PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Amerikaanse paria's Dr. Gani naar Havana Prij so vertredingen in Zeeland Hertog van Norfolk achtervolgde inbreker 190e Jaargang - No.267 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerg Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Woensdag 12 Nov. '47 ABONNEMENTSPRIJS: 25 ct per week: 3.20 per kwartaal; franco 'per post t 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIE mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux gevestigd te Vlissingen: Walstr. 58-60, tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Gratamastr. 3. tel 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Hei Wereldgebeuren Nog steeds rassenonderscheid !n de Ver. Staten Rapport over de behandeling van kleurlingen Wanneer Amerikanen luid ruchtig- en zelfverzekerd de de- mocratie en vrijheid in hun land prijzen is het gemakkelijk hen niet een enkel argument wat minder eigengereid te ma ken: de behandeling van de negérs in de Ver. Staten. Dat is n smet in het toch al niet onbezoedeld democratisch bla zoen in Amerika waarop steeds weer gewezen kan worden wanneer met al te veel vuur omstreden wordt voor een behoorlijke behandeling van Zuid-Afrikaanse stammen, van Griekse constitutionalisten, van Joego-Slavische geestelijken en andere belangrijke personen. John Walters, de Amerikaan se correspondent van het Brit se blad Daily Mirror, heeft en kele dagen geleden een rap port van de commissie voor burgerrechten in de Ver. Sta ten' overgeseind, waarin weer enkele harde waarheden voor komen over de sterke verbrei de discriminatie ten aanzien van negers in de V.S. Walters schrijft: ,,De meeste Amerikaanse staatslieden, die op internatio nale conferenties vrijheid en gelijkheid voor allerlei vreem de volksgroepen vragen, lijden aan een eigenaardige soort doofheid. Zij zijn niet in staat om een koor van stemmen bui ten de conferentiezaal te ho ren, dat roept „en wij?" Dit koor wordt gevormd door der tien millioen Amerikanen, als kleurling geboren. Aan hen wordt de vrijheid en gelijk heid geweigerd, welke hun blanke medeburgers genieten. Misdaden als het lynchen zijn algemeen bekend en wek ken wel verontwaardiging. Maar er moet meer aan dacht worden geschonken aan het feit, dat vele negers, die niet aan onmiddellijke vervol ging bloot staan, behandeld worden als sociaal uitgestote nen." Er bestaat een rustig opge bouwde maar doeltreffende methode onder de blanken, welke de meerderheid van New-York's 547.000 negers Laatste nazaat van Schiller overleden. De laatste afstamme ling van Friedrich von Schiller, Freiherr Alex ander von Gleichen Ruszwurm, is op 82-jari- ge leeftijd te Baden- Baden overleden. Frei herr Alxander, bekend door zijn Schillerbiogra- phie en door andere wer ken van philosonhische en litterair-historische aard, was een kleinzoon van Schillers jongste dochter Emilie. Een atoombomproef in de Sovjet-Unie. De MosKouse correspondent van het Parijse avondblad l'Intransigeant bericht, dat de Sowjet-Unie haar eerste proef, atoombom in de morgen van 10 Juni in een afgelegen ge bied ran Siberië liet explode ren. De correspondent verklaarde dat de proefneming heeft plaats gevonden in aanwezig- beid van 280 Russische atoom deskundigen en enige rege ringsfunctionarissen. De stad die het dichtst bij de plaats Jag, zou Irkoetsk zijn geweest. De correspondent, John Griggs, verklaarde, dat de ex plosie in een omtrek van 30 km. werd gevoeld. Het zou een kleine bom geweest zijn met gewicht van ongeveer 6 kg. De deskundigen, die de ex plosie hadden waargenomen, zouden eind Juni naar Moskou zijn teruggekeerd en sedertdien ,,in het grootste geheim" wer ken aan rapporten voor maar schalk Stalin. Aan Griggs zou „in het grootste vertrouwen" medegedeeld zijn. dat Sowjet- deskundigen hadden toegege ven. dat de Sowjet-Unie „vijf jaar bij de Amerikanen ten achter was in de productie van atoombommen". Attlee over de Sovjet propaganda. Op