De keuken is de roem van een schip Sinterklaas komt 150 jaar zending Oostenrijkse boeren land in bezit nemen Zoöndag De Negus verzamelt hersens Even peultjes TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDA O 22 NOVEMBER 1947 Een Droomkasteel vaart uit. (II) Over een onherkenbare Willem Ruys Over schoonheid en eenvoud Over herrijzende djongos en dankbare proefkonijnen Kleine Stemmingsbeelden (Van onze speciale verslaggever) Wie de Willem Ruys, mo dernste schip ter wereld!,in Vlissingen gezien heeft en er nu door ronddwaalt, herkent het nauwelijks. Toen: holle, lege zalen, zon der enig ornament. Nergens lampen, overal blootliggende leidingen. Werktafels in de gangen, zaagsel en krullen in alle hoeken. Kale vloeren, kale wanden, kale trappen, lege keukensAlleen wie over een rijke fantasie beschikte, kon zich voorstellen, hoe de Willem Ruys er voltooid uit zou zien. Nu is het zo ver. Conversatiezalen en rooksa- lons, die, zonder overdaad, maar met al het raffinement van een verfijnde artistieke smaak ingericht, een lust voor ogen zijn, onverschillig of men zich in eerste of tweede klasse bevindt. Tapijten, waarop men teruisloos loopt, lichtbronnen, ie de bonte menigte der be woners van dit droomkasteel overstralen met zacht-gouden glans. Wandversieringen, die nergens zich opdringen, maar waaraan de aandachtige be schouwer uren wijden kan. Hutten, die comfort aan doel matigheid en schoonheid pa ren, kortom: een schip, dat af is, waar nergens goede smaak met overdaad in botsing komt, een werkstuk van „De Schel de", dat een sieraad is voor Neerlands vloot! De wind is, toen de Zater dagnacht over het schip viel, faan liggen. De deining is ver wenen. De djongos zijn één voor één herrezen en de passa giers weten zelfs niet meer wat zeeziekte eigenlijk is. Hoe goed is het, nu aan boord van de Willem Ruys te leven, nu het schip de kust van Engeland nadert, nu de gordijnen der salons zijn dicht geschoven, nu de zee zo kalm is als de Schelde bij een zo mers koeltje. Een majesteite- lyk schip, vol leven, vol stem- mengerocs. Wij zijn dankbaar, dat U allen bereid was om als proefkonijn te dienen bij deze technische proefvaart, heeft Theo Ruys verklaard bij de aanvang van de reis. Wij hebben daardoor de gelegen heid het schip op al zijn kwa liteiten te beproeven en tevens na te gaan, hoe het enorme restaurantbedrijf function eert Welnu: de bonte gasten- schaar bestaat uit dankbare proefkonijnen Aanschouw de Bazelse agent van de Lloyd: een man als 'n eik! Een man die het goede leven mint en zich zijner lief de niet schaamt. Glorieus rijst zijn gestalte boven het hagel- witte laken. Recht zijn zijn Mr. A. J. D'Ailey, burge meester van Amsterdam, die op het ogenblik in de V. S. ver toeft, is Woensdag te Wash ington aangekomen. Een vlot model winterjas met bijbehorende bontmuts en mof, ©en van de nieuwste creaties Tan de Paryso mode-ontwerp- 9tN% schouderen en vorstelijk is het gebaar, waarmee hij het menu ter hand neemt. Een Madoerese bediende snelt toe, onhoorbaar en eerbiedig. Dan vangt deze man aan de inwendige mens te verkwik ken. Toast met zalm streelt als hors d'oeuvre zijn tong. Koste lijke koninginnesoep is als mil de honing voor zijn keelgat. Gebakken zeetong met goud gele aardappelpuree doet hem klakken met zijn tong en wordt gevolgd door varkens fricandeau en prinsessebonen, door een compote, die als am- brosijn is, door ijs en fruit en door een koffie, zoals Neder landers zich slechts herinneren uit lang vervlogen jaren, kof fie, waarvan alleen de geur al een openbaring is De Bazelse agent leunt vol daan achterover in zijn zetel. Schoon was hij etend, schoon in dit uur zijner menselijke verzadiging. En met een wel behagen, waarvoor geen woor den te vinden zijn, wenkt hij 'n hofmeester en fluistert hem iets in zijn oor. De hofmees ter snelt heen en nadert op nieuw. Ditmaal met een doos sigaren: White Ash! Een naam