PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Taxichauffeur vermoord Zeeland's electrificatie BILT Bruiloft in de mist Ramadier afgetreden Oost-Indonesië gaat De geldsanering in Oostenrijk. 190e Jaargang - No.274 Uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Middelburg DruKKery Fa F van de Velde Jr Donderdag 20 Nov. '47 ABUWWtMiüWTbPKUÜ 25 ct per week; I 3,20 pei kwartaal; franco per post t 3,45 oer kwartaaL oosse nummer» 6 ct oiad verschilnt dagelijks ADVERTENTIEPRIJS. 12 ct per behalve op Zon en Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN mm minimum p advertentie t 2. ChristeliiKe feestdagen Bureaux gevestigd te Vlissingen Walstr 58-60. tel 10 en 51 Middelburg Londense Kaai 29. tel 2077 =p Goes L Vorststr 55 tel 2475 ibgg 2228" Cost burg Gratamastr 3. tel Terneuzen Brouwertjstr 2 Postrek m 359300 P Z C Middelhurg. N.C.R V. EN JODENVRAAGSTUK. Op 10 October zond de N.C. R.V. in de rubriek „Vragen aan Vooroijgangers" een aan tal vraaggeopreKken uit, waar in bet Jodenvraagstuk werd aangeroerd en waaraan ook door ons blad een critiscii commentaar werd vastge knoopt. Zoals gebruikenjk, heeft de redacteur veertien dagen later de antwoorden, die hij tijdens deze gesprekken kreeg, aismede de schriftelijke reacties aan een nabeschou wing onderworpen, die wij he laas niet konden beluisteren. De N.C.R.V. is echter zo attent geweest ons deze nabe schouwing toe te zenden en zij geeft aanleiding tot enkele notities. In de eerste plaats dient op gemerkt, dat wij allerminst de N.C.R.V. ooit van anti-semie- tisme hebben verdacht en dat niemand dit ook uit ons com mentaar kon opmaken. Wy signaleerden alleen deze uit zending als een ontsporing, een misgreep, omdat wij het als een ernstige misgreep be schouwen willexeurlingen langs de weg aan het woord te laten over een onderwerp als het Jodenvraagstuk. Er zaten in die antwoorden brokjes van het gevaarlijkste anti-semie tisme, juist doordat de ant woorden zo genoeglijk gege ven werden en zo gemakke lijk „aanspraken." Het is dan ook geen wonder, dat er ook van Joodse zijde reacties kwamen, die de om roeper tot nadenken stemden en hem tot de slotsom brach ten, dat men ook met de aller beste bedoelingen wel eens een verkeerde zet kan doen. „Met de bedoeling" zo schrijft hij, „mij in de eerste plaats te richten tot de niet-Joodse Ne derlanders en hen de spiegel voor te houden, heb ik mij bij deze uitzending niet voldoende gerealiseerd, dat *e radio over al komt en dus ook In de Joodse gezinnen en dat daar de op zichzelf en ook voor mij pijnlijke vragen dubbel pijnlijk zouden klinken." Daarmede is deze zaak eigenlijk voldoende besproken. Wie werkt maakt fouten en menig journalist schrijft met de beste bedoeling somtijds een artikel, dat hij later betreurt. Zulk een fout erkennen, het strekt pennevoerder en radio reporter beide tot eer. Maar er zit in het antwoord van de N.C.R.V.-man toch nog wel iets dat tot nadenken stemt. Zijn bedoeling was, ons de spiegel voor te houden. Welnu het spiegelbeeld laat zien, hoe diep het zaad van Goebbels wortel heeft geschoten. Als men de ménsen, die met een lachje opmerkten, dat het toch maar het beste zou zijn om alle Joden naar Palestina te sturen, zou vertellen, dat zij anti-semieten waren, zouden zy misschien hoogst veront waardigd zijn. Daarom is het wel goed, dat wij, gelijk een van de brieven, die de N.C.R.V. ontving, aan raadt, ons zelf eens afvragen, of wij zelf wel zulke goede Christenen zijn. Als wij bete re Christenen waren, zou er dan van een Jodenvraagstuk sprake kunnen zijn? De vraag stellen is haar be antwoorden. En dat is een ding, waard om te overdenken. Twee agenda's voor Londense conferentie. GESCHIL OVER DE VOLGORDE. Het schijnt thans zeker te zijn, dat de plaatsvervangers der Grote Vier de ministers twee agenda's zullen voorleg gen, een opgesteld door Enge land, Frankrijk en de V. s. en de andere door de Sowjet-Unie. De agenda der eersten ziet er als volgt uit: 1. Het vredesverdrag; met Oostenrijk. 