PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Molotof luchtte zijn hart Tegen de zwarte handel „Indonesia" in liquidatie? Boomplant-varia Zaterdag 8 Nov. 1947 190e Jaargangj-No.264 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg PruKkerij Fa. F. van de Velde Jr.. Vlissingen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Tl Bureaux gevestigd te Vlissingen. Walstr 58-60. tel 10 (2 lUnen) en 51 Middelburg: Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924 - Goes: Turfkade 15. tel. 2475 - Oostburg:Gratamastr. 3, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Postrek. nr 359300 PZ.C.. Middelburg. ABONNEMENTSPRIJS: 25 Ct per week: 3.20 per kwartaal: franco per post 3,45 per kwartaal. Losse nummers 5 ct. TERUGBLIK De week van 3 tot 8 Novem ber die tevens de bevrijdings- weék van Walcheren was, is voorbij. Het is een grote week Geweest, die tot in lengte van dagen in berinnering zal blij ven bn al die tienduizenden Zeeuwen, d'e. waren ïan het hegin der herbeplan- ting van Walcheren. Niet alleen omdat Prinses regentes Juliana en Prins Bernhard persoonlijk naar Walcheren kwamen om te mid den van hun trouwe Zeeuwen +e vertoeven. En niet slechts omdat de minister-president van het land, welks vliegtui gen drie jaar geleden de dijken van Zeelands tuin vernielden, zijn nationale beslommeringen terzijde schoof om zelf getuige te zijn van de herrijzenis van een verdronken eiland. En niet alleen ook omdat de Neder landse minister-president nog eenmaal Zeeland méér dan een voorbeeld, ja het stralend symbool van Nederlands wor steling voor een betere toe komst noemde. Neen, deze dag zal in de al lereerste plaats in herinnering blijven om de zuivere ontroe ring, de gedragen bewogenheid, die iedere minuut ervan ge kenmerkt heeft. De bijeen komst in de Sint Jacobskerk te Vlissingen, waar allen, die in Christus geloven èlle scheidsmuren overkoepeld had den, waar Protestant en R.K. broederlijk verenigd waren om tezamen de doden te herden ken, die vielen voor Walche ren's, voor Europa's vrijheid, dit kerkelijk samenzyn was een ontroerend begin en goed beschouwd toch het enige mo gelijke begin van deze dag en het maakte met name op de aanwezige buitenlanders een zeer diepe indruk. Het spontane gejuich, toen de eerste boom geplant werd, de eenvoud in Westkapelle, waar geluncht werd zonder le pel, mes en vork, ja zelfs zon der bordje, waar men broodjes kreeg in een papieren zakje en twee croquetten in een vloeipapiertje, terwijl alles staande moest worden genut tigd, de vanzelfsprekendheid, waarmede de allerhoogste gas ten zich wandelend tussen on afzienbare menigten heen be gaven naar de plaatsen, waar zich enig ceremonieel voltrok, zie dit alles was zo roerend van eenvoud, zo wonderlijk mooi, dat het hoop wekt voor de toekomst. Want dit alles zou niet simpel, zo treffend, zozonder enig pathos zich hebben kun nen voltrekken, als niet in ieder, die bij dit herbeplan- tingsbegin aanwezig was, on verschillig of hij zich in de stoet der genodigden, of wel in de dichte drommen der wach tenden en kijkenden bevond, het besef levendig was ge weest, dat dit volk van Zeeland een dag als deze verdien de, omdat het geleden heeft niet alleen, maar tevens ge streden en zal blijven strijden voor zijn toekomst. In die toekomst zal Walche ren meer dan voorheen begrir vinden voor zijn grote nood. Want gelukkig hebben deze dagen ruimschoots gelegen heid geboden om juist op die nood van Walcheren telkens weer klemmeifd de aandacht te vestigen. Daarom was die lunch in Westkapelle, waar over