met een klank als een klok! Een restaurateur, een ad junct-restaurateur, 20 hof meesters en hofmeesteressen, een magazijnmeester met drie assistenten, zes bar-keepers, vijf bakkers, drie slagers, 216 Madoerese bedienden en 17 Chinese afwassersziedaar de staf, die zorgt voor de in wendige mens. Twee honderd drie en zeventig man! Een schip kan schoon zijn om te aanschouwen: sierlijk van vorm. Het kan zijn toege rust met de nieuwste vindin gen. Maar voor de passagier ontleent het zijn faam aan zijn keuken. En Nederlandse mail boten waren beroemd juist daarom. Italianen en Engel sen, Fransen en Scandinaviërs gaven aan Hollandse boten de voorkeur boven hun eigen schepen. Ter wille van de keu ken! Hoezeer zal het heimwee ons kwellen, als we weer vaste grond onder de voeten hebben, naar de kunstgewrochten van de kok van de Willem Ruys! DE NOBELPRIJS-WINNAARS V.l.n.r André Gilde (letterkunde), Sir Edward Appleton (physica) en Sir Robert Robinson (scheikunde). Communistische actie in de Sovjet-zóije, Politie durft niet optreden Duizenden Oostenrijkse boe ren in de Russische bezettings zone werken onder aanvoering van functionarissen der com munistische partij op het ogen blik mee aan de zg. „wilde" of illegale, agrarische hervormin gen! De gang van zaken is een voudig. Een communistische funcMonaris begeeft zich met een groot aantal boeren naar een groot-grondbezitter en eist van hem, dat hij zijn grondbe zit onder de boeren laat ver delen. Bij weigering nemen de boeren het land in bezit en da gen de landeigenaars uit hen er af te jagen. Deze actie wordt langzamerhand een belangrijke nationale aangelegenheid, daar alle gebieden van Neder-Oos- tenrijk erdoor bedreigd wor den. De communisten beweren, dat de volkspartij noch de so cialistische partij bereid zijn onmiddellijk bodemhervormin- gen door te voeren en daarom, zo betogen zg, moeten de boe ren de zaak zelf in handen nemen. De volkspartij, die het grondbezittende deel van het Oostenrijkse volk vertegen woordigt, is zeer gekant tegen de „wilde landhervormingen" terwijl de socialistische partij, die geen tegenstandster is van landhervormingen op zichzelf, zich wel tegen onwettige inbe zitneming van land verzet. De Oostenrijkse regering heeft de beweging veroordeeld en de minister van landbouw gemachtigd, maatregelen te nemen om het land aan de ei genaren terug te geven. Het provinciale bestuur heeft bo- Boekenweek 1948. De commissie voor de pro paganda van het Nederlandse boek te Amsterdam deelt me de, dat de boekenweek 1948 gehouden zal worden van Don derdag 26 Februari tot en met Zaterdag 6 Maart en derhalve voor het eerst niet 8, doch 10 dagen zal duren. Als „geschenk 1948" zal worden uitgegeven de novelle „Oeroeg", ingezonden ter gele genheid van een litteraire prijs- vraag en uit 19 manuscripten gekozen. Wederom zal het pu bliek de naam van de auteur moeten raden, in verband waarmee een tweede prijs vraag wordt uitgeschreven. Iets nieuws ls een boeken week-uitgave voor jonge men sen van Anne H. Mulder. Naar officieel te Sofia werd bekend gemaakt, heeft de communistische minister-presi dent, Georgi Dimitrof, na een lange rustkuur zijn werkzaam heden hervat vendien alle burgemeesters ge ïnstrueerd om de bevolking van onwettige daden af te houden. De zaak is echter, dat de po litie in de Sogjet-zóne niet tot actie durft overgaan, tenzij zg ervan verzekerd is, dat de Sowjet-autoriteiten er niets op tegen hebben. Tot dusver heb ben deze geweigerd de ..land hervormingen" in duidelijke bewoordingen af te keuren. Het betreft hier blijkbaar weer één van die typisch Rus sische maatregelen, die eigen machtig en zonder overleg met de andere bezitters worden ge nomen. Een vorige maatregel was het in bezit nemen van 'n aantal fabrieken en bedrijven, die na de Anschlusz door de Duitsers in beheer waren ge nomen en daarom door de Rus sen tot oorlogsbuit werden verklaard. Engelse en Ameri kaanse protesten daartegen hielpen niet. Diessendag is 't de leste of beste Toóndag. Maer 't ia nie mi zó as in mien jongen tied. Jongsjelieve, wat kon het dan druk wezen in Goes. Van oalle kanten kwammen de kapwaegens en ok nog uvewaegens naer stad. En koeiebeesten mie oöpen, gróte en kleine, 't Was nie voe de poes om mie een dotte runders te gaen marten. Zo licht liepen de kooien in me karen. Je dankte dan ok den emel as ze vast stoengen an de rèpen op de beestemart. En dan begon het spul. Geld vraegen, geld biën. 