2. Economische principes iroor Duitsland. 3. De politieke organisatie van Duiteland. 4. Een viermogendhedenver. drag voor ontwapening en de- militarisering van Duitsland. 5. De grenzen. 6. Procedure voor het opstel len van het vredesverdrag met Duitsland. Engeland wijst protest van Franco af. Groot-Brittannlë heeft het Spaanse protest waarin Bevin ervan beschuldigd wordt een complot tegen de regering van Franco te smeden, van de hand gewezen. Ln de Spaanse nota werd geprotesteerd tegen het feit, dat Bevin de vorige maand in Londen een onder houd had met de Spaanse mo narchist Gil Robles en de Spaanse socialistische leider Prleto. In het antwoord wordt ver bazing uitgesproken over het Spaanse protest. Bevin zal spre. ken met wie hij wil. Groot-Brit tannlë wilde zich niet in de binnenlandse aangelegenheden van Spanje mengen, doch steekt zijn afkeer van het hui dige Spaanse regiem niet on der stoelen of banken. Het Wereldgebeuren Léon Blum zal waarschijnlijk nieuwe coalitieregering vormen. De „derde macht". De roep om een krachtige, stabiele regering is ln Frankrijk vooral de laatste dagen steeds sterker gewor den en inderdaad is Woens dagavond Ramadier, wel eens de „meest geplaagde grijs aard van Europa" genoemd, afgetreden met zijn gehele kabinet. Niemand zal dit aftreden on verwacht kunnen noemen. Men wist, dat het komen zou en had eigenlijk alleen nog maar be langstelling voor de vraag wie Ramadiers opvolger zou wor den. In dit verband doken steeds weer de namen op van Blum en Reynaud. Moest het Blum zijn, de oude Socialistische leider, wiens prestige ongetwijfeld nog groot genoeg is. Zou hij de kracht Léon Blum. en de energie kunnen opbren gen om het beter te doen dan Ramadier? Dinsdagavond ver klaarde Blum, volgens een mededeling van Mollet, de alg secretaris van de Franse Soc. Partij, zich nog bereid een nieuwe regering te vormen, in dien President AurioJ hem dit zou opdragen. En Moilet voeg de er zelfs aan toe dat een ge heel Socialistische regering zelfs niet uitgesloten zou zijn, ook al zou rekening moeten worden gehouden met de moge lijkheid van een coalitie tussen Socialisten, M.R.P., Radicalen en Onafhankelijke Conservatie ven. Duitsers krijgen nieuwe fabrieken. De Duitse nieuwsdienst in de Britse zóne meldt, dat de Brit. se en Amerikaanse bezettings autoriteiten zijn overeengeko men, dat de ontmantelde Duit se staalfabrieken later met haar toestemming eventueel door nieuwe vervangen kannen worden. Dit besluit werd geno. men tijdens besprekingen tas sen Britse, Amerikaanse en Duitse autoriteiten, over de Duitse staalproduetie. Anderen meenden, dat meer in aanmerking zou komen de laatste minister-president van de derde Republiek, Paul Reynaud. Reynaud is het ech te type van een Franse politi cus, geestig, beweeglijk, slag vaardig, hand5.0', ondogmatisch, gewend zijn weg te zoeken door allerlei politieke intrigues heen. De zorgvuldig gekamde en onberispelijk geklede klei ne man, charmant in de om gang, zou men niet aanzien, dat hij al tegen de zeventig loopt. Of hij de juiste figuui is voor het premierschap is te bezien. Met handige politici van het oude stempel valt Frankrijk niet te redden, 'n Derde candidaat was Robert Schuman, de tegenwoordige minister van financiën, die de economie beheerst. Deze M. R. P.