Middelburg eert gevallenen met monument NIEUWS UIT ZEELAND Schreef van „Willem Ruys" bijna aan boord Walcheren. WALCHEREN Federatieve vergadering van Partij van de Arbeid V.S.V. en E.D.Ó. vergroten hun voorsprong Kinderfeest besluit Boomplantweek r Gemanoeuvreer aan de Moerdijk. Hot heeft heel wat voeten in de aarde gehad, maar nu is dan toch de schroef van de „Wil lem Ruys", die zulk een moei lijk transport achter de rug heeft, eindelyk op de plaats van bestemming, Rotterdam, aangekomen. Een 24-wiclige trailer had het bronzen ge vaarte tot aan de haven van de Moerdijk gebracht, waar het, aangezien transport over dc Moerdijkbrug niet werd toege staan, overgeladen moest wor den op een lichter. Tot dit doel had men de bok „Simpsom" van de N.V. A. Rijsdijk-Boss en Zn. te Hendrik Ido Am bacht, welke een hefvermogen heeft van 80-ton, gecharterd. Terwijl de schroef in het schuchtere zonnetie lag te glimmen, maakto do beman ning van de „Simpsom" alle voorbereidingen om de bok in staat te stellen de schroef aan zijn machtige staaldraden op te takelen. Na veel gemanoeu vreer konden de stoppen met een zware sluiting aan de drie oren van do schroef bevestigd worden. De machines op de Simpsom ratelden, de staaldra den trokken aan tot op een gegeven ogenblik de schroef op ae trailer m wenteling maakte als ware hy al aan de scheeps romp van de Ruys bevestigd. Het stophout kraakte en werd van de wagen geslingerd. Daarna begon de schroef naar zwevende reis naar de lichter. geplaatst. Toen zij stevig op het schip was bevestigd, ver trok dit direct naar Rotter dam. Omdat de invallende duister nis op stroom liggen niet raad zaam maakte is de boot niet, zoals aanvankelijk in de be doeling lag, naar de Wilhelmi- nakade gevaren, doch naar de Spaanse kade gedirigeerd. He denmorgen wordt naar de Wilhelminakade gevaren, waar het gevaarte officieel gewogen zal worden. SCHIP ONTVANGT ZIJN PETEN. Zaterdagmorgen zijn enige honderden leerlingen van de Rotterdamse schoolvereniging, welke de „Willem Ruys" heb ben geadopteerd in het kader van de N.E.V.A.S. (Ned. Ver. tot adoptie van schepen), op het nieuwo vlaggeschip van de Rotterdamsche Lloyd op be zoek geweest Zij werden ont vangen en rondgeleid door de kapitein en vier leden van de bemanning. Er werd aan boord nog hard aan het interieur ge werkt om tijdig gereed te zijn. De Flying Tea Clipper. Een K.L.M.-vracht- Skymaster met een heel bijzondere naam is Zon dagmiddag op Schiphol geland. Het was de „Flying Tea Clipper", die duizend kistjes Java- thee naar Nederland heeft gebracht. De ver zending van deze thee is een initiatief van de A.M.V.J. en de verzen dingsprocedure is zeer eenvoudig: de afzenders in Indonesië behoefden slechts 27.50 te stor ten en ontvingen hier voor een adres-eticket, dat zy moesten invullen, waarna de K.L.M. voor verzending zorg droeg. De Tea 'Clipper bracht ook een kistje mee voor H. K. H. de Prinses-Re gentes. Het stakende gemeente- personeel van Parijs na tuurlijk was het iri verband met de duurte heeft beslo ten het werk heden of morgen te hervatten. De regering heeft besloten het personeel een loonsverhoging van 20 procent toe te kennen. De GEWICHT: fabrikanten, I TON. firma Lips te Drunen, hadden als ge wicht 22 ton opgegeven. ,ï)e Rotterdamse Lloyd" nam aan, dat het 18 ton was, maar het meetapparaat van de bok maakte aan allo discussie een einde door het verschil te delen en 20 ton aan te geven. Dc schroef werd behoedzaam boven het opgestopte ruim