NIEUWS UIT ZEELAND Minister Neher over Wederopbouw EEN FOTO KEESHELDER Eerste dakspant op Middelburgss stadhuis WALCHEREN BUITENLANDSE ARBEIDERS NODIG. Arbeidsproductiviteit te laag. Onze matcrialenposltie is ho peloos slecht, aldus verklaarde minister Neher, tijdens een persconferentie te Renkum, waar hij een aantal journalis ten te woord stond, die een excursie hadden gemaakt naar de geteisterde gebieden. „Óveral is tekort aan ar beidskrachten, ook in het bouwbedrijf. Wij zouden twee maal zoveel arbeiders kunnen gebruiken". De arbeidsproductiviteit van de arbeiders achtte de minis ter absoluut te laag. Wat het zwarte bouwen be treft verklaarde de minister, dat hetgeen zonder vergunning is gebouwd, zal worden afge broken. Zo zal dé gymnastiek zaal van de school, die in het kasteel Nyenrode is gevestigd, straks worden afgebroken. Wat het bouwvolume betreft: in 1947 is een belangrijke hoe veelheid uitgegeven, die dit jaar niet gereed zal komen. Wanneer in 1948 alles ge reed zal komen wat dit jaar begonnen is, zal dat ongeveer 28.000 woningen omvatten. Spr. benadrukte de betekenis van het plan Marshall voor de we deropbouw. Van huurverhoging zal voor lopig geen sprake zijn. De minister meende, dat de ontruiming- van woonhuizen, die thans door ambtelijke dien sten worden gebruikt op be zwaren stuitte. Hii achtte het uitgesloten de procedure voor de wederop- bouwplannen te versnellen. Wei achtte hij een verbetering van de besluitvaardigheid der ge meentebesturen mogelijk. De bouwkosten achtte de minister buitensporig hoog. Verlaging is moeilijk. Spr. wees er op, dat de montage- bouw nog in de kinderschoenen staat. Eerst over twee jaar ver wachtte de minister daarvan grote resultaten. Te beginnen 1950 zullen er 20.000 montage woningen per jaar komen. Het wetsontwerp schadere geling is thans zover dat het aan de Raad van State kan worden voorgelegd. Uitvoerig ging de heer Ne her in op de slechte woningtoe standen in bepaalde gemeenten en op de krepeergevallen. f 15.000 boete voor kledinghandelaar. Voor de economische politie rechter heeft terecht gestaan de Dordtse kledinghandelaar J. B. O., die er van beschul digd werd 23.000 valse textiel punten te hebben gekocht. Ver. dachte had er 10.000 voor zich zelf gehouden en de rest aan een vriend in Amersfoort ge leverd. O. verklaarde voor de I-echter, dat door diefstal te korten waren ontstaan In de puntenvoorraad van zijn zaak. Dit excuus werd echter niet aanvaard. De eis was 5 maan den gevangenisstraf. De politie, rechter veroordeelde O. tot 3 maanden voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en een geldboe te van 15.000. (Ingezonden mededeling) REGEN EN KOU DEREN U NIET. Handschoenen, wanten, handwarmers, gezichts- schermen, lederen tas sen, groot en klein, ook -stoffen tassen, dit alles zijn nuttige en aangena me cadeaux voor de wielrijder en motorrij der. v. Heus, gaat u eens naar VAN DEN DRIEST, Herenstraat 12, Middelburg P. Krugerstr. hoek, Vlissingen (Ingezonden mededeling. als In doorsnee achtte de mi nister de verrichte arbeid bij de wederopbouw zeer prijzens waard. Het dienen van het al gemeen belang staat bp velen op de voorgrond. Tenslotte deelde de minister mede. dat gepoogd wordt bui tenlandse bouwvakarbeiders de minister sprak over Itali anen in Nederland te werk te stellen. Minister Neher verklaarde niet te weten hoe lang zijn verblijf in Ned. Indië zaj du ren. TWEEDE KAMER St. Nlcolaasgeschenk maar dan ook vervaardigd door Middelburg. Londensc kade. Vlissingen, Bellamypark. Het heengaan van de minister van marine. In de vergadering der Twee de Kamer heeft de heer Tila- nus (C.H.) de volgende vragen gesteld aan de minister-presi- ient: 1. Is de minister bereid me dedeling te doen van de over wegingen, die geleid hebben tot het besluit van 24 Novem ber 1947, om op de meest eer volle wijze ontslag te verlenen aan de heer J. j. A. Schagen van Leeuwen als minister van arine 2. Houdt dit ontslag verband met het door de regering ge volgde marinebeleid. 