sanatogen Onenigheid in het Franse vakverbond Gani blijft optimist NIEUWS UIT ZEELAND Wederopbouw en ambtenarij Smeten de Duitsers met „Abzeichen" Nieuws Notendop WALCHEREN TWEEDE KAMER Onderwijskwestie in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft Vrijdagmorgen de beraadsla gingen over de Rijksbegroting voor 1948 voortgezet. Bij de replieken waarschuw de de heer De Wilde (A.R.) er in verband met de schuld positie van ons land tegen het enorme tekort der staatsbe groting te bagatelliseren. De heer Schouten (A.R.) constateerde, dat de uiteen zetting van de minister-presi dent ten aanzien van het In disch beleid geen enkele nieuw gezichtspunt bevatte. Hij vroeg begrip voor het standpunt door zijn fractie naar voren gebracht Voorts vroeg hij over de schuldposi tie van Indië een compleet overzicht aan de Kamer te willen overleggen. De heer Tilanus (C.H.) merkte op, dat alle sprekers de nieuwe samenstelling der begroting hebben afgekeurd Spr. waarschuwde de regering ernstig voor wat er met de lonen der landarbeiders ge beurt. De lieer'Zandt (S.G.) merk te o.a. op, dat in de Haagse gemeenteraad de ambtenarij een sta-in-de-weg voor de wederopbouw is genoemd. Z.i. wordt deze mening over al in den lande gedeeld. De Tweede Kamer heeft in haar vergadering van Vrijdag middag de wetsontwerpen tot wijziging en aanvulling van de hoger-onderwjjswet en van de middelbaar-onderwijswet be handeld. De heer Terpstra (A.R.) be pleitte de noodzakelijkheid meer over te laten aan de schoolbesturen en groter vrij heid te geven bij het opstellen van het leerplan. Voor muziek als verplicht leervak voelt spr. weinig. Mevrouw Fortanier-de Wit (Vrijheid) merkte op. dat het haar niet nodig voorkomt met de experimenteerscholen en de middelbare meisjesscholen te wachten tot de algehele her ziening der onderwijswetten, omdat deze herziening lang durige studie der Kamer zal vergen. Zij zou er voor gevoe len leerplan en urentabel in de wet op te nemen. De heer Lucas (K.V.P.) vroeg, of, indien dc eindexa mens gelijk blijven,- de wijzi ging van het leerplan wel ef fect heeft. Het speet de heer Deering (Arb.) dat de Kamer parti ele herzieningen worden voor gelegd. De strekking van het verplichte nieuwe vak muziek heeft de volle sympathie van sprkers fractie. Mevr. Van den Muijzenberg- Willemso (C.P.N.), vroeg of het de bedoeling is, dat de wet definitief zal zijn en niet meer aan de orde zal komen bh de te wachten staande algehele herziening. De heer Tilanus (C.H.) vreesde, dat er van een alge hele herziening in deze regeer periode niets meer zal komen als er in Mei verkiezingen zijn. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Gielen, zeide, dat ae sub sidiëring der middelbare meis jesscholen niet kan wachten. Spr. stelt zich voor de middel bare meisjesscholen, handels dag- en handelsavondscholen in de wet op tc nemen. Het ligt in z\jn voornemen te bevorderen, dat do invoering van het nieuwe verplichte leer- (Ingezonden mededeling) Mensen met een eeuwige jeugd! vak muziek niet vóór 1 Sep tember 1949 zal geschieden. De Minister deelde mede, dat er één wet zal komen ter regeling van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Het ontwerp zal dit kalender jaar het departement verla ten. RIJVERGUNNINGEN. Aan de orde komt het wets ontwerp tot tijdelijke regeling van het personenvervoer met motorrijtuigen. Verscheidene leden beklagen zich er over. dat de rijvergun ningen onjuist verdeeld wor den. De minister, de heer Vos, deelt mede, dat er In tien maanden 14.000 vergunningen voor auto-aankoop zijn uitge reikt. Spr. wil vrijwillige beperking van het benzinegebruik. An ders komt er gedwongen be perking. Er zullen regelen voor de vergunningen worden gesteld bij algemene maatre gel van bestuur. Varken legde een ei. Het gebeurde in