Begrotingsdebat voortgezet NIEUWS UIT ZEELAND («jRGANON Duizenden stierven zonder noodzaak. WALCHEREN Zware lasten drukken op de Middenstand TWEEDE KAMER Financiële toestand ouder de loupe. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag de beraad slagingen over de rijksbegro ting voor 1948 voortgezet. De heer Wagenaar (CPN) betoogde, dat prijsverlaging alleen zin heeft als ze ge schiedt ten koste der onderne mers. Een prijsverlaging van 30 is noodzakelijk. Het beleid ten aanzien van landbouw en wederopbouw is verkeerd geweest. Het koloniaal oorlogsavon- tuur" zal voeren naar een fi nanciële bankroet van Neder land. De heer Wagenaar wydde hierna een beschouwing aan de internationale toestand na de oorlog. Het Marshallplan is niet ont worpen uit liefdadigheid, het is een onderdeel van de expan siepolitiek der V.S. De Bene- lux wordt z.L ook gebruikt als een onderdeel van dit plan. STEUN IN EIGEN KRACHT. De heer Do Wilde (AR) vreesde, dat de regering de zaak der financiën en da daar mee samenhangende kwestie van lonen en prijzen spoedig niet meer in de hand zal heb ben Het Indische probleem en het financiële vraagstuk die nen de voorrang te hebben. Men moet steun in eigen kracht zoeken. De heer Korthals (VrIJh.) zoido de basis van het huidige kabinet te smal te achten. gel De loonpohtiek dient strak handhaafd te worden. Po- Voorlopig geen D.C. 6 de lucht in. De fabrikanten van de Dou glas DC-6-toestellen hebben alle gebruikers van deze toe stellen verzocht, hun vliegtui gen op de grond te houden, na dat tc Gallup in New-Mexico, een DC-6 brandend landde en een gat van 4 meter in de romp vertoonde. De 21 paisagïers bleven echter ongedeerd. Aan alle maatschappijen, die dit type gebruiken, is verzocht, de DC-6-machlncs niet te ge bruiken vóór de oorzaak van de brand is vastgesteld. Op 24 October stortte reeds een DC-6 in de Bryce Canyon te Utah in vlammen neer. waarbij alle 24 inzittenden de dood vonden. Na deze ramp gelastte het bureau voor de burgerluchtvaart alle Ameri kaanse luchtvaartmaatschap pijen, de DC-6-machines voor lopig niet t.e gebruiken, terwijl onmiddellijk veranderingen moesten worden aangebracht ter vermijding van brandge vaar. K.L.M. HEEFT NOG GEEN D.C.-6. De persdienst van de K.L.M. meldt in dit. verband, dat de K.L.M. zouls bekend, zeven D. C-6 toestellen jn bestelling heeft, die evenwel niet vóór begin 1948 zullen worden gele verd. Vermoordden twee Neder landers een Belgisch pastoor Op 14 October werd de be jaarde abt Gustave Vrindts, "pastoor van de Notre Dame de Neige te Borgerhout, op gru welijke wijze door onbekenden vermoord en van een bedrag van 10.000 fr. beroofd. In ver band met deze moord heeft de gendarmerie van Luik thans twee personen aangehouden, die beantwoorden aan het sig nalement, zoals dat door de huishoudster van de rastoor is opgegeven. Het betrat hier 2 jeugdige Ncderlandrcs, Wilhel. 'mug de V. uit Utrecht en Ma- rlnus A., uit Den Haag. Staatsloterij. J 5000 2000 1500 f 1000 400 200 100 14554 11776 1108 14275 15180 18951 5205 10415 12432 19696 1181 3437 6369 9643 17354 20561 (Ingezonden mededeling) Almedino is een beproefd pijn stillend middel bij hoofdpijn, kies pijn, migraine, rheumolische en andere incidentele pijnen. Een product vort do Organon-fabrie- ken te Oss. FABRIEKEN OSS «ingen tot het doorstoten van het plafond der tweede loon- ronde hadden sprekers instem ming niet. Ten aanzien