PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In het gonzende hart van de „Willem Ruys" W inkelbestorming in Oostenrijk BILT de schilling devalueert tot op een derde. Sinterklaas brengt extra suiker. Aflossing van troepen. Ministers confereren Siaiuui voor Indonesië In 1951 weer 104.000 auto's beschikbaar. Vandenberg vóór tussentijdseliulp. 190e Jaargang - No.278 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr.. Vlissingen Dit blad verschijnt dagelijks, Ive op Zon- en Christelijke feestdagen. Dinsdag 25 Nov. 1947 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct. per week: 3.20 per kwartaal: franco per post i 3.45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct ADVERTENTIE mm., minimum p. advertentie 2. Bur.'aux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60. tel 10 en 51 Middelburg Londense Kaai 29 tel 2077 sn 2924 Goes L Vorststr 55 tel 2475 (bg g 2228» Cost burg Gratamastr 3. tel 102 - Terneuzen Brouwerijstr 2 Postrek m 359300 PZC Middelburg. Het Wereldgebeuren Communistische tegenactie. De Oostenrijkers zitten met hun geld in een moeilijk par ket. Een week geleden kon digde de regering een wet aan, die de devaluatie van de schil ling regelt, waardoor ze tot een derde van de oude waarde daalt. Zolang echter de geallieerde bestuursraad der vier mogend heden er haar goedkeuring niet aan gehecht heeft, kan de wet niet officieel van kracht wor den. Het gevolg is, dat het publiek de winkels bestormt om zolang het kan, zich van alles en nog wat aan te schaf fen tegen de oude koers- De winkeliers lieten protes ten horen en velen sloten hun deuren, omdat zij er niets voor voelen met waardeloze schil lings te blijven zitten. De re gering, die overigens machte- Stassen wil geen leveringen aan Sovjet-Unie. Harold Stassen, de republi keinse oud-gouverneur van Minnesota, heeft aan Truman een telegram gezonden, waar in hij hem verzoekt terug te komen op zijn beslissing tot het voortzetten van de uitvoer van machinerieën naar de Sowjet-Unie. Stassen, die can- didaat wil staan voor de pre sidentsverkiezingen van 1948, voert aan, dat de onderhande lingen met de Sowjet-Unie meer kans op succes zullen hebben, wanneer de Ver. Sta ten afzien van een verzoe ningspolitiek. Internationale Bank naar Amsterdam IIET EUROPEES KANTOOR. De „New York Herald Tri bune" van Zaterdag meldt, uit financiële kringen vernomen te hebben, dat de burgemeester van Amsterdam, mr. d' Aully, met functionarissen van de in ternationale bank te Washing ton onderhandelingen heeft ge voerd over eventuële vestiging van het Europees kantoor de zer bank te Amsterdam. Naar verluidt zou Nederland bereid zyn hiervoor gratis kantoor ruimte ter beschikking te stel len. Tot dusverre hebben de functionarissen der Bank zich tot niets verbonden. .Nieuwe commandant voor de mariniers. Naar het A.N.P. verneemt, is do generaal-majoor M. R de Bruyae, die dezer dagen met de „Oranje" uit Indonesië hier te lande is aangekomen, bestemd om binnenkort gene raal-majoor voii Freitag Drab- he op tc volgen als comman dant van het corps mariniers, tieneraal von Freitag Drabbe zal dan met pensioen gaan. Stagnatie op de Domlnale mijn. Zaterdagmorgen deed zich op de domaniale mijn te Kerkrade een ernstige bedrijfsstoring voor, tengevolge waarvan het ondergrondse bedrijf gedeelte lijk is komen stil te liggen. De ophaalmachine van de hoofd schacht voor het kolenvervoer, schacht Willem EL A, raakte n.l. defect en daardoor is ge noemde schacht voorlopig uit geschakeld voor het kolenver voer. Zolang de ophaalmachine niet