't Eene te vee, 't andere te weinig. Dan dikkels 't verschil dèlen en 't was voe mekare. Dan of gaen rekenen in dat kleine erbergje, in dat straetje van de beèstemart naer de vlasmart, waer op de koop een borreltje edronken wier, een bittertje, kosten vuuf cent. Wou je wat eten, dat kon ok. Voe een dubbeltje was je klaer: twee jikkemienen en een komme koffie. Dat was ok zó in de „Bellevue" op 't oeksje van de Papagaai- straete en bie „Boereleuntje", nest de appeteek op de Mart. In de „Bellevue" bie van Dun- gen leid dokter de Puut spreekure. Op die bovenzaele van de „Bellevue" was 't op Toóndag oaltied stik druk. Daer wier edanst, boeredan- sen op de meziek van een viole en trompet. 't Is gebeurd, dat een boere- meid van boven op de trap naer benee kwam rollen. Nie zó pardoes ineens, maer van trapje op trapje. Rut-tut-tut, toe ze mie d'r bénen steun ad tegen de voordeure. Ongelok- ken? Gin kwestie van. Ze stoen op, sloeg het stof van de schorte, klom wee naer boven en zei, dat het nog net was as verleden jaer: Naer beneden weigert nie. 't Was Toóndag, toen voe 't eerst de stoomkuressel in Goes draaide. Ieselikke schreeuwen gaf dat dienk mie een stoom- fluite. Je kreeg er kouwe van. Maer druk! Een dubbeltje intrée en vgf cent voe een volgende rit. 't Geld kwam mie schoppen binnen. Was je mie een clubje mis- jes en jongers uut, dan was het gewente saemen te gaen eten bie de bakker of de slachter. As je bie de bakker uut „de bonten ond", of bie die op 't oeskje van de Klokstraete goeng eten, dan kwammen er oallerlei koeken op de taefel, die esmèerd wieren mie beuter en suker en droenk je koffie voe vuuf cent de man. De on kosten voe oalles was voe re- keninge van de misjes. Goeng je bie de slachter eten, bie Temperman of bie Sloöver, dan kwam er op de taefel brood, vlees en een flesje bier, te saemen voe 75 cent. Dé.t wier ok deur de mis jes betaeld. En zó, trekkend van 't een nae 't andere, goeng de dag om. En dan naer uus, lopen vanzelf. Zat het er an, dan uurde je een rietuug of om je naer uus' te laeten briengen. Vanzelvers nam je toondag- koeien of paerden mee, van Sinterklaas ebakken, mie ol- derlei naemen er op. Goeng je dan op Zondag- mirrig bie je misje om de kof fie en wierd er dan zo'n beest je opepeuzeld, dan was dat een tèeken, dat je nog al in de gunste stoeng. En zo leuw je in mien jon gen tied Toondag in Goes. De bruidsstoet van Prinses Elizabeth verlaat Buckingham- Palace. Olierijkdom zal Abesslnië tot grote bloei kunnen brengen. Italianen verbraken het isolement. - De Siamese minister van buitenlandse zaken, Phya Sriv Sain Vatsja, heeft medege deeld, dat Zweden, Denemar ken, Zwitserland en Portugal de nieuwe Siamese regering, die 11 dagen geleden na een militaire staatsgreep werd ge vormd, de facto erkend heb ben. Veel is er veranderd sinds de dag, waarop Halle Selassie, keizer van 't rijk, dat als eer ste offer aan het fascisme ten prooi viel maar zich ook als eerste aan de greep der onder drukkers ontworstelde, ver geefs in Genève om interven ties vroeg tegen Mussolini's gemechaniseerde legers. Abessinië staat nu in de voor ste gelederen der landen, die de weg terug zoeken naar ge luk en welzijn. En het laat zich reeds nu aanzien dat het land tot een grotere bloei zal ko men dan ooit in zrjn geschie denis. ISOLATIE VERBROKEN. Toen Haile Selassie, die ge durende de Italiaanse bezetting