van het devie- zentckort drong hij aan op het nemen van een beslissing, op dat een catastrophe vermeden worde. De heer Vonk (Vrijh.) vroeg opening van zaken over toevloeiing van deviezen uit Indiö naar ons land. De heer Teulings (KVP) achtto hot duidelijk, dat het nationale budget herzien moet worden als buitenlandse hulp uitblijft. Dc heer Andricssen (KVP) meende, dat de positie van de ambtenaren onder de loupe ge nomen dient te worden. Waar te grote winsten en handels marges bestaan moeten maat regelen genomen worden, door deze winsten te bestemmen voor investering. Spr. betwij felde het of de huidige loon- cn prijspolitiek principieel kan worden gehandhaafd. NIEUWE BELASTINGEN? De heer Hofstra (Arb.) ver klaarde van oordeel te zijn, dat do toon van de fnanciële nota forser had kunnen zijn. H\j gaf in overweging een nieuwe belasting op de export industrie en op de binneniand- luxo-industrie. De heer Van der Feltz (CH) gaf te kennen, dat de veran derde opzet der begroting het moeilijk gemaakt heeft tot een juist inzicht te komen. Spr. maakte bezwaar tegen het veelvuldig gebruik van auto's door ambtenaren. De heer Zandt (St. G.) was veronrust, dat dit kabinet een deugdelijke grondslag mist en niet christelijk is. Hy bepleitte de handhaving der Zondags rust. Dc heer Zandt riep de pro testanten op tegen het steeds vorder opdringen van Rome. Hij maakte er bezwaar tegen dat op het Maria-congrcs te Maastricht militaire eerbewij zen gebracht z\jn aan de kar dinaal. Do heer Hoogcarspel (CPN) zou willen vernemen hoe het staat met de mogelijkheden voor de handèl met do Oost- Europeso landen en met het Amerikaans effectenbezit in ons land. Men zou verhoging der in komsten kunnen verkrijgen door b.v. enkele punten uit het nationale welvaartsplan der CPN in practijk te brengen. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Donderdagoch tend. Dan komt de minister president aan het woord. Verdronken dorp viel droog. Dc Britse pers brengt foto's van een „verdron. ken dorp", dat tengevol- Je van de abnormale roogte weer droog is ge vallen. Het betreft het dorp Derwent, dat in 1943 werd prijsgegeven voor de vorming van een natuurlijk waterreser voir, het Ladybower-re. servolr voor de water voorziening van Shef field. Van dit verlaten dorp staat nog de kerktoren overeind, waarvan ln normale omstandigheden slechts de top van de splts boven het water van het reservoir te zien Is. Zondag j.l. echter trok ken drommen kiiklusti- gen van heinde en verre naar het eens populaire vac antieoord, dat na vier jaren onderdompeling zijn ruïnes te zien gaf. Ken tekort aan initiatief en fantasie en een teveel aan bu reaucratie en formalisme wa ren er do oorzaak van, dat duizenden Nederlandse politie* ke gevangenen in Duitse con centratiekampen, die, naar menselijke berekening, b\j tij dige hulpverlening zouden zijn gered, het leven hebben verlo ren. Tot deze conclusie is, naar „Het Parool" bericht, de com missie gekomen, welke een on derzoek instelde naar de klach ten van de gevangenen, dat zij van Nederlanase zijde onvol doende levensmiddelen hebben ontvangen. De commissie stel de een rapport samen over het al dan met publiceren, waar over nog besprekingen gaande zijn. In dit rapport wordt een hoofdambtenaar van Sociale Zaken ervan beschuldigd door verregaande bureaucratie een tijdige evacuatie van gevange nen uit het kamp Sachsenhau- sen te hebben verhinderd, ter