sanatogen Grote belastingfraude NIEUWS UIT ZEELAND De Zonnetij IV De levensmiddelenprijzen Het Vrije van Sluis Auid WALCHEREN VERHOGING EN VERLAGING. Boler op margarinebon. Zoals bekend, is sedert 29 October j.l. do melkprjjs voor de boer met 3 cent per liter verhoogd en do prtfs voor het varkensvlees met 20 cent per kilogram. Tot dusver is deze prijsverhoging bestreden uit het landbouwegalisatiefonds. Met ingang van Maandag 24 November worden de verbrui- kerspryzen nu als volgt ver hoogd: melk, pap en yoghurt met twee cent per liter. Boter met 96 cent per kilogram, kaas met 35 cent voor volvette en met 30 cent voor 40 plus kaas, varkensvlees met gemid deld 28 cent per kilo en vlees waren met ongeveer 10 cent per kilogram. De regering heeft er in het kader der algemene prysverla- gingsactie naar gestreefd de stÜ&in8 van de uitgaven, die uit deze prijsverhogingen voortvloeien, in de eerste plaats in do levensmiddelen sector zelf op te vangen, op dat de prijsverlagingen op an der gebied tot een verlaging van de kosten van levenson derhoud zullen kunnen leiden. Als belangrijkste maatregel is een regeling getroffen op grond waarvan cïo prjjzen der voornaamste wintergroenten als kool, bieten, peen, uien en koolrapen met enige tientallen procenten, waarschynlyk circa 30 worden verlaagd. Telers en groentehandelaren zyn doende dit resultaat te berei ken door een vrijwillige rege- ling, AARDAPPELEN. De regering heeft voorts maatregelen getroffen, opdat zandaardappelen in voldoende mate tegen een redelijke prys beschikbaar zullen zijn. Mo menteel bedraagt de pry's voor zandaardappelen 10 cent per kilogram, welke prys in de loop van de winter periodiek met de normale bewaarver- goeding zal stijgen cn van 15 December 1947 tot 27 April 1918 elf cent zal bedragen. Do mogeiykheid van een prijsverlaging voor afgehaald brood wordt nog onder ogen gezien. VERLAGING. Voorts zullen de prijzen van de volgende levensmiddelen worden verlaagd: groenten- conscrven, naar gelang soort n kwaliteit, met 12 tot 25 procent, tomatenpuree van 50 tot 35 cent per blikje, jam n met 5 cent per pot, terwijl de eerste soort kersenjam kort geleden met 17 cent werd ver laagd, appelstroop met 5 cent per kilogram, gort en haver mout in kartonverpakking met 1 cent per 500 gram en met 2 cent in de papierverpakking, ontbijtkoek en biscuit met 1 cent, alle soorten banket en koekjes met ruim 10 spek- bokking met 1 cent per stuk. tomatensap, bessensap en ap pelsap met 15 20 BOTER Van belang is tenslotte, in dit complex van maatregelen, dat het in verband met de mar garine-productie thans moge lijk is op de boterbon marga rine te verstrekken. Neemt men het halve boterrantsoen in de vorm van margarine op, dan bespaart men daarmede onge veer 33 cent per gezin van vier personen, waarmede de moge lijkheid is geschapen het nade lig verschil van de bovenver melde prijsverhogingen en prijsverlagingen op te vangen. WINTERGROENTEN Onder het motto: „Een goed product voor een redelijke prijs", zijn door veilingen, groot- en kleinhandelaren van en in groenten en fruit met goedkeuring van het directo raat van de prijzen, kilogram- prijzen voor de voornaamste wintergroenten, vastgesteld. Dezo prijzen gelden tot 1 Jan. 1948 en worden wellicht daar na verhoogd met enig bewaar- loon. Het gevolg van deze sa menwerking, die voortspruit uit particulier initiatief, is, dat (Ingezonden mededeling) wwt- tocA een emotie (Ingezonden mededeling) Wel niet ziek maar so lusteloos Gc behoeft juist geen ziek bed gehad te hebben om U slapen lusteloos te voelen. Juist na tijden van spanning, óók van tekort aan lichame lijk en geestelijk voedsel, zijn' die verschijnselen aan de orde van den dag. Neem een tijdje Sanatogen. Dit zenuwster kend voedsel brengt Uw zenuwgestel weer op peil cn ge komt ook lichamelijk weer op krachten. Een rampen-expert. De