PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet-wapens in kamp bij Parijs Textiel wordt goedkoper Vlissingen's achterstand wordt te groot BILT Plan Marshall vandaag voor het congres Commissie heeft haast 190e Jaargang - No-271 Uitgave vaa de Firma provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukker^ Fa. F van de Velde Jr. Vlissingen Dit oiad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en AlgemeeD Christelijke feestdagen Maanaag 17 Nov. 1947 ABONWKMKNTSPRUS. 25 ct per week: 3.20 per kwartaal; franco per post I 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct ADVERTENTIE mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen: VValstr. 58-60. tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr 55. tel 2475 (b.g.g, 2228) Costburg: Gratamastr 3, tel 102 - Temeuzen: Brouwerijstr 2 - Postrek nr 359300 PZC, Middelburg. Het Wereldgebeuren 2000 Franse bewakers deden een overval. I,Ontvoerde" kinderen Ongeveer 2000 Franse be- wakers omringden Zaterdag plotseling het Sowjet-repa- triëringskamp te Beausegard, nabij Parijs, om op last van de Franse regering te naar drie Franse kinderen, die door hun Russische moeders zouden zijn „ontvoerd net kamp had geen rechten van ex-territorialiteit, zodat de Franse politie geheel vrij was er binnen te komen. De kinderen werden met ge vonden, maar wel werd wat anders ontdekt. De bewakers zagen in een bergruimte twee kisten met wapenen staan, waaronder 50 revolvers, sten- guns, geweren en een dozijn granaten. Dat was voldoende voor de Franse bladen „France Soir" en „1* Intransigeant om met grote koppen de ont dekking van een Sowjet-arse- naal van wapens zomaar mid den in Frankrijk, bekend te maken. De Sowjet-ambassade heeft dat aanstonds ten stelligste te gengesproken. De kinderen waren volgens de ambassade, niet ln het kamp verborgen, maar waren, in afwachting van een scheidingsuitspraak bij hun moeders gebleven. De wa- pens waren er volgens een m 1945 getekende overeenkomst, waarbij bepaald werd, dat wa pens, die in de loop van de oorlog op de Duitsers werden veroverd, beschouwd worden als eigendom van de Russi sche regering. In afwachting van verzending naar de Sow- jet-Unle, werden de wapenen bewaard op een plaats, waar voor de Russische comman dant van het kamp verant woordelijk is. De ambassade, zo werd gezegd, wacht ten aanzien van het gebeurde m het kamp op orders van haar regering. Deze ontkenning heeft het Franse ministerie van buiten landse zaken niet ervan weer houden het kamp te sluiten, op grond van het feit, dat de privileges misbruikt waren. Het hele incident moet on getwijfeld gezien worden in het kader van een aantal maatregelen, die strenger toe zicht inhouden op de Sowjet- invloed in Frankrijk. De ernstige relletjes in Mar seille hebben aangetoond, dat botsingen tussen communisten en. aanhangers van de Gaulle, snel de kop moeten worden ingedrukt, wil Frankrijk niet langzamerhand tot een halve staat van burgeroorlog afglij den. Voorlopig zetelen in Pa- Grote rede van Mosley GEHEIMZINNIGE VERGADERING. De algemene vergadering van Sis Oswald Mosley, vroeger leider van de Unie van Britse fascisten, heeft te Londen zijn eerste politieke rede sedert het einde van de oorlog ge houden Hy zeide, dat de Ver. Sta ten, over het machteloos ter- neerliggende lichaam van En geland heen, de strijd hadden aangebonden met het Russi sche communisme, teneinde de overblijfselen van de Wester se beschaving te redden. Een vereniging van de Europese landen was noodzakelijk. De vergadering, waarop Mosley sprak, was in een dra matische geheimzinnigheid gehuld. De piaats van bijeen komst