van het motorvrachtschip „Avanti" Frans vakverbond in beroering. Harold King, correspondent van Reuter te Parijs, meldt, dat op het ogenblik een grote strijd gaande is in C.G.T., de centrale vakorganisatie van Frankrhk, die zes millioen le den telt. De socialisten, de communisten en de mannen van de Gaulle doen hun uiter ste best in deze vakorganisa tie de leiding te krijgen. Momenteel vormen de com munisten met vijf van de der tien hoofdbestuursleden de drijvende groep in deze organi satie. Een groep van 200 leden heeft Zondag de kat de bel aangebonden door te verzoe ken om democratisering van de vakvereniging en aanvaar ding van het plan Marshall. Leon Jouhaux, één der twee secretarissen-generaal, heeft de leiding van deze anti-com munistische actie. Dag der oorlogsgraven. Onder auspiciën van het Nederlands Oorlogsgravenco- mité en in samenwerking met de Wereldomroep PCJ werd Zondagmiddag de dag van het oorlogsgraf, de herinnering aan de geallieerde doden van twee wereldoorlogen, plech tig gevierd in een herden kingsdienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar de diplomatieke, militaire en consulaire vertegenwoordi gers van de landen die zich tegen de overheersing van de totalitaire staten hebben ver zet, aanwezig waren. De mi nisters van oorlog en van marine waren vertegenwoor digd, terwijl voorts aanwezig waren de burgemeester van de hoofdstad, generaal H. G. Winkelman, oud-opperbevel hebber van land- en zee macht, lt.-gen. mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf en vele andere burgerlijke, ker kelijke en militaire autoritei ten. De rev. C. C. Elton van de Church of England, de ma joor-hoofdaalmoezenier, pater1 L. A. M. Goossens en ds. W. van Limburgh, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, hiel den toespraken, terwijl A. den Doolaard toepasselijke gedich ten voordroeg. Beeldende kunst binnen ieders bereik. Onlangs is een stichting in het leven geroepen, welke zich ten doel stelt de beeldende kunst binnen ieders bereik te brengen. Mr. R. IC Dijkstra, lid van het bestuur, zette het doel van de stichting nog eens uiteen bij do opening van de tentoonstel ling „Schfidcrsprenten" in het Stedelijk Museum te Amster dam. Tegelijkertijd worden soortgelijke exposities gehou den in het gemeentemuseum in Den Haag en in het museum Boymnns te Rotterdam, als aanvang van een serie tentoon stellingen door het gehele land. Men beoogt werken der beste hedendaagse Nederlandse kun stenaars in reproducties van hoge kwaliteit tegen beschei den prijzen in elk huis te bren gen. Eveneens wil men het mo nopolie op kunstmanifestaties der grote steden doorbreken en ook in de provincie de belang stelling voor de moderne kunst wekken. „Getrouw tot in de dood". Middelburg zal zyn beste zonen, de 35 illegale werkers .en militairen, die in boven- en ondergrondse strjjd tegen de Duitsers hun leven voor de goed zaak gaven, niet vergeten. Om de namen van deze mannen voor de komen de generaties, waarvoor hun houding een voorbeeld ge noemd mag worden, te be waren, Is Zaterdagmiddag op de Algemene Begraaf plaats ®en eenvoudig monu ment onthuld door de bur gemeester van Middelburg. Een ontroerende herdenking van de 35 gesneuvelden ging met deze onthulling genaard. Op uitnodiging van de Ge meenschap Oud-Illegale Wer kers Nederland, afd. Middel burg, woonden de naaste ver wanten van de gevallenen deze plechtigheid bij, terwijl de mi nister van oorlog vertegen woordigd was door overste Pluym. Zeer