De mariniers op Java I PHIL/SHAVE! Geen huurverhoging NIEUWS UIT ZEELAND Bestaat er een atoomgeheim? WALCHEREN Boomplantdag op Sumatra Generaal von Frijtag Drabbe over zijn reis naar Indonesië Het heeft nu lang jgade aanmerkelijk eenvoudiger o te organiseren en vooral een genoeg geduurd. .,Er heerst een uitste kende stemming onder de leden van de mariniers-bri gade op Oost-Java, maar ze hebben twee grote wen sen: ze willen weten, wan neer ze precies naar huis kunnen en ze willen zeker heid hebben, dat ze na te rugkeer in de burgermaat schappij weer onmiddellijk aan de slag kunnen", aldus «Ie generaal-majoor H. F. J. M. A. von FrUtag Drab be naar aanleiding van zjjn jongste bezoek aan de ma riniers-brigade in Oost-Ja- De reis was in de eerste plaats een inspectietocht. Ook heeft de generaal uitvoerig besprekingen gevoerd over de demobilisatie van de mari niers-brigade. Deze brigade bestaat grotendeels uit oor logsvrijwilligers, die in Ameri ka hun opleiding hebben gehad en aldaar volledig zijn uitge rust voor de oorlog tegen Ja pan. Het doel van deze oplei ding bracht mede, dat de bri gade als een volkomen zelf standige eenheid was berekend op de moderne oorlogvoering in vijandelijk land. De uitrus ting was dienovereenkomstig, zodat de brigade een groot aantal technische specialisten heeft op allerlei gebied. De brigade heeft in Soera- baja allerlei werkzaamheden, die in normale tyd aan de ver schillende burgerlijke diensten zijn toevertrouwd, aangepakt. Thans is de situatie echter zodanig verbeterd, dat deze diensten weer door de burger lijke diensten dienen te worden overgenomen. Hierdoor is de mogelijkheid ontstaan de bri- Sjahrir i(i Caïro. Volgens Antara bevindt Sjahrir, die op reis naar het Oosten is, zich thans in Caïro, waar hjj besprekin gen heeft gevoerd met de Egyptische premier No- krashy Pasja. Plan voor distributie. Drie en een halve maand na het begin van de politionele actie, toen de Republikeinse distributiedienst uitviel, heeft de distributiedienst van Bata via thans een plan opgesteld om degenen, die in de Republi keinse distributie waren opge nomen, in een geregelde distri butie in te schakelen. ;aniseren en vooral een aantal technische krachten wederom aan de burgerlijke maatschappij, hieraan grote behoefte heeft, af te staan. DEMOBILISATIE. De demobilisatie, welke reeds begonnen was, maar waarin wegens de politionele actie stagnatie was gekomen, zal thans weer worden y^ort^.'.et en men verwacht in begin Jan. de twee eerste transporten in Nederland. Tenslotte verklaarde de ge neraal met nadruk, dat de stemming onder de leden van de mariniers-brigade uitste kend is, maar dat men wel al gemeen van mening is. dat het voor hen nu lang genoeg ge duurd heeft. Vliegende auto. In de V. S, is Woens dag een „vliegende auto" in de circulatie gebracht. Dit voertuig, dat gelijkt op een ge vleugelde race-auto, daalde neer op het vliegveld Laguardia (New York). Vervol gens trok het zijn vleu gels in en vertrok over de verkeersweg naar New York. De .igenaar-construc- teur verklaarde, dat de kostprijs hoog is en dat hij voor het ogenblik geen mogelijkheid ziet van fabriceren in serie. De auto kan rijdend een snelheid van 75 km. be reiken, in de lucht 170 km. Posthume onderscheidingen In tegenwoordigheid van vele hoge marineautoriteiten en de burgemeester van Rot terdam, mr. P. J. Oud, heeft de lult.