heer A Vrede te Eindhoven ver zamelt krantenberichten van allerlei catastrofen en ongelukken, die ons werelddeel de laatste ja ren hebben geteisterd. Berichten als aardbevin gen, cycloons, vliegtuig ongevallen, spoorweg ongelukken en scheeps rampen zyn door de heer Vrede byeengebracht, niet alleen voor het ver kregen van een overzicht maar vooral om te ko men tot een methode, volgens welke het z.i. mogelijk zal zyn rampen te voorspellen. Op 28 Augustus van lit jaar zijn een Cubaans transporttoestel, een Noorse vliegboot en een Britse Dakota veronge lukt en deze rampen werden door de heer Vrede op grond van zijn studies voorspeld. de normale kwaliteiten kool, peen, uien enzovoorts tegen veel lagere prijzen in de han del zullen worden gebracht, dan thans het geval is. De voornaamste veilingen en grossiers van deze producten werken mede. De kleinhande laren, die hun steun aan deze actie om de prijs van het le vensmiddelenpakket te vermin deren, geven, krijgen raambil jetten waarop vermeld zal staan (prijzen per kg): „Uien 20 ct., gele kool 12 ct., kroten 14 ct., rode kool 15 ct., peen 14 ct., rapen 12 ct." Voor het snijden van groenten zal drie cent per kg extra worden be rekend. Dit betekent met ingang van heden een aanzienlijke prijs verlaging voor de meeste de zer producten. BOETE VAN 128.000 TOTAAL. Geknoei met obligaties. De 51 jarige A. C. de K. en de 56-jarige C. J. de K., beiden grossier te Middelburg, hadden zich te verantwoorden wegens overtreding van het Buitenge woon navorderingsbesluit. Bei den hadden van de Inspecteur der Belastingen een buitenge woon aangiftebiljet ontvangen, waarin o.a. vermeld moest wor den het door hen genoten in komen gedurende de jaren '41, '42 en %3. Dit aangiftebiljet hadden zy opzettelijk onjuist en onvolledig ingevuld door als inkomen op te geven: niets. Ieder van hen wist echter, dat hij gedurende die jaren een winst gemaakt had van onge veer 25.000. Verdachten heb ben dit aangiftebiljet onderte kend en aan de Inspecteur toe gezonden. OBLIGATIE VERZWEGEN. Als getuige werd gehoord de controleur van 's-Rijksbelastin- ?en. Het blijkt dat voor 50.000 aan obligaties Neder land zijn verzwegen.De effecten lieten verdachten onderduiken. De heer Raams kreeg 36.000 en Mr. v. d. Veur f 14.000. Het batig saldo van de ondergedo ken effecten zou samen gedeeld worden. By v. d. Meer en de Twentse Bank zijn effecten on der een andere naam aange kocht. De president noemde dit een bedenkelijke manier van knoeien. Hoewel A. C. de K. be weerde dat het geld niet zwaVt verdiend was, trok de recht bank dit in twijfel. Getuige W. L. Schenk, Inspecteur der Be lastingen zeide, dat men de ge maakte winst te weten is ge komen, door by alle banken op gaven te vragen van aan- en verkoop van effecten. De wet telijke verhoging voor te wei nig betaalde belasting bedraagt 100 doch dit mag door de Inspecteur gematigd worden. Verdachten zullen aan verschil lende belastingen moeten beta len 116.000, verhoogd met 98.000, dus tezamen 214.000. Do Inspecteur wil echter een bedrijfskapitaal van 58.000 overlaten. Wanneer verdachten in 1945 alles precies hadden opgegeven was het te betalen bedrag 87.000 geweest. SCHANDELIJK GEKNOEI De officier van justitie zei- de, dat hy gemakshalve een be drag van 25.000 ten laste had gelegd. Dit schandelyk geknoei moet openbaar aan de kaak gesteld worden, aldus spreker. Door de Belasting is aan ieder als straf opgelegd het betalen van 64.000. Omdat verdach ten reeds een hoge boete aan belasting moeten betalen, wil hij volstaan met een voorwaar delijke straf. Hij eiste tegen ieder zes maanden gevangenis staf voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De ver dediger mr. A. J. v. d. Weel merkte op, dat hier inderdaad sprake is van een misdrijf, maar dat men een belasting ontduiker niet gelyk mag stel len met iemand die b.v. een