GRISEX Kcxppie en de Gouden Hamer M< Zhe Ram J0 FIBBE Duitse protesten tegen grenscorrecties Van bloemist tot burgemeester omca is verloofd Schouwburg .Juliana" Na afloop Bal. ieder jaar de St.ïlieolaasprijs voor (wwemd deel xijn cj(om VOLDOET HET DEMONTAGEPLAN AAN ALLE HERSTELVERPLICHTINGEN? Ook de Oder-Neisze-grens in het geding. De Berijn?e correspondent van het A.N.P. seint: De reeks van nieuwe pro testen, die thans in West- Duitsland worden geuit tegen de Nederlandse eisen tot grens, correcties, blijkt zich nog altijd uit te breiden. Sedert de minister-president van Neder-Salcren, dr. H. Kopf, de eisen in verband heeft ge bracht met de demontage van industriële uitrusting in de Britse zóne, betogen alle Duit se bezwaren tegen grenscor recties. dat deze de aan Duits land gelaten productiecapaci teit nog verder zouden doen inschrompelen en daarom in strijd met de toezeggingen dei- bezetting zijn. ERKELENZ. De afgevaardigden van de Landkring Erkelenz, die een deel der langs de Limburgse grens opgeëiste gebieden om vat, hebben een speckUe zitting aan de kwestie gewijd en een memorandum opgesteld, waar in de opvatting wordt weerge geven, dat met het demontage plan aan alle herstelverplich- tingen zou zijn voldaan. Ook dit memorandum noemt de correcties een doorkruising van het door Engeland en Amerika opgestelde industrieplan. Voorts zegt het memoran dum, dat de in het gebied van de lering Erkelenz wonende be volking steeds Duits Is ge- Kerknieuws GEREF. KERKEN. Beroepen te Varsseveld ds. A. A. Oostenbrink te Oostburg. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Rotterdam-C ds. M. W. Nieuwenhuyze te 's-Gra- venhage-C. DAMMEN PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP. De uitslagen van de tweede ronde van de voorwedstrijden om het persoonlijk damkam pioenschap van Zeeland luiden: C. van LiereC. K. Kaan 0 2; E. A. SchuitemaW. Boo gaard 0—2; A. K. KaatW. Gijsouw 0—2; J. Strooband J. Zuidweg 11; Joh. de SmetJ. Schoesters 11. MOTORSPORT AUTORENBAAN BIJ ZANDVOORT. In het Noordelijk duingebied van Zandvoort zal een auto weg worden aangelegd, waar voor de gemeenteraad reeds een crediet van 589.000 toe stond. Thans hebben B. en W. van Zandvoort een voorstel in. gediend om deze weg door eén aantal bijkomende werken ge schikt te maken voor het hou den van autorennen en andere snelheidswedstrijden, welke bijkomende werken een extra- crediet van ruim 190.000 eisen. De gemeenteraad van Zand voort heeft toegestemd in de noodzakelijke verhoging van het oorspronkelijke credet met dit bedrag, zodat het plan kan worden uitgevoerd en Zand voort eerlang zijn autorenbaan zal hebben. weest en het ook wil blijven. Een der afgevaardigden be toogde, dat in de streek van Geilenkirchen en Heinzberg 50.000 Duitsers in het correc- tiegebied wonen en slechts 1500 Nederlanders. Het persbureau der Soc.