-man is nog vrij jong en is eerst na de oorlog naar voren gekomen. Men verwachtte Woensdag avond, dat Blum do man zou zyn, aan wie president Auriol 'zou verzoeken een nieuwe re gering de negende sedert de bevrijding te vormen. Wanneer Blum een meerder heid in het parlement zou kun nen verkrijgen, zou hij wellicht zelf de portefeuille van buiten landse zaken nemen en aldus als vertegenwoordiger van Frankrijk optreden op de ko mende conferentie van minis ters van buitenlandse zaken te Londen. Tussen Blum en de leiders van de voornaamste midden partijen, met inbegrip van de M.R.P. onder Bidault, zou, nog voordat Ramadier zijn ontslag indiende, een overeenkomst tot stand zyn gekomen over een toekomstige coalitie en haar program. In werkelijkheid steunt deze gedwongen combinatie op een minderheid en regeert dank zr de omstandigheid dat de beide grote dictatoriale partijen elk aar zo ongeveer in evenwicht houden. Hoe lang dat nog zal duren hangt af van de pres taties van de „derde macht" van de mate, waarin zij erin slaagt de economische toestand te verbeteren. Erg gunstig zyn de vooruit zichten niet. Briefkaarten worden goedkoper. Het porto voor briefkaarten voor interlocaal verkeer zal worden verlaagd van 7'/2 cent tot 6 cent. Men verwacht, dat deze verlaging per 1 Jan. a.s. van kracht zal worden. Spoorwegabonnementen worden goedkoper. Teneinde mede te werken aan het streven der regering om tot zo laag mogelijke prij zen te geraken, hebben de Ned. Spoorwegen besloten met ingang van 1 Januari '48 de pryzen van alle abonnements kaarten met ongeveer 15 te verlagen. Het betreft hier dus de al- gem. abonementskaarten, de maandtrajectkaarten, de week* trajectkaarten, de weekkaar ten en de ieugdkaarten. De de finitieve bedragen zullen zo spoedig mogelijk worden gepu bliceerd. Marshall keert zich tegen Sowjet- propaganda. EUROPA HEEFT DUITSLAND NODIG. Minister Marshall heeft in Chicago een rede gehouden, waarin hij zich keerde tegen de Russische politiek. Marshall meende, dat er een einde moet komen aan de schaamteloze Sowjet- propaganda. Ten aanzien van Duitsland zeide Marshall, dat men moge lijk een centrale Duitse rege ring zou vaststellen. Geen opbouw van de Euro pese economie is mogelijk zon der de inschakeling van de Duitse productie. Het Ruhrge bied moet echter onder con trole blijven. Vorsten-bal. Voor het eerst sedert icht jaar was de balzaal van Buckingham Palace Maandagavond in vol icht, waar de koning en koningin een bal gaven aan vrienden en verwan en ter gelegenheid van le bruiloft van hun doch- ,er. Op een gegeven jgenblik bevonden zich >p de dansvloer vijf ko- ïingen, zeven koningin- ïen, 12 prinsen van den bloede, 20 prinsessen en neer dan 100 leden van coninklrjke huize. Er waren Habsburgers, Romanofs, Bourbons, 3onapartes, Savoyes en Iranje-Nassau's. De ouderen dansten net veel zwier de walsen van Strauss en de Cotil- ons terwijl de jongeren ie rhumba's, tango's en oxtrots beoefenden. Lijk in over de kop geslagen auto gevonden. Politie zoekt twee lifters. Op de rijksweg Amster dam-Den Haag is Dinsdag avond ter hoogte van Sas- senheim de 62-jarige Rot terdamse taxi-chauffeur A. G. Globus door een revol verschot om het leven ge komen. Uit de voorlopig door de po litie opgestelde reconstructie van de aanslag blijkt, dat ei waarschijnlijk twee daders zijn geweest. Omstreeks 9 uur des avonds vroegen twee ietwal verfomfaaid uitziende jonge mannen bij het viaduct nabij Sassenheim aan een passerend automobilist mee te mogen rij den naar Amsterdam. Onder weg deden zij een verward ver haal, waaruit bleek dal zy zeil met een wagen op weg waren geweest naar de hoofdstad maar bij het