ALMEDIO Jan Masarijk: NIEUWS UIT ZEELAND „Er komi geen oorlog' Parlementaire enquête over regeringsbeleid LAATSTE NIEUWS WALCHEREN T.N.I. „gecorrigeerd". Tsjechisch minister van buitenlandse zaken is optimist. Praag wenst dollars (Van een U.P.-correspondenl) Tsjechoslowakije's minister van Buitenlandse zaken, Jan Masaryk, verzekerde ons in 'n interview op de Tsjechische ambassade te Washington, dat in Tsjecho-Slowakrje nog altijd dezelfde vrijheid van beweging en woord heerst. „Wij verke ren in een moeilijke economi sche situatie en Europa is in een zeer ernstige toestand'' zo zei de minister. Toch hoopt Masaryk nog op een oplossing van de moeilijk heden, al ziet hij de naaste toekomst met een „enigszins vermoeid en lusteloos optimis me" tegemoet. „Ik zie geen schitterende aspecten op het ogenblik in de betrekkingen tussen Oost en West. De span ning zal wellicht nog enige tijd voortduren, maar ik ben er stellig van overtuigd, dat zy niet tot een oorlog zal leiden". PLAN MARSHALL. Sprekende over het plan- Marshall verklaarde minister Masaryk: „W(j zijn geen favo rieten van de Ver. Staten, maar wij hopen, dat zij ons niet geheel van hun program ma tot hulpverlening zullen uitsluiten. Als de situatie op gehelderd is en wjj precies weten waar wij aan toe zijn, hoop ik, dat een methode kan worden gevonden, waarbij alle betrokken partijen in Europa als één geheel zullen zien. Wij trachten onze handel met het Oosten, die vóór de oorlog on betekenend was, uit te brei den, maar zelfs als wij die han del kunnen verdrievoudigen, ls er nog ruimte genoeg over voor handel met het Westen". DOLLARS. Massarvk klaagde erover, dat de dollar in zijn land ont- WEL BETER BIER," MAAR.... MINDER. Woensdag heeft mr. J. Ie Poole (Arb.), die tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard is, in de vacature prof. J. Logemann, de beloften afgelegd, waarop hij na een gelukwens van de - voorzitter, mr. J. van Schaik, zijn plaats innam. Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp tot nadere vaststelling van het bedrag van de accyns op bier, dat na enige discussie z.h.st. werd aangenomen. Minister Mansholt verklaar de, dat de toezegging aan de brouwers tot verbetering van het bier door hem is gedaan, op voorwaarde dat dit geen korrel graan meer zal kosten. Het gevolg is eenvoudig, dat het quantum bier geringer zal worden. (Ingezonden mededeling). Almedino if een beproefd pijn. stillend middel bij hoofdpijn, kies pijn, migraine, rheumatischo en andere incidentele pijnon. Een product van de Organon-fabrie- v ken te Om. OjpRGANONF' FABRIEKEN OSS (Ingezonden mededeling). Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kftn. Met dat luttele beet je Kruschen Salts, iedere mor- Ëen in Uw eerste kopje thee. >at geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende organen; 't bloed gaat weer sneller stro men; onzuiverheden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en gron dig. De weldadige gevolgen blflkcn al gauw. Uw pijnen worden minder en de aanval len nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust; Uw le venslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts b\j Uw Apotheker of Drogist. (Ingezonden mededeling) breekt. En zonder in staat te zijn tot de aankoop van ruwe grondstoffen, moet de Tsjechi sche handel met het westen verminderen, zo vreesde hij. „Dat zou erg jammer zijn, want wy produceren glaswa ren, uitstellende textielstoffen en andere dingen, die de Oos telijke landen niet willen en het Westen wel. Ik hoop dat Amerika dit zal inzien". Ma saryk betoogde, dat Tsjecho- Slowakye in hoge mate de Westerse tradities en denk beelden blijft volgen, doch te zelfdertijd getrouw moet