3. Houdt dit ontslag verband met de ten aanzien van Indië door de regering gevolgde po litiek De minister-president de heer Beel deelde in antwoord op de eerste vraag mede, dat de heer Schagen van Leeuwen op zijn eigen verzoek op de meest eervolle wgze ontslag is verleend. De tweede vraag beant woordde de minister-president ontkennend. Er bestond volle dige overeenstemming, ver klaarde hij, In antwoord op do derde vraag van de heer Tilanus ver klaarde dr. Beel, dat de ont slagaanvrage van de heer Schagen van Leeuwen inder daad samenhangt met zjjn be oordeling van de situatie in Indonesië. Hoewel hijzelf het in 's lands belang niet oppor tuun achtte, dat nader op zijn motieven wordt ingegaan, kan wel worden gezegd, dat hii zich in hoofdzaak bezwaard gevoelde door de omstandig heid, dat niet bjj voorbaat epn limiet werd gesteld aan de tijd. gedurende welke Nederland, rekening houdend met de wen sen van de Veiligheidsraad militair een afwachtende hou ding aanneemt, BEGROTING VAN SOCIALE ZAKEN. De Tweede Kamer heeft gis termiddag de algemeene be raadslagingen (sociale zaken) hervat. De minister van sociale za ken, de heer Drees, zette zijn gisteren afgebroken rede voort. Hij verklaarde o.m. het niet wenselijk te achten vrouwen uit te sluiten als conductrice op autobussen ofschoon hij per- soonluk liever zou zien, dat voor dit werk mannen werden genomen. De gezinszorg kon z.i. niet rechtstreeks tot overheidstaak gemaakt worden. De overheid heeft een subsldaire, doch ook een subsdiërende taak. In 395.000 gevallen ts ge bruik gemaakt van hét con- sumentencrediet. Daarvan zijn minstens 350.000 gezinnen. Komende tot de sociale ver zekeringen zeide Drees, dat niets zal worden nagelaten, om tot overeenstemming te komen teneinde binnen redelij ke tijd een algehele herziening te bereiken. In verband met de opmerkingen over de noodvoor ziening ouden van dagen ver- verklaarde hp, dat hij een stroom van brieven ontvangt, waarin betrokkenen hem dan ken voor de tot standkomlng der voorziening. De getrouwde vrouw als ambtenares. Ten aanzien van de handha ving en de indienstneming van gehuwde vrouwelijke arbeids krachten heeft de Raad van Ministers het volgende beslist. Het ligt niet in het voorne men van de Regering art. 9 van het alg. Rtjks-ambtenaren- reglement o.m. regelende het ontslag van de vrouwelijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, te herzien, doch ander zijds kan indienstnemen c.q. houden van gehuwd vrouwe lijk personeel op arbeidsover- ccnKomst naar burgerlijk recht plaats vinden met in achtneming van enige richtlij nen. Het dienstnemen van ge huwd vrouwelijk personeel moet tot het uiterste worden beperkt. De noodzaak, om af tc wijken van het beginsel, dat het een algemeen oelang is dat do gehuwde vrouw haar taal? in de eerste plaats in haar gezin heeft, kan uitslui tend gemotiveerd worden ge acht, Indien uit een oogpunt van dienstbelang daartoe drin gende redenen aanwezig zijn en de gezinsbelangen van be trokkenen