gerepareerd is, hetgeen minstens een week zal duren, moet de kolenproductie op de domaniale mijn ingekrompen worden. Daarom zijn Maandag 250 man van deze mijn tijdeüjk te werk gesteld op de Laura", „Willem Sophie" en „Oranje Nassau". Emissies Koninklijke. De Amerikaanse houders van aandelen Koninklijke, die met betrekking tot de nieuwe aan delenemissie dezer maatschap pij hun claimrechten uitoefenen, stellen zich bloot aan gerech telijke vervolging van over heidswege, aangezien de emis sie in strijd is met de Securi ties-act, aldus werd door Reu ter van gezaghebbende zijde vernomen. De Amerikaanse autoriteiten zullen evenwel oogluikend toestaan, dat deze houders althans enig voordeel trekken van hun voorkeurs rechten. In het bijzonder zal aan Wallstreet-makelaars toe gestaan worden claims van de Koninklijke van de eigenaars op te kopen, uitsluitend onder voorwaarde, dat deze claims weeT worden verkocht in Ne derland of andere Tanden bui ten de Ver. Staten. Men ver wacht evenwel niet, dat deze makelaars veel belang zullen stellen in dergelijke transac ties. loos tegen de run op de za ken staat, heeft de winkeliers bevolen de deuren open te houden onder bedreiging dat hun vergunning ingetrokken zal worden In een communiqué werd bovendien een boete van 500.000 schilling of zes maan den gevangenisstraf in het uitzicht gesteld voor elk een, die zijn winkeldeuren gesloten houdt. De Oostenrijkers zijn de me ning toegedaan, dat zij nog gedurende 31 dagen hun oude schillings kunnen uitgeven, omdat zij verwachten dat de Russen op dit ogenblik hun goedkeuring aan de wet zullen onthouden. De communisten houden in middels staande, dat de deva luatie-hervormingswet ge steund wordt door de Ameri kaanse kapitalisten ten koste van de arbeidersklasse. De communistische leider Pranz Honner verklaarde in een rede, dat Oostenrijk tien milliard schillings zou moeten offeren, voordat het enig voordeel van het Marshall-plan kon bespeu ren. Dezer dagen hebben ar beiders van de door de Russen bestuurde Rechnitz Tanning Werke een betoging gehouden voor de arbeidskamer in de internationale zöne van de stad. Zij droegen spandoeken met zich mede. waarop intrek king van de valutahervorming geëist werd. De actie der com munisten vindt echter weinig weerklank. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat de bonnen 026 en 524 aange wezen zijn voor het extra rant soen voor 200 gram suiker of versnaperingen, of 400 gram jam voor St. Nicolaas. Deze bonnen zyn geldig t.m. 13 December. Melk 3 cent duurder. De prijsverhoging van de melk bedraagt voor de consu menten in het z.g. volle melk- gebied, waartoe ook de provin cie Zeeland behoort, drie cent per liter. Eén organisatie van oud-illegale werkers. Zaterdag hebben vertegen woordigers van een zestal pro vincies vormende de ge meenschap van oud-illegale Werkers in Hersteld Verband te Utrecht een bijeenkomst gehouden met enige vertegen woordigers uit de mijnstreek als toehoorders en een delega tie uit het hoofdbestuur der Federatie van Organisaties van Oud-illegale Werkers. Besloten werd tot aanslui ting der diverse organisaties in federatieverband op grondslag van de concept-overeenkomst, die enige tijd geleden reeds is opgesteld. STAATSLOTERIJ, f1000 1087 12176 14410 15102 15785 21641 400 1558 6288 10437 11115 12004 f 200 1660 4284 9250 100 5003 6002 12345 15916 17256 19465 19687 21185 Vandaag viert Paraguay zijn grondwetsdag (1870). Is het 6 jaar gele den, dat het anti-kom internpact te Berlijn werd verlengd. Kunsthandelaren protesteren. De Ned. Ver. van Kunsthan