-admiraal C. E. L. Hel- frich Donderdag aan boord van het vliegkampschip „Ka rei Doorman" tien posthume onderscheidingen uitgereikt aan nabestaanden van hen, die zich tijdens de oorlog in dienst van de Koninklijke Marine door hun moedig gedrag bij zonder hebben onderscheiden, doch in het vervullen van de plicht jegens hun vaderland zijn gevallen. (Ingezonden mededeling* KOOPMANS KINDERMEEL CjOunxoU kuxoCeSun./ (Ingezonden mededeling) Het toppunt van gein uk! Ga óók cemctcn van het voordeel en gemak der moderne schcermeihode met dc „PHILISHAVE", het Philips clcctrisch droogschcerapparaat. Vraag Uw handelaar een demonstratie STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN Regering antwoordt op algemene beschouwing over de Rijksbegroting 1948. Spoedig wettelijke regeling (Ingezonden mededeling) der oorlogsschade. Verschenen is de memorie van antwoord van de Regering op de algemene beschouwingen inzake de Rijksbegroting 1948 in de afdelingen der Tweede Kamer. Hierin wordt o.m. me degedeeld, dat inzake de her stelbetalingen van Duitsland binnenkort mededelingen tege moet gezien kunnen worden. Inzake Indonesië deelt de Regering mede, dat zg de door de Commissie van Drie aange boden goede diensten wil aan grijpen als een nieuwe moge lijkheid. welke tot het bereiken van overeenstemming zou kun nen bjjdragen. Do wetsontwerpen tot her ziening van de staatsregelin gen van Suriname en Curacao z(jn reeds bij de Raad van Sta te ingediend, zodat verwacht mag worden, dat deze on zeer korte termijn aan de Kamer aangeboden kunnen worden. De kwestie van het sluiten van een kerkelijk huwelijk vóór een burgerlijk, waarvoor een regeling werd overwogen, zal om de technische bezwaren aan een commissie ter bestudering worden toevertrouwd. BEDRIJFSLEVEN. De commissie voor de On dernemingsraden, welker rap port dezer dagen te verwach ten i9, acht het wenselijk een regeling van' de Ondernemings. raden te doen wachten op en op te nemen in eën wettelijke regeling van de publiekrechte lijke organisatie van het be drijfsleven. Een definitief wets ontwerp zal zo spoedig moge lijk worden ingediend. Verw&cht mag worden, dat nog gedurende de huidige zit tingsperiode een herziening van de Winkelsluitingswet aan de orde gesteld zal kun nen worden. De herziening van de Vestigingswet Keinbedrijf en die van van de regeling van het cadeaustelsel bevin den zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding. GEEN HUURVERHOGING Hoewel erkend moet wor den, dat handhaving van het vooroorlogse huurpeil een offer van de huiseige naren vraagt, meent de re gering gezien het feit, dat ook thans slechts in zeer beperkte mate onder houdswerken worden ver richt voorlopig nog geen huurverhoging te kun nen toestaan. Zij grondvest „Kleine Assemblee" aangenomen. De politieke commissie heeft het voorstel tot instelling van een „kleine algemene vergade ring" met 43 tegen 6 stemmen b(J 6 onthoudingen, aanvaard. De Sowjet-afgevaardigde Wysjlnsky deelde mede, dat de Sovjet-Unie de „kleine algeme ne vergadering" zou boycot ten. De speciale V.N.-commissie De Sowjet-Unie, Egypte, Cuba, Zweden, Nicaragua, Co- dumbia, China en India zijn gekozen in de speciale com missie van beheer, die de door koloniale mogendheden verstrekte gegevens moet on derzoeken over de toestand in haar gebieden zonder zelfbe stuur. In een geheime bijeenkomst van de werkgroep voor de be studering van de verdeling van Palestina bestaande uit afgevaardigden van de Sov jet-Unie, de V.S., Guatamala en Canada heeft de Ame rikaanse afgevaardigde een compromis-voorstel naar vo ren gebracht betreffende de verdeling van Palestina. Dit voorstel is een poging om de Sovjet-zienswijze hierover te gemoet te komen en behelst in hoofdzaak dat de V.S. be reid zy'n de jurisdictie van de veiligheidsraad ten aanzien van een oplossing