wijl baron Harinxma thoe Slooten, in '40 regeringscom missaris voor vlucfitelingsaan- gelogenheden, er van beticht wordt pakjes aan Nederlan ders, die met de Duitsers heul den, te hebben gezonden en als tegenprestatie zyn bank saldo uit ons land naar Lissa bon overgemaakt te hebben gekregen. Deze ambtenaar is niet uit zijn functie ontzet. De critiek op hem zou er de voor naamste oorzaak van zijn, dat het Ned. Rode Kruis aarzelt het rapport te publiceren. Canadese premier in ons land. Woensdagmiddag arriveerde aan dc Nederlandse grens te Putte de Canadese minister president Mackenzie King, die een vierdaags bezoek aan ons land komt brengen. De pre mier werd op Nederlandse bo dem begroet door de Cana dese ambassadeur, do heer P. Dupuy, mr. J. Visser, chef van het protocool by het ministe rie van buitenlandse zaken namens de Nederlandse rege ring. en door dc heer G. H. M. Hofmans, burgemeester van Putte, destijds de eerste Ne derlandse gemeente, welke dooy de Canadezen werd bevrijd. Na een bezoek aan de Ca nadese begraafplaats te Ber gen op Zoom reisde de premier naar Den Haag. SMOKKELAAR GEDOOD. Dinsdag is een Duitse smok kelaar, die van Nederland7, gebied naar Duitsland wilde glippen, door Nederlandse douanebeambten neergeschoten en gedood. Het vuren, dat niet gestaakt werd. Dr. van Mook heeft een co mité van 4 leden benoemd, wel. ke tot taak heeft besprekingen te voeren over de uitvoering van de resolutie van de Vei ligheidsraad om het vuren te staken. Voorzitter is dr. Koets. Spoedig zal ejen vijfde lid wor den gekozen. Actie tegen de Gaulle. Tc Marseille zijn hevige rel letjes uitgebroken tussen de communisten en de aanhan gers van de Gaulle. De communisten vingen aan met demonstraties tegen de veroordeling van enkele hun ner mede-standers. Zy dron gen in het gerechtshof binnen, waar twee gevangenen werden bevrijd en daarna trokken ze naar het gemeentehuis, waar de burgemeester, die aanhan ger van de Gaulle is, enkele klappen kreeg. volgens het Franse persbu reau zijn cr dertien gewonden gevallen, onder wie zes com munistische raadsleden. Eén der gewonden is 's avonds overleden. Onder de kreet „Hang de Gaulle" op werden vele bars geplunderd. Intussen breidt 'n afgekondigde algemene sta king zich snel uit. Verdrag tegen Duitse agressie. Minister Marshall heeft te kennen gegeven, dat hij in de raad van ministers van bui tenlandse zaken te Londen opnieuw een voorstel zou doen tot het sluiten van een non- agressiepact voor de duur van 40 jaren tussen de vier mo gendheden mej' het oog op Duitsland. Marshall verklaarde tevens, dat de Amerikaanse hulp voor Europa niet afhankelijk mocht worden gesteld van wijziging der socialisatieplannen in lan den, die de hulp moeten ont vangen. Hij zou niet kunnen goedkeuren, dat de Ameri kaanse strijdkrachten op kor te termijn uit Europa terug getrokken zouden worden. Minister Neher komt naar Middelburg. Naar wtf vernemen zal de Minister van Volkshuisves ting en Wederopbouw, de heer L. Neher, op Donderdag 27 November een bezoek aan Middelburg brengen ten einde met verschillende autoriteiten besprekingen te voeren over wederopbouw-problemen. Overzetveer door storm belemmerd. Met het overzetveer Bres- lcensVlissingen konden als gevolg van de hevige Wester storm Woensdag geen auto's worden vervoerd. Deze moes ten de omweg over Perkpol- derKruiningen maken. De postbestelling in W. Zeeuwsch Vlaanderen ondervond