarm hartig optreden tegen onrust stokers en ophitsers". Eén der communisten be schuldigde later in een rede Schuman er van, in 1914 een Duits uniform gedragen te hebben. De voorzitter nam Schuman, die uit de Elzas komt, in bescherming, door te wijzen op zijn illegale activi teit tijdens de tweede wereld oorlog. Later begonnen de commu nisten een anti-militairistisch lied te zingen, waarop de ove rige afgevaardigden de Mar seillaise aanhieven. Daarmee stemden de com ponisten in, zodat op een ge geven moment vriend en vij and eensgezind het volkslied zongen. De eensgezindheid werd verstoord toen de com munisten weer tot revolution ise liederen overgingen. ft De avond verging met de batten over door de communis ten ingediende amendementen, tot om 12 uur Thorez zege vierend kon uitroepen, dat de wet althans één dag opgehou den was. Eerst om 1 uur Zon dagmiddag, werd de vergade ring tot 4 uur verdaagd. Na de verdaging nam de vergadering een voorstel van Jules Moch, de minister van binnenlandse zaken aan, om alle ingediende amendementen te verwerpen. Zondagavond laat tenslotte werd de anti-stakingswet met 404 tegen 184 stemmen goed gekeurd. ONDERHANDELINGEN Intussen duurt in het land de spanning voort. Men schat het aantal stakers nog steeds op meer dan één millxoen, hoewel van een algemene staking nog geen sprake is. Onderhandelingen tussen de regering en het vakverbond, de C.G7T., die Zondagavond hervat werden, hebben nog geen resultaten opgeleverd. In verschillende delen van Parijs kwam het tot gevechten tussen stakers en politie, waarby met straatstenen en stukken brandend hout ge gooid werd. MAATREGELEN TEGEN COMMUNISTISCHE BLADEN. Zat rdagavond nam de Parjj- se politie de oplagen van de communistische Diaden „L' Hu- ma nité" en „Ce Soir", in be slag. Zij waren verschenen met grote koppen „de Re-publiek in gevaar" en noemden de wetsvoorstellen van Schuman „een rcactionnaire staats greep". Ook in de provincie werden maatregelen genomen tegen communistische bladen, tegen de „la Gironde po pulaire', dat als vette kop had: „Ontwaakt, men wil de Repu bliek vermoorden De radiouitzendingen van de Franse organisatie „vrien den der Sowjet-Unie" zg'n ver boden, daar zy anti-Franse propaganda zijn. COMMUNISTISCH PLAN. Het Franse avondblad ,,L'1 Intransigeant" deed Zaterdag- Vertrek Amerikaanse troepen uit Italië uitgesteld. Het te Rome verschijnende blad „Daily American" ver klaart, dat de ontruiming van Ithlië door de Amerikaanse troepen onbepaalde tijd zal worden uitgesteld. Dit bevel komt als een verrassing, daar de troepen Italië Woensdag zouden verlaten en alles reeds voor het vertrek gereed is. avond publicatie, van wat ge noemd wordt een communis tisch plan de campagne, in ge val van burgeroorlog. Het plan bevatte o.a. de volgende punten: algehele iso lering van Parijs door spoor weg- en poststakingen, afsny- den van Zuid-Frankrjjk en con tact maken in die streek met Italiaanse communisten, agita tie in de mjjngebieden, zekere steden tot centra maken van de opstand, het in actie bren gen van stoottroepen. De Indonesische afgevaar digde op de wereldconferentie voor de nandel te Havanna, dr. A. K. Gani, werd in de vol tallige vergadering er van be schuldigd, „politiek in de con ferentie te brengen". De voorzitter, Sergie Clark, van Cuba, vroeg Gani de aan val, die hy op de Nederlanders had gedaan, in te trekken. Gani had verklaard, dat de Nederlanders „een marine- blokkade van de republiek" handhaven, „teneinde haar handel te verstikken en haar herstel te beletten". Dr. Speekenbrink, de Ne derlandse afgevaardigde, pro testeerde tegen de „grove waanvoorstellingen", die Gani in zijn rede gaf. Toen wy de uitnodiging aannamen, dach ten wij naar een economische conferentie te komen, waaron politiek geen rol zou spelen, aldus dr. Speekenbrink. Koning Michael vertrokken. Koning Michael van Roeme. nië is Zondag in zijn particu lier vliegtuig dat hij zelf be stuurde, met zijn moeder en zijn tante, de hertoging van Aorta, te Genève aangekomen. Hy zeide te verwachten, dat hy enige dagen te Lausanne zou verblijven alvorens verder naar Boekarest te vliegen. Spanning In het Nabije Oosten stijgt. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft het verdelingsplan voor Palestina, nadat op voorstel van Frank rijk de stemming vierentwintig uur was uitgesteld, aange nomen met 83 stemmen voor, 13 tegen, 10 onthoudingen. Één delegatie was afwezig. Daarmede eindigde tevens de tweede gewone zitting van de algemene vergadering van de Ver. Nat ies. Vreugde onder de Joden. Het verdelingsplan houdt In, dat Palestina wordt verdeeld in een Joodse en Arabische staat, terwijl Jeruzalem inter nationaal gebied blgft. Tegen 1 Augustus 1948 zullen <*e En gelsen uit Palestina verdwe nen zyn. De stemming over het plan was zeer spannend, daar twee-derde meerderheid nodig was en de houding van sommige kleine staten onzeker. Tot de voorstemmers behoor den: de Ver. Staten, de Sow jet-Unie, Frankrijk, Nederland, België. De pro-stemmen van Frankrijk, Haïti, Liberia en de Philippijnpn waren een verras sing. O.a. Engeland, China, Ar. gentlnië en Joego-Slavië ont hielden zich van stemming. De Arabische delegaties noemden de beslissing aanstonds onde- mocrat;sch, onrechtvaardig en ondermynend voor de vrede eii verlieten na de stemming uit protest als één man de zaal. Tevoren hadden de Arabi sche landen verklaard zich niet aan het besluit gebonden te achten. JOODSE VREUGDE Door de Joden over de ge hele wereld is de beslissing met vrengde begroet. In de Joodse kampen op Cyprus be gonnen reeds kort na midder nacht grote festiviteiten. In Shanghay Werden door 15.000 Joden spontane vreugde-de monstraties gehouden. In Lon den werd Zondagavond een feestbijeenkomst gehouden. Dr. Silver, voorzitter van het Joods bureau, noemde de beslissine een keerpunt in de geschiedenis. „Wij zrjn in het bijzonder de Ver. Staten en de Sowjet-Unie erkentelijk en ste ken de vriendschapshand uit naar de nieuwe Arabische staat". DE ARABISCHE REACTIES Binnen enkele uren nadat de beslissing van de V.N. inzake Palestina bekend werd, werden fn Palestina zes Joden door Arabieren gedood. In de Ara- bisghe landen van het Midden- Oosten stijgt de spanning hij het uur. Te Caïro verklaarde de secretaris-generaal van de zevpn landen omvattende Ara bische Liga, dat het verdeel plan het Nabije Oosten in vuur en vlam zal zetten. De premier van de Libanon, sprak van een geheim besluit van de Arabische Liga, vol gens hetwelk de legers van Syrië en de Libanon onmiddel lijk tot actie zouden overgaan. Te Caïro en Alexandrië wer den door studenten demonstra ties gehouden. In verschillende plaatsen in Palestina zyn Jo den door Arabieren om het leven gebracht. In de Centrale gevangenis te Acre vielen de Arabische gevangenen tydens het „luchten" hun Joodse lot genoten aan. Te Jeruzalem mochten de Britse troepen, die geen dienst hadden, de ka zernes niet verlaten. In Tel Aviv keek de Britse politie van een bescheiden afstand toe. hoe de Joden uitbundig feest vierden en de Arabieren tegen de beslissing van de V.N. de monstreerden. De premier van Irak voor spelde een ongelofelijk bloed bad. Het Iraakse kabinet heeft gedurende drie uur vergaderd en naar verluidt, de onmiddel lijke tenuitvoerlegging van de op de Arabische conferentie te Bloedan genomen besluiten besproken. Te Bagdad vonden geheime besprekingen plaats tussen Li banese en Iraakse