zich niet tegen deze handelwijze verzetten. Daarbrj ware betrokkene echter niet langer in dienst te houden dan tot uiterlijk 1 Januari 1950. r Wegenwacht vond gestolen wagen terug Een van de wegen wachten, die dienst doet op de grote weg Den Haag—Amsterdam, con. stateerde Dinsdagmor gen, dat een vrachtauto, welke hij de dag tevoren ter hoogte van Abbenes eenzaam langs de kant van de weg had aange troffen, er nog steeds onbeheerd stond. Dit wekte zijn bevreemding op en aangezien de wa gen geen firmanaam droeg, noteerde hij het "nummer van de gele we genwacht-plaquette, wel ke de wagen voerde. Op het A.N.W.B.-kantoor werd geconstateerd, dat de wagen toebehoorde aan een chemische fa briek te Dordrecht. De directie daarvan werd vervolgens op de hoogte gebracht. De vrachtauto bleek twee dagen tevo ren in Dordrecht ont vreemd te zijn. Uitslaande brand. Een korte, maar hevige brand heeft Donderdagmiddag de zolderverdieping van een woning aan. de Turfkadé te Middelburg verwoest. De vlammen, die gretig voedsel vonden in een partij op zolder opgeslagen kapok, bedreigden een ogenblik de belendende percelen. De brandweer kon dit ge vaar echter afweren en wist het vuur beperkt te houden tot de bovenste verdieping van de woning. Om 10 over vier werden de spuitgasten gealarmeerd, dat een hoeveelheid kapok op de zolder van het pand Turfkade 33, bewoond door de stoffeer der H. du Bois, in brand stond. Toen men kort daarna met groot materiaal ter plaatse verscheen was de zolder reeds één vuurzee. Omwonenden en andere vrijwilligers, o.w. de directeur van sociale zaken, beijverden zich de huisraad in veiligheid te brengen, terwijl ook enkele tonnen met solutie naar buiten werden gebracht Ongelukkigerwijs kantelde een van deze tonnen op de straat, waardoor een grote hoeveel heid van de kleverige substan tie zich over de straat ver spreidde. Het gevolg was, dat de reeds door regen en blus water in een modderpoel ver anderde straat, spiegelglad werd. Met vier stralen be streden de brandweermannen het vuur, dat reeds de belen dende percelen aantastten, maar hierna snel in kracht verminderde. Omstreeks 4.30 uur was de brand bedwongen en kon men met het nablussen van de smeulende kapok beginnen Dat duurde nog verscheidene uren. De politie had maatregelen genomen voor afzetting, doch de publieke belangstelling was uiterst gering. Wel waren de burgemeester, enige wet houders, de directeur van ge meentewerken en de commis saris van politie aanwèzig.' Westkappelse Zeedijk In de storm. het water sloeg over. In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de storm bij Westkapelle het zeewater over de dijk gejaagd. Dit gebeurde op een laag punt, waar nog aan de dijk gewerkt wordt. Het water is achter de dijk weer in het zand weg gezakt. De schade was slechts zeer gering. Vëel belangrijker was ech ter, dat de stukken van de dijk, welke wél geheel vol tooid zijn, tijdens de storm van de laatste dagen hun deugde lijkheid volkomen hebben be wezen. Wanneer straks de ge hele dijk weer gereed zal zijn, zal de Westkappelse Zeedijk weer overeenkomstig zijn al oude reputatie het Walcherse land voor de volle honderd procent beschermen tegen het geweld van de zee. Bouwactiviteit in Zeeland. Het ministerie van wederop bouw heeft gegevens gepubli ceerd over de productie van de bouwnijverheid in de eerste drie kwartalen van 1947. Daar uit bljjkt, dat de gehele pro ductie van de bouwnijverheid in Zeeland, omvattend zowel weg- en waterbouwkundige werken als