Dr. Beel verdedigt het Regeringsbeleid NIEUWS UIT ZEELAND Sturm's Boekhandel Wolsmokkel op de Schelde WALCHEREN LAATSTE NIEUWS De eerste spant van Middeiburg's stadhuis. Sectie-commandant Intelligence Service. TWEEDE KAMER Lonen van landarbeiders staan niet achter bij die in de industrie. De positie van het kabinet. In de Donderdag om twaalf uur hervatte vergadering der Tweede Kamer kwam aan het woord de minister-president, cir. L. J. M. Beel, die o.m. me dedeelde. dat de kwestie van hervatting van het georgani seerd overleg voor het Rijks personeel aan de orde komt in de eerstvolgende vergadering van de salaris-commissie, wel ke Vrijdag gehouden wordt. De herziening der salarissen van het overheidspersoneel houdt onverbrekelijk verband met do loon- en prijspolitiek der regering. Spr. merkte op, dat de re gering het tijdstip der verkie zingen niet geheel ln de hand heeft. HM koestert echter de mogelijk te bevorderen om de mogelijkheid te scheppen tot verruiming van het welvaarts peil. Vastgesteld kan worden, dat het prijspeil ln vergelijking met andere landen laag is. Spr. wees er op, dat de land- bouwlonen meer gestegen zijn dan de industrie- en andere lonen. De gemiddelde lonen der landarbeiders staan niet ach ter bij vergelijkbare industrie- lonen. De omstandigheden wor den nauwlettend gevolgd, om waar nodig, tot prijsverlaging te komen. Het verdient aanbeveling de kwestie van de Kinderbijslag voor kleine elfstandigen in het gehele vraagstuk der so ciale voorzieningen te betrek ken. Wijzende op de prijsverlagin gen op een aantal artikelen. v.nvachtlnjf. dat teyën'de tijd »Pr~ ,dat voornemen der verkiezingen de Indoneüi- g""*-WSÏKSSldff Ien toe te passen; helaas zul- verkiezingen do Indonesi sche politiek verdere verdui delijking zal hebben gevonden. In verband met de Indonesi sche kwestie herhaalt de mi nister-president. dat het rege ringsbeleid vasthoudt aan het behoud van een gemeenschap pelijk staatsverband onder het Huis van Oranje. Met de instelling ener staatscommissie tot algehele Grondwetsherziening wenst de regering nog te wachten. Wel wil zij overwegen een aanvang te doen maken met de voor studie van de /aarmee ver band houdende vraagstukken. In verband met de loon- en prijspolitiek merkt spr. op, dat deze er steeds op gericht is de arbeidsproductiviteit zoveel Weerbericht. wisselend bewolkt. De Bilt voorspelt voor de periode van Vrijdagochtend tot Vrijdagavond Krachtige, aan de Wadden- kust tijdelijk nog harde Noord, westelijke wind. Wisselend be wolkt met enkele Wei nig verandering van tempera tuur. Amsterdamse beurs N.I. Handb. B Ned. Hand. Mij. Calvé A.K.U. Unilever Fokker VI. Ned. Ford Philips Billiton Kon. Tetr. Amst. Rubb. H.A. Lijn Scheepv. U, H.V.A. Dell Mij. 2 Nov, 13 Nov. 105 104 142% 142 173% 173% 168% 167 293 291% 187 187 390 385 374 368% 406 410 455 450 162% 161 181% 181 189% 187% 236% 234 153% 154 De handel op de effecten beurs te Amsterdam gaf hoe genaamd geen tekenen van op leving. Het publiek bleef zich afzijdig houden en de affaire was van geringe afmetingen. De stemming was prijshoudend. In enkele gevallen waren de hoofdkoersen iets lager en van de toonaangevende industri ëlen waren zowel Unilever als Philipsaandelen een paar pun ten beneden het vorige slot. (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) brengt U als ST. NICOLAAS-VER- RASSING ANTON P1ECK de befaamde boeken-il- lustrator met een ten toonstelling van een met zorg uitgekozen collectie uit zijn veelomvattend grafisch werk Wy combi neren hiermede een ge zellige Overzichtelijk ingedeeld, vindt U hier gemakkelijk juist het „boek", dat U zoekt. Gezellige zitjes no den U tot lezen. Toegang geheel vrij. Dagelijks geopend van 912.30 cn van 1418 uur. Opening Zaterdag 15 Nov. 14 uur. STURM'S BOEK- EN KUNSTHANDEL L. Kcrkstr. ft OOES. K. Kerkstr. 