De „Willem Ruys de Oceaan op 1 Geschenken STEMMEN Yogi contra volkscommissaris voor prinses Elizabeth De valuta-kwestie TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAO 20 NOVEMBER 1947 Een Droomkasteel vaart.uit. J) Over de storm, die geen storm was. Over honderden mensen. Over een groot moment en over zeezieke „djongos" Kleine stemmingsbeelden (Van onze speciale verslaggever) Sibajak, Grootekerk, Kota Inten, Tosari, Kota Baroe, Ko ta Gede... Dat zijn de namen van de schepen, die de „Wil lem Ruys" het eerst Passeert als het vlaggeschip van de Rot terdamse Lloyd los is van de kade. Zij hijsen de vlaggen ten afscheid, hun sirenes loeien. Op de wal wuivende mensen, die meelopen zolang ze kunnen... Een felle wind géén storm! verzekert de eerste stuurman met overtuiging scheurt de grauwe November hemel aan flarden. De regen vlaagt als een sluier over de kleurloze, brede Maas. Drifti- ger wordt het trillen der mo- >ren, sneller de vaart. Hoog spat het water op voor de ran ke boeg van dit reuzenschip, om weg te stuiven in wijde gol ving, naar. de oevers toe. Rotterdam is al een silhouet 8eworden: hoog boven alles uit e stomp van de Sint Laurens, massief, maar geschonden. Het is tóch een moment, dit begin van de technische proef vaart. Daar gaat ons werk. zegt Arie Smit van De Schelde tegen iemand, die toeva.lig naast hem staat als er m het droomkasteel beweging komt. En de heren van de Lloyd voelen hun polsen sneller klop pen, nu hun vlaggeschip zijn Bestemming tegemoet vaart. Hoe zelfbewust stappen ze rond over het schip, de jonge, kwieke officieren in hun onbe rispelijke uniformen. En met wedt een liefde slaan in de ma chinekamer de Scheldemannen hun machines gade, die toch het stuwend hart zijn van deze oceaanreus en die draaien, gon zend en soepel, zoals machines draaien moeten. Een vleug zon glijdt over Hollands drukst bevaren Wa terweg. De wind zingt het lied, dat hn van nu af aan onafge broken rond de „Willem Ruys" zal zingen. Hij rukt aan het stag van de masten en laat de Scheldevlag. die in top hangt, haar banen breeduit ontplooien. De „Willem Ruys" vaart, de zee tegemoet! Op dit ogenblik heeft het schip liggen wachten, al die lange, lange oorlogsjaren, waarin het met V.issingen sa men groeide, hoog uitstekend boven de huizen der Schelde- stad, overal zichtbaar. Nu nadert de Ruys zijn be stemming, zijn element. Nu gaat hij tonen wat hij kan. Honderden mensen hebben in de morgenuren van deze tries te Zaterdag de scheepstrappen beklommen. Een wonderlijk ge zicht, het volstromen van dit droomkasteel. Van alle wind streken kwamen zij: ieder met zijn eigen vreugden, ieder met zijn eigen zorg. Sommigen kwamen met vele koffers, an deren met een citybag. Sommi- Sen zich bewust van hun waar- igheid, kaarsrecht en met al lure, anderen bescheiden, ge ïmponeerd door dit schip, zo ©norm, zo fantastisch en zó klein toch begonnen, daar er gens aan het Zeeuwse water. Mensen, mensen, mensen, hon derden achtereen, allen door dezelfde ingang van dit droom kasteel, dat varen gaat Er zijn er onder, die vele be kenden zien, die buigend en lachend, handen drukkend door de eindeloze gangen gaan. Er zijn er die eenzaam blijven en die je later zwijgend voor een venster ziet staan turen. De zee komt in zicht. Midden tussen de havenhoofden van de hoek baant de Willem Ruys" zich een weg. Aan de horizon kruiven de koppen der golven: een hevige branding en de „Willem Ruys'' duikt daar in, lerwjjl de wind het witte golf- schuim grijpt en hoog opwerpt Even trilt het machtige schip. Dan vangt het aan te deinen, rustig en regelmatig. Het open water is bereikt. De kustlijn wordt vaag. Het lichtschip Goeree doemt op en verdwijnt weer. De reis is begonnen. Rustig en regelmatig deint de Ruys. Tenminste voor wie zeebenen heeft Maar wie geen zeebenen heeft, ziet de horizon op en neer zwaaien voor de patrijs poorten, voelt de grond