blij ven aan zyn Oostelijke geal lieerden. De houding van Chili, welk land de diplomatieke betrek kingen met Tsjecho-Slowakrje heeft verbroken, betreurde Ma saryk. Hij wist er geen reden voor, doch hoopte dat met goede wil van beide zijden een oplossing gevonden kan wor den. Buiten vervolging gesteld. Door de officier-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch voor Zeeland zijn 2 personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld. Als voorwaarde werd gesteld het betalen van een boete van resp. 200 (met afstand van radio toestel) en 100. Voorts werden 7 personen onvoorwaardelijk buiten ver volging gesteld. Tegen 3 hier van zijn de gerezen bedenkin gen ongegrond en tegen 4 niet ongegrond gebleken. VERDIENDE HULDE. Na afloop van de internatio nale vlaggenparade op de Markt te .AU d del burg werden Dinsdag aan H. K. H. de Prin ses-Regentes en Z. K. H. Prins Bernhard, alsmede aan mr. en mrs. Attlee voorgesteld de beide initiatiefnemers tot de bomenactie van „Nieuw Wal cheren" de heren ft. de Muynck en P. Blaauw te Middelburg. Gedurende enige tyd onder hielden de hoge gasten zich met beiden, zeer belangstellend informerend naar ontwikkeling en stand van deze actie en de doelen, die in de naaste toe komst worden nagestreefd. Zowel de heer de Muijnck als de heer Blaauw werden geluk gewenst met het succes van hun initiatief, een Koninklijke hulde, welke naar insiders we ten, inderdaad ten volle is ver diend. Kamer van Koophandel vergadert te Goes. De Kamer van koophandel en Fabrieken voor Zeeland houdt Woensdagmorgen 12 de zer, een vergadering in „De Korenbeurs" te Goes. Aan de orde komen voorstellen van het bestuur, naar aanleiding van adressen over de lasten van het middenstandsbedrijf en de middenstandswetgeving, welke adressen door de Am sterdamse Kamer tot de mi nister van Economische Zaken werden gericht. Voorgesteld wordt adhaesie aan deze adres sen te betuigen, doch tevens bij de minister aan te dringen op maatregelen tegen wille keurige erkenningsregelingen van bedrijfschappen, vakgroe pen e.d. TWEEDE KAMER Vandaag stemming. De Tweede Kamer heeft in behandeling genomen het voorstel van de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.), tot het houden van een enq uête naar de gebeurtenissen, verband houdende met de D uitse inval in Nederland en naar het beleid der opeenvol gende kabinetten in Londen. De heer Tilanus (C.H.) achtte het beter in de enquête ook te betrekken het beleid tot 20 November 1945, het op treden der voorlopige Staten- Generaal. Nog liever zou het hem zijn de periode te ver lengen tot minstens 17 Mei 1946, toen het normale parle ment is opgetreden. De heer De Wilde (A.R.) wees er op, dat negen leden een jaar of langer aan hun werk onttrokken zullen wor den. Hij merkte op, dat men allerlei klachten zal kunnen hebben tegen het kabinet, dat hier zonder Staten-Generaal geregeerd heeft, en dat zich thans hier niet zal kunnen verdedigen. Voorlopig zal de heer De Wilde zijn stem niet aan het voorstel kunnen geven. De heer Donker (Arb.) be toogde, dat het noodzakelijk is, dat er in de staatkundige aspecten van de practijk van het staatsnoodrccht klaarheid komt. De benoeming van de leden der enquête-commissie wil de heer Donker doen ge schieden door de voorzitter. De heer Bierema (Vrijh.) verklaarde in beginsel voor stander te zijn van het hou den ener enquête. De heer Bierema meende, dat in het onderzoek ook betrokken moet worden het optreden van het kabinet Schermer- horn-Drees. De heer Wagenaar (C.P.N.) achtte de parlementaire en quête noodzakelijk. De heer Romme (K.V.P.) verklaarde, dat de verant woordelijkheid voor het be leid te Londen door middel van een enquête moet worden vastgesteld voor zover dit nog van persoonlijke en zakelijke betekenis kan worden ge acht. Een uitbreiding van de ter mijn tot 20 November 1945 leek hem verstandig. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) verklaarde, dat het gaat om de vaststelling van de politieke verantwoor delijkheid. Spr. meent, dat er 50.000 mee gemoeid zal zijn. De Kamerleden hebben tij dens de oorloi geen schade loosstelling ontvangen, dat is een mindere uitgaaf van drie ton. Een zesde, la^t het zijn een derde, van dat bedrag mag toch aan het onderzoek wel worden besteed. Verlenging van de termijn achtte hij niet nodig, omdat die periode regelmatig behan deld is door de voorlopige Staten-Generaal Bij de replieken gaf de heer Tilanus (C.H./ de heer Biere ma in overweging de door hem betoogde verlenging van de periode, waarover zich het onderzoek zal uitstrekken te beperken tot 20 Nov. 1945. De heer De Wilde (A.R.) verklaarde nader niet over tuigd te zijn. De heer Wagenaar (C.P.N.) zei, zijn stem aan het amen- dement-Bierema te kunnen geven als de termijn gewij zigd wordt in 20 Nov. 1945. De heer Bierema (Vrijh.) wijzigde zijn amendement in dier voege, dat het onderzoek zich zal uitstrekken tot aan de opening van de zitting der voorlopige Staten-Generaal op 20 Nov. 1945. De beraadslagingen over de amendementen worden geslo ten en de stemming erover bepaald op Donderdag bij de aanvang de- zitting. Dan zal ook worden gestemd over »et voorstel. De vergadering werd ver daagd tot hedenmiddag één uur. Parijs staakt we:r. De Parijs© vakvereniging van arbeiders bij de drinkwa tervoorziening heeft besloten Donderdag met een langzaam- aan-staking te beginnen, die zich tot een volledige staking zal ontwikkelen Indien de lo nen niet worden verhoogd. Leidse studenten plantten boom te Veere „DOVE KO" WAS PRESENT. Het oudste Provinciale ge zelschap van Leidse studenten, het Collegium Illustre cui sym- bolum „Non Sordent in Undis", was door twaalf van zijn leden vertegenwoordigd bij de offi ciële boomplanting op Walche ren. Ook de befaamde be schermheer, de lappenpop Do ve Ko en het aloude vaandel ontbraken niet op het appèl. Na de plechtigheid in Middel burg vertrok het Collegium naar Veere om aldaar zijn eigen boom, die speciaal voor dit doel uit Leiden was mee gevoerd, met enig ceremonieel te planten. Op het plein voor de Campveerse toren waar de daar staande forse kastanje boom door de Duitsers was om gehakt, vond in een stromede regen bij het licht der twee „apen", de plechtigheid plaats. Na redevoeringen van de bur gemeester, die het Collegium Illustre voor dit goede initia tief dankte, van de praeses en de boerenleider, als vertegen woordiger van het Pan Provin ciaal Congres, wierp de burge meester de eerste schep mest, uit de door het P.P.C. aange boden kruiwagen In de kuil. Na deze symbolische hande ling. en een feestelijke maaltijd in de Camtweerse Toren, keer de het Collegium Illustre terug naar Middelburg, waar temid den van vele oud-leden de avond in goede stemming werd doo"~ebracht. BAARNS GEMEENTE BESTUUR IN MID DELBURG. In Hotel De Nieuwe Doelen heeft de heer L. J. van 't Westende, wethouder van Middelburg, Dinsdagmiddag namens B. en W. het voltalli ge gemeentebestuur van Baam, de gemeente, welke de Zeeuwse hoofdstad adopteer de, ontvangen. Baam heeft destijds een bedrag voor de boomplanting geschonken met het verzoek een van de laan tjes op de bolwerken „Baarns laantje" te noemen. Na de ontvangst heeft de heer Van 't Westende aan het gezel schap de plaats op het Seis- bolwerk, waar het laantje is geprojecteerd, getoond. Het Baarnse gemeentebestuur was op verzoek van het gemeente bestuur door de