PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Middelburgss stadhuis wordt weer een juweel! Cigaretten toch vrij? Nog geen beslissing over Palestina BILT BbhlVTPjS fgïïs waarin opgenomen de middelburgse, vlissingse, goese, breskense courant en vrije stemmen ft Het communisme de vakbonden in Paul van Zeeland in Den Haag. Duur betonijzer. Vergoeding van Oorlogsschade 190e Jaargang - No.282 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg Drukkeru Fa F van de Velde Jr Vlissingen Zaterdag 29 Nov. 1947 ABUWNEMliN'löPIUJS 25 ct per week; t 3.20 per kwartaal; franco per post i 3.45 per kwartaal Losse nummers a ct Christelijke teestdagen Bui -aux gevestigd te Vlissingen Walslr 58-60. tel 10 en 51 Middelnure Londense Kaai tel 2077 2921 Goes L Vorststr 55 tel 2475 b g g 2228Cost burg Gratamastr 3. tel 102 Terneuzen Brouwerhstr 2 - Postrek m *59:wn PZ'-' Middelburg. ZEELAND IN HET MOERAS. De rtoodklolc luidt over Zee land. - Minister Lieftinck heeft duidelijk gezegd dezer dagen en minister Mansholt heeft het nog eens herhaald dat er van een bizondere scha deregeling voor Walcheren geen sprake zal kunnen zijn en daarmede een streep gehaald door alle beloften, die na de bevrijding zijn gedaan. Terwijl nog in Westkapelle minister president dr. Beel wees op het zeer bizondere karakter van de noodtoestand op Walcheren, dat immers willens en wetens geofferd werd voor de bevrij ding van W.-Europa, terwijl na de inundatie iedereen het als rechtvaardig, ja, als de gewoon ste zaak ter wereld beschouwde dat Walcheren bij de vergoe ding der oorlogsschade een bi zondere positie zou verkrijgen, staat het er thans zo voor, dat het ernotig, vol Gods vertrou wen door Walcheren gebrachte offer niet meer geteld zal worden. Dit betekent, dat de bevolking van dit eiland voor lange, lange jaren in grote moeilijkheden wordt gedom peld, ja dat velen ten onder zullen gaan! De noodwet Walcheren het Eerste Kamer-debat over de Herverkavelingswet heeft niet de minste twijfel gela ten plechtig beloofd, niet eenmaal, maar vele malen, is tot een utopie geworden en komt niet. Wat de regering doet ls veel, geen Zeeuw zal dat willen ont kennen, maar het Zeeuwse Ka merlid Hommes had volkomen gelijk, toen hij dit vele in ver houding tot de ontzaglijk schade en vrrw^""J"Virr 7~' poffer noemde en constateerde, dat de regering schromelijk te kort schiet in de vervulling van de beloften, welke Walche ren werden gedaan. Zonder afzonderlijke rege ling van de schadevergoeding op Walcheren gaan velen fi nancieel ten onder. Deert dat de rest van het land niet? Is dan het besef, dat het offer dat Walcheren voor Nederland bracht, ge meenschappelijk door alle Ne derlanders moet worden ge dragen, verdwenen? De V.V.V. in Middelburg heeft dezer dagen de aan dacht gevestigd op het hotel- vraagstuk in de Zeeuwse hoofdstad. Datzelfde vraag. *stuk bestaat ook in Vlissingen, in Domburg en Iedere plaat-, die 't van vreemdelingenverkeer moet hebben. Zoals het met de hotels gesteld is, is het met alle zakenpanden gesteld. Er moet gebouwd worden en als er niet gebouwd wordt, blijven M'cldelburg en Vlissingen, blij ven tal van plaatsen in Zw.- Vlaanderen halve ruïnes. En wat moeten de mensen begin nen, die willen bouwen, maar het niet kunnen, omdat de waarde 1940 nu eenmaal een fractie is van de vervangings waarde?. Nu komt minister Neher mededelen, dat we in 1948 „in zullen halen wat we in 1947 achterop kwamen", tenminste als alle beschikbare krachten worden ingezet.... Beseft men elders in het land wel, wat hiervan voor Zeeland de consequenties zijn? Het is de vraag. Veel lijkt het er nlef op. De bouwactiviteit in Zeeland is nog geen zestiende deel van de bouwactiviteit in Nederland en dat zal in 194S wel niet beter worden dan in 1947 Denk