het traditionele diner ter ere van de burgemeester van Londen heeft Clement Attlee een protest doen horen tegen „het voortdurend gebruiken van de betitelingen „imperia listen, oorlogsophitsers en ver raders", wanneer de Sowjet- Unie over bevolking en rege ring van Engeland spreekt. „Indien er heden ten dage imperialisme in de wereld is, en daaronder versta ik onderwer ping van andere volken door politieke, en economische over heersing van een machtige staat", aldus Attlee, „dan moet dat zeker niet bij het Britse gemenebest gezocht worden". dwingt samen te hokken in on voldoende woonkazernes tegen onbehoorlijk hoge huurprijzen. In de welvarende zakendistric ten van Manhattan ziet men betrekkelijk weinig negers. In New-York komen negers wel iswaar in schouwburgen en bioscopen, maar nooit in betere hotels, waar ze te horen zou den krijgen, dat er geen kamer beschikbaar is. Negers, die Amerikaanse onderwijs-instituten bezoeken, waar geen onderscheid tussen de rassen wordt gemaakt, to nen zich bekwame leerlingen. Toch kunnen zij in de regel als arts, advocaat of zakelijk adviseur alleen onder hun ras genoten hun brood verdienen. Walters merkt op, dat ne gers uitmuntende zangers, ac teurs en musici zijn. Maar slechts enkelingen als Marion Anderson en Paul Robeson hebben algemene erkenning ge vonden en ook voor hen blijven sommige conecrtzalen geslo ten. Neger-dansmusici hebben wel een kans, hoewel men ze in menig restaurant of hotel met afkeer zou aanzien. In geen enkel der grote Ame rikaanse symphonie-orkesten treft men negers aan. Hetzelf de geldt voor de ballet- en opera-orkesten. Geen enkele neger is senator. Bij het mi nisterie van buitenlandse za ken zijn slechts twaalf negers werkzaam. Eén Is er gezant In de negerstaat Liberia. De nieuw benoemde minis ter zonder portefuille, de heer L. Götzen, die Dinsdagmorgen op het paleis Soestdijk door H. K. H. de Prinses-regentes be ëdigd werd. Twintig jaar voor Jodenvervolger. Door de advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechts hof werd twintig jaar met af trek geëist tegen de 26-jarige J. B., ex-wachtmeester bij de staatspolitie te Rotterdam. B. werd ervan beschuldigd meer dan 50 Joden aan de S.D. te hebben overgeleverd. „Flanelvoet" was te snel. Een filmdirecteur zou er de zer dagen genoegen aan ge had hebben de Britse eerste Peer, de Hertog van Norfolk, gezien te hebben toen hij bui ten zijn slaapkamer werd ver rast door een inbréker. De indringer, die in Engeland de „Flanelvoet" genoemd zou worden, omdat hij zijn schoe nen had uitgetrokken en doe ken om zijn voeten gedraaid had, stormde, nadat hij ont dekt was, de brede granieten trap af met drie treden tege lijk met de hertog op zijn hie len. De twee vervolgden hun weg door grote hallen en ka mers over kostbare tapijten, de hertog verloor afstand 'toen zijn belager verdween in de ge weldige ruimte van zijn oud kasteel. Verscheidene van de 70 be dienden van de hertog kwa men, gewekt door het luiden van de bel, te laat om hulp te bieden. Ondertussen was ech ter de politie gewaarschuwd van enige omliggende ste den. Er werd een klopjacht geopend, doch het was niet mo gelijk met de zaklantaarn de dikke mist te doordringen. An deren onderzochten het grote kasteel, waarvan verscheidene vertrekken niet gebruikt wor den. Overstroming in Anatolië. In Adana. een provincie in Anatolië. zijn tengevolge van hevige regens, die 60 uur aan hielden, de dijken van de rivier S-Eyhan bezweken. Meer dan 200 personen ziin verdronken en ongeveer 1500 zijn dakloos Het water bedreigt de stad Adana en duizenden mensen vluchten uit vrees voor de overstroming. Men vreest, dat enkele kleinere dorpen hevig te lijden hebben gehad. Aan de gebieden van Adana, waar ka toen en sinaasappelen ver bouwd worden, is zware scha de toegebracht. Stefan Tiso krijgt 30 jaar. Dr. Stefan Tiso, voormalig premier van Slowakije, is doe- de nationale rechtbank te Bratislava tot 30 