viaduct, waar hef wegdek is opgebroken, met hun wagen tweemaal over de kop waren gevlogen. De gastvrije automobilist zette de lifters op het Rem brand tplein in Amsterdam af doch keerde naar Sassenheim terug omdat hij het zaakje niet vertrouwde. Daar aangekomen had de politie reeds de over de kop geslagen Chevrolet ont dekt, terwijl in de wagen het lijk van de taxichauffeur lag Men gelooft nu, dat de taxi chauffeur reeds van het leven beroofd was voor de auto bij het viaduct verongelukte. Wereldvakverbond en plan-Marshall. In Parijs is een congres be gonnen van de uitvoerende raad van het LV V., het we re ld verbond van vakverenigin gen. Het C.I.O., het Amerikaanse vakverbond, is van plan een resolutie voor te stellen, om het plan-Marshall te steunen Als de resolutie wordt ver worpen zal het C.I.O. het we reldvakverbond verlaten. 1500 NIEUWE AANSLUITINGEN IN 2 JAAR. Daarna langzamer tempo. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de Pro vinciale Staten uitvoerige in lichtingen verstrekt over de voortgaande electrificatie van Zeeland. Zij staan namelijk voor de moeilijkheid, dat er nieuwe richtlijnen voor de electrifica tie aangegeven moeten worden endat daarbij het vraagstuk van de niet-rendabele lijnen een oplossing moet vinden. Zeeland is thans reeds vrij intensief geëlectrificeerd. 't Aantal aansluitingen is naar verhouding ln Zeeland gro ter dan in Friesland, Gel derland en Limburg. Wat nog rest zijn aanslui tingen van gehuchten en ver spreid liggende percelen, waar voor leidingen enz. nodig zijn, die zware kosten vergen. Nu heeft men in 1930 bij de vaststelling van de rentabili teit der nieuw te leggen P.Z. E.M.-leidingen aangenomen, dat het stroomverbruik per jaar 20 van de aanlegkos- ten moest bedragen. Later is dat teruggebracht tot 12 waarbij evenwel reeds verlies wordt geleden. Bij lagere percentages wordt uiteraard dat verlies steeds groter. Toch was het soms in het algemeen nodig zulke verlies gevende aansluitingen tot stand te brengen en daarvoor heeft het electriciteitsbedrijf een fonds „onrendabele lijnen" ge sticht, waaruit deze projecten gesubsidieerd werden. Men is dank zij dit fonds en de subsidies van gemeentebe sturen zover gevorderd, dat thans alleen nog de aanleg rest van „uitlopers", waarvan de kosten zo hoog zijn, dat zij niet meer in een reële verhou ding staan tot de verwachte stroomopbrengsten. Het verschijnsel doet zïcb echter voor, dat in de minst dicht bevolkte gebieden van de provincie de vraag naar electriciteit met sprongen omhoog is gegaan.. Onge lukkiger wijs zijn thans de aanlegkosten van leiding 2'/2 a 3 maal zo hoog als voor de oorlog, terwyl de electriciteitstarieven prac- tlsch dezelfde zyn gebleven. Door deze oorzaken is een garantie van 12 der aanleg kosten als jaarlijkse stroom- opbrengst moeiiijker bereik baar dan vroeger. Nu wijst een becijfering uit, dat aansluiting van alle percelen in de provincie op het electrisch net een be drag van 16 millloen zou vorderen. Dat zou een te groot verlies opleveren en daarom moet het systeem van opbrengstgarantie voor nieuwe lijnen gehandhaafd worden. Gedeputeerden delen nu me de, dat zij een oplossing van de garantie-kwestie zien in 'n vergroting van het P.Z.E.M.