sommige kranten humo ristische stukjes schreven, zo goed geweest. Het was hier niet de gelegenheid om weel derige tafels aan te richten. Hier moest de soberheid, de eenvoud heersen, die gelukkig deze dag gekenmerkt heeft. De week van 3 tot 8 Novem ber is voorbij. Het is een grote Week geweest. Overal ter wereld is aan Walcheren gedacht. Moge het vruchten afwer pen. Het Wereldgebeuren NIEUW RUMOER OM HET ATOOMGEHEIM Scherpe critiek op Engeland en Amerika. De rede, die Molotof gehou den heeft ter gelegenheid van de herdenking der Russische revolutie, dertig jaar geleden, is een van de meest sensatio nele geweest, die er de laatste l'aren zijn gehouden. Molotof heeft van deze ge legenheid gebruik gemaakt om zijn nart eens te luchten en zijn critiek op Engeland en Amerika is niet mals geweest. Hij heeft eenvoudig geweigerd deze staten langer als demo cratische staten te erkennen en hen beschuldigd van impe rialisme, kapitalisme en eigen lijk toch ook van fascisme. Alleen in Rusland heerst vol gens hem, de ware democra tie Helaas moet geconstateerd worden, dat deze Russische de mocratie voor het Westen on aanvaardbaar is. Men vrage de uitgewekenen uit allerlei Oost Europese landen maar eens naar de toesta'nden, die er in hun landen heersen Maar goed: Molotof neemt een ander standpunt in en dat is zijn goed recht. Opmerkelijk was bij dit alles, dat hij uitdrukkelijk het goe de recht van de Duitsers er kende om een eigen staat te vormenen dat hij Londen en Washington beschuldigde van voortdurende schending van de verdragen van Yalta en Potsdam. Meer en meer gaat het er naar uitzien, dat het uiteinde lijk Rusland zal worden, dat Duitsland tot eenheid zal brengen, met alle daaraan ver bonden gevaren. Tegen deze mogelijkheid, die reeds tijdens de oorlog werd voorzien, is toen ontelbare malen gewaar schuwd. Toch schijnt het zo te zullen lopen. Rest ten slotte de verklaring van Molotof, dat het atoomge heim niet meer bestaat Buiten Rusland is, over het geheel genomen, deze verkla ring nogal sceptisch opgeno men. Men meent, dat zij gro tendeels voor binnenlands Rus sisch gebruik bedoeld was en neemt wel aan, dat de Russen 't atoomgeheim kennen, maai niet, dat zij werkelijk atoom bommen kunnen vervaardigen. En vooral is van belang, of de Russen over 't industriële ap paraat beschikken, dat nodig is, om op grote schaal atoom bommen te vervaardigen. Intussen is te Lake Success, waar zoals bekend, de zetel der Verenigde Naties is geves tigd. de rede van Molotot slecht opgenomen. Men is daar en gezien de voortdurende obstructiepolitiek der Sowjets niet ten onrechte van oor deel, dat de Russen Engeland en Amerika beschuldigen van zonden, die zij zelf bedrijven. Zodat het de vraag is, of Mo- lotofs onverbloemde taal veeJ bijgedragen heeft tot een vre diger toekomst. Rusland wil samenwerking, maar alleen als die bestaat in het volkomen volgen van wat Rusland on der samenwerking verstaat. Wat dat is, kan men het beste aan de vluchtelingen uit de Sowjetgebieden vragen. Vandaag ...is het 8 jaar geleden, dat in de Bürgerbrau- keller te MUnchen een aanslag op Hitier werd gepleegd; ...is het 5 jaar geleden, dat Engelse en Ameri kaanse troepen landden in Noord-Afrika; ...is het 15 jaar geleden, dat wijlen Franklin D. Roosevelt voor de eerste maal tot president der Ver. Staten gekozen werd. MORGEN ...is het 8 jaar geleden, dat Neville Chamberlain stierf. Winkelsluiting met St. Nicolaas en Kerstmis. De minister van economische zaken heeft de burgemeesters van alle gemeenten gemach tigd van de wettelijke