2, Ien ook enkele verhogingen moeten volgen. De regering meent haar tot nu toe gevolgde loon- en prijs politiek te moeten handhaven. De mogelijkheid tot verho ging der huren is op het ogenblik niet aanwezig. HET KABINET. De homogeniteit van een ka binet kan alleen voortkomen uit rustige beraadslaging. Na tuurlijk zijn er verschillen, maar beslissend voor de ho mogeniteit is of meri het ten slotte eens wordt. In verband met de wijzigin gen in het kabinet, merkte spr. op, dat onze Grondwet nog met kent de figuur van een staatssecretaris. Dit gemis doet zich vooral voelen op het ministerie van Overzeese Ge biedsdelen. De taak van de minister zal echter door de heer Götzen r~ Tennis-sler sloeg zijn slag. Jack Kramer, kam pioen van Amerika en houder van het Wimble don kampioenschap, is beroepsspeler geworden met een gegarandeerd inkomen van 50.000 dol lar per jaar, het hoogste salaris dat ooit aan een tennis-ster gewaarborgd werd. aanzienlijk kunnen worden verlicht. De minister van Over zeese Gebiedsdelen blijft ver antwoordelijk voor het geheel. Minister Lieftinck besprak de structuur van de begroting en de inhoud van de millioenen- nota. Spr. constateerde o.m., dat nu het nationale budget ontbreekt, er een veel grotere waardering voor blijkt te be staan dan toen het verscheen. De minister merkte op, dat het invoercijfer 3.470 millioen bedraagt, d.i. minder dan 10 der deviezenbehoefte van de verschillende departemen ten, de militaire inbegrepen. EXPORT GAAT GOED. Voorts deelde hü mede, dat een export-belasting onder- wem van interdepartementaal overleg uitmaakt. De export ontwikkelt zich de laatste maanden in verheugende zin. Hy hoopt, dat een bevredigen de regeling gevonden kan wor den. Het idee van op de Inkom stenbelasting voor bedragen boven 4000, bijv. iets te zet ten ten behoeve van het land- bouw-egalisatiefonds, achtte spr. niet voor verwezenlijking vatbaar. Dat er nog geen Indische begroting is. hangt samen met de omstandigheden in Indië. Elke raming zou illusoir zijn. De schuld van Indië bedraagt 3.4 milliard, n.l. 1.8 milliard aan Nederland, 578 millioen aan het buitenland en 1.031 millioen interne schuld. De vraag of de regering pa raat Is, als de Marshall-hulp niet verleend zou worden, kan de minister bevestigend beant woorden. Te half* vier verdaagde de voorzitter de vergadering tot Vrijdagochtend elf uur. Bijzondere politierechter. „Aarts-zwarthandelaren". De rijkspolitie te water hield op 1 September ter hoogte van het Schaar van Valkenisse óp dc Westerschelde een roeiboot aan, waarin zich behalve de monteur J. A. B. uit Goes en zijn helper J. C. v. H., een partij van 50 kg. wol bevond. Even later hield de politie het vaartuig „Gra 6" aan, dat op verdachte wijze ronddob berde. In het vaartuig lag de echtgenote van de monteur J. A. B. rustig te bed, maar het was een ongewoon bed, want het bestond uit 50 kg. wol. De schipper van de „Gra 6" gaf toe, aat de dame in kwestie hem 3 per kg. betaalde voor het vervoer van de wol. Het bleek, dat de wol ln Kieldrecht was gekocht voor 36 per kg. De wol zou in Goes verkocht worden. De Officier noemde het echtpaar B. aarts-zwendelaren. Hij eiste tegen ieder der ver dachten 9 maanden gevange nisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk en met af trek van voorarrest. Voorts vroeg hij verbeurdverklaring van de wol. Nadat de verdediger, mr. P. C. Adrlaanse. aan het woord was geweest, werd de be trokken dame veroordeeld tot 6 maanden, waarvan twee voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar en B. tot negen maanden met drie maanden voorwaardelijk en de zelfde proeftijd. Voorarrest werd afgetrokken en de wol verbeurd verklaard. BONNENHANDEL. J. B., 