diefstal pleegt. Maatregelen naast de boete aan belasting van 64.000, acht hij overbo dig. Spreker zeide het te waar deren, dat de Belasting het be drijfskapitaal niet wil aantas ten. Hij besloot met te vragen een geldboete op te leggen. Uitspraak over 14 dagen. Chr. Vakbeweging. NOVEMBER-PROPAGANDA „Naar vernieuwing der sa menleving". Over dit onder werp zal dezer dagen in alle plaatsen waar e.en Chr. Be sturenbond is gevestigd, wor den gesproken in e«n propa- ganda-avond voor de Chr. vakbeweging. Deze propaganda-avonden waar twee sprekers, hoofdbe stuurders van Chr. Vakorgani saties, het woord zullen voeren en waar tevens afwisseling zal worden geboden door zang, muziek en declamatie, vormen een belangrijk onderdeel van de propaganda^actie, die in de maand November zal worden gevoerd. Verder zullen folders, exemplaren van „De Gids" en „Jonge Handen" worden ver spreid terwijl ook huisbezoek op het program staat. Wat Zeeland betreft zullen op de volgende data vergade ringen worden gehouden: Goes: Donderdag 27 Nov. Sprekers de heren Van Mastrigt (voorzitter Ned. Chr. Landarbeidersbond) en de Bloeme (hoofdbestuurder Chr. Houtbewerkersbond)Slot woord ds. C. Stam. Arnemuiden, Axel, Haamste de, Koudekerke, Krabbendijke, Middelburg, Oostkapelie, Serooskerke Souburg, Terneu- zen, Zaamslag en Zierlkzee op Vrijdag 28 November. Vlissingen: 18 December. Te Middelburg zullen de he ren Striibis en Roolvink spre ken. De eerste spreker zal hande len over: „Christelijke ver nieuwing der samenleving", de tweede over „De plaats van de arbeider in de vernieuwde sa menleving". Ook zullen in steden en dor- penjreclameplaten worden aan- >en ree :cW' Tentoonstelling schildersprenten. Zaterdagmiddag werd in het Kunstmuseum te Middelburg de tentoonstelling van Schil dersprenten opengesteld. De voorzitter der Z.V.U., mr. F. W. Adriaanse, sprak een in leidend woord, waarin hij nog eens uiteenzette, dat het doel der tentoonstelling is het bren gen van goede, artistieke wand versiering onder het bereik van velen. Namens het gemeente bestuur van Middelburg heeft vervolgens wethouder J. W. Kögeler de tentponstelling ge opend. De expositie loont de moeite. Smaken verschillen en het oor deel der bezoekers over het ge- exposeerde loopt dan ook nog al uiteen en is minder vleiend voor sommige exposanten naarmate men minder gewend Is aan moderne beeldende kunst. Juist daarom heeft deze tentoonstelling onmiskenbare waarde. Bovendien is er ook werk, dat „gewoner" is en al gemeen waardering vindt. Te Goes werd de tentoon stelling gehouden in het ge bouw van het Goese Lyceum aan de zyde van de Joachim- kade. Ook hier kwamen de verschillende Inzendingen zeer tot hun recht en degenen, die Zaterdag reeds een kijkje kwa men nemen, toonden grote be langstelling voor het geëxpo seerde. Ernstige bezwaren tegen waterschap Antwoord van Gedeputeerden van Zeeland Op 24 Jan. 1947 kwam bij de Provinciale Staten van Zeeland een verzoekschrift in van de Vereniging van grondeigenaren en grondbezitters in West Zccuwsch-Vlaanderen, waarin deze vereniging ernstige be zwaren opperde tegen het we- genonderhoud, de naleving van het waterschapsreglement en de zware polderlasten in het waterschap „Het Vrije van Sluis". Een aantal aangehoudenen vrijgelaten. In aansluiting op het be richt over de aanhouding van liet jacht „Zonnetjj IV" te Ilanswcert vernemen wij dat van de elf aangehouden per sonen, er zeven weer op vrije voeten zjjn gesteld. Vier personen bevonden zich Zaterdag nog in arrest. De aangehoudenen hebben toegegeven, dat zij voornemens waren zich clandestien naar het buitenland te begeven. De reden hiervan schijnt te zijn, dat zy de situatie in Europa te onzeker achten. De wapens die zich aan boord bevonden, blijken toe te behoren aan een der opvarenden, die tijdens de bezetting belangrijk illegaal werk heeft verricht en