woningbouw, her stel oorlogsschade, ondehoud enz. van Januari tot October 1947 slechts bereikte een be drag van 29.5 mlllioen gulden op een totaal voor geheel Ne derland van 478 millioen. De woningbouw in Zeeland kwam op een bedrag van 6.9 millioen (geheel Nederland 108.3 millioen), het herstel oorlogsschade op 12 millioen (geheel Nederland 96.4 milli oen). Aan agrarische bouw werd in Zeeland besteed een milli oen gulden (geheel Nederland 16.4 millioen) en aan be drijfsgebouwen 2.3 millioen (geheel Nederland 91.7 mil lioen). Altaar op de „Willem Ruys" geconsacreerd. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft Donder dagmorgen het altaar aan boord van de „Willem Ruys" geconsacreerd. Het altaar, ge- nlaatst tegen een met bladgoud beklede wand was met witte anjers getooid. In de aangren.' zende „Social Hall" was de sa cristie ingericht, die ook w.erd gewijd, De collecte voor het sup pletiefonds „Sonnevanck", bracht in St. Laurens op de som van j 49.75. Kerknieuws ned. herv. kerk. Beroepen te Westkapelle ds. W. Oosthoek te Zoutelande. Beroepen té HarkemaOp- einde, P. M. van Waarden, cand. te Driewegen. Donkere wederopb ouw perspectieven. Toch een mijlpaal. itsge- Donderdagmiddag omstreeks kwart over twee rees boven Middelburgs historische stad huis do driekleur omhoog, ten teken, dat de eerste dakspant van het Gothisehe raadhuis, deelte was geplaatst. Het was een groot moment in de geschiedenis der Zeeuw se hoofdstad. Hier werd een mijlpaal, gepasseerd! Allen, die, voorafgegaan door de burge meester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Es- senburg, dr. Y. Z. van der Meer, secr.-gen. van het dep. van volkshuisvesting en weder opbouw en ir J. Gerber, hoofd van het Streekbureau Walche ren, de smalle wenteltrap had den bestegen om op het dak de Novemberstorm te trotseren, voelden dit. En het kwam ook tot uiting in de toespraken, die ten aanbore van wethou ders, raadsleden en enkele an dere genodigden daar, hoog boven de stad, werden gehou den. De burgemeester van Middel burg riep allereerst 'n weikóm toe aan dr. Y. Z. van der Meer, die de door ambtsbezigheden verhinderde minister Neher verving, las vervolgens een telegram voor van deze be windsman, Inhoudende een ge lukwens op deze voor Middel burg zo bljjde dag, en dankte daarna voor de goede gevoe len, die „Wederopbouw" Mid delburg toedraagt. Spr. schilderde de verwoes ting in 1940, de verslagenheid vj_n de bevolking, de spoedig ontwakende wil om op te bou wen en het stadsbestuur weer een waardige zetel te geven, die weer bjjdraagt tot de waar digheid der stad. Middelburgs schoonste monument zal weer de trotse plaats Innemen, die het altijd bekleed heeft. Deze vlaghysing is een symbool. De schoonheid die ons voorge slacht schiep, die onze eigen generatic verwoestte, wordt herboren om voor het nage slacht te getuigen van de lief de, die ons allen bezielt. Moge Middelburg met zgn eertijds zo schone raadhuis, waarvan de restauratie vordert, een goede toekomst tegemoet gaan, on danks de vele teleurstellingen en zorgen van het heden Dr. Y. Z, van der Meer hul digde de Zeeuwse bevolking voor haar doortastendheid, waardoor ook in moeilijke tijd veel bereikt kon worden. Don ker is de toekomst: wij zijn straatarm, hebben geen devie zen, geen materiaal, geen werkrachten en onze arbeids productiviteit ligt laag. En dat terwijl we tien jaar lang anderhalf maal zoveel zouden moeten bouwen als vóór de oorlog om stilstand en ver woesting in te halenAlleen het Marshall-plan