delaren „Die Constghesellen" heeft bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en bij de stichting „Beeldende kunst binnen ieders bereik" geprotesteerd tegen het feit dat een stichting zich op het terrein van de regulie re handel begeeft en dat het voor dit doel nog in de gele genheid wordt gesteld koste loos gebruik te maken van verschillende rijksmusea. Het bestuur der vereniging wijst er voorts op, dat de actie, die ten behoeve van de zogenaamde sch:ldersnrenten wordt geor ganiseerd, z. i, ook niet ge rechtvaardigd wordt door een bijzondere artistieke of sociale waarde. C.N.V.-bestuur wordt uitgebreid. Het bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond besloot ln verband met de toenemende omvang van de arbeid van het verbond, over te gaan tot het aanstellen van een zesde be zoldigde bestuurder. De bij het C.N.V. aangesloten organisa ties zijn uitgenodigd hiervoor cand:daten te stellen. In een op 29 Januari a.s. te houden buitengewone algemene verga-' dering kan dan de verkiezing gehouden worden. De Social-Hall 1ste klasse, welke door architect F. A. Eschauzier voor de „Wil lem Ruys" werd ontworpen. GEEN ONTRUIMING VAN BEZET GEBIED. De Ned.-Indisehe regering heeft verklaard dat onder de huidige omstandigheden ner gens to* intruiming- van bezet gebied zal worden overgegaan. Overal, waar Nederlandse troe len zijn, zullen zij blijven. Over de aflossing wordt over- leg gepleegd. Aflossing zal echter niet plaats hebben, voordat de aflossenden hun j.aak volledig hebben overgeno men. Prinses Elizabeth dankt Nederland. De Britse Ambassade deelt mede dat Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh een groot aantal telegrammen en brieven uit Nederland hebben ontvangen. Zij zijn diep getrof fen door óe warme genegen heid, die uit deze gelukwensen sprak de wensen langs deze weg uitdrukking te geven aan dim grote dankbaarheid. GEEN AGENDA VASTGESTELD. Gespannen atmosfeer. Bevin, Marshall en Molotov zullen, alvorens met de offici ële Conferentie te Londen aan te vangen, eerst inleidende be sprekingen voeren, om te trachten de gerezen verschil len tussen de „grote vier" uit de weg te ruimen. Deze voorbereidende bespre king is wel nodig. De plaats vervangers zijn het zelfs niet eens geworden over de agen da van de conferentie, zodat deze waarschijnlijk zonder vastgesteld schéma zal moeten beginnen. Het enige, dat vast staat is de wetenschap, dat men het niet eens is. De Wes terse mogendheden willen be ginnen met de Oostenrijkse kwestie, de Sowjet-Russische afgevaardigde wil eerst het Duitse probleem aanvatten. DE OOSTENRIJKSE KWESTIE. Eén der voornaamste moei lijkheden in de Oostenrijkse De overeenkomst met Oost-Indonesië. Naar Reuter uit „welinge- .ichte Nederlandse bron" ver neemt, bereidt de Nederlands» regering een „Statuut voor In donesië" voor, dat in sommige opzichten te vergelijken is met bet. Britse Statuut voor West- minster, waarbij aan sommige overzeese gebieden de domi nion-status werd verleend. Het nieuwe statuut, aldus verneemt Reuter verder, zal tevens bevatten een politiek programma voor autonomie, gebaseerd op de beginselen van de overeenkomst van Linggad- jati, waarbij voorzien werd in tie vorming van de „Verenigde Staten van Indonesië". Naar aanleiding van boven staand bericht, verneemt het A.N.P. echter van bevoegde zijde, dat hier hoogstens be doeld kan zjjn de in voorberei ding zjjnde overeenkomst met Oost-Indonesië. De algemene strekking van de ontwerp-overeenkomst met Oost Indonesië, waarover te Makassar een verheugende overeenstemming