vele inwoners van Middelburg hadden zich even eens naar de Begraafplaats be geven teneinde aan de herden king te kunnen deelnemen. De voorzitter van de kring Middelburg der G.O.I.W.N., de heer J. P. Maljers, heette de aanwezigen welkom en gaf een korte uiteenzetting van het doel van het monument hierbij doelend op de gevallenen de woorden van H. M. de Ko ningin aanhalend: „Aan hen is het te danken dat wij onze bevrijding als een recht kon den aanvaarden". Ds. A. de Vries die vervol gens het woord kreeg, zeide het moeilijk te vinden niet te beginnen met klagen over het feit dat de offers van zovele levens te spoedig vergeten zijn en het lichtend ideaal uit de bezettingstijd niet verwezen lijkt is of aan te klagen de genen die moedwillig de lijn welke men in oorlogstijd is be ginnen te trekken, willen af breken. De predikant bracht hulde aan de nagedachtenis van de doden die zich verzet hebben tegen de stroom van gebeurtenissen, een stuk hel dendom, dat echter langzaam geschiedenis wordt en naar vergetelheid neigt. Om de historie levend te houden roe pen wij het woord, de mythe te hulp. Ook de steen, waarin de 35 namen zijn gebeiteld, is ver gankelijk, doch de daden van deze mensen zyn bekend bij Hem, die nimmer vergaat. Zij zullen daarnaar geoordeeld worden, aldus besloot ds. de Vries. Het muziekkorps O.N. D.A., dat koraalmuziek ten gehore bracht, speelde na de ze woorden het „Nader my God tot U". OFFERS NIET TEVERGEEFS. De landelijk voorzitter der G.O.I.W.N., dr. N. A. J. Voor hoeve, hield hierna een rede. waarin hij de aanwezigen in gedachten meenam naar de be zettingstijd en liet uitkomen, dat de offers niet tevergeefs zijn gebracht. Onder het uitspreken van de woorden: „Mogen zij, die dit monument in de loop der tijden aanschouwen, zich bezinnen op de offers, die gebracht zyn en Het tijdstip, waarop de Staten-Generaal Donderdag 13 November in de Ridderzaal zullen bijeenkomen ter be groeting van de Canadese mi nister-president Mackenzie King, is des middags te 4 uur. Op 3 December zal Ro- folfo Graziani, de vroegere op perbevelhebber van de gewa- fiende macht in Noord Italië, erecht staan wegens collabo ratie. De 4.200 Joden van de „Exodus" die in twee kampen nabij Lubeck waren onderge bracht, zijn allen naar karrï- Pen te Wilhelmshaven en Em- den overgebracht. Deze kam pen zyn ingericht als winter verblijven. De overbrenging, die vflf dagen in beslag nam, v*rlieo zonder Incidenten. bedenken, dat het schoon is zulks voor het vaderland te doen", verrichtte burgemeester jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, de onthulling. Ter wijl het Wilhelmus weerklonk, zakte de driekleur, die er voor gehangen was en werd het fraaie, door ir. A. Rothuizen ontworpen en door H. J. Vree- ling gebeeldhouwde monument, dat wij reeds eerder beschre ven, zichtbaar. Namens de G.O.T.W.N. werd het aan het gemeentebestuur van Middelburg overgedragen. De burgemeester verklaarde het gedenkteken gaarne te aanvaarden en beloofde, dat men het in grote ere zal hou den. De aanwezigen defileerden na de overdracht langs het monument, waarop de spreuk: „Getrouw tot in d,en dood" te le2en is en waarvoor talrijke bloemen en enige kransen wa ren neergelegd. AANBESTEDING. Donderdagmiddag vond ln het gebouw van de Ruilverka veling Walcheren te Middel burg de aanbesteding plaats vein bestek polder Walcheren/ Landbouwherstel 11, het graven of verruimen van wa terlopen met een dragline en het uitvoeren van bijkomende werken