voor schriften inzake de winkelslui. ting ontheffing te verlenen tot uiterlijk 10 uur des avonds op de werkdagen vallende In de tijdvakken van 1 t.m. 5 en 22 t.m. 24 December a.s. De be treffende beschikking is gepu bliceerd in de Staatscourant van 6 dezer. Wordt New Foundland Canadees Saint Laurent, minister-pre- sldent-ad-interim van Canada, n&eft medegedeeld, dat de Ca- aadeese regering aan New- •oundland heeft voorgesteld, zich aan te sluiten bij de Ca nadese federatie. Canada zou >n dat geval een ondersteuninr v«i 1.542.000 dollar per jaar verlenen, terwijl tachtig pro cent van het nationale inkomen van Newfoundland, of de douane-Inkomsten, aan Ottawa sou vervallen. India in gevaar De eerste minister van India, Paadit Nehroe. heeft gezegd India „van alle kanten" aan gevaren blootstaat. Hij waarschuwde het volk, dat de vrijheid „van korte duur zou kunnen blijken te zijn". Nehroe sprak op een openbare open- luchtbrieenkomst te New Delhi. De regering van India, aldup ee premier, heeft reden om aan te nemen, dat reeds vele maan den geleden voorbereidingen fil'n .^troffen voor de inval in Kasjmir. „De aanvallers heb ben moderne wapens en staan onder bevel van officieren uit het Ieeer van Pakistan." De Nieuw-Amsterdam is donderdagmorgen onder het geloei van scheepshorens en «ooS opschietende waterstra- jen van escorterende brand- va^rT?artui§'en in de haven van New-York aangekomen. Joego-Slavië blokkeert wegen naar Triëst. Het blad „Voce Republi can»" meldt, dat alle we gen van Joego-Slavië naar het vrije gebied van Triëst, behalve die van Opcina naar Sesana, plotseling door de Joegoslaven zijn geblokkeerd Volgens het blad hebben de geallieerde militaire au toriteiten een communiqué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat de wegen door muurtjes van ongeveer 40 pm. hoog zyn afgesloten Moskou slecht bij kas. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, is de Sowjet. Unie opnieuw gedeeltelijk in rebreke gebleven met de beta ling van de driemaandelijkse termijn, die. volgen* de in 1941 gesloten overeenkomst tussen Engeland en de USSR voor le vering van niet-mllitaire goe deren, op 1 December afliep. De USSR had prompt de helft van het verschuldigde be drag voor de afgelonen termijn betaald, doch heeft geen reder opgegeven voor het niet beta len van de andere helft. De 24-jarige glazenwas ser te Rotterdam H. F. S., viel Donderdagmiddag van de vier de verdieping. De man was op slag dood. Adres van N.V.V. aan Tweede Kamer. Naar aanleiding van het nieuwe wetsontwerp betreffen de economische rechtspleging, heeft het N.V.V. een aares ge richt aan de Tweede Kamer, waarin het zijn instemming met dit wetsontwerp te ken nen geeft. Het N.V.V. wijst erop, dat de economische crimi naliteit de kanker van on ze na-oorlogse samenleving is, en dat een werkelyke effectieve bestryding daar van uitgebleven is. Het is niet voldoende, dat de op sporingsambtenaren er van tyd tot tijd in slagen, en kele grote schandalen op het spoor te komen, maai het gaat erom een effectie ve opsporing tot stand te brengen Zolang de opvat- ting blijft heersen, dat ei- genlyk iedere zwarthande laar in zyn nering is, zaJ van een afdoende bestrij ding geen sprake zijn. ONDER OGEN DER POLITIE. Het N.V.V. spreekt vervol gens zijn verlangen uit, dat het ontwerp aangevuld zal worden met bepalingen vooi de voorkoming van economi sche delicten. Daar, waar ge vaar voor overtreding aanwe zig is, ook al kan hei niet be wezen worden, moet ingegre- Den worden. Vele delinquenten oefenen hun bedryf onder de ogen