werd voor alle geno digden, op een paar betrouw bare aanhangers na, geheim gehouden. De genodigden hadden instructie gekregen zich op bepaalde punten te Londen te verzamelen, van waar zij naar de vergaderzaal zouden worden geleid. De vergadering is niet openbaar aangekondigd en geen enkele krant is uitgenodigd verslag gevers te sturen. Slechts de persbureaus „Reuter" en „Press Association" Inregen een uitnodiging, en dan nog pas twee uur vóór het be' in van de vergadering. Massa-ontslag in Roemenië. De nieuwe Roemeense mi nister van buitenlandse zaken, Anna Pauker, heeft besloten 165 functionarissen van haar departement te optslaan. On der hen bevinden zich de secre taris-generaal van het ministe rie onder Tatarescu. Anna Pau- ker's liberale voorganger twaalf gevolmachtigde minis-' ters, tien legatieraden en 36 raadgevers. Het Roemeense ka binet heeft het besluit goedge keurd. rijs nog ministers van de niet- extremistische middengroepen, maar de politieke sfeer blijft geladen en de toekomst onze ker. Een „legale staatsgreep" van de Gaulle blijft in de lucht hangen en ongetwijfeld zullen de communisten reeds nu hun voorbereidingen treffen om zich te zijnertijd, zonodig ge wapenderhand tegen een de Gaulle-bewind te verzetten. Ramadier, die volgens ge ruchten, opgevolgd zou wor den door Blum, doet wat hij kan om een linkse of rechtse dictatuur te voorkomen. Slechts energiek zich verwe ren tegen de Gaulle èn Thorez kan de Franse republiek staan de houden. Het incident in het Sowjet-kamp toont, dat de re gering niet aarzelt het onge noegen van Moskou op de koop toe te nemen als haar beleid dit noodzakelijk maakt. 1500 Joden verraden. In October heeft de afdeling Amsterdam van de P.R.A. de 25-jarige M. K. uit Amsterdam gearresteerd, die kort na de be vrijding werd aangetroffen in een ziekenhuis in Duitsland, waar zij met zware brandwon den was opgenomen. Zij werd ervan verdacht sabotagehande- lingen en illegale acties te heb ben verraden. Verdachte ver klaarde echter de brandwon den te hebben opgelopen bjj" martelingen door de S.D. Zij werd vrijgelaten, maar later bleek, dat het hele ver haal gelogen was. Opnieuw werd zij gearresteerd. Bij het volgend onderzoek kwam uit, dat door haar verraad 1500 Jo den werden gearresteerd, die op de Hollandiafabriek werk zaam waren. Nederlandse tanker in brand geraakt. Radio Elbe-Weser meldde Zon dagmorgen dat 't Ned. tank schip „Holland", dat zich ter hoogte van de Deense kust be vond, in brand stond. De Duit. se trawler „Helmi Soehli" ver leende assistentie en nam de bemanning op. De radio meldde later, dat het schip gezonken is. 12 a 17 milliard dollar gevraagd. President Truman heeft be sloten op de speciale zitting van het Amerikaanse congres welke Maandag aanstaande be gint, ook het Plan-Marshall voor hulpverlening aan Europa op lange termijn in te dienen, en deze zitting niet, zoals aan vankelijk het plan was. te be perken tot bespreking van de tussentijdse hulpverlening aan Frankrijlt, Oostenrijk en Italië Truman zal Maandag het congres verzoeken 597 millioen dollar ter beschikking te stel len voor tussentijdse hulpver lening. In een tweede bood schap tot het congres zal de Volgende V.N. vergade ring ln Europa. e algemene vergadering van de V.N. heeft besloten we volgende zitting in Europa te houden, mits de daaraan ver bonden extra kosten worden goedgekeurd. Later werd bekend gemaakt, dat de commissie voor de keuze van 1 plaats der vol gende zitting zal bestaan uit Australië, Wit-Rusland, Ethi opië, India, Libanon, Neder land, Noorwegen, Panama en Uruguay. Joodse illegale landing gelukt. Naar verluidt, zijn