- Dem. Partij verspreidt onder de dagbladen artikelen, waarin met dezelfde argumenten te gen de eisen stelling wordt ge nomen. TEGEN DE RUSSEN. Het Sowjet-Russische mili tair bestuur heeft het officiële blad der christelijk democrati sche unie „Neue Zeit" verbo den, twee der belangrijkste passages van de rede, die de voorzitter der partij jongstle den Zondag gehouden heeft, op te nemen. Jacob Kaiser had in zijn re de over de vooruitzichten voor de conferentie van Londen be toogd, dat de Oder-Neisze- grens nooit onderdeel van een rechtvaardig vredesverdrag zal kunnen zijn. Voorts zeide hij, dat de grondslag voor de de- iing van Duitsland feitelijk reeds bij de conferentie van Teheran en Jalta werd gelegd. Deze opmerkingen moesten op last van het Sowjetbestuur uit het verslas- worden geschrapt. Burgerlijke stand VLISSINGEN. OndertrouwdW. J. G. Daal huizen, 33 j. en T. M. B. Oden- kirchen, 26 j.; J. Meulmeester, 21 j. en M. J. Loekemeijer, 18 j.; A. A. A. Schellings, 31 j. en H. M. C. Boel, 24 j.; J. C. Verkerk, 26 j. en B. H. Quas- ters, 28 j.; J. Klijn, 43 j. en C. Goedhart, 42 j. Getrouwd: F. M. Jonckman, 18 j. en F. M. Kooper, 18 J. A. J. B. van Opbergen, 27 j. en L. C. Knuijt, 20 j. Bevallen: P. H. Brouwers van der Linden, d.; M. van Eenovan de Ketterij, z.; N. Boonde Ridder, d.: S. S. de RjjckeFortuin, d.; A. van SabbenMeulpolder, z.C. Meulmeestervan Belzen, z.; P. VasmelTeekens, z.; E. L. van der BliekPolderman, z.; C. A. Brussenvan den Haak, z.; M. Jaspersede Nooijer, z. Overleden: M. Pierens, 75 j. wedn. van C. Langenberger; G. F. Vasmel, 2 d. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. Buijs, 26 j. en C. Moens, 30 j.; J. van den Berge, 24 j. en A. A. Schonis, 29 j.; J. Looise, 26 j. en M. Lerjnse, 23 j.; W. Jobse, 34 j. en E. M. Geervliet. 36 j.; A. W. Rombouts, 25 j. en P. C. H, van Langeraad, '24 j. Getrouwd: C. Inpijn, 24 j. en S. J. de la Houssaije, 21 j.; D. Davidse, 31 j. en M. J. de Munck, 25 j.; J. Th. V. M. Kemperman, 28 j. en J. C. P. Dietvorst, 22 j.; J. L. F. La- gaajj, 26 j. en A. J. Versluijs, 29 j. TRIBUNAAL MIDDELBURG De N.S.B.-kruiwagen rolde wel. „U bent één van de erg ste N.S.B.-figuren in Mid delburg geweest" voegde de gresident van het Middel- urgse Tribunaal, mr. Loeff, Maandagmorgen de 38-ja- rige bloemist P. Breed, toe. Het was een lange dag vaarding, die de adj.-secre taris had voorgelezen en Breed had alles toegegeven, met uitzondering van de dienstneming bij de W.A. De ex-bloemist was een ac tief lid van de N.S.B., waarvan hij de belangen onder meer be vorderde door een functie te bekleden in de Volksdienst. Hij hielp voorts de Jeugdstorm aankleden door 10 te schen ken voor het „kledingsfonds". Tegenover de bezetters bracht hij de Hitlergroet, terwijl hij zijn opwachting bij de Rijks commissaris Seyss-Inquart maakte, toen dit heerschap Middelburg bezocht. In 1942 en 1943 was Breed werkzaam bij de Duitse Dienst- post. In de tijd, dat hij nog bloemen verkocht, leverde hy bloemstukken en... grafkran sen aan de Duitse heren en ver sierde meermalen het Wehr- machtsheim. Sedert '43 was verd. werkzaam als ambtenaar ter gemeentesecretarie, aange steld door toedoen van zijn N.S.B.-connecties. Hij werkte speciaal mee aan het vorderen van huizen en rijwielen en het aanwijzen van z.g. spitters ten behoeve van de Wehrmacht. Na nog hulplandwachter te zijn geweest, en te hebben deelge nomen aan een huiszoeking werd verdachte door toedoen van de bezetter burgemeester én wnd. burgemeester van ver scheidene gemeenten in Zuid- Holland, o.m. van Bergam bacht, Ammerstol en Lekker- kerk. „Waarom bent U N.S.B.