der politie uit, terwijl in betrekkelijk weinig gevallen van strafbare feiten het bewijs geleverd wordt. Deze toestand wekt ergernis in die kringen der bevolking, die niet in staal zijn zich het nodige te ver schaffen. MISBRUIK VAN VRIJHEDEN. Voorts meent het N.V.V. dat er een bepaling moet zijn die aan de handelaren de ver plichting oplegt voor verkoor bestemde goederen ook werke lijk te verkopen. Er moet een mogeliikheid bestaan om tegen misbruik van bepaalde vrijhe den, aan welk misbruik han delaren zich ongetwijfeld schuldig maken, op te treden. Het N.V.V. verheugt zich erover, dat het opleggen van voorwaardelijke straffen bij al le economische delicten moge lijk gemaakt wordt. Men be pleit echter, dat in het wets ontwerp de mogelijkheid opge nomen wordt, dat toezicht op economische delinquenten niet aan gewone reclasseringsorga- nen, maar b.v. aan de econo mische recherche wordt opge dragen. Ten slotte dringt het N.V.V. erop aan, bij de publicatie der vonnissen een duidelijke om schrijving van de strafbare verklaarde feiten op te nemen, zodat het publiek zich een beeld van de zaak kan vor men. Nieuwe staking te Parijs. De centrale stakingscommis sie van de vakvereniginger van de Paryse openbare dien sten heeft medegedeeld, dat 80 van de openbare diensten waaronder de reinigingsdienst van Parns thans in staking is. De staking heeft zirh sedert Dinsdag s-estadie uitgebreid De straatvegers besloten toer tot staking voor het verkrij gen van hogere lonen. De meeste stakers eiser dezelfdp verbeterineen als aan de em oloyé's van de ondergrondse na bun stak'ne in het midden var October werden gegeven. Deze 'patsten verkree«n ePn loons ■'erhoeine van 20 Er wor den niet-officiële onderhande- 'ineen eevoerd on het ministe rie van binnenlandse zaken er de prefectuur van het depar tement Seine. Prijsverlaging papier. De persdienst van het mi nisterie van economische za ken meldt: „Voor de papler- nrijzen is een nieuwe regelinp getroffen, welke een verlagin? van' ongeveer 20 betekent van de prijs der binnenlandse papiersoorten. KORTE PREDICATIE r HET SPREKENDE BLOED. Daar is een stem van het bïoed uws broeders, dat tot Mij roept van de aardbodem. Gen. 4 11. 1. Wij nemen allen graag aan, dat de dichters gelijk heb ben, als ze ons zeggen, dat al wat leeft, een eigen taal spreekt. Alleen voegen we er in onze gedachten direct aan toe: dat is natuurlijk ovor- ri»">«htel'ik o*ezogd. zo mn°r Fm wijze van spreken, in werke lijkheid is het niet zo. God blijkt in dit geval ach ter de dichters te staan. Hij hoort zelfs de taal van iets. wat niet meer leeft. Hij hoort vergoten bloed spreken. Het roept: ..mrin broeder, mijn broeder heeft mij dit gedaan!" Het klaagt en het klaagt aan. Het twist tegen de wanorde, dat de Kaïns sterke mannen! de Habels mannen van niets! doodslaan. God hoort deze stem. En wordt toornig. 2. Wjj zouden kunnen pro beren een lijst te maken van alle ..mannen van niets" dood- o-eslaven ergens op het veld door één van hun hroeders Het zou niet erg goed gaan Hun namen ziin teveel. De stemmen van 't vergoten bloed "ormen een altbd groter koor dat sterker stppds weer zingt t eentonig lied der wanordp* Miin broerier mnn broeder, je slneqr me dood". Maar God heeft die lijst al klaar. Hii hoort de «tem van bet snrelrende bloed. Straks zal Eiin toorn de aarde verdelgen 3 Zo zingt het koor van he* snrekende bloed een dreigende zang van de dood Er hovenoP mreokt de stem van Christy- Vader vergeef bpt bun wan* :ij weten niet wat zij doen Dat is De Stem.van Hef Snre kende Bloed" Hii