ongeveer 250 Joodse illegale immigran ten bij de Duits-Joodse ne derzetting Naharia, ten Noor den van Haifa, geland en heb ben zij zich over de omgeving verspreid. Waarschijnlijk zijn deze immigranten afkomstig van de twee schepen, die naar Joodse bronnen meldden, de Palestijnse kust naderden. Deze schepen waren door de Joden Kadima (voorwaarts) en Alijah (immigratie) ge noemd. In verband met de illegale landing is te Haifa een ver bod voor vervoer per as ge durende de ,acht uitgevaar digd. Vijfhonderd Joden zijn er niet in geslaagd illegaal te landen. De honderdtachtig van de „Alijah", die dit wèl vermochten, zijn, naar van Joodse zijde gemeld wordt, voor het merendeel jonge mensen tussen 18 en 20 jaar, die geoefend zijn in z.g. „beachhead"-landingen. Algemene staking in Rome. Te Rome is Zaterdag plotse ling een algemene staking uit gebroken naar aanleiding van de arrestatie van een aantal linkse demonstranten, die poogden een Dijeenkomst te verstoren, welke gehouden werd door oudstrijders die krijgsgevangenen zijn geweest in de Sowjet-Unie. De staking zou afgelast worden wanneer de gearresteerde personen zou den worden vrijgelaten. Alle transport in de stad staat stil en de winkels zijn gesloten uit vrees voor ongeregeldheden. Zondag verliep de staking we.er enigszins. Ongeveer een millioen Duitse jongelieden in de Sow- jet-zóne hebben een boodschap gericht aan de jeugd van de gehele wereld, waarin wordt verzocht te helpen bn het ver hinderen van verdeling van Duitsland. president het vierjarenplan voor het herstel van Europa voorleggen. Ofschoon niet ver wacht wordt, dat het congres voor de in Januari a.s. begin nende gewone zitting het volle dige herstelplan in behandeling zal nemen, zal het door de ver vroegde voorlegging in staat zijn over de tussentijdse hulp te beslissen aan de hand van het volledige plan. Het voorstel van Truman zal gebaseerd zijn op het rapport van de commissie-Harriman. Deze schatte de kosten van het volledige plan gedurende vier jaar op 12 k 17 milliard dollar, waarvan in het eerste jaar (1948) te verstrekken een be drag van 5.75 milliard dollar. Duitse bisschoppen roepen op tot gebed. Aan de vooravond van de Londense conferentie hebben de katholieke bisschoppen van Duitsland Zondagochtend in al le Katholieke kerken de gelo vigen opgeroepen tot gebed voor de vrede. In de bisschop pelijke verklaring wordt ge zegd, dat de vrede niet alleen moet gebaseerd zijn op het recht op herstel der door Duits land bezette landen en op de eis van militaire veiligheid, doch ook op het levensrecht en de herstelcapaciteit van de overwonnene. De bisschoppen merkten op, dat Duitsland zich thans weer in dezelfde positie bevindt als voor de conferentie van Moskou, omdat ook toen geen Duitse onderhandelaars zijn toegelaten. Hollands meisje werd ster in Hollywood. De première voor Euro pa van de nieuwe Dou glas Fairbanks Jr. film „The Exile", waarin Paula Croset een hoofd rol vervult, zal kort na het begin van het nieu we jaar in Amsterdam worden gegeven. Paula Croset is een Nederlands meisje, dat in Hollywood carrière heeft gemaakt. De film speelt geduren de het tijdperk waarin Charles II in balling schap in Holland ver toeft. De nieuwe ster Paula Croset vertrolkt de vrou welijke hoofdrol; het blonde meisje, dat de ko ning in ztjn dienst heeft genomen, daar hij na tuurlijk incognito leven moet Duitsers niet gesticht over Nederlandse eisen. Ook de fractie van de Chr.