Parachutisten op Borneo Het plan Marshall Poolse boerenleider in Londen Spreekverbod voor prof. Gerbrandy. Butlin kamp komt niet. Vlissingse oorkonde Maritiem spoorwegstation Vlissingen wordt herbouwd 1C«9g»|»ie cm Let gcudscLip Seelslet* Het Wereldgebeuren VRIJDAG A.S. IN HOOFDLIJNEN GEREED. .Engeland en Rusland. Indien het juist is, dat het herstel van West-Europa staat en valt met het plan-Mar shall, dan wordt de dag van Vrijdag a.s. een betekenis volle dag want dan moet na melijk te Washington in grote lijnen het ontwerp gereed zijn voor het plan. Het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken zal het dien dag indienen bij de Amerikaanse begrotingscommissie. Uit Washington wordt ge meld, dat de voorstellen van Marshall neerkomen op het verlenen van credieten aan West-Europa tot een bedrag van 6 a 7 milliard dollar ge durende het jaar 1948. Ruim een milliard dollar, welk be drag nu reeds is toegestaan aan Frankrijk, Italië en de bezette Duitse gebieden, valt buiten de nieuwe becijfering. Van jaar tot jaar zal de verdere hulp worden bepaald met dien verstande, dat de hulpverlening in 1951 moet eindigen. Buiten de hier genoemde credietverlening zal Amerika nog een bedrag van drie mil liard dollar beschikbaar moe ten stellen voor de stabilisatie van de valuta der zestien landen, die in West-Europa aan het plan-Marshall willen meewerken. Men is het in Washington nog niet eens over de vraag of een stabilisatie moet plaats hebben door het vormen van een monetair fonds dan wel door het beschikbaar stellen van goud aan zestien landen. Een aantal congresleden is nog al sterk gekant tegen het Cholera neemt af. In Egypte is een lichte af neming van de cholera-epide- mie geregistreerd. Het gemid delde aantal nieuwe gevallen is gedurende de laatste zes da gen van 1000 per dag tot min der dan 500 teruggelopen. 50 pet. dezer gevallen had een dodelijke afloop. Generaal Pahl tot de strop veroordeeld^ De Duitse generaal Pohl, die met 17 andere hoofden van concentratiekampen terecht stond, is veroordeeld tot de doodstraf door de strop. Ver. Naties naar Europa In de commissie van orde van de Ver. Naties, heeft de Britse afgevaardigde, Mc Neill, zich uitgesproken tegen het FransZweedse voorstel om de volgende algemene verga dering in Europa te houden. De Sowjet-Russische afge vaardigde steunde het voor stel. Mac Arthur candidaat voor presidentschap Volgens de „Baltimore Sun" zou generaal Douglas Mac Arthur, de geallieerde opper bevelhebber in Japan, een „ze gevierende terugkeer" naar de Ver. Staten voorbereiden, om zich van .republikeinse zijde candidaat te laten stellen voor het presidentschap. Requisitoir tegen Maniu. Kolonel Alexander Geor- gescu, de eerste aanklager in het proces tegen Maniu c.s., heeft zijn requisitoir uitge sproken tegen de 74-jarige Roemeense boerenleider Ma niu, die van hoogverraad be schuldigd is. De aanklager eiste opleg ging van de zwaarst mogelij ke straffen, welke „in het be lang van het Roemeensche vblk" zouden zijn. afstaan van goud Dan menen sommigen ook, dat Latijns Amerika en Canada een steentje moeten bijdragen voor het herstel van West- Europa en zij zouden wel eens willen weten wat deze landen zich voorstellen te doen in het kader van het Marshall-plan. Een bijzonder teer punt is de controle, welke de Ameri kanen verlangen op het stuk van besteding der credieten en ook op het gebruik van de producten, die door de cre dietverlening voortgebracht kunnen worden. Zy houden aan die contröle vast. Wel willen de Amerikanen aan de cvedietopnemers toe staan de goederen daar te kopen, waar ze 't goedkoopst zijn. In Engeland is men hui verig voor die