-er geworden?" vroeg de voorzit ter. „Ik meende, dat het econo misch beter zou worden, wan neer deze partij aan de macht zou komen, antwoordde Breed. Hij bekende in bezettingstijd stijf en strak in zijn opvatting te hebben volhard, maai- bleek door nadenken in het kamp thans geheel bekeerd te zijn. Een van de leden van het Tri bunaal vroeg Breed hoe hij zou stemmen, wanneer hij hiervoor weer de gelegenheid zou krij gen. Hij liep hierbij op het von nis vooruit door er op te zin spelen, dat dit nog wel even zal duren. De verdediger, mr. A. H. Kuipers, voerde verzachtende omstandigheden aan en vroeg het Tribunaal te willen over wegen of hier niet een voor waardelijke straf op zijn plaats is. UITSPRAKEN. Het Tribunaal legde de na volgende straffen op: J. J. de Rijk, commies Registratie te Hoorn, internering voor de duur van de tijd, reeds in be waring doorgebracht; J. T. Dubbelman, pensionhoudster te Vlissingen, 3 mnd. voorwaar delijke internering met een proeftijd van 3 jaar en op dracht tot onder toezichtstel- ling door de S.T.P.D.. ontzet ting rechten; E. J. v. d. Mijle, banketbakker te Middelburg, verbeurdverklaring van f 1000; wijlen P. I. van Aartsen, ver beurdverklaring van gedeel te van het nagelaten vermo gen; de beschuldigingen tegen C. de Vries-v. d. Heijden te Vlissingen J. J. Pouwer te Souburg, M. Imanse, H. A. Imanse en L. Baurdoux te Vlissingen, A. H. J. van Schaik te Middelburg en C. P. Alleda te Souburg werden ver vallen verklaard. ~C5ï l. De Zwarte Gedaante had een bran- ler aangestoken. Die wilde hij natuur- ijk gaan gebruiken om het slot te for ceren, zoaiS dieven dat meestal doen, naar voordat hij hiertoe de kans kreeg, ïoldc Kappic met een vaart op hem af »n besprong hem van opzij. „Ho!" riep Kappie. „Blijf van die brand kast af!" De man schrok zo erg dat hij zijn brander vallen liet. „Diefstal en in braak, hè?" schreeuwde Kappie. „Komt niets van in, vrind! Ik zal je..." Verder kwam hij niet, want door een onverhoedse trap van de dief kwam hij op de grond terecht. De Zwarte Gedaan te stortte zich boven op hem en begon Kappic met vuistslagen te bewerken. Ze rolden worstelend op de grond heen en weer. „Jiu Jitsou!" dacht Kappie. „Ik moet hem met m'n pink onschadelijk maken! Hoe was het ook weer?" Bevallen: A. BotjeMulder, z.; C. J. J. M. van Maldegem —de Beer, z.; A. Keulemans Vogel, z.; J. M. Eggelvan Rooyen, z.; Tr. Homburg Start, d.; J. SinkeOlijslager, J. GideonseBoone, d.; H. M. BerwaldRikvoort, z.; L. PassenierProvoost, d.; J. BostelaarRoth, d.; C. van DijkeKrijger, d.; M. C. Ever aarsvan der Maden, z.; L. C. van HoeijdonckAntheunisse, z.; C. van WezelSchoolmees ter, z.; C. PrinsKlercq, d.; C. FastenauMelse, d.; A. E. K. Kentin—Ster, d.; J. E. Din- gemanseVan Wijnen, z. Overleden: P. Marijs, 91 j.; W. Minnebreuker, 3 mnd.; C. L. Wisse, 85 j.; W. Hozee, 39 GOES. Bevallen: C. G. Schetters van Kalmthout, d.; J. M. Oo- mensvan Iersel, z.; A. van der Vhetvan Boekhoven, z. Ondertrouwd: H. F. Willems, 34 j. en M. E. van der Loo. 36 j. Overleden: A. P. Vermue, 26 echtg. v. M. M. Rijk; J. L. Verburg, 58 j., echtg. v. A. J. van Deurwaarder; W. M. van der Maas. 23 j.; H. Geluk, 61 j., echtg. v. A. de Witte; J. Huige. 