het landelijke Midden-Lim burgse dorp Haelen. Of het door de wilde zwij nen kwam die ook in deze buurt reeds her haaldelijk gesignaleerd werden is niet bekend, maar in elk geval vond de landbouwer B, dat zijn krulstaart in de stal niet op zijn gemak was. Het dier maakte naar de wijze der vogels een nest, legde daarin, tot grote verwondering van B., een ei. Opgewonden raapte hij het op en toonde het de huisgeno ten. Bij het afwassen werd het geheim ont sluierd: het bleek een stenen nestei te zijn. Het varken is nu weer rus- riff Extra-trein Roosendaal Bergen op Zoom. Met ingang van Maandag zal in verband met druk reizigers- vervoer de volgende extra trein worden ingelegd: Roosendaal v. 9.40 uur, Ber gen op Zoom a. 9.56. v. 10.06. Roosendaal a. 10.26. Verzet tegen communistische plannen. Jouhaux contra Franchon. In een bijeenkomst van het nationale comité van het alge meen Frans Vakverbond (C.G. T.) is het tot een openlijke botsing gekomen tussen de communistische meerderheid en de niet-communistische min derheid der leiders. Het behandelde punt was het plan Marshall. Terwijl Leon Jouhaux, die de niet-commu nistische minderheid leidt, ver klaarde, dat de Amerikaanse hulp noodzakelijk is om te voorkomen, dat de levensstan daard der Franse arbeiders met tenminste een derde om laag gaat, nam Benoit Fran- chon, de leider van de commu nistische meerderheid, hevig stelling tegen het plan Mars hall. „We hebben een zekere hoeveelheid grondstoffen no dig", betoogde Jouhaux, „die slechts in de Ver. Staten te vinden zijn en daartoe moeten wij credieten hebben. Anders zouden wfl met onze boter, melk en kaas moeten betalen". Jouhaux' "uitdaging aan de communisten verscheèn enige uren na het door de commu nistische meerderheid gepubli ceerde manifest, waarin werd aangespoord tot de vorming van arbeldskernen in elke fa briek ten einde te kunnen ko men tot eventuele acties, in dien de regering zou weigeren de lonen te verhogen. Deze oproep tot een ongeor ganiseerde massamening stuit op krachtig verzet van de niet- communistische minderheid in de C.G.T., die in een massaver gadering onder communistische leiding welke tot een alge mene staking zou kunnen lei den een ernstig gevaar ziet. Zg ziet deze actie ook als on derdeel van een „oorlog tegen de socialistische partijen", aan gekondigd door de Kominform. RESOLUTIE FRANCHON. Franchon, die de communisti sche meerderheid in het ver bond vertegenwoordigt, las een motie voor, waarin hij ver klaarde, dat de resolutie van Jouhaux en „een aantal kame raden" doelloos is. De federale nationale com missie van de C.G.T. nam ver volgens met 85 stemmen tegen 80 onthoudingen de resolutie van Franchon aan. El, el, weer een el. Op 20 November zal in dc bonnenlijst voor alle leeftijds groepen een bon voor een ei worden aangewezen. Besprekingen over nieuwe demarcatielijn. De onlangs benoemde repu blikeinse commissie ter bestu dering van de uitvoering van de order tot staken van het vuren en een dergelijke Neder landse commissie zijn Vrijdag morgen per vliegtuig in gezel schap van Frank Graham uit Djogja te Batavia aangeko men. De republikeinse commissie zou Vrijdagmiddag voor het eerst een bespreking hebben met de Nederlandse commissie tot uitvoering van de order tot staken van het vuren. Men is van mening, dat de besprekin gen het vaststellen van een nieuwe demarcatielijn zouden betreffen. Overdracht as van omgekomen militairen. Veertien urnen mét de as van in Japanse kampen omge komen Nederlandse militairen zijn Vrijdagmiddag in de aula van de Nieuwe Oosterbegraaf plaats te Amsterdam overge dragen aan het Nederlandse Rode Kruis. In de aula van de begraaf plaats, staande temidden van de familieleden der omgeko menen, sloeg H.K.H. de Prin ses-Regentes de stoet gade. Het waren 100 man der Ko ninklijke