in de Zuidwatering. De laagste inschrijfster was de firma Gebr. van Oord te Wer kendam voor 17.840. Voorts was ingeschreven door fa. J. B. de Wolf te Gouda 31.300, fa. J. D. Janse te Colijnsplaat 26.170. fa. Sanders, Snepvan. ger en Vlieger 21.499. fa Wij nand en Cornet, Werkendam 21.420, fa. Van 't Verlaat, Hardinxveld 18.475. Voor het vakexamen kan- toormachlnehandelaar is te Den Haag geslaagd de heer M. J. van Sparrentak te Middelburg. Het echtpaar J. de Kui perDingemanse te Nieuw- en St. Joosland, heeft Woensdag onder grote belangstelling zijn gouden huwelijksfeest her dacht. Leerling der Zeevaartschool dodelijk verongelukt. Vrijdag trachtte een der leerlingen van het opleidings schip „Prinses Juliana", dat in de buitenhaven van Enkhuizen lag gemeerd, van de ene mast vla een verbindingslijn naar de andere te klimmen. Halverwe ge stortte de jongeman naar beneden. Zwaar gewond is hy naar een ziekenhuis in Enkhui. zen overgebracht, waar hij la ter is overleden. Het was de 18-jarige C. Jas- perse, leerling ran de Zee vaartschool te Vlissingen, en zoon van een oud-leraar dier school. De teraardebestelling vindt Dinsdag- ln Nijmegen plaats. Graandrogerij te Terneuzen. Naar wij vernemen heeft de Coöperatieve Aankoopveren, voor Meststoffen „Zeeuwsch Vlaanderen" grote plannen, met de uitvoering waarvan enkele honderdduizenden gul dens gemoeid zijn. Zodra de nodige bouwvergunningen zijn verleend, wordt overge gaan tot de bouw van een op slagplaats van 60 x 20 x 10 M. op een terrein gelegen aan het Kanaal GentTerneuzen, in de nabijheid van de Zeve- naarhaven (het z.g. „derde dok"). Op hetzelfde terrein zal eveneens een graandroge rij worden gebouwd, zodat deze beide ondernemingen de bedrijvigheid in die hoek van de haven wel zullen doen toe nemen. Om de in lossing en lading zijnde schepen een vei lige ligplaats te verzekeren, zal bovendien nog tot de aan leg van een eigen haventje worden overgegaan. Ingeblikte mosselen naar Engeland. Naar men ons mededeelde zal de export van geconser veerde mosselen in blik naar Engeland weer een aanvang nemen. Nadat deze export enige tijd stil heeft gelegen, zijn thans weer vergunningen verstrekt en zijn momenteel reeds orders geplaatst. Ruim 3200 bezoekers. OP TENTOONSTELLING GEBORGEN LAND. De te Middelburg gehouden tentoonstelling Geborgen Land heeft niet minder dan ruim 3200 bezoekers getrokken. Een succes, als men bedenkt, dat de Maandag voor betalende bezoekers wegviel in verband met de officiële opening en dat de Dinsdag een stille dag is geweest, omdat men toen liever in de stad, dan op de tentoonstelling vertoefde. Ge tracht zal worden aan enkele onderdelen der expositie een meer blijvende bestemming te geven. Mennonieten-vrijwilligers verlaten Walcheren. Vrijdagavond hebben dertien personen, van wie de boerde rijen door de Mennonieten zijn hersteld, deze Amerikaanse vrijwilligers te Zoutelande een feestmaaltijd aangeboden. Ds. Oosthoek sprak een openingswoord en las Rom. 12 Middelburg Feestelijk slot van de Boomplantweek. 