onder zich wankelen. Het duurt niet lang of het koude zweet breekt hem uit Alle kleur wijkt uit de gezichten, om plaats te ma ken voor een groenige bleek heid Ach, die zeeziekte Hoe sierlijk bewogen de Ma- doerese „djongos" zich door zalen en kajuiten, geruisloos en met onnavolgbare gratie, een vriendelijke glimlach op hun bruin gelaat. Helaas, toen er 's middags thee gereserveerd moest wor den, waren het niet de djongos, die zich beijverden, maar de blanke, zeevaste stewards. De djongos lagen .zeeziek in hun kooi. Zonder gratie. Zon der glimlach. En de enkele djongos, die stand had gehouden en het theeservies naar de enorme keuken zou dragen... hij had al zijn zekerheid verloren. Angst flikkerde in zijn ogen. En te recht. Want toen er één een blad opnam, zocht na nauwe lijks drie stappen zijn rechter voet vergeefs de vloer waar geen vloer was en kletterend viel het servies aan scherven. Gelukkig maar, dat scherven geluk brengen! De „Willem Ruys" vaart ver der. Onbewogen. Over de hoge, brede golven. Dwars tegen de felle wind in. Deinend. Rustig en regelmatig... Het Kanaal door, op weg naar de Oceaan. Juwelen en olifantstanden Vandaag treedt Engelands troonopvolgster, prinses Eliza beth, in het huwelijk met Phi lip Mountbatten. En niet alleen in Engeland, maar ook elders in de wereld is deze dag met ipanning tegemoet gezien. Zaterdag heeft prinses Eliza beth de „officiële bruidstaart onthuld, een prachtig sneeuw wit exemplaar, negen voet hoog, met een gewicht van 500 pond. Prinses Elizabeth heeft slechts 12 bruidstaarten geaccepteerd (Haar overgroot moeder Koningin Victoria had er 101). Maar slechts deze ene zal op de bruiloft dienst doen en door de prins-gemaal wor den aangesneden. De overige 11 taarten worden onder lief dadige instellingen verdeeld. De huwelijksgeschenken voor prinses Elizabeth en luitenant Mountbatten zijn Maandag on der strenge bewaking van de tectives aan de pers getoond. Deze bewaking was overigens wel nodig, want de geschenken mogen er zijn- Van haar vader heeft de prinses een halsket ting van diamanten en robij nen gekregen. Van haar moe der kreeg ze een dubbel snoer IT DE KERKEN PROTESTANTEN EN ROOMSEN IN GENÊVE. De „Semeur Vaudois" publi ceert enige interessante gege vens over de verhouding tus sen Roomsen en Protestanten in Genève. Ten tijde van de Hervorming omvatte de Repu bliek Genève alleen de stad van die naam, die tot het Pro testantisme overging, terwijl de omgeving, die bij Frankrijk en Sardinië behoorde, Rooms bleef. In 1679 verzocht de ge zant van Lodewijk XrV in Ge nève om in zijn huis een kapel te mogen inrichten. Sedert die tijd werd in Genève de mis weer gelezen. In 1799, toen Genève bij Frankrijk kwam, verscheen er weer een R. Ka tholieke priester. Deze bereik te in 1815, toen er bij het grondgebied van Zwitserland zeven Franse en 24 Sardini- sche gemeenten gevoegd wer den, dat er in het verdrag be palingen werden vastgelegd, over het handhaven van de Roomse priester. Van de 45 gemeenten, die deel uitmaak ten van het kanton Genève, waren er 31 R. Katholiek. Daarmee werd ook de kwestie van een bisschopzetel acuut. Men hoopte namelijk om Genè ve weer tot bisschopsstad te maken. Langzamerhand is door de sterke vermindering van 't aantal buitenlanders en de toe name yan de Zwitsers uit an dere kantons, Genève weer een overwegend Protestants kan ton geworden. Kwamen er in 1870 op de 468 Protestanten 513 R. Katholieken voor, in 1910 455 Protestanten op de 496 R. Katholieken, in 1941 is de verhouding zo, dat er 546 Protestanten zijn tegen 418 R. Katholieken. Een vlot geklede middag japon van zwart fluweel. Een eenvoudig doch stemmig mo del, uitstekend geschikt voor het afleggen van visite's. Het Tsjechoslowaakse nieuwsbureau meldt, dat de Sowjet Unie voor het eind van het jaar 70.000 ton graan aan Tsjecho-Slowakjie zal leveren- rose paarlen en twee diamanten