van het Pa lestijnse vraagstuk gedeelte lijk te erkennen. deze houding verder op het grote algemeen belang van een stabiel loon- en prijs peil. OORLOGSSCHADE- WEDERÓPBOUW. EN De ontwerp-wet op de mate. riële oorlogsschaden is nog steeds niet bij de Staten-Gene- raal ingediend. Het laat zich thans aanzien, dat deze indie ning spoedig zal plaats vinden. Het wetsontwerp tot rege ling van een aantal onderwer pen de wederopbouw betreffen, de. zal zo spoedig mogelijk worden i-""rijend. In verband met het feit, dat de daarin behandelde aangelegenheden op talrijke punten zeer nauw samenhangen met het wets ontwerp materiële oorlogsscha den. zal gelijktijdige indiening van belde wetsontwerpen wor den bevorderd1. Pfeiffer uit Oostenrijk vertrokken. De leider van de Hongaarse onafhankelijkheidsparty Pfeif fer, die gisteren op zgn vlucht uit Hongarije te Wenen was aangekomen, bevindt zich niet langer in Oostenrijk. Het is nog niet bekend, wan neer en hoe Pfeiffer Oostenrijk heeft verlaten en waarheen hg zich heeft begeven. „Geborgen Land". De tentoonsteling Geborgen Land in het Kunstmuseum te Middelburg mag zich in een levendige belangstelling ver heugen. Honderden hebben in de afgelopen dagen de exposi tie met een bezoek vereerd en vooral de laatste dagen belooft het druk te worden. De belangstelling is verdiend. De tentoonstelling geeft met behulp van fraaie diorama's cn talrijke perspectief-tekeningen een beela van Walcherens toe komst, maar het stemt tot vreugde, dat ook de stands van de Walcherse industrie, waar aan zeer veel zorg is besteed en die voor vele bezoekers een openbaring zijn. zeer sterk de aandacht trekken. Vooral in de avonduren is het op de tentoonstelling gezel lig. Er is muziek, er zgn ver schillende attracties, het korte- golfzendstation legt verbindin gen met alle delen der wereld, er zgn kleine verlotingen etc. Kortom: de tentoonstelling be looft uitstekend te zullen sla gen. De schroef van de „Willem Ruys". Donderdagmiddag om drie uur heeft de reserveschroef van de „Willem Ruys" de gemeente Zevenbergen verla ten, na daar enige weken op een vergunning voor trans port te hebben gewacht. Zo als gemeld is, wordt afgewe ken van de oorspronkelijke route. De schroef is 's mid dags te Moerdijk gearriveerd. Middensluis Terneuzen weer in gebruik. De Middensluis te Terneu zen is Woensdag weer in ge bruik genomen. Voor de scheepvaart bete kent dit een grote verbetering, daar nu weer dag en nacht ''an worden geschut. De West- sluis zal nu alleen voor de zee vaart gebruikt kunnen wor den. DUIZENDSTE SCHIP PASSEERDE TERNEUZEN. Gisteren passeerde te Ter- neuzen het duizendste zee schip van dit jaar. Het was het naar Gent varende Ame rikaanse stoomschip „Nord Beacon". In 1945 werden te Terneuzen 811 en in 1946 809 zeeschepen geschut. AUDIËNTIE VAN DE COM MISSARIS OER KONINGIN. De gewone audiëntie van de Commissaris der Koningin in Zeeland op Donderdag 13 No vember a.s. vangt niet aan om 11 uur doch om 10 uur. „Guyana". Molotof ontkent dit. Ter gelegenheid van de 30e verjaardag van de Sowjet-re- volutie, heeft Molotof een gro te rede gehouden. In de rede verklaarde Mo- iotol, onder luide toejuichin gen van z'n gehoor, dat het hem bekend was, dat de po litiek der Verenigde Staten gebaseerd was op het mo- Onrustige Lagerhuiszitting. De stemming in het En gelse Lagerhuis kwam Don derdag op kookpunt, toen de conservatieven de rege ring beschuldigden van „steeds toenemend nepotis me" door „de eigen mensen en hun aanhangers baantjes te verschaffen". Op een ge geven oogenblik waren vele leden van hurt zetels opge staan. Het leek