76 j., weduwn. v. J. Al- lemekinders. YERSEKE. Ondertrouwd: J. A. Nieu- wenhuize, 19 j. en J. Stevense, 21 j. Getrouwd: B. Nieuwenhuijse. 29 j. en F. van Boven, 24 j. Bevallen: M. A. P. Fraanje- Leeuw, d.; A. M. van Put- ten-Poley, z. Overleden: M. Dekker, 80 j., echtgen. v. M. Mieras. Amsterdamse beurs N.l. Handb. B. Ned Handb. My. A.K.U. Calvé Unilever Fokker VI Ned. Ford Philips Billiton Kon. Petr. Amst-. Rubb. H.A. Lijn Scheepv. U. H.V.A. Deli Mtj. 18 Nov. 19 Nov. 102% 100% 140% 138% 164 162% 175 172% 285% 285% 176% 178 378 378% 366 1/7 365 408% 406 427 415% 154% 154% 183 191% 187% 187% 228 226% 149 147 Het liquidatieproces Kon. Petr. werd voortgezet en bij een slotprys van 426 werd de hoofdkoers vastgesteld op 415%. In het overige deel van de markt zat niet veel tekening. Radioprogramma's VRIJDAG. Hilversum I: 7 en 8 Ber.; 10.20 New Mayfair or kest; 10.45 Piano-duo Backers Nederbragt; 11.30 Het Lon- dens Philharmonisch orkest; 12 Pierre Palla, orgel; 12.38 The Slcymasters; 13 Ber.; 13.45 Du etten uit opera's van Guiseppe Verdi; 14.20 Beiers Staatsork.; 15 Ons volk in zijn dichters; 15.20 Rudolf Serkin piano; 16 The Ramblers; 17 Orgelspel door Johan Jong; 18 Ber.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 Repor tage van het congres van de Ned. Bond van Arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zui velbedrijf; 20 Ber.; 20.05 Sint Nicolaas-luisterwedstrijd „voor het kind"; 21.50 Op vleug'len van muziek; 22 Buitenlands weekoverzicht; 23 Ber. Hilversum II: 7 en 8 Ber.; 8.30 Composities van Scandina vische componisten; 9.35 Klas siek morgenconcert; 11.15 De herfst in het lied; 12.15 Mari nierskapel; 13 Ber.; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Jan van Weelden, orgel; 15.30 Piet Lente, viola da gam ba en Janny van Wering, cla- v'ccimbel; 16 Declamatie door Nelly ZalméRoelofswaard; 16.20 Julius Patzak, tenor; 17.15 Ensemble Lachman; 18.15 Jascha Heifetz, viool; 19.15 U vraagt... wij draaien; 20 Ber.; 20.15 Het Kameror kest; 20.45 „Esther", hoorspel; 22.30 Johan Feitkamp, fluit, Klaas Boon, altviool en Phia Berghout, harp; 23 Ber. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 18 Nov.: Dacosta v. Hernosand, Arak v. Antwerpen, Jupiter W. v. Antwerpen, Vida v. Antwer pen, Eben Haëzer v. Rotter dam, Kijkduin v. Hansweert. Vertrókken 18 Nov.: Eben Haczcr n. Londen, Kijkduin n. Boston, Aktja n. Oslo; 19 Nov.: Jupiter W. n. Queensborough, Dacota n. Antwerpen, Vida n. Drobak. Gepasseerd n. Antwerpen 18 Nov.: Erasmus v. Rotterdam, Prins Willem v. Oranje v. Rot terdam; 19 Nov.: Coolhaven v. Amsterdam, Congostroom v. Amsterdam. Gepasseerd v. Antwerpen 18 Nov.: Soemba n. Delfzijl; 19 Nov.: Prins Willem IV n. Rot terdam. FEUILLETON Naar het Engela VAN BERTA RUCK Door: 4. JOKISSEN 59 Ik schrikte dus bepaald, toen hij op weg naar de deur zich even omkeerde en er bij voeg de: „Nancy, zou je geen lust hebben mij een eindje weg te brengen?" Daar had hij my te pakken. Ik zag geen kans, om er aan te ontkomen. Voor het eerst