hier van vertraging. Provinciale Stoomboot diensten in 1945. G. S. van Zeeland hebben aan Prov. Staten de balans per 31 Dec. 1945 en de reke ning van baten en lasten over 1945 van de Prov. Stoomboot diensten voorgelegd en voor gesteld de balans in activa en passiva vast te stellen op 2.993.370,17 en de baten en lasten op f 495.043,02. Het boekjaar 1945 sluit met een verlies van f 495.043,02, waarin is begrepen een ex ploitatieverlies van 76.053,55 voor de diensten, welke ge heel voor rekening van de provincie komen. Kon. onderscheidingen Bij K.B. is verleend de Ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver aan: S. Kerpel te Ter- neuzen, gepensionneerd le Ge zagvoerder pontonwachter van de Rijkswaterstaat; in brona aan: F. L. de Pauw te Temeu- zen, dekknecht bil de Provin clale Stoombootdiensten (pon- tondlenst). Waterschout benoemd. Bii K.B. van 25 October 1947 no. 18 is tot Waterschout der gemeente Terneuzen benoemd, de heer K. Reinders, Inspec teur van Politie in die gemeen, tc, zulks met ingang van 1 November 1947. Met ingang van dezelfde datum is eervol ontslag verleend als zodanig aan de heer M. C. Hack te Ter- neuzen. De heer D. van Heyst als vSTlc!lt. over- Mr- M- van Thiel, burgemeester van Hal burgemeester geïnstalleerd. VAN DIBKSLAND, .MELIS SANT EN HERRINGEN. De heer D. van Heyst, voorheen directeur-secreta ris van de Stichting Herstel Zeeland 1945 te Middelburg, is Maandag geïnstalleerd als burgemeester van Dirks- land en Dinsdag als burge meester van Melissant en Van Herkingen. De installatie te Dirksland geschiedde door de wnd. bur gemeester de heer Ottink. De nieuwe burgemeester richtte zich in zyn installatierede tot do wethouders, de leden van de Raad. de gemeente-secretaris, het gemeentepersoneel, de Rykspoütie en de burgerij. De heer A. Schout, lid van Ged. Staten van Zeeland, die als ondervoorzitter der Zeeuwse Herstelstichting en als vriend sprak, gewaagde van de grote werkkracht en de ruime blik waarover de heer Van Heyst beschikt en feliciteerde de bur gerij van de drie gemeenten, die aan zijn zorgen zyn toe vertrouwd. De heer J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg, bracht de dank van de Zeeuwsch-Vlaamse be volking voor het vele werk dat de heer Van Heyst voor dit gedeelte van Zeeland heeft steren, voerde als oud-directeur van de Stichting N.-Brabant het woord, mr. J. de Vries als chef van de 3e afd. van de Prov. Griffie van Zeeland, waar de heer Van Heyst als commies werkzaam is geweest. Te Melissant hing loco-bur gemeester J. Kleynenberg de nieuwe burgemeester de ambts keten om. Hier werd o.a. het woord gevoerd door de heer L. P. v. Oorschot, voorzitter Raad van Bijstand voor Vis serij- en Scheepvaartbelangen. Evenals in Dirksland namen ook hier de burgemeester en mevr. Van Heyst een zang- hulde van de schooljeugd In ontvangst. Dinsdagmiddag werd de neer Van Heyst door de heer Witvliet, loco-burge meester van Herkingen, ge ïnstalleerd als burgervader van deze gemeente. OFFENSIEF TEGEN INSECTEN. G. S. van Zeeland hebben de Prov. Staten voorgesteld ingaande 1 Januari 1946 we derom tot wederopzegging een jaarlijkse bydrage te verlenen van 100 aan het Comité ter bestudering en bestrijding van insectenplagen in bossen en 'n gelyke bijdrage aan het Comi té ter bestudering van ziekten in iepen en andere boomsoor ten. Barones Orczy f Barones Orczy, de schrijf ster van de beroemde boeken