werd bereikt, is 'n nadere omschrijving te ge ven van de onderlinge samen werking tussen Nederland en Oost-Indonesië teneinde te ge raken tot een volledige staat kundige organisatie van geheel Indonesië, het vastste.len van de plaats welke de staat Oost- Indonesië bereids in het geheel inneemt, en het vastleggen van de grondslagen van de samen werking tot vorming van de Ver. Staten van Indonesië en de Nederlands-Indonesische Unie. Als zodanig wil de ontwerp overeenkomst strekken ter ver vanging van de basis-overeen komst van Linggadjatti, waar- Een Droomkasteel vaart uit. JIH) Over een schip zonder vrouwen. Over Madoerese bedienden. Over moderne technische vindingen. Over de oceaan Kleine stemmingsbeelden. (Van onze speciale verslaggever). Een schip zonder vrouwen... dat is de Willem Ruys op deze technische proefvaart. Nauwe lijks tien leden van de schone sekse geven kleur aan dit ge zelschap van honderden en honderden mannelijke gasten. Maar vrouwelijke zorg wordt niet gemist. Arnawi, onze hutjongen, kersvers van Madoera naar Holland gekomen, sedert zijn zeeziekte verdwenen is weer met een goedige glimlach om zijn lippen, is een zorgzame, toegewijde, zwijgende vriend geworden. Wat gaat er in hem om? Te midden van honderden ver wende Europeanen? Heeft hij heimwee naar het monotone groen van zijn ei land, naar de zon, die vandaag achter grijze nevels schuil gaat? Arnawi zorgt en glimlacht... Een der deuren van de stroomlijnschoorstenen staat open. Tientallen stelle trappen leiden door een wijde schacht tot in de diepste diepte. Wie boven staat, voelt de werking der motoren meer, dan hij haar hóórt. Maar wie afdaalt, ervaart, hoe bij iedere traptrede het geluid sterker wordt, totdat beneden in de machinekamers, de trommel vliezen nauwelijks meer in staat zijn de oorverdovende da vering der motoren te verwer ken. Alle luxe is hier ver te zoeken. Al les is hier inge steld op doelma tigheid. Welk een con trast met de ge temperde weelde der rooksalons en conversatiezalen. En toch welk 'n indrukwekkende schoonheid! Zie, hoe de zui gers in de cylin ders rijzen en da len, titanenkracht ontwikkelen! Hoe de zware schroef assen glanzend wentelen onder him dunne olie vlies! Geef u re kenschap van het feit, dat op de Willem Ruys de nieuwste voortstu wingsmethode is toegepast, dat hier niet 21 ft enorme machines de schroeven doen wentelen, maar acht kleinere, snellopende motoren, met elas tische koppelingen, die ook a) uniek zijn bij schepen van deze omvang! Een nieuwe richting, zeggen deskundigen, wordt met deze constructie ingeslagen! Sta even stil bij het feit, dat deze acht motoren op afstand bediend worden vanuit één centraal punt, 'n vinding, die eveneens voor het eerst wordt toegepast. Vroeger was voor Javaanse bedienden op de roltrap, welke de keuken van de „Willem Ruys" met de eetzaal verbindt. iedere motor een machinist nodig. Thans kan men inplaats van met acht, met twee man volstaan. Geef u rekenschap van de ingenieuze wijze, waarop op de Willem Ruys de hitte der uitlaatgassen nuttig wordl aangewend! Zij wordt gebruikt om stoom te verhitten, die weer nodig is voor de drink water-installatie, die de Wil lem Ruys al3 eerste Neder landse passagiersschip heeft, maar tevens om een turboge nerator van 600 kw. aan te drijven voor het opwekken van stroom voor kracht, verwar ming en verlichting! UitlaatgassenOok het waardeloze heeft waarde. En realiseer U dan ten slot te, dat deze motoren tezamen een vermogen ontwikkelen van niet minder dan 4000 paarde- krachten! Is 't wonder, dat de machi nisten