deze week was het hem gelukt, mij te beletten, mijn eigen zin te doen en hoewel ik me ver nederd en knorrig voelde, kon ik niet anders doen dan vol gens manier „A" te glimlachen en schijnbaar vol verrukking te zeggen: „Ik heb er heel erg veel zin in. In twee minuten ben ik klaar". Na vijf minuten want ik wist, dat hij alle tijd had en ik had er schik in om hem eens te laten wachten voegde ik mij by hem op de stoep. Wy stapten flink door langs de oprijlaan; het was een schit terende morgen, de hemel was effen blauw, de zon deed de seringen meer dan heerlijk geuren, overal was om zo te zeggen zonneschijn, behalve in mijn hart. Ik wist, dat ik iets te wach ten was en ofschoon ik nog niet wist, wat het zijn kon en ofschoon het eeuwen geleden scheen, sedert het vooruitzicht van een paar woorden met de Baas te moeten wisselen zijn bevende typiste deed sidderen, voelde ik me toch wat angstig. Ik zag weer in gedachte die eigenaardige, half-lachende, half-dreigende blik, die hij de ZON EN MAAN. Vrijdag 21 November. Zon: op 8.08, onder 16.42, Maan: op 14.36, onder 21 November Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee HOOG WATER LAAG WATER U. -f NAP 7.34 1.21 8.04 1.42 8.33 1.57 8.42 0.93 u. -J-NAP 20.26 1.35 20.51 1.55 21.24 1.72 21.30 1.17 U. —NAP 1.16 1.31 1.45 1.43 2.15 1.58 2.31 1.06 u. —NAP 14.02 1.58 14.29 1.70 14.58 1.84 14.35 1.36 eerste avond op mij had laten rusten, toen hg mij goede nacht zei aan de deur van zijn heilig dom. Zou het mogelijk zijn, dat ik de teugels niet langer in han den zou kunnen houden? Een nieuw soort van zenuw achtigheid gemengd met een geheel nieuw soort van tegen zin, kwam over mij. Ik behoefde niet lang te wachten op zijn speech. Hij be gon wel wat tot mijn verba zing niet met zijn traditio nele: „Nu, juffrouw Trant", maar woedend en afgepast, zo als mevrouw Waters hem stel lig nog nooit had horen spre ken, klonk het: „Ik moet u iets zeggen. Het spijt my wel, u lastig te vallen, maar ik vrees, dat ik u zal moeten verzoeken een beetje voorzichtig te zhn in uw ma nier van optreden tegenover mij". Wie van de twee bedoelde hij? Manier „B", die ik alleen voor hem reserveer, of manier „A", die ik houd, voor als we met de anderen samen zijn? „Myn manier van optreden? O!" Ik keek hem verslagen aan, zoals een typiste zou doen. die op een slordige fout betrapt wordt. „Ik ben bang, dat ik u niet goed begrijp". „Dat doe je wel", las ik op zyn gelaat. Hij zei echter kortaf: „Ik bedoel de toon, die u zich soms geroepen acht te gebrui ken, zoals zoeven aan het ont bijt. Als we alleen zijn, kan het mij niet schelen, wat u zegt of doet, maar in tegenwoordigheid van anderen gaat dat niet al tijd". O, zo was het dus over ma nier „A", dat hij mij onderhan den wou nemen. Er was dus voor hem niets verloren ge gaan van al die speldeprikken, die niemand anders kon opmer ken. Mijn gevoelens tegenover hem zijn in die weinige dagen totaal veranderd. Ik heb geheel vergeten, dat ik hem haatte, omdat hg deel uitmaakte van de N. O., waar ik mij in de rondte moest laten commande ren, omdat ik er enkele shil lings in de week verdiende. Toen ik de invitatie om op The Lawn te komen logeren, aan