contröle. En het enthousiasme voor de Amerikaanse hulp is da lende. Niet zonder reden pro beren de Engelsen hardnekkig en tegen de Amerikaanse verlangens in een ruimer handelsverkeer met de Rus sen op te bouwen. Dat schept een klein tegen wicht tegen de Amerikaanse activiteit. De Daily Herald meldde Dinsdag, dat Harold Wilson weer naar Moskou is vertrok ken om te trachten alsnog een handelsverdrag met Rus land af te sluiten. Men had deze zomer reeds overeen stemming bereikt over de le vering van 1 millioen ton Russisch graan, vis en hout tegen Engelse machines sn andereeindfabrikaten. Maar de Russen kwamen toen plot seling met een verzoek om gemakkelijker aflossing van Engelse credieten, die in 1941 waren verleend. In Londen verwacht men, dat met de Russen thans overeenstemming bereikt zal worden. Beroep afgewezen. Naar «ij vernemen heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, d© N.C.R.V. niet ontvanke lijk verklaard in haar beroep tegen het besluit van de re geringscommissaris voor het radio«'ezen van S September j.l., waarbij aan Prof. Mr. P. S. Gerbrandy een spreekver bod voor de radio werd op gelegd voor de duur van twee maanden. Men herinne- re zich, dat van dit spreek verbod ontheffing kon wor den verleend, ais prof. Ger brandy zjjn redevoering te voren zou laten controleren. Hij bracht Mussert naar zijn hooiberg. Het Tribunaal te Amersfoort heeft Dinsdagmorgen advies uitgebracht in de zaak tegen de vroegere N£S.B.-er H. H. Hartke uit Doorn, die in de Meidagen van 1940 Mussert van Bilthoven naar „De Gooise Boer", een uitspanning bij Bussum heeft gereden. Een zijner trawanten was de leider daar behulpzaam bij het on derduiken in een hooiberg. Hartke werd veroordeeld tot 5 jaar met aftrek van voor internering, waarvan 2 jaar voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar en onder toe- zichtstelllng. Hij zal voorts verplichte arbeid moeten ver richten. De „Times" over Walcheren. Een speciale corres pondent van de „Times" wjjdt naar aanleiding van de Boomplanting op Walcheren een hoofdar tikel aan de wederop bouw van het. eiland. Na een overzicht te hebben gegeven van de gebeurtenissen op Wal cheren tussen 1940 en 1944, bespreekt de cor respondent uitgebreid de herstelwerkzaamheden. Hij eindigt zijn artikel met de volgende woor den: „De herplanting van bomen is wederom een stadium in het her stel van. dit gehavende eiland, want het werk wordt stap voor stap met werkelijkheidszin aangepakt, zoals de practische bevolking van Nederland dit gewoon (Van onze parlementaire redacteur.) Naar wij van welingelichte zijde vernemen is de regering teruggekomen op haar aanvan kelijk voornemen om het in ons land doen oprichten van een Butlin-kamp bij Zandvoort te bevorderen, weshalve mag worden aangenomen, dat er in ons land een dergelijk ver- maakcentrum niet zal verrij zen. Mikolajczyik's vlucht. Het Engelse Lagerhuis heeft de mededeling van de onder staats-secretaris voor buiten landse zaken toegejuicht, die verklaarde, dat de Poolse boerenleider Mikolajczyk zich op Engelse bodem bevindt. In een interview, dat hij aan journalisten toestond, verklaarde de Poolse boeren leider, dat hij gevlucht was, omdat men zijn executie voor- Bij de boomplanting door H.K.H. Prinses Juliana in het Bellamypark te Vlissingen, werd de vol gende oorkonde in een loden koker aan de aarde toevertrouwd. Op heden de 4e November 1947, drie jaren na de be vrijding van Walcheren van de Duitse overheersing, werd door H.K.H. Prinses Juliana, Regentes van het Koninkrijk, in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bern- hard der Nederlanden, de Minister-President van het Verenigd Koninkrijk