stralen! Is het wonder, dat de leek, die ontvankelijk is voor de schoonheid van het doelmatige, in deze machine kamer, in dit bonzend hart van een reuzenschip, waar alles zilverblank is en zachtgroen, ;ven een brok van ontroering in zijn keel krijgt? Glanzend draaien de schroef assen in hun dunne olievlies. Maar machtig en ontembaar is het wentelen der schroeven zelf in de kolking van de zee! Jersey en Guernsey, de Franse Kanaaleilanden, glijden voorbij in de Zondagmorgen. En als het middag is gewor den en in Holland hagel en regen neer gutsen en iedere radiotelefoonverbinding coupe ren, snelt de Willem Ruys de Oceaan tegemoet. Meer dan 100 kilometer ten Westen van de Westelijkste punt van Frankrijk varen we. meer dan 100 kilometer ten Westen van de Scilly-eilanden. De zon giet zilver over het water. De wind zingt zijn lied. Dan valt de nacht. De Wil lem Ruys wendt de steven. Terug naar het Oosten. van de beginselen onverkort worden nagestreefd. Daarnaast echter bevestigt de ontwerp-tekst voor zoveel nodig de status, weike Oost- Indonesië op 24 December van het vorige jaar te Denpasar kreeg. Daardoor is dus duide lijk gemaakt, dat Oost-Indone sië een wettelijke basis heeft. Van ZEELAND NAAR BELIGIË. Van Zeeland, Belgisch ver tegenwoordiger in de Commis sie voor Goede Diensten, is Maandagmorgen uit 's Graven- hage naar Brussel vertrokken. Birma erkent republiek. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, heeft een woord voerder van het Indonesische departement van buitenlandse zaken te Djocjakarta ver klaard, dat Birma de regering van Indonesië te facto heeft erkend, In 1945 hoopte de regering, dat in 1950 het aantal perso nenauto's op 100.000 zou kun nen zijn gebracht. In 1946 wer den oorspronkelijk deviezen voor 25.000 personenauto's be schikbaar gesteld. Men ver wachtte voor 1947 een invoer van 35.000 personenauto's, voor 1948 25.000 stuks en voor 1949 en 1950 jaarlijks 18 20.000 automobielen. In 1945 werden 204 personenauto's in gevoerd, in 1946 pl.m. 7700 en in de eerste acht maanden van 1947 pl.m. 9400 stuks. Boven dien kwam een aantal auto's uit de dumps. Momenteel kan het aantal personenauto's wor den geraamd op 68.000. Binnen het kader van het plan Marshall was gevraagd, om een invoer in 1947 van nog 14.500 personenauto's, in 1948. 1949. 1950 en 1951 telken iare 19.500 wagens, waarvan 7500 als uitbreiding: en 12.000 als vervanging van versleten ma teriaal. Met behulp van het plan-Marshall zon het volgens de K.N.A.C. gelukken in 1951 het personenautonark kwanti- terieel Met behulp van het dp peil tp hrengen als op 1 Mei 1940, n.l. 104.000 stuks. Explosies in Brussel. In de nacht van Zondag op Maandag hebben zich in ver schillende wijken van Brussel opnieuw bomontploffingen voorgedaan. Er zijn geen per sonen om het leven gekomen, doch op sommige plaatsen is ernstige schade ontstaan. Men gelooft, dat deze aan slagen deel uitmaken van pro testen van voormalige Duitse politieke gevangenen tegen vrijlating van politieke delin- uenten. De Palestina-kwestie. De Sowjet-Russische afge vaardigde in de Commissie der Verenigde Naties voor Pa lestina, heeft een bittere aan val op Engeland gelanceerd wegens de „eigenaardige hou ding" van dit land ten opzich te van het verdelingsplan voor Palastina. Hij verklaarde dat de Brit se houding van ernstige twee slachtigheid blijk gaf, daar En geland de Palestijnse kwestie aan de V.N. voorlegt, doch aan de andere kant door allerlei voorwaarden de oplossing der kwestie saboteert. Vermoorde chauffeur ter aarde besteld. Onder enorme