kan uit komst brengen Bg al deze somberheid is er één lichtpunt. De Zeeuwen hebben eeuwen lang iedere schijnbaar hopeloze strgd ge wonnen. Met zulk een volk moet ook de wederopbouwstryd gewonnen worden Na deze woorden hees spr. de driekleur. Wethouder van 't Westende dankte tenslotte allen, die me degewerkt hadden om de restauratie van het Gothisehe stadhuisdeel te doen slagen. Vermeld zij nog, dat de Commissaris der Koningin we gens ongesteldheid de plechtig heid niet kon bijwonen. w Aan deze plaatsing van de eerste dakspant was des mor gens een bespreking mét het gemeentebestuur over de we- deropbouwproblemen vooraf gegaan, waarbij o.m. ook de hotelaccommodatie bekeken werd. Opwekkende mededelin gen kon dr. van der Meer daarbij niet doen. De financiële positie van ons land is een zo danige, dat we ons zullen moe ten bepalen tot het mogelijke en ons niet zullen mogen over geven aan utopieën. Afscheid der Mennonieten. In besloten kring hebben Woensdag te Middelburg de le. den van de „Mennonlte Builder Unit" afscheid genomen. Hier bij waren onder meer aanwezig hét hoofd van het streekbureau Walcheren lr. J. Gerber en een aantal - leden van de perso neelsvereniging bij de weder opbouw „De drie Klezoren". Ir. Gerber hield een korte rede, waarin hii memoreerde hoe an derhalf jaar geleden de steun der Mennonieten dankbaar werd aanvaard. Ver van hun land .en hun familie hebben zij anderhalf jaar volkomen be langeloos gearbeid. „Wij zien, aldus de heer Gerber, u node vertrekken. Gg wilt thans uw krachten elders inzetten. On ze gedachten zullen in dankba. re herinnering naar u uitgaan". een aanvaring. Het Engelse stoomschip „Landaura" is ter reede van. Vlissingen in de nacht van Woensdag op Donderdag in aanvaring geweest met het Noorse stoomschip „Basel", dat daar voor anker lag. Beide schepen zrjn opgevaren naar Antwerpen. Middelburg eindles fruitverpak- king- en sortering. Dezer dagen vond in de Vei lingsgebouwen te Middelburg de eindles plaats van de cursus voor het sorteren en verpak ken van fruit, welke dit na jaar werd gegeven door de Ne derlandse Fruittelers Organisa tie. De leider van deze cursus was de heer A. J. de Jager, tuinbouwvakonderwijzer te Nieuw- en St. Joosland. De beoordeling geschiedde door een jury van drie deskun dige personen in tegenwoordig heid van het dagelgks bestuur der veiling. Alle cursisten be haalden het diploma. Uit de re sultaten bleek duidelgk, dat de lessen met aandacht waren ge volgd, zodat Walcheren weer 17 verpakkers en sorteerders van fruit rijker geworden is. Vlissingen binnenbrandje. Woensdagavond plm. 9 uur kreeg de politie bericht dat er in een woning aan de Glacis straat een begin van brand was. De brandweer werd hier van direct in kennis gesteld en enige ogenblikken daarna rukte deze reeds uit met een harer spuiten en de materia- enwagen. Na onderzoek bleek dat door een foutieve con structie in een muurkast naast de schoorsteen, het hout in deze kast door oververhitting was gaan smeulen. Doordat de bewoners een en ander vlug bemerkt hadden, kon nu er ger worden voorkomen. Eveneens door een ver keerde constructie in de schoorsteen, alsmede door roetaanlading, ontstond Don derdagmorgen een soortgelijke brand in een perceel aan de Kolvenierstraat. Bovenstaande bewjjst wel, dat,nu. het stookseizoep- vveer is aangebroken, het publiek er wel gedachtig aan dient te zgn, dat schoorstenen „schoon" behoren te zijn. feestavond „de broederband". Woensdag- en Donderdag avond zette de Coöp. „De