53 jaar, kleermaker te 's Heerenhoek, wegens het onbevoegd voorhanden hebben van 289 distributiebonnen, be staande uit boter- suiker-, melk- en margarinebonnen. Verdachte had deze bonnen ontvangen van zijn zuster, die deze bonnen bij verschillende personen opkocht en aan haar broer ter hand stelde om ze weer te verhandelen, 40 of 20 dagen en 1 maand gevange nisstraf voorw., proeftijd 3 laar. TABAKSSMOKKEL. J. W., 31 jaar, opperman en A. d. V., 40 jaar, commission- nalr, beiden te Middelburg, wegens het frauduleus invoe ren van 30 kg. tabak, 1000 sigaretten en 10 knotten wol, bovendien hadden verdachten zich te verantwoorden wegens uitvoer van resp. 846 en 724, zonder vergunning. Straf: J. W. 2 maanden gev. met verb, verkl. A. de V. 4 maanden gev. met verb, verkl. ONGESTEMPELD VLEES. Op 30 September zagen controleurs der C.GD., dat de bode K. uit Colijnsplaat te Goes een kist afleverde aan de woning van B. P. Bij con- tróle bleek deze kist te bevat ten 40 kg. ongestempeld var kensvlees. B. hierover onder vraagd, verklaarde dat hij dit vlees van zijn broer uit Co lijnsplaat had ontvangen zon der afgifte van bonnen. 1 Dc 47 jiwige landbouwsf M» de B. te Colijnsplaat gaf bij het voortgezet onderzoek toe, dat vlees te hebben verzonden en verklaarde, dat dit afkom stig was van een hem toebe hoord hebbend varken, hetwelk op 27 Sept. frauduleus was ge slacht. Dat varken woog naar schatting 100 125 kg. levend gewicht. Aanvankelijk weiger de hij te zeggen, waar hij dat vlees had verborgen, doch toen de ambtenaren dreigden met arrestatie, werd het vlees voor de dag gehaald. In totaal werd 84 kg. in beslag geno men. Straf: 200 of 2 mnd., met verb, verkl. vlees. De 21-jarlge slagersknecht, D. J. C., te Colijnsplaat, die behulpzaam was geweest bij het slachten van vorenbedoeld varken, werd veroordeeld tot 40 of 20 dagen. Gide krijgt nobelprijs. De Nobelprijs voor literatuur is toegewezen aan de Franse schrijver André Gide. Nieuws in een notedop 3000 arbeiders van de Krupp-fabrieken te Essen zijn gisteren in staking gegaan dm hun eis tot uitkering van een Kerstgratificatie. De politie te Gdynia heeft Zweedse zeelieden, o.w. twee officieren der koopvaardij, ge arresteerd in verband met de vlucht van zekere Poolse bur gers. Tengevolge van een sta king bij de gasbedrijven zijn alle grote Italiaanse steden se. dert Dinsdag van gas versto ken. Aan prof. mr. P. S. Ger- brandy is toestemming ver leend het Franse Grootkruis in de orde van het Legioen van Eer te aanvaarden. Tengevolge van de droog te liep de melkgift per koe in de maand September meer te rug dan normaal het geval is. Vergeleken by September 1938 was de melkgift 32 minder. Kerknieuws DE ZAAK DS. w. G. F. V. HER WIJNEN. Dè Part. synode van het Zuiden van de Geref. kerken art. 31 K.O., heeft met 8 tegen 4 stemmen en 4 onthoudingen uitgesproken, dat ds. W. G. F. van Herwynen te Rilland-Bath, wederom als dienaar des Woords dient ontvangen te worden, overwegende dat geen der overwegingen, welke tot zijn schorsing en afzetting hebben geleld, juist zijn geble ken. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Werkendam J. C. van Ravenswaay te Zaam- slag: bedankt voor Papen- drecht M. W. Nieuwenhuyze te 's-Gravenhage-C. Nadelig saldo van Weg- onderhoudsfonds zal dalen. De dezer dagen verschenen begroting van het Prov. Weg- onderhoudsfonds van Zeeland voor 1948 toont voor lasten en baten een raming van 472.435.40 361.750; 299.981.96), voor de kapitaal- dienst ƒ880.529.38 (ƒ897.679.68 1.064.529.38). De tussen haakjes geplaatste cijfers ge ven resp. de raming voor 1947 en de lasten 1946 weer. Ten bate van 1948 is een extra-bijdrage geraamd van 150.000 van de Provincie. Het ligt in het voornemen te trach ten deze bijdrage in 1949 50.000 