wel een heksenketel; „corruptie", „schande" werd geroepen, kreten, die uitklonken bo ven wederzgdse bijvalsbe tuigingen. De ongeregeldheden begon nen, toen Herbert Morrison, plaatsvervangend minister-pre sident, het voorstel van ma joor Guy Lloyd (cons.) tot het instellen van een commis sie voor de benoemingen, die elke aanbeveling van iedere minister voor het vervullen van elke functie, waar hg zeg genschap over heeft, zou moe ten onderzoeken, van de hand wees. Toen Churchill, de leider der oppositie, op inwilliging van het voorstel aandrong, ant woordde Morrison, gesteund door juichende aanhangers: „Neen, alleen wanneer mensen, die laster aan het adres van ministers verspreiden, hun be schuldigingen op schrift stel len". Tenslotte herstelde de voor zitter de orde en ging het La gerhuis over tot het afhande len van de lopende zaken. Prijsverlagingen op komst. In de loop van deze maand, zo deelt het directoraat voor de prijzen mee, zullen nog prijs verlagingen in verschillende sectoren van het bedrijfsleven bekend worden gemaakt. Han del en industrie verleenden in deze hun medewerking aan de regering, terwjjl ook bespre kingen worden gevoerd om te komen tot verlaging van de winst- en handels-marges. nopolie van het geheim van de atoombom. Dit geheim mag aldus Molotof niet als bestaand worden be schouwd. De Russische minister van buitenlandse zaken nam daar na zeer scherp stelling tegen het Amerikaanse imperialisme. Het succes van de Russische revolutie, bewijst, aldus Molo tof, dat het kapitalisme ver loopt. Hooggeplaatste deskundigen in regeringskringen te Wash ington waren niet bereid de verklaringen van Molotof, dat het geheim van de atoombom niet langer bestaat, te logen straffen. Zg verklaarden echter, dat er een groot verschil bestaat tussen het weten van het atoomgeheim en het fabriceren van atoombommen. Voor dit laatste is geld, arbeid en ma teriaal nodig. Siam verwerpt voorstellen verzoeningscommissie. Siam heeft de uitspraak van de internationale verzoenings commissie over de provincies aan de grens van Siam en Indo-China venvorpen. De commissie, waarvan de verte genwoordigers te Washington zijn bijeen geweest, stelde voor, dat de vier omstreden pro vincies aan Frans Indo-China zouden komen en ongeveer 80 eilanden In de rivier de Me kong aan Siam. De Zeeuwse Volksuniversi teit is in Vlissingen het toneel seizoen uitstekend begonnen met „De Wacht aan de Ryn", een stuk, waarvan men weinig verwachtte, maar dat een ver rassing bleek. De start in Mid delburg is helaas minder ge lukkig geweest Er is in lang op de Middel burgse planken niet zulk een goedkoop, bloedeloos van alle originaliteit gespeend stuk te aanschouwen geweest. Ook het spel bleef maar zeer matig. Fie Carelsen was de enige, die behoorlgk werk leverde, maar tot bizondere dingen kwam ook zg niet en De Haagse Comedie (onder leiding van Cees La- seur) zaJ zich dan ook moeten rehabiliteren. „Guyana" was een vergis sing, waarover we maar niet te veel zullen zeggen. R. K. Landbouwschool te Aardenburg. Dezer dagen werd in de raadsvergadering van de ge meente Aardenburg een ver zoek behandeld, dat binnenge komen was van de afdelingen Aardenburg en Eede der N.C. B., om een R.K. Lagere Land bouwschool te Aardenburg op te richten. Na langdurige dis cussie werd in principe beslo ten medewerking te verlenen aan de oprichting der school. Aan de N.C.B. zullen eerst nog nadere condities worden ge vraagd. Commissie uitvoering gemeentewerken. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd in de Commissie voorbereiding organisatie bouw- en toezicht, toezicht op de uitvoering van gemeentewerken en wederop bouw op Walcheren, tot voor zitter de heer nr. A. J. van der Weel te Middelburg en tot lid de heer A. Schout te Vlis singen, leden van hun college. Slgarettenactie Neder lands Volksherstel. GELD VOOR DE NOODGEBIEDEN. De opbrengst van de eerste sigaretten-actie van Neder lands Volksherstel bedraagt in totaal 3.150.867. Dit bedrag is als volgt ver deeld: 600.000 voor de finan ciering van de extra textiel- voorziening in de noodgebie- den ten behoeve van hen, die niet in staat waren de toe gewezen goederen met eigen middelen te kopen, 750.000 ten behoeve van het fonds noodgebieden voor het doen van een tweede uitkering tot een totaal bedrag van 1.000.000. Voor het verlenen van financiële hulp voor voor zieningen op medisch-, sociaal- en sociaal-cultureel gebied 750.000. Ten behoeve van het Nationaal fonds voor bijzonde re noden 150.000, ten behoe ve van de Stichting 1940— '45 150.000. Ten behoeve van de nationale commissie tot uit zending van Nederlandse kin deren 150.000, Aan de na tionale H.A.R.K. ter bestrij ding hulpverlening in de ge meenten Meyel, Grubbenvorst, Rucphen, Arcen en Velden (Midden-Limburg) 100.000 voor hulpverlening in de Bra bantse gemeenten Asten, Beers en Someren. Het reste rende bedrag van 50.867 zal, tezamen met de opbrengst van de tweede sigaretten-actie, in principe eveneens voor de noodgebieden worden bestemd. GOESE LYCEUM. In net Goese Lyceum werd Donderdagavond onder leiding van de rector, dr. C. v. d. Pol, een druk bezochte byeenkomst met de ouders der leerlingen gehouden. Na. het huishoudelij ke gedeelte werd een film ver toond, waarna vervolgens de ouders gelegenheid werd gebo den zich met de leraren te on derhouden over de belangen der leerlingen. Vlissingen Singel beplant. Ook Donderdag is de herbe planting van Vlissingen voort gezet. Schoolkinderen van de Prins Willemschool, de Oranje- schooi en de openbare school A, hebben 's morgens en 's middags een gedeelte van de Singel, van de Badhuisstraat tot de R.K. kerk, beplant. Vooraf voerde wethouder Pop- pe nog het woord en drukte de jongens en meisjes op het hart goed voor „hun" bomen te zorgen. Met glundere toet jes (om het planten of de on derbreking van de school uren?) zijn de kinderen daarna ijverig aan het werk getogen en in minder dan geen tijd stonden de bomen in de grond. In de middaguren woonden de schoolkinderen in het con certgebouw een gezellige mid dag bij, waar onder meer een poppentheater werd vertoond. DECLAMATIE-AVOND. Voor de C.K.W.O. te Vlis singen zal Donderdag 13 No vember de declamator F C. van Dorp uit Rotterdam een declamatie-avond geven het Concertgebouw. Middelburg VRACHTWAGEN MET TWEE PAARDEN TE WATER. Woensdagmiddag bevond zich op de Loskade te Middelburg een voertuig, bespannen met twee paarden en toebehorend aan de heer P.V. te Koudeker- ke, dat ingeschakeld was voor het transport van suikerbie- tenpulp. De paarden schrokken van de kraan, die de pulp uit een der schepen loste en deins, den achteruit, waardoor de vrachtwagen de kade afreed, de paarden meesleurend. Deze konden losgesneden worden en zwommen daarna, aan elkaar bevestigd, in de richting van de Baileybrug. Met enige moei te slaagde men er in de bees ten naar de kant te krijgen en in veiligheid te stellen. Tatarescu afgetreden. Volgens, de Duitse nieuws dienst in de Amerikaanse zöne is George Tatarescu, de Roe meense minister van buiten landse zaken, afgetreden, en hebben ook de andere liberale ministers hun ontslag inge diend. Tatarescu is leider van de Nationale Liberale party. Het Zeeuws Bataljon opgetogen. Kapitein Schmelzer van. het Zeeuws Bataljon seint ons uit Padang Het Zeeuws Bataljon te Padang leefde sponlevan mee met de boomplantdag te Vlissingen, Middel burg en Westkapelle, dank zij de P.CJ.