921. Burgemeester D. Kodde sprak namens het gemeente bestuur en de gehele bevolking huidewoorden. Ais blijvend aandenken overhandigde hij hen een schilderij van Zoute lande. Namens degenen, waarvoor de Amerikanen gewerkt heb ben, sprak de heer C. de Vis ser. Hy overhandigde iedere vrijwilliger een fraaie oorkon de. De avond viel by de Ameri kanen, die Walcheren spoedig vaarwel zullen zeggen, buiten- aak. gewoon in de smai H. GELUK t In de nacht van Zaterdag op Zondag is in het zieken huis te Goes overleden de heer H. Geluk, koster der Ned. Herv. Kerk. Zoals wij reeds meldden was de heer G. Woensdag avond in de kelder der kerk- verwarming gevallen. De overledene, die zijn functie ruim 15 jaar heeft vervuld, is Zondag in de mor gendienst door ds. Metselaar herdacht. De stichting „Nieuw Walche ren" heeft Zaterdagavond de herbeplantingsweek besloten met een feestavond in het Schuttershof te Middelburg, welke, evenals de overige ge beurtenissen van deze week, uitstekend geslaagd mag heten. Er werd een fleurig gevarieerd programma uitgevoerd met medewerking van het Ama teursorkest „Animato", het Middelburgs Mannenkoor en de heer W. Ryks, die als amateur goochelaar werkelijk uitste kend voor de dag kwam. Bo vendien werd op veler verzoek nogmaals het declamatorium „Geborgen land" voorgedragen. De voorzitter van „Nieuw Walcheren", de heer J. L. Ver hagen, hield een toespraak, waarin hij een terugblik wierp op de Boomplantingsweek en hulde en dank bracht aan al zijn medewerkers, die in on- Gratis vervoer Zijpe Anna Jacoba? Zaterdag had ln de Prins van Oranje te Goes een algemene vergadering plaats van de Fe deratie Zeeland van de Partij van de Arbeid onder voorzitter schap van de heer L. P. van Oorschot. Het partijbestuur was vertegenwoordigd door mr. G. van Walsum, de Kamer fractie door ir. S. A. Posthu mus. Alle leden van de Pro vinciale Staten van Zeeland, met uitzondering van de heer A. C. de Baare. waren mede aanwezig. Bij de besprekingen werd o.a. aangedrongen op samenvoe ging van kleine gemeenten, waarop mr. A. J. van der Weel, lid van Ged. Staten, antwoord de, dat deze kwestie de volle aandacht van dit college heeft, doch dat rekening moet wor den gehouden met de verschil len van opvatting in de betrok ken gemeenten. Inzake de wen selijkheid om de verbinding met Schouwen-Duiveland gra tis te doen zijn, werd medege deeld, dat zulks voor het veer ZijpeAnna Jacoba in overwe. ging ls genomen. De heer Posthumus wees er in een rede op, dat een zekere matheid zich van ons volk meester maakt, maar dat er door ministerie en Kamer reeds veel goeds is bereikt. De aan kondiging van de prijsverla ging bij Philips is een stap in de goede richting. Spreker gaf de verzekering, dat de Kamer leden spoedig een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen zullen brengen. Hii drong aan op nau. were samenwerking tussen Ka merfractie van de party en het gewest en bleek van mening, dat de doorbraak eens zal ko men. TAFELTENNISPLOEG NAAR HULST. De Walcherse tafeltennis ploeg, die op Zaterdag 15 .No vember a.s. te Hulst een pro- p&ganda-wedstrijd zai spelen, bestaat uit de volgende heren: G. J. Fonteyne (Orvio), J. Mersie (Amor), D. Quiqnierre (Drie Klezoren), G. Lievense (Drie Klezoren), Wondergem (Sla. Raak), J. van Sluys (Sla Raak), Schoenmakers (Drie Klezoren) en Ruyssenaars (Amor). Eerste nederlaag van N.E.C. DISTRICT L XerxesVolewijckers 42; ZeeburgiaHaarlem 20; H BS—'t Gooi 3—2; VSV—Ajax 22; Hermes DVSNeptu- nus 11. Het was voor VSV, ondanks het gelijke spel tegen Ajax, geen slechte dag. Immers ook andere belagers van de beste ilaats verloren punten. Haar- em zag zich de voet al heel erg dwars gezet en Zeeburgia toonde hier weer eens uit het goede eerste klasse hout ge sneden te zyn. Daarby kwam ook nog, dat Hermes DVS te gen Neptunus onverwacht een puntje liet liggen. Xerxes sloeg de hekkesluiters gede cideerd en komt daardoor even opzetten, 't Gooi