hoger te ramen. Daar. na kan worden beoordeeld of met een constante extra-bijdra ge van 200.000 per jaar kan worden volstaan. Het nadelig saldo, voor 1948 geraamd op 177.000, voor '47 op 184.000, wordt uit de re serve gedekt. Venvacht mag worden bij gelijk prijspeil dat het nadelig saldo na ver loop van enige jaren zal dalen. Het batig slot op de kapitaal- dienst is als volgt samenge steld: batige saldi 1943 t.m. 1946 457.897.56, verminderd met het nadelig slot 1945 van 12.699,76 geeft de reserve ul- to 1946 van 445.197.80. Dit bedrag verminderd met de ge raamde nadelige saldi 1947 en 1948 (tezamen f 361.000) g-eeft tenslotte de reserve geraamd ulto 1948 van 84.197.80. Het onderhoud der wegen (totaal 214.927 km., waarvan 2945 k.m. ten laste der Pro vincie en 211.982 k.m. ten las te van het fonds zijn) is voor 1948 geraamd op 399.875 (Fonds- 397.315; Provincie 2560). voor 1947 op 320.740. Krentebollen. Als ie alle dagen wittebrood eet, dan wil je wel eens kren tenbrood, maar krenten zijn schaars in Nederland en wat er aan krenten binnenkomt, dat komt tegen de wil van onze deviezen-minister. Daarom is het voor bezoekers van Zw.- Vlaanderen 7 een glorieus ge zicht, wanneer ze tn enkele bakkerswinkels, lekkere,licht, bruine krentebollen zien met krenten, die vermoedelijk uit Belgische pakhuizen komen. Kort geleden was er een bak ker in Sas van Gent, die zo'n etalage vol krentebollen had. Hij vroeg er maar tien cen ten per stuk voor. Later werd die prijs in overleg met de prijsbeheersing verlaagd tot 8 cent. Commissie van Toezicht interneringskamp De commissie van toezicht bij het interneringskamp de Wittoe Driehoek, te Rilland- Bath, is als volgt samenge steld: mr. J. H. F. Bloemers, vice-president van de Kamer voor Zeeland van het Brjzonde. re Gerechtshof te 's-Gravenha- ge, ter standplaats Middel burg, J. A. de Goffau, burge meester van Rilland-Bath, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, ambtenaar van het openbaar ministerie bii de kan tongerechten in het arrondis sement Middelburg. Buiten vervolging gesteld. De officier-fiscaal b\j het Bjjz. Gerechtshof te 's-Herto genbosch voor Zeeland heeft wederom 3 personen voorwaar delijk met resp. 200, 250 en 365 te betalen en 11 per sonen onvoorwaardelijk, buiten vervolging gesteld. Meer tempo in verbetering van tertiaire wegen gewenst. Verschenen is de begroting van het Prov. Wegenfonds van Zeeland voor 1948. Het totaal geraamde bedrag voor 1948 bedraagt 624.118,87 (in 1947 geraamd op 559.981,25; las ten 1946 513.651,26). Aan de begroting ontlenen wij: bijdrage in de kosten van verbetering van wegen 500.000 500.000; 27.814,25); bijdrage in kos ten van onderhoud 48.000 47.000; 46.665,50); perso neelskosten 32.800; 600U; 10.180,65). De tussen haak jes geplaatste cijfers zy'n resp. de raming 1947 en de lasten 1946. Het voordelig saldo van de rekening over 1946 bedraagt 418.743,91; naar schatting zal het over '47 rond 200.000 bedragen. MEER TEMPO EN VERBETERING. Het totaal-generaal van de raming voor 1948 van de be groting van het Tertiair We genfonds voor Zeeland luidt 539.900 (raming voor 1947 506.100; lasten 1946 324.100,54). Voor wegen, welke overeen komstig het tertiaire wegen plan zijn verbeterd, wordt een onderhoudsbijdrage verleend van 150 per km. De brjdra- Ëen in de kosten van onder oud zjjn voor '48 geraamd op 7000 (raming voor 1947 6000; lasten '46 5.596,50); in de kosten van verbetering op 500.000 (lasten '46 8068,48). De bijdrage der provincie is voor '47 geraamd op 140.000, terwijl thans 150.000 wordt uitgetrokken. In de toekomst zal het tempo van verbeteren der tertiaire wegen in belangrijke mate moeten worden opgevoerd. De middelen der provincie laten echter een aanmerkelijke ver hoging van de prov. bijdrage