Marine en 100 man van de landmacht, die voorafgegaan door een militai re kapel met omfloerste trom men de grote oprijlaan opmar cheerden. In de stoet werden in twee kleine kisten de 14 ur nen medegevoerd. De Prinses-Regentes onder hield zich met verscheidene familieleden en liet deze de aula betreden, alvorens zij zel ve haar plaats innam. Namens de Minister van Marine sprak in de aula de commandant der zeemacht, de schout bij nacht J. J. L. Wil- linge, namens de Minister van Overzeese Gebiedsdelen de oud-commandant van het K.N. I.L. luitenant generaal Van Oyen en namens het Rode Kruis de generaal majoor dr. F. Daubanton. BIJZ. GERECHTSHOF Vrijwilligers voor hun rechter. De 40-jarige Kloetingse koopman J. Schipper, was in Duitse krijgsdienst getreden en was voor zijn' dappere da den beloond met een „Infante rie Sturmabzeichen" in zilver. Verdachte beweerde deze on derscheiding niet voor grootse wapenfeiten gekregen te heb ben, doch omdat van iedere compagnie een man door de Duitsers werd onderscheiden, onverschillig ol deze dit al dan niet „verdiend" had. Zo was althans zijn indruk. De proc.-fiscaal hechtte hier aan niet veel geloof en eiste 6 jaar R.W.I. met aftrek. De verdediger, mr. J. G. v. d. Burgt, voerde verzachtende omstandigheden aan. Zeven jaar lang was de tim merman A. Moes uit Axel werkloos geweest, doch toen de Duitsers onze Oostgrens had- POLITIEK PROBLEEM IS NUMMER EEN. Ongeregelde troepen Levenslustig en vitaal, vol werklust en geest den gansen langen dag maar ook 's avonds in huiselijke kring nog prettig en onderhoudend. Dat is het soort dat met Sana- togen gemaakt wordtl Waar om nog langer neergeploft, na tafel - in Uw zetel en lusteloos om te hangen, tot niets meer in staat, omdat alles en Iedereen U te veel is? Neem Sanatogen en wordt voor Uw omgeving weer de oude. opgewekte kameraad van weleer lepuoükemse minis ter van buitenlandse zaken Gani arriveerde per K. L. M. te Amsterdam om door te reizen naar Havanna en daar deel te nemen aan de economische wereldconfe rentie. Zoals hekend had de Nederlandse regering bezwaar tegen de uitnodi ging van de Republiek voor deze conferentie. Gani verklaarde te Amster dam, dat hij nog altijd opti mist is. Hij vermocht niet in te zien, dat de deelneming van de Masjoemi-partij aan de Djocja-regering de kans op 'n vergelijk met de Nederlanders verminderde. De militaire con flicten vond hij niet zo belang rijk. Het politieke probleem staat voor de Djocja-regering voorop. Wij eisen, aldus Gani, onze politieke rechten en voor namelijk zelfbeschikkingsrecht. Voor al het overige is een op lossing te vinden. Hij erkende, dat er ongere gelde elementen meevochten aan Djocja-zijde, maar hii zei- de, dat de Nederlanders in de streken, die zg bezetten, ook ongeuniformde personen in dienst nemen en bewapenen. Gani meende, dat in het door Nederlanders bezette ge bied geen orde en rust heers ten en hy achtte de politiek van de verschroeide aarde een succes geweest voor de T.N.I. en een nadeel voor de Neder landers. Hij noemde vervolgens dr. van Mook kortzichtig en be- critiseerde het bestuur in de door Nederland bezette gebie den. Tenslotte beweerde hij. dat het communisme in de Repu bliek dan alleen kans zou heb ben indien de onderdrukking door de Nederlanders voort duurde. In het gezelschap van de heer Gani bevonden zich nog een viertal Javanen. in een Tot vertegenwoordiger van Nederland in de bgzondere commisie van de Ver. Naties voor de Balkan is benoemd de heer J. M. de Booy, oud-minis ter van marine. Onder buitengewoon grote belangstelilng werd in het Ge rechtsgebouw tc Rotterdam mej. mr. J. C* Hudi|L eerste vrouwelijke rechter in Neder land, geïnstalleerd. Op 16, 17. 18 en 19 No vember zal de Franse minister van Onderwijs, de heer Naege- len, op uitnodiging van de Ned. regering- een bezoek aan ons land brengen. Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 November j.l. 910.841 tegen 892.177 op 1 Oc tober. Poeng Sri Tsjand, voor zitter van het ontbonden Si amese Huis van Afgevaardig den is gearresteerd. De politie van Napels heeft Donderdag een groot aantal traangasbommen ge bruikt om een aanval van een grote menigte linkse demon stranten op haar hoofdbureau af te slaan. den overschreden, was er ar beid voldoende aan de win kel. Moes werkte voor een Wehrmacht-aannemer en ge raakte in de Landwacht. In April '44 deed hij mee aan een razzia ih het filmtheatez „Centrum" te Axel. De eis luidde 7 jaar met aftrek en ontzetting rechten. VISSER MET FANTASIE? De visser A. Schot uit Tho- len, fel N-S.B.-er, was toege treden tot de Landstorm en had in Duitse dienst gevoch ten. Wegens desertie werd hij enige tijd in een kamp opge sloten, maar hierna weer in de Landstorm teruggeplaatst, zyn legeronderdeel werd door de Amerikanen omsingeld, maar hp brak door om bij vrouw en kinderen te komen, later vocht hij aan het front in Nederland. Verd. ontkende dit, maar toen kwam een brief ter tafel, waarin hij aan zijn vrouw schreef in een hel. van vuur te verkeren, doch spoedig af gelost te zullen worden. Schot zei, dat hier fantasie bij is geweest, doch dit werd niet geloofd, temeer daar uit be scheiden bleek, dat hy met een pantservuist was bewa pend. De proc. fiscaal vroeg een gevangenisstraf van 9 jaar met aftrek van voorarrest te gen Schot. Tegen de kleermaker P. J. Davidse uit Domburg, die naald en draad in Duitse dienst de Landstorm voerde, werd 5% jaar R.W.I. met aftrek geëist; tegen de ar beider J. Berrevoets uit Zie- rikzee, Waffen S.S.-er, 6 jaar, met aftrek en tegen A. J. Boo- gert uit St. Annaland, die toe trad tot de Landwacht, 3 jaar met aftrek. UITSPRAKEN. In de middagzitting van het Bijzonder Gerechtshof werden de volgende vonnissen uitge sproken: A. Schot te Tholen. 6 j. gevangenisstraf met af trek sedert 23 Mei 1945; A. Moes te Axel, 5 j. met aftrek sedert 17 Mei 1945 en ontzet ting uit de rechten voor het leven; P. J. Davidse te Dom burg, 5 j. met aftrek sedert 23 Juni 1945; J. Schipper te Kloetinge, jaar met aftrek sedert 9 Juni 1945; J. Berre voets te Zierikzee, 4 j. met af trek sedert 10 Maart 1946; A. J. Boogert te St. Annaland, 3 j. met aftrek sedert 5 Juni 1945. De zaak Brinkman. BESCHULDIGING VERVALLEN VERKLAARD. Het tribunaal te Goes deed uitspraak in de zaak tegen de heer J. Brinkman te 's-Gra- venhage, vroeger directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Terneuzen. Het Tribunaal heeft de beschuldiging tegen de heer Brinkman vervallen verklaard. Tollenaar krijgt 20 jaar De Kamer voor Zeeland van het Byzonder Gerechtshof te Middelburg, veroordeelde Vrij dagmorgen de 35-jarige chauf feur Benoni Tollenaar uit Ter- neuzen, tot een gevangenis straf van 20 jaar, met ontzet ting uit de rechten voor het leven (recht op beroep in cas satie). Tollenaar, in bezettingstyd de schrik van Zeeuwsch Vlaan deren, werd schuldig bevonden aan hulpverlening aan de vg- and en het misbruik maken van macht, hem door de vij and of diens handlangers ver schaft. Hg heeft o.m. aan tal van huiszoekingen deelgeno men en daarbij enkele malen zgn slachoffers mishandeld. Stichting „Nieuw Walcheren". In de Donderdagavond ge houden bestuursvergadering der Stichting „Nieuw Walche ren". is besloten uit het 15 le den tellende bestuur een da gelijks bestuur te vormen. Hiervan maken deel uit de he ren J. L. Verhagen (Vlissin- gen), voorzitter; G. Ballintgn, secretaris; D. F. P. Hoegen, 2e penningmeester; P. Blaauw en R. de Muynck, allen te Mid delburg. De* overige bestuurs leden zullen in het commissie werk geactiveerd worden. Tevens werd besloten om trent de jaarwisseling een uit voerig