leiders. Tweeduizend studenten van de Faroek-unlversiteit te Alexan drië gingen in staking en be sloten het Arabische hoge-co- mité mede te delen, dat zij be reid zijn hun leven voor Pales, tina te geven en nog slechts op het bevel van de Moefti wachten. r~ Europees dieet. Philip W. Sarles, pre dikant te Chicago, heeft een maand lang geleefd op het „Europees dieet" van J.200 calorieën per dag „om de toestand van de Europeanen te dra matiseren Hg deelde zyn gemeen te mee, dat hg 5 kilo gram was afgevallen en het niet graag nog eens zou doen. „Ik moest mij meer dan anders inspan nen, voelde absoluut ingn energie verminderen en had altgd honger". De predikant heeft zijn vasten op „thanks giving day" geëindigd en met smaak gegeten van de traditionele kal koen met toebehoren. Alweer een el. Op 11 December zal voor alle leeftijdsgroepen een bon worden aangewezen voor één ei. In vele gevallen zal op deze bon evenals de vorige keer, slechts een ei van klasse 5 kunnen worden geleverd. Op 23 November 1946 eiste mr. A. H. van Veen, advocaat fiscaal bij het Bijz. Gerechts hof te Amsterdam, de dood straf tegen de Hilversummer W. Nonhof. Het Hof oordeelde echter, dat een nader onder zoek in deze zaak gewenst was. Zaterdag werd de zaak op nieuw behandeld. De raads heer-commissaris, mr. Bolken- stein, ^verklaarde, dat naar zijn mening verdachte, die vóór 1944 uit hoofde van zijn liberale overtuiging geheel kosteloos Joden bij zich on dergedoken had, toen hij begin 1944 door de S.D. werd gearresteerd, ten einde raad moet zijn geweest en zekere gegevens, die de S.D. reeds in handen had, slechts bevestigd heeft. Mr. M. G. Th. Keune, die thans als advocaat-fiscaal op trad, wees er op, dat uit de nieuwe instructie blijkt, dat de schuld van verdachte niet zo zwaar is als aanvankelijk aangenomen is. Mr. Keune nam aan, dat verdachte onder de druk van de verhoren van de S.D. bezweken is, vroeg voor de beschuldiging van verraad van Joden vrij spraak. Vorrink stelt breuk voor. De voorzitter der Nederland, se Partij van de Arbeid, Koos Vorrink lieeft op de socialisti sche conferentie te Antwerpen aangedrongen op breuk tussen de socialisten van de Oost- Enropese landen en die der West-Europese landen. Hg verklaarde, dat het nut teloos is te trachten overeen stemming te bereiken met de legaties, die geen vrije verte genwoordigers zijn. doch „ge terroriseerd werden door de communisten en aan hen on derworpen waren". Hg meen de. dat het beter was door te gaan met 'n duidelijk omschre ven politiek der Westerse soc. die gebaseerd is op het plan- Marshall pn de oppositie tegen de communisten. In tegenstelling tot de me ning van Vorrink stonden de afgevaardigden der Oo?t-Euro. nese landen samenwerking met de communisten pn oppositie tegen het plan-Marshall voor. De Britse Labour-party be vond zich tussen de twee uiter ste meningen in en verdedigde het standpunt, dat het plan- Marshall zeer wel te verenigen is met een opbouwende socia listische politiek en een maxi male inspanning vereist om de eenheid van Europa te hand haven. De Genève-Parijs express is te Culoz op 64 km. ten Oos ten van Lyons ontspoord. Naar wordt gemeld is het ongeluk te wijten aan .sabotage. De moord op de taxl-cauffeur. REVOLVER OPGEVIST. Zaterdag heeft de Hilver- sumse recherche in samen werking met de rijkspolitie uit Sassenheim enkele uren gedregd in de vjjver aan de Lorentzweg te Hilversum. Omstreeks 12 uur slaagde men er in de revolver met patronen, met welk wapen de Rotterdamse taxi-chauffeur Globus op 18 November nabij De Lier door de Hilversum mer B. om het leven werd gebracht, op te halen. Het Noorse parlement be sloot het vliegveld Sola bij Stavanger te vergroten tot een grote