- fonds voor onrendabele lijnen. De nieuwe regeling voor dit fonds zal zodanig worden, dat bij een garantie van 5, 4 of 3 stroomverbruik geen bij drage wordt gegeven. NOG 5000 PERCELEN Blijkens een kortelings ge maakte berekening zijn er in Zeeland nog circa 5000 perce len, die niet aan het electrisch net liggen. In 1947 kwamen tot medio September 86 garantieleidin gen gereed met een gemiddeld stroomverbruik van 60 per aansluiting per jaar. De nog aan te sluiten perce- lenheeft men nu in groepen verdeeld. Voor de meest gun stige groep bedragen de aan legkosten 900 per perceel, voor de meest ongunstige 4000. BINNEN TWEE JAAR. Voor de groep met 9000 aanlegkosten per perceel zal het P.Z.E.M. fonds ruim 90.000 moeten uitkeren. Het plan is nu het fonds op te voe ren tot 135.300, zodat straks als de groep van 9000 is af gewerkt, 45.000 zal resteren, die gebruikt kunnen worden voor aansluiting van percelen, die om bijzondere redenen daarvoor in aanmerking ko men. Gedeputeerden beantwoorden tenslotte de vraag of met de aansluiting van nog 1500 per celen de verdere electrificatie zal worden stopgezet. Dit is niet de bedoeling, maar voor lopig dient niet verder gegaan te worden, dan is aangegeven. Voor het gehele jaar 1947 kan op circa 700 nieuwe aan sluitingen worden gerekend. Binnen twee jaren zullen ver moedelijk de garantielonen met ongeveer 1500 aansluitin gen gereed zijn. Daarna volgt dan electrificatie in een min der snel tempo. Op dezelfde plaats waren des avonds ook verschil.ende andere automobilisten in moei lijkheden gekomen, doordat bij de afzetting de noodverlichting was ontvreemd. Naar het motief van de aan slag kan men voorlopig slechts gissen. Mogelijk is roof de aan leiding geweest. vooruit. OPENING INDONESISCHE PARLEMENT. Maandagavond is het Oost- Indonesische parlement bijeen gekomen om de regeringsver klaring over de economische zaken van Oost-lndonesië aan te horen. Het woord werd ge voerd door minister Panija en vice-minister Hoessain. Dins dagmorgen legden de ministers van binnenlandse zaken, finan ciën en sociale zaken verklarin gen ai. De minister van binnenland se zaken deelde mede dat de organisatie van zijn departe ment zo goed als voltooid was. Hij zeidc, dat de taak van de staat voor wat betreft zftn de partement vrijwel geheel is overgenomen. Het overdrachts- besluit is binnen enkele weken te verwachten. WEER EXPORT. Minister Tahija verklaarde, dat de economische toestand van Oost-Indonesië belangrijk vooruitgegaan is. Het herstel van de export is begonnen, spe ciaal op het gebied van copra en specerijen. Minister Haraelinck deelde echter mede, dat voor 1948 nog een tekort wordt geraamd van pl.m. 135 millioen gulden. VELDPREDIKERS De legercommandant lt.-ge- neraal S. H. Spoor, heeft in een radiorede voor de Nederlandse strijdkrachten de predikanten in Nederland opgewekt naar Indonesië te gaan, omdat er in Indonesië een groot gebrek aan veldpredikers bestaat. Roofoverval te Sittard. Op de Kromweg te Sittard is de handelsreiziger H. van achteren aangegrepen door een individu, dat hem van zijn por. tefeuille met 500 beroofde. De vermoedelijke dader, zekere J. S., is 's nachts van zijn bed gelicht en na verhoor ln het huis van bewaring te Maastricht ingesloten. Kordate winkeljuf. Een winkeljuffrouw lit een juwelierszaak te Amsterdam kreeg dezer lagen een telefoontje /an een Fransman. Hy wilde 'n platina ring, be- ',et met brillianten, be zichtigen. Met dit doel cwam hij de volgende lag naar de zaak. Toen de Fransman in le zaak kwam volgden le gebeurtenissen elkaar mei op: De Fransman bekeek de ring en ver wisselde hem snel voor jen waardeloos ringetje, le juffrouw zag het en iloot met een druk op :en knop de voordeur le Fransman trachtte le zaak op een andere nanler te verlaten le juffrouw sprong op :ijn rug het personeel cwam te hulp de fransman werd ingere- cend. De vingervlugge bui- enlander bleek een 27- arige hotelbediende te rijn, die pas één week n Holland vertoefde. De •ing was 25.000 waard. In Zuid-Oost Brabant 1? Woensdag veel sneeuw geval len. Londen op de vooravond