Broederband" haar traditie van voor de oorlog voort, door feestavonden voor haar leden te organiseren en wel in het Concertgebouw te Vlissingen. Na een openingswoord van de heer A. de Bart, trad op het bekende radio revue-gezel- schap van Fred Fagel, dat een vlot en vrolijk programma bracht. De aanwezigen waren enthousiast over het gebodene. Een bonnenverkoop ten bate van het Margaretha Meyboom- fonds, dat zich ten doel stelt de vrouwelijke coöperatoren een aangename vacantie te be zorgen, bracht 58 op. Ouderraad Openbaar Lager Onderwijs. De Ouderraad bij het Open baar Lager Onderwijs te Vlis singpn kwam Woensdagavond in de raadzaal van 't gemeen tehuis in algemene ledenver gadering bgeen onder voorzit terschap van de heer L. Goed- bloed. Uit het openingswoord van de voorzitter bleek dat het Openbaar Lager Onderwijs in Vlissingen vooruitgaat. Mo menteel bezoeken 934 leerlin gen de openbare lagere scho len en 161 de Ulo-school, dit ia 43 van het totaal aantal schoolkinderen. Dit percentage is over geheel Nederland ge middeld 30 <7o. Ter herdenking van de heer Brand, hoofd van school D., In 1946 overleden, werd een ogen blik stilte in acht genomen. Na enige discussie werd be sloten het reeds bestaande contact met de ouderraad Lei den voort te zetten. Men. zal trachten te komen tot uitwisse ling van leerlingen. Als leden van de Ouderraad werden gekozen mevr. W. F. FlorusseHelm en de heer J. C. Net. Ter sprake kwam de melk- voorzienïng scholen. Aan on geveer 2000 kinderen wordt momenteel melk verstrekt. Ge tracht zal worden door verla ging van de inkoopsprijs een ..melkfonds" te stichten, waar door pok melk zal kunnen wor den verstrekt aan kinderen van minder goed-gesitueerde ouders Men zal dit probleem ook nog bespreken met het Bur. So ciale Zaken. De vraag kwam naar voren, waarom pas met 10 November een aanvang was gemaakt met de melkverstrekking. Volgens mededeling van de leveranciers had men reeds 1 September kunnen beginnen. Tenslotte werd de aandacht gevestigd op de slechte bus verbinding met de stad voor de schoolkinderen van Haven dorp. Dit probleem zal met B. en W. worden besproken. O.- en W.-Souburg gerestaureerde kerk in gebruik. Woensdagavond (Dankdag) werd de Ned. Herv. kerk te Souburg weer in gebruik ge nomen. Niet alleen vele leden van de Ned. Herv. gemeente, maar ook tal van genodigden waren aanwezig. Voor het clas sicaal bestuur waren tegen woordig ds. van Voorst Vader en ds. de Vries, van de Bouw en Restauratie-commissie: mr. ter Linden en mr. Schmidt, de heer Mol als lid van het hoofd bestuur van kerkvoogdijen, het gemeentebestuur was vertegen, woordigd 'door burgemeester Stemerding en weth. v. d. Put te, de heer Ale wijn van de We deropbouw, terwijl bericht van verhindering was ingekomen van het Prov. kerkbestuur, adopterende gemeenten en ker ke raad Geref. kerk, daar deze een dankdienst had. Te half acht verzocht de heer Deij, president-kerkvoogd de aanwezigen te zingen Psalm 75 1, waarna hrj in een rede de moeilijkheden schetste waarin de kerkvoogdij ver keert. Nog is er niet genoeg her steld, de algehele restauratie zal nog volgen. Na dank aan diverse colleges, de commissie van Beheer der Geref. kerk, de architect, de heer Niemerjer, en vele anderen te hebben ge bracht, voerden verschillende sprekers het woord, die allen gelukwensen uitspraken en hoopten dat naast uiterlijke vernieuwing ook de innerlijke mocht plaats vinden. De president-kerkvoogd droeg na dit officiële gedeelte de kerk over aan de kerkeraad