aan de enorme schade op Walcheren, in Zeeuwsch- Vlar.ndsren, op Tholen en Schouwen. Het zal dan duide. lijk zijn, dat Zeeland achterop komt. Geen prioriteit, geen afzon derlijke schaderegeling, on. danks alle beloften Men zal zich in Zeeland re kenschap moeten geven van de gevolgen van dit alles en moeten trachten iets te doen om in deze toestand verande ring te brengen. De noodklok luidt. Niet zon. der reden. Want dit mag een bittere beschouwing 2ijn, er is reden toe! Hier raakt een provincie in het moeras, zo diep, dat het de vraag is, of zij er ooit weer uit zal komen. FRANSE STAKERS WILLEN WEL WERKEN. Zuivering van Amerikaanse vakverenigingen. Ex M.R.P.-leden vormen eigen partij. De vijf afgevaardigden van de M.R.P. in de Franse natio nale vergadering, die wegens hun betrekkingen met de R.F. F. van generaal de Gaulle uit de Republikeinse volkspartij zijn getreden of geroyeerd, hebben thans een eigen partij, „de onafhankelijke republi keinse volksbeweging", ge sticht. MASSA-BETOGINGEN IN SOWJET-ZóNE. Naar de Duitse nieuwsdienst meldt, worden overal in de Sowjet-Russische zóne van Duitsland massabetogingen ge houden om de conferentie van de grote vier te Londen om een „verenigd Duitsland" te verzoeken. Het Wereldgebeuren De stakingen in Frankrijk hebben weer eens te meer de aaidacht gevestigd op de ge vaarlijke invloed van de com munisten op de vakbonden. Bekend is, dat Maurice Tho- rez, de Franse communisten- leider, eens zelfverzekerd heelt gezegd, dat een handgebaar van hem voldoende was, ge heel Frankrijk lam te leggen. Hij bedoelde daarmee dat zijn greep op het vakverbond zo stevig was, dat zijn parool vol doende was om een algemene staking uit te lokken. Dat was zeer overdreven, maar er zat een grote kern van waarheid in. Door cellen- bouw, door zich handig naar voren te schuiven, door dema gogische propaganda en door. tal van andere methoden, zijn de communisten erin geslaagd tal van sleutelposities in han den te krijgen. En zij gebrui ken die posities om dé bevelen van de communistische party door te zetten. Een correspondent van U.P. had dezer dagen een gesprek met een eenvoudig arbeider uit de Renault-fabrieken. Jean is lid van de C. G. T. en ver diende vorig jaar 120.000 francs, waarvan nij een 20.000 aan de belasting moest af staan. Hjj is een voorstander van de staking, omdat hij. naar hij zegt, niet kan leven van zijn salaris. Hij geeft toe, dat de staking op touw is ge zet door „communistische bu reaucraten" van de .C.G.T. En als er een geheime stemming zou zijn gehouden, zo vertelt Jean verder, zou 60 k 70 van de arbeiders tegen een sta king hebben gestemd. Als de nieuwe regering wil onder handelen, voorspelt zij, zullen de mannen weer aan het werk willen gaan, maar de commu nisten zullen zich daartegen verzetten en dat zou moeilijk heden geven. Pakje voor Aruba. Een der zwaarste stuk ken vrachtgóed, dat wellicht ooit per vlieg tuig is vervoerd, kwam uif New York op Aruba aan in een door de K.L. M. gecharterd Douglas C-54 toestel van de Seaboard and Western Airlines. De gehele lading -be- stond uit één enorme k'st van 4100 kg., welke machineonderdelen voor de Standard Dredging Company bevatte. Dit baggerbedrijf is belast met het uitdiepen en ver. groten van dè haven te Oranjestad. Het uitla- den van de kist met be hulp van ePn hijskraan van de Standard en een „forklifter"' van de K.L. M. nam drie uur in be- slag. De socialistische gezinde lei ders doen wat zy kunnen om de communistische invloed te bestrijden, maar zij zijn in de minderheid en worden in het hoofdbestuur geregeld over stemd. In de Ver<» Staten wordt ook geklaagd en zelfs schande ge sproken over de communisti sche invloed in de vakvereni gingen. Dat is echter sterk overdreven en bovendien wordt het