van Groot Brittannië en Noord- Ierland, mr. Clement Attlee, de Ambassadeurs van het voornoemd Verenigd Koninkrijk, van Frankrijk, van Canada en van België, de gezant van Noorwegen, de Minister-President, Dr. L. J. M. Beel en acht leden van zijn Kabinet, de Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, de bevelhebber der zeestrijdkrachten, Luitenant-Admiraal C. E. L. Helfrich, de Luitenant-Generaal Royal Mari nes R. A. D. Brooks en vele andere autoriteiten uit binnen- en buitenland, deze boom geplant in het Bella mypark te Vlissingen, gewijd aan de eerbiedige nage dachtenis van de op Walcheren voor de zaak van de vrijheid gevallen Nederlandse, Britse, Franse en andere geallieerde militairen, verzetsstrijders en burgers. De koker, waarin zich deze oorkonde bevindt, is de zelfde, die op 30 April 1910 ter gelegenheid van het planten van een boom ter herinnering aan de geboorte van H.K.H. Prinses Juliana in het pootgat werd ge legd. Deze boom is in 1943 door de Duitse Weermacht geveld; de koker werd na de bevrijding ledig terug ge vonden. Vlissingen, 4 November 1947. Stichting „Nieuw Walcheren", Burgemeester en Wethou ders van Vlissingen: Bestuur: Mr. B. KOLFF, burgem. J. L. VERHAGEN, voorz. A. DE BEIJL, secretaris. G. BALLINTIJN, secr. Sectie BomenactieRegelingscommissie R. de MUIJNCK, voorz. Plantweek Vlissingen: Herbeplantingscomité: W. POPPE, voorzitter. P. BLAAUW, voorz. J. A. DE HAAS, secretaris. bereidde en hij er zeker van was, dat daarna veel bloed vergoten zou worden. Hij vertelde Zaterdag j.l. in de Britse zone van Duitsland aangekomen te zijn, waarna een vliegtuig van de R.A.F. hem naar Engeland bracht. Officieus is in Washington medegedeeld, dat de Verenig de Staten bereid zijn aan de vluchteling asyl te verlenen. Vermoedelijk zal Mikola jczyk naar Amerika vertrek ken. Hij sprak de vrees uit, dat Polen steeds meer onder de contröle der communisten zal komen, hoewel ze bij vrije verkiezingen niet meer dan 5 der stemmen zouden ver werven. De terreur heeft steeds groter vormen aange nomen en de toestand is zeer gespannen. Uit verschillende berichten blijkt, dat Mikolajczyk zich onder het voorwendsel, dat zijn moeder ziek was, naar Poznan heeft begeven en van daar via de Russische zöne Berlijn bereikte. Oppositieleider in Hongarije verdwenen. Zoltan Pfeiffer, leider van de Hongaarse onafhankelijk heids (oppositie) partij, is uit het parlementsgebouw te Boedapest verdwenen, kort voordat hij, naar men ver wachtte, zich tot het parle ment zou richten in verband met de eisen van de openbare aanklager tot zijn arrestatie. 's Morgens had Pfeiffer h het parlementsgebouw een onderhoud met minister-pre sident Dinnyes, doch toen de voorzitter van het parlement hem uitnodigde zijn rede te houden, kon men hem niet vinden. Spaak komt naar Nederland. De Belgische minister-pre sident Paul Henri Spaak heeft de uitnodiging van het co mité van Belgisch-Neder lands-Luxemburgse samen werking om te 's-Gravenhage en te Amsterdam te komen spreken, aangenomen. Zijn se rie lezingen valt in de eer ste helft van Januari 1948. Raad van State. WIJZIGING IN DE SAMENSTELLING. Bij de Tweede Kamer Is in gediend een ontwerp van wet tot wijziging van de wet van de samenstelling en de be voegdheid van de Raad van State. Aan de memorie van toe lichting is het volgende ont leend: De laatste tijd is de om vang der werkzaamheden van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State tot een ongekende hoog te gestegen. Wanneer niet eni ge voorziening ter zake wordt getroffen, valt te vrezen, dat een. behoorlijke behandeling van de geschillen niet gewaar borgd zou kunnen zijn. Naar de mening van