nam, was het mij, alsof ik weer tot mijn vroegere leven terug keerde, maar ik wist niet, dat daarbij ook een gevoel van schaamte over my zou komen. Ik was de dochter van mijn vader. Ik was gewend geweest aan al de luxe en het comfort van een huis zoals The Lawn de Watersweten dat niet, maar het is zo. (Wordt vervolgd 1 Te koop of in ruil PAARDEN. GEBRS. WIELEMAKER, KI. Vlaanderen 77, Middelburg, Tel. 2367. Gevraagd door Heer, ge- meub. zit- en slaapkamer met of zonder pension. Br. no. 123, Boekhandel FANOY, N. Burg 2628, Middelburg. Electro- technisch M.T.S.er p Brieven no. 1016, Bur. 3.Z.C., Middelburg. Aangeboden WONING te Den Haag, Dordrecht en Middelburg. Gevraagd WONING te Goes. Br. no. A 882, Bur. P.Z.C., Goes. Te koop, een aantal nieuwe studieboeken (waterbouwkunde). Ritthemse- str. 10, O.-Souburg. Te koop zware stellingladder, 20 sporten. P. J. JONGEPIER, Pijpstraat, Middelburg. Prima Vloerkleed of Perz. kleedje en moderne radio te koop gevr, v. part. Br. aan JANSEN, Copernicusplein 2. Den Haag. Beestenmarkt 10 Goes Zaterdag 29 November a.s., 8 uur, Eerste optreden na hun buitenlandse tournee van met gloednieuw repertoir en dwaas heden als nooit te voren! Prijs f 2.50 plus bel. Plaatsbespreking 25 en 26 November van 1 tot 3 uur. Wie heeft mijn Noorse blauw met witte WANTJES gevonden? BEPPY JOOSSE, Lange Delft 26, Middelburg. PER DOOS 25 CT TE RUIL zg.a.n. meisjes wintermantel, v.o., lft 16 j.. tegen meisjes wintermantel, lft. 18 j. 's Heer Arendskerke, P 80. TE KOOP br. w. mantel, 20.regenmantel (nieuw), m. 44, 25.schoenen, br m. 40, 7.50. Spoorstraat 78, Oost-Souburg. Te koop i.g.st.z. nikkelen buiskachel en jongensjasje, leeft. 810 j. Dninweg 31, Zoutelande. Te koop MELKSCHAAP. P. BOONE, Dishoek B 120, Koudekerke. Te koop 20 hardstenen dekzerken, ook geschikt voor dorpels of trottoirbanden. Samen onge veer M3. Te bevr. bij: Ir. H. CARPREAU, Koninginne straat 44, IJzendijke. Aangeb. op nette stand te Goes gemeub. of ongemeub. KAMERS met gebruik van keuken. Br. no. A 884, Bur. P.Z.C., Goes. Aangeboden zit- en slaapkamer voor heer, m. pension, liefst week-end afw. Br. no. 1012, Bur. P.Z.C., Middelburg. Het kantoor van Notaris J. L. VERHAGEN, te Vlissingen, Badhuisstraat 97, is tot nade re aankondiging geopend tot des middags 4 uur, behalve des Zaterdags. CONTACTAVOND van de Chr. Jeugdverenigin gen te Westkapelle te houden op Zaterdag 22 Nov. a.s., in de cantine van het Zwitserse kamp. Aanving 7 uur. Entrée 0.50. Uitgebreid programma. TONEEL, ZANG, MUZIEK. Zij, die door tussenkomst van de Bureaulist van de Schouwburg plaatsen wensen te bespreken voor de uitvoe ringen van het Middelburgs Dilettanten Toneel, kunnen dit schriftelijk opgeven met vermelding welke dag men wenst, bijG. C. REIJERS, Stationsstraat 26, Middelburg. Ja, de naam zegt U niets, maar begint uw haar een beetje grijs te worden, gebruikt dan Grisex en U krijgt weer uw natuurlijke haarkleur. Daar het niet schadelijk voor uw haar is, zoals verschillende haarkleur-verven, kunnen wij U Grisex aanbevelen. Prijs per flacon slechts 3.50. En.... natuurlijk te krijgen bij Vlissingen Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 3