- Dem. Unie in de landdag van Noord-Rijnland-Westfalen heeft een protest tegen de eisen van Nederland en België doen horen. Evenals de rege ring van Neder-Saksen heeft de fractie deze eisen in ver band gebracht met de toezeg gingen door de bezettingsauto- riteiten in haar nieuwe indus trieplan gedaan. Zij heeft als haar mening uitgesproken, dat bij in vervulling gaan van de grens vorderingen zelfg de als minimum aangegeven capici- teit van het industrieplan il lusoir zal worden. Er zijn te veel paarden. De Gelderse maatschappij voor landbouw heeft een tele gram gezonden aan minister Mansholt waarin er op wordt aangedrongen paardenvlees desnoods bonloos beschikbaar te stellen, daar het groot aan tal paarden waarvoor geen ko pers gevonden kunnen worden een gevaar vormt voor de hoe veelheid veevoeder. Zwijneninvasie neemt af. Er wordt van de Noord- Limburgse Maasoevers weinig melding meer gemaakt van het optreden van wilde zwij nen. De grote trek schijnt thans voorbij te zijn. De die ren houden zich thans vooral op in en aan de rand van de uitgestrekte en deels ontoe gankelijke Peelvlakten. Wel is het aantal vossen, dat thans in Limburg wordt geschoten, zeer aanzienlijk. Geen onregelmatigheden bij eindexamen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Schmal betreffende onregelmatigheden, welke zich zouden hebben voorgedaan bij het laatste eindexamen aan het bijzonder gymnasium te Eind hoven, heeft minister Gielen geantwoord, dat zich bij dit eindexamen geen onregelma tigheden hebben voorgedaan. Prinselijk paar ln Londen aangekomen. Prinses-regentes Juliana en< Prins Bernhard zijn per speci aal vliegtuig met hun gevolg van Soesterberg naar Londen gevlogen, ter bijwoning van Prinses Elizabeth's huwelijk. Zij werden ontvangen door 'de Hertog van Gloucester, broer van de koning van Engeland, die als gastheer van het Prin selijk paar zal optreden. Ook de koning en Koningin van De. nemarken, Prins-regent Karei van België en de Koningin van Griekenland zijn in Londen ge arriveerd. Koning Haakon van Noorwegen wordt op 17 Nov. verwacht. Er komen weer kinderzegels Ook dit jaar zullen weer wel. dadigheidszegels met een toe slag ten behoeve van het kind worden uitgegeven. Het ont werp is van mevrouw Eva Besnyoe, terwijl de heer W. Brusse de typografische ver zorging had. Ze worden van 1 December a.s. tot en met 5 Januari op de postkantoren verkocht en zullen tot en met 31 December 1948 voor de frankering geldig blijven. De postzegels verschijnen in de volgende waarden en kleu ren: 2 cent (met een toeslag van 2 cent) roodbruin. 4 cent (plus 2 cent) groen, IV* cent (Plus 2Vs cent) donkerbruin, 10 cent (plus 5 cent) rood en 20 cent (plus 5 cent) blauw. De zegels van 2 cent en van 20 cent stellen drie kinderen voor en die van 4, 7% en 10 cent een baby. Wordt de Van Mook-lijn toch aanvaard? Nasjoemi nog niet tevreden. (Telegrafisch van onze Indische correspondent.) De republikeinse regering heeft officieel de eis gesteld, dat de besprekingen over het „staakt het vuren" beurtelings op het vliegveld Kemajoran te Batavia en op het vliegveld Djocja dienen te worden ge houden. Van Nederlandse zijde was Vrijdag echter niemand op Kemajoran aanwezig. Het resultaat was dan ook, dat de onderhandelingen rustig „Des Indes" zijn gevoerd. De Commissie van Goede Diensten schijnt op dit punt een aannemelijk voorstel te hebben, maar de politieke be sprekingen zullen wel meer moeilijkheden met zich mee brengen. In geen geval schijnt het mogelijk, dat Kirby eind November zijn werkzaamhe den in Australië zal hervatten, zoals de Australische premier Chiffey hoopt. Merkwaardig is, dat ook van Zeeland spoe dig terug moet en dat Graham slechts vier weken verlof heeft gekregen om hier de zaak „te regelen". Hiervan zijn al drie weken om. Naar