van het huwelijk van de Kroonprinses. Generale repetitie in Westminster Abbey. (Van onze speciale verslaggever.) Londen in de vooravond van de grote nationale ge beurtenis, de grootste se dert de overwinningspara de, lijkt de somberste stad ter wereld. Een natte, dikke mist wekte in de middag op Piccadilly-Circus de indruk, of alle klokken vijf uur achter lopen. De chauffeurs in hun voorwereldlijke taxi's hadden hun kragen opge zet en de contouren van St. Pauls, de Westminster Ab bey, die lange lummel Big Ben en de pilaar-heilige Nelson waren vervaagd tot onwerkelijke, grijze vormen of zelfs geheel in de mist opgenomen. De Londenaar was echter al lerminst somber gestemd. Hij is langzamerhand wel met de mist vertrouwd geraakt en zyn befaamde goede humeur, zijn enige wapen in de slag om En geland, is ook nu nog opge wassen tegen de nieuwe be perkingen van de voedseldistri butie en andere recente narig heden. Hy kan trouwens niet somber zijn by het vooruitzicht van de huwelyksplechtighe- den omdat in hem, evenals in alle mensen, nog iets leeft van de romantiek der kinderdagen: het sprookje van een schone Prinses en een knappe Prins, die met veel pracht en praal in aanwezigheid van vele gro ten der aarde in de echt wor den verbonden. De gevoelens van aanhanke lijkheid van de Engelsen voor het vorstenhuis komen boven dien op dagen als deze, ster ker dan ooit naar voren. De krantenverkopers kwa men handen te kort om elke nieuwe editie met meer nieuws over de op handen zynde ge beurtenis te verkopen. De mannen en vrouwen, aie op de hoeken der straten en pleinen met schrille stemmen hun pro grammaboekjes aanprezen, maakten enorme zaken. De winkel-etalages met por tretten van het jonge paar, trekken doorlopend belangstel ling en in de gesprekken vormt het huwelijk van Engelands a.s. Koningin het hoofdthema. BIJ HET PALEIS. De onmiddellijke omgeving van het Buckingham-Palace was het centrum van Londen geworden, dat een magische aantrekkingskracht uitoefent op allen, die straks wellicht de feestelijkheden slechts per radio of in de bioscoop zullen kunnen meemaken, omdat zij geen plekje langs de route konden veroveren en geen 150 pond (plm. 1600 gld.) konden neertellen voor een plaats achter een venster. Urenlang staan zij voor de ijzeren hekken in de hoop een glimp van de een of andere hoogheid op te vangen en een enkele maal wordt hun wach ten beloond wanneer een luxe auto met een Inzittende, die niemand kent, de poort in- of uitrijdt. Het zijn vooral vrouwen, de ze trouwe wachters; zy korten de tijd met roken en grapjes maken met een enorme bobby, die als een toonbeeld van ge moedelijkheid en blakende ge zondheid boven haar kapsels uit torent. Aan de zijkant van het pa leis rijden bestelauto's van le vensmiddelenzaken en bloe misten af en aan en worden op een triestig binnenpleintje on der strenge bewaking ontla den. Hier arriveerde Woensdag middag in alle stilte de bruids japon in een grote witte doos. De leverancier borg het kost bare kleed tot dusver elke nacht in een ander vertrek op. Arrestaties in Suriname. Te Caracas (Venezuela) is aangekomen een lid van de z. g. Surinaamse onafhankelijk heidsbeweging. Behalve Manuel Sanchez, zouden volgens United Press, andere personen, waaronder soldaten en politiemannen, in Paramaribo zijn gearresteerd. Naar verluidt- zullen alle ge arresteerden naar Nederland worden overgebracht om daar berecht te worden. Een lid der „onafhankelijkheidsbeweging" zeide dat hij zich binnenkort naar New-York zal begeven om gehoor te krjjgen voor de organisatie der Verenigde volken. Meer bonnen voor Olympiade-deelnemers. Aan de eventuële Neder landse deelnemers van de ko mende Olympische Spelen zullen naar officieel gemeld wordt, in bescheiden mate en tot een beperkt aantal perso nen extra toewijzingen voor levensmiddelen worden ver strekt. WESTMINSTER ABBEY. Op de Mali oefenden militai ren te paard in het afstand houden en by de Westminster Abbey kreeg, alweer onder grote belangstelling, een spe ciaal gebouwde toegangspoort het laatste kwastje verf. Evenals bij het paleis, heb ben hier de B.B.C.