over de Rode Pimpernel, is Woensdag op 80-jarige leeftijd te Londen overleden. Barones Orczy was een Hon gaarse van geboorte, doch huwde een Engelsman. SINTERKLAAS-TIJD BREEKT AAN. In banketbakkeryen, die niet tevens broodbakkerijen zyn, mogen van 17 t.m. 28 November mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder 11 uur per dag en ten hoogste 60 uur per week werken. De ar beidstijd moet in zijn geheel gelegen zijn tussen 7 en 20 uur (op Zaterdag 22 uur). Vlissingens oudste geschiedenis. LEZING VAN DE HEER H. PIETERS. Op uitnodiging van het Vlis. singse gemeentebestuur heeft Woensdagavond de heer H. Pleters, van de Prov. Biblio theek te Middelburg in het Concertgebouw te Vlissingen gesproken over Vlisslngen's oudste geschiedenis. Burgemeester mr. B. Kolff, heette in zijn welkomstwoord met name dc heer A. Schout, lid van Ged. Staten, de heer Unger, archivaris voor Zee land en de vertegenwoordigers van de Middelburgse, Souburg- se, Koudekerkse en Ritthemse gemeentebesturen welkom. Spr. lichtte toe waarom de voordracht van de heer Pie- ters wordt gehouden: het is dit jaar 700 jaren geleden, dat de naam van de parochie Vlissingen voor het eerst in een charter werd genoemd. De heer Pieters hield daar na een boeiend betoog over het ontstaan van het oude Vlissin gen in het ambacht Vlissin gen. Later ontstond op een na burige plek 't nieuwe Vlissin gen, dat in het begin van de veertiende eeuw uitgroeide tot een stad met stadsrechten. Uit het levendig applaus bleek wei met hoeveel interes se deze historische verhande ling. waarin de heer Pieters en kele markante nieuwe ge zichtspunten naar voren bracht, door het publiek werd gewaardeerd. BRAND IN WOONWAGEN. Door onbekende oorzaak is Woensdagmiddag brand uitge broken in een woonwagen aan de Paul Krugerstraat te Vlis singen. Een gedeelte van het huisraad en e.en hoeveelheid kleren ging verloren. Het inte- rieur van de vragen is zwaar beschadigd. Snel optreden van enkele arbeiders en de brand weer kon erger voorkomen. Verzekering dekt de schade. TENTOONSTELLING OPENBARE LEESZAAL. Dinsdagavond werd in de Openbare Leeszaal te Vlissin gen de tentoonstelling- van de door de Franse Ambassade ge schonken Franse boeken ge opend. Ir. M. A. L. Beun, secre taris van het bestuur der lees zaal, sprak een kort welkoms woord. De directrice, mej. T. M. van Heulen, gaf een uiteenzetting van de expositie, die behalve de door de Franse Ambassade geschonken boeken, ook nog een fraaie collectie Zwitserse Engelse en Amerikaanse boe ken bevat. Mej. ter Heulen wees er op, dat de Franse afdeling van de leestaal door deze schenking een zeer belangrijke uitbrei ding heeft ondergaan. Het is echter jammer, dat er zo wei nig mensen zyn, die weten dat de leeszaal dergelijke boeken bezit. Spr. hoopte dat er in de toekomst meer gebruik zal worden gemaakt van de moge lijkheden die de leeszaal thans biedt. De bijeenkomst werd beslo ten met een rondgang langs de tentoongestelde werken. H.B.S.