werd te ruggedreven door HBS, dat te gen de Hilversummers twee kostbare punten in de wacht sleepte. En dit alles by elkaar is een zwarte bladzyde voor Volewijckers. DISTRICT H. SpartaBlauw Wit 32; DHCStormvogels 03; EDO DFC 2—1; DWS—DOS 1— 0; ExcelsiorFeyenoord 0—2. Sparta plaatste zich op ge lijke hoogte met Blauw Wit door deze ploeg een nederlaag toe te brengen. Hun beider in vloed op de stryd wordt er niet beter door, want EDO hand haafde zich keurig door num mer twee, DFC, te overwinnen en heeft nu drie punten voor sprong. Stormvogels zorgde er voor, dat DHC zich tevre den moet stellen met een min der fraaie plaats, welke ge deeld wordt met DOS, dat moest toezien, hoe DWS zich enkele plaatsen hoger nestel de. Excelsior echter zorgt er voor, dat de toestand voor al deze elftallen niet al te slecht wordt en tegen Feyenoord werd weer het onderspit ge dolven. DISTRICT UI. HeraclesWageningen 6 0; VitesseQuick 14; En- schedesche BoysAGOW 0— 1; Be QuickZwolsche Boys 1—1; NEC—Go Ahead 1—2. De Nymegenaren kregen hun eerste nederlaag te incas seren en dat nog wel op eigen terrein. Go Ahead spijkert daarmee de opgelopen achter stand aardig by. AGOW had er iri. Enschede tegen de Boys veel moeite mee en slechts 0 1 tekent de wel wat geflat teerde stand van AGOW. Wa geningen werd vrijwel uitge schakeld voor de grote strijd en dat met een buitengewoon grote nederlaag tegen Herac les, dat maar even vyf plaat sen omhoog springt. Hieraan hielpen Vitesse en Be Quick een handje door een slechte beurt te maken. Quick deed 't heel wat beter en behoort nu nog steeds tot de leiders. DISTRICT IV. JulinanaMaurits 30; BV VLonga 80; Willem II Helmond 31; EindhovenDe Baronie DNL 4—1; Sittard- sche Boys—TSC 42. Als men van de kop van de ran«lUsVnaar de zesde plaats tuimelt en dat met een 8 nederlaag, dan kan men spre ken van een yskoude douche. Zo worden alle illusies in één slag gesmoord. Longa werd op deze wel wat rauwe manier uitgeschakeld door BW en het zal de Tilburgenaren moei te kosten om deze slag te bo ven te komen. Juliana, dat Maurits normaal overwon, pro fiteert ervan en ook Willem II is plotseling weer man in bo nus nu Helmond vaster op de onderste plaats genageld werd. Eindhoven heeft ook nog wat in de melk te brokkelen en liet dit De Baronie DNL even voelen. Natuurlijk houdt Sit- tardsche Boys de boel ook bij en is eveneens één van dege nen, die nog op de buit loe ren. TSC werd daar het slacht offer van en maakt nu een be nauwde tijd door. DISTRICT V. GVAVVeendam 10; Ve- locitasSneek 12; Heeren veenFrisia 50; Leeuwarden HSC 24; EmmenAchil les 1—0. Frisia had weinig kans om iets te bereiken in het Noor den, maar was trots op de nul in de ranglyst, welke het on geslagen zijn vertolkte. Hee renveen maakte hen even dui delijk, dat dit trotse record te breken was en het werd een flinke nederlaag. HSC haalde een grapje uit door Leeuwar den in eigen huis op een ne derlaag te vergasten. Sneek haalde een aardige toer uit tegen Velocitas maar wordt er niet veel wijzer van. Em men heeft meer baat gevonden bij de overwinning en zo werd in samenwerking met GVAV, Veendam in allé eenzaamheid bij het rode lichtje achtergela ten. derscheidene functies him bes te krachten aan de voorberei ding en organisatie gaven. In het bijzonder betrok de heer Verhagen in deze hulde de man, die het initiatief nam tot de oprichting van „Nieuw Wal cheren", de heer C. H. J. Vroom uit Middelburg. Met na druk wees hij er bovendien op, dat met dit