in Amerika langzamer hand gewoonte elke-Jinkse lei der meteen als communist te doodverven. In het kader van de grote anti-communistische actie is op het ogenblik een flinke schoonmaak aan de gang in %de vakbonden. Steeds meer linkse vakverenigingslei ders verdwijnen uit leidende posities. In twee der meest onstui mige vakverenigingen, de bond van scheepspersoneel en die van arbeiders in de auto-indus trie, is de strijd nog tn volle gang, maar ook daar is het einde van de communistische invloed in zicht. De propaganda-aanvallen van de Sowjet-Unie op de Vei Staten hebben precies het te genovergestelde bereikt van wat ermee bedoeld wordt. De afkeer van het optreden der communisten is er door vergroot, ook onder de arbei ders. Vandaag is het 50 jaar geleden, dat de Engelse sinoloog James Legge te Oxford overleed. MORGEN is het 8 jaar geleden, dat Russische troepen de Finse grens overschre den. Meer kolen voor grote gezinnen. Op vragen van de heer An- driessen in verband met de brandstoffentoewijzing aan grote gezinnen heeft de mi nister van economische zaken o m. het volgend^ geantwoord De minister erkent, dat het systeem van brandstoffentoe wijzing, waarbij bij de vaststel ling van het als minimum noodzakelijk te achten gezins rantsoen geen rekening wordt gehouden met de samenstelling der gezinnen, in bepaalde ge vallen onbillijkheden met zich kan brengen. Aan bedoelde onbillijkheden is in zoverre tegemoet geko men, dat aan gezinnen, welke op 1 November 1947 uit 8 ol meer personen bestonden twee eenheden brandstof f et. extra zullen worden verstrekt De kolenpositie liet voordien niet toe zelfs deze bescheiden extra verstrekking te doen plaats vinden. De Venlose recherche is er in geslaagd een bende, die zich er op toelegde textielbon nen in de handel te brengen, op te sporen. Reeds werden viei personen gearresteerd. Overleg tussen de ministers van Economische Zaken en Justitie. Nieuw Burgerlijk Wetboek over 3 jaar gereed. Uit de memorie van ant woord inzake de begroting van justitie blijkt, dat het ontwerp voor een nieuw Burgerlijk Wetboek over 3 jaar gereed zal zijn. Dringende herzienin gen van bepaalde onderdelen van het recht zullen normaal voortgang vinden. In voorbereiding is een ont werp, dat beoogt de handels bevoegdheid der gehuwde vrouw op te heffen. Het nieuwe Kinderrecht za. binnen enkele maanden in wer king kunnen treden. De minis ter hoopt binnen niet aJ te lan ge tijd een wetsontwerp te kunnen bevorderen ter voorko ming van lichtvaardige echt scheidingen. Er zijn verschillende wets ontwerpen in voorbereiding waarbij bezettingsmaatregelen worden opgeruimd. Uitbreiding van de gronden dei gewetensbezwaren vooi dienst weigeraars zou op grote moei lijkheden stuiten. Toch wordt overwogen een herziening van de wet betreffende de dienst weigering ter hand te nemen Voortdurend heeft de minis ter zijn aandacht gewijd aan de bestrijding van de zwarte han del en de corruptie. Do minister van Justitie is met de minister van eeonomi sehe zaken in overleg getreden omtrent dê opheffing van de distributie van- cigaretten. Voor de bestrijding van de corruptie zijn bijzondere maat- re'gplen genomen Het is noodzakelijk gebleken de tarieven in strafzaken te verhogen. Een wetsontwerr hiertoe zal worden voorbereid VREEMDELINGEN Het aantal thans nog in ons iand verblijvende Duitsers, Oos tenrijkers en stateniozen be draagt nog ongeveer 40 000 Voor 16.000 personen werd voorlopig verblijf toegestaan De commissie voor huwelijken met vrouwen van vjjandelijk< of andere vreemde nattonaliteii heeft 10.358 gevallen te beoor delen gekregen. De Rijks- vreemdelingendienst behandel de 24 000 dossiers. Aan 16 000 personen werd verblijfsvergun ning verleend. Vrijdagmorgen heeft de heer Paul van Zeeland in