Atlantische luchthaven. Contactcommissie wordt met de onderhandelingen belast. Minister Neher al mede overleg plegen. Naar w|j vernemen 19 van daag een ministerieel besluit to verwachten, waarbg de dele gatie wordt aangewezen, die met de Commissie van Goede Diensten de politieke besprc- kingen zal voeren ten einde te komen tot een oplossing van het conflict met de republiek. Dezo delegatie zal bestaan uit Militairen zullen enkele maanden langer Indonesië moeten blijven. Officiële bekendmaking van de regering. De regering maakt het vol gende bekend: De ontwikkeling van de toe stand in Indonesië in de afge lopen maanden is niet zodanig gunstig geweest als de rege ring tevoren had gehoopt. Hierdoor is de aflossing aer troepen, welke volgens de aan vankelijke plannen en de daar- op gegronde toezeggingen rëeds voor demobilisatie in aanmerking kwamen (het K. N.I.L. en de eerst uitgezonden oorlogsvrijwilligersvertraagd en zal ook de aflossing derge nen, die daarna successievelijk voor demobilisatie in aanmer king zouden komen (de ove rige uit oorlogsvrgwilligers bestaande onderdelen en ver volgens de uit dienstplichtigen gevormde eenheden) vertra ging ondervinden. De demobilisatie van de eerstbedoelde groep zal thans aanvangen en zal vóór 1 April 1948 haar beslag hebben ge kregen. De demobilisatie van het {iersoneel der overige onderde en van oorlogsvrijwilligers zal in April 1948 beginnen en snel le voortgang hebben. Het demobillsatieschcma zal spoe dig worden bekend gemaakt. De demobilisatie der 7-De- cember-divisie (welke volgens de oorspronkelijke plannen ln October 1948 zou aanvangen), zal van begin 1949 af zo snel mogeiyk geschieden. Alle bij het K.N.I.L. en de Kon. Landmacht in Indonesië dienende militairen, zullen dus enkele maanden langer dienst moeten verrichten dan a an van- kelgk was voorzien en dan hun fezegd was. Weliswaar heeft e regering daaraan steeds de restrictie verbonden, dat on voorziene omstandigheden werden voorbehouden, doch zy koesterde de verwachting, hierop geen beroep te moeten doen. De regering betreurt het, dat de omstandigheden van dit ogenblik het niet gedogen, dat zij haar toezegging gestand doet. Zy betreur- net, dat zg een nieuw offer moet vragen van hen, die reeds zo grote of fers brachten. Zg weet echter in welke geest en met welke geestkracht deze offers, zowel door onze militairen als door hun verwanten zyn gebracht en zg heeft het volle vertrou wen. dat deze zo echt Neder landse mentaliteit van de beste soort zal doen aanvaarden wat de regering noodzakelgk acht in het belang van het eigen volk en van de volkeren van Indonesië. GEEN ONTRUIMING. In sommige berichten werd gerept van de mogelijkheid van gebledsontnilming. De re gering acht het, na haar vroe gere verklaringen te dezer za ke, welhaast overbodig te zeg gen, dat hiervan geen sprake kan zUit. Tenslotte merkt zij op, dat de hiervoren weergegeven be slissingen zgn gegrond op de politieke toestand, zoals deze thans is. Mocht, naar zg hoopt, de situatie verbeteren, dan zal ook het vraagstuk der troepen sterkte en mitsd'en het aflos singsschema opnieuw in be schouwing worden genomen. Donderdag werd de eerste spant geplaatst voor het niemve dak op het gothische gedeelte van het stadhuis te Middel burg. Tegenwoordig waren het college van B. en W. van Mid delburg en de heer Z. V. van der Meer namens Minister L. Neher. Eerste klasse-staart weerde zich flink. Ie KLASSE. MVVLimburgia 25; W VHelmondia I1; PSVSp. Emma I1. De achterstand van VUssin gen is te groot geworden en Zondag deden de elftallen waarop Vlissingen nog hoop kon vestigen, er nog een schepje op. Twee gelgke spelen waren voor de Zeeuwse eerste klasser 6trepen door de toch al zwaar