Stichting „Nieuw Walcheren" uitgeno digd de plechtigheden te Mid delburg bij te wonen. De werkgelegenheid. Op 25 October 1947 stonden ingeschreven 564 (71) perso nen, waarvan er 285 in de D. U. W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 25 Oc tober 1947 werden 603 (16) personen geplaatst. Het aan tal overgebleven aanvragen bedroeg 2952 (221). De tussen haakjes geplaat ste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a.: Walcheren: drukker, bouw vakarbeiders, kleermakers, le derbewerker, slijper, loodgie ters, zandvormers, bankwer kers, revolver-draaier, sme den, draaier, lasser, kistenma kers, bakkersknecht, verkoper, magazijnbediende, loopjongen, strijker wasserij, étaleur, kan toorpersoneel, bewakers, cor- veërs (intern), stoffeerder, metaalbewerkers, naaisters, winkelpersoneel, kantoorper soneel, verplegend personeel, huishoudelijk personeel. Staten-Generaal ontvangt Mackenzie King. Op 13 November a,s, zul len de beide Kamers der Sta ten-Generaal de Canadese minister-president Macken zie King In verenigde verga dering ontvangen. De plaats der onderhandelingen. NOG NIET BEKEND. Dc commissie van goede diensten heeft te Djogja een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat nog geen beslissing is genomen omtrent de plaats, waar do Nederlands- Indonesische besprekingen zul len worden gehouden. Woens dag hebben de Republikeinse autoriteiten in een vergade ring voorstellen dienaangaande ingediend. De commissie heeft op ver zoek der partyen eveneens voorstellen gedaan, welke alle nog door het Nederlandse con tact-lichaam te Batavia moe ten worden besproken. De Republiek heeft aan de commissie van goede diensten verder nog een tweetal memo randa voorgelegd, handelend over de procedure voor de ko mende besnrekingen en voor de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 1 November. Deze memoranda zullen aan het contact-lichaam te Bata via worden voorgelegd. Nederlands toezicht op Duitse mijnen. Frankryk, België, Luxem burg en Nederland zullen een directe stem krijgen in het bestuur van alle steenkolen mijnen in het Ruhrgebied, waar onderdanen van deze landen voor meer dan 50 het aandelenkapitaal in han den hebben, aldus is bij een nieuwe EngelsAmerikaan se regeling bepaald. Deze nieuwe regeling is ge volgd op een protest van deze landen tegen het onlangs ont worpen EngelsAmerikaanse tie in het Ruhrgebied, vol- tietie in het Ruhrgebied, vol gens hetwelk het deelnemen van Duitsers aan het beheer der mijnen zou worden ver hoogd. Frankrijk en de drie landen van de Benelux zijn er van in kennis gesteld, dat zij een be heerder zullen mogen benoe men bij elke mijn, waarvan het bezit voor meer dan 50 in handen van onderdanen dezer landen is. De keuze der candi- daten moet worden bekrach tigd door de Noord-Duitse steenkolenraad, die boven de beheerders staat. Wanneer onderdanen van de ze vier landen minder dan 50 bezit in mijnen hebben, kunnen zij door tussenkomst van in de Noord-Duitse kolen- raad benoemde Franse. Belgi sche, Luxemburgse en Neder landse verbindingsmannen da gelijks supervisie in deze mij nen uitoefenen. Schroef Willem Ruys.... eindelijk. De schroef van de „Willem Ruys". die zoals men weet in Zevenbergen is blijven steken, zal verder naar Rotterdam worden getransporteerd. Per truck wordt het gevaar te eerst naar Moerdijk-haven gebracht, waar het Zaterdag overgeladen zal worden op een schip. Maandag wordt de schroef tussen ae Spoorhaven en de Rijnhaven te Rotterdam uitgeladen om daar gewogen te worden op de weegbrug van de gemeente Rotterdam. Hier na wordt het voor de „Willem Ruys" zo belangrijke onderdeel weer in het schip geladen, om dat het over land niet door het hek van de Lloyd terreinen kan. Aan de Lloyd kade zal het gevaarte dan eindelijk op de plaats van bestemming zijn aangekomen. NORMAAL ARBEIDERSWONING. Wij hebben gemeld, dat door ir. 