verluidt zou de com missie het voorstel doen om de Van Mook-lijn, d.i. de oude regentschapsgrens, als demar catielijn aan te nemen voor de regeling van de „Staakt-het- vuren"-kwestie. Dit behoeft nog niet te impliceren, dat deze lijn ook aanvaard zal Industrie en handel hielpen de Regering. Verlagingen van 5 tot 15 pet. In het kader van de door de regering nagestreefde prijsver lagingen zullen de prijzen van alle textielgoederen vrü aan zienlijk worden verlaagd. Deze prijsverlaging is mede moge lijk geworden door de mede werking van het grootste deel van de desbetreffende takken an industrie en handel, om de prijs en loonpolitiek van de re gering te doen slagen. Verlaagd worden de fa brieksprijzen van de katoen-, kunstzijde- en linnenindus trie, de wollenstoffenindus- trie, de tricotage en de con- fectie-industrie, terwij] ook de marges van groot- en kleinhandel zijn herzien. Ten slotte kan in dit verband nog melding worden ge maakt van de binnenkort te verwachten verlaging der maatkleermakers tarieven Teneinde een indruk te geven van de invloed, die een en an der zal hebben op de winkel prijzen, worden hier enkele voorbeelden genoemd van te verwachten verlagingen van de prijzen van enkele belang rijke artikelen. De herenconfectie zal met ongeveer 7 worden verlaagd, dames japonnen zullen 13 a 15 goedkoper worden, da mesmantels 11 k 12 Verder zijn te noemen: wol- lenstoffen 10 kunstzijde en katoenenstoffen 12 overall- stof 9 luiers, doeken e.d. 8 katoenen bedlakens 9 overhemden 10 dameskou sen .7% babytruitjes 11 tapijten 15 trijp 18 ge confectioneerde overalls 5 De prijzen van bepaalde goe deren in meer luxueuze uitvoe ring gaan minder omlaag. Terwijl sommige verlagingen van fabrikantenprijzen reeds per 1 October zijn ingegaan, zullen de meeste dezer verla gingen begin December in wer king treden. De nieuwe han delsmarges zullen per. 1 Janu ari a.s. ingaan in verband met de noodzaak de voorraden om te prijzen. Aangezien de door stroming der goederen in het productie- en distributieproces uiteraard enige tijd neemt, zal het totale effect der verlagin gen eerst over enkele maanden volledig tot uitdrukking ko men. DISTRICT IV. P.S.V. N.O.A.D. N.A.C. Bleijerheide Limburgia M.V.V. 7 6 0 1 19-6 12 8 5 2 1 15-11 12 7 5 1 20-9 11 7 4 12 23-14 9 8 3 2 3 8-9 8 7 3 13 10-11 7 V.V.V. 7 2 14 13-13 5 Spertel. E. 7 2 14 9-11 5 Brabantia 7 2 14 10-15 5 Helmondia 7 2 14 9-16 5 Vlissingen 8 0 17 4-25 1 2E KLASSE A. Goes en Alliance deelden de punten. Burgh sloeg nu ODIO. IE KLASSE. N.O.A.D.—P.S.V. 1—0; Lim burgiaV.V.V. 12; Braban- tiaN.A.C. 04; Bleijerheide Helmondia 22; Vlissingen Sportclub Emma 12. Bleijerheide raakte niet ver der achterop door het gelijke spel tegen Helmondia, omdat P.S.V. onverwacht verloor van N.O.A.D., dat hierdoor in goede positie komt. N.A.C. echter haalde de grootste streep door de rekening van Bleijerheide door de grote overwinning op Brabaptia. Limburgia raakt hoe langer hoe verder achterop en spreekt practisch niet meer mee in de kopstrijd Lelijker is, dat al die misstappen Vlis singen hoe langer hoe dieper in de put helpen. Het is niet prettig op anderen te moeten steunen, doch het zou toch wel zo aangenaam zijn, als het dunne einde van de staart wat langer was. Door de nederlaag tegen Emma zijn de rood-witten nu een wed strijd vóór en vier punten achter en het is een zeer zwa re opgave in de eerste klasse, om deze achterstand, welke dus eigenlijk op zes gesteld kan worden, in te halen. R.B.C.De Zeeuwen 32; Goes-Alliance 11; Dosko Internos 32; HeroTerneu- zen 31; BreskensMiddel burg uitgesteld. De Roosendalers zijn nog een te zware