-ers adopteren graven van militairen. De klassen der R.H.B.S. te Vlissingen hebben alle een aantal graven van geallieerde militairen, die in de gemeente begraven zijn, geadopteerd. Dinsdagmorgen verzamelden zich de directeur met de leraren en de leerlingen bij de Noorderbegraafplaats en. vervolgens begaf de stoet zich naar de graven, die onder een vracht van bloemen werden bedolven. Na een hoorn-sig naal nam men twee minuten stilte in acht. De klassen hebben de ver plichting op zich genomen, de graven jaarlijks ter gelegen heid van „klaproos-dag" met bloemen te sieren. Middelburg Dure fuiverij. Men betaalt nogal grif voor lekker eten en drinken soms tè grif. Zo kon het ge beuren, dat de poffertjesbak- ker V. te Middelburg voor el ke portie poffertjes vijf cent te veel incasseerde en dat hij eerst na het verkopen van 2133 porties werd geverbali seerd. Nu moet hij terecht staan. DOORTJE VERKERK. Dinsdagavond werd in de Hofpleinkerk te Middelburg een filmavond gegeven, uit gaande van de filmdienst ten bate van de Christelijke barm. hartigheid. Na de opening werd de film Doortje Verkerk vertoond, een film. die met eenvoudige mid delen werd gemaakt, maar niettemin duidelijk de bedoeling weergaf; te tonen hoe zwaar het lot i® van de chronische zieken en invaliden. Daarop werd ook gewezen in een rede door ds. A. de Vries. Het is een taak van Christelijke naas tenliefde hun lot, zoveel moge lijk tè verlichten,' ook door ma. teriële steun. Dat kan o.a. door giften voor het sanatorium 't Zonne huis. Een, tweede film, een do cumentaire, gaf enige beelden uit dit sanatorium. Ds. G. Veldkamp sloot de avond met een opwekkend woord en gebed. Nieuw- en St. Joosland AANRIJDING. Dinsdagmorgen werd een bakfiets, geladen met vis en bestuurd door M, uit Arnemui- den ter hoogte van villa „Ves- ta", te Nieuw- en St. Joosland, aangereden door een motorrij wiel bestuurd door O. uit Ove- zande. De bakfiets werd zwaar be schadigd en de vis kwam op de straat tex-echt .Het motor rijwiel werd licht beschadigd. Motorrijder en bestuurder van de bakfiets kwamen met de schrik vrij en liepen gelukkig geen verwondingen op. Naar de schuldvraag wordt een on- derzoek ingesteld. Arnemuïden In de Geref. kerk te Arne muïden werden gekozen tot ouderling, de heren C. Dekker en L. Joosse en tot diaken, de heex- M. Theune! Tribunaal Goes UITSPRAKEN. J. H. v. d. Ven, aannemer, Vlissingen, internering- 2 jaar en 6 maanden, ingaande 12 Nov. 1947, verbeurdverklaring vermogen tot 10.000, ontz. recht om openbare ambten te bekleden, ontz. kiesrechten. G. C. L. Zaman, schoenen- en klompenhandelaar St. Jan steen, verbeurdverklaring ver mogen tot 50.000. Telefoonmisère. Hoge lonen In Zeeuwsch- Vlaanderen. Klachten over N.V. Haven van Vlissingen. Duur accountantsonderzoek Kamer van Koophandel voor Zeeland vergaderde. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland kwam Woensdag in vergade ring byeen in Hotel Do Koren beurs to Goes. Na een wel komstwoord van de voorzitter, do heer F. T. O. M. Koch (St. Janstcen) in het bizonder tot de voor het eerst weer aanwe zige vertegenwoordigers van de pers, deed de alg. secretaris, de heer A. S. (lo Jonge (Middel burg), mededeling van een aan tal ingekomen stukken. Daartoe behoorde een mede deling van de minister van verkeer en waterstaat, in ant woord op een adres der Kamer inzake de bevaarbaarmaking van de buitenhaven van Vlis singen, dc verkeersbrug te Vla- ke en dc vliegvelden in Zee land, dat de beide eerste pro blemen reeds tot oplossing zrjn gebracht en dat hy hoopt aan ?erechtvaardigdo vliegveldver- angens in Zeeland te kunnen volaoen. Van do Ned. Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg kwam een schrij ven binnen, waarin de aandacht wordt gevestigd op de op 1 Sept. j.l. ingevoerde uitvoerbe- lasting in België van 3 wel ke 'n Nederland zowel als Bel gië protesten heeft uitgelokt. Alle pogingen om afschaffing te bewerkstelligen faalden. Besloten werd een protest te doen horen, hoewel men zeer good inziet, dat deze aangole- genheid een zuiver binnenland se Belgische aangelegenheid is. SPANNING ELECTRISCH NET. De voorzitter van de afd. Handel, de heer J. P. Maljers (Middelburg) had er op aange drongen, dat dc spanning van het el. net te Middelburg op 220 volt zou worden gebracht. Do spanning van 127 volt geeft nog al eens moeiiykheden, De heer L. J. van 't Westende (Middelburg) wees erop, dat meestal apparaten worden ge leverd, dio voor beide spannin gen bruikbaar zyn. Verande ring zou niet to betalen zyn. GROSSIERSKLACHTEN. Vele grossiers in Zeeland hebben dc klacht geuit, dat de zegelwet vele moeiiykheden op levert nu de vrijstelling van zegels plakken bij rembours- kwitanties is opgeheven. Nagegaan zal worden of de Kamer van Koophandel iets ondernemen kan om van deze rompslomp af te komen. Mo- geiyk kan dc hoeveelheid, waarvoor men zelf geleidebil- jetten mag ultachrhven, wor den vergroot, daar het smok- kelgevaar niet groot meer is. KLACHTEN OVER P.T.T. Nog deelde de voorzitter me de. dat het bestuur der Kamer besloot voor een bedrag van 1000.deel te nemen aan het garantiefonds voor de Tweede Zeto en de Kamer een deel der kosten van de nacht bediening van dè telefooon te Terneuzen voor haar rekening heeft genomen tot een max. van J 200.— per iaar. De Zeeuwsch Vlaamse leden klaagden over slechte perso neelsbezetting van de P.T.T.- kantoren. De heer Collot d'Es- cury vroeg in Hulst nog dezer dagen een telefoongesprek met een stad in Frankryk aan en kx*eeg de mededeling, dat die plaats niet bestond! Een ande re juffrouw wist zelfs niet waar Zeist lag! Andere leden klaagden weer dat men in Z. VI. by het telefoneren veel hin der heeft met de radiodistribu tie. De P.T.T. beschikt niet over mensen, die verstand heb ben van radiodistributie. De heer De Meyer vroeg, of de Ka mer er niets aan kan doen om de belastinggeld verslindende radiodistributie weer in han den van de particulieren te brengen, die de zaak vroeger prachtig regelden. De heer H. A. Weyburg (Middelburg) klaagde over de telefoonmisère Middelburg Vlissingen. DE LONEN IN Z. VLAANDEREN. Do voorzitter deed daarna mededeling van een bezoek, dat de directeur-generaal van de arbeid dezer dagen met zyn staf aan Zeeuwsen Vlaanderen bracht, waarbij het feit bespro ken werd, dat lonen en arbeids voorwaarden vaak boven de normale wettelijke grenzen uitgaan. Er bleek begrip te be staan voor de speciale moei lijkheden in Z. Vlaanderen, maar toch zullen er voorstel len moeten komen om tot de normaio regeling terug te ke ren. BEGROTING 1948. In behandeling kwam de be groting voor net jaar 1948, welke aan inkomsten aangeeft een bedrag van J 61.875, aan uitgaven van i 64.236 en dus een nadelig saldo vertoont van 2361. De heer J. Laport (Terneu zen) informeerde, of het niet mogelyk was de aandeieu in de N.V. Haven van Vlissingen te vervangen door meer rente- gevende fondsen. De secretaris meende, dat waar de K. v. K. sterk voor deze haven heeft geyverd, het een eer moet zijn er deel van uit te maken. De Kamer heeft daaraaneen commissariszetel te danken. Bovendien wierp dc haven voor de oorlog winst af en is de hoop gerechtvaardigd. dat dit over enkele jaren weer zo zal zyn. De heer de Meyer zeide voorts nog al eens klachten te hebben vernomen over