't Hooft in overheids-op- dracht een normaal arbeiders woning is ontworpen voor ver spreide bouw en dat 60 dezer woningen in de Bevelanden ge bouwd zullen worden. Wij ver nemen nu, dat van dit woning type ook een aantal op Wal cheren gebouwd worden. i eeuwse nippers Voor het te 's-Gravenhage gehouden, examen gemeente- financiën, eerste gedeelte, slaagde de heer C. K. Kaan, ambtenaar ter secretarie van Koudekerke. De muziekvereniging te Hoofdplaat heeft als directeur benoemd de heer Wim Hol- laers te Vlissingen. Middelburg RESTAURATIE AAN DE LANGE JAN VORDERT. De onderste steigers om de Lange Jan, de toren van de Nieuwe- en Koorkerk te Mid delburg, zijn thans verwijderd, waardoor het gerestaureerde benedengedeelte met de fraaie gothische ramen voor het oog zichtbaar is geworden. Er wordt thans druk gewerkt aan het herstel van het hierboven gelegen torengedeelte. Een groot model van de Lange Jan, zoals deze er vóór de oorlog uitzag, kan men be wonderen op de Vischmarkt te Middelburg. Dit fraaie stuk, dat 's avonds verlicht is, is hier tentoongesteld ln verband met de Boomplantdag. Etalagewedstrijd Molencomité. De prijzen voor de door het Middelburgse Molencomité uit geschreven etalagewedstrijd werden door de jury als volgt toegekend: le prijs J. Sander- se, 2e prijs L. Mes-van Lokven, 3e prijs Kees Helder; eervolle vermelding: H. v. d. Heuvel. WIE WAS ER GETUIGE VAN? Zaterdag j.l. omstreeks 3.15 n.m. vond op de hoek van de Beatrixbrug en de Rotterdam se kade te Middelburg een bot sing plaats tussen een motor rijtuig, nummer K 17184 en een rijwiel. Ooggetuigen van deze aanrijding worden verzocht zich voor het geven van inlich tingen bij het Commissariaat van Politie te vervoegen. POLITIE-EXAMEN. Voor het Politie-examen, dat te Amersfoort werd afgeno men, slaagden de heren J. Al- laart, P. Jonkheer, C. Moens, A. J. van den Oude, P. S. Smolders, A. Steyn en P. Suur- land te Middelburg. St. Laurens ONTHULLING OORLOGS MONUMENT. Zaterdag zal te St. Laurens het monument voor de oorlogs slachtoffers worden onthuld. Vooraf zal een herdenkings dienst worden gehouden in de Gereformeerde Kerk. Westkapeile FILMAVOND GEHEELONTHOUDING. Door de Ned. Chr. Geheel onthoudersvereniging werd in de Noodkerk te Westkapeile een filmavond gehouden. De heer van Veen sprak hierbij een kort woord, waarin hij de aanwezigen opwekte lid van de plaatselijke afdeling te worden. Er bestond voor deze avond, evenals voor de kinder voorstelling, grote belangstel ling. Babies krijgen meer melk. Deskundigen op voedlngsge- bied achten het wenselijk, dat kinderen van 0 t.m. 1 jaar een onder de huidige omstandig heden zo groot mogelijk melk- rantsoen krijgen. Óm hieraan tegemoet te komen is besloten voor kinderen van 0 t.m. 1 j. het kaasrantsoen van 100 gr per twee weken te vervangen door één liter melk, zodat hun totaal mei krantsoen voortaan elf liter bedraagt. Deze rege ling gaat op 10 November a.s. in. Staking op de „Queen Mary". Stewards en stokers van de „Queen Mary" hebben beslo ten niet meer aan het werk te gaan, zodat het schip niet zal kunnen uitvaren. Het schip had volgens dienstrooster Woensdag moeten vertrekken, doch 200 leden van de beman ning besloten in sympathie staking te gaan met de zee lieden te Liverpool, die hogere lonen eisen. Onafhankelijkheidsplan voor Korea. De politieke commissie der V. N. heeft het plan der Ver enigde Staten voor de onafhan kelijkheid van Korea goedge keurd met zesenveertig stem men voor en geen tegen. Pfeiffer te