partij voor De Zeeuwen, doch de uitslag niet slecht, althans wat de cij fers betreft. Temeuzen heeft het tegen Hero ook niet kun nen bolwerken, hetgeen al evenmin te verwonderen valt, omdat de Brabantse midden moot niet voor de poes is. Veel wijzer werden we aangaande de staart niet, omdat de wed strijd tussen Middelburg en Breskens niet doorging, in verband met de ramp van de Breskens 27, waarbij keeper Vermeulen van Breskens om het leven kwam. In de kop speelden Goes en Alliance de Bergenaren in de kaart door gelijk te spelen, terwijl Dosko zelf won. Internos is aardig op dreef en dus is dit van Dosko een goede prestatie. 2e klasse A. Alliance Dosko Goes Internos R.B.C. Hero Breskens Terneuzen 9 7 2 0 24-9 16 9 7 11 39-16 15 9 6 1 2 28-11 13 9 5 13 20-11 11 8 4 1 3 18-22 9 9 3 2 4 18-21 8 7 2 14 10-16 5 2 16 16-22 De Zeeuwen 9 12 6 15-28 Middelburg 8 0 0 8 9-41 3E KLASSE E. ZierikzeeYerseke 42; OdioNieuw Borgvliet 50; ZeelandiaM.O.C. 33; R.C. S.—R.K.F.C. 2—1; Burgh— Robur 52. Yerseke zit vaster dan ooit aan de onderste plaats gena geld door de nederlaag in Zie rikzee. Niet alleen door die nederlaag, doch ook door de derde overwinning van Burgh, dat zich in drie wedstrijden achtereen zeer fraai herstelde. Robur werd nu het kind van de rekening en zakt daardoor een plaatsje, hetgeen echter nog niet gevaarlijk is, nu Yer seke blijft verliezen. Odio maakte en goede dag met een onverwacht grote zege op Borgvliet en het gelijke spel, dat M.O.C. tegen Zeelandia binnenhaalde. Daarbij mag M. O.C. nog van geluk spreken. Dat R.C.S. tenslotte de zwaar ste concurrent de das om deed was een derde factor in de geluksronde der Ossendrecht- se ploeg. 3e klasse E. M.O.C. O.D.I.O. R.K.F.C. Zierikzee Nw. Borgvl. R.C.S. Zeelandia Burgh Robur Yerseke 9 7 11 30-15 15 8 7 0 1 25-5 14 7 5 11 19-10 11 8 5 0 3 20-18 10 8 3 2 3 17-17 8 9 3 2 4 12-18 8 9 2 2 5 16-20 6 9 3 0 6 21-29 6 9 2 16 17-30 5 8 0 1 7 11-26 1 3E KLASSE F. OostburgSluiskil 52; AardenburgHoofdplaat 22; ClingeHontenisse 01; SteenIJzendijke 02; Corn. BoysHulst 50; Axel Biervliet 30. Oostburg heeft schijnbaar definitief de goede richting te pakken en duwde nu de Sluiskilse ploeg een plaatsje terug. Aardenburg haalde er ook nog een puntje uit tegen Hoofdplaat en daarmee werd Clinge, dat aan Hontenisse de kleinst mogelijke overwinning moest gunnen, weer wat ver der achter gelaten. Aan de kop verliep alles normaal. IJzendijke had een moeilijk reisje naar St. Jansteen, doch knapte het goed op en wist de beide punten te veroveren, daarmee Steen tot een ge vaarlijke outsider makend. Axel houdt nog steeds vol en gaf Biervliet geen kans om aan de derde plaats te tomen. Dat Com Boys er weer flink in hakte, was overeenkomstig de verwachtingen. Alles ziet nu met spanning uit naar rt grote treffen tussen IJzendij ke en Com Boys. 3e klasse F. worden by de politieke bespre kingen. Volgens een goed in gelichte zegsman zouden gere gelde republikeinse troepen dan gelegenheid krijgen het Neder landse gebied te verlaten met achterlating van de wapens. Wat er dan nog achterbiyft zal als rampokbende worden be schouwd. Indien dit juist is, kan het „staakt het vuren" spoedig opgelost zyn. KABINETS REORGANISATIE. De Masjoemi schijnt inmid dels met de kabinets-reorgani- satie toch nog niet tevreden te zijn. „Merdeka" meldt, dat het hoofdbestuur heeft verklaard, dat er nog steeds geen teke nen zijn, dat de republiek thans een nationaal zakenkabinet bezit. De Masjoemi blijft daarom nog steeds hopen, aat zodanige wijzigingen zullen worden aangebracht, dat het kabinet zo spoedig mogelijk als zodanig aanvaardbaar zal zijn. Hadji