in Londen vertoefde, in 1941 naar zgn land terugkeerde, kwam hij tot de ontdekking, dat de Italianen bereikt had den, wat ondanks verwoede po gingen nooit aan vroegere veroveraars Egyptenaren, Perzen, Romeinen, Arabieren en Engelsen was gelukt: de isolatie-ring, die het land van de rest van de wereld scheid de, was verbroken. De in dustrie was gemoderniseerd, straten en woonhuizen waren naar Europees voorbeeld ge bouwd en moderne landbouw methoden hadden ingang ge vonden. Geen wonder, dat de keizer er na de Britse opmars in 1941 naar streefde om de Italiaanse boeren en arbeiders voor zijn land te behouden. HERSENS VAN ABESSINIË. Haile Selassie zelf heeft eens gezegd: Abessinië heeft veel nodig, maar de grootste behoefte is: hersens. Deze „her sens" verzamelt hij uit alle landen om zich heen: tot zijn staf behoren Engelse en Ameri kaanse geleerden: de burge meester van Addis Abeba en de president van het Hoogge rechtshof zijn Engelsen: een groot deel van het medisch personeel is Zweeds; vele Oos tenrijkse ingenieurs en Zwit sers hotelpersoneel zijn in Abessynse dienst. Zelfs een Duits ex-officler-vlleger be hoort tot de staf van Haile Selassie; maar die is niet in „zijn branche" werkzaam: hij is agrarisch raadsman van de keizer. TOEKOMSTIG VACANTIEOORD. Reeds nu verschijnen er arti kelen in de Amerikaanse, En gelse en Franse pers waarin aangeraden wordt om vacan- ties in Abessinië door te bren gen. Het klimaat van Addis Abeba heeft dat beroemde „Champagnekarakter" en de omgeyine van deze stad biedt de bezoekers een overweldigend natuurschoon. Vandaar de ijver en het tempo waarmee Halle Selassie en z'n raadslie den voorbereidingen treffen voor het bouwen van uiterst moderne hotels. OLIE-RIJKDOMMEN. De overtuiging, dat Abessi nië rijk zal zijn aan olie men weet nog niet waar het zal zitten en hoeveel het zal zijn brengt de buitenlandse gemoederen in beroering. Gro te buitenlandse maatschappijen Hollandse Schouwburg aangekocht. Het comité „Hollandse Schouwburg", dat een jaar ge leden een beroep op het Ne derlandse volk deed om gelden bijeen te brengen voor de aan koop van de Hollandse Schouw burg, is er dezer dagen na langdurige onderhandelingen in geslaagd, deze aankoop tot stand te brengen. Binnenkort zal een stichting „Hollandse Schouwburg", worden gevormd, die zich zal beraden over de te nemen stappen, om het aange kochte gebouw de bestemming te geven, waardig aan de na gedachtenis van de vele joden, die er gedwongen vertoefden en die na hun deportatie niet terugkeerden. STUDENTENDEMONSTRA TIE BIJ REGERINGS JUBILEUM, Op een Woensdag te Tilburg gehouden vergadering van alle Nederlandse studentenorgani saties zg'n plannen besproken om te komen tot een massade monstratie van studenten ter gelegenheid van het regerings jubileum in 1948. bieden Abessinië millioenen aan in ruil voor exploitatie rechten. Haile Selassie zal ver. scheidene van deze aanbiedin gen aannemen, want hij heeft geld nodig om zijn volk tot het Westerse beschavingspeil op te heffen. „Een onwrikbare wil, om zijn volk te ontwikkelen". Deze uitspraak van een van zijn naaste medewerkers omschrijft treffend het levensdoel van Haile Selassie. Het aantal motorrijtuigen in ons land. Vooruitlopend op de officiële gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, heeft de K.N.A.C., ter voorlopige in formatie der weggebruikers, aan de hand van eigen inlich tingen, nauwkeurige cijfers verzameld met betrekking tot de aantallen motorrijtuigen in ons land. Deze zullen slechts in geringe mate afwijken van de te verwachten opgave van het C.B.S. De tussen haakjes ge zette getallen zijn de ramingen per 1 Mei 1940. Totaal 201.300 (235.200) per sonenauto's 68.000 (104.000), vrachtauto's (incl. tractoren) 60.000 (56.500), motorrijwielen (incl. driewielers) 70.000 (70.000), bussen 3300 (4700). De kwaliteit van het tegen woordig motorpark staat aan zienlijk achter