Wenen. Amerikaanse autoriteiten te Wenen hebben bevestigd, dat Pfeiffer zich te Wenen bevindt. Vlissingen Oudste geschiedenis van Vlissingen. Voordracht van H. Pieters. In de grote zaal van het Concertgebouw te Vlissingen zal de heer H. Pieters, biblio thecaris van de prov. biblio theek te Middelburg, op Woensdag 12 November, des avonds te 8 uur, een voor dracht houden over de oudste geschiedenis van Vlissingen. Voor deze bijeenkomst, die plaats heeft onder auspiciën van het Vlissingse gemeente bestuur hebben B. en W. van Vlissingen een aantal uitnodi gingen verzonden. De bijeenkomst heeft plaats ter herinnering aan het feit, dat in een charter van 28 Mei 1247 voor het eerst gesproken wordt van de parochie Vlis singen. Hoewel hier geen spra ke was van het verlenen van stadsrechten en de genoemde „parochie Vlissingen" niet lag op de plaats, waar de kern der latere stad van die naam zou ontstaan, meenden B. en W. toch, dat er aanleiding bestond een terugblik op de oudste ge schiedenis te laten werpen. Het college vond de heer Pieters bereid over deze oudste geschiedenis een voordracht te houden. Pauselijke onderscheiding. Zaterdag 8 en Zondag 9 No vember zal in het Katholieke Verenigingsgebouw te Vlissin gen door de Katholieke Arbei dersbeweging een tweetal pro- paganda-avonden worden ge organiseerd. Óp deze avonden wordt voor lichting gegeven over de werk zaamheden van de K.A.B. op het gebied van de T.B.C.-be- strijding, verzekeringswezen, enz. c. De K.A.B. zal op 12 Novem ber een ledenvergadering hou den. Aan de Ere-voorzitter der K.A.B., de heer E. Andriessen, wordt Maandag de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia Pontefici" uitgereikt. Door de harmonie „St. Cae^ cilia" zal hem een serenade worden gebracht. JAARVERGADERIN G CONTACT-COMMISSIE. De Contact-Commissie voor uitwisseling van sportmensen te Vlissingen houdt op Maan dag 24 November a.s. haar jaarlijkse algemene vergade ring in. de bovenzaal van Hotel Royal. Cholera in Irak. De directeur-generaal van sociale zaken van Irak heeft verklaard, dat te Dubal aan de Perzische Golf de cholera haar intrede heeft gedaan. De Iraakse autoriteiten hebben onmiddellijk inenting van de bevolking van de Zuidelijke ge bieden van het land gelast. Al. le lucht- en scheepsverbindin gen tussen het Iraakse gebied aan de Perzische Golf en India en Pakistan zijn gestaakt, ter wijl de gewone post ontsmet wordt. Na mijn-aanslag bij Poerworedjo. Van officiële zijde wordt ge meld, dat reeds geruime tijd in het Nederlands p-ebied ln de omgeving van Poerworedjo overlast is ondervonden van aldaar ondernomen activitei ten. Deze activiteiten culmi neerden op 3 November in het tot ontploffing brengen van een mijn op Nederlands gebied, waardoor 4 Nederlandse mili tairen werden gedood, 3 zwaar en 1 licht gewond. Het ter zake ingestelde on derzoek wees uit. dat deze ac tiviteiten geschieden in op dracht van het T.NJ.-comman. do. Om een herhaling te voorko men is het in de nabijheid van Bandjarnegara gclegen verant woordelijke stafverkeer van de T.N.I. op geëigende wijze ge corrigeerd. De Alkmaarse arrondisse- ments-reehtbank veroordeelde Dinsdag de 25-jarige typo graaf, H. C. van den B. uit Hoorn, wegens bigamie, to't een geldboete van 1000 gulder subsidalr drie maanden hech tenis. De jeugd plant. Vlissingen beperkt de her beplanting niet tot één dag. De schooljeugd zal de hele ver dere week nog planten. Woensdagmiddag werd in Havendorp een begin gemaakt met deze herbeplantingsweek. Kinderen uit Havendorp, leer lingen der openbare lagere school B en Gereformeerde school, gewapend met versier de spaden, scrandschopjes, ja zelfs kolenschoppen, hebben daar him bomen, 42 