oorhangers van 10 centimeter lengte. Koningin Mary bedacht haar kleindochter met twee diaman ten tiara's, twee diamanten halssnoeren, paarlen oorknop pen en een diamanten arm band. Van haar zuster kreeg de prinses een picnic-mand en enig glaswerk. Koningin Marie van Joego slavië zond een goudeh poe derdoos, bezet met diamanten en de Griekse regering zond een exquise Griekse vaas. Phi lip Mountbatten kreeg van Koningin Mary vier zilveren presenteerbladen. Uit alle delen van het Brit se gemenebest zijn geschenken binnen gekomen. Zuid-Afrika stuurde een halssnoer van dia manten, zo groot als kersen. Canada zond een antieke zil veren kandelaber, Gibraltar gaf een diner-servies en de Maharadja van Bianker zond een ivoren lamp, die zacht rose licht geeft, en uit Burma kwam een robijnen halssnoer. De Litause verplaatste per sonen in Duitsland zonden een ?aar zwarte suède avondmuil- jes met gouden randen. Een Parijse caféhouder fabriceerde op zijn eentje een reusachtige ijstaart. De Britse bewoners van Cuba zonden een reusach tige doos sigaren en een stam hoofd uit Nigeria liet zich ook niet onbetuigd en gaf twee... olifantstanden. Een respectabel lijstje ge schenken. En dat terwijl het zo gauw alweer St. Nicolaas is. Curasao's dollarprobleem. In een onderhoud met het A.N.P., gaf de gouverneur van Curasao, dr. Kasteel, een na dere uiteenzetting van de moeilijkheden, die in Curasao ontstaan waren uit het feit, dat op 21 Augustus j.l. de Engelse regering de inwissel baarheid der ponden in dollars had opgeschort. Het gevolg was, dat met name op het eiland Curasao een ernstige stremming in het betalings verkeer dreigde te ontstaan. De gouverneur heeft hier over uitvoerige besprekingen gevoerd met de minister-pre sident en minister Lieftinck. Dit had een drieledig resul taat. In de eerste plaats bleek de Ned. - regering bereid de Curasaose ponden over te ne men en in te wisselen tegen dollars, vervolgens was zij De- reid het standpunt van Cura sao met de Engelse autoritei ten te bespreken en tenslotte stond de regering onmiddellijk open voor het voorstel om Curasaose gedelegeerden teza men met Nederlandse in Lon den het vraagstuk te doen be handelen. Na 8 jaar eindelijk het beloofde land. Dinsdagochtend vertrekt de laatste der 43 rabbijnen, die in 1939 Duitsland verlieten en met toestemming der Neder landse regering in ons land werden toegelaten. Dr. A. Neuwlrth was ook de laatste Joodse godsdienst leraar, die in 1939 Berlijn ver liet in de hoop in ons land 'n veilig toevluchtsoord te vin den. Instede van een rustig verblijf, maakte hij er alle ver schrikkingen en ellende van de Duitse bezetting door. Dr. Neu- wirth was één dergenen, die voor zijn ondergedoken ge loofsgenoten godsdienstoefe ningen hield en hen van voe ding voorzag. Zelfs werd in zijn woning het rituele paasbröod gebakken. In gezelschap van zijn vrouw en drie zijner kin deren twee zoons bevinden zich reeds in het beloofde land vertrekt de rabbijn Dinsdag Sèr trein naar Genua om, na jaar wachten de reis naar Palestina voort te zetten. OMWISSELING VAN VORDERINGEN. 5 landen werken samen. (Van onze economische medewerker). Twee weken geleden noem den wij als één der redenen, waarom de Benelux (Tolunie België, Nederland en Luxem burg) in het Europese concert een eerste partij zal spelen, het te Parijs gedane voorstel tot automatische omwisselbaar- heid van de Europese valuta. Dat wij toen niet te boud hebben gesproken, bewijst wel de overeenstemming, die op de van 1525 Oct. jl. te Parijs gehouden conferentie tussen de vertegenwoordigers van Frank rijk, Italië, België, Luxem burg en Nederland is bereikt en waardoor voor het eerst in de geschiedenis een organisatie ig geschapen en als de respectieve regeringen haar goedkeuren, dan kan zjj in Prinses Elizabeth en luitenant Mountbatten, die vandaag in het huwelijk treden Examencandidaten stuurden remplacanten. Voor