officiële begin van de herbeplanting het werk van de stichting no- - oenszins ge ëindigd is: into teel, „Nieuw Walcheren" heel. nog veel te doen, vooral nu dc- stichting „Herstel Zeeland" pp- 1 Jan. taat verdwijnen, en v behoeft aartoe de steun van ieder, die de toekomst van Walcheren ter harte gaat. Walcheren moet herrijzen, zo mogelyk schoner en welvarender dan ooit te voren. De secretaris van „Nieuw Walcheren" bracht op zyn beurt hulde aan de voorzitter, die steeds op waarlijk bezielen de wijze leiding wist te geven aan het werk der stichting. De heer Verhagen betrok ook de dames der bestuursleden in do algemene dank en huldigde haar met de aanbieding van fraaie bouquetten. De „taart van de week", welke hij per- soonlyk van de Haagse Post mocht ontvangen, bood spr. eveneens aan deze dames aan. Ten slotte volgde nog een buitengewoon geanimeerd bal met attracties, van welke er verschillende nog gaan de kas van „Nieuw Walcheren" ten goede kwamen. SPUITGASTEN OEFENDEN MET MISTSTRAALPIJP. Zaterdagmiddag werden ve le Middelburgers verontrust door een zwarte wolk, die uit de stad opsteeg en wees op een enorme brand. Inderdaad kraaide in de nabijheid van het P.Z.E.M.-gebouw de rode haan, want een hoeveelheid benzine en olie was in brand geraakt. Het ongewone van het geval was, dat deze vlam men met opzet waren opge roepen en het meest ongewo ne was, dat de brandweerlie den hieraan schuldig waren. Zij hadden de brand gesticht teneinde een miststraalpijp, die nog niet geprobeerd was, aan de practijk te toetsen. De oefening met deze pijp, die het bluswater in uiterst fijne deeltjes verspreidt, gaf aan de spuitgasten veel voldoening, omdat bleek, dat het apparaat een uiterst nuttig wapen is in de strijd tegen het vuur. Vlissingen NIEUWE GOEDERENLOODS. Het station te Vlissingen krijgt een nieuwe goederen loods. Een oude militaire ba rak, vlak tegen het station aangebouwd, wordt tot opslag, plaats van goederen getrans formeerd. Het zal nog wel een week of twee duren eer de nieuwe loods in gebruik kan worden genomen. „DE GHESELLEN VAN DE SPELEWEI". Vrydagavond trad in het Concertgebouw te Vlissingen op het toneelgezelschap „De Ghesellen van de Spelewei" on der leiding van Anton Sweers. Dit was de eerste van een reeks culturele avonden, die de Plaatselijke Katholieke Ge meenschap in het komende winterseizoen zal organiseren. De heer Th. J. Andriessen, voorzitter van de Gemeenschap, sprak er in zijn openingswoord zyn teleurstelling over uit, dat voor dergelyke avonden zo wei nig belangstelling bestaat. Hij hoopte dat door propaganda der leden, de zaal een volgende keer beter bezet zal zyn. „De Ghesellen" brachten een programma vol „humor met diepgang" zoals Anton Sweers het zelf noemde. Opgevoerd werden een drietal spelen van Godfried Bomans en enkele sprookjes. Vooral met „Een eeuw achter", een satyre op het moderne gezin, wist het ge zelschap de avond tot een suc ces te maken. De heer Andriessen dankte de heer Sweers en het gezel schap voor het gebodene. O.- en W.-Souburg Boomplantdag in Souburg. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur van O.- en W.