-omroep De stemmen van Prinses Juliana, minister-president Attlee en de predikanten in de kerk waren duide lijk volgbaar, waardoor oude herinneringen her leefden. Het was alsof de koninklijke familie en Zeeland bij ons waren. Schmelzer. Internationale vlaggen- parade geëindigd. Donderdagavond, op de 3e verjaardag van Middel burgs bevrijding, hebben pad- vindsters in aanwezigheid van de commissarissen, voor de laatste maal met enig ce remonieel de vlaggen der 27 geallieerde naties, welke iede re ochtend op de Markt gehe sen werden, gestreken. Dit be tekende het officiële einde van de internationale vlag- genparade, die tijdens de boomplantdag op zulk een in drukwekkende wijze werd begonnen. Grotere omzet van houthandel. Op de op 5 November ge houden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co. te Middelburg werden de jaarstukken over 1946 goedgekeurd en het di vidend bepaald op 6 In haar jaarverslag deelde de directie o.m. mede, dat de import van gezaagd hout, het vooroorlogse peil nog niet heeft bereikt. De aanvoer van hout in balk-vorm was voor sommige houtsoorten groter. Door betere personeelsbezet ting van de zagerij kon com pensatie wprden gevonden voor onderbezetting van an dere onderdelen van het be drijf. De omzet was aanzien lijk groter dan het vorige jaar. Na toevoeging van 40.000 aan het „fonds voor diverse doeleinden" leverde de be- drijfsrekening een gunstig saldo op van f 58.101.51, ter wijl het saldo der buitenge wone winsten en verliezen 36.550 bedraagt. In de loop van 1947 heeft de vennootschap haar geblok keerde gelden tijdelijk gede blokkeerd gekregen. De direc tie sprak de hoop uit, dat de regering bij de uiteindelijke regeling der geblokkeerde te goeden tot definitieve deblok kering zou overgaan. De verlies- en winstreke ning over 1946 vertoont een gunstig saldo van 94.651.51 en ongedeeld saldo A.P. van 484.58. Aan de balans pei 31 Dec. '1946 ontlenen wij nog het volgende: houtvoorraden 1.165.737.96; aandelen kapi taal 1.260.000, waarvan 840.000 ongeplaatst. Zoutelande NIEUWE WETHOUDER BENOEMD. Onder voorzitterschap van burgemeester D. Kodde, verga derde de gemeenteraad van Zoutelande. Allereerst legt het nieuw benoemde raadslid P. de Vis ser de eed af in handen van de voorzitter. Medegedeeld wordt dat by K. B. van 5 Sept. '47 toege staan is tot en met 31 Dec. 1950 af te wijken van de eis dat in de gemeente een open bare school in stand moet wor den gehouden. Zonder bespreking wordt aangenomen het voorstel tot het aangaan van een geldle ning van 4500. De vergoeding per leerling wordt vastgesteld op 12. Vervolgens worden er alge mene beschouwingen gehouden omtrent de begroting 1948. De heer de Wolf oefent critiek uit op de houding van Gemeentebelang en de C.H. De begroting is, volgens de heer de Wolf, te royaal opge zet. De heren Stroo, Verhage, Legnse en Gabriëlse antwoor den de heer de Wolf. Sprekers wijzen er op, dat zuinigheid betracht wordt, doch dat de behoeften heel groot zgn en de gemeente n odlgdend is. Na uitvoerige besprekingen wordt de begro ting vastgesteld. Daarna wordt de heer Leyn- se, na stemming gekozen tot wethouder in de vacature we gens het overlgden van de1 heer P. Cgvat. De electrificatie van de bui tenwijken komt aan de orde. De kosten zijn gestegen en de medewerking is niet algemeen. De kosten van het graafwerk kunnen in de vorm van een belasting over de belangheb