-mannen hun televisie-camera's opge steld opdat de gelukkige bezit ters van televisie-apparaten - circa 50.000 in Londen, vertel de mij de omroeper in hun fauteuil de plechtigheden kun nen volgen. GENERALE REPETITIE. In do namiddag heeft men trouwens reeds een voorproef je gehad van wat hun to wach ten staat. De bruid en brui degom hadden er nl. in toege stemd om met de Koning en Koningin en Prinses Margaret Rose, een generale repetitie In de kerk te houden. Na deze repetitie ls de kerk doorzocht door speciale detectives en daarna verzegeld. Deze generale repetitie vormde het hors d' oeuvre, welke tot de hoofdschotel op wekte HERTOG VAN EDINBURGH. Inmiddels is officieel mede gedeeld, dat Koning George luitenant Philip Mountbatten verheven heeft tot Hertog van Edinburgh, Graaf van Merio neth en Baron van Greenwich en hem de onderscheidingste kenen van de Orde van de Kou senband heeft verleend. De nieuwe titels geven Mountbatten het recht om zit ting te nemen in het Hoger huis. Communistisch minister afgetreden. De Oostenrijkse communis tische minister van electrisch® energie, Karl Altmann, ls af getreden uit protest tegen de wet van de regering ter her vorming van het geldwezen. Volgens een officieel communi qué betekent dit aftreden e«it zich terug trekken van de com munisten uit de coalitie-rege ring. Van gezaghebbende sodalis, tische zrjde te Wenen werd ver klaard, dat het aftreden van Altmann een politieke manoeu vre is, bedoeld om munt te daan uit de afkeer, welke on vermijdelijk gewekt zal worden door de drastische maatrege len ter hervorming van het geldwezen. De regering zou echter ondanks het aftreden van Altmann, haar voorstellen bij hef- parlement indienen. De hoofdpunten van het wetsontwerp tot sanering van het geldwezen in Oostenrijk zijn de volgende: le De biljetten van de circu latiebank zullen tot een derde van hun waarde worden terug gebracht. doch men zal schel lingen tegen schellingen kunnen inwisselen (150 ner nersoon). 2e De reeds geblokkeerde re keningen zullen zonder meer geannuleerd worden. 3e het gedeelte van geblok keerde rekeningen, dat, onder zekere voorwaarden, ter be schikking van de rechthebben den is gebleven, zal moeten worden omgezet ln obligaties of schatkistbiljetten a twee procent. Stakend Frankrijk. Marseille was vandaag een stille stad met ongeveer 85 pet van haar arbeidersbevol king in staking. Ook elders in Frankrijk rolt de stakingsgolf voort. De grootste stakingsbewe ging heeft plaats onder de me taalarbeiders, van wie 350,000 man in staking zijn. Zij heb ben de gehele nacht de wacht gehouden by hun machines om eventuële acties om de staking te breken te beletten. Het aantal stakers in het gehele land it tot 600.000 ge stegen en Frankrijk staat thans voor een industriële verlamming. Het inmiddels deraissionnalr geworden Franse kabinet heeft Woensdag geen overeen stemming bereikt ten aanzien van het ontwerp, dat door Ra madier en Moch is opgesteld om het stakingsproblecm op te lossen. DE VOORSPELT: WEINIG WIND. Geldig tot Donderdagavond. Nevelig of mistig weer met .veinig wind en overwegend droog. Op verscheidene plaat sen lichte vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1