de minister van Binnenlandse zaken zal deze voorziening' hierin moeten be staan, dat hét de afdeling voor de geschillen van bestuur mo gelijk wordt gemaakt zich zo nodig in twee of meer kamers te verdelen. Dit lijkt de meest eenvoudige oplossing. Zodra het aantal geschillen tot een meer normale hoogte is terug gelopen, kan deze verdeling ongedaan worden gemaakt. Zondagmiddag zijn in de buurtschap Enterbroek (O.) vier wilde zwijnen waargeno men. Langs de Regge zijn ze vertrokken in de richting Del den. Nederlandse schimmels voor Brilse bruidskoets. Vier van de zes grijsschim mels, die voor het rijtuig van het bruidspaar gespannen worden op 20 November a.s., zjjn paarden, die door Koningin Wilhelmina verleden jaar aan de Koning van Engeland ge schonken zijn. Uit de 30 brui ne en zwarte paarden, die Ko ningin Wilhelmina schonk, zul len er enkele gebruikt worden voor de Household Calalry, die het rijtuig escorteert. Minister Witteman over bokswedstrijden. De minister van binnenland se zaken, mr. dr. P. J. Witte man, heeft zich met een cir culaire tot de burgemeesters gericht, over het verbieden van bokswedstrijden. In de circulaire wijst de minister er op, dat bij die wedstrijden die worden georganiseerd door de boksbond, zich indien deze organisatorisch goed zijn voor bereid geen reden voor doen om deze wedstrijden te verbieden. De beslissing ligt echter ten allen tijde bij de gemeentebesturen. Voorstel door de Ned. Spoorwegen bij de regering Ingediend. t- Naar wfl vernemen is de di^ rectie van de Nederlandse spoorwegen gereed gekomen met een voorstel aan de rege ring, betreffende de verbete ring van de Zeeuwse lijp, wan neer de stoomvaartmaatschap pij Zeeland naar Vlissingen. te rugkeert. De directie stelt zich voor Het station te Vlissingen op de oude plaats te herbou wen als maritiem station, direct aansluiting gevend op de veerboten naar Enge land. In verband met de be zwaren, welke het gemeen, tebestuur van Vlissingen heeft geopperd tegen de ex centrische ligging van het station en de wensen, welke dit gemeentebestuur koes tert ten aanzien van een station dichter bii het cen trum van de &ad, stelt de directie zich voor in de toe komst e«n bijzondere rege ling te treffen voor het on. dervangen van de bestaande nadelen. Nel van Vliet verbeterde wereldrecord. Tijdens het club-uur van de „Robben" op 30 October in het overdekte zwembad te Hilver sum heeft Nel van Vliet het wereldrecord op de 400 m. schoolslag met 9.8 sec. verbe terd. Het oude record stond, evenals alle andere records schoolslag, op haar naam met 6 min. 8.4 sec., gemaakt te Hilversum op 1 December 1946. Zij wist de 400 meter te zwemmen in 5 min. 58.6 sec., welke tijd de drie tijdopnemers met gering onderling verschil vaststelden. De tussentijden waren: 100 meter: 1 min. 23 sec.; 200 me ter: 2 min. 54.6 sec.; 300 me ter: 4 min. 28 sec.; 400 meter: 5 min. 58.6 sec. Te Leipzig is een nieuw Mendelssohn-monument ont huld. Dit beeld vervangt het monument, dat de nazi's in 1936 vernielden. Er zou dan namelijk een bu reau in het centrum van stad gevestigd worden, waai» de reizigers spoorkaartjes kqn, nen kopen, rijwielen en kindet> wagens kunnen afgeven waar ze tenslotte in de bus kunnen stappen, dje direct de perrons van het mariti station aansluiting geven de treinen. Pit voorstel zal thans aan de regering worden aangebo den en mocht het worden aan genomen, dan zal het in 1948. worden uitgevoerd. ZIJ MOESTEN OPSTAND 13 gesneuvelden. VOORBEREIDEN. Een officieel communiqué van de Nederl. Indische regering meldt, dat blij kens verklaringen van een in Zuid-Borneo gevangen parachutist, een groep van 20 republikeinse parachutis