de inschrijving voor het veertiende Middenstandsexa men algemene handelskennis, dat in 1948 zal worden afgeno men, is een aantal bijzondere maatregelen getroffen. In verband met het feit dat bij het laatst gehouden examen wederom candidaten zich door andere personen lieten vervan gen, is een regeling getroffen voor legitimatie met pasfoto. Voorts zijn de bepalingen be treffende de leeftijdsgrens ge wijzigd. Dinsdagavond zijn sta kingsbevelen uitgegeven voor alle 200.000 metaalarbeiders in het gebied van Parijs. Dinsdag is op een Franse kabinetsvergadering een reor ganisatie van de Franse strijd krachten besproken. Binnenbrand in hotel. In hotel „Regina" op het Buitenhof te 's-Gravenhage, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag een zware binnen brand uitgebroken. Het vuur, dat in de keuken begonnen is, is door een luchtkoker naar boven overgeslagen. De keuken is geheel uitgebrand en op de eerste verdieping zijn enige kamers van het personeel door het vuur aangetast. De brand, die omstreeks één uur 's nachts ontdekt werd, was om twee uur reeds geheel geblust. De oorzaak is nog niet bekend. NEDERLANDSE WATER BOUWKUNDE IN PERU. Onlangs is de nieuwe Peru aanse haven Matarani-Islay, van belang voor Peru zowel als voor het niet aan zee ge legen Bolivië, officieel ge- geopend. Bij die gelegenheid wees het Peruaanse dagblad „La Prensa" er op, dat deze haven is aangelegd overeen komstig de plannen, die reeds in 1913/14 waren ontworpen door de Nederlandse water bouwkundige Prof. Dr. J. Kraus. Meer dan duizend mgn- werkers te Haycock in Lan cashire, hebben het werk neer gelegd, tengevolge van de Maandag begonnen staking van 400 employé's van de mijn. De strijd tegen het opdringend communisme Offers der Oost-Europeanen niet vergeefs. In zijn bundel politieke op stellen „De Yogi en de volks commissaris" komt Arthur Koestier, een der helderste geesten van onze tijd, tot de conclusie dat er op dit ogen blik twee, totaal verschillende, mensentypen zijn. De een noemt hij „volkscommissaris". Het is de mens die gelooft dat alle kwaad door revolutie te genezen is, door radicale revo lutie ten minste, waarin elk middel, geweld, list, verraad, ja zelfs vergif geoorloofd is. De tegenpool is de „Yogi", de mens die onder alle omstan digheden een afschuw heeft van ge\Veld. Hij gelooft niet, dat een verbetering van de we reld van buiten af tot stand is te brengen, doch verwacht al les van het individu en uit het individu. Wie de politieke ontwikke ling van de laatste jaren in Oost-Europa beschouwt met deze typering voor ogen, moet wel tot de conclusie komen dat de Slavische boerenleiders tot de categorie der Yogi's be horen of hebben behoord. Ma- niu, Mikolajcyk, Petkoff en anderen zjjn 'n soort Europese Ghandi's, wars van geweld, die hun politieke doelen liever door overreding dan door strijd bereiken. Deze mensen waren steeds de gevaarlijkste oppos- santen tegen hun min of meer dictatoriale regeringen. Zij ge noten immers het vertrouwen van de boeren en daardoor was het uiterst moeilijk tegen hen op te treden. Zij zelf konden echter bijna nergens werkelijk aan de macht komen, en als dit wel lukte, konden zij zich in ieder geval nooit lang hand haven. HUN BETEKENIS. Toch mag de betekenis van deze mannen niet onderschat worden. Van deze nooit duide lijk geformuleerde wil der boe ren ging immers ook in de ja ren 1938 tot 1945 de sterkste oppositie tegen het Duitse re gime uit. In 1938 zei Rausnich al, „Duitsland gaat ten onder, zodra Hitier zich op de Slavi sche moerasbodem waagt". En ook in werkelijkheid is Hitiers offensief tegen Rusland mis lukt, omdat hij er niet in slaag de, de landen tussen Oostzee en Zwarte 3ee volledig in te schakelen in zijn militair en economisch plan. De politieke onzekerheid in Polen, Honga rije en in de Balkanlanden dwong Hitier steeds troepen in die landen te concentreren, die