belangstelling had Maandag op de begraaf plaats „Crooswijk" de ter aar de bestelling plaats van de bij Sassenhelm vermoorde taxi chauffeur A. G. Clobus. Ver schillende sprekers herdachten de tragische omstandigheden, waaronder hun collega het le ven had verloren. kwestie is de definitie van de term „Duitse activa." Dr. Gruber, de Oostenrijkse minister van financiën, is even eens te Londen om onmiddel lijk bij de hand te zhn, indien de ministers hem willen con sulteren. In Washington verwacht men, dat Marshall en zijn delegatie „zeer spoedig" naar huis zullen terugke ren, indien Molotov weer zal beginnen met „de ge bruikelijke Russische ver- tragingspolltlek." Niemand ln Washington ge looft, dat Marshall er veel voor voelt om weken achtereen naargeestige debatten over procedure-kwesties aan te ho ren of te voeren. EEN OPLOSSING. Men verwacht dat de aan staande zitting der ministers van buitenlandse zaken de langverwachte ontknoping zal opleveren. Marshall zal zich waarschijn lijk verzetten tegen de gedach te van een afzonderlijk vre desverdrag met Wcst-Duits- land, zelfs als de vier minis ters niet tot overeenstemming mochten komen. De Fransen hebban echter reeds te kennen gegeven, dat, ingeval de con ferentie geen positieve resul taten oplevert, zij hun zóne met de Brits-Amerikaanse zul len verenigen. Ondanks de gespannen at mosfeer, waarin de conferen tie begint, hoopt men op re sultaten. Deze hoop is voorna melijk gebaseerd op de mening, dat geen der grote mogendhe den het tot een openlijke breuk zal laten komen. Senator Vandenberg heeft by de opening van het debat in de Senaat over het wetsvoorstel tot tussentijdse hulp aan Frankryk, Italië en Oostenrijk, ervoor gewaarschuwd, dat een afwijzing van deze hulp door het Congres zou kunnen uit lopen op een oorlog, „die an ders nimmer had behoeven plaats te hebben en die men nimmer had moeten gedogen." Vandenberg drong aan op onmiddellijke goedkeuring van het wetsvoorstel. Voorts be schuldigde hy de Sowjet-Unie van het voeren van een „on gelooflijke lastercampagne" te gen de V S. Socialisten willen koning Leopold niet terug. Het bestuur der Belgische socialistische partij heeft een verklaring uitgegeven, waarin krachtig stelling genomen wordt tegen iedere poging om koning Leopold op de Belgische troon te helpen. Complot in Egypte? Het hoofdkwartier van de Egyptische politie heeft iedere publicatie van nieuws betref fende een samenzwering, waar bij Egyptische legerofficieren zouden zijn betrokken, verbo den. De wachtposten bij de parlementsgebouwen zijn ver sterkt en een onderzoek is in volle gang. Reorganisatie Oostenrijkse regering? Er vinden te Wenen bespre kingen plaats tussen de Oos tenrijkse Volkspartij cn de So ciaal-Democratische Partij over een reorganisatie van de regering. Radiografisch ploegen. Het werk op het land belooft een nieuw tyd- perk in te gaan, aldus de „Daily Express". On langs is te Potters Bar (Middelsex) een bouw land radiografisch omge ploegd. De ploeger had niets anders doen dan op de ploeg te zitten en op knoppen te drukken. Geen paarden, geen ben zinelucht, geen lucht stroom van dc machine. In Engeland ls groot ge brek aan ploegscharen, die in de door de grote droogte hard geworden grond, dubbel gauw ver slijten. Een landbouw kundig ingenieur heeft zelfs voorgesteld ploeg scharen van zwaarden te maken. DE VOORSPELT: VEEL WIND. Geldig tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Mati ge tot krachtige Noord-Weste lijke wind. Weinig verandering van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1