Den Haag besprekingen gevoerd met le den van de Nederlandse rege ring. Bij deze besprekingen wa ren van Nederlandse zijde aan wezig de ministers Beel, Jonk- man, Götzen, Neher, Fièvez, van Boetzeiaer van Oosterhout en Lieftinck. De besprekingen duurden on geveer anderhalf uur. Na af loop gebruikte de heer van Zeeland de lunch ten huize van de minister van buitenlandse zaken, 's Middags vertrok de heer van Zeeland wederom naar België. Regeringsinkopers kochten tegen te hoge prijzen. Het Tweede Kamerlid de heer Korthals heeft aan Minis ter Neher vragen gesteld in verband met de berichten, vol gens welke door Ned. rege ringsinkopers in Amerika be tonijzer zou zijn ingekocht te gen pryzen. welke hoger liggen dan de prijzen, waarvoor de Ned. handel elders placht te kopen Is het waar, zo vraagt de neer Korthals o.m., dat de re gering thans voor alle beton ijzer de maximum-prijs heeft verhoogd onder bepaling, dat over elk geleverd quantum een bedrag moet worden gestort in een egalisatiefonds, totdat uit dit fonds het verschil tussen dc Amerikaanse prijzen en de Eu ropese prijzen za> kunnen wor- len gefinancierd Voorts vraagt de heer Kort hals of het waar is, dat de handel geen gelegenheid heeft gekregen zelf in Amerika be tonijzer te kopen omdat de daarvoor beschikbare dollar contingenten niet aan de han del, doch aan overheidsinstan ties zyn toebedeeld en .welke overwegingen er toe hebben gpleid geen gebruik te maken van de krachten van ervaren handelaren I AATSTE POGING OM JODEN EN ARABIEREN Tc VERZOENEN. Vanavond komt de Veilig heidsraad weer bijeen. Op voorstel van de Franse delegatie heeft de algemene vergadering der Ver. Naties Desioten, de stemming over de üeling yin Palestina 24 uur op te schorten, opdat een poging gedaan zal kunnen worden te- elfder1 ure een verzoening tus sen Aarbieren en Joden tot stand te 1 rengen. De bijeenkomst der algeme ne vergadering is tot Zater dag 22 uur (Ned. tijd) ver daagd. Alle Arabische landen steun den het Franse voorstel, dat werd aangenomen met 25 te- f.en 15 stemmen. De Ver. Sta- en en de Sowjet-Unie stem den tegen, Groot-Brittannië onthield zich van stemming. Al vóór dat Frankrijk met het voorstel kwam had de ver tegenwoordiger van Columbia nog' op een langer uitstel aan gedrongen. Hij was van oor deel, dat de commissie voor Palestina voort moest gaan te trachten een verzoening tussen Arabieren en Joden tot stand te brengen. Verder zou de com missie moeten onderzoeken, of het nut zou hebben het advies van' het Internationale Hof van Justitie tc vragen. Palestina wachtte op grens- patrouilles van 't Joodse ver- aedigingsleger, Baganah, die naar schatting 80.000 man sterk zijn, hebben Vrijdag avond ter verdediging van af gelegen Joodse nederzettingen operatiebasis aan de Noord en Noord-Oostgrenzen van Pa- estina betrokken, terwijl het 'and wacht op de beslissing, lie de algemene vergadering zou nemen. Tevens was het alarmsig naal gegeven voor de verdedi ging van de Joodse nederzet tingen in de voorgestelde Ara bische staat om op alle gebeur tenissen voorbereid te zijn. Wettelijke regeling binnenkort gereed. Blijkens do memorie van antwoord uizake de begro ting van financiën, komt het minister Lieftinck be grijpelijk voor, dat van ver schillende ztfden is ge klaagd over het lang uit blijven van een wettelijke regeling voor de vergoeding van oorlogsschade. Dc voorbereiding van be doelde regeling is thans evenwel zo ver gevorderd, dat verwacht mag worden, dat het desbetreffende ont werp binnenkort aan de Twede Kamer der Staten- Generaal zal kunnen wor den aangeboden. ARCHITECT SPRAK OVER RESTAURATIE VAN GOTHISCHE GEDEELTE. Toren is een van de moeilijkste objecten. In aansluiting op een voor Middelburg ongetwijfeld be langrijke gebeurtenis, de plaat