uit dien hoofde nog over wapens be schikte. Deze wapens, een aan tal stenguns, karabijnen en re volvers. had hy, met uitzonde ring van de revolvers, zonder vergunning onder zich gehou den cn ook mede aan boord ge nomen. De hoeveelheid wapens is echter naar wij van bevoeg. de zijde vernemen, niet van dusdanige aard, dat gedacht behoeft t.e worden aan een om vangrijke wapensmokkelarij. Hetzelfde geldt voor de gevon den munitie, die bij de wapens bohoorde. Zoals gemeld, worden er nog vier personen vastge houden, Dit geschiedt In ver band met de vreemde valuta's en deviezen, die zich aan boord bevonden, welke hoeveelheid van middelmatige omvang was. In een onderhoud met een der in vrijheid gestelden, verzeker de deze, dat de meeste opva renden niet op de hoogte wa ren van het feit, dat zich wa pens en munitie aan boord be vonden. Zij wisten zelfs het reisdoel niet. Volgens onze zegsman zou het hier een va- cantieuitstapje hebben gegol den. Nog kan worden medege deeld, dat de radioboodschap, waarin de schipper gewaar schuwd werd, dat een zijner fa milieleden op sterven ligt, wel ke boodschap men aanvanke lijk voor een geheim waar schuwingssignaal voor een dreigend politie-onderzoek hield, inderdaad juist was. Zy verzochten onder meer het instellen van een raad van bestuur van drie personen of voor kleine polders van een persoon voor het dagelijks toezicht.. Gedeputeerden stellen bij hun brief van 7 November jl. aan de Provinciale Staten voor dit verzoekschrift voor kennisgeving aan te nemen. Zij merken daarbij op, dat van de 76 polders, die destijds samen gevoegd werden in het nieuwe waterschap, 72 tegen de aan sluiting waren. Het bestuur had met zeer veel moeilijkheden te kampen. De toestand van de waterlei dingen en de wegen was slecht. Door de oorlog werd aan de eigendommen en werken van het waterschap grote schade toegebracht. Gedeputeerden wijzen er op, dat de vereniging van grond eigenaren verder de onderlinge sfeer ging bederven. Een lid van gedeputeerde woonde een vergadering bij om contact met het waterschapsbestuur te be vorderen, maar men wenste dat contact niet. Aan het bestuur werd een schriftelijke toelichting ge vraagd op de grieven en daar na had op 23 Juli een bespre king plaats met het water schapsbestuur. Gedeputeerden overtuigden zich van de activiteit, welke het waterschapsbestuur ont wikkelde. Grotere en afdoende ontwa teringsplannen zyn in studie. De verkiezing van hoofdinge landen en plaatsvervangers zal binnenkort in handen van de ingelanden worden gelegd. Dan zal ook de algemene vergadering een aanbeveling voor de te benoemen leden van het dagelijks bestuur opmaken. Volgens te Istanboel aan gekomen reizigers uit Bulga rije hebben in de buurt van de Bulgaars-Turkse grens Bul gaarse troepenbewegingen op grote schaal plaats. Bijeenkomsten Herv. Mannenorganisatie. De.Herv. Mannenorganisatie „In dienst der Kerk", hield Donderdagavond jl. haar eerste streekvergadering te Middel burg. Van bijna alle plaatsen op Walcheren waren, ondanks het regenachtige weer, de Her vormde mannen opgekomen. Voorzitter was Ds. F. Don uit Middelburg. Ook verschillende andere predikanten uit Mid delburg en de omtrek waren aanwezig. Ds. Don wees in zyn inleidend woord op de nieuwe tijden, die dikwijls ook nieuwe methoden vragen en gaf daarna het woord aan Ds. Krop, uit Groningen. Deze wees in zijn uitstekende rede, op de grote taak van de Herv. Kerk in deze tyd, op haar gro te verantwoordelijlcheid, haar grote kansen, maar ook haar grote verantwoordelijkheid. Wy Hervormden lieten tot nu toe alles te veel over aan de domi- né. We moeten komen tot ka dervorming in de Kerk. Er moet een kern zijn, waarop de gemeente steunen kan. Het lid van het hoofdbestuur, C. Dronkers, sprak daarna over: Als het gety verloopt... Vroeger hadden we de Chr. Nat. Werkmansbond, die de Hervormde mannen