belaste rekening. W V en Helmondia noteerden ieder een punt en Sportcl. Em ma veraste de kopploeg door hen ook een punt afhandig te maken. Dit laatste was een kolfje naar de hand van NAC. Limburgia had een productieve bui en MVV werd het slacht offer van deze gril. DISTRICT VL P.S.V. 9 7 1 1 25—15 N.A.C. 8 6 1 1 22—9 13 N.O.A.D. 9 5 2 2 15—13 12 Limburgia 9 4 2 3 1311 10 Bleijerheide 8 4 1 3 2317 9 V.V.V. 9 3 2 4 17—14 8 M.V.V. 8 3 14 12—16 7 Helmondia 9 2 3 4 1219 7 Sportclub Emma 8 2 2 4 10—12 6 Brabantla 8 2 2 4 1217 6 Vlissingen 9 0 1 8 530 1 2e KLASSE. De ZeeuwenTerneuzen 1 0; AllianceGoes 18. De uitslag van de wedstryd AllianceGoes is een verras sing en de overwinning van De Zeeuwen kwam op sensationele wijze tot stand. Voor de Vlis- singse ploeg was de in de laat ste seconde van de wedstrg'd gescoorde goal uit een hoek schop goud waard, terwjjl Ter neuzen er door in bedenkeiyke positie komt. Aan Goes dc ccr van Alliance de eerste neder laag te hebben toegebracht. Dosko is lachende derde, maar ook de Goesenaren komen weer wat steviger deelnemen aan de strgd om de titel. 2e KLASSE A. Alliance 11 8 2 1 27—13 18 Dosko 10 8 1 1 43—16 17 Goes 11 7 2 2 31—12 16 Internos 10 5 1 4 21—15 11 R.B.C. 9 4 2 3 19—23 10 Hero 10 3 3 4 18—21 9 Breskens 8 2 2 4 11—17 6 De Zeeuw. 11 2 2 7 17—30 6 Tern. 11 2 1 8 16—27 5 Middelburg 9 1 0 8 13—42 2 8e KLASSE E. RoburYerseke 44; Burgh Odio heeft weer de leiding genomen door een flinke over winning op Burgh, voor wie wel heel weinig muziek in de ze wedstrijd zat. Robui en Yer seke deelden de punten in een wedstryd rgk aan doelpunten. Voor Yerseke is dit ene punt niet voldoende, doch Burgh en Robur zullen dit resultaat nog zo gek niet vinden. 3e KLASSE E. O.D.I.O. 10 8 1 1 31—7 17 M.O.C. 10 7 2 1 32—17 16 R.K.F.C, 8 5 2 1 21—12 12 Zierikzee 9 5 1 3 21—19 11 Nw. Borgvl. 9 4 2 3 21—17 10 R.C.S. 10 3 3 4 13—19 9 Zeelandia 10 2 3 5 18—22 7 Burgh 11 3 1 7 24—36 7 Robur 11 2 2 7 21—38 6 Yerseke 10 0 3 7 1833 3 3e KLASSE F. HontenisseHoofdplaat 7 2; AxelIJzendjjke 41; Bier vlietSteen 11; Corn Boys Sluiskil 1—1; Hulst—Clinge 3—3. Door het geiyke spel van Corn Boys en de eerste neder laag van Uzendyke is de span ning aanmerkeiyk gestegen. LJzendgke, Corn Boys en Axel staan nu geheel gelgk. Het ge lgke spel van Com Boys valt wel wat uit de toon en doet na de nederlaag van vorige week enigszins twy'felen aan de ca paciteiten der Sassenaren. Hoe- wel Hoofdplaat nog enkele punten op de hekkensluiters voor staat, is de nederlaag te gen het zich veilig stellende Hontenisse een vingerwgzing voor een verder afzakken der ploeg. Biervliet en Steen kon den het schgnbaar goed vinden en deelden de punten. Voor Cdnge brengt het geiyke spel tegen Hulst een kostbaar punt op. 3e KLASSE F. Com. Boys 11 9 1 1 44—6 19 Axel 11 9 1 1 52—9 19 IJzendijke 11 9 1 1 36—22 19 Steen 11 5 3 3 30—11 13 Biervliet 11 4 2 5 13—17 10 Honten. 10 4 1 5 18—25 9 Hulst 11 3 2 6 19—24 8 Sluiskil 10 3 1 6 18—35 7 Hoofdpl. 11 3 1 7 21—55 7 Oostburg 10 2 2 6 11—22 6 Clinge 10 2 1 7 16—30 5 Aaraenburg 9 1 2 6 931 4 RES. 2c KLASSE E. Terneuzen IIMOC II 2 11; Goes IIDe Zeeuwen U 8 —0 i ROS H—Dosko II 0—3. Een monsterzege in Terneu zen bevochten brengt MOC II even uit de gevaarlijke zóne. Terneuzen n komt wel leiyk in het gedrang. Ook Goes n had een schotvaardige bui. Dosko 11 maakte geen krimp, maar moest zich met een heel wat bescheidener resultaat tevreden stellen in Souburg. RES. 2e KLASSE E. Dosko II 10 9 0 1 40—7 18 Goes II 10 9 0 1 29—8 18 R.C.S. II 10 5 2 3 19—16 12 Break. II 8 3 3 2 19—13 9 Vliss. II 9 3-2 4 20—19 8 Mlddelb. II 8 3 14 18—18 7 M.O.C. II 10 3 0 7 19—34 6 Tern. II 9 117 16—38 3 De Zeeuwen II 10 1 1 8 7—34 3 dezelfde leden, die