overzicht over de resul taten der Bomenactie en de besteding der gelden te publi ceren. Handelsbeurs te Goes. Woensdag en Donderdag had in de „Prins van Oranje" op initiatief vein de Gebr. Duve- kot een handelsbeurs plaats, welke voornamelgk ten doel had de handelaren in kruide- ni:rswaren e.d. in Zeeland en Westelijk Noord Brabant aan de door fabrikanten ingerich te stands met hetgeen thans weder in meer of minder gro te mate te verkrijgen is, ken nis te malcen of te vernieuwen, daarin door de vertegenwoor digers voorgelicht. De zaal maakte een keurige indruk en de bezoekers konden op het toneel, dat tot een vrolijk ver versingslokaaltje was inge richt, een drank consumeren. „Nieuw Walcheren" voltooide boomplanting op Seisbolwerk. Vrijdagmiddag is de herbe- Elanting van het Seisbolwerk e Middelburg, waarmede op de gedenkwaardige 4e Novem ber een begin werd gemaakt, voltooid. Het gedeelte van het bolwerk, waar tgdens de Boomplantdag de eretent was opgeslagen, is thans onder handen genomen door be stuursleden van de Stichting „Nieuw Walcheren", die 15 jonge bomen in de grond heb ben gezet. De heren R. de Muynk, J. L. Verhagen, D. F. P. Hoegen, P. Blaauw, G. H. Luyendgk, A. G. Wagensveld, mr. W. H. Ver maas en dr. G. Sissingh, be stuursleden, W. Spinnaay, W. J. J. G. Hertogs, F. J. Kon- raad en C. P. F. van Oost, leden van de Regelingscomm. Middelburg, C. P. Broerse, lid van de Herbeplantingscommis- sie en N. Minderhoud en J. de Wolff, leden van de Tentoon stellingscommissie, namen aan deze onofficiële plechtigheid deel. Het leven in Amerika. In het Concertgebouw te Vlissingen hield Vrijdagavond Jhr. Ir. J. de Ranitz, die des tijds als lid van een interna tionale commissie ter voorbe reiding van de bouw der ge bouwen van de Ver. Naties in Amerika vertoefde, een lezing over het leven in „Gods^Own Country". De voorzitter der afdeling Vlissingen van de Z.V. U.t Dr. M. Schreuder, opende de avond met een kort woord van welkom, waarna Jhr. de Ranitz in een boeiende en gees tige voordracht het leven en werken der Amerikanen schet ste. Een ander leven dan we hier in Europa gewend zijn, beheerst door de stelregel, dat tfld geld is. vol persoonlijke vrijheid en nagenoeg zonder overheidsbemoeiing. Geen gek kenhuis, al mag dit misschien op het eerste gezicht zo lijken, maar een land, dat wil trach ten zo vrij en efficient moge lijk te leven, dat is Amerika. Lichtbeelden verduidelijkten de lezing nog, waarvoor Dr. Schreuder tenslotte namens al le aanwezigen Jhr. de Ranitz hartelijk dankte. Drukke scheepvaart door Kanaal van Zuid-Beveland. Te Hansweert zgn in de maand October door het ka naal gepasseerd 5187 schepen met een totaal laadvermogen van 1.477.876 ton tegen een aantal van 4140 schepen met een tonnenmaat van 1.382.248 ton in diezelfde periode van 1946. Tribunaal Goes Het Tribunaalverslag van Vrijdag kan tot enig misver stand aanleiding geven. Het bleek niet uit de beschuldiging dat G. J. Bolier uit Westdorpe tijdens de bezetting bg de In telligence-Service werkzaam was, doch uit het verhoor. Voorts had deze besch. een brief aan de Landstand gezon den, uitsluitend met de bedoe ling een Ausweis te verkrijgen om in Nederland te blijven. Dodelijk ongeval tussen Perkpolder en Terneuzen. Donderdagavond heeft zich op de weg van Perkpolder naar Terneuzen, onder de ge meente Driewegen, een dode lijk ongeval voorgedaan. De 50-jarige melkboer T. Kayser was in gezelschap van enige collega's naar een vergadering in Goes geweest. Op de terug weg hadden de heren op de pont een chauffeur uit Ter neuzen ontmoet, met wiens wagen ze mochten meerijden: één voorin bij de chauffeur en twee achterin. Vlakbij Drie wegen wilde K. uitstappen, maar hg deed dit terwijl de wagen nog reed, met gevolg, dat hij tegen het wegdek smakte en deerlijk gewond