v«-r'-r>ndigt dp bliide tijding van ^*«"7op oing nroelampert de komst van het Leven en de Vrede faalt van de toekomst waarin de dood niet meer zal zn'n en van de wereld, waarin alleen bet koor der 'rmiedp zino-t om dat allen broeders werden in Hem God hoort De Stem van Het Snrekondp Bloed Het is de Stem Zün Zoons. God ia Liefde Middelburg. A. DE VRIES Textielpunten van nieuw model. Het Centraal Distributiekan •■oov deelt mede. dat met in gang van 1 November j.l. rant- -oenbonnen voor' textiel van m'euw model in gebruik ziin "■■enompn. Deze nieuwe bonne" ■m'n uitgevoerd In de kleuren ^'auw-grrL met oranie fwaar- de 1 punt! en h^mv-oriio me* Toen waarde 10 punten). De mdruk is in groene letter uit- e-evoerd Tn de linkenbovpnhoe1' bevindt- zich een letter D ge- volgd door een getal. Deze bonnen ziin evenala de thans in ^mloon ziinde bonnen der C- serie tot nader aankondiging "eldig. GEEN LOONSVERHOGING LANDARBEIDERS. Het College van Ryksbemld ielaar* heeft namens de rege ring aan de Iandarbeldersbon- ien medegedeeld, dat er mo menteel aan de landarbeiders °"een tussentijdse loonsverho- ring kan worden toegestaan, zulks in verband met de daar. aan verbonden prijsconsequen- ties. Meer dan 500 leden van het bedienend personeel van irie luxe-hotels te Londen (Sa voy, Berkeley en Clarldge). zijn door hun werkgevers er van in kennis gesteld, dat zy mtslagen zullen worden. Indien zij hun stryd van twee dagen morgen niet beëindigen. Walcheren's honden vierden de herbeplanting mee. Een Zeeuwse official, wie de vreugde omspoelde. Stralend en welgemoed. Het is geen gewoonte, dal dieren, zelfs met officieus, aan plechtigheden deelnemen anders dan in dienstbaarheid. Een uitzondering geldt voor het rijpaard in de lijkstoet van zijn meester en tegenwoordig soms voor levende mascottes, zoals de bok van een bekend muziekcorps. De honden van Walcheren echter hadden be sloten een deputatie te zenden naar de plechtige aanvang der herbeplanting van het eiland, omdat zij blijkbaar vonden hier ten nauwste by geïnteresseerd te zijn. En zo verschenen in het ontruimd carré van het Bella- mypark te Vlissingen, tussen de aan alle kanten saamge drongen menigte en recht te genover de officiële tribune, drie keurige hondjes, twee zwarte en één wit. Terwijl de redevoeringen werden afgesto ken, gaven zij op hun eigen wijze uiting aan gevoelens van vreugde en verwachting. Zy voerden enkele reidansen uit, waar de hoge gasten uit bin nen- en buitenland, de minis ters, de ambassadeurs, d£ pro minente militairen, als gehyp notiseerd naar keken, ook al stond het niet op het program. Het publiek, op een afstand, waardeerde het spontaner. En niemand greep in, geen der hoge geüniformeerden, zelfs geen Vlissingse agent verroer de een vin. De sprekers spra ken, de hondjes dartelden, en ook de meest officiële ogen keken belangstellend toe. Tot het ogenblik der boom planting was aangebroken. Twee hondjes trokken zich schielijk terug, toen deftige heren naar voren schreden. Maar het derde, een klein en zeer zwart hondje, schreed statig mee. Het volgde de of ficiële groep tot by de bomen, het zag vol interesse toe en begeleidde de heren ook terug naar de tribune, langzaam gaande achter hen aan. Toen verdween het snel tussen de menigte en verspreidde zich de blijde mare onder de eilander honden, dat Walcheren na zo lange tijd weer bomen had. Hij was een man, deze Zeeuwse official bij de herbe planting, als Koning Saul: hoog en van de schouderen groter dan al het volk, zoals de Schrift zegt. Maar boven dien was hij bijzonder