thans zit ting hebben in de Nederlandse contactcommissie. Minister Neher, die vandaag naar Indonesië is vertrokken, beeft mede do opdracht naast do Landvoogd met do Commis sie voor Goede Diensten en de delegatie, waar nodig, overleg te plegen. De minister van overzeso gebiedsdelen zal zleh bjj hen voegen, zodra omstan digheden dit vereisen. Ook Ancta deelt thans me de, dat de leden van de con tact-commissie, tc weten de heren van Vredenburgh, Ab- doelkadir, Widjojoatmodjo, Dzoelkarnain en Soumokil zul len optreden als vertegenwoor digers v&n het koninkrgk bij de komende besprekingen op de „Renville". De tegenwoordige contact commissie, thans verheven tot delegatie van het koninkrgk, zal dus rechtstreeks de bespre kingen via de Commissie voor Goede Diensten met de repu bliek voeren. Hierboven staan echter de personen van de luit. Gouverneur Generaal, minister Neher en eventueel de minister van overzose gebiedsdelen, op wie men bg voorkomende moei lijkheden of onvoorziene situa ties kan terugvallen. Genoemde personen zullen, wanneer de noodzakelijkheid daartoe blijkt, ook rechtstreek met de Com missie voor Goede Diensten in contact treden. RADIOREDE VAN FRANK GRAHAM. Het Ameriaanse lid van de Commisie voor Goede Diensten Frank Graham, heeft voor radio-Djogja een rede gehou den, waarin hg o.m. uiteenzet te, dat de commissie goede vooruitgang heeft gemaakt. Dit blgkt, aldus Graham, uit het voorlopig rapport der tech nische commissies ter doorvoe ring van het bestand en de komst van het schip de „Ren ville", waarop diepgaande be sprekingen zullen worden ge houden. De Commissie voor Goede Diensten verwacht, dat bij de aankomst van de „Renville" beide partyen officiële delega ties zullen hebben, die niet al leen bereid zgn om aan boord te gaan, maar ook bereid om krachtig de kern der problemen aan te sngden en voorstellen te doen om een rechtvaardige en verantwoordelgke overeen komst tot stand te brengen. Duizenden schepen, aldus be sloot Graham, zyn door de eeu wen heen naar Java gekomen doch geen schip is ooit in deze wateren gekomen met een no beler doel dan de „Renville". HET DODEN-TRANSPORT. De Ned.-Indische regering heeft bekend gemaakt, dat de commandant van het korps mariniers te Soerabaja een commissie heeft ingesteld ten einde de oorzaak van de dood van de 46 Indonesische gevan genen gedurende 't treintrans- port van Bondowoso naar Soe rabaja te onderzoeken. De overlevenden hebben ver klaard, dat de deuren van de drie goederenwagons, waarin do gevangenen werden ver voerd, de gehele dag gesloten bleven en dat zg niets te eten of te drinken hadden gekre gen. De transportleider had ge zegd, dat hem was opgedragen de gevangenen raar Soerabaja te brengen en de wagons ge sloten te houden totdat zg wa ren aangekomen. Elf van de 54 overlevenden moesten in het hospitaal wor den opgenomen. Volgens be richten uit Soerabaja zgn zij allen herstellende. VRAGEN AAN DE MINIS TER VAN OVERZESE GEBIEDSDELEN. Inmiddels heeft het Commu nistische Tweede Kamerlid, de heer de Groot, minister Jonk man vragen over deze gebeur tenissen gesteld. Staking bij A. B. A. Meoano's, stewards, expedl- tlepersoneel en chauffeurs van de»Zweedse Luchtvaart Maat schappij A.B.A. zUn Vrjjdag in staking gegaan. Alle luchtlij nen van de A.B.A. liggen dien tengevolge stil. Het motief van de staking Is loonsverhoging. DE VOORSPELT: WISSELENDE BEWOLKING Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. In de ochtend op sommige plaatsen nevel of mist. Ove rigens wisselende bewolking met enkele verspreide buien, voornameiyk in' ae kuststrook. Over het algemeen weinig wind. Ongeveer dezelfde tem peratuur als Zondag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1