met de bede dat God Zijn zegen moge schenken aan de Evan gelieprediking op deze kansel en velen hierdoor Christus zul. Jen leren kennen als hun Heer en He:land. Onder het zingen van Psalm 119 65 droeg hij de Statenbijbel op de kansel, waarna ds. Spijkerboer de kan sel beklom en als tekst koos Ps. 67 7: „De aarde heefc haar gewas; God onze God zal ons zegenen". vergadering „groene kruis" De afdeling Souburg-Rltthem van het Groene Kruis hield de zer dagen een algemene leden vergadering onder voorzitter schap van de heer J. de Pries ter. De jaarverslagen van se cretaris en penningmeester werden goedgekeurd. In het bestuur werden herkozen de heren M. Arendse, D'hont en A. Poelman. In de plaats van de heer P. J. Arendse werd ge kozen de heer P. de Rijke. De begrotingen van Groene Kruis en t.b.c.-bestrijding werden goedgekeurd. Besloten werd om bij voldoende deelname een moedercursus te organiseren. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten. „timotheus". Dezer dagen hield de Geref. jongensver. „Timotheus" te Souburg een vergadering In het jeugdgebouw. De verga dering stond onder leiding van de heer W. Huson. Aan enkele leden, die overgaan naar de J. V., werd een overgangsdiploma uitgereikt. De avond werd ge vuld met zang en declamatie. Een der leden hield een bgbel- inleiding. Ds. v.- d. Berg sprak een slotwoord. Koudekerke filmmiddag. Donderdagmiddag werd door de Ned. Spoorwegen voor de kinderen van de ver schillende scholen te Koude kerke 'n filmmddag gegeven in de oude openbare lagere school. De heer Schipper, hoofd van Ie Herv. school, opende deze middag en heette de kinderen hartelijk welkom. Hierna werden verschillende films vertoond, waaronder op namen uit de vaeantietjjd, kinderfilms en 'n film: KerK- gang op een dorp, waarin de Zeeuwse boeren en boerinnen de kerk instapten. Westkapelle woningbouw te westkapelle In verband met de medede lingen van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, burgemeester van Westkapelle over de tra ge verwerkelijking van de bouwplannen, die voor 1947 werden opgemaakt, deelt ir. j. Gerber, hoofd van het Streek bureau Walcheren, ons mede, dat de bouwsituatie in West kapelle thans als volgt is: 2 woningen gereed, 41 in aan bouw, 6 uitgezet, 86 aanbe steed, waarvan 7 gegund en 20 in vergevorderd stadium van voorbereiding. KUNST Toneel Je kunt 't toch niet meenemen. Geen merkwaardiger gezin, dan dat van de amateurfiïosoof Martin Vanderhoff, die slan gen kweekt, geld als slijk der aarde beschouwt en een col lectie gezinsleden om zich heen heeft verzameld, die allen op hun manier gelukkig zijn en van elkaar houden. Zijn doch ter Penelope schrgft toneel stukken, die nooit klaar ko men. Zijn schoonzoon fabri ceert vuurwerk met een zeke re meneer de Pinna. Zijn ene kleindochter danst en is ge trouwd met een man, die be zeten is door hartstocht voor het drukkersvak en voor pia nospelen. Zijn andere klein dochter is typiste en verliefd op haar chef en datis het begin van de ellende Deze chef, Tony Kirby, in troduceert zijn ouders in deze merkwaardige familie één avond vroeger dan afgespro ken was en het wordt een dé- bacle. Niet alleen spat de ver loving, die in zicht was, als een zeepbel uit elkaar, maar de Kirby's komen met alle an dere samen in een cel terecht. Weg geluk! Alice is de onge lukkigste van alle schepselen ter aardeen allen zitten met haar in zak en asNa tuurlijk komt alles op znn pootjes terecht; maar voor m het laatste bedrijf dir resul taat bereikt