het be leid van de directeur der N.V. Haven van Vlissingen. De voorzitter merkte op, dat aan dit laatste alleen iets ge daan kan worden, als men ge gronde klachten indient. Dit is tot dusver niet gebeurd. DRUKKENDE LASTEN VOOR DE MIDDEN STAND. In behandeling kwam hierna een adres, door de Kamer van Kooph. voor Noord Holland ge richt aan de minister van eco nomische zaken inzake de te genwoordige lasten op het mid- denstandsbedrijf. In dit adres wordt aangedrongen op in trekking van de Prijzenbe- schikking Gedeeltelijke Doorbe rekening Omzet- en Invoerbe- lasting 1947. Daardoor zal wor- den voorkomen, dat de verho ging van de omzetbelasting in strijd met het karakter van de ze heffing ten laste wordt ge bracht van het bedrijfsleven. Tevens zal worden verhinderd, dat In het bizonder de midden- standsbedrijven hun in vele ge vallen toch reeds onvoldoende winstmarges nog verder zien inkrimpen. Het Dag. Bestuur kon zich met dit adres der Amsterdam se Kamer van Koophandel vol ledig verenigen en stelde daar om voor het met kracht te steunen. Het bestuur was van mening, dat de lasten, op het middenstandsbedryf drukkend, niet ongestraft op de huidige hoogte kunnen worden gehand haafd en zeker niet zo daar van onblliykheid sprake is. De heer J. Roose vroeg of het wel op de weg van de Ka mer ligt een detail van de mid denstandsproblemen aan te pakken en of het niet de voor keur verdient, de middenstand in het geheel meer te activeren. Laat de middenstand beginnen met zelf meer activiteit aan de dag te leggen. De heer Weyburg, de voor zitter en secretaris z(jn het hier niet mee eens. Het behoort tot de taak van de Kamer om ook voor de middenstand op te komen. Besloten wordt hierna krach tig steun te verlenen aan het besproken adres. DE VESTIGINGSWET. Tevens werd besloten steun te verlenen aan een adres van dezelfde Kamer inzake de ves tigingswetgeving, waarin er op wordt aangedrongen het besluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf 1941, onverwyld buiten werking te stellen voor de bedrijven, waarop de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937 van toepassing is verklaard. Bovendien wordt in dat adrps verzocht om het besluit van 1941 zonodig met wijziging van de vestigingswet Kleinbedrijf 1937 op korten termijn geheel op te heffen. Het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabx'ieken voor Zeeland, acht het daarbo venuit noodzakelijk, dat de zo genaamde erkenningsregelin gen, die tegenwooi'dig eigen machtig door diverse organen bedrijf sschappen, vakgroepén e.d.) in het leven worden ge roepen, worden opgeheven, om dat daardoor in vele gevallen de bij de wet gestelde eisen worden doorkruist. SPOORWEGPROBLE3IEN. Bij de rondvraag werd ge- informeerd hoe het met de spoorwegproblemen in Zeeuwsch Vlaanderen staat. De voorzitter deelde mede, dat de K. v. K aan die le vensproblemen volledige aan dacht besteed. Voorts werd verzocht, dat streng de hand zal worden gehouden aan het rookverbod op de veerboten. Tenslotte werd geklaagd over het feit, dat de spoorweg verbinding VlissingenAm sterdam niet minder dan 5 uur vergt. De voorzitter antwoordde, dat dit samenhangt met mate riaalgebrek. Als volgend jaar de electrificatie gevoi'derd zal zyn tot Roosendaal of Bergen op Zoom zou dit réeds een gro te verbetering zyn. Inderdaad staat deze op het programma van de spoorwe gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2