bleef liggen. Onmiddellijk werd genees kundige hulp ontboden. De heer Kayser werd per ambu lancewagen. naar het zieken huis te Terneuzen overge bracht, waar hij later in de avond is overleden. Een tragische bijzonderheid is wel, dat een zoon van het slachtoffer ongeveer een maand geleden om het leven kwam ten gevolge van een auto-ongeval bij Sluiskil. Afscheid van ds. A. de Vries. ALS PENNINGMEESTER VAN „KINDERZORG". Ds. J. de Vries, Em. predi kant te Goes, die 26 jaar pen ningmeester van de vereniging „Kinderzorg" is geweest, doch onlangs als zodanig is afge treden, heeft Vrijdagmiddag af scheid genomen van het be stuur, de directeur, de heer J. van der Wint en het personeel van „Kinderzorg". Zijn echtge note en dochter woonden dit intieme afscheid bij. De voorzitter, ds. C. van der Waa, sprak de scheidende pen ningmeester toe. Hg herinnerde in zijn rede aan het vele werk, dat ds. de Vries voor „Kin derzorg" heeft verricht. Ver volgens bood hy mevr. de Vries bloemen aan. De waarnemend penning meester, de heer C. C. Mantz, die 24 jaar met ds. de Vries heeft samengewerkt en met mevr. Quarles van Ufford de langste periode zitting in het bestuur heeft, richtte daarna het woord tot ds.' de Vries. Deze dankte tenslotte voor de hartelgke toespraken en me moreerde de oprichters, voor zitters en directeuren van „Kinderzorg" die hg in de loop der jaren heeft leren kennen en waarderen. Tenslotte bleef men nog eni ge tijd gezellig byeen. De heer C. C. Mantz zal voorlopig de functie van pen ningmeester vervullen. Vlissingen wordt groter. Ritthem zou verdwijnen volgens de grenswijzigings plannen. Onlangs berichtten wij reeds omtrent de plannen tot wijzi ging van de grenzen tussen Vlissingen en de aangrenzende gemeenten. Naar wij thans vernemen zou als gevolg van de voorge nomen grenswijzigingen de ge meente Ritthem geheel Worden opgeheven: een deel wordt bg Vlissingen gevoegd, en een an der deel by O.- en W.-Sonburg. Van de gemeente Koudeker- ke zal de omgeving van Pau- wenburg en Lammerenburg bg Vlissingen worden gevoegd, van O. en W.-Souburg het ge deelte, dat ten Westen van het kanaal aan Vlissingen grenst. Ook zou Souburg een deel van haar grondgebied aan Koude- kerke moeten afstaan. Vlissingen UITVOERING CHR. ZANGVER. „HOSANNA." De Chr. Zangvereniging „Ho sanna", die Vrijdagavond inde St. Jacobskerk te Vlissingen een uitvoering gaf, beschikt slechts over ongeveer 40 leden. De mogelgkheden van dit koor zijn dus enigszins beperkt. Niettemin maakte vooral het eerste gedeelte van het con cert een gunstige indruk. Het „Beati Mortui" van Al- phons Vranken, het meest oor- spronkeiyke werkje van het programma, werd uitnemend gezongen. De Jacobskerk heeft een goede accoustiek, en het koor heeft daarvan ongetwij feld geprofiteerd. „De Leeuw van Juda" bleek een vrij vlakke compositie, die voor het koor niet te moeilijk was. Een volgend concert zul len wij gaarne een wat,belang- rijker werk horen. Wanneer 't koor uitbreiding ondergaat zal het in de toekomst, onder lei ding van de heer J. Suurmond, zeker werk aan kunnen dat muzikaal op wat hoger niveau ligt. De prestaties van Vrijdag hebben dit bewezen. „Hosan na" is een koor, dat nog veel belooft! Het concert, Öat goed be zocht was, werd gesloten door ds. J. Hindriks. FILMAVOND N.R.V. De afd. Walcheren van de Ned. Reisvereniging gaf Woensdagavond in het Con certgebouw te Vlissingen een filmavond, welke alleszins ge slaagd mag heten. Voor de pauze werd een drietal Engelse documentaires vertoond, waar van vooral het filmpje „St. Pauls Cathedral" uitstekende kwaliteiten bezat. Boeiend was de,film over het leven van een gezin In Yorkshire „We of Westriding", terwgl by „Co lours in clay" de werkelgk fraaie kleuren bewondering af dwongen. Na de pauze draaide „Toen dra", een „grote" film, welke