bundelde. Door allerlei oorzaken moet nu echter een nieuwe vorm geko zen worden voor het oude werk. Vrijdag werd een soortgelijke bijeenkomst gehouden in Ter- neuzen en Zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes. Deze laatste bijeenkomst stond onder voorzitterschap van Ds. A. W. M. Odé en werd bijge woond door afgevaardigden uit een 12-tal gemeenten, die zul len trachten in hun woonplaats afdelingen op te richten. Amerikaanse hulp aan Zeeuwsch Vlaanderen Victor H. Scales, assistent- penningmeester der „United Services to Holland" te New York heeft verklaard dat deze instelling plannen zal opstellen voor de adoptie van een aantal Nederlandse gemeenten. Sca les noemde als plaatsen die in aanmerking voor adoptie zou den komen o.a. Aardenburg, Breskens en Sluis. Federatie van Bestuurdersbonden. In „De Prins van Oranje" te Goes werd Zaterdag een ka dervergadering gehouden door de Federatie van Bestuurders- bonden uit alle delen van Zee land was bezocht. Na opening door de Federatievoorzitter, de heer A. Weststrate, heeft de heer G. Z. de Vries, hoofd der propaganda-afdeling van het N.V.V. te Amsterdam in een uitvoerige rede gesproken over het werk van net N.V.V. en de bereikte resultaten, o.a. de sterke stijging van het leden tal tot 325.000. Spr. betoogde dat het doel thans moet zijn „Op naar de 400.000." Spr. stond geruime tijd stil by loon- en prijzenpolitiek en betoogde, dat de actie van het Verbond om te komen tot prijsverla ging, reeds succes heeft. Na de pauze is over de inleiding op geanimeerde wijze gediscu- sieerd, waarna een motie werd aangenomen, die verzocht de functie van propagandist voor Zeeland niet op te heffen. PROF. DR. H. VAN O YEN. Prof. dr. H. van Oyen, des tijds predikant te Ritthem, thans hoogleraar te Groningen in de godsdienstphilosophie en ethiek is benoemd tot hoogleraar in de systematiek der wijsbegeer te aan de Universiteit te Lei den. Middelburg Opening G.O.A.K. De school voor dienstplich tige onderofficieren van het dienstvak der administratie, de G.O.A.K. (vroeger S.D.O. A.) zal op 9 December a.s. of ficieel worden geopend. De opening zal een enigszins of ficieel karakter dragen. Het femeentebestuur van Middel- urg zal de aanwezige autori teiten officieel ontvangen. MIDDELBURGSE IJSCLUB. Een dezer dagen liield de Middelburgse IJsclub haar jaarlijkse ledenvergadering in een der bovenzalen van de Soc. de Vergenoeging. De voorzitter, de heer A. de Jon ge, memoreerde de evenemen ten uit de langdurige ijsperio- de van het afgelopen seizoen. Uit het verslag van de pen- ningmeesteresse, mevrouw Dr. Kooiman, bleek dat de lange ijsperiode een nadelig saldo had veroorzaakt. Besloten werd voor het ko mend seizoen weer te trach ten op de Seisvest de ijsbanen te exploiteren. Als nieuw be stuurslid werd gekozen de heer G. de Ru. N.V. DE MIDDELBURGSE SCHOUWBURG. In de te Middelburg gehou den jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders der N.V. De Middelburgse Schouwburg werd de balans en de winst- en verliesrekening over het 8e boekjaar vastge steld en goedgekeurd. De winst- en verliesrekening sluit met een winstsaldo (exploita tie-overschot) vap 2288.02. Mede in verband met belang rijke aan het gebouw verrichte onderhouds- en herstelwerk zaamheden werd besloten het gehele winstsaldo te bestem men voor afschrijvingen. De aftredende Commissaris, de heer R- de Muynck, werd als zodanig herkozen. Vlissingen Belgische oorlogsslachtoffers. RICHTTEN EEN VERENIGING OP. Zaterdagmiddag vergaderden onder voorzitterschap van wet houder AL A. van Popering in het stadhuis te Vlissingen, de Belgische ingezetenen, die oor logsschade hebben opgelopen aan roerende en onroerende goederen. Het bestuur van de vereni ging West Zeeuwsch-Vlaande- ren was aanwezig voor het ge ven van inlichtingen over de actie, die deze vereniging voert voor de