niet toe. Het batig saldo over 1946 bedraagt 310.355,66, ontstaan in de tijd, dat arbeidskrachten en materialen ontbraken voor wegverbeteringen. Het is bij de begroting voor '47 geraamd op 203.963,13. Wanneer aan het voornemen om ten laste van '47 500.000 te besteden voor bijdragen tot verbetering uitvoering kan worden gege ven, zal het batig slot van '46 bijkans geheel nodig zijn voor '47. Men is van plan om het geen niet meer in '47 kan wor den besteed aan het verbete ringsprogram voor '48 toe te voegen. Terzijnertijd zal daar toe een voorstel tot wijziging van de begroting '48 worden ingediend. Na het uitvoeren van deze begroting zal het fonds een tekort vertonen tot een bedrag van 243.244,34. Middelburg Concert Vereniging voor Instrumentale Muziek. Het concert, dat de Vereni ging voor Instrumentale Mu ziek Woensdagavond in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg gaf, werd begon nen met „Ases Tod" van Grieg, ter herdenking van de in 1947 overleden oud-bestuurs leden der vereniging, de heren Jhr. G. J. van Teylingen en C. J. Hondius. Dit werk werd door de aanwezigen staande aangehoord. De heer Joh. H. Caro is een voortreffelijk vakman. Hij leidde zijn orkest op nauwkeu rige wijze en het moet voor de leden van de „Instrumentale" wel een rustig gevoel zijn on der hem te spelen. Elke inzet wordt duidelijk aangegeven, waardoor er geen haperingen ontstaan. Dit was juist zo op merkelijk in de G-moll Suite van Bach. De dikwijls fugati- sche inzetten eisen van de diri gent grote opmerkzaamheid. Het hoogtepunt van de avond was ongetwijfeld Saint Saëns' „Prélude du poême bi- blique Le Déluge". Dit werk werd inderdaad voortreffelijk uitgevoerd. Mevr. B. Bonthuis Dhont, die de vioolsolo ver zorgde, bleek weer eens een violiste van grote begaafdheid. Zij beschikt over vaardige techniek en grote muzikali teit. Over het algemeen genomen vormen de bassen in tegen stelling tot de eerste violen een zwakke plaats in het or kest. Toonzuiverheid ontbrak soms. Het „grote geheel" maakte echter een uitstekende indruk. De Middelburgers be schikken over een musiceer- vreugde, die weldadig aandoet. Het „Allegro con brio" in de Holberg-suite van Grieg werd met werkelijke geestdrift ge speeld. De solist van de avond, de organist Th. C. Ferwerda, was minder gelukkig. De registra tie van het Handel-concert was o.i. niet steeds verant- Geen gedwongen verdeling Schulte-Boeyen winnen Zesdaagse. De einduitslag van de Brus selse zesdaagse luidt als volgt: 1. Schulte—Boeyen 245 pnt. Op één ronde: 2. Thyssen— de Pauw 243 pnt., op 2 ron den: 3. Speltede Kuysscher 278 pnt.; 4. van Steenbergen— Sterckx 205 pnt, op 3 ronden: 5. Acouvan Simaeys 291 pnt.; 6. OckersJanssens 194 pnt.; 7. LavauxAdriaens- sens 123 pnt., op 8 ronden: 8. SaenRogiers 194 pnt., op 15 ronden: 9. NaeyeBruneel 428 pnt. In 144 uur werd 3.329.575 km door de renners afgelegd. Filiaal van Wereldbank te Amsterdam? Naar Aneta uit betrouwbare bron heeft vernomen is de We. reldbank voornemens in de na bije toekomst een Europees kantoor te openen in Amster dam. Fascistische organisatie in Italië. Tijdens een stormachtige zitting van de Italiaanse con stituerende vergadering heeft de minister van binnenlandse zaken, Soelba, verklaard, dat er in Italië een zeer jonge fascistische organisatie be staat, welke in het geheim werkt. Soelba's rede werd her haaldelijk door de communis ten onderbroken, en het tu mult bereikte een dergelijke hoogte, dat de communistische voorzitter van de kamer een der communistische afgevaar digden wegens „onbeschaamd heid" liet verwijderen. van Palestina. De Britse gedelegeerde op de V.N. Cadogan heeft ver klaard, dat Engeland de ver deling van Palestina niet mei zijn troepen zal afdwingen Wel zouden de Britse troepen