dik. Niet pafferig dik, niet kwabberig, maar gaaf gerezen naar alle kanten, met die gretige ge spannenheid, gezond en blo zend, als van putti op een pla fond van Jacob de Wit. Een man zoals wij allen moesten wezen om de wereld beter te doen zyn en die zich in heei zyn uiterlijk tevreden toonde met zijn staat. Dat straalde dubbel hartelijk van boven het wit en zwart der officiële kledjj, di® hem machtig om spande. Alleen, het gaf zijn hoge hoed geen kans. Die kon by deze verschijning nimmer ernstig of plechtig zijn, maar hoe ook geplaatst, slechts jo lig figureren, oprecht feeste lijk, maar altoos naar de vro lijke kant. Omstuwd door an dere officiëlen, in de haastige rit der- auto's, bij de verschil lende plechtigheden, viel dit alles niet zo op. Maar te Mid delburg, aan het slot van de dag, moest het hoge gezel schap wandelen van het bol werk, waar de bomen waren geplant, door overvolle stra ten naar de Markt, langs Ar- miniaans Schuitvlot, Seisdam, Kromme Weele, Vlasmark t. (Proef de sfeer "an een stad uit haar namen En de menigte, die hartelijk had gejuicht voor de passeren de hoge gasten, zag In de staart van de stoet de mach tige, jolige, toch zeer officiële Zeeuwse Saul! En als een boeggolf door het oeverriet liep de vreugde met hem mee, telkens opspattend met klate rend gelach en hoge vrouwe gilletjes. Wij gingen kort voor hem uit en verschoten van kleur. Wij dorsten niet om te zien, zo pijnlijk vonden wij de situatie, zo uitgesproken naar voor de sympathieke man. Tot wij in een bocht een schichtige blik achterwaarts waagden en Saul zagen, stralend en wel gemoed. Neen. het deerde hem niet in het minst, hij schreed daar als succesvolle compère van het gezelschap, de verhou dingen tussen hem en zijn pu bliek was ideaal. Want deze vreugde bleek oprecht, geen valse toon in uitroep of ge lach. geen wangunst, leedver maak of spot. Deze man, zo voelde de menigte Intuïtief, was de blakende vertolking van Gods welbehagen in de mens, van de goedheid der ons voedende, drenkende Moeder Aarde. Op de bodem der hila riteit, die de dikke Zeeuwse official omspoelde, leefde de wens: Heer, geef ons meer derzulken en de aarde wordt een paradijs. En menig Zeeuw se feestganger, die hem ln het voorbijgaan zag, vierde de Dlechtige herbeplanting van Walcherens woestenij met gro ter vreugde in het hart. (De Tijd.) Het;- Prinselijk paar In gezelschap van burgemeester mr. B. Kolff to Vlissingen onderweg van de St. Jacobskerk naar het Bellamypark. SJARIFOEDDIN OVER BEPERKING VAN HET REPUBLIKEINS GEBIED. Duurte in Djocja. Int antwoord op de algeme ne beschouwingen van het werkcomité van het K.N.I.P. heeft Sjarifoeddin te Djocja o.m. verklaard, dat het bezoek van de Commissie van Goede Diensten nieuwe omstandighe den heeft geschapen in de re publikeinse onafhankelijkheids strijd. Niettegenstaande het Diakenen stalen uit collecte-busjes. Donderdag stonden voor de arrondissementsrechtbank te Zwolle twee diakenen van de Broederkerk te Kampen te recht, die in de eerste maan den van dit jaar geld uit de collecte-busjes hadden gesto len. Het waren de voorzitter diaken K. R. en de diaken W. D. Er werd destijds in de be treffende diaconie vermoed, dat er herhaaldelijk gelden uit de collecte-busjes verdwenen en zo kwam men er toe te trachten de schuldigen te ont maskeren. Er werd gemerkt geld in de busjes gedaan en later werd dit geld in de zak ken van de beide verdachten terug gevonden. Het merk waardige van de zaak was, dat er geen afspraakje gemaakt was tussen beide diakenen. Zij wisten van elkaar niet, dat