hij beter voor de strijd in Rus land had kunnen gebruiken. MAAR NU. Maar i$i Rusland zelf de plaats inneemt die gedurende de oorlog Duitsland innam, kan het niet anders of ook Stalin moet deze krachten als vijan dig en gevaarlijk gaan be schouwen. Voor Rusland was het veel eenvoudiger zich te wenden tot de vroegere nazi's dan tot de vrienden in de strijd om de vrijheid. En overal begon nen de „commissarissen" dan ook de strijd tegen de Yogi's, tegen Maniu en Petkoff en al le anderen. Maar hoewel de mensen en partijen, die zich verzetten te gen Rusland reeds ver geliqui deerd zijn, hoewel de leiders deels in de gevangenissen zuch ten of in het buitenland leven, toch is de rol die ze nu spelen niet minder belangrijk dan die ze in de jaren 1940 en 1941, waarschijnlijk zonder het zelf te willen, gespeeld hebben bij de redding van Rusland. Want ook nu vormen zij weer het behoudende element in de door Rusland bezette landen. Een Wit-Russische generaal, die in het Duitse Wlassow-leger dien de en die betrekkingen met en kele' inlichtingendiensten on derhoudt, heeft, zo meldt „die Weltwoche", verklaard, dat de generaalscrïsis in Rusland in 1946, die zoals bekend eindig de met het ontslag van maar schalk Zukow, niets anders was dan een conflict tussen Stalin en de generaals. De legerlei ding meende, dat toen het mo ment gekomen was om heel Europa te bezetten. Stalin zou hier echter zijn veto over heb ben uitgesproken, juist met het oog op de toestand in Oost-Europa. Hij wilde niet in dezelfde fout als Hitier ver vallen. Mocht dit verhaal waar zijn, dan heeft de houding der Yog: t West-Europa in ieder ge val i n pauze in de strijd be zorgd. En deze pauze is benut in verscheidene lan--' de commu nisten, de natuur: geallieer den der Russen, uit de sleutel posities in de regeringen te stoten. Door economische hulp van Amerika wérden verder de Westerse democratieën ver sterkt. Kortom, zoals een der begaafdste Amerikaanse jour nalisten Walter Lippmann, het uitdrukte: „Amerika heeft een „koude" oorlog tegen Rusland gevoerd en het heeft deze oor log gewonnen". En de steeds heftiger wor dende aanvallen van Rusland op Amerika zijn, alweer vol gens Lippmann, te verklaren uit het besef dat de nederlaag onafwendbaar is. EEN KANS. Dit oordeel is misschien overdreven en optimistisch, maar het is in ieder geval zo, dat door de offers der opposi tie in het Oosten van ons we relddeel West-Europa een kans gegeven is om zich op de verde diging van een communistische infiltratie voor te bereiden. Als het werkelijk gelukt door een verstandige uitvoering van het plan Marshall enige orde te scheppen in West-Europa, dan moet ook de slag om West- Europa uiteindelijk worden ge wonnen, mede dank zjj de dui zenden onbekende strijders in Oost-Europa, En vooral nu door onmense lijke vonnissen mensen die al leen maar het beste met de wereld voor hebben, tot de strop of levenslange gevange nisstraf worden veroordeeld, kan. het voor velen een troost zfln te weten, dat het in de eeuwige strijd tussen Yogi en volkscommissarissen, welis waar de volkscommissaris, hij mag S.S.er of C.P.U. beambte zijn, is die het eerst wint, maar uiteindelijk zal de Yogi het sterkste blijken. Zegt met een overoud Chinees spreekwoord zeer wijs, dat op de duur mild heid sterker zal blijken .dan hardheid? werking treden ook binnen hett kader waarvan betaling in go»ud en vreemde valuta tus sen de deelnemende landen zo veel mogelijk kan worden ver meden. Wij zullen op sterk vereen voudigde wijze aantonen hoe deze organisatie zal werken, waarbij tegelijkertijd zaï blij ken welke haar voordelen zijn. Nederland heeft met de meeste Europese landen een handels verdrag: nemen wij dat met Frankrijk bij de kop. dan zien wij, dat ons land in de tijd van een jaar een aantal producten naar Frankrijk mag uitvoeren ter waarde van 198.000.000, terwijl omgekeerd Nederland 'n Franse