sing van net eerste spant voor het dak van het gothische stadhuisgedeelte, heeft de ar chitect van de stadhuis-restau ratie, ir. A. van der Steur, Donderdagavond voor leden van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel, dep. Zee land en voor genodigden, in de Lutherse kerk te Middelburg een beschouwing gegeven over de wederopbmiw van dit raad- huls. Voor deze lezing, die met lichtbeelden werd toegelicht, bestond een zeer grote belang stelling. De spreker gaf allereerst een kort historisch overzicht van het ontstaan van het prachtige bouwwerk. In 1452 werd een begin gemaakt met de bouw van gedeelten aan de tegenwoordige Noordstraat en aan de Markt. In 1481 dook reeds een plan tot verbouwing op, maar hiervan schijnt nooit iets gekomen te zijn. In het be gin van de 16e eeuw verrees de toren (in 1560 kraa'de er de rode haan op, waarna een „peer" de oorspronkelijke spits verving), en werden de vlees hal en een nieuwe gevel aan de Marktzijde gebouwd. In de 18e eeuw werd een stuk aan gebouwd aan de Noordstraat (enkele versieringen van deze gevel konden worden gered en zullen opnieuw gebruikt wor den), terwijl precies 100 jaar later in 1884 een begin werd gemaakt met de restau ratie. Naar de architectonische gewoonte van die tijd, werden enkele toevoegingen aange bracht, welke met in het nieuwe plan zijn opgenomen. Met de bouw van dit juweel van gothische vormgeving, is de naam van de begaafde fa milie Keldermans onafscheide lijk verbonden. BETONCONSTRUCTIE BINNEN HET GEBOUW. Na de ramp van 1940 scheen het of de trekpleister van Mid delburg afgeschreven moest worden. Bij een munitieus on derzoek bleek echter, dat, hoe wel de muren door het vuur ernstig waren aangetast, zij nog bruikbaar waren, terwijl de intact gebleven funderin gen een basis voor verder werken vormden. De muren dienden echter allereerst ver sterkt te worden. Men heeft toen gedacht aan de bouw van een geheel nieu we constructie b nnen het ge bouw, hetgeen echter om prac- tische redenen niet kon ge schieden. De enige mogelijk heid was het gebruik van de bestaande fundering. In vgr- band met de belasting hiervan mochten de nieuwe construc ties niet zwaarder zijn dan de oorspronkelijke, die evenwel van hout, en dus brandbaar waren. Doordat in het her bouwde stadhuis minder tus senmuren de fundering zullen belasten dan vroeger liet ge val was, kon men zich veroor loven het zwaardere beton te gebruiken. Om te bereiken, dat de.mu ren van min of meer verbran de baksteen de nieuwe lasten zullen kunnen dragen, moester, betonnen pijlers aan de bin nenzijde worden aangebracht een werk, dat met de grootst mogelijke zorg is verricht. De pijlers werden door horizontale balken verbonden. HET INTERIEUR Het interieur van het gothi sche stadhuisgedeelte wordt zo eenvoudig mogelijk gehou den met handhaving van de oude ramen en openingen en een passend meubilair. Hier door wordt bereikt, dat men er de gothische sfeer in zal terugvinden. De vloeren zullen bestaan uit steenen platen ol planken; de muren zullen op min of meer primitieve wijze worden bepleisterd. Veel zorg zal worden besteed aan de pla fonds, die op de begane grond uit eikenhouten- en op de bo venverdieping uit betonnen balken zullen bestaan. Wan neer deze laatste door een kunstenaar beschilderd wor den, kunnen zij een fraai effect opleveren. Boven dc Eurger- zaal komt een eikenhouten ge welf. De verwarming geschiedt door het inblazen van warme lucht, omdat radiatoren van een- centrale verwarming af breuk zouden doen aan het interieur. De toren is één van de moei lijkste objecten. In het hoog ste gedeelte verkeert zij in een zeer slechte staat. Daarom is het nodig, dit bovengedeelte ai' te breken, alvorens tot res tauratie kan worden overge gaan. BEMOEIALS IN ZWARTE HEMDEN. In Augustus 1913 werd het ■onstructleverk aanbesteed Van die datum af heeft men de grootste last' gehad mei amge N.S.B.