Belgische oorlogsge troffenen. De heer Bols deelde mede, dat thans aan Belgische onder danen een voorschot (rentende 4 gegeven kan worden op de oorlogsschade. De eindregeling moet nog tussen de Belgische en Neder lands regeringen getroffen worden. De heer W. A. van Oude naarde raadde het contact met de Nederlandse en Belgische regering aan. Tenslotte werd een vereni ging opgericht, die de belan gen van de Belgische oorlogs getroffenen zal behartigen. In het voorlopig bestuur na men zitting de heren R. V. A. van Daele, A. W. v. Nieuwland, A. la Gace, A Vroome, P. Blon- dé, J .C. Dert en F. J. Dieren- donck. Wethouder Popering sloot met een woord van dank. „MENnONTTE BRETHERN" DELEN SCHOOLTASSEN UIT. De „Mennonite Brethern", de Amerikaanse godsdienstige beweging, die na do oorloe over de hele wereld uitzwermde om haar liefdadig werk van vóór de oorlog voort te zetten, zijn ook weer in Vlissingen actief geweest. De leerlingen van enkele scholen hebben na melijk allemaal een aardige verrassing in de vorm van een schooltas, met boeken, verf doos, kleurpotloden, enz. ont vangen. Bij elke surprise was een briefje van de Amerikaan se afzender. Vrijdagmiddag- wa ren de kinderen van de 4 e klasse der Oranjeschool te Vlis singen met verhitte gezichten en de puntjes van de tongen tussen de tanden bezig, om een bedankbriefje in het Engels naar de afzenders te schrijven. De onderwijzer had het briefje op het bord voorgeschreven cn ieder moest het overschrijven met zijn naam .en woonplaats erin vermeld. Dat de kinderen deze attentie ten zeerste waar deren bleek wel toen zij met stralende gezichten hun nieu we spulletjes in gebruik na men. VERJAARDAGSPAKKETTEN N.I.W.I.N Het Niwin-comité te Vlis singen zal een dezer dagen verjaardagspakketten beschik baar stellen a 2 per stuk. Deze pakketten zijn speciale dozen, die door de afzender zelf moeten worden gevuld. Bij het verzenden zullen ech ter enkele faciliteiten worden verleend. Een Niwin-verjaardagspak- ket kan slechts eenmaal per jaar door de naaste bloedver wanten worden verzonden en moet uiterlijk 3 maanden voor de datum van de verjaardag worden afgeleverd aan het plaatselijk postkantoor. De pakketten zijn verkrijg baar bij de firma D'IIuy, Bad huisstraat 15 en de heer Sor- gedrager, p.a. Ned. Handel maatschappij, Coosje Busken- straat 59. GEREF. JONG. VERENIGING „CALVIJN". De Jong. Ver. op Geref. grondslag „Calvijn" te Vlissin gen herdacht Donderdagavond in de Nieuwe Kerk in een plechtige bijeenkomst haar 60- jarig bestaan. De voorzitter, de heer C. de Smit, opende met gebed en las Psalm 115, waarna hij in zijn openingswoord o.m. wees op de plaats, welke de vereniging in het Gereformeerd kerkelijk le ven inneemt Spr. heette bijzonder welkom de heer M. A. P. Swenne, de enige nog in leven zijnde op richter der vereniging, en ver der afgevaardigden van diver se verenigingen. Hij bracht hartelijk dank aan de heer J. Moll, als voorzitter-kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente, voor het afstaan van het kerkge bouw en tevens voor de gele genheid, dat de Geref. elke Zondag de Nieuwe Kerk voor hun godsdienstoefeningen kun nen gebruiken. Prof. dr. K. Dyk, voorzitter van de bond van Geref. Jonge lingsverenigingen, hield daarna de feestrede, met als thema: „In het licht der historie". Spr. herinnerde o.m. aan de veelbe wogen tyd waarin de vereni ging werd opgericht en hij bracht de gelukwensen van het bondsbestuur over. De revolu tie wil het losmaken van de geschiedenis, de reformatie echter wortelt in de historie en Aandeelhoudersvergadering P.Z.E.M. Vrijdagmiddag werd in het P.Z.E.M.