zolang zij aanwezig zijn, trachten de orde te handha ven. Vermoedelijk zal Palesti na op 1 Augustus 1948 door de Britten ontruimd zijn. De verdwijningen in Berlijn. In het stadsparlement van Berlijn heeft zich Donderdag avond een discussie ontspon nen over de spoorloze verdwij ning van personen in de Rus sische zöne. Er werd met alge mene stemmen een motie van wantrouwen aangenomen ln het beleid van de politiepresi- dent. De politiepresident, de vroe gere ridderkruisdrager Mark- graf, die thans communist is, heeft zjjn voorganger en drie van zyn medewerkers spoor loos in de Sowjet-zöne doen verdwijnen. Kleine alg. vergadering De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft met 41 tegen 6 stemmen be sloten tot de vorming van de zogenaamde kleine algemene vergadering. Bomaanslag in Jeruzalem. Zeven Britse soldaten verlo ren het leven bii een bomaan slag door terroristen te Jeru- zalem. woord. Door het gebruik van strrjkregisters ging het con trast met het orkest en daar door het typische barok-effect, dat de concerten van Handel zo aantrekkelijk maakt, enigs zins verloren. Bg het „Grand Choeur" van César Franck toonde het publiek zich zeer enthousiast. Dit enthousiasme konden wij niet geheel delen. De interpretatie van de heer Ferwerda was o.i. zeer per soonlek en onverantwoord. Resumerend kunnen wij vaststellen, dat het concert van de „Instrumentale" ge slaagd kan worden genoemd. Het bewijs, dat Zeeland een behoorlyk amateurs-orkest op de been kan houden, werd dit maal opnieuw geleverd. de K. AFSCHEID DE HEER VAN DER BOON. Donderdag nam de hoofd-en- quêteur bij de Schade Enquête commissie te Middelburg, de heer A. M. van der Boon, afscheid van zijn medewerkers en vrienden. Ve le waren gekomen om de •sympathieke chef de hand te drukken. Na het min of meer officiële gedeelte, waarbij de heer Pieterse, secretaris-pen ningmeester van de S.E.C., en andere sprekers ihet woord voerden, bleef men nog lang op ongedwongen en gezellige wij ze bijeen. De heer v. d. Boon was sedert het bombardement van Rotterdam bij deze dienst aldaar werkzaam en werd la ter naar Middelburg overge plaatst. Vlissingen Feestavond Bouwarbeidersbond. De afd. Vlissingen van de Alg-. Ned. Bouwarbeiders- bond bestond een dezer dagen 25 jaar. Dit feit werd in de zaal „Concordia" feesteiyk her dacht. Afgevaardigden van verschillende verenigingen voerden het woord, Oia. na mens de Vlissingse bestuur- dersbond, de Katholieke en Chr. Bouwarbeidersbond. De feest rede werd uitgesproken door de heer E. J. Stam, vertegen woordiger van het hoofdbe stuur. Deze reikte aan 6 le den, die reeds 25 jaar lid van de bond waren, een oorkonde uit. Een kleinkunst-ensemble on der leiding van Adr. Kaan. verzorgde het amusante deel van de avond. eeuwse nippers Geslaagd te Amersfoort voor het Politie-diploma, de heer J. J. Wijkhuijs, wacht meester der Rijkspolitie te Ar- nemuiden. GEREF. KERKEN. Beroepen te Nieuvverkerk (Z.) M. Wielemaker te Silvol- de. Geen subsidie voor de Z. V. U. In de Goese gemeenteraad werd Woensdagavond gedis cussieerd over subsidieverle ning aan de Z.V.U. Over het algemeen had men waardering voor het Z.V.U.-werk, doch verschillende leden stelden het werk van de plaatselijke ver enigingen. welke op cultureel terrein werken op even hoge prijs. Het voorstel werd terug genomen en er werd besloten op de subsidies terug te ko men bij de begroting 1948. Voorts werd een voorstel aangenomen om industrieter. rein aan te kopen. Er zullen op dit terrein kleinere bedrij ven worden gesticht. Ten slot te werd een voorstel aangeno men tot het aangaan van eer geldlening groot 162.000 en een voorstel tot het beschik baar stellen aan de Herv school van lokaaruimtc in bouwplan 3. Minister Neher geeft sein tot het plaatsen. Naar