-smjeuren, die zich .net de bouw gingen bemoeien, órj keurden het plan op de „politieke waarde" en belast ten op een gegeven momem een Utrechtse architect mei het maken van een nieuw res tauratieplan. Dit bleek in alle opzichten weerzinwekkend te zijn. Er is toen (in Juli 19421 eèn spoedconferentïe belegd door het gemeentebestuur van Middelburg en de Monumen tencommissie, waarbij zelfs de Rijkscommissaris aanwezig was. Deze gelastte, dat geen van beide plannen verwezen lijkt mocht worden. Ook later in bezettingstijd Dieven zich mbeilijkheden voor doen. In 1943 moest de voor bereidende arbeid voor de res tauratie gestaakt worden. In Februari 1944 is er nog een plan geweest om een prijsvraag voor architecten uit te schrij ven en het ontwerp van ir. van der Steur overboord te gooien. Na de bevrijding toog men met frisse moed aan de slag. Door het gemeentebestuur werd het plan S van de ar chitect, die zijn ontwerpen ge regeld gewijzigd had. goedge keurd en in Mei '47 vólgde de aanbesteding van dc dak- bouw. Toen bleek, dat de schoorwerken, die in steeds slechtere staat komen te ver keren, vernieuwing "behoefden, hetgeen veel schaars materiaal zou eisen, besloot minister Neher zyn toestemming te ge ven voor de restauratie van het gothische gedeelte. Donderdagmiddag is met de spantzetting de eerste belang rijke schrede op de weg naar herstel van dit fraaie monu ment, dat zoals de heer van der Steur aantoonde ln ge restaureerde staat zowel naar de kleur, als naar de groepe ring en de schaal aan de hoog ste eisen voldoet gezet, een weg. die niet altijd gemakke 'ijk te begaan zal zijn, maai waarover men zeker het ge stelde doel zal bereiken. Ten behoeve van het Land- bouwherstel (herstel van oor logsschade) ls op de begrotin gen voor de jaren 1945, 1946 én 1947, respectievelijk 55 millioen, 354 millioen en 94 millioen uitgetrokken. Voor 1947 zal nog een verhoging nodig zijn van ca. 60 mil lioen. SCHADE-ENQUÊTE COMMISSIES. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, mag worden verwacht, dat de werkzaamher len der Schade-enquête-com missies -egen het. einde van i949 zullen zijn beëindigd. Het igt evenwel in de bedoeling im, voorzover de werkzaam heden dit toelaten, een aan tal van deze commissies reeds jerder op te heffen en de werkzaamheden te concentre- en bij andere Schade-enquête- •ommissies. dan wel bij het Jommissariaat voor oorlogs schade, zjjnde de centrale in stantie, waaronder alle scha- le-enquête-commissies ressor teren. Benzineprijs 4 cent per liter verhoogd. Met ingang van 1 December a.s. zal het Bijzondere invoer recht op benzine van 7.80 tot 11.— per 100 liter wor- ien verhoogd. Dientengevolge zou de prijs voor auto-benzine hier te lan de met 5 cent per liter moe ten worden verhoogd. Een re geling met de aardolie-maat schappijen maakt het echter mogelijk, de verhoging tot 4 cent per liter te beperken. De pompprijs wordt nu 26 cent per liter. De Belgische koningskwestie. Naar thans bekend is ge worden. zijn Woensdagmiddag tua?f.n de Katholieke ministers en vertegenwoordigers van het Nationaal Comité tot oplossing van het Komngsvraagstuk, be. sprekingen gevoerd. In verbahd hiermede deed het bericht de ronde, dat de Kath. Volkspartij bij de rege- ding heeft aangedrongen op het zoeken naar een spoedige oplossing. De Katholieke ministers zouden met ontslag hebben ge- dreigd voor het geval hun so. elalistische collega's hun stand. iunt niet zouden wijzigen. Generaal Leclerc f Dc uit de oorlog bekcmh Franse generaal Jacques Phi lipe Leclerc ls bij een ongel - met een vlegenri fort, nah Oran, in Frans Noord-Afrika, om het leven gekomen. De Moefti