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Stefan Tiso is de neef van Josef Tiso. „president" van Slowakije tijdens de Duitse overheersing. Josef Tiso werd in April terechtgesteld. SENATOR TAFT OVER DE HULPVERLENING. Senator Taft uit Ohio, Re publikeins candidaat voor de Dresidentsverkiezingen in 1948. heeft voor de radio verklaard, dat de rest van de wereld eerst gerantsoeneerd zou moeten worden voor staal, graan en olie. voordat „wij zelfs maar de rantsoenering van ons eigen volk overwegen". Hij zag het nut er niet van in om het dis stilleren in Amerika te ver bieden, terwijl millioenen bush els graan naar bet buitenland werden verscheept om daar gedistilleerd te worden. Taft hechtte over het algemeen zijn Goedkeuring aan het rannort van Harrlman, doch achtte de cijfers te hoog. Een eerste onderzoek wees uit, dat een gouden sigaretten koker woi'dt vermist. De juwe len van de hertogin, die niet in het huis aanwezig was, zijn nog niet allen nagezien. (United Press). Offensief van het Griekse leger. De Griekse minister van bui fenlandse zaken, Constantin Tsaidaris, heeft, medegedeeld, dat de Griekse regertnir order gerreven heeft tot „liquidatie van het verzet" in Grieken land. Het lege,- heeft bevel gekre gen onmiddellijk tot de aanvaJ over te gaan. „Aangezien de Geste van de. staat geen weer klank gevonden heeft, zal hans met geweld van wane ol/W- zeide Tsaidaris, het door zinspelende op regering eerde'- voor alle verzetslieden, die zich zouden overgeven aan de auto riteiten. Tsaidaris deed deze mededepno- in het. nariownt Men maakt er uit op, dat de "earning het aanbod van am nestfe. dat 13 November af- "r'1 "-"iengen. Tsaidaris voegde nog aan zijn t-'.n- r>- 5»;, dn materiële hulp van Groot-Brit tannië zowel als van de Ver. Staten hebben wij een natio naal leger kunnen uitrusten, dat zowel wat betreft getal sterkte als „vuurkracht" in staat ls een beslissend offen sief te oneuen om dn wapen de opstand te breken". Vandaag is het 7 jaar gele den dat Molotov een be zoek bracht aan Hitier; is het drie jaar ge leden dat het Duitse slagschip „Tirpitz" door de R.A.F. in de Trom- söfjord werd vernietigd. Schoenen worden goedkoper. Begin December zal de prijs van dames-, en heren- en kin derschoenen met ca. 6 wor den verlaagd. Reeds in de loop van die maand zal deze prijs verlaging merkbaar worden. De handel krjjgt echter tot on geveer 10 Januari 1948 gele genheid zyn voorraad duurdere schoenen uit te verkopen. In het bijzonder wordt de aandacht van het kopend pu bliek er op gevestigd, dat de verbruikersprijs gestempeld moet zjjn in de hielvoering of op de loopzooi van de linker schoen van elk paar. Ouden van dagen zijn niet tevreden. 50% VERHOGING GEVRAAGD. Afgevaardigden van 35 ar- delingen van de Alg. Bond van Ouden van Dagen hebben rege ring en leden van de Eerste en Tweede Kamer een adres aan geboden, waarin o.m. gewezen wordt op de „onhoudbare toe stand waarin de ouden van da gen verkeren". Gevraagd wordt voorts een verhoging van 50 der ouderdomspensioenen te willen overwegen. Caféhouder overvallen. Omstreeks half twaalf werd een dezer dagen een gewapen de overval gepleegd door twee in militair uniform geklede personen in het café „Olym- pia" aan de Van Malenstraat te Rotterdam. De 56-jarige caféhouder A. K. werd na een korte schermutseling een be drag van 1025, dat hij bij zich droeg, ontfutseld. Beide aanvallers verdwenen daarop in de duisternis. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Levenslang geëist. De advocaat-fiscaal bij de Groningse Kamer van het Brjz. Gerechtshof te Leeuwarden eiste tegen de 43-jarige café houder Faber uit Grijpskerk (Gr.) levenslange gevangenis straf. Verdachte gaf aan de S. D. talrijke „tips" door. Tegen de 48-jarige zeeman Damen te Delft, thans gedeti neerd in de rijkswerkinrichting te Veenhuizen, eiste de advo caat-fiscaal eveneens levens lange gevangenisstraf met ont zetting: uit de beide kiesrech ten. Deze verdachte was lid van de z.g. wachtdienst „Nie- 1 er-Saksen." Wereldcongres van Kerken in 1948 te Amsterdam. Ter voorbereiding van het wereldcongres van kerken, dat van 22 Aug. -4 Sept. 1948 te Amsterdam gehouden zal wor den, is een uitgebreide rege- lingscommissie samengesteld, die dezer dagen door haar voorzitter, mr. H. Mulderrje te Amsterdam, is geïnstalleerd. Voor dit congres wordt deel neming uit vrijwel alle landen •Ier wereld verwacht. Het con gres heeft o.m. ten doel de in 1938 voorlopig opgerichte We reldraad van Kerken te insti tueren. Britse onderscheiding voor Jan van hiooff. REDDER VAN DE WAALBRUG. De ouders van wijlen Jan van Hooff, de redder van de Waalbrug by Nijmegen, hebben van de Engelse ambassade of ficieel bericht ontvangen, dat koning George hun zoon J. van Hooff, die zich tydens de oorlog zeer verdienstelijk ge maakt heeft voor de geallieer de legermacht, posthuum heeft onderscheiden met de „King's Commendation for brave con duct" met de twee zilveren lauwertakken voor zijn moe dig gedrag. Het officiële schrijven ging vergezeld van een verklaring van minister Attlee, waarin deze zijn grote waardering uit spreekt voor de gedragingen van Jan van Hooff. Reeds vroeger werd Jan van Hooff door generaal Patton onderscheiden met de Ameri kaanse Vrijheidsmedaille, ter wijl hem van Nederlandse zij de posthuum de militaire Wil lemsorde 4e klasse werd ver leend. Winkel was zonder bonnen leeg verkocht. Het bestuur van de Coöp. Dorpsvereniging te Ruurlo, een aan- en verkoop vereniging op coöperatieve grondslag, die o.m. landbouwmaterlalen in koopt en een winkel ln krui deniers- en grutterswaren ex ploiteert, heeft drie functiona rissen onvoorwaardelijk ont slagen. te weten, de directeur, de ass.-directeur en de winkel chef. Een onderzoek had aan het licht gebracht, dat vrijwel de gehelp voorraad nan distri butie-artikelen in de winkel was verdwenen. Deze artikelen zouden zonder bon aan relaties zijn verkocht. De bijna tweejarige Fred Koch is voor zyn ouderlijke wo ning te Pernis door een ach teruitrijdende vrachtauto over reden en gedood. DE REPUBLIEK WIL EXPORTEREN. Geen bezwaar tegen technici en kapitaal uit Nederland. Dinsdaemorgen is dr. G. K. Gani uit Batavia met de K.L.M. naar Havana vertrokken, voor het bijwonen van de internatio nale handelsconferentie. Dr. Gani had in het restaurant van het vliegveld een ontmoe ting met lord Killeam. Het ge sprek werd in een hartelijke toon gevoerd. Tegenover de pers verklaarde Gani, dat hij in Havana geen bepaald pro gramma naar voren zal bren gen. Voorts onthulde Gani, dat de onderhandelingen tussen de Nederlanders en de Republiek op een Amerikaans handels schip zullen worden gehouden, dat zal „varen" tot een punt, gelegen buiten de territoriale wateren. Gani herhaalde zyn vori ge uitspraak, nl., dat de Republiek gaarne wil ex porteren, doch dat, om zulks te bereiken, buitenlands ka pitaal en buitenlandse tech nici nodig zijn. Op de vraag of hij bezwaar had tegen Nederlands kapitaal en Ne derlandse technici, ant woordde Gani: „Wij hebben geen bezwaar tegen Hol landse technici en Hollands kapitaal. Wij strijden tegen Een super-fort is bij het opstijgen van een militair vliegveld bij Oklahama veron gelukt en tussen een aantal vliegtuigen op de grond neer- Gekomen. waarvan verschelde, ne geheel vernietigd en een aantal beschadigd werden. Twee militairen werdem ge lood en 5 liepen Verwondingen op. Nu de koude weer toeneemt zijn in Duitsland de plunderin gen van kolentreinen weer begonnen. Op de foto vlucht de Berlijnse jeugd voor de politie. OPMERKING OVER WINSTMARGES Ge?:ficeerde nota's. Kort geleden is in Zeeland een vergadering van de prij- zencommïssie gehouden en daarbij is wel duidelijk geble ken, dat de prijsbeheersing nog moeilijkheden biedt. Het ging niet om ten laste- legging van bepaalde feiten, want ernstig waren de prijs- overtredingen in Zeeland be paald niet. Maar het ging om het analyseren van een stem ming. Wethouder