invoer moet toelaten van 9.000.000.000 frs. (100 frs. is ca. 2.20). Nu betekent dit niet, dat wij alle phosphaten, ruwe textielstoffen enz. moe ten afnemen, van Frankrijk noch dat wij verplicht zijn aile genoemde kaas, paarden, poot- aardappelen enz. te leveren. Het betekent wel, dat deze goederen geleverd kunnen wor den tot het gezamenlijke be drag van 198 millioen resp. 9 milliard francs. Op papier hebben beide lan den nu aan het eind van het jaar goederen geruild voor een gelijke waarde en er behoeft du9 niets betaald te worden. Evenwel op papier, want in dien Nederland niet alles heeft afgenomen (bijv. op 10 millioen na^, terwijl Frankrijk dat wel heeft gedaan, dan heeft ons land een vorderine op Frankrijk van 10 millioen of ca. frs 454.500.00. Omgekeerd is zulks natuur lijk ook mogelijk en zo kan, als wg maandelijks de rekening zouden maken, dan weer Frankrijk aan Nederland geld schuldig zijn en omgekeerd; en daar betaling bij dit systeem van bilaterale handelsverdra gen niet de bedoeling is, geven zij elkaar regelmatig- crediet. Nu Is aan de grootte van dit crediet paal en perk gesteld anders zou een der partners het te bont kunnen maken Nederland b.v. geeft 40 mil lioen crediet aan Frankrijk en krijgt frs. 1.800.000.000 van Frankrijk. Wordt deze limit© overschreden door Nederland, m.a.w. staan wij bij Frankrijk op een gegeven 'ogenblik in het krijt voor frs. 1.900.000.000, dan moeten wg frs. 10.000.000 in goud betalen. In andere ver dragen weer staat dat zulk een bedrag in vreemde valuta-(dol lars b.v.) voldaan moet worden of dat over dit verschil als boete een bepaalde rente be taald dient te worden. Het gevolg is echter onher roepelijk, dat. als zo'n nadelig Taldo voor ons is ontstaan, wij niet verder van Frankrijk in voeren en wij wachten tot wij meer uitgevoerd hebben. De onderlinge handel wordt dus door deze betalingsvoorwaar den belemmerd. Het komt natuurlijk ook voor, dat Nederland een schuld aan Frankrijk heeft van zegge Franse frs. 100.000.000, Frank rijk een zelfde schuld aan Bel gië en België weer een zelfde bedrag aan Nederalnd schuldig te. Wat is dan gemakkelijker dan deze schulden tegen elkaar weg te schrappen, zodat dus Nederland zijn schuld aan Frankrijk voldoet met zijn vor. dering op België. En als ze niet alle even groot zijn, ze te verminderen met de kleinste schuld. Op deze wijze zullen de even tueel opgehoopte schulden aan het handelsverkeer geen on nodig halt meer kunnen toe roepen en doordat hier 5 lan den op de aangegeven manier onderling hun schulden zullen kunnen verrekenen met de Bank voor Internationale Be talingen te Bazel als interna tionaal verrekenkantoor zal het handelsverkeer in Europa vergemakkelijkt kunnen wor den. En dat alles dank zij het initiatief van de Benelux. De veilig verkeersactie. Zoals bekend, begint de ver keerspolitie op 21 Nov. a.s. in de grootste gemeenten van ons land een actie voor veilig verkeer. Deze actie, welke tot 12 Dec. duurt, is vooral be doeld voor de voetgangers. Men zal vooral aandacht be steden aan de overtredingen van voorschriften, die het pu bliek nog te weinig blijkt to kennen. De Nederlandse kinderen uit Duitsland. Het interkerkelijk overleg vestigt er de aandacht op, dar z\j, die een Nederlands kind uit Duitsland voor de tijd van drie maanden in hun gezin willen opnemen, zich hiertoe dienen op te geven bij een kerkge nootschap of een der vereni gingen, die zich op het gebied van de kinderverzorging be wegen Bomaanslag in Egypte. In de eetzaal van het hotel _,King George" te Ismailia (bij Port Said) is een bom ontploft, tengevolge waarvan verschei dene personen verwondingen opliepen. De Egyptenaar, die de bom in een actetas naar binnen had gesmokkeld, werd zelf zwaar gewond. Hij is ge arresteerd. Het hotel is in ge bruik bij de Britse strijd krachten in de Kanaalzóne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 5