bij dat van voor de oorlog. Arbeiders als Sinterklazen. Het heerlijk avondje is nog niet gekomen, maar het na dert. De étalages, „van en voor St. Nicolaas" lokken en bij de Schoorstenen 9taan de kinderschoentjes alweer klaar... In de wederopbouwkampen, waar de mannen uit Mokum en Rotterdam, uit Hillegers- berg en Badhoeve, bijeen zgn staan de schoentjes niet klaar. Maar toch nadert ook daar, in de kampen Vlissingen I en II en Souburg, het heerlijk avondje. Timmerlui staan er 's avonds na het werk gebo gen over blokjes hout, lood gieters fabriceren er water tanks en schilders zitten ge bogen over kinderspeelgoed dat ze fris kleuren. Stemmen uit de kerken Zal het werk nog voortgaan De vijf stadia. De zending viert 'n jubileum in deze weken. Dit feit mag in deze rubriek niet onvermeld blijven. In iedere Kerk speelt de zen ding een eigenaardige en be langrijke rol. Dat is wel heel in het bijzonder het geval met deze Zending, die op een ar beid van 150 jaren terug ziet! Een Kerk die de zendingsge dachte niet kent en alleen maar denkt aan de opbouw van eigen kerkelijk organisme, scniet schromelijk in haar roe ping te kort. De levenskrach ten van het Evangelie willen en moeten nu eenmaal naar buiten uitbreken. Toen 1% eeuw geleden de zendingsgedachte weer begon te leven, was dit een teken van heilzame verandering voor de Herv. Kerk. Toch vond er toen niets specifiek kerkelijks plaats. Geen Synode en zelfs geen kerkeraad was er bij be trokken. Een groepje individu ele christenen sloot zich aan één. Zij hebben een vereniging gesticht. Zij waren de kerken ver vooruit. Wanneer er sinds dien nieuw leven in de Prot. kerken gekomen ls, hangt dit mee samen met deze opnieuw verstane zendings-roeplng. In de Herv. Kerk is het wel heel duidelijk dat juist de Zending de stuwende kracht voor het kerkelijk leven is geworden. De Zending is eigenlyk altijd verder geweest dan de Kerk. Zo is het ook nu nog. Samen werking tussen de Prot. ker ken blgkt in ons land veel moeilijker dan op de zendings terreinen. Met beschaming moet dit worden geconsta teerd. WIJDERE ACTI VITEIT. In de eerste 50 jaren heeft de nieuwere Zending niet veel meer gedaan dan het werk van de Oost Indische Compagnie in deze, weer opnemen en voortzetten. In de tweede hal ve eeuw is er een veel wijdere activiteit ontplooid. Er zijn ge volgen geweest, die dr. John Mott, de huidige veldheer van de wereld-Zending, verbaasd deden staan. Toen hjj er mee in aanraking kwam schreef hij dat er nergens ter wereld met zulke geringe middelen zulke grote resultaten zijn be reikt. Dis is nog des te merk waardiger, omdat mannen wer den uitgezonden die geheel on voldoende voor hun zware taak waren uitgerust. Waar 'n 100 jaar geleden moeizaam begon nen werd, daar is er nu een volk dat in zijn geheel tot het Christendom is overgegaan, met een zelfstandige Kerk. Waar een eeuw geleden de eerste zendeling trachtte de taal te leren, daar zgn er nu gemeenten die zelf zendelingen uit hun midden sturen naar andere delen van de Indische Archipel. TOEKOMST. Hoe zal het nu echter gaan met het zendingswerk? Zal er een mogelijkheid zijn daar mee voort te gaan? Zal het conflict dat er tussen Neder land en de Republiek is, aan het zendingswerk geen on noemelijke schade berokkenen Zal de Zending niet onmoge lijk zijn als de koloniale ver houdingen geheel en al tot het verleden benoren? In de kringen der Zending kan men deze vrees van velen niet delen. Daar wijst men er op dat de Zending, niet alleen de kerken van Nederland, maar ook de regering ver vooruit is geweest. Niet het minst aan de arbeid van Prof. Kraemer, die als taalgeleerde naar Indië ging en daar ge heel in het zendingswerk te recht kwam, is het te danken dat er een hele reeks van zelf standige kerken is ontstaan, die in de jaren van de Japan se bezetting getoond hebben dat zij waard waren zelfstan dig te zijn. DE STADIA. In Indonesië is er een