Geerts van Hulst omschreef deze stem ming als een gevoel van onaan genaamheid in verband met de winstmarge's. De landbouwen de bevolking van Zeeland is vrij goed op de hoogte van de prij zen, die de producent voor zijn landbouwproducten ontvangt en wanneer die bevojking ziet, dat de slovende en zwoegende producent voor zijn uien en peeën op de veiling te Terneu zen 5 6 cent per K.G. krijgt, terwijl men in de winkels 30 k 35 cent rekent, dan kan het gevoel van onbehagen niet ge makkelijk onderdrukt worden. Het publiek begrijpt ook. dat een landman, die op de veiling 6 7 cent voor zijn aardappe len ontvangt en in de winkels prijzen ziet van 15 k 16 cent, liever zyn aardappelen buiten de veiling om verkoopt voor circa 11 cent, dan zich de ver plichting tot veilen te laten op leggen. DE BROODPRIJS. Zulke verschijnselen maken de prijsbeheersing onsympa thiek. Dezelfde wethouder had ook een broodprijscalculatie ge maakt. De boer ontvangt 18 voor een zak tarwe. De bakker betaalt 18,35 voor een zak meel. Hij bakt daarvan 136 kg. brood en dat verkoopt hij 106% duurder dan zijn grondstoffen. Dit leidt er toe, dat in Zeeuws Vlaanderen een bakker, die te- samen met zijn zoon op top prestatie werkt rustig een in komen haalt voor hemzelf en de zoon van 4000.tot 5000.per jaar. Hij heeft daarvoor heel wat minder zor gen dan de boer. die de tarwe levert! HET BOUWBEDRIJF. Wat het bouwbedrijf betreft kwam wethouder Geerts tot tot de conclusie, dat daarin re gelmatig zwarte lonen worden betaald. Voor grondwerkers 11 cent boven het uurloon, voor vaklieden tot 25 cent boven het uurloon. Drs. Behrens onder-directeur van het directoraat voor de Prijzen besprak de organisatie van de prijsbeheersing en wees er op. dat sr bij de regering vele adviezen binnenkomen. Niet altijd worden de adviezen van de dienst der prijsbeheer sing aanvaard door de rege ring. Wat de groentenprijs betreft is men alleen overgegaan tot het vaststellen van bepaalde winstmarges en niet tot het bepalen van de winkelprijs. LOON-BIJSLAGEN. De moeilijkheid bij de con trole op de lonen is. dat er zo gemakkelijk bijslagen „onder de tafel door" betaald kunnen worden en dat ook betaling in gopderen kan plaatshebben. Er dreigde onlangs op Zuid- Beveland een staking bij een bepaalde industrie omdat daar het zwarte gedeelte van de Io nen moest verdwijnen. ONDERHUUR. Wethouder Buys uit Goes vroeg aandacht voor de grote misstanden, welke bestaan op het gebied van woning-onder- huur. Hij beschreef een geval, waarbij de huurster van een huis aan iemand, die bij haar inwoonde een te hoog bedrag aan onderhuur rekende. De juiste vaststeling van het on derhuurbedrag trachtte zij te verhinderen door een valse op gave van de werkelijke huur te doen. De heer Behrens benadrukte de noodzaak om tegen het on- derhuur-euvel streng op te treden. De gevallen zijn dik wijls moeilijk te controleren, omdat de mensen bang zijn „er uit gepest" te worden. De mogelijkheid bestaat ech ter steeds het teveel betaalde aan onderhuur terug te vragen. NOTA'S. In verband met een klacht, die bij do Middelburgse prijzen- commissie was binnengekomen, besprak de heer Behrens ook de noodzaak om tot een betere contróle op de ambachtsbedrij- ven te komen. Men zal het daarheen trachten te leiden, dat deze bedrijven verplicht worden te werken met een be hoorlijke boekhouding en ge specificeerde nota's, waardoor contróle mogelijk wordt. Wat de bakkerswinsten be treft, verklaarde de heer Beh rens. dat een accountantson derzoek de mogelijkheid beves tigde van een prijs-verlaging ad 2 cent voor het brood. De bloemprijs zou voor de bakkers 1 cent omhoog gaan en de broodprijs een cent omlaag. De bakkersstaking heeft de uit voering van dit plan echter be lemmerd. Wethouder Geerts van Hulst deelde mede. dat de prijzen- commissie aldaar een campag ne zou beginnen voor het plaatsen van prijsaanduidingen op alle winkel-artikelen. Tenslote werd de vraag be sproken in hoeverre