Agoes Salim heeft daarentegen aan de „Keng Po" verklaard, dat door de hui dige reorganisatie een prac- tische oplossing van de consti tutionele verandering is be reikt, aangezien grote partijen thans medeverantwoordelijk heid is gegeven. WEST-JAVA CONFERENTIE Het „Dagblad" te Batavia verneemt, dat de West-Java- conferentie, waarheen elk re gentschap zowel Indonesische als representaties van andere bevolkingsgroepen zal zenden, in December zal worden ge houden. Aangezien op deze conferen tie de algemene richtlijnen voor de toekomstige status van West-Java zullen worden besproken, is zij te vergelijken met hetgeen de conferentie van Denpasar voor Oost-Indië betekende. Verwacht wordt, dat de basis zal worden ge legd voor een zg. „Daerah Isïimewa", een zelfbesturend gebied, welke staatkundige vorm door het grootste deel der bevolking van West-Java schijnt te worden geprefereerd, ofschoon er toch ook een be langrijke groep is, die aan een „Negara" (staat) de voorkeur geeft. RADIO-UITZENDINGEN. Op verzoek van de techni sche commissie zullen de ver tegenwoordigers van de Com missie voor Goede Diensten met deze commissie maatre gelen bespreken voor het houden van radioredevoerin gen door haar leden uit Djogja en Batavia. De bedoeling is, dat alle inwoners van Indone sië op de hoogte worden ge steld van de taak en het doel van de commissies, ten einde een betere sfeer te bevorde ren. Com Boys IJzendijke Axel Steen Hontenisse Hulst Biervliet Hoofdplaat Oostburg Sluiskil Aardenburg Clinge '900 18 10 '711 '423 13 14 >315 '315 >315 225 12 0 6 12 5 10 7 42-2 18 32-17 17 39-8 15 26-10 10 10-21 7 16-18 9-14 19-39 11-19 15-33 7-28 10-27 RES. 2E KLASSE E. De Zeeuwen IIDosko n 05; Terneuzen HVlissin gen H 2—3; R.C.S. H—M.O.C. II 41; Middelburg IIBres kens H uitgesteld. Dosko H heeft op overtui gende wijze de leiding herno men tegen de Zeeuwen II, die onderaan blijft bengelen, on danks de nederlaag van de concurrenten. Vlissingen maakte een aardige beurt in Temeuzen. R.C.S. herstelde zich tegen M.O.C. II, doch om nog concurrent van Goes en Dosko te worden is het te laat. Zoete omkoperij. De „Frankenpost" te Neurenberg berichtte, dat Robert Berger, een Duitse fabrikant van snoepgoed, tot een jaar gevangenisstraf en een boete van 500.000 Mark was veroordeeld, omdat hij Duitse en Russische beambten omgekocht had met snoepgoed Volkscomité van Curasao protesteert. Het Volkscomité, samengesteld uit en door het volk van Cura sao heeft aan de Staten van dit gebiedsdeel te kennen ge geven. dat de bevolking in haar vertrouwen in de Staten diep geschokt is door zijn hou. ding en handelwijze met be trekking tot het 'doen van een voordracht voor een conferen tie. 't Volkscomité protesteert tegen deze sabotage van goede voornemens van de re gering om de Koninklijke be lofte onmiddellijk in te lossen en het veroordeelt het college om de schande, die het Cura- gao heeft aangedaan. Het is de schuld van de Sta ten, aldus het Volkscomité, dat Nederland en Suriname wach ten op de conferentie te Cu rasao. Het comité keurt deze houding en handelswijze ten strengste af en eist onmiddel lijke vaststelling, bekendma king en verzending van de uitnodiging tot de conferentie. DE VOORSPELT: VRIJ KOUD. Voor het Noordelijk gedeel te van het land: Krachtige, nu en dan harde wind tussen noord-west en west Wisselend bewolkt met regenbuien. Hier en daar vermengd met hagel of natte sneeuw. Vrij koud. Voor het overige gedeelte van het land: Koude ochtend: overdag weer wat toenemende bewolking met een enkel ver spreide bul. Meest matige wes telijke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1