-gebouw te Middel burg de gewone algemene ver gadering gehouden van de Pro-j vinciale Zeeuwse Electrlci- teits-Maatschappij. Het belang rijkste agendapunt was de be handeling van het jaarverslag over 1946 en de balans en de rekening. Deze werden met al gemene stemmen goedgekeurd. Eveneens de projecten voor de aankoop van grond en de uit breidingswerken. By de- rond vraag kwamen geen nieuwe gezientspunten naar voren. Bond van harmonie- en fanfaregezelschappen in Zeeland. De Bond van Harmonie- en De Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen in Zee land hield Zaterdagmiddag haar jaarvergadering in hotel „Centraul" te Goes onder voor zitterschap van de heer Blok te Kapelle. De jaarverslagen van secretaris en penningmees ter werden goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herko zen de heren Laernoes te Vlis singen en Nagelkerke te Ril land en gekozen de heer Chris- tiaanse te Koudekerke in plaats van de heer Wielandt te Axel. Beslothen werd het solisten- concours in Maart 1948, ver moedelijk te Middelburg te houden en het verenigingscon cours op tweede Pinksterdag te Colynsplaat, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het muziekgezelschap „Wilhel- mina" aldaar. Gouden rit door Zeeuwsch-Vlaanderen. Het bestuur van de stich ting Wereldactie Zeeland, on der leiding van haar voorzit ter, de heer P. C. v. d. Heu vel, maakte Vrijdagmiddag een vroegtijdige St. Nicolaas- rit door W. Zeeuwsch Vlaan deren. Deze stichting voert name lijk een actie om gelden te verzamelen voor de opbouw van Zeeland. Het heeft daar mee al heel wat succes ge boekt. In ons land gaf het per soneel van de N.V. G-ebr. Stork, machinefabriek te Hen gelo, een treffend voorbeeld van medeleven met Zeeland door 2% uur over te werken, waardoor 7.000 aan de stich ting kon worden afgedragen. Op de rondrit door Zeeuwsch Vlaanderen, die de „gouden rit" genoemd werd, bezocht het bestuur van de stichting de gemeenten Oostburg, Aar denburg, Sluis, Cadzand en Schoondijke en werd aan ieder burgemeester een bedrag van 6.000 overhandigd, bestemd voor de wederopbouw. Ook Breskens zal voor een-derge lijke gift in aanmerking ko men. Het behoeft wel geen be toog, dat deze vroegtijdige St. Nicolaas-surprise in dank werd aanvaard. Het bestuur van de stichting zet intussen haar actie voort, niet alleen in ons land, maar ook in En geland en Amerika. deze is met een gouden keten aan het heden verbonden. Ook voor de toekomst wordt ge vraagd pal te stp,an voor het beginsel, want de strijd zal niet minder hevig zijn dan in het verleden. Ds. J. Hindriks sprak ten slotte een geestig slotwoord. Het Geref. evangelisatiekoor, onder leiding van de heer Fey, zong ter opluistering 3 liederen van Bach. Op Vrydag 28 Nov. zal het jubileum meer feestelijk wor den herdacht. RAADSVERGADERING. De Gemeenteraad van Vlis singen zal Vrijdag 12 December in openbare vergadering bijeen komen, en niet, zoals reeds was gemeld, op Donderdag 27 No vember a.s. Arnemuiden ONGEVAL. Toen twee jongens tijdens de rust op het voetbalveld te Ar nemuiden met elkaar aan het voetballen waren, ging met de aftrap van de bal ook een klomp van de voet mee, waar door de andere jongen J. v. B. aan het hoofd getroffen werd en bewusteloos neerviel. Dok ters hulp werd ingeroepen. Serooskerke PROF. EDELKOORD SPRAK. In de serie winteravondlezin gen, georganiseerd door het daarvoor bestaand comité te Serooskerke, sprak Vrijdag avond in de Gereformeerde Kerk prof. dr. A. M. Edelkoort te Utrecht over het onderwerp: „Opgravingen in het Heilige Land". Na te zijn ingeleid door de heer W. N. A. van Es, de voorzitter van het comité, gaf spreker, aan de hand van een aantal lantaarnplaatjes een uiteenzetting van de in Pales tina verrichte opgravingen. Hij hoopte dat hierdoor vele Bijbel se verhalen, speciaal uit het Oude Testament meer voor ons zouden gaan leven. Het was jammer, dat de be langstelling voor deze zeer in teressante causerie maar matig was. Benoemd tot besteller der P.T.T. te Souburg de heer K. Boogaard, hulpbesteller te Westkapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2