ze zich belden met diefstal bezig hielden. In zijn requisi toir merkte de Officier van Justitie, mr. Brantjes, op, dat dit wel een heel treurig mis drijf was, waaraan de Kam- Dense bevolking zich ten zeer ste heef geërgerd. De Officier van Justitie zei vervolgens: „Er waren reeds vroeger duistere gevallen in de diaconie der Broederkerk en ik vermoed, dat ook daar ver dachte W. D. een aandeel in had". De verdediger, mr. Perrln, wees erop. dat ware christenen de openbare vervolging van deze twee verdachten niet gaarne zien. „Het belang van de kerk brengt dit niet mee en het belang van de kerk is ook een belang van de open bare orde", aldus de verdedi- eiste tegen K. R. een gevange- nistraf van een half jaar en tegen W. D., wiens daden mr. Brantjes nog ernstiger vond, een gevangenisstraf van én jaar. Uitspraak over 14 dagen. PEGGY t Toen de staljongen van het Paleis Soestdijk Donderdag Peggy, de ponny van Prinses Bea trix, naar de welde ach ter het Paleis wiide brengen, rukte het dier zich plotseling los en liep tegen het drukke verkeer op de rijksweg AmsterdamAmers foort In. Peggy werd door één der passerende auto's gegrepen en dus danig verminkt, dat zij ter plaatse moest wor den afgemaakt. bezoek van de commissie gaan de Nederlanders door met aan vallen te land en vanuit de lucht op de Indonesische be volking. Sjarifoeddin vroeg zich af, of thans het juiste ogen blik was gekomen om een Colitiek uit te werken wcl- e uitsluitend betrekking heeft on die gebieden, die momenteel onder het de facto gezag van de repu bliek staan, of dat dit ook voor andere delen van Indo nesië dient te geschieden. Zaterdag zal de regering 'n kabinetswijziging bekend maken, aldus Sjarifoeddin. COMMISSIE VAN DRIE Donderdagavond heeft de Commissie van Goede Diensten te Batavia gedurende twee en een half uur met de Neder landse contactgroep vergaderd. Het overleg is Vrijdagochtend voortgezet. Bijzonderheden over het onderhoud zjjn nog niet bekend. IN DJOCJA. De correspondent van Aneta, die gisteren met de Commissie van Goede Diensten in Bata via terugkeerde, schrijft o.m. dat de samenstelling van de republikeinse delegatie, met name de vertegenwoordiging van de Masjoemi daarin, een punt van bespreking in repu blikeinse regeringskringen vormt. Politieke voormannen van uiteenlopende richting ver klaarden tegenover Aneta, dat deelname van de Masjoemi aan de regering als een verster king van het kabinet was te beschouwen. Een algemene indruk van zijn bezoek aan Djocja gevend, schrijft de correspondent, dat in het algemeen de pryzen in Djocja een neiging tot stijgen hebben. Een paar leren schoe nen kost 150 roepiahs, vlees om en nabij 10 roepiah per kilo, kip 15 roepiah, krantenjongens op straat vragen 1 roepiah per krant. Textiel Is voor de ge middelde burger practisch niet betaalbaar. Zuiveringsacties rond Buitenzorg. Het „Buitenzorgs Dagblad" meldt, dat verleden week 136 leden van strijdorganisaties bij zuiveringsacties rond Buiten zorg werden gearresteerd, ln de omgeving van Leuwih Manggoe leverde de bevolking uit eigen beweging een groot aantal vuurwapens in. Slagtand van mammouth gevonden. Bij vergravingen voor het '®£Sen van fundamenten voor een barakkenkamp op de 01 r- schotse helde (N. Br.) zyn op een diepte van drie meter be schadigde overblijfselen ge vonden van prae-hlstorlsche dieren. Na onderzoek op het "eologdsche museum te Lelden kwam vast te -staan, dat het hier betrof een slagtand van een mammouth en een deel van het scheenbeen van een

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 1