was, kregen de toeschouwers van het Middel burgse Dilettantentoneel een brokje toneel te genieten, dat een meer dan aangename ver rassing was. Ik zag de tweede opvoering en die was wat spel, regie, decor en grime betrof, af. Het is moeilijk te zeggen, wie het meest opviel. Was het Pene lope, die een uiterst moeilijke rol onberispelijk voor het voet licht bracht? Of Alice, die jong en onbevangen het ver liefde meisje speelde met een charme, die menige beroepsar- tiste haar benijden zou? Was het Opa Vanderhoff, of Tony, of meneer de Pinna? Zij droe gen het leeuwendeel bg tot 't succes van dit smakelgke, bur leske en toch soms sentimen tele blijspel. Maar laat ons de anderen in dit rollenrnke stuk niet vergeten! Een kostelijk negerpaar, een vlotte danseres, een fijn gespeelde Paul, een wilde Rus, een vorstelijk echt paar Kirby, zij allen droegen hun waardevolle deel tot het welslagen bij, met de anderen, die hier niet genoemd worden. Hulde aan de regisseur, die een vlotte uitvoering gaf van een uiterst lastig stuk vol voetangels en kiemmen, maar die bovenal van 19 doodgewo ne mensen een team maakte, waarvan alle leden speelden met een weldadig aandoend enthousiasme, met de vreugde, die toneelspelen geven kan. als men het doet zonder preten ties, om het genoegen van net toneelspelen zelf. g. b. Boomplantdag in Grijpskerke. Dinsd.ag was het boomplant dag te Grijpskerke, op het Kerkplein en de begraafplaats rond de Hervormde kerk. Aanvankelijk zou de plech tigheid in de voormiddag plaats vinden, maar hageljacht en stormgeloei maakten het bij na onmogelijk buiten te verke ren en uitstel tot 's middags bleek noodzakelijk. Om 1 uur kwam het Col lege van B. eri W. met enige notabelen van het dorp en de schoolkinderen, onder leiding van het onderwijzend perso neel, voor het gemeentehuis bijeen. De kinderen openden de plechtigheid met het zingen van het bekende boomplantlied, waarna burgemeester Bouw man een korte toespraak hield, waarin hij er op wees dat deze dag een historische dag is met symbolische betekenis. Hii vroeg de kinderen goed voor de bomen te willen zorgen en ze te ontzien. Hierna werd onder grote be langstelling overgegaan tot het planten der bomen. De heer W. Brand, van Domburg, was met zijn perso neel aanwezig om de behulp zame hand te bieden. De bur gemeester plantte de eerste boom voor het gemeentehuis, de belde wethouders de twee de. Vervolgens werd dit werk verricht door de Secretaris en Ds. Dorst, door het onderwij zend personeel, door de ge meentewerkman en de politie. De president-kerkvoogd, de heer J. C. Cevaal en ds. v. Loon plantten de eerste boom op de begraafplaats, terwijl de ove rige bomen werden geplant door de schoolkinderen, Mina Luteijn deed dit voor de wo ning van haar ouders. Na afloop verzamelden allen zich weer voor het gemeente huis waar de kinderen uit vol le borst het Zeeuwsdie volks lied zongen als slot van deze plechtigheid, welke van het be gin tot het einde geschiedde onder storm en regen. St. Laurens geref. mannenvereen. Maandagavond hield de Ger. Mannenvereniging te St. Lau rens haar l'3e jaarvergadering met de leden, hun vrouwen en afgevaardigden van de Kring, de Kerkeraad, de Gerei. j. V. en Meisjesvereniging. De b(j- eenskomst stond onder leiding van de voorzitter G. T. Weeda. Het lid W. de Visser hield een inleiding over: „Christelijk le ven". De verslagen getuigden van een opgewekt verenigings leven. Ds. Boon eindigde met dankgebed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2