zelfde ontwikkeling geweest als men kon aantreffen op alle grote zendingsterreinen (China, Ja- Ean, Korea, Voor-Indië enz.) >s. Hilderink, die te Soeraba- ja onder de Chinezen werkte en dit jaar daar heen weer te rug gaat, heeft in onze pro vincie op verschillende verga deringen gesproken. Hij onder scheidde in alle zendingswerk 5 verschillende stadia. In het le stadium is de zen deling de patriarch. Hij is de spil waar alles om draait. Hij heeft bg het jonge werk alles in handen. Als een vader leeft hij in zijn zendings-ressort. Hoewel velen zich een zende ling nog altjjd zo denken, ie deze tijd reeds lang voorbij. Het 2e stadium is, dat de zendeling helpers uit de ge meenten om zich heen heeft. Hij is het die hen opleidt en de plaats wijst waar zij moe ten werken. Ook dit behoort echter reeds tot het verleden. Voor de oorlog was men over 't algemeen in het 3e sta dium. Er waren jonge kerken met eigen organen. Maar daar naast stond nog het zendings apparaat dat voor bepaalde zaken bleef zorgen, zoals scho len en opleiding. DE JONGE KERKEN Door de Japanse bezetting werden de Nea. zendingskrach ten volkomen uitgeschakeld. Toen hebben de jonge kerken geheel alleen de verantwoorde lijkheid moeten dragen. Zjj heb ben getoond dit te kunnen. Deze mag hun niet meer wor den ontnomen. Zg zullen dit ook niet toestaan. Zo zit het zendingswerk nu in het 4e sta dium. Waar van uit ons land geholpen moet worden, wordt niet meer voornamelijk hier, maar ginds bepaald. Zo zal de ontwikkeling voort moeten gaan naar het 5e sta dium, waarin de jonge kerken geheel en al voor eigen zaken zorgen en ook zelf 't zendings werk mede ter hand nemen. Vooral ook om deze ontwik keling kan men met dankbaar heid op de 150 jaren zendings- arbeid terug zien en ook nu de toekomst zonder grote veront rusting tegemoet gaan. Tegenwoordig wordt er nog al eens de opmerking gemaakt dat het zo moeilijk is over In donesië te oordelen. Ik zou wil len raden eens iets meer dan oppervlakkig kennis te nemen van de Zending. Het is boven dien nog geen dorre geschiede nis, raaw vol spanning. H. Net als vorig jaar zullen de mannen van de DUW en de Wederopbouw de kinderen der behoeftigen ©en St. Nicolaas- feest bezorgen, dat zal klinken als een heel stel klokken tege lijk. Verlotingen zijn er georgani seerd om aan het nodige geld te komen. Er is suiker en bo ter geofferd om de kleintjes 'n tractatie te bezorgen. Ze kij ken al uit naar een paard, om het feest zo volledig mogelijk te doen slagen en tenslotte zal dan op 2 of 3 December ieder kind naar huis gaan met een stuk speelgoed, dat in de win kel niet eens te koop is. Pak huizen, compleet met twee verdiepingen, van ongeveer een meter hoog, tankauto's die vier liter water kunnen ver voeren. kruiwagens, poppen- wiegjes en winkeltjes, enfin: noemt U maar op. Efen voorbeeld zoals Holland op zgn best er uit kan zien en als straks, de kinderstem men door de cantines zullen schallen, dat 't heerlijk avondje gekomen is, dan zullen do mannen die dit voor elkaar brachten, elkaar aankijken en alleen maar zeggen: „Hij gaat goed hè?" En goed zal ?ie gaan! Joppcn Nooit van gehoord. Bg een opinieonderzoek in de stad Cincinnati (U.S.A.) bleek dat 30 van de inwoners nooit had gehoord van de Verenigde Naties. Leuke kinderen. In de Verenigde Staten lijdt de jeugd op het ogenblik aan de waterpistolenziekte... Ze schieten niet alleen met wa terstraaltjes, maar ook met inkt..., terpentijn, bier en bleekwater. Vooruitgang? Een officiële statistiek meldt, dat het aantal huwelijken in de Verenigde Staten voor 1946 het recordgetal bereikte van 2.285.539. Het aantal echt scheidingen bedroeg 613.400. Parlement. Voor de 640 leden van het Engelse parlement waren slechts 50 „trottoiri;a-. beschikbaar om het t 'ik van Prinse- «nu. slaan. Dp weiden ver loot... De heren kregen plajitseu 'p de Werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 3