in totaal, in de grond gezet en ze deden het met al het rumoerige enthousiasme, dat de jeugd eigen is. Vooraf had Mrs. Eldom Burcke, van de Church van de Brethern, 'n herdenkingsboom geplant. Een oorkonde aan de voet van de boom vertelt, dat deze boom geplant is ter her innering aan deze vrouw, die in het tijdvak van Juni 1946 tot Juni 1947 zoveel voor Vlis singen deed. Bloemen en dupli caat van de oorkonde, werden haar aangeboden, nadat de heer W. Weeland het woord had gevoerd. Burgemeester Kolff sprak de kinderen toe en plantte daarna een boom. Wethouder Poppe wees de kinderen erop, dat deze bomen van hen en voor hen zijn en dus niet als „zwiepstammen" gebruikt moeten worden. Nadat ook de voorzitter van de Stichting „Nieuw Walche ren", de heer J. L. Verhagen, een boom had geplant, begon nen de kinderen, terwijl de moeders met glundere gezich ten toekeken, met hun werk. KINDEROPTOCHT. De kinderoptocht voor de boomplantdag te Vlissingen zal Zaterdag 8 Nov. a.s. des middags te kwart voor twee -appipg ap uba ua^ajiaaa hal. Er zullen twee muziek corpsen meemarcheren en verenigingen, die willen deel nemen, kunnen zich alsnog melden bij het hoofdbestuur van de Bond van Buurtver enigingen. CHR. BAKKERSGEZELLEN. Dezer dagen vergaderde de afd. Vlissingen van do Chr. Bakkersgezellen. De voorzitter, de heer Pol derman, gaf een korte uiteen zetting van de prestatietoeslag in het bakkersbedrijf en deel de mede dat op 10 November te Middelburg een familie avond zal worden gehouden. Door de vermeerdering van het ledental werd het bestuur met 3 leden uitgebreid n.L de heren Vergouwe, de Nooijer en Breel. De heer Polderman werd ge huldigd in verband met het feit, dat deze 20 jaar lid van het bestuur uitmaakte. Oostkapelle AANRIJDING. Maandagmorgen reden te Oostkapelle een vrachtauto en een melkkar tegen elkaar. Persoonlijke ongelukken kwa men hierbij niet voor, doch de melkkar werd nogal bescha digd. De melk stroomde over de straat. De politie onder zoekt wie hieraan schuldig is. VERGADERING „ONDERLING BELANG" Maandagavond hield de Coöp. Kolenvereniging „Onderling Belang" te Oostkapelle haar jaarvergadering in café „De Vriendschap". Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat op 1 Nov. jl. de vereniging 318 leden tel de. Gedurende het afgelopen jaar werden 440.000 kg brand stoffen aangekocht. De ont vangsten bedroegen 22.940.24, de uitgaven ,f 23.511.49, zodat er een nadelig saldo is van J 571.25. De aftredende bestuursleden de heren J. Coppoolse, W. Jan- se en W. Malj aars werden alle herkozen. Als lid van de commissie van toezicht werd inplaats van de heer W. Louwerse die niet her kiesbaar was, gekozen de heer S. Roelse. Serooskerke FILMAVOND „HET HOOGELAND". De vereniging „Het Hooge- land" geeft op 6 November a. s. te Serooskerke een film avond in de Gereformeerde Kerk. Kolenprijs in Frankrijk verhoogd. De Franse regering" heeft de kolenprijs met bijna 60 ver hoogd. De regering heeft de subsi die op steenkool afgeschaft en nog een reeks andere economi sche maatregelen getroffen. De communistische bladen en de vakbonden zijn een felle campagne tegen dé prijzenpo litiek der regering begonnen. In officiële kringen geeft men toe. dat de prijsverhoging tengevolge zal hebben, dati transport, eleetricitelt, gas, ce ment, staal en andere produc ten van sleutelindustriën duur. der worden, Russisch graan naar Frankrijk. Volgens welingelichte krin gen heeft de Sow jet-Unie zich bereid verklaard Frankryk 200.000 ton tarwe en 100.000 on andere granen te leveren in ruil voor Industriële produc ten. De levering zal ver deeld worden over de periode tot Augustus 1948.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 2