-Souburg op Woensdag 12 November te 3 uur voor het gemeentehuis enige bo men en heesters te doen plan ten door daartoe aangewezen kinderen van raadsleden, ge meente-ambtenaren, gemeen te-werklieden en leerlingen van de lagere scholen en de kleuterschool. Si. Laurens Burgers yan Si. Laurens sloopten bunker. Deze week is de laatste hand gelegd aan het slopen van de bunker achter de pas torie der Ned. Herv. Kerk te, St. Laurens. Geheel belange loos werd dit werk verricht door leden der Ned. Herv. gemeente, meestal in de avonduren en op de Zater dagmiddag. Uit de volgende cijfers kan blijken hoe veel omvattend die arbeid was. Door 53 personen werd er aan deelgenomen, die in to taal 1131 uren arbeid verricht ten. Er werden 95 voer beton- puin en 15 voer grond ge transporteerd. Versierde schoppen. Vlissingens jeugd heeft het slot van de Boomplantweek wel zeer feestelijk gevierd. Blijde kinderen, vrolijke mu ziek, versierde schoppen, op gewekte gezichten, dat was de Indruk, die wy kregen van de fleurige stoet, die door de stra ten van de Scheldestad naar het Bellamypark trok, om daar de laatste bomen te planten. Het is merkwaardig op hoe veel manieren een doodgewone schop tot een prachtig ver sierd graafwerktuig kan wor den herschapen. De kinderen hadden er werkelijk op ge zwoegd. Er waren hoogst ori ginele versieringen. Wij zagen o.a. een spade, waarin de boomplantdag heel aardig was gesymboliseerd. Aan de ene zijde der schop een aantal dor re takken: het verdronken land, aan de andere zyde het frisse groen: herryzend Wal cheren. De betekenis van de boomplantdagen is de jeugd dus niet ontgaan! De jury, bestaande uit de heren J. A. de Haas, F. Maas en H. Witte wees als pryswin- naars aan: Kees Dommisse, Jan Verhage, Appie Bakker, Willy v. Boekhout, Chris van Zalen, Jan Adrlaanse, Kees Snoep, Sjef Kamermans, Henk Schrote en Marga Steketee. BELLAMYPARK. Wethouder W. Poppe sprak op het Bellamypark de kinde ren toe. Wy zijn aan het slot gekomen vem een belangryke week, aldus spr. Walcheren heeft in het middelpunt van de wereldbelangstelling ge staan. Het is van onschatbare waarde dat de jeugd bij dit belangryke boomplantwerk was ingeschakeld. De kinderen van nu zijn de volwassenen van morgen. Zij zullen van dit heerlijke werk de vruchten plukken. Spr. dankte de Stich ting „Nieuw Walcheren" voor het geweldige werk, dat zy heeft verzet. Speciaal de heren Verhage en de Haas komen woorden van grote dank toe. Hierna werden 2 Coupletten van het Wilhelmus gezongen. TOESPRAAK NOT. VERHAGEN. De heer Verhage dankte na mens de Stichting „Nieuw Walcheren". Zonder de mede werking van plaatselijke rege lingscommissies en de gemeen telijke instanties zou deze Boomplantweek niet geslaagd zijn. Spr. belichtte de grote betekenis van de 4e November. Wy hebben deel gehad aan 'n zeer historische plechtigheid. Wij mogen ons gelukkig prij zen zo'n dag te hebben mee gemaakt. Niemand minder dan H.K.H. de Prinses-Regentes, heeft deze dag met ons mee beleefd, en met Haar vele an deren. De grootste hulde, die Wal cheren mocht ontvangen, wa ren de woorden van min.-pr. Attlee. Het herstel van Wal- che.ren is een voorbeeld voor de heropbouw van geheel West-Europa. Namens de Stichting „Nw. Walcheren" sprak de heer Ver hage de hoop uit, dat Walche ren weer de tuin van Zeeland moge worden, als in de dagen van weleer. De kinderen zonden daarna het „Bomenlied", Vijf tien bomen werden voorts op het Bellamypark geplant. CONCERTGEBOUW. In het Concertgebouw wer den de kinderen getracteerd. De heer Schout, lid van Ged. Staten van Zeeland, sprak de jeugd op geestige wijze toe. Hij herinnerde aan verschil lende feiten uit Vlissingen's geschiedenis, waarbij nu de Boomplantdag wordt gevoegd. Een vrolijk programma be sloot de Vlissingse boomplant dagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2