ten, onder leiding van ma joor Raden Soeprapto er kapitein Soepartljo van de T.N.I. op 13 October j.l. in het landschap Kotawaringin oj> Zuid-Borneo, zou zijn uitgeworpen. Deze groep zou in een Da kota met een Amerikaans piloot zijn overgevlogen. De parachutisten waren aanzien 63. Leep en Lister hadden Kappie en Sirnor Rivaldi bevel gegeven, alle kis ten naar boven te slepen en ze stonden er met een revolver in hun hand bij te kijken of het wel goed ging. Signor Ri valdi mompelde zwaar in zich zelf en zei dingen die hier maar beter niet her haald kunnen worden, maar het mocht hem niet baten. Met de Maat was het beter gesteld. De vogels hadden het touw, dat om hem heen zat met hun snavels doorgepikt. „Krak", zei het en ineens was hij los. Hij was zo big, dat hij een wild lied begon te zingen. ,,Ahoi, ahoi, wie gaat er mee, naar zee, varen dat is er m'n plezier, geef mij maar een vat vol bier, ahoi, ahoi, ahoit Toen hij daarmee klaar was ging hij op weg. maar hij had nog geen 2 passen gedaan of z'n ogen keken net midden in die van een grote slang, die sissend een gevorkte tong naar hem uitstak! Commissie van goede diensten in Djocja. Volgens Antara heeft de commissie van goede diensten Maandag de Nederlandse voorstellen by de republikein se regering ter tafel gebracht, zulks met inachtneming van vroegere onderhandelingen en verdere punten van het pro gramma. De commissie ont moette een aantal vooraan staande republikeinse autori teiten. Volgens Antara hebben kringen, die een nauw contact met de commissie onderhou den, verklaard, dat de com missie slechts twee partijen erkent: Nederland en de In donesische regering. Deze ver klaring is gegeven naar aan leiding van de toetreding van Oost-Indonesische leden tot de contactcommissie, welke door de Nederlanders is ge vormd in verband met de commissie van goede dien sten. Jongetje van 7 jaar was dronken In Amersfoort werd Maan dag in een perceel 'n 7-jarig knaapje binnengebracht, dat op straat door voorbijgangers in beschonken toestand was aangetroffen. Korte tijd later geraakte het jongetje bewus teloos. Hij werd overgebracht naar het Ziekenhuis, maar is inmiddels weer ontslagen. De politie stelde een onder zoek in en trof in het belen dende perceel drie jongens aan, waarvan de jongste 15 jaar, die zich te goed deden aan bier, dat daar in over vloed in een vat aanwezig was. Het bleek van diefstal afkomstig te zijn. Ijjk bewapend en zij hadden de, opdracht de bevolking tot een opstand aan te zétten om dan tevens een kern van geweld dadig optreden te vórmen. Volgens het communiqué wor den de andere leden van de groep opgespoord. De zegsman verklaarde tevens, dat andere soortgelijke avonturen in het voornemen liggen, terwfjl de organisatie van deze actie van Djogja zou uitgaan. Het com muniqué eindigt met te ver klaren. dat, moeht zich een herhaling van soortgelijke actie voordoen, de regering zich genoodzaakt zal zien ge- eigende maatregelen te tref fen. NEDERLANDS COMMUNIQUÉ. Van officiële zijde wordt me degedeeld, dat de Nederlandse verliezen Maandag bedroegen 3 gesneuvelden en 3 gewonden. Op Java en Sumatra moest tegen infiltrerende benden wor den opgetreden. Verder werden verschillende Nederlandse pos ten en patrouilles beschoten. Scheepvaartberlchten Vlissingen aangekomen: 3 Nov. Heron v. Antwerpen. Gepasseerd n. Antwerpen: 4 Nov. Netty v, Rotterdam. Gepasseerd van Gent: 3 Nov. Confid n. zee. Gepasseerd v. Antwerpen: 4 Nov. Oise n. Rotterdam. Amsterdamse beurs 3 Nov. 4 Nov. N.I. Handb. B. 108 108% Calvé 172% 175% A.K.U. 170 171 Unilever 292 292% Foker VI. 193 Ned. Ford 396 398 Philips 369% 372% Billiton 399 400 Kon. Petr. 450 