w(| vernemen ligt het in do bedoeling, dat de Mi nister van Volkshuisvesting en Wederopbouw, de heer L. Ne her, tijdens zijn bezoek aan Middelburg- op Donderdag 27 November in aanwezigheid van het gemeentebestuur het sein zal geven tot het stellen van de eerste dakspant van het te herstellen gothische Stadhuis, gedeelte. Zoals men zich zal herinne ren heeft de Minister destijds op een verzoek van het Ge- meentebstuur van Middelburg om een begin te mogen maken met de herbouw van het e-othi- sche gedeelte van het Stadhuis, goedgunstig beschikt. Ulenboot gaat weer varen. Gedurende het a.s. uiensei- zoen zal de Stoomvaartmaat schappij Zeeland wederom een vrachtdienst tussen Vlissingen en Harwich inleggen met voor lopig één afvaart per week. Bij voldoende aanbod van lading zal hieraan uitbreiding worden gegeven. Indra vond vermoorde Tilburger. Woensdagavond gaf de hyp notiseur en telepaath „Indra" in het Concertgebouw te Ter- neuzen, een voorstelling en wist daarbij het publiek te boeien. Tot zijn bekendheid in het Zuiden heeft het volgende ge val niet weinig bijgedragen: Gedurende de oorlog werd te Tilburg een zwager van iemand uit Terneuzen door de Duitsers opgepikt'voor het in bezit heb ben van wapenen. Hij verdween spoorloos en ook na de oorlog kon geen enkele officiële in stantie de verblijfplaats of het lot van de in hechtenis geno men Tilburger te weten komen. Enige tijd geleden legde men dit geval aan Indra voor. die ogenblikkelijk verklaarde, dat de betreffende persoon dood was en te Tilburg begraven lag. Op zijn aanwijzingen be gon men opgravingen te doen bij een kazerne aldaar en men vond toen inderdaad de stoffe lijke resten van de gezochte, kenbaar aan ringen, enz. Een schot door de hersens had een einde aan zijn leven gemaakt. Tribunaal Goes Het Goese tribunaal kreeg Donderdag een niet alledaagse zaak te behandelen. De 27-ja- iige G. J. Beller uit Westdorpe die, zoals uit de beschuldiging bleek, tijdens de bezetting als sectie-commandant by de Intel ligence Service werkzaam was geweest, 60 piloten had ver zorgd en verder getranspor teerd en de gehele kuststrook van Breskens tot Cadzand had gefotografeerd, werd nu ten laste gelegd, dat hy een brief aan de Landstand geschreven had, waarin hy zijn diensten aanbood, vriendschappelijke omgang met Duitsers te heb ben gehad en met hen te heb ben gesmokkeld. De brief aan de Landstand had hij geschreven om als boe renzoon Duitsland uitge zonden te worden, terwijl vol gens de verklaring van be schuldigde en zy'n verdediger mr. Tichelman de gehele aan klacht zou zijn ontstaan, door dat hij na de bevrijding op verzoek van de Intelligence Service een minder gunstig rapport had opgemaakt over enkele van zy'n agenten, waar van er één 14 dagen na de be vrijding teleurgesteld zou zijn geweest over het feit. dat hij niet tot burgemeester van Sas van Gent werd benoemd. De verdediger die een aantal gunstige verklaringen overleg de, vroeg vervallen verklaring van de beschuldiging. UITSPRAKEN. Het Tribunaal Goes advi seerde ten aanzien van G. C. L. Zaman, schoenen- en klom penhandelaar te St. Jansteen: verbeurdverklaring vermogen tot f 50.000. Wijlen J. Dagevos, gewoond hebbende te Hansweert, ver beurd verkl. nalatenschap tot 4000. S. C. van den Berg, Goes, 2 1'. intern., ingaande 15 Nov. 1947, ontz. rechten. Nagekomen advertentie Heden overleed plotse ling onze geliefde Echt genoot en Vader, Broeder en Zwager, de Heer EDUARD LODEWUK RIEKWEL, in de leeftijd van 51 jaar. Zijn diepbedroefde Echt genote eri Zoon, L K. RIEKWEL— BAUHS. A. O. M. RIEKWEL. Vlissingen, 13 Nov. 1947. Vrouwestraat 16. De begrafenis zal plaats nebben op Zaterdag 15 November om 11.30 uur vanaf St. Josephzieken nuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2