een combinatie van speelfilm en natuuropnamen vertoonde. Ook van de avonturen van een jonge dokter, die met zgn vliegtuig een noodlanding moest maken in de eenzame woestenijen van Alaska, geno ten de aanwezigen kennelijk. Te Rotterdam slaagde voor het candidaats-examen economie de heer W. van Poel je te Vlissingen. Middelburg OUDEN VAN DAGEN VERGADEREN. Maandagmiddag te 2 uur zal in de Bogardzaal te Mid delburg een vergadering wor den gehouden door de Bond van Ouden var Dagen. De bondsvoorzitter zal een rede houden, waarin de belangen van de oudje.1: besproken zul len worden. O.- en W.-Souburg VERENIGING VOOR CHR. WIJKVERPLEGING. De interkerkelijke commissie voor de wykverpleging Sou- burg-Ritthem heeft opgehou den te bestaan. De commissie was slechts een middel om de Duitse bezetters van deze ver eniging te doen afblijven. Don derdagavond is heropge richt de vereniging voor Chr. Wijkverpleging Souburg-Rit- them. In het bestuur hebben thans zitting mevr. Kruithof- Keuker, mevr. Antheunisse- Bouff en de heren G. Krgger, M. Deurwaarder, J. A. Arend- se, Ds. v. d. Berg te Souburg en de heer A. Lijnse te Rit them. De vergadering werd geleid door de heer J. Suur mond Pz. Arnemuiden HEFFING VAN HAVENGELDEN. Dezer dagen vergaderde de Raad der gemeente Arnemui den onder voorzitterschap van de burgemeester J. Langebee- ke. De Voorzitter deelde mede, dat de besluiten van de Raad tot aankoop van gronden voor de bouw van woningen en tot verhoging van de jaarwedde van de gemeente-bouwmeester en de toepassing van de grati ficatie voor het gemeente per soneel zgn goedgekeurd. Ook is door de Kroon goed gekeurd de verordening tot 't heffen van havengelden. Op verzoek van de Minister van Binnenlandse Zaken is daarin alsnog vrijstelling opgenomen van de rechten tot aanvoer van materialen van het Rijk, zulks op grond dat de kade is gelegen aan een Rgkskanaal. Een ingekomen bezwaar schrift van ds. Hooijkaas, om trent de straataanduiding, werd niet in behandeling genomen, als zijnde niet gezegeld. Voor het verdere herstel van oorlogsschade aan 't gemeen tehuis is door het College van de Wederopbqnw, van publiek rechtelijke lichamen, machti ging verleend. Op verlangen van Gedepu teerde Staten werd de aflos- singsduur van het Raadsbe sluit tot het aangaan van een geldlening bg de Coöp. Boe renleenbank voor het herstel len van de kade teruggebracht van 33 tot 25 jaar. Vervolgens werd besloten om bij voor noemde bank een lening aan te gaan groot 8000 ter be strijding van de kosten der electrische straatverlichting. De begroting voor het dienst jaar 1947 werd op voorstel van Burgemeester en Wethouders gewijzigd. In de vacature van lid der plaatselgke prijzen-commissie, ontstaan door het bedanken van de heer J. K. Crucq, werd benoemd de heer C. Dellebee- ke. Aan het adres van de ge meenteraad van Diever. inzake opheffing classificatie van de gemeenten, werd met algemene stemmen besloten adhaesie te betuigen. Een verzoek om subsidie van de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten werd afgewezen. Ten behoeve van de inten sieve rattenbestrgding werd 'n bedrag van 200.gevoteerd. Een door de inspecteur van de volksgezondheid te Middel burg ontwonen verordening tot voorkoming, wering en be teugeling van besmettelijke ziekte op school en kinderbe waarplaatsen werd onveran derd vastgesteld. Vastgesteld werd een veror dening tot heffing van reini gingsrechten voor de bebouwde kom der gemeente gelegen ten Zuiden van de spoorweg. Aan de heer A. J. Dekker, hoofd der school te Klevers- kerke, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend in verband met zgn benoeming als onderwgzer aan de U.L.O. school te Spgkenisse. De voorzitter sloot deze ver gadering met dankgebed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2