kleine ge meenten een prijzencommissie nodig hebben. Daarbij bleek, dat in Sas van Gent het ver langen naar de oprichting van een prijzencommissie bestaat. hun politiek, niet tegen hun persoon. Ik heb zelfs goede Nederlandse vrien den". De correspondent van Aneta tekent hierbij aan, dat lord Killeam niet speciaal gekomen was om Gani te ontmoeten, doch dat hll 2 leden van de consulaire commissie, welke zjjn gast waren geweest, uit geleide deed. Dr. Gani heeft Djogja's zil verwerk bij zich evenals mon sters van Republikeinse pro ducten, zcals koffie, thee en suiker. Voorts heeft hij docu mentaire gegevens over de In donesische revolutie bri zich, welke hij in de loop van de con_ ferentie in Havana zal voor leggen. HANDELSVERDRAGEN. Dr. Gani zal ongeveer twee maanden wegblijven. Het ligt in zijn bedoeling, dat hij zich, na de conferentie in Havana, naar de V. S.. Groot-Brittannie, Frankrijk, Zwitserland, India, de Philippijnen en Australië zal begeven, teneinde de mo gelijkheden voor de export van Republikeinse producten naar deze landen te bestuderen. Hij heeft van zijn regering volle dige volmacht gekregen om met het buitenland handels overeenkomsten te sluiten. SCHEEPVAART IN OOST-INDO NESIË. Bij besluit van de It. G.G. zyn de taak, bevoegdheden, rechten en verplichtingen van Ned.-Indië met betrekking tot de zorg voor zeeschepen, die thuis behoren in de staat Oost- tedonesjë, overgedragen aan deze staat. De zorg betreft onderwerpen als bemanning, veiligheid, zee waardigheid, deugdelijkheid, inrichting, uitrusting, uitwate. ring, stabiliteit en vervoer van passagiers, vee en goederen. Het ligt In de bedoeling om de overgedragen overheidstaak in de practijk te doen uitvoe ren door de in het gebied van de staat geplaatste beroeps- havenmeesters ,en dienstdoen de havenmeesters, welke dan ter beschikking zullen worden gesteld van de staat. By af zonderlijk besluit is de haven meester Grote Oost ter be schikking gesteld van de staat Oost-Indonesië. De ondernemingen in Indonesië. In een rede ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Indische Ondernemersbond hééft de voorzitter, drs. van Strik, verklaard de toekomst -■omber in te zien. Ondanks de inspanning van alle krachten is in de afgelopen twee j#iar niet bereikt kunnen worden, wat gehoopt werd. Elke toe komstige hulp van Nederland moet een gezonde economische basis hebben. Nederland kan zich niet permitteren verder te helpen, wanneer het zelf van deze hulp slechts nadeel zou ondervinden. Wanneer de sa menwerking niet zou strekken ten bate van Indonesië en Ne derland. zou het Nederlandse bedrijfsleven zich moeten te rugtrekken. Naarmate de ontwikkeling voortschrijdt, zullen meer In donesiërs hun plaats ln de be staande bedrijven kunnen in nemen, terwijl daarnaast ook meer zuiver Indonesische be drijven zullen ontstaan, aldus spreker. Indien op dit punt niet spoe dig met de Indonesiërs tot overeenstemming wordt geko men, zal men ondanks even tuele politieke successen voor een economische debacle komen te staan. Hij sliep op de keien. Rotterdam snurkte reeds. Op de trambaan kwam een eenzame fiet ser aanryden, die, gezien zijn zonderlinge caprio len, wel onder de invloed moest zijn van enig geestrijk vocht. De tram rails waren glad en de fietser onzekerToen hij zijn ogen opsloeg, waande hij zich te bed en ontkleedde zich. Een uurtje later was hij zo ver, dat hij weer een bed van straatkeien kon on derscheiden. Hij slinger de zich op zijn fiets en reed naar het vertrek, waar hy onder normale omstandigheden zijn nachtrust pleegt door te brengen. De volgende morgen mistte onze man echter, zijn costuum en zijn por tefeuille met 870. Hij toog naar het politiebu reau, waar enige re chercheurs. juist bezig waren met een gruwel moord. Een burger had namelijk een pak met 'n bloedvlek gevonden, dat de man als het zijne herkende. Het geld bleek zowaar n)g aanwezig te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1