van Jeruzalem had reeds door een boodschap In de Aarabischc pers de on geveer i.200.000 in Palestina woonachtige Arabieren opge roepen voor de „heilige taak." Geen gevolg geven aan deze oproep is een onvergeeflijke misdaad, aldus dc Moefti. Vele Joden begaven zich he den naar de klaagmuur in de oude stad Jeruzalem om deel te nemen aan het speciale ge bed, dat „de naties dc reent- vaardighcid van de Joodse zaak mogen inzien." De „Brastagi" is verloren. De directie van de Kon. Rot terdamse Lloyd heeft moeten besluiten alle pogingen, om het m.s. „Brastagi", dat enige we ken geleden op een koraalrif aan de kust van Zuid-Oost. Afrika strandde en daarna in brand geraakte, te bergen, op te geven. KORTE PREDICATIE EERSTE ADVENT, „...en uw Knecht, Uria... is ook dood". 2 Sam. 11:24b.- Elke Israëliet geloofde, (en gelooft...) dat zyn land het aeilige land was, het Konink rijk GoJs. Elke strijd was in de naam des Heren bedoeld, als uitbreiding van Gods Konink rijk. Maar dit volk (en welk volk niet?) leefde beneden zijn stand. In deze strijd gebeurden nl. lage dingen. De strijdkreet was wel: God wil het, maag men deed wat men zelf graag wilde. Men vergat het ene wat „de enige Heer" wilde berei ken en men trachtte voor zich zelf van alles te bereiken. Neen daar zat iets niet goed! Het verhaal van Uria is een bewijs daarvan. Zelfs de vroomste Koning was niet zuiver in die „heilige jStrijd". Hij vergat, dat njj Koning was in naam van „fle enige Heer", God. Zo kwam David tot de geraffi neerde moord van 2 Sam. II en 12. „Uw knecht Uria is ook dood". Een blijde bood schapEen gewone bood schap: Er gaan er zoveel! Neen, David, Uria is symbool. Daarom wordt hij apart ge noemd onder de gesneuvelden. Evengoed als gij David een symbool zijt geworden, van de gerai'l'.neerdheid die in veel „rechtvaardige" strijd grijns lacht, van de begeerte, cr steeds beter van tc worden. Dat is het wat er in onze stryd ook niet goed zit. Ieder voelt net wel, maar het is niet on der woorden te brengen. Toch wel. In onze zgn. gerechtvaar digde strijd ais volk, als een ling is Uria ook als sta- in- de- weg prijs gegeven. Wat? Ja, hij als het symbool van de prjjs gegeven onschuld, dc goede trouw, het roeplngsbesel! „Als nu de huisvrouw van Uria hoorde, dat haar man Uria dood was, zo droeg zij leed over haar heer". „Wat David zo met Uria en zjjn vrouw deed, deed Kajafas na de allereerste Ad vent met Christus: de onschul dige, rechtvaardige, de ge hoorzame aan het hoogste ge bod. Die in een kribbe wilde oeginncn cn gehoorzaam blééf tot aan het kruis. Daar droeg Maria leed! „En... uw Knecht, Christus is ook dood!" Een blijde boodschapEen ge wone boodschap? Is Christus niet in veel stryd opzettelijk t-'ijs gegeven? De strijd der volkeren, van ons volk, van In donesië van ons persoonlijk... is die in Gods oog rechtvaar digIeder die Christus liefheeft draagt in deze tyd leed. Het leed van Uria's vrouw en Maria. Het is smar telijk, dat er zovele slachtoffers vallen, nabij en ver! Maar het smartelijkste in dit alles is: Christus is ook dood voor ve len: Hij, de sta- in- de- weg! Toch blijft er aangaande deze Heer: Jezus Christus gen blij de boodschap: Avent Hn komt! Hy is door God niet prijsgegeven! Hn zal Gods Ryk uitbreiden over dc gehele aard bol. Hy leeft. Hij overwint! Strijdt, gij die Hem wilt lief hebben. Maar strHdt de goede strüd. Ook tégen Uzelf! Want: Hij komt weder om te oordelen: de levenden en de doden. G. A. WAARDENBURG. Nieuwland. DE VOORSPELT OM IIET VRIESPUNT. Tot Zaterdagavond. Geleidelijk wat toenemende vind uit richtingen tussen s'oord en Oost. Nevelig of •waar bewolkt met plaatselijk ■nige sneeuw, voornamelijk in net Zuid-Oosten van het land. Temperatuur om het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1