benden worden verdeeld. Naar raming bedraagt dit bedrag 2750, in 20 jaar te betalen. Het voorstel wordt aangeno men. In de rondvraag wordt be sproken, dat de nieuwe be graafplaats zal worden afge sloten, terwijl het zand langs de duinmuur zal worden opge ruimd. Tenslotte vraagt de heer Leijnse machtiging aan de Raad tot voorbereiding van Woningbouw. De voorzitter acht het noodzakelijk dat eerst het uitbreidingsplan gereed zal zgn. Ook het plan van rio lering zal dan pas kunnen worden gemaakt. Meliskerke NIEUWE GEMEENTE-ONTVANGER. De gemeenteraad van Me liskerke kwam in openbare vergadering bijeen. Tot amb tenaar ter gemeente-secretarie en gemeente-ontvanger werd benoemd de heer W. H. van der Heijde. Aan de heer J. de Wolf werd als zodanig op de meest eervolle wijze ontslag verleend. Burgemeester, secre taris en verschillende raadsle den spraken woorden van waardering over de wijze waarop de heer de Wolf zgn functies had vervuld. Er werd een nieuwe rege ling aangenomen inzake jaar- wedde-regeling Secretarissen en Ontvangers. Op voorstel van B. en W. werd een tgdelijke lening aan gegaan van 2200, teneinde de kosten der herbeplanting te kunnen betalen. Verder werd de begroting 1948 aangeboden met een eind bedrag van 36.550, w.o. een bijdrage van het Rijk, groot 9440. Overeenkomstig art. 101 la ger onderwijswet, werd voor beide scholen het bedrag per leerling bepaald op 15. Van de Grondkamer in z^c- land is bericht ingekomen over de pachtwaarde van èen" per ceel gemeentegrond. De ge schatte pachtwaarde werd overgenomen. Bij de rondvraag vestigde de heer Iz. Matthijse de aandacht op de brandspuitoefeningen. De heer de Visser vestigde de aandacht op het onderhoud van een voetpad aan de Bo- teramsweg. Hierna sluiting. O - en W.-Souburg DE KERSTPAKKETTEN- ACTIE. De N.W.I.N.-kerstpakketten- actie te Souburg is ten einde. Niet minder dan 102 pakket ten zgn verzonden. Dit resul taat kon worden bereikt door de spontane medewerking van alle winkeliers, die het comité in staat stelden een bazar te organiseren, welke door een gezellige avond in de zaal van de heer Verbeem besloten werd. Hieraan werkten ook mede het dameszangkoor „Con Amore" en de Melodisten. Bo vendien kon nog een bedrag van 240 aan het Prov. co mité te Middelburg worden overgemaakt voor de aankoop van muziekinstrumenten. Hoe zeer de ingezetenen meeleven, bleek nog deze week, toen op een bruiloft een bedrag werd bijeengebracht, waar door nog vier pakketten aan de lijst konden worden toege voegd. Een voorbeeld, dat na volging verdiend. Eventuele giften kunnen nog worden afgedragen aan de penningmeester, de heer A. van de Berge, Vlissingse str. 66, terwijl bij mevrouw Beun, Vlissingse straat 57, de bezit ters van de loten nr. 16, 19 en 31 hun prijs in ontvangst kunnen nemen. Het bestuur dankt allen hartelijk, die hun daadwerkelijke steun hebben gegeven. Vrouwenpolder CHR. LEESBIBLIOTHEEK Te Vrouwenpolder is een Chr. Leesbibliotheek opgericht. Het bestuur is als volgt sa mengesteld: W. de Voogd, voorzitter, W. Jobse. secreta ris, Mevr. Arnold, penningm.. Mevr. de Wolf, G. Vos en J. Geertse als bestuursleden. Bibliothecaris is de heer Jan Hekhuis. Er zgn reeds 500 boe ken aanwezig. St. Laurens FILMAVOND „HET HOOGELAND". .Woensdagavond werd te St. Laurens door de Ver. „Het Hoogeland" de film: „Redding" vertoond. Deze film gaf een duidelijk beeld van het mooie reddingswerk dat door de vele inrichtingen dezer Stirtiting wordt verricht. Ds. C. Boon sprak het openings- en slot woord. Na de vertoning gaven velen zich als lid op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2