452% Amst. Rubb. 167% 167 Scheepv. U. 189 189% H.V.A. 239% 238% Deli B. Mij. 156 158% H.A. Ljjn 181% 185% Aanvankelijk was de effec tenbeurs te Amsterdam Dins dag goed prijshoudend. Voor Koninklijke, de scheepvaart- aandelen en de meeste indus triëlen bestond enige vraag en de hoofdltocrsen waren meren deels iets hoger. Toch. werd onmiddellijk de indruk gewekt, dat het publiek zich vandaag grotendeels afzij dig hield. Oud-directeur der Ned. Bank veroordeeld. Het Haarlemse tribunaal heeft dezer dagen inzake mr. P. H. A. Bijleveld, te Heem stede, oud-directeur van de Nederlandse Bank, gedurende de bezetting, die nauw sa menwerkte met de bezettings- autoriteiten en met Rost van Tonningen, het volgende ad vies uitgebracht: Een jaar voorwaardelijke internering, ontzetting uit de beide kies rechten en verbeurdverkla ring van zijn vermogen tot een bedrag van f 25.000. Erepromotie van mr. van Kleffens. De Nederlandse ambassa deur te Washington, mr. van Kleffens, en de Amerikaanse senator Van den Berg, heb ben Maandag het eredoctoraat in de rechten van de Michi gan universiteit tijdens de slotviering van het eeuwfeest van de Nederlandse nederzet ting Anarbor, ontvangen. Paarden naar Frankrijk. Het ligt in de bedoeling van de Franse staat het totale contingent van 5000 trekpaar den nog dit jaar af te nemen. Oorspronkelijk was het voor nemen voor 1 Dec. a.s. slechts 3000 paarden te kópen. Thans is overeengekomen, dat de overige 2000 stuks eveneens vóór 1 December zullen wor den aangekocht. De Neder landse exporteur ontvangt als 'doorsneeprijs 1190 per paard. Schoorsteenveger in de knel In Haarlem heeft zich het ongew.óhe feit voorgedaan, dat 'een schoorsteenveger de hulp van de brandweer nodig had. Hij was in een twaalf meter hoge schoorsteen van een was serij geklommen voor de nood zakelijke schoonmaakwerk- zaamhVden, doch kon er met 8een mogelijkheid meer uit. ie man heeft een benauwd uurtje doorgebracht, voordat hij door de brandweer, die een gat in de schoorsteenwand kapte, werd bevrijd. Radioprogramma's DONDERDAG. Hilversum I: 7 en 8 Ber.; 9.30 Boyd Neel orkest met so listen; 11 Michel Emer en ziin orkest; 11.50 Opera en operet te fragmenten; 13 Ber.; 13.45 Arthur Schnabel, plano 14.20 De kwintetspelers; 15 Voor Zieken en gezonden; 17 Kalei- doscoop; 18 Ber.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 20 Ber.; 20.15 Con cert door het Belgisch Natio naal Radio-orkest; 22.10 Gra- mofoonmuziek; 23 Ber. Hilversum II: 7 en 8 Ber 10.45 Koorfragmenten uit het oratorium „Israël en Egypte"; 11 De Zonnebloem; 12,03 Piano- werken van Chopin en Fauré; 12.33 Lunchconcert; 13 Ber.; 13.25 Vervolg lunchconcert; 14 Giasonda Ensemble; 15 Po pulaire orgelbespeling; 16.45 Het Londens Philh. orkest; 17 Het Radio-Jeugdjournaal; 18 Land- en tuinbouw; 18.30 Dub bel mannenkwartet19.45 Gramofoonmuziek; 19.55 Het Bach-koraal; 20 Ber.; 20-15 Strijkorkest; 21 Cello-recital; 21.50 Met band en plaat voor u paraat; 22.30 Ber. Weerbericht. VRIJ VEEL BEWOLKING. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I., gel dig tot Woensdagavond. Vrij veel bewolking met nu en dan enige regen. Meest ma tige wind uit Westelijke rich tingen. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN. Donderdag 6 November. Zon; op 7,42, onder 17,05. Maan: onder 15.15. 6 November Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee HOOG WATER LAAG WATER u. 4-NAP 7.19 1.70 7.65 1.91 8.33 2.00 8.36 1.28 U. 4-NAP 20.18 1.81 20.49 2.01